T Militaire toestand op Java wordt langzaam beter UIT DE PROVINCIE Sport en wedstrijden Lezers schrijven Officiële publicaties t ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Zuid-Beveland. Noord-Beveland Walcheren. VEILIGHEID OP M1DDEN-JAVA NOG ONVOLDOENDE. Apparaat van Sultan van Djoeja ligt nog stil. In een weekoverzicht, uitec- geven te Batavia, wordt mede gedeeld, dat een langzame doch geleidelijke vooruitgang in alle gebieden op Java dui delijk zichtbaar is. In Bantam en op Oost-Java verbeterde de toestand evenzeer. In het oude republikeinse gebied van mld- den-Java is de veiligheid nog onvoldoende. In het gebied van het sulta naat van Djoeja wordt de toe stand vrijwel beheerst door het feit dat het apparaat van het sultanaat nog steeds stil ligt. In het noordelijk deel van mid- den-Java is de toestand echter bepaald gunstig. In het overzicht wordt voorts gezegd, dat in de stad Djoeja de toestand zich positief ont wikkelt, waarbij dan voorbeel den worden gegeven van her stel van fabrieken en onderne mingen. Een groot aantal le den van een ten Westen van Kantongerecht IK HEB M'N WAGEN VOLGELADEN. Ter zitting van de Kantonrech ter te Middelburg werden de vol gende zaken behandeld: J. P. v. W., winkelier, te Nisse. had in zijn winkel een gewicht aanwezig, dat als zodanig was af gekeurd. Het gewicht werd ver beurdverklaard. terwijl verdach te tevens werd veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. C. F., huurauto-ondernemer te Kwadendammo had personen vervoerd met een auto, terwijl hij aan de politie niet het bewijs kon vertonen, dat deze auto voor het vervoer van personen was goedge keurd. Straf: f *10 boete subs, 20 dagen hechtenis. P. V., landbouwer te Kloetinge, had als bestuurder van een perso nenauto bij het oprijden van de Patijnweg te Goes geen voorrang verleend aan een op deze voor- rangsweg naderende luxe-auto. Een aanrijding was het gevolg, waarbij twee personen werden ge wond en aanzienlijke materiële schade ontstond. Verdachte werd veroordeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. M, K.. landbouwersknecht te Krmningen had zijn wagen bela den met vlas. Toen de politie de lading controleerde bleek deze 3 meter breed, terwijl slechts een breedte van 2.40 m. is toegestaan. Vonnis: f 12 boete subs. 6 dagen hechtenis. Nog erger had P. v. E., landbou wer te 's-Heerenhoek. het ge maakt. Hij had een wagen met hooi beladen tot een breedte van 3.50 meter. Deze voor het verkeer zo gevaarlijke handelwijze werd beboet met f 20 boete subs. 10 da gen hechtenis. F. K.. los werkman, te Vlissingen, bezocht een café, bij welke gele genheid hij meer borrels gebruik te dan goed voor hem was. Hij begon met een mes te zwaaien en bedreigde de overige bezoekers. Nadat de dolleman door de poli tie was aangehouden cn gekal meerd. verklaarde hij met het mes te hebben gezwaaid om te la ten zien, dat hij voor niemand bang was.... Uitspraak:.! 20 boete subs. 10 dg. hechtenis, J. F. D.. chauffeur te St. Lau rens had zijn wagen met hooi te breed geladen. Hij was op deze zit- tin_ recordhouder, want zijn la ding was 3.60 meter breed. Hij kreeg niet de hoogste prijs, maar wel dc zwaarste straf: f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. P.. chauffeur te St. Laurens, moest een tegenligger passeren met zijn vrachtauto, juist op het ogenblik, dat voor hem een wiel rijder reed. In plaats van even te remmen en achter de wielrijder te blijven reed hij toch door, met het gevolg, dat er geen voldoende ruimte voor de wielrijder over bleef. Deze werd dan ook door P. aangereden. P. werd veroordeeld tot f 30 boete subs. 15 dagen hech tenis. Djoeja opererende terreurgroep is uitgeschakeld. In Solo. waar de voedseltoestand bevredigend is, wordt het herstel geremd door rampokgevaar en het feit dat vele arbeiders zijn uitgewe ken. Ten Westen van Solo werd een gewapende groep van 250 man geheel geneutraliseerd. Hetzelfde gebeurde met een groep van 80 leden in de om geving van Poerwokerto. Het overzicht meldt verder een duidelijk merkbare vooruit gang in de algemene situatie in Oost-Java, terwijl in Besoeki en Modiokerto een „niet onaan zienlijk aantal leden van de T. N.I. zich aanmeldde". Sommi gen van hen wensen te worden ingezet tegen de benden van communisten en leden van Is lamitische strijdgroepen. In Bantam bloeit de econo mische activiteit op. De ope ning van de spoorweg Rankas- bitoengBatavia kan begin April verwacht worden. In het gebied van West-Java zijn re publikeinse groepen actief en richten deze zien voornamelijk tegen eigendommen van de be volking en ondernemingen cn fabrieken. Door krachtig optre den van de Nederlandse troe pen leden deze groepen gevoe lige verliezen. 200 man hebben zich hier met bewapening over gegeven. De haven van Cheribon ont wikkelt zicfc snel weer naar de oude bloei. OP SUMATRA. De verbetering van de toe stand op Sumatra houdt aan dank zij voortgezette intensie ve patrouillegang. Verschillen de fabrieken buiten de negara Sumatra's Oostkust zijn weer in werking gesteld, terwyl in Djambi dagelijks weer duizend ton olie wordt gepompt en naar Pladju vervoerd. In de kam pongs bestaat zowel bij de ambtenaren als bij de bevol king een grote bereidheid tot samenwerking. Kerknieuws Dr. II. POS OVERLEDEN Te Hilversum is in de leeftijd van 88 jaar overleden de emeri tus-predikant ds. H. Pos. Ds. Pos, die tot de Ned. Hervormde ge meente behoorde, had gearbeid te Losser en Beesterszwaag. Na zijn emeritaat in 1918 vestigde hij zich te Hilversum en wijdde zich aan wetenschappelijke arbeid, o.m. de studie van het Sanskrit. SCHAKEN BRESKENS- Negen spelers van de schaak vereniging Vlissingen zyn Dinsdagavond de Schelde over- gestoken voor het spelen van een propaganda-wedstrfld te gen een aantal schakers uit Breskens. Het resultaat was 5-3 voor Vlissingen met de volgende individuele uitslag: A. Boer_J. Woudstra %i J. Steutel-A. Smits 10; F. Bialek-J. Erasmus 10: J. v. Wijnen-B. Boon 0-1; J. Kroon- J. Havestad 1-0; H. Meyer- P. Priester 1-0; S. Zijspan- L. Vlieger VzViJ. Leijdekker- J. Verdun 0-1. De heer Ruig uit Vlissingen speelde tegen 5 borden simul taan, verloor er een en won er vier. ATHLFTIEK Athletiekprogramma voor 1949. In dc dezer dagen gehouden ver gadering der Technische Commis sie van het District Zeeland is het volgende wedstrijdprogramma vastgesteld, voor zover het niet betreft de internationale wedstrij den van Marathon en Hellas. 2 April: Stadsloop Marathon. Vlissingen: 9 April: Bolwerkloop E.M.M.. Middelburg: 1 Mei: Zeeuw se Veldloopkampioenschappen Dis trict te Oostkapelle; 8 Mei: le deel Club Competitie: 22 Mei: 2e deel Club Competitie; 26 Mei: Propa- gandawedstrijd Gazelle, Aarden- burg: 6 Juni: Internationale wed strijden Hellas, Goes; 19 Juni: Eerste deel Zeeuwse kampioen schappen: 26 Juni: Tweede deel Zeeuwse kampioenschappen; 3 Juli Juniorenwedstrijden (dames en heren) District. (Nationale B.- kampioenschappen. Eindhoven), 17 Juli: Jubileumtournool Marathon, Vlissingen: 24 Juli: Zeeland-Ant- wetpen Marathon, Vlissingen: 31 Juli: Oost- en West-Vlaanderen (B.). Zeeland; 28 Aug.: Vyfdistric- tenontmoeting 4 Sept.: Club- kampioenschappén 10 Sept.: Mo lenwaterestafette E.M.M., Middel burg. 18 Sept.: Internationale Bou levardloop Marathon, Vlissingen: f Ontmoeting P.P.—Thor, Zeeland, Roosendaal Een Paasveldloop op 12 April door de V.V. en A.V, de Zeeuwen is nog in voorbereiding. DAMMEN Jaarvergadering Zeeuwse Dambond. Zaterdag werd te Goes de jaar vergadering van de Zeeuwse dam bond gehouden, onder voorzitter schap van de heer H. M. Slabbe- koorn. Op een enkele uitzondering na waren alle damverenigingen vertegenwoordigd. Uit de jaarverslagen bleek, dat de bond 336 leden telt, verdeeld over 18 verenigingen en dat er in Zeeland een opgewekt en bloeiend damleven bestaat. Bovendien wordt dc damsport door velen, buiten bondsverband. beoefend. Met het oog hierop betreurde de vergade ring het, dat verschillende vereni gingen in West Zeeuwsch-Vlaan- deren, Schouwen-Duiveland en Tholen nog steeds niet tot de dam bond zijn' toegetreden, veelal we gens financiële bezwaren, hoewel de contributie slechts 2.60 per lid per jaar bedraagt. De clubcompetitie 1948-'49 had een zeer vlot en bevredigend ver loop en de proef, die genomen is met het gezamenlijk reizen, ten einde de reiskosten te drukken, kan geslaagd genoemd worden. Financieel staat de bond er goed voor. Er is een batig slot van f 190. Tot afgevaardigde naar de jaar vergadering van de Nederlandse Dambond werd de heer L. Goed- bloed uit Vlissingen aangewezen. De aftredende bestuursleden, de heren J. Strooband Sr. (Middel burg) en J. Sinke (Goes) werden bij acclamatie herkozen. Eindstand hoofdklasse competitie Zeeuwse Dam bond. De onlangs gepubliceerde eind stand van de hoofdklasse compe titie Zeeuwse Dambond bevatte enige onjuistheden. De officieel vastgestelde rang lijst luidt als volgt, (alle clubs speelden 8 wedstrijden). Middelburg 7 1 15 113 47 Goes G.D.C. 7 1 14 104 54 Yerseke 4 4 1 3 9 85 73 B. op Zoom 3 5 6 77 83 Aagtekerke 2 2 4 6 70 90 Kapelle 3 5 6 69 91 Goes D.I.D 3 5 6 63 97 Vlissingen 2 1 5 5 72 88 Souburg 2 1 5 5 65 95 Aagtekerke staat dus niet on deraan aan de ranglijst, zoals eerst werd vermeld, doch op de 5e plaats. Een mooie prestatie van die vereniging. WIELRENNEN De ronde van Algiers. Lambrichs doet het goed in de ronde van Algiers. In de 15e étap pe, die van Bone naar Philippevil- le (101 k.m.) werd hij zesde in de zelfde tijd als de winnaar. Eerst werd de Belg van Dijk in 2 uur 27 min. 21 sec.. In het algemeen klassement in de kopgroep neemt Lambrichs de 10e plaats in. FEUILLETON 92 „Het hotel heeft vóór mijn komst hier al gekletst, omdat u, als tante en nicht, die arme Beate als een Assepoester be handeld en u geen ogenblik om haar bekommerd hebt. U hebt alleen maar aan uzelf gedacht en dat arme kind, dat zoveel steun nodig had, maar aan haar lot overgelaten. U moest u schamen!" „Beate heeft het zelf zo ge wild" riep Irene verontwaar digd. „Ze is immers in de rouw om haar oom!" „Die, naar ik meen, ook jouw oom was, als ik je daar even aan mag herinneren, m'n beste", antwoordde juffrouw Reudcr koel. Die tat en mevrouw Larsen bond derhalve wat in. „We zul len er verder maar niet over twisten, juffrouw Reuder", be sloot ze, „maar we moeten er toch op staan, dat Beate van nu af weer aan onze tafel de t maaltijden gebruikt en zich ook verder geheel bij ons aan sluit". „Daar prakkizeer ik niet over!" riposteerde tante Sabine gedecideerd. „Beate blijft in mijn gezelschap en in dat van mevrouw Olafsen. Ik geef toe, dat wij, oude vrouwen, het meisje misschien maar weinig kunnen bieden, maar dat zal binnenkort veranderen. Als mijn neef en meneer Schuch eenmaal hier zijn „Als de zaken zó staan, zul len wij natuurlijk onmiddellijk vertrekken", viel mevrouw Larsen haar woedend in de re den. „Ik zal Beate direct van ons besluit in kennis stellen". Irene legde haar mama met een gebaar het zwijgen op; daarna maakten zij beiden rechtsomkeert om zich naar haar kamer te begeven. Sabine lachte stil voor zich heen. Ik ben een boon, als we die twee nu kwijt zullen raken, dacht ze. En tante Sabine bleek inder daad geen boon te zijn. Me vrouw Larsen en haar dochter bleven. Over het voorgenomen vertrek werd geen woord met Beate gesproken. Kareltje Schuch stormde met wapperende rokpanden Felix Reuder's kamer binnen. Ze hadden de laatste voorstelling achter de rug en waren nu vrij. ..Morgen vertrekken we, hoe ra!" schreeuwde Kareltje. Reuder was bezig zich te ver kleden. Hij stak een brief van zyn tante, die hem over Beate en de omstandigheden, waaron der deze in de badplaats leefde, had Ingelicht, in de binnenzak van zijn colbert. Daarbij keek hij zijn opgewonden vriend lachend aan. „Nog altijd de oude tornado. Karei? Beste kerel, je bent weer helemaal over stuur". „Omdat we nu eindelijk va- cantie kunnen gaan houden, ouwe jongen!" „Kom, kom. die glorieuze tocht met de film is je aanvan kelijk toch best bevallen. Je hebt aan de lopende band com plimenten geïncasseerd en je met een zekere wellust laten uithoren, fotograferen en be wonderen". „Nou ja, dat was allemaal heel aardig, ja, maar nu heb ik er toch genoeg van. Nu wil ik naarhmnaar tante Sa bine en wel op staande voet". „Zo gauw zal dat helaas niet gaan. beste kerel". „Oho waarom niet? Ach. dat is natuurlijk maar weer een misplaatst grapje. Morgen om deze tijd zijn we, waar we wezen moeten". „Morgen om deze tijd zijn we in de hoofdstad. Je vergeet he laas telkens weer, dat we daar nog een paar zakelijke aange legenheden hebben af te han delen, zoals mijn onderhoud met de directie van de film maatschappij. En dan moet ik nog een en ander regelen met de uitgever van m'n boek". „Dat kan je toch alles best zonder mij klaar sjJfclen, Felix! Ik ga vast vooruit en dan kom jij maar na. Denk te toch eens in, hoe blij tante Sabine zal zijn, als ze ons terugziet!" Kareltje omschreef op deze wijze voorzichtig zijn verlangen naar Irene Larsen en Felix deed het tactisch voorkomen, alsof hij dat niet bemerkte. Maar hij bleef er toch op aan dringen, dat zijn vriend hem zou vergezellen. „Ditmaal moet je absoluut bij de onderhandelingen tegen woordig zijn", besloot hij. Kareltje wiebelde met een verdrietig gezicht op zijn stoel heen en weer, maar plotseling klaarde zijn gezicht weer op. omdat hem iets te binnen was geschoten. (Wordt vervolgd). Philips zendt zijn eerste clcctronenmfcriiscoop naar tiet buitenland Dit apparaat zal na aankomst te Londen eerst vier dagen op de Exhibition of the Physical and Optical Society worden tentoonge steld voor het zijn onderzoekingswerk ten bate van de mensheid in het onderzoekingslaboratorium van het Koninklijk Kanker Hos pitaal in Londen begint. De eigenl ijke miscroophuis met het mid denstuk van de apparatuur wordt netjes in een grote pakkist gebor gen voor verzending naar Londen. SUPPORTERS VOOR! Naar aanleiding van het verslag Rood Wit-Middelburg, dat in de krant van Maandag stond, moet my het voigende van het hart. De nederlaag van Middelburg was absoluut niet geflatteerd, maar volko men verdiend. R.B.C. en N.A.C. hebben van deze club ook eens verloren. Ongeveer 3500 Rood-Wtt supporters woonden deze wed strijd by en dat heeft onge twijfeld een stimulerende in vloed op de voetballers gehad. Zelf ben ik een supporter van Middelburg en leef geheel mee met mijn club. Daarom doe ik een beroep op alle le den, donateurs en supporters van onze oude groen-witte voetbalvereniging om de ko mende degradatiewedstrij den van Middelburg bij te wo nen. Zondag a.s, komt vermoe- lijk Breskens op bezoek en men kan er zeker van zijn, dat de verliezer zal moeten degraderen. Dat zou voor een stad als Middelburg toch wel bedroevend zijn. Daarom, komt allen naar de wedstrijden die Middelburg nog te spelen heeft en moedigt de jongens aan. Met dank* voor de plaat sing. P. H. PAARDEKOOPER. DE WONINGBOUW IN ENGELAND. Naaf aanleiding van de meede- delingen. die minister in 't Veld gedaan heeft over de woningbouw in Engeland, moet mij iets van het hart. De cijfers, die de minister verstrekt heeft, zijn natuurlijk juist, daar valt niet aan te twij felen. Nu past het natuurlijk niet, om de minister de vraag te stel len, of in deze cijfers ook de op geknapte „krotten" opgenomen zijn! Voor mij en voor vele andere Nederlanders, die op verschillen de plaatsen in Engeland geweest zijn, bv. in Hull, New-Castle. Mid- delsborough, Londen enz. en in deze steden de herstel werk zaamheden critisch gadesloegen, is het mij nog niet gebleken, dat er „schot in zit". Wel ziet men in sommige steden nog de verbrande resten van hulzen en de puinho pen van de vernielingen, die in de oorlogsjaren aangebracht werden. Tevens ziet men dan ook d<-, vol- nog Aanwinsten Yoor de Provinciale Bibliotheek. GEVESTIGD TE MIDDELBURG. Berdjajew. N.: Von der Würde des Christentums und der Unwtlr- de des Christen: Bergh van Eysin- ga, G. A. van den: De oudste christelijke geschriften; Berkou- wer, G. C.: Köhlbrugge en onze tUd: Brunner. E.: Gerechtigkeit: Cultuurgeschiedenis van het Christendom, I; Dale, R. W.: History of English Congregati onalism: Dorner. A.': Grundriss der Religionsphilosophie: Farner, O.: Huldrich Zwingli; Fetter, J. C. A.: De Russen en hun kerk; Meis- slnger, K. A.: Erasmus von Rot terdam: Nolet, W. A.: Marnix als theoloog; Pol. W. H. van de: Ge loof cn werkelijkheid in het refor matorische protestantisme: Rail- ton, G. S.. General Booth: Ridder bos. S. J.: De theologische cultuur beschouwing van Abraham Kuy- per; Rüegg, W.: Cicero und der Humanlsmusf Sargent, D.: Tho mas More; Schwarz, Th.: Irra- tionalismus und Humanismus; Townsend, Workman and Eayrs: A new history of Methodism. 2 din.; Thoomes, J. G.: Het openbarings begrip in het huidige theologische denken; Werner. M.: Die Entstehung des christlichen Dog- -ag.iep ipniiptqosaguiatqoJd seut stellt. Zuiderzeevereniging opgeheven. De Zuiderzeevereniging, die op 4 Januari 1886 als studieor gaan voor de drooglegging van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwcrszec werd opgericht, is thans opgeheven. Het doel der vereniging is grotendeels verwezenlijkt. In 1945 werd de vereniging voor landaanwin ning opgericht, die begon met onderzoek naar en propaganda voor de drooglegging van vele zeegaten, als b.v. het Zeeuwse drie-eilandenplan, polderingen in de Biesbos enz. Zij. die tussen 9 Mei 1940 en 3 September 1945 buiten bezet ge bied ten minste 6 maanden hebben dienst gedaan aan boord van koop vaardijschepen, varende onder Ne derlandse vlag. kunnen bij het Di rectoraat-Generaal van Scheep vaart in Den Haag een aanvraag indienen tot definitieve toekenning van het oorlogs-herinneringskruis. gens Nederlandse opvattingen geknapte", maar overigens slechte krotten. Natuurlijk komt men hier cn daar nieuwbouw te gen. maar toch niet zoals in Ne derland. Daarom is het voor mij een vraag, hoe de minister aan de ze cijfers komt. Misschien vat de minister het als de Engelsen op? In Nederland zijn In de laatste ja ren duizenden noodwoningen ge bouwd. de Engelsen echter noe men die noodwoningen hun New- home". Vlissingen. J. A. VAN MEENEN. AMBTENARIJ. Op Woensdag 16 Maart werd het stoffelijk overschot begraven van het hoofd der Practische Oplei ding K.P.M. en K.J.C.P.L. te Vlis singen. Een groot aantal leerlin gen van de „De Ruijterschool" liep in de stoet mee De stoet kwam tien minuten te laat op de begraafplaats aan. Dit werd door de opzichter gerapporteerd en Za terdag 19 Maart moest de begra fenisondernemer op het kantoor van de Burgerlijke Stand komen om te horen, dat hem f 10 vergoe ding was opgelegd. Wij vragen ons of men in de ambtelijke wereld niet beseft, dat voor zo'n bijzondere begrafenis 't tijdschema, wel eens iets wordt overschreden. Moet men nu in zul ke gevallen steeds naar de letter van de verordening handelen? On ze ethische gevoelens verzetten zich daartegen. VLISSINGER. CORRESPONDENTIE „Ex-marinier" cn „Arbeider V. W.". De redactie kan alleen aan dacht schenken aan ingezonden stukken, waarvan de inzender bij j haar z'n naam en adres opgeeft. ioes KATH. ACTIE-AVOND. In een zeer druk bezochte bij eenkomst van de Kath. Actie Goes, .velke o.m. werd bijgewoond door Deken Nieveen van Dijkum. sprak Woensdagavond in het Schutters- hof de bekende schrijver van het boek „Ja ik wil", dr. W. B. Hudd- I leston Slater, over het huwelijk. I Spr. die het huwelijk van de me- dische zyde bezag, begon met er I op te wijzen dat het op verkeerde wijze beleven van het huwelijk niet alleen schadelijk voor de ziel, doch ook voor het lichaam en dus voor de gehele volksgezondheid is. Op ernstige en duidelijke wijze besprak dr. Huddleston verder dit delicate onderwerp, waarbij hij uitvoerig de principes van het hu- welijk als een instelling Gods, uit- j eenzette. Hij wees voorts o.m. op de noodzakelijkheid van een goede j sexuele voorlichting, aan de jeugd, l op de grote gevaren van het te- i gennatuurhjke geslachtsleven, de 1 gesel van de geslachtsziekten, die na de oorlog ook in Zuid Neder land zeer sterk toenam, de geva ren van de kinderbeperking op ongeoorloofde wijze enz. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Kloetinge VOOR ONZE MILITAIREN. De verloting uitgaande van de Jeugdraad der Ned. Herv. Ge meente te Kloetinge'en verzorgd door de C.J.M.V. Immanuel is een succes geworden. Dezer dagen konden 17 pakketten inhoudende levensmiddelen en versnaperingen aan de Kloetingse militairen in Indië worden toege zonden. Heinkenszand STEUN WETTIG GEZAG. Maandagavond werd in het gym nastieklokaal te Heinkenszand een propaganda-avond gehouden, uit gaande van het Instituut „Steun Wettig Gezag". Burgemeester Funk opende deze bijeenkomst, waarna de heer Gezon, lid van de Provinciale Commissie een uiteen zetting gaf over het doel en stre ven van het instituut. Het plaatselijk comité is samen gesteld uit de hereh, burgemees ter Funk, Joh. Traas. dr. P. Sta- verman. J. Vermeuje. N. C. de Regt, M. de Leeuw en J. C. Ca re Is. Krabbendijke „ALS DE WEIDEN BLOEIEN." De filmdienst Arfi-Amster- dam. vertoonde Dinsdagavond in het hotel „De Koophandel" te Krabbendijke de film „Als de weiden bloeien." Wollaartsdijk VERGADERING BIJBELGENOOT SCHAP. Dezer dagen hield de afdeling Wolfaarlsdijk van het Bijbelge nootschap in de consistorie van de Geref. kerk een vergadering, onder leiding van de heer J. de Kam. De heer C. de Bruin werd als be stuurslid herkozen. Ds. Streefkerk. Geref. predikant te Veere hield 'n leerzaam referaat over het onder werp: „De Bijbel en Bali". Ds. Streefkerk sloot deze bijeenkomst met dankgebed. Colijnsplaat FILMAVOND. Dinsdag gat de N.V.V.. af deling Colijnsplaat, een film avond ln de zaal bij de heer Suurmond. Eerat werden enige kleine films vertoond o.a. een teken film, Flevokamp, waarna de heer Metter, propagandist van het N.V.V. een toespraak hield. Tenslotte werd de hoofd film, „Bloeiende Lente" ver toond. Vlissingen ZWITSERSE JUBILEUMAVOND. De Nederlandse rcisvereniging afd. Walcheren, hield Woens dagavond in het Concertgebouw te Vlissingen een Zwitserse ju- bileunjavond, die werd ver zorgd door de radioreporter Herman H. Flederhof. De voor zitter, de heer A. Buyterse, sprak 'n openingswoord, waar na de heer Felderhof alleereerst iets vertelde over de geschiede nis van Zwitserland en over de vorming van de Bondsstaat. Hierna werd een fraaie film over Zwitserland vertoond, op genomen door een Amerikaans soldaat. Vervolgens werd een serie kleurenfotos vertoond van een tournee door Zwitserland. De reis ging over de sneeuw velden, de geweldige bergtop pen van Jungfrau en Matter- hom. langs de prachtige meren en zonovergoten terrassen, enz. Arnemuiden Vliegseizoen voor post duiven. 23 April a.s. zal voor het vliegseizoen 1949 de eerste wed vlucht voor postduiven worden gehouden door de Postduiven vereniging „De Voorwaarts" te Arnemuiden. Amsterdamse Beurs NA-UITREIKING WERKKLEDINGBONNEN. De Directeur van de Distributie- kring Walcheren maakt bekend dat bedrijven of personen welke verzuimd hebben in de periode van 16 Januari tot 26 Februari 1949 een werkkledirigbon aan te vragen, alsnog gelegenheid wordt gegeven tot en met 16 April a.s. een aanvraag hiervoor in te die nen. Personen, die in het tijdvak van 13 t.m. 26 Februari 1949 werkzaam waren bij een bedrijf, waarvoor een collectieve verstrekking heeft plaats gevonden en sindsdien werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of een bedrijf met minder dan 5 personen kunnen thans in dividueel een aanvraag indienen. By het afhalen en indienen van het aanvraagformulier moet de stamkaart worden medegebracht. en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat door de heer J. B. van Wuyckhuyyse c.q. Mevr. de wed. Gillissen, tc Middelburg ontheffing is verzocht van de bepalingen van art. 26, lid 1 van de gemeentelijke bouwver ordening betreffende overschrij ding van de achtcrgevel-rooiiyn ten aanzien van een te bouwen café met bovenwoning aan de Gravenstraat, kadastraal bekend sectie L, no. 148 ged. Het verzoek ligt voor een ieder ter inzage ter gemeente-secreta rie van 21 Maart t.m. 5 April 1949. Middelburg. Maart 1949. Verzoek om vergunning. B. en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen vim N.V. Petroleum Maatschappij „Sinfina" om vergunning tot het oprichten van een benzine, en een autogas- olie pomp-installatio. op perceel Kanaalweg te Middelburg. Op 4 April a.s., des v.m. 11 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mon deling cn schrlfteUjk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zU, die bezwaren hebben, kunnen geduren de drie dagen, vóór het bovenge melde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de zak ingekomen schrifturen. Middelburg, 21 Maart 1949. HINDERWET VLISSINGEN. Verzoek om vergunning tot op richting van een smedery, enz. B. en W. van Vlissingen, bren gen ingevolge de artt. 6 en 7 der Hindgerwet ter openbare kennis, dat bU hen ls ingekomen een ver zoek van A. J. Brugge, alhier, om vergunning tot het oprichten van een smederij, loodgieterswerk plaats en las be dry f. waarin zullen worden geplaatst: een electromo tor van 1/3 pk voor het drijven van een siypkop: een id. van 1 pk voor het drijven van een siypkop; een Id. van 1 pk voor het dryven van een draaibank: een ld. van 1/3 pk voor het dryven van een smid se; twee ld. van 1/5 pk voor het drijven van electrische boorrollen en een ld. van 2 pk voor het drij ven van een vcrplaatstbarc boor machine, op het perceel Beursplein 9; dat dit verzoek met de byiagen, vanaf heden op de gemeentesecre tarie (2e afd.) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren by hun college kunnen worden in gediend. Op 5 April a.s. zal ten Gemeen tehuize, des v.m. 10 uur, gelegen heid worden gegeven.' om bezwa ren tegen het oprichten dier in richting in te brengen. terwyl daarbij zowel de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in de ge legenheid /worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij. die bezwaren inbrengen, kunnen ge durende drie dagen vóór de 5e April ter gemeentesecretarie (2e afd.) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zU er de aandacht op ge vestigd. dat niet tot beroep zijn ge rechtigd zy, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zyner leden zyn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, 22 Maart 1949. DISTRIBUT1EDIENST DE BEVELANDEN. Uitreiking toeslagkaarten bijzondere arbeid. In de week van 4 t.m. 9 April zullen de toeslagkaarten voor de 5e en 6e periode 1949 worden uit gereikt. De datum en het uur waarop moet worden afgehaald is vermeld op de bij de vorige uit reiking verstrekte naamlijst. Dc aandacht wordt er op gevestigd dat de naamhjst van de vorige verstrekking moet worden overge legd. Dc nieuwe naamlijst moet volledig zijn ingevuld, gedateerd en door de werkgever onderte kend. In verband met bovenstaande uitreiking begint de zitting van de Centrale Kas te Driewegen op Woensdag 6 April pas te 13 uur en ls de zitting te Ovezande verzet van Woensdag 6 April naar Zater dag 9 April van 9 tot 11.30 uur. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 31 Mrt„ Tempo v. Antwerpen: Gepasseerd n. Antwerpen: 30 Maart, Glashaven v. Rotterdam; Poelaulaut v. Amsterdam: 31 Mrt., Albireo v. Rotterdam; Ponto v. zee n. Gent. Gepasseerd v. Antwerpen: 30 Maart. Satumus n. Londen; Aals- dyk n. Rotterdam: Prins Maurlts n. Rotterdam: Neptunes n. Rotter dam; Zeeland n. Rotterdam; Gor- dlan n. Amsterdam. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË Naar Indonesië: Waibelong. RotterdamJava. 30 Maart So- crata gepasseerd: Slamat. Rotter dam—Java. 30 Maart Perlm ge passeerd; Mataram. Rotterdam- Java. 30 Maart Gibraltar gepas seerd. Van Indonesië: Oranje. 30 Mrt., van Bataria naar Amsterdam: Ta- binta. JavaAmsterdam, 30 Maart van Port Said. Nederland 1948 (3%) OS?; 90 Ti dito 1947 (3«/a) 3 90 96 s* dito 1937 3 96 95% Dollar-lening 1947 3% 973; 97% Investeringscert. 3 96% 96»* Nederland 1962—64 9 7% 97% Nederland 1962—64 97».'* 97» Nederland N.W.S. 2% 79 >4 79' Spnarc. A f 100 2'.4 100% 100-4 Indië 1937 A 3 94*4 96 94 V, Grootboek 1946 3 96 Ned. Ind. Hand. B 108 110 Ned. Handelmij. 153'.4 154 AKU 183 164' i Bergh's Jurgens 276 >4 278 Calvé-Delft 133 134! 4 Centrale Suiker 156 156 Kon. Ned. Hoogovens 180 180% Unilever 231 240'/. Ned. Kabelfabriek 268 270 Philips 228 229! 4 Wilton Feyonoord 16314 161 Biliton Kon, Petrol. My. 289*4 2«2!4 149 Amsterd. Rubb. 149! a H.A. Lijn Kon. Paketvaart 16614 167 Ned. Scheepv. Unie 162'a 162-A Rotterdamse Lloyd 151 la 150' Stv. My. Nederland 180! 4 Handelsver. A'dam 154 "A 156% Dell Batavia Mij. 128% Deli Mij. 143% Anaconda 32'4 32% 98 >4 Bethlehem Steel 90 General Motor Kennecot 48% 48% Shell Union 36 36% Baltimore Spw. 8% 9 Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw Pennsylvania 1014 Zonder dat bepaalde concrete berichten hiertoe aanleiding ga ven. was de effectenbeurs Donder dag opmerkelijk gunstiger ge stemd. Er schynt wat meer grond in de markt te zitten en de lichte verbetering der voorafgaande da gen. die werd voortgezet, kwam irt hogere koersen tot uiting. De markt is om, zeiden de beursbe zoekers. waarmede zy wilden aanduiden, dat de nu reeds gerui me tyd durende achteruitgang tot staan is gekomen. Hoewel dus het liquidatieproces een eind scheen Sevonden te hebben, waren de or- ers nog wat dun gezaaid. Pas wanneer het publiek, dat nu nog uitermate voorzichtig ls. zyn be schikbare middelen op de beurs gaat brengen, zal met een verho ging van de omzet gerekend kun nen worden. Nu bedraagt de om zet voor aandelen nog altyd slechts circa 1 mlllioen gulden per dag. Woensdag f 1.300.000. Na de vastere opening bleef de bete re tendens in het verdere verloop over de gehele linie goed gehand haafd. Voor industrieaandelen waren dc koersstygingen van meer be- Bcheidcn aard. doch was de stem ming niettemin goed prijshoudend. Burgerlijke Stand GOES. Ondertrouwd: P. van der Linde, 23 j. en P. Sinke, 26 J.; J. Rel.1- nierse, 26 J. cn J. W. Tiggelaar, 23 jaar. Getrouwd: C. Luyks. 24 j. en P. M. Lockefeir, 28 j.; P. Zwartepoor- te, 45 j. cn T. M. van Paasschen, 29 j. Bevallen; J. H, van der Loo Valk, d.; L. P. Schrijver—de Regt, z.: M. Geense—Stcketee. d.; H. H. van Oorl— Engelmoer, z.; P. A. Godeschalk—Harinck. d.: J. de Keljzer—de Visser, d.; J. Voois Zwartepoorte, d.: S. M. FaitGo- vers.- z.; L. P. Kaaisteker—Wolse, zoon. Overleden: J. Almekindcrs. 59 j„ vr. van J. Vcrmare: D. M. de Pree, 1 j,; M. J. van Liere, 19 j, ELLEWOUTSDIJK Bevallen: M. P. Smallegange von Kleunen, z.; C. Poelman—la Grand, d.; M. A. Oosthoek—Pik kaart. d. Ondertrouwd: J. Oele, 25 j. en G. C. de Broekcrt, 23 J. Getrouwd: J. M. Maat, 26 j. cn P. C. Hollestelle, 23 J.; A. Moer man. 23 J. en M. G. Traas. 23 j.; J. D. Klaassen. 24 j. en M, C. A. dc Waal. 19 J. Overleden: M. de Korte. 81 j„ wed. van S. de Visser; A. van Lie re. 80 J.. wed. van A. Smallegange. RILLAND-B ATB. Getrouwd: J. van der Weele, 39 j. en S. H. v. d. Klooster. 42 J.; C. Breure. 40 J. en M. L. Kesselaar, 42 j. Bevallen: A. Hoogestegcr—van Zweden, z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3