Jacht op spionnen en dollars T Hoe het net over Europa werd dicht getrokken De Rijnvloot weer op peil c Activiteit in Frankrijk en Tsjecho-Slowakije Goebitchev is er lelijk bij ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKV Uit de geschiedenis van de Gestapo IV EN DE WERELD SLIEP... (Van een büzondere medewerker). E3n nu de buitenlandse activiteit van de Gestapo. Het is voor de eerste maal dat in Nederland de politieke spionnage in de landen buiten „Das Reich" wordt beschre ven, Hetgeen uit de duizenden rapporten, welke thans ln hot bezit ztyn van de geallieerde staven, bekend kan worden gegeven, moge tot diep, zéér diep nadenken stem men. Het zou ons, democratische volken, namelijk nóg eens kunnen overkomen, en nietwaar, een gewaarschuwd man, „Ik klaag hen aan wegens het wegvoeren van een mtl- lioen vun mjjn landgenoten om voor dc Duitse oorlogs industrie dwangarbeid te ver richtenzo klonk de snij dende stem van de Franse aanklager ln Neurenberg. „De Gestapo en de S.S.- mannen zaten op de rand van de smalle kant van het mas sagraf en ze rookten lachend sigaretten. De volkomen naakte gevangenen daalden langs een trapje in het graf af, liepen over de hoofden van de reeds vermoorde men sen heen naar de plaats die de Gestapo-man aanwees Dan klonken de schoten en vielen hun hoofden beweging loos op de lyken. Van de naakte lichamen stroomde bloedzo klinkt de stem van een Franse getuige Reeds in 1933 ontplooide Himmler's Gestapo haar vloek waardige activiteit in Frank rijk. Zonder dat de Duitse ambassadeur Von Hösch er iets van wist werd door zjjn eigen personeel op grootse scnaal spionnage bedreven. Deze Von Hösch was een uit gesproken vtjand van het Na- zi-regtme, reden waarom htf dan ook enige laren later, overgeplaatst zynde naar Lon den. prompt door zijn eigen kamerdienaar werd vermoord... Deze kamerd'enaar was lid van de Gestapo en kreeg de moordopdracht rechtstreeks van Hcinrich Himmler. Moord op bevel IN PARIJS. In het jaar 1935 treffen wij in Parijs een splonnage-oen- trale aan ten dienste van Himmler. die zijn weerga niet heeft gehad. De hardvochtige, geslepen, doch hoogst bekwa me Doctor Schmols, geca moufleerd als officieel consu laatemployé aan de Rue Huysmans numéro deux. deel de de facto de Du'tse lakens in Parijs uit- Het was deze beroepsspion die met groot élan begon met alle Duitsers en Duitse afstammelingen in Frankrijk „grüudlich" te or ganiserenDe „Deutsche vereine" rezen als paddestoe len uit de grond op. Vrouwen bonden, studentenorganisaties, Bund Deutseher MSdell, Duits- Franse cultuurgemeenschap pen, te veel om" op te noe menIn de belangrijkste handels-, industrie- en haven centra liet hy reisbureaux openen, plaatsen van waaruit op gemakkelijke wijze indu- strte-spionnage kon worden be dreven. Honderden publieke vrouwen, portiers, barkeepers, toiletjuffrouwen, kellners en gigolo's stopten hun zakken vol met bankbiljetten die de Gestapo-splonnen rijkelijk* uit- De ziekenhuistarieven. De wettelijk geoorloofde prij' zen. voor verpleging in zie kenhuizen en sanatoria in an dere klassen dan de laagste, mogen thans worden verhoogd met ten hoogste 1 per ver- pleegdag, aldus een prijzenbe- schikking. Een zelfde verhoging mag ten aanzien van de laagste klasse worden toegepast tenzij vóór do inwerktreding van deze be schikking de wettelijk geoor loofde prijs per verpleegdag: 1. 8 of meer bedroeg, in welk geval geen enkele verhoging mag worden toegepast; Meer dan 7, doch minder dan 8 bedroeg in welk geval dc ver- plcegprüs mag worden ver hoogd tot ten hoogste 8 per verpleegdag. De dag van aankomst, mits de patlënt(e) is opgenomen voor 20 uur. en dc dag van vertrek mogen beide in reke ning worden gebracht. Voor zover de kosten /an penicilline en streptomycine tot dusver geheel of gedeeltelijk in de verpleegprijs zijn begre pen, mogen deze door de zie kenhuizen en sanatoria afzon derlijk 4n rekening worden ge bracht uitsluitend met betrek king tot: Verplicht en vrijwillig ver zekerde patiënten der algemene ziekenfondsen en patiënten voor rekening van rijk. provincie en gemeente. Rijksverzekerings bank en Raad van Arbeid. Dit geldt niet ten aanzien van ziekenhuizen en sanatoria waarvoor voor het tijdstip van de inwerktreding van deze be schikking reeds een afwijkende regeling is goedgekeurd door de directeur-generaal van de prij zen. De prijzenbeschikklng treedt I April a.s. in werking. deelden, in ruil voor „bepaal de inlichtingen En Frankrijk. Europa, ja, de ganse wereld sliepan ders kunnen wy het niet noe men. Langzaam maar zeker, "zlg zeker, werd het net over Juropa dicht getrokken In Frankrijk rijst de ster, he laas voor de Fransen zélf on zichtbaar, van Generaal Kuh- lcnthal, Duits Militair Atta- ohé in Parijs. Notabene een officier van zuivere Franse afkomstHoffelyk, ener giek, beminneiyk en zich voor doende als 'n sport- en vrou wenliefhebber. was deze Duit se stafofficier de rechterhand van het monster Schmolz Ja, Kuh tenthal van Franse afkomstEnige generaties terug noemde zyn familie zich nog Fréval. De Fréval's we ken om bepaalde redenen uit naar Duitsland waar de naam verbasterde tot „frais val", hetgeen „koel dal" betekent... Kuhlenthal werd dus het eind resultaat. Niemand beter dan deze verraderlijke Gestapo- handlanger kon het Franse volk verstaan en aanvoelen. Zijn verhouding tot de we reldvermaarde Duitse spionne ..Mademoiselle Docteur" 'n zuster van de door Himmler ter dood gebrachte hoofdcom missaris van politie te Mag- denburg, Schragmiiller is van algemene bekendheid. Met haftf en Schmolz werd de over geheel West-Europa ver spreide „uniformen-zwendel" op touw gezet. Tydens de mo bilisatie en óók tydens de wereldoorlog II moesten de dienstplichtigen uiterst voor zichtig zyn met het aankno pen van gesprekken met vriendelijke doch hen volko men onbekende „medegedemo- blliseerden" die tegenover hen 'n treinen en trams zaten... Deze „kameraden" zorgden er angstvallig voor dat hun distinctieven van een dienst vak en regiment waren, dat mylen- en miilenver van dat van hun „slachtoffer" gelegen was. Op die manier hoorden zij de graag kankerende sol daten uit T8JF.CHO-SLOWA- KUE „FALL GRüN" Het verderven van een gan se staatFall Grün" (geval groen). Anders niet. Eén geval meer of minder betekende echter dood of le ven van honderd-duizenden mannen, vrouwen en kinde renBerlijn decreteerde echter rustig: „uitvoering van „geval-groen" op die-en-die datum „wy zullen het probleem slechts hebben opgelost wan neer de laatste Praagse Jood vernietigd isbrulde Ro senberg eens uit. De smerige pornograaf Stretcher zeiae: „De zon zal niet schynenvoor de laatste Tsjechische Jood ter ziele is „Ik werd met 230 vrouwen weggevoerd en behoor tot de 49 overlevenden. De prosti tutie werd doelbewust georga niseerd. Achter ieder arbeids commando werden tientallen jyken meegesleept. Tot een transport van 180.000 landge noten zei de commandant Von Mauthausen, waar ik' tenslotte terecht kwam: „Maak je maar geen zorgen want er zullen esr maar weinig levend van afkomen." Ten slotte moesten de zeilen van een circustent worden gevorderd om de 1H- ken van de eerste dertig dui zend slachtoffers te bedek kenzo sprak de getuige, één der tientallen getuigen overigens In Tsjccho-SIowakye waren het de „Sudeten-Duitsers" die met graagte hand- en span diensten aan de Gestapo ver leenden. Conrad Henleln was hun leider. Met een ware wel lust werden de voorbereidin gen tot de verovering van deze ongelukkige staat door Himmlors bloedhonden getrof fen. Niet minder dan twee zwaar-bezette Gestapo-hoofd- kwartieren voor het ..Fall Grün" werden in Dresden en Wenen opgericht. In de roem ruchte villa „Raupennest" in Dresden werden de louche fi guren uit Sudetenland door de Gestapo-bandieten ontvangen en uitgehoord, waarna zij ge sterkt met geld en instruc ties in het diepste geheim weer over de Tsjechisch-Duit- se grens werden geholpen... Het mag thans worden be kend gegeven, dat het niet Conrad Henlein was die Tsje- Pyramide-clubs bloeien. (Van onze correspondent). NEW-YORK, Maart. De afgelopen dagen hebben bepaald in het teken van Diana godin van de jacht gestaan. Terwij de F.B.I. ln 't hartje van New-York op heterdaad 'n Amerikaanse employé van het ministerie van Justitie, Judith Copion, en een Russisch lid van het secretariaat van de Verenigde Naties, Valentin A. Goebitchev, be trapte op spionnage, heeft een ontstellend groot deel van het Ameri kaanse volk zich met ongekende hartstocht overgegeven aan de nieuwste variant van de eeuwigedollar-jacht, die zich bier heeft gemanifesteerd in de vorm van de z.g. „pryramide-clubs". en nieuwe wverhoging verkeersveiligheid. Thans bijdrage g< van de verkeersveilig! is zU verschenen met een „Tech- nomobiel", een auto die is toege rust met een grote snelheidsmeter, waaraan de automobilisten kun nen controleren- of hun eigen in strumenten Juist funéUonneren. cho-Slowakye „ryp" maakte voor de Duitse invalal thans speelde hy niet dc hoofdrol. Henleln was sleohts oen parade-figuur. Achter de schamen waren het de lugu bere figuren van Fuchs-Kon- dray, Dolansky en Flanderer, waarvan de laatste twee uit Oostenrijk waren gevlucht omdat men hen aaar zocht wegens het bedrijven van spi onnage en sabotage ten gun ste van „een vreemde mo gendheiddie in feite verantwoordelijk waren voor de Tsjechische ramp. Overi gens werkte Dolansky zowel voor Himmlers Gestapo als voor Beria's GepeoeBe droevend is het bekend te moeten maken dat de beken de Tsjechische groot-industri- elen Skuteteky uit Wichau, Proskovetz uit Kwasitz en Graaf Spiegelfeld uit Morko- vitz met enorme bedragen het werk van de Gestapo in hun vaderland steunden...... (Slot vlogt). (Nadruk verboden). Voor een goed begrip in deze tij den van misverstanden moet hier bij vooroogesleld worden, dat deze belde gebeurtenissen slechts het jacht-element gemeen hebben en voorts het feit. dat zij in de pu blieke belangstelling de afgelopen dagen ieder ander onderwerp vol- dnfle) ledig hebben overschaduwd. feld, internationaal, de belangrijk ste van de twee. In deze weken, waarin de verhouding Oost-West er allerminst beter op is gewor den. kan het nauwelijks goed doen wanneer een Rus er in New York op betrapt wordt rond te wandelen met geheime documenten uit de archieven van het departement van Justitie. Nu heeft men beweerd, dat de documenten in kwestie yel- iswaar verband houden met de Amerikaanse landsverdediging, maar op zichzelf niet zo sensatio neel zijn. Doch dit verandert aan de zaak zelf niets. De documen ten zouden, hoe onbelangrijk ook. een schakel kunnen zijn in een serie spionnage-gevallen, of een serie van elk betrekkelijk onderge schikte dossiers die echter geza menlijk tot belangrijke conclusies kunnen leiden. Ook hier is het wenselijk de juiste proporties niet uit het oog te verliezen. Spionnage geschiedt, tot op zekere hoogte, door alle lan den. Iedere regering heeft een in lichtingendienst een groot ver schil met een voorlichtingsdienst wier taak het is in het buiten land bepaalde feiten te weten te komen, die de bel rokken buiten landse mogendheid niet altijd be reid is uit eigener beweging mede te delen. De inlichtingendienst, die daarin slaagt, kan op een pluimpje rekenen: maar de man, die ge- De sleep-capaciteit teruggevallen DE VLOOT VAN DE ZWITSERS GROEIT 4 (Van onze reizende redacteur). ROTTERDAM, Maart. Sedert nu meer dan tweeduizend jaar geleden de Batavieren ons land zijn binnengevallen orrv zich in de lage landen te vestigen is er Rijnvaart van cn naar Nederland. En sedertdien is die Rijnvaart een vraagstuk, dat nooit zal worden opgelost zolang deze rivier meer dan één oeverstaatheeft. Hoe belangrijk het wel is moge blijken uit het feit, dat in 1939 het laatste „nor male" jaar ruim 100.000 schepen Lobith passeerden mei meer dan 60 millioen ton goederen. Dit enorme verkeer, overeen komend met 4.000.000 spoor wagons van 15 ton, is vier jaar geleden geheel tot stilstand gekomen, toen de Riin in het front kwam te liggen. Sedert dien is het nog nimmer ten volle hersteld en dat heus niet alleen, omdat kapotte brug gen èn wrakken dc vaart be lemmerden maar omdat inter nationale verwikkelingen moeilijkheden veroorzaakten. Maar goed, er wordt gevaren door Nederlandse, Belgische, Duitse, Franse en Zwitserse schepen. De eerste Duitse schepen zijn kortgeleden in Rotterdam aangekomen en dat heeft sterk de aan'dacht ge trokken. Zullen zij weer felle concurrenten worden van de Nederlandse? De Zwitserse schepen hebben de voortdu rende aandacht, omdat zij een betrekkelijk nieuw element vormen: hun aantal is sedert de oorlog van 100 tot 150 toe genomen. Dat moge dan al niet veel zijn. vergeleken bij de meer dan 20.000, die Ne derland er voor de oorlog op FEUILLETON 91 „Verkleden voor de lunch!" commandeerde juffrouw Reu der. „Maar ik zie er in dit man telpak heel netjes uit en ik kan toen eigenlijk zo wel blijven..'' „Onzin, je moet nu weer een aardige japon aantrekken, bes te kind". Beate bleef niet veel anders over dan van verdere tegen spraak af te zie?) en nadat ze zich verkleed had, begaf ze zich naar de aangrenzende ka mer. „Hopelijk hebt u nu niets meer op me aan te merken?" vroeg zo lachend. „Toch, want je bezit geen enkel sieraad, dat een zo mooie Japon volkomen tot zyn recht laat komen. Voor vandaag zal ik je nog iets van mijzelf le nen, maar morgen gaan we naar een juwelier en zoeken ifts voor je uit". „Maar dat zal toch veel te duur worden?" Het geld, dat je brave nicht en haar moeder van jou weg- smUten, is ook geen kleinigheid. Daarvoor had ju je al lang iets moois kunnen kopen". Beate's verschijnen in de eet zaal baarde ditmaal groot op zien. Irene Larsen en haar moeder stonden eenvoudig per plex. Juffrouw Reuder schonk beiden slechts 'n genadig knik je en nam Beate mee naar haar eigen tafel. Na de maaltijd wilde Beate, zoals dat tot dusver steeds haar gewoonte was geweest, naar de tuin gaan. maar dat permitteer de Sabine Reuder niet. „Nu ga je eerst eens een poosje naar bed om een paar uur te slapen. Je moet tenslotte ook iets voor je gezondheid doen". „Maar ik kan immers toch niet slapen Ook in dit opzicht duldde de energieke Sabine echter geen tegenspraak. Ze stopte het meisje zelf in bed, dekte haar toe en beloofde haar straks te zullen komen wekken. Zoveel zorg deed Beate goed. Ze sloot haar ogen en wilde na denken. over zichzelf, over de toekomst vóór alles over Fe lix Reuder, die nu wel spoedig zou komen. Met haar gedach ten bij Reuder viel Beate in slaap. Toen ze haar ogen open de, was ze verbaasd, dat de kamer reeds in schemer ge huld was. Sabine Reuder stond lachend aan haar bed. „Voor iemand, die 's middags niet slapen kan, heb je een uitstekende prestatie geleverd, lieve kind", zei ze met een ver genoegd lachje. „Maar nu eruit en dan gauw aankleden. De gong voor het diner is al ge gaan". „Maar dat is toch niet moge lijk?" stamelde Beate. „Zo lang heb ik in m'n leven nog niet geslapen, 't Is om je dood te schamen „Dwaasheid! Er is niets waar voor je je behoeft te schamen. Dat slaapje heeft je goed ge daan. m'n kind". Sabine Reuder verloor haar beschermelinge de eerstvolgen de dagen geen moment uit het oog. De nieuwe toiletten wer den geleverd en zij kleedden Beate uitstekend. Een paar fraaie sieraden werden aange schaft. Beate was weliswaar nog steeds geen schoonheid, ze maakte nu toch een veel aardiger indruk, doordat de uiterlijke aantrekkelijkheden, die ze bezat, veel beter tot haar recht kwamen. De vrou welijke hotelgasten fluisterden onderling over het wonder, dat juffrouw Reuder in zo korte tijd ten opzichte van Beate had gebracht. En de dames Larsen waren hevig verontwaardigd, omdat zij zich utgeschakeld za gen. Op een goede dag kwam het dan tenslotte ook tot een bot sing tussen beide partijen. In de verlaten muzieksalon werd Sabine Reuder door moeder en dochter ter verantwoording ge roepen. Mevrouw Larsen verweet Sa bine. dat zij Beate van haar familie vervreemdde en Irene viel haar mama hartstochtelijk by. „U dringt u gewoonweg aan dat meisje op!" zei ze, zich in nerlijk meer en meer opwin dend over juffrouw Reuders hooghartige houding. „En de reden daarvan is nogal door zichtig. U schijnt u bijzonder voor de rijke erfgename te in teresseren!" „Ik interesseer me in de eer ste plaats voor de mens, Beate Mengelberg", antwoordde tante Sabine waardig. „En van ver vreemden kan hier geen sprake zijn. U zelf hebt in uw egoïsme verzuimd Beate, ondanks de fa miliebanden, aan u te binden". „Het hele hotel kletst erover, zoals u beslag op dat meisje legt", viel mevrouw Larsen haar in de rede. Maar nu was ook tante Sabi ne's geduld ten einde. Ze meen de nu eens ronduit te moeten zeggen, hoe zij over de dames Larsen dacht en daarbij nam ze waarlijk geen blad voor haar mond. (Wordt vervolgd). de Rijn had, zij beginnen een factor van betekenis te wor den. De Franse vaartuigen vormen een vraagstuk van heel andere aard; het merk waardige feit doet zich n.l. voor, aat de Fransen goede zeelieden zijn, maar onbruik baar zijn als Riinschippers. De Franse aken varen met Neder landse bemanningen. De Bel- gische Rijnschepen vormen de asis van de wensen onzer Zuiderburen inzake het Moer- dijkkanaal, waarover zij tij dens de jongste Benelux- conferentie weer een balletje hebben opgeworpen. De Nederlandse Rijnsche pen vormen (voor de rege ring) eveneens een vraagstuk. Sedert de Mannheimer Rijn vaartakte van 1868, die nog steeds van kracht is, is er vrije vaart op deze internatio nale rivier. Van dat verdrag heeft een reder te Rotterdam gebruik gemaakt door met omzeiling van alle wettelijke bepalingen op de binnenvaart een lading hout van Rotter dam naar Renkum te ver voeren. Dat geval heet nu het Rijnvaart-lek en daar zit men nu lelijk mee in de maag. De regering wil de Rijnvaartakte niet. opzeggen, maar evenmin (zij het in een enkele sector) de vrüe binnenvaart her stellen. DE GROOTTE DER VLOOT. Van hoe groot belang de Rijnvaart voor ons land is moge blijken uit de omvang der vloot: 3.3 millioen ton (in 1939 nog 4,5 millioen ton), terwijl de koopvaardijvloot 3,6 millioen ton telt. Aan zeemo- lest is 52 millioen gld, uitbe taald, aan Rijnmolest 54 mil lioen. Maar niet alleen de tonnage is van belang, ook de sleep- capaciteit. Nederland bezat in 1939 een sleepvermogen op de Rijn van 193.579 pk; daarvan is twee-derde verloren gegaan en nog niet vervangen. Het Duitse vermogen was iets groter: 239.493 pk, maar daar van bestaat nog rond 120.000 pk. zodat de verhouding zich ten gunste van de Duitsers heeft gewijzigd. België's capa citeit, 48.770 pk, is evenals de Nederlandse, tot een derde teruggevallen. De Zwitserse, in 1939 nog slechts 6 460 pk, snapt wordt weet a priori dat zelfs zijn landgenoten hem naar alle waarschijnlijkheid los zullen laten. De „ernst" van het misdrijf van de gesnapte spion is afhankelijk van het feit of het vrede, of oorlog is. en ln het geval van vre de komt daarbij de overweging hoe vriendschappelijk de betrokken landen tegenover elkaar staan. ONEERLIJKE SPION. Goebitchev is er lelijk bij. Want niet alleen is de verhouding tus sen de V.S. en het Kremlin 7,'en- derogen aan het verslechteren, maar bovendien was hij nog een „oneerlijke" spion, voorzover dat woord ooit van toepassing kan zijn: h(j maakte gebruik van een ver meende immuniteit, waarop hij als lid van het secretariaat van de UNO dacht aanspraak te kunnen maken. Dat dit in geen geval zo is was reeds lang aan iedereen duldeiyk, slechts de hoofden van buitenlandse politieke missies bij de UNO en de secretaris-generaal benevens diens acht assistent-se cretarissen-generaal hebben diplo matieke immuniteit verkregen. De andere leden hebben slechts een beperkte diplomatieke immuniteit, nl. voor zover zij officieel optre de in opdracht van de UNO. Deze affaire komt op een by- zonder ongelegen tijdstip. Het Amerikaanse Congres krijgt over een dag of tien een wetsvoorstel te behandelen betreffende het ver lenen van een renteloos voorschot aan de UNO van 65 millioen dol lars. ten behoeve van het nieuwe paleis der wereldorganisatie in het hartje van de stad New York. De bouw-werkzaamheden daarvoor zijn reeds begonnen onder een voorlopig crediet van 25 millioen dollar. Daarbij komt, dat president Truman op 10 April a.s. heeft toe gezegd de eerste steen van het nieuwe gebouw te leggen. Vi-ywel tegelijkertyd met bo vengenoemd wetsontwerp zal de zaak Goebitchev voorkomen voor het Gerechtshof, met alle publi citeit daaraan verbonden. En om streeks de tijd van de eerste-steen- legging krygt het Congres te be slissen over een nieuwe conven tie, die de verhouding tussen de V.S. en de Uno nader regelt en waarbij met name de immuniteit van Uno-ambtenaren, die in de V.S. verblijf houden, geregeld zal worden. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat dit wetsontwerp in het Congres onder de huidige omstan digheden met de grootst mogeiyke gereserveerdheid zal worden ont vangen, om het woord „achter- is sedertdien opgelopen tot 16.080 en staat dus bijna op dezelfde voet als de Franse. Alleen de Zwitsers zyn er beter op geworden en hun vloot groeit nog steeds. Met twee sleepboten van 3600 pk staan zij aan de top. Neder land heeft nieuwe sleepboten in aanbouw, waarvan er een meer dan 2000 pk zal kunnen ontwikkelen. Onze sterkste trekker moet het dus lelijk afleggen tegen de sterkste Zwitser, maar in feite pres teert hij zeker evenveel, om dat men benedenstrooms (waar een minder sterk ver val is) voor dezelfde hoeveel heid vracht minder energie behoeft te ontwikkelen dan bovenstrooms. Het is niet zomaar een frase om op de Rijn van „beneden" en „boven" te spreken. Rot terdam en Amsterdam zijn ruim 800 km van Bazel ver wijderd, maar de schepen, die de reis van Nederland naar Zwitserland ondernemen moe ten niet alleen die afstand af leggen, maar bovendien nog 240 meter klimmen! Zwitser- lands havenstad ligt bijna even hoog als de top van Neerlands hoogste berg. Er zijn plannen om de Rijn tot het Meer van Constanz be vaarbaar të maken; dat be tekent 140 km verder en 150 meter hoger! Behalve op dit laatste stukje valt er nog veel te ver beteren aan de Rijn door mid del van de bouw van stuw dammen en sluizen. Zij zou den de vaart vergemakkelij ken en bovendien een be langrijke energiebron vormen. Er zijn besprekingen gaande om daartoe te geraken met behulp van een deel der Marshall-dollars. Maar dat is nog toekomstmuziek (Nadruk verboden.) docht" maar niet te noemen. Bevorderlijk voor een verbete ring ln dc internationale verstand houding is dc affaire Goebitchev derhalve gecnsdeels. En zo blijft het tussen Washington, Lake Suc cess en het Kremlin gestadig berg afwaarts gaan. PYRAMIDE-CLUBS. De lichtere zyde van het nieuws van deze week is de rage der z.g. „pyramide-clubs". Hoe en waar het begonnen is vertelt de historie niet. Maar de telefoon van uw cor respondent thuis en op kantoor heeft de laatste dagen niet stil gestaan met verzoeken van beken den en onbekenden om een dollar te offeren voor een dier clubs en zodoende, binnen twaalf dagen een man in bonis te zijn. Dat een der- geiyk aanbod aantrekkelijk is, be hoeft geen betoog. Maar journalis tieke ervaring heeft geleerd, dat een dergelijke „schone schijn" te Hollywoodiaans is om waar te kunnen zijn. Niettemin hebben wy, meer met het oog op de belang stelling van de lezers in Neder land. dan met enige hoop op finan ciële baten een enkele dollar ge plengd, die dan ook geen andere vrucht heeft gedragen dan de on derstaande wysheid. De pyramide-clubs zijn in feite een variant op de sneeuwbalbrie- ven. Degene, die ermee begint, plaatst zich aan dc top van de pyramide. Deelnemers aan de club verplichten zich elk twee betalende vrienden aan de club. te verbin den. A brengt dus B en C aan; B brengt D en E aan; C zorgt voor F en G, D acquireert H en I enz. Wanneer de pyramide zover ge vorderd is krijgt A, inclusief zijn eigen entreegeld, 15. Hij stapt daarmee van de top van zijn eigen pyramide naar een nieuwe pyra mide van vijftien anderen, die elk al 15 meebrengen. Maar by die nieuwe pyramide begint hij niet op de top. maar op een van de onder ste rijen, Terwy hij daar verder znn beurt afwacht hebben B, D, E H. I. J, K met acht anderen een nieuwe pyramide gevormd. C en de anderen doen precies hetzelfde. En te gelegener tijd krijgt ieder zyn beurt aan de top van de pyra mide en gaat met 9 15 over naar een nieuwe pyramide,e waar hij uiteindelyk 15 keer 9 15 bijeen- krygt en weer afstapt naar een verdere pyramide. •Wie nu maar voldoende goed- geloofs is en geduld heeft moet uiteindelijk een aanzienlijk kwa draat van 15 in handen krijgen. Maar wie rekening houdt met de hebbelijkheden der mensheid, die nu eenmaal gauw voor iets nieuws warm loopt om het daarna zo spoe dig mogelijk weer te vergeten, doet er wel aan zijn illusies in schouw burg of bioscoop, of, zo deze louter materialistisch zijn, aan diner of borreltafel te zoeken. Niet iedereen is zo eeriyk als goud. Hier en daar loopt er eens één snoodaard uit de pyramide weg (met of zonder medeneming van zijn „rechtmatige" buit), waar door niet alleen de zijkant van zijn eigen pyramide instort, maar de opbouw van de daaropvolgende aanzienljjk bemoeiUjkt wordt. Teneinde fraude a priori de kop in te drukken, heeft de politie in de meeste der 48 staten deze pyra- miden-jacht als onwettig en straf baar gesteld, onder de loterljwet. Doch dit verhindert niet dat vele enthousiastelingen er mee door gaan. De bedoeling is nl... dat tel kens wanneer één pyramide 'tot stand gekomen is, de vyftien hoek- steentjes bijeenkomen en 'n feestje vieren. Dit heeft in tal van geval len geleid tot de meest verrassende ontmoetingen. Een van onze vrien den zag zich, tot zyn onuitspreke- ïyke vreugde, uitgenodigd op een geitenfuif van veertien, waarbij hij de enige bok was. Wij kenden hem als een bedeesd jongmens, die een kleur kreeg wanneer hij maar een aardig meisje op straat aankeek. Vanmorgen ontvingen wy een ge drukte uitnodiging in de bus om zyn verloving te helpen vieren... (Nadruk verboden). Het opleidingsschip voor de binnenvaart. Geen vijfüng. Het nieuws over de ge boorte van de vijfling in Chili, was niets meer dan een vals bericht, dat was uitgedacht door een oud je uit de streek van Coquimbo. De reporters van bla den en nieuwsbureau's die dadelijk ter plaatse wa ren gezonden om de ge lukkige moeder geluk të wensen en te intervie wen, hebben inderdaad gemeld dat het feit maar bestond in de verbeelding van een oud vrouwtje, dat in haar dorp de functies van vroedvrouw, wonderdokteres en „heks" vervult. Republiek wil corridor in Indonesië. De Republiek heeft verzocht om ene tijdelijke corridor in Indonesië, tot steun voor het harstel van de ruilhandel met het overige deel van Azië en het gebied van de Stille Oce aan. Dit verzoek werd door de Republikeinse afgevaardigde R. Utoyo, op de bijeenkomst van de economische commis sie voor Azië en het Verre Oosten te Bangkok naar vo ren gebracht. Deze corridor achtte hij noodzakelijk voor het ontvangen van de 20.000 ton rijst die de internationale noodvoedselraad voor dit jaar heeft toegewezen. Utoyo zei, dat de Republi keinen vrywillig sleutelinstal laties op Java en Sumatra vernietigden, daar zij over tuigd waren, dat guerilla- stryd „nog de enige uitvoer bare manier v^n vechten was." Alles on Java is thans verwoest en door de guerllla- activiteit zjjn de kinine-, thee- en koffie-ondernemingen in West-Java niet langer vei lig, zo zeide hij. De voorzitter van de con ferentie bracht Utoyo, nadat hy hem gewaarschuwd had, tot zwijgen wegens de politie ke strekking van zjjn betoog. Naderhand stond hij hem toe izijn rede te beëindigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4