Nog geen veergeld a< over de W ester-Sclfielde Tarieven-oorlog op de Voor-lndië-vaart NIEUWS UIT ZEELAND Pleziertochtje per jacht, dat geld kostte WALCHEREN Eerste Kamer nam motie van uitstel aan De Eerste Kamer heeft Woensdagavond zonder hoofdelijke stemming een motle-Cramer aangenomen, waarbij de heffing van veergeld over de Westerschelde wordt uitgesteld tot de behandeling van de begroting voor verkeer voor het jaar 1950. Aanvankelijk was een motie ingediend om van de veer geldheffing geheel af te zien, maar deze motie werd door de minister moeilijk aanvaardbaar genoemd. De rji van sprekers werd ge opend door de heer Tjalma (A. RJ, die vrijdom van veergeld voor het verkeer over de Wes terschelde zeer gewenst achtte. Ook pleitte hij voor een brug over de Merwede bij Gorin- chem. waardoor het verkeer Noord-Zuid compleet zou wor den. De heer Kraayvanger (K. V.P.) wenste een duidelijk in zicht in de vervoerspolitiek van de N.S. De Spoorwegen mogen concurreren, maar niet met prijzen, die onder de kost. prjjs liggen. Spr. betreurde het, dat hij geen antwoord heeft ontvangen op de vraag nopens de bedrijfsresultaten van de A.T.O. en verklaarde zich eveneens voorstander van vrijdom van veergelden Een vraag om dc instelling van een staatsommissie ter be studering van de positie der binnenscheepvaart, het spoor wegbedrijf en het wegverkeer alsnog te overwegen, kwam van de heer Kolff (C.H.) De kwestie der veren op de Zeeuwse wateren besprekend, verklaarde deze met groot leedwezen in de stukken ge mist te hebben een biyk, dat de minister oog heeft voor het nationale clement in deze aan gelegenheid, Juist dat natio nale element pleit voor vrijdom van veergelden en tegen ophef, fing van de verleende vrijdom. Daar er misschien al bepaalde regelingen zijn gemaakt, zou spreker de minister willen vol gen met betrekking tot nadere overweging van de mogelijk heid voetgangers uit Zecuwsch Vlaanderen vrijdom te verle nen, Zou het niét mogelijk zijn ook Zeeuwsch-Vlaamse auto mobilisten vrjj stellen of hun een vermindering van tarief toe te staan? aldus de heer Kolff. Nadat ook de comm. afge vaardigde de heer Schalker zich voor vrijdom van de veer gelden had uitgesproken, voer de nog de heer Cramer (Arb.) het woord. Ook hy ging in op dc kwes tie der veergelden in Zeeland. Het matig tarief zou worden Ingevoerd om overbelasting der veren te voorkomen, maar naar zijn oordeel kan overbelasting slechts in een klein deel van het jaar voorkomen. Spreker vroeg vrijdom en kondigde aan. dat hy eventueel een uitspraak der Kamer zal vragen. „Er mag niet worden mee. Sewerkt aan een onbewust af- rjjYon van een doel der bevol king, die op Nederland Is ge oriënteerd, maar gemakkdyker verbindingen met België heeft!", aldus de lieer Cramer. Minister Spitzen deelde me de. dat een vertrouwelijk rap. port over de splitsing van de kosten der spoorwegen ook aan de Eerste Kamer zal worden voorgelegd. Het N.S.-tarlefbe- leid is er niet op gericht door dc renderende onderdelen de niet renderende te onderhou den De opstelling van de ton nage van de A.T.O. heeft de bijzondere aandacht van het departement. Gestreefd wordt naar een peil, dat gelijk is aan het peil, dat in normale tyden voor een dergelijke onderne ming nodig zou zijn. Het leek spreker niet mogelijk voor de kleine ondernemers in de bin nenvaart thans iets te doen op (Ingezonden mededeling) het gebigd van vrachtenverde ling. Over de toekomst van de vliegtuigindustrie toonde hy zich niet zeer optimistisch. Tenslotte behandelt spr. dc kwestie der veren op de Wes- ter-Schelde. In Zeeland hoort men aan de ene kant. dat 't prachtig gaat met het verkeer, aan de andere kant. dat er een verkeerschaos is. Het is moeilijk daarover een oordeel te vellen. Wanneer men erkent, dat de vrijdom van veergeld gegeven is op ge voelsgronden, dan moet men ook kunnen erkennen, dfbt er een herleving van het normale bestel is en dat een dergelijke kosteloze dienst niet kan wor den voortgezet. Een matig tarief kan alleen orde scheppen en het verkeer soepeler maken. Men kan niet zeggen, dat 15 cent per per soon en 10 cent bovendien voor een fiets een hoge rettributie is. Dit tarief levert zes ton op. Het is niet de bedoeling de ta rieven op te schroeven. Het plan om dit tarief in te voeren moet naar sprekers oor deel de bedenkingen in de be trokken streek wel wegnemen. MOTIE. De heer Cramer (arb.) ver klaart. dat de minister hem ten aanzien der veren niet heeft overtuigd. Voor een arbeider uit Zeeuwsch-Vlaanderen. die zijn werk op Walcheren heeft, zijn do kosten toch nog al hoog. Hetzelfde geldt voor zakenlie den. Hij dient de volgende mo tie in: De Kamer, gehoord de verkla ring van de minister van ver keer en waterstaat, afgelegd in de vergadering der Kamer van 30 Maart 1949. dat wederinvoe ring van veergelden op de ve ren over de Wester-Schelde overweging verdient, Overwegende, dat deze veer gelden na de bevrijding tot versterking van de verbonden heid van Zeeuwsch-Vlaanderen met het overige deel van Ne derland en de provincie Zee land in het bijzonder zijn opge heven. nodigt de regering uit, van wederinvoering af te zien. De motie is mede onderte kend door de heren' Tjalma (A.R.), Kolff (C.H.), Wende- laar (V.V.D.) en Schalker (C. P.N.) TUSSENVOORSTEL. De heer Kraayvanger (K.V. P.) vraagt of herleving van normale toestanden moet bete kenen, dat aan een bepaalde streek gedane toezeggingen worden ingetrokken. De motie als zodanig heeft sprekers instemming wel, maar als de minister haar onaan vaardbaarheid verklaart komt men in een moeilijk parket. Daarom doet hij een tussen voorstel in deze zin, dat de laatste alinea van de motie zo danig gewijzigd zou worden, dat de regering wordt uitgeno digd niet tot wederinvoering over te gaan alvorens de Sta ten Generaal gelegenheid heb ben gehad bij de behandeling van de begroting voor 1950 met de regering daarover van ge dachten te wisselen. De minister merkt o.m. op, dat bij het vrijgeven van het veer niet is gesproken over de duur. Uit een oogpunt van con sequentie ten opzichte van an dere afgesloten gebieden is de oorspronkelijke motie buiten gewoon moeilijk aanvaardbaar. Minder bezwaar zou hij hebben tegen een vorm van uitstel, waardoor de zaak bij de vol gende begroting zou kunnen worden bezien. De heer Kramer (arb.) ver klaart zich bereid zijn motie te wijzigen in de door de heer Kraayvanger aangegeven zin. Deze wordt daarna z.h.s. aan genomen. De begroting wordt op gelijke wijze goedgekeurd. De Eerste Kamer maakte Woensdagavond nog een aan vang met de behandeling van de begroting van het departe ment van wederopbouw en volkshuisvesting. Nederlanders en Belgen werden benadeeld. De Nederlandse scheepvaartmaatschappijen. die betrokken zijn in de tarievenoorlog op de route Europa-Voor-Indië, heb ben Dinsdag aangekondigd, dat zy in de komende zeven we ken vijf schepen van de 7000 a 8000 tons-klasse naar Engelse havens zullen zenden om uitgaande vrachten met bestem ming voor het Oosten op te nemen, ie\s dat nog nooit is voorgekomen. Aan deze mededeling werd toegevoegd, dat er tarieven zullen worden geaccepteerd, die 60 beneden de tarieven van dc India- en Ceylonconferentle liggen. Dc secretaris van deze confe rentie. waaruit de Nederlanders zich enige tijd geleden hebben terugtrokken verklaarde: „De oorlog wordt thans in ons eigen kamp gebracht, doch wij zullen ons verweren". Van Ommeren, de Londense agent, die opdracht heeft ont vangen om ladingen voor dc Nederlandse schepen te accep teren. zeide over het Neder landse standpunt: „De Nederlandse scheepvaart lijnen zijn behalve de Belgische lijn vanuit Antwerpen de enige die geheel afhankelijk zijn van het goederenvervoer vanuit de Duitse. Nederlandse en Belgi sche havens. Voor dit vracht vervoer ondervinden zij en de Belgen concurrentie van drie Britse, een Zweedse, een Noor se en twee Indische scheep vaartmaatschappijen. Ondanks de herhaalde protesten van de Nederlanders heeft de confe rentie een Deense maatschappij toegestaan zich eveneens met dit goederenvervoer bezig te houden. De Denen werden ech ter niet toegelaten in de Brit se. Noorse en Zweedse havens, doch uitsluitend in de havens van Antwerpen tot Hamburg, Regering en onderwijs. De Alg. Ned. Onderwijzers- federatie heeft een adres aan de Eerste en Tweede Kamer fericht. waarin zij nog eens aar standpunt, dat voor on derwijzers dezelfde bezoldi gingsregeling moet gelden als voor ambtenaren, weergeeft en er zich over beklaagd, dat de regering het overleg met dc fe deratie heeft gestaakt. Gemeend wordt, dat de thans ingeslagen weg moet leiden tot verbitte ring. opstandigheid en onrust, tot grote schaat onderwijs. ae van het volks- fIngezonden mededeling) Haarwassen 'n genot „,aar..melhel zodat de last van de Deense concurrentie bijna geheel op de schouders der Nederlanders kwam te liggen, die zich om deze reden uit de conferentie terugtrokken. Aanvankelijk hielden zij ziêh aan de vracht tarieven der conferentie, doch zij wijzigden hun houding, toen zij vernamen, dat de conferen tie zou bekend maken, dat de Nederlandse maatschappij zich had teruggetrokken, dat bij ver scheping met Nederlandse vaar tuigen na 7 Maart alle rechten op korting zouden vervallen en dat verlaagde tarie-en zouden worden aangeboden. Tezelfder tijd benoemde de conferentie ..strijdcommissies" te Rotter dam en Antwerpen, hetgeen niemand in twijfel liet over dc bedoelingen der conferentie. Volgens Britse scheepvaart deskundigen zullen verzoenings pogingen van de Nederlanders moeten uitgaan, daar de Britse maatschappijen hiervoor thans niet in de stemming zijn. Wed. GooteLandsman, Hobein- straat 39 te Vlissingen, die Dins dag J.l. 99 Jaar werd. Werkschema herver kaveling Walcheren. De commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer heeft naar aanleiding van een voorgestelde wijziging in de Rijksbegroting 1948. welke verband houdt met de Herver kaveling Walcheren medege deeld, dat door de leden werd gevraagd een werkschema van de herverkaveling over te leg gen. Enige leden had het getrof fen. dat er gelden zijn uitge trokken voor dc exploitatie van onverpachtbare gronden (Me morie van Toelichting blz. 6). Gezien de heersende landhon- ger kw'am een dergelijke moge lijkheid hun ondenkbaar voor. De genoemde gronden moeten toch gemakkelijk tijdelijk kun nen worden verpacht. Fraai affiche voor yan Gogh-expositie Voor de Vincent van Gogh- tentoonstelling in het Kunst museum te Middelburg van 9 April t.e.m. 1 Mei is oen zeer fraai affiche vervaardigd, dat niet alleen een opvallende en dus doeltreffende reclame vormt maar ook artistiek bezien zeer verantwoord is. De bovenhelft van het affiche toont een grote en bijzonder geslaagde repro ductie van een der meesterwer ken van Van Gogh. een mandje met sinaasappelen en citroenen, waarnaast een paar blauwe handschoenen en takjes groen liggen. Hij schilderde dit stuk in 1889 te Arles. Onder deze reproductie wor den in goed gekozen lettertype de tentoonstelling en enige bij zonderheden daarover geannon ceerd. „Centraal Orgaan" voor de kwekers. UI. GEUZE Pf BESTUUR. De directeur-generaal van de Landbouvy, ir. C. Staf, heeft het bestuur geïnstal leerd van de stichting Cen traal Orgaan, die als doel heeft de bevordering van de veredeling en de voorziening met voortkwekingsmateriaal van landbouwgewassen alsme de de bevordering der samen werking tussen alle instellin- ;en en diensten, die direct ietrokken zijn by het Kwe- kersbesluit 1941 en zich op dit terrein bewegen. De samenstelling van het bestuur is zodanig, dat de samenwerking tussen overheid bedrijfsleven volledig tot haar recht kan komen. De adviezen van het orgaan zul len dan ook voor de overheid van groot belang zijn. Eer lang zal het Kwekersbesluit worden omgezet in een rege ling bij de wet en het. Cen traal Orgaan zal in dit op zicht oolc met voorstellen die nen te komen. Voorzitter is ir. N. H. H. Addens. In het bestuur heeft ook zitting ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. WILHELMINAPOLDER. Bij G. S. van Zeeland is een ver zoek binnengekomen om een aan vraag voor calamiteusverklaring van cle Wilhelminapolder als ver vallen te willen beschouwen, aan gezien de nieuwe eigenaar dijks- verbetering wenst uit te voeren. Zomerzitting der Provinciale Staten. De eerste gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland zal op Dinsdag 14 Juni. te 10 uur, in de Concert- en Gehoorzaal tc Mid delburg beginnen. De voorzitter zal na afloop van de bijeenkomst op deze datum voorstellen de ver gadering te verdagen tot Maandag 25 Juli. Wanneer de beraadslagin gen op die dag om 5.30 uur niet zijn beëindigd, zal de vergadering 's avonds of de volgende dag wor den voortgezet. De agenda vermeldt ondermeer voorstellen tot vaststelling van de balans van het Prov. Gasbedrijf, het Provinciaal Wegenfonds, het Prov. Wegenonderhoudsfonds en het Tertiair Wegenfonds. Andere voorstellen beh« lzen toekenning met ingang van het cursusjaar 1946—1947 van een subsidie aan de voorbereidende cursussen voor de algemene land- en tuinbouwcur- sussen in Zeeland ad 0.60 voor elk uur onderricht, waarvoor het Rijk bijdraagt, herziening van de regeling van de Prov. Waterstaat en afwijzend beschikken op een subsidie-aanvrage van de vereni ging „Vrienden van het Zuider zeemuseum". Ook televisie-ontvangst op Zuid-Beveland. Als eerste in Zeeland, heeft de heer J. van den Broek uit de Buys Ballotstraat te Kloe- tinge thans een televisie-ont vangapparaat. Ongeveer een maand geleden begon hy, bijgestaan door de heer H. van Strien, met de bouw van de omvangrijke ap paratuur, welke twee tafels beslaat en waarvoor niet min der dan 22 radiolampen nodig zijn. Verschillende uitzendingen uit Eindhoven hebben zy prach tig kunnen volgen. Wanneer het mogelyk is een voldoend hoge antenne te plaatsen, ligt het in de bedoe ling het apparaat naar Goes over te brengen. Men wil het Goese publiek in de gelegen heid stellen deze nieuwe vin ding te bewonderen Wapen van Goes. OP MONUMENT TE DOEL. Vorig jaar Juli werd in de Bel gische gemeente Doel nabij Ant werpen in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, een monument onthuld ter nagedachtenis van de geallieerde militairen, die bU luchtafweer langs de Schelde te gen de V I's e.d., om het leven kwamen. Op het moment was een bronzen wapen van de gemeente Doel als mede het geallieerde wapen aan bracht. Bij de Jaarlijkse herden king op 2 of 3 Juli a.s. zal nu het wapen van Gent op het monument worden aangebracht, terwijl de organisatoren aan het gemeente bestuur van Goes, hebben ver zocht om als centraal gelegen Zeeuwse gemeente, ook het wapen van Goes op dit monument te wil len plaatsen. Het gemeentebestuur heeft zich in principe hiertoe be reid verklaard. Het monument zal met deze vier wapens voltooid zijn. C. ENGELSMAN. Op 1 April is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer C. En gelsman in dienst trad bij het par ket van de Ambtenaar van het O.M. in het Arrondissement Mid delburg. De jubilaris heeft zich in die jaren doen kennen als een zeer bekwaam, uiterst nauwgezet werker en een prettig collega. Het zal hem bij zijn jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. In Zeeland kwam er een plotseling einde aan. Het Nederlandse zeiljacht „De Aalscholver" werd in de zomer van 1947 van Dordrecht via Zeeland naar Antwerpen ge bracht en passeerde de Belgi sche grens zonder geldige pa pieren. Woensdagmiddag ver schenen voor het Haagse ge rechtshof twee Antwerpenaren, namelijk E. F. M. F. E. en R. J. F. L. bonthandelaar, die wegens deze overtreding van het devie- zenbeslult 1945 door de recht bank te Middelburg respectie velijk tot 8000 en 300 werden veroordeeld. Zij waren in hoger beroep gekomen van dit vonnis E. bekende volmondig het hem ten laste gelegde feit en voerde als excuus aan, dat hij zijn vriend L. de boot in Dordrecht had laten halen. Hy had hem niet verteld, dat de zaak niet helemaal in orde was. De vriend was echter niet langs de gebruikelijke route via Veere en Hanswecrt naar België ge varen, doch had Middelburg en Vlissingen aangedaan om zo op de Westerschelde te komen. La ter werd „De Aalscholver" door de rivierpolitie in beslag geno men. L. verklaarde, dat hij acht da gen over deze tocht gedaan had en er met zijn familie, die hij ook aan boord had genomen, een echt pleziertochtje van had gemaakt. „Hoe dacht u dan dat E. het jacht gekocht had. met zwart geld toch zeker, nietwaar?" vroeg de president aan deze verdachte. „Dat vast ik niet, mijnheer de president. Ik heb drie jachten zelf, maar vond het leuk eens met een ander jacht te varen." De procureur-fiscaal kon niet aannemen dat L. niet geweten had dat de transactie onzuiver was en in strijd met het devie- zenbesluit. Hij verzocht het Hof in beide gevallen het vonnis van de rechtbank te bevestigen. De raadsman mr. W. A. J. van der Hurk trad als verdediger voor beiden op. Ten aanzien van E. bepleitte hij een lagere straf, terwijl hij omtrent L. als zijn mening gaf dat deze niets van het al of niet toelaatbare van deze koop had geweten. Middelburg JAARVERGADERING CHR. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. Dinsdag kwam de afdeling Middelburg van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor, en Handels bedienden onder voorzitter schap van de heer A. Maas in vergadering bijeen. In een te rugblik op het afgelopen ver enigingsjaar. constateerde deze, dat het ledental nog steeds stijgt. Speciaal werd hulde ge bracht aan de propagandaleider, de heer Hu'ssoon, die 'tymo- gelijk maakte vele nieuwe\ le den in te kunnen schrijven. Spreker wekte alle ongeorgani seerde geestverwanten op om zich aan te sluiten bij de Chr. vakbeweging, teneinde zodoen de een dam tegen het commu nisme op te werpen. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. Het hoofdbestuurslid, de heer D. C. Dor uit Den Haag. hield een toespraak, waarin hij de leden aanspoorde niet alleen contribuanten te zijn maar ook werkende leden en zo de taak te vervullen, die ieder draagt ten opzichte van zijn medear beiders. Gelukwensen werden voorts overgebracht door afge vaardigden van de afdelingen Vlissingen en Goes en van de C.B.B. Na het officiële gedeelte werd de avond op gezellige wijze doorgebracht. Er werden enke le aardige films vertoond en de Chr. mandolinevereniging uit Vlissingen deed zich horen. De leidster, mej. Kuiper, ontving na afloop bloemen. Een groot succes werd de spraakwaterval: de door het bestuur beschikba re taart werd door een van de jongste leden gewonnen. Het was reeds middernacht toen de heer Dorr deze ge- jaarvergadering op de gebruikelijke wijze sloot. BOUW VERKEERSnUIS. Aan de Lange Delft te Middel burg is men begonnen met dc voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van het V.V.V.-verkeershuis. Te Middelburg werd de bouw van een drukkerij voor de fa. G. W. den Boer, op een terrein aan de Zusterstraat aanbe steed. Het werk werd gegund aan de fa. S. A. Versluys v.h. G. Hollema te Middelburg voor de som van f 81.995.Men hoopt over enkele weken met de bouw te beginnen. Uitbreiding begraafplaats. Indertijd is in de gemeente raad van Middelburg geïnfor meerd naar de uitbreiding van de begraafplaats aan de Nieuw- landseweg, die langzamerhand zeer noodzakelijk is geworden en waarvoor reeds lange tijd het plan bestaat. Wij vernemen thans, dat binnenkort een voor stel tot uitbreiding van de be graafplaats aan de raadsleden zal worden voorgelegd. Vlissingen BLEEKWATER GEDRONKEN. Maandagmorgen rouw in het Ha' een vrouw in het Havendorp bezig de was te doen. Zij goot een hoeveelheid drinkwater in een wasteiltje. waarna zy zich even verwijderde. Haar 3-jarig zoon tje nam de gelegenheid te baat en moest deze „limonade" eens proeven, maar het gevolg was, dat het knaapje door de politie naar Bethesda overgebracht moest worden. Zijn toestand is thans goed. HARDHANDIGE POLEN. Dezer dagen, bij het uitgaan van de café's te Vlissingen. kreeg de Vlissinger S. een woordenwisseling met 2 Polen. S. trachtte eerst de radde Pool- woordenvloed met enkele Engelse woorden te sussen, maar de Polen bleken deze taal niet machtig te zijn. Het twist gesprek ontaardde daarna in een handgemeen en S. wist een van de Polen op de vlucht te jagen, waarna de andere Pool zijn makker te hulp kwam. S. werd op hardhandige wijze te gen de grond geslagen en bleef bewusteloos liggen. De Polen zijn door de politie opgespoord en aangehouden. O.- en W.*Souburg. BEGRAFENIS J. GOEDBLOED. Onder grote belangstelling had Woensdagmiddag de be grafenis plaats van de heer J. Goedbloed, gemeenteraads lid en oud-wethouder van Souburg. Vele kransen dek ten de baar, o.a. van het ge meentebestuur, secretarie-per soneel, Groene Kruis en Volks onderwijs. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de bur gemeester H. A. S. Sterner- ding. Namens het gemeente bestuur en het secretarie-per soneel dankte hy de overlede ne voor al het vele werk', dat hy gedaan heeft in 't belang van de Souburgse gemeente. De burgemeester had het ge noegen vele jaren met hem samen te mogen werken en de heer Goedbloed leren ken nen als een man met een ge_ voelig hart. Ook in moeilyke tijden heeft de heer Goed bloed z^jn volle krachten aan Souburg gegeven. Na de burgemeester sprak wethouder J. de Priester na mens de P. v. d. Arbeid. Ook namens het Groene Kruis en Volksonderwijs, waar de over ledene bestuurslid van was, sprak hy woorden van dank. Een zoon van de overledene sprak woorden van waarde ring voor hetgeen hun vader voor hen geweest was en dankte de vele aanwezigen. Westkapelle Nieuwe kerk der Geref. Gemeenle nadert haar voltooiing. De leden van de Geref. Ge meente te Westkapelle. welke gemeente voor 1921 geen eigen kerkgebouw bezat, gingen in die tijd ter kerke te Aagteker- ke. In 1921 kreeg de gemeente de beschikking over een schuur, die als kerk ingericht werd. Op 15 December 1921 werd de gemeente, die toen 138 belij dende en doopleden telde, zelf standig. Ds. R. Kok van Aagte- kerke hield de eerste predika tie. naar aanleiding van Jere- mia 23 6. Op 12 Juli 1926 kon een eigen kerkgebouw in ge bruik genomen worden. In deze kerk, waarin 230 zitplaatsen wa ren. werd in 1937 electrische verlichting aangebracht, in 1939 werd de centrale verwarming aangelegd en in 1941 een kerkorgel geplaatst. Op 3 October 1944 werd dit fraaie kerkgebouw door oor logshandelingen totaal ver woest. Sedert die tyd werden de godsdienstoefeningen gehou den in de Geref. Kerk. Maar men zat ondertussen niet stil en 12 Mei 1948 werd het nieu we kerkgebouw aanbesteed. Spoedig daarop werd met de bouw begonnen. Wanneer alles volgens de plannen verloopt, zal het nieuwe gebouw deze zomer in gebruik genomen kun nen worden. De kerk wordt gebouwd op dc hoek Bart5traat*Rookstraat. Aan de Oostkant is een gewelf de verhoging aangebracht. Er zyn 262 zitplaatsen en zij wordt voorzien van electrlsch licht en centrale verwarming. Ook is reeds een kerkorgel aangekocht. 't Zal voor de gemeente 'n belangrijke dag zijn, als weer een eigen kerkgebouw in ge bruik kan worden genomen. Arnemuiden UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bon kaarten zal te Arnemuiden plaats hebben voor niet-zelfver- zorgers op Vrijdag 1 April. Aan de beurt zijn de letters O t/m Z. KUNST Cabaret Wim Sonneveld. Het Cabaret Wim Sonneveld heeft voor do Z.V.U. een avond van geslaagde kleinkunst ge bracht. Toen verleden jaar Son neveld met zijn pantomime voor de dag kwam in Amster dam, kreeg hij de verdiende lof toegezwaaid, dat hij de moed had gehad tot een artistiek ex periment. Daar tegenover stond de critiek, dat een pantomime noch Nederlandse artisten, noch Nederlands publiek „ligt", en dat daardoor, ondanks tal van aarc. ,<c vondsten, de volmaakte Franse pantomime niet was ge ëvenaard. Men mag constateren dat hetzelfde thans nog steeds gezegd kan worden. „Het lied van Pierrot" miste, bij alle knappe vondsten, die erin wa ren verwerkt, innerlijke span ning en niet alle medewerken den beschikten over mimische capaciteiten, die een volledig succes vereist zou hebben. Toch: als experiment viel deze pantomime te waarderen en men mag Sonneveld erkentelijk zijn, dat hij het ook in Zeeland bracht. Na de pauze, toen het zwij gen verbroken was, werd het applaus echter spontaner en guller en terecht. Met name Georgette Hagedoorn en Lia Dorana oogstten succes, eerst genoemde onder meer met het laatste liedje, dat Louis Davids heeft geschreven. Hetty Blok kreeg de lachers mee met een overigens in wezen matige Fan ny Blankers-Koen-pai'odie en Lia Dorana en Wim Sonneveld oogstten het leeuwendeel van het applaus, toen zij als Jack and Jill voor het voetlicht kwa men en een reeksje gramo- foonplaten van mimiek voorza gen. Het programma werd be sloten met een drietal „Chan sons mimées", die eveneens goed in de smaak vielen en waarvan de draaiorgelscène in derdaad een trouvaille was. Peter Kellenbach begeleidde cn kreeg speciaal in „Het lied van Pierrot" gelegenheid om zijn kunnen te tonen. Als geheel was het optreden van dit cabaretgezelschap onge twijfeld een succes: men amu seerde zich uitstekend en als een cabaretprogramma dit re sultaat heeft, mag men tevreden zijn. G.B. ONGEVAL. Woensdagavond, omstreeks 6.15 uur, kwam de motorrijder v. d. W. uit Middelburg, die met grote snelheid In de bocht aan de West zijde de Sloedam passeerde, naast de weg terecht. Hij liep lichte kwetsuren aan het hoofd op. Het motorrijwiel kreeg enige schade. De wegenwacht verleende eerste hulp.. Nieuw- en St. Joosland ROODE KRUIS. Dinsdag- jl, organiseerde de transport- en verpleegcolonnc van het Roode Kruis, afd Sou- burg-Ritthem, Nw. en St. Joos land een propaganda-avond in de zaal van de heer Pluymers. De voorzitter van de colon ne-vereniging opende deze avond met een kort welkomst woord Daarna sprak de heer F. Leenhouts, voorzitter van de afd. Ned. R. Kruis Souburg- Ritthem-Nw. en St. Joosland. In korte trekken gaf spreker een overzicht van het werk. dat het R. Kruis deed. doet en nog zal trachten te doen om leed te verzachten en hulp te verlenen, waar dat nodig is. Ook werd het werk van het Jeugd R. Kruis onder de loupe genomen. Tenslotte wekte de spreker de aanwezigen op, om wanneer het R. Kruis een be roep doet op dc bevolking-, daarvoor ook te offeren en tot hen die in de gelegenheid zijn om werkend lid van het R Kr. te worden, dit niet uit te stel len. maar zich direct op te ge ven en de cursus trouw te vol gen. Daarna werd het toneel stukje opgevoerd „Jaantje wil by de E.H.B.O." Na de pauze werd een groot dramatisch to neelstuk opgevoerd „Achter de wolken schijnt toch tie zon". Vooral dit laatste stuk werd zeer goed opgevoerd door deze amateursgroep en oogstte ook een zeer dankoaar applaus. De voorzitter der colonne sprak een woord van dank tot dien die medegewerkt hadden om deze avond te doen slagen en wekte de aanwezigen nog maals op om zich als lid te melden. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN". Van 29 Maart 1949. Appels: Pladdij 50—52; Groen ten: Glassla I 15—23; idem II 13 14; Snijsla 1.18—1.58: Glasandijvie 5564; Bosradijs 913; Spinazie 2169; Rodekool 11—36; Prei 8 16: Witte kook 1617; Savojje kool 2930; Boere kool 1115; Sprui ten 21—79: Witlof 15—44: Bloem kool I 49—51; idem III 14—37; idem III 11—25. (Ingezonden mededeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2