PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Militaire putsch in Syrië Geen sleutel tot het England-Spiel Rijke bloei verwacht in Zeeuwse boomgaarden BILT Vandaag Westerse ministers in Washington aangekomen DE VOORSPELT 192e Jaargang- No. 75 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balüntijn. Pl.verv.: Leertouwer en H, A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 Mrt. '49 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per 1 mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. C59300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vllssingen Walstr. 5860. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b-g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102-Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 28 President en regering gearresteerd Kolonel Zalm roept zich tot dictator uit. Kolonel Hoesni Zaim, de opperbevelhebber van het Syri sche leger, heeft zichzelf tot „dictator" uitgeroepen en een militair regiem in Syrië ingesteld. In een proclamatie, die door de Syrische radiostations is om geroepen, deelt Hoesni Zaim het volk mede, dat hij de macht had overgenomen „in verband met de verslechterende toestand en om ons te bevrijden van de mensen, die nationalisten be weren te zijn". In geheel het land is de staat van beleg afgekondigd en voor alle steden en dor pen is een uitgaansverbod vanaf 6 uur n.m. Het dragen van wapens is op straffe des doods verboden! De staatsgreep werd uitge voerd om half één 's nachts. Het leger bezette de rege ringsgebouwen en arresteerde bepaalde ambtenaren. De actie was enige dagen tevoren besproken op een ge heime bijeenkomst van leger officieren en politici. Kolonel Zaim is sinds 1945 lid van de extreem nationa listische beweging, die dras tische economische en politie ke hervormingen voorstaat. Deze nationalisten door dik en dun zijn tegenstanders van besprekingen met Israël en verzetten zich tecen de onder tekening van een financiële overeenkomst met Frankrijk en de overeenkomst inzake de Trans-Arab'sche olieleiding. Gedurende de tweede we reldoorlog had Zalm pro-Duit se sympath'eën, reden waarom de geallieerden hem detineer den. AFWACHTENDE HOUDING. In het buitenland hebben de gebeurtenissen in Syrië overal grote verrassing ge wekt. Vast staat, dat de oude president en zijn gehele ka binet zijn gearresteerd en dat een belangrijke wijziging in de politiek van Syrië voor de deur staat. Het is echter nog niet duidelijk welke wiiziging. De verzoeningscommissie voor Palestina heeft voorlo pig haar werkzaamheden stopgezet in afwachting van de verdere ontwikkeling. Ook de wapenstilstandsbe- Kamerleden vragen over Indonesië. MEMORIE VAN ANTWOORD. Aan de memorie van antwoord van de Eerste Kamer op de be groting van Overzeese Gebiedsde len ontlenen wij het volgende. Vele leden spraken hun leedwe zen uit over het heengaan van mr. Sassen als minister van overzeese gebiedsdelen. Mag, zo werd gevraagd, binnen kort de benoeming van een nieu we minister van overzeese ge biedsdelen worden verwacht of acht de regering het minder ge wenst, daartoe over te gaan. voor de zo nabij gedachte souvereini- teitsoverdracht? Enkele leden vroegen zich in de algemene beschouwing af. of de regering na drie jaar ervaring nog niet tot de overtuiging is geko men. dat de leiders der Republiek geen vruchtbare samenwerking begeren. Sommige leden zouden gaarne een uitvoerig bescheid ontvangen op de vraag, in hoeverre planta ges, fabrieken cn andere onderne mingen in Indonesië Intact waren gebleven en welke verwachtingen er bestoan met betrekking tot het herstel van de productie. Voorts zouden zij gaarne ver nemen. welke invloed van de sta king der Marshall-hulp en van de boycot uit het buitenland op het Indonesische economische leven uitgaat. Enkele leden had de toenemen de Amerikaanse economische in vloed in Indonesië in hoge mate verontrust. Vele leden vroegen uitvoerige gegevens over de militaire situatie in de onderscheidene delen van Indonesië. Zo zouden zij gaarne bij benadering worden ingelicht omtrent de omvang van de in ver schillende streken guerilla voe rende benden. Enige leden spraken hun afkeu ring er over uit. dat dr. van Mook, in sommige dagbladen voortdurend critiek oefent op het beleid der regering. Anderen leden waren van me ning, dat dr. van Mooks artikelen een zeer te waarweren en gewaar deerde bijdrage vormen tot de op lossing van het Indonesische pro bleem. Nederland op de Voorjaars- beurs te Keulen. Op de voorjaarsbeurs te Keulen trekt de Nederlandse inzending zeer grote en waar derende belangstelling. In vrij wel alle beschouwingen, die de 1 Duitse pers aan de beurs wijdt, wordt de in vergelijking met vorige jaren zeer uitge breide Nederlandse stand als één der voornaamste beziens waardigheden gekenschetst. De inzending is verzorgd door de Nederlandse Kamer van Koophandel in Duitsland afdeling Düsseldorf. in samen werking met het Bedriifs- schap voor Zuivel, dp Neder landse Sierteeltcentrale en 't Centraal Bureau voor Tuin bouwproducten. sprekingen tussen Israël en Syrië ondervinden stagnatie. Op een persconferentie Don derdagavond betoogde kolonel Zaim, dat de staatsgreep 'n zuivere binnenlandse aangele genheid is. De herhaalde aan vallen in en bulten het parle ment op het Syrische leger had een actie noodzakelijk ge maakt. Er zouden nieuwe verkie zingen worden uitgeschreven tot vorming van een grond wettige regering. Dronkenschap kwam voor de val. In de Reguliersbreestraat te Amsterdam kregen twee dron ken mannen ruzie met elkaar, met het gevolg, dat zij naar het bureau werden gebracht. Daar bevond zich juist een win kelier, die aangifte deed van de diefstal van kledingstukken. Tot zijn verbazing ontdekte hij, dat de dronkemannen deze aan hadden. Het bleek, dat het tweetal betrokken is geweest bij een serie belangrijke inbra ken. Zij werden opgeborgen, maar toen men later kwam kij ken waren de cellen leeg! Na lang zoeken vond men de een rustig slapend onder de vloer en de ander verstopt in het zeegras, dat als aanvulling dient tussen het plafond van de cel en de vloer van een hoger ge legen verdieping. Wegpiraat ontsnapte. Woensdagochtend reed tus sen Oldenbroek en Wezep een Ato-auto. Een vrachtwagen wilde deze passeren, maar te gelijkertijd naderde van de an dere kant een luxe-auto. De vrachtwagen „sneed" en kwam op het fietspad terecht. De daar fietsende arbeider K. werd ge grepen, tegen een boom ge slingerd en levensgevaarlijk ge wond. De vrachtwagen reed snel door. De Ato-chauffeur zette nog een achterhaling in, maar door de mist kon de weg piraat ontsnappen. Bezoldiging personeel waterschappen. Het Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp (A.R.) heeft de minister van verkeer en water staat gevraagd naar de oor zaak van het feit, dat de reeds op 12 Mei 1948 toegezegde com missie ter advisering bij op stelling van de richtlijnen voor de bezoldiging van het perso neel van waterschappen e.d. nog steeds niet is ingesteld. VJootmanoeuvres in het Kanaal. Honderd oorlogsschepen van de Britse, Franse, Belgische en Nederlandse vloot zullen deel nemen aan de vlootmanoeuvres die in de maand Juni a.s. in het Kanaal zullen worden ge houden. Deze eenheden zullen onder bevel staan van admiraal sir Roderick MacGregor, opper bevelhebber van de Britse thuisvloot. De „Daily Telegraph" ver strekt de volgende bijzonderhe den: Frankrijk zal deelnemen met een vliegdekschip en een aan tal duikboten en kruisers, Groot-Brittannië met drie vlieg dekschepen, drie kruisers en een aantal torpedoboten en duikboten, België zou vooral mijnenvegers en eenheden van de kustwacht zenden en Neder land het vliegdekschip „Karei Doorman", tenminste één krui ser. enkele torpedojagers en duikboten. Het Nederlandse ministerie van marine kon geen nadere inlichtingen verstrekken. Het bericht dat de „Karei Door man,, aan de manoeuvres zou deelnemen werd onjuist ge noemd. Vrijwillig achter tralies. In de Alkmaarse gevangenis heeft vijf dagen lang een jong meisje gevangen gezeten, dat zich uitgaf voor haar zuster. Deze had straf tegoed, maar wilde die om gezondheidsrede nen niet uitzitten. Het goedige zusje had er spoedig genoeg van, maar had inmiddels enkele malen valse handtekeningen gezet. Daarvoor stond zij thans terecht, maar de heren rechters toonden zich nogal gemoede lijk. De eis luidde 10 of 5 da gen. Tussen He an wat eens de legaties van de buiten landse mogendheden en voorna me hotels waren, steken de res ten van de Oude Wacht bij dc Brandenburger Tor^als een stuk oud-Athene tegen de hemel af. ...bestaat de Eiffeitoren te Parijs 60 jaar. Buitengewone ministerraad. De ministerraad is Woens dag in een extra zitting bij eengekomen ter behandeling van enige gewone agendapun ten. Een „denkend kanon". Volgens een verklaring van de electronische afdeling van de „National Security Board" is de bouw van een „denkend" luchtafweerkanon. dat automa tisch op vijandelijke vliegtui gen vuurt en de bevriende toestellen onverlet laat. moge lijk. Dit nieuwe wapen, zou een radartoepassing zijn. Ieder Amerikaans of geallieerd vlieg tuig zou uitgerust zijn met een toestel, dat automatisch dc uitgezonden golven terug kaatst. By een vlucht binnen de schothoogte van dit wapen zouden vyandelyke vliegtuigen, die niet met het radarteoestel zijn uitgerust, automatisch 't kanon in werking stellen. Rijksdiensten in deel van Koninklijk Paleis? Vragen van Kamerlid. Het lid van de Tweede Kamer de heer Bachg (K.V.P.) heeft aan de minister-president en aan de ministers van financiën en van wederopbouw en volkshuisvesting schriftelijk gevraagd of het juist is, dat een wijziging van de be stemming van het Koninklijk Pa leis aan het Noordeinde te 's-Gra- venhage wordt overwogen in die zin, dat een gedeelte daarvan zou worden bestemd voor de onder brenging van een afdeling van het departement van buitenlandse za ken en een ander gedeelte voor de afdeling van de Rijksdienst voor de monumentenzorg terwijl de voorzijde als representatieve ruimte voor H. M. de Koningin gereserveerd zou blijven. De heer Bachg vraagt voorts of het te verenigen is met het aan ons nationaal koningschap in de archi tectonische werkelijkheid ver schuldigde relief, als een deel van het koninklijk paleis in de rege- ringsstad en Residentie voor staats-administratieve doeleinden zou worden bestemd. De heer Bachg vraagt de toe. zegging. dat op de bestemming van het paleis Noordeinde niet In destructieve zin zal worden voor uitgelopen voor de Tweede Kamer in de gelegenheid zal zijn gesteld over een en ander haar oordeel uit te spreken. Bevin door demonstranten ontvangen. I)e ministers Bevin, Spaak, Stikker en Bech zijn Woens dag aan boord van de IMauretania in New York aange komen voor de plechtige ondertekening van het Atlan tisch Pact op Maandag a.s. Bevin werd ontvangen door een groep van 500 demonstranten, die voor 't schip heen en weer liepen met borden, waarop te lezen stond: „Blijf van Israël" af en „wij willen vrede." De Brit se minister haalde echter tegenover een verslaggever zijn schouders op en herinnerde eraan, dat hij zelfs ook meer dan eens in zijn leven heeft gepost. Een ogenblik tevoren had hij op een grote persconfe rentie aan boord van de Mauretania het Atlantisch Pact de bekroning genoemd van de pogingen dm de eenzouden do Westerse ministers heid onuer de vrèdelievende landen te brengen. Op de vraag of hij nog meer pers pectieven achter het Pact zag was het antwoord: Ik geloof, dat het voorlopig ,-enoeg is. Minister Stikker zei tot de journalisten: Het Pact zal zeker vrede en veiligheid in West-Europa bevorderen. Minister Spaak' was van oordeel, dat het Pact 'n ver sterking van de Ver. Naties is. Toen één der verslagge vers hem vroeg of de Sovjet Unie het hiermee eens zou zyn, antwoordde Spaak lachend: Vraag dat aan Gro- myko. hij is deskundig op dat gebied. Minister Acheson deelde op een persconferentie mee, dat hij met ziin Westerse colle ga's de Duitse kwestie zou bespreker*. Ook de voormali ge Italiaanse koloniën, waar over op de komende verga dering der V.N. zal worden beslist, zouden ter sprake wor den gebracht. In de toekomst van buitenlandse zaken vaker bijeenkomen. Inmiddels heeft ook de Por tugese regering besloten tot het Pact toe te treden. De Portugese minister van bui tenlandse zaken zal zich ijlings naar Washington spoeden om nog te kunnen deelnemen aan de ondertekeningsplecht'gheid. Het parlement van IJsland heeft na een debat van twee dagen de toetreding tot het Pact goedgekeurd met 37 te gen 13 stemmen. Een grote menigte, die zich voor het parlementsgebouw had ver zameld, wierp enkele ruiten Volgens enkele Berlijnse bla den draaien twaalf munitiefabrie ken in de Sowjet-zóne weer op volle toeren om lichte en zware wapens aan de Sowwet-Unie te leveren. Twijfelachtige agent kon niet alles weten. In verschillende persorganen is dezer dagen een commu niqué gepubliceerd van de Nationale Federatieve Raad van het voormalige Verzet in Nederland. Volgens dit com muniqué zou het verraad van de Nederlandse agent (Wil lem van der Reyden) de sleutel zijn voor het England-splel. Deze man, zo werd gezegd, heeft door het geven van vol ledige inlichtingen de Duitsers in staat gesteld het Engtand- spiei op te bouwen. Naar aanleiding van dit communiqué heeft het A.N.P. zich in verbinding gesteld met verschillende bevoegde instan ties. Hun oordeel vat het A. N.P. als volgt samen: Van der Reyden is bij het begin van de oorlog uit Ned. Indië, waar hij' als N.S.B.er bekend stond, naar Engeland gekomen. Hg kwam by de inlichtingendienst van de kapi tein Derh-sema en heeft be weerd, dat kapitein Derksema hem geprest heeft om agent te worden, doch volgens ande re lezingen ie hg op zijn ei gen verzoek geaccepteerd, zon der dat een onderzoek naar zijn antecedenten is ingesteld. R. kreeg zijn agentenopleiding en werd in de rang van officier door kapitein E. Ha- zelhoff Roelfzema boven Ne derland gedropt. Veel geluk had hij niet. By de dropping verloor hij zijn zender, zodat hij zich niet in verbinding kon stellen met zijn Nederlandse opdrachtgevers in Engeland. Enige tfld daarna werd hij door de Duitsers gearresteerd. LEEGGEPOMPT Bij het daarop volgende ver hoor, is hij ..leego-enomnt". Alle hem bekende gegevens, zijn code en identjiv check, le verde hii aai. de Duitsers uit. Deze gegevens hebben aan de Duitse contra-spionnsge inder daad niet onbelangrijke aan wijzingen gegeven. Duitse of ficieren hebben dit na de oor log zelf verklaard. Maar men achtte het uitge sloten dat van der R. zoveel kon vertellen, dat daardoor het England-splel mogelük crd. Nederlandse agenten, die hem gekend hebben, schetsten hem als 'n enigszins zonder- Knopvorming is goed De Oogstresultaten in 1948 De lente heeft haar intrede gedaan. Straks zullen de Zeeuwse boomgaarden zich weer tooien in haar prachtige bloesemkleed van tere, zachte kleuren. Jong en oud zal, zoals ieder jaar, erop uit trekken om te genieten van dit festijn. Wanneer de voortekenen niet bedriegen, zal er dit jaar eer zeer rijke bloei zgn. Dc knopvorming van de ap pels is zeer goed en van de peren, pruimen en kersen goed. Voor de kwekers zijn dus op het ogenblik deoogst- vooruitzichten ook gunstig, al kunnen er natuurlijk nog te. genslagen komen. DE OOGST 1948. Intussen zijn nu de resul taten van de Zeeuwse fruit oogst 1948 bekend geworden. De cyfers wijzen uit, dat de kilo-opbrengsten zijn meege vallen. En bovendien zijn door de grote vraag naar Zeeuws fruit, daar de andere fruit- centra dit jaar weinig kon den leveren, de pryzen over het algemeen beter geweest dan in 1947 Terwijl er in 1947 ruim 14 millioen kg. appels geoogst konden worden, waren het er ln 1948 byna 16 millioen kg. De peren die in '47 een op brengst van 10 millioen kg. gaven, brachten het dit jaar tot 9 millioen kg., terwijl de kwaliteit beter was. De middenpriis van de ap pels steeg ondanks mindere kwaliteit van 20 per 100 kg. in 1947 tot 36 per 100 kg. in '48. Voor de neren was deze prgs resp. 23 in *47 en 40 in '48. Het prijs peil van de peren werd gun stig beïnvloed door de export naar Engeland. De pruimenoogst was het afgelopen jaar buitengewoon. Tegen 2 millioen kg. in '47, waren er thans 3*4 millioen kg. De prgs was echter niet zo gunstig. Bij een gemiddel de van 45 in '47, kon vo rig jaar slechts 23 gehaald worden. Het kleinfruit gaf ook een hogere opbrengst te zien, nl. ruim 3 millioen kg. tegen 2 y2 millioen kg. in 1947. doch de gemiddelde prijs bleef vrij wel gelijk 59 in '47 en 60 in '48). Er was bij de telers veel belangstelling voor het ver pakken van fruit, doch er was weinig fruit dat qua kwaliteit hiervoor in aanmer king kwam. In de koelhuizen werd zo als bekend, zeer veel winter- fruit opgeslagen, waarby ge bleken is, dat het goede fruit nog beter houdbaar was dan in het vorige seizoen. DE WERKZAAMHE DEN VOOR DE NIEUWE OOGST. Het tegenwoordig veelbe sproken probleem van de or ganische bemesting begint ook in de fruitteelt meer belang stelling te krijgen. Er wordt steeds meer met stalmest of groenbemesting, bijv. door het laten groeien van het onkruid gedurende een deel van het jaar, gewerkt. Als gevolg van de lage prijzen van '47 zijn vorig jaar verschillende bo men van minder gangbare rassen omgeënt of gerooid. De winterbespuitingen zijn door de vorst van enkele we ken geleden wat in het ge drang gekomen. Vele telers hadden het plan te bespuiten met vruchtboomcarbolineum, doch de meesten hebben dit plan moeten wijzigen omdat zich spintaantasting voordeed, welke met de duurdere olie kleurstof bestreden moet wor den. De vorst trad in, zodat spuiten niet mogelijk was. Vorige week' is men nu be gonnen en daar intussen ook de schurft cr nog bij gekomen is, wordt nu een gemengde bespuiting van olie met ko perpreparaten uitgevoerd. De voorziening met spuit water wordt echter een pro bleem, daar op steeds meer bedrijven de welputten zout worden. Deze verzontlng is mogelijk het gevolg van te diepe ontwatering. Er is een commissie benoemd, die het vraagstuk van de w&terhuis- hondbig zal bestuderen en zal trachten hiervoor een oplos sing - vinden. Het fruitareaal in Zeeland heeft weer een uitbreiding van plm. 200 HA. ondergaan, hetgeen normaal genoemd kan worden. Het is zelfs iets la ger dan het gemiddelde over het gehele land. Deze uitbrei ding had vooral plaats in de jongere gebieden als N. Be veland. Oost Zuid-Beveland, de Zak van Zuid-Beveland en in Zeeuwsch Vlaanderen. In deze laatste streek blykt er onder de boeren met grote gezinnen, veel animo te be staan om zich op de fruit teelt te gaan toeleggen, daar men hierin de mogelijkheid ziet om eerder een nieuw be drijf tc krijgen, dan in de landbouw. Met de nog steeds groeien de belangstelling voor de fruitteelt, houdt de animo voor vakonderwijs gelyke tred. De tuinbouwcursussen, de fruitscholen en de cursus sen in sorteren, verpakken en snoeien mogen zich in een druk bezoek verheugen. Van de snoeicursussen ziin de re sultaten reeds te zien. In de oudere centra gaat men bijv. steeds meer tot de overtuiging komen, dat door een goede snoei nog wel iets te berei ken is. DE AFZETMOGELIJK HEDEN. Over de afzetmogelijkheden voor de nieuwe oogst valt uiteraard nog niet te veel te zeggen. Toch is er reeds een handelsovereenkomst met En geland gesloten, welke voor 't fruit zeer gunstig is. Zo is cr de mogelykheid geopend voor de export van 10.000 ton appelen, 15.000 ton peren, 1000 ton kruisbessen, waarvan 750 ton vóór 10 Juni, 6000 ton druiven en 500 ton kersen. Het begin is er us. Voor de rest is het afwachten wat de natuur zal doen! Minister St'kker hoopvol gestemd. Minister Stikker heeft in New York aan een verslag gever van Reuter mee ge deeld, dat hü hoopvol ge stemd was over de, nieuwe ontwikkeling inzake Indone sië. De minister zeide letter lijk: „Wij hebben zonder voor behoud dc uitnodiging voor besprekingen aanvaard. In dien de andere partij dit ook doet hoop Ik, dat dit het ein de van onze verschillen van mening zal inluiden." Oorlogsgetroffenen houden vol. Honderden oorlogsgetroffenen uit Noord-Limburg te Gennep bijeen, sloten zich aan by de woorden van de heer Wijnho ven die zeide: „Wij blijven in tegrale vergoeding eisen, met of zonder Lieftinck, wij hou den vol tot 't bittere einde". Aan de hand van een rapport van het E.T.I. Gelderland werd medegedeeld, dat 56.3 van de totale schade in de Zuide lijke provincies is geleden. Rat Yoor vredesduif. Vijfhonderd vrouwen van Pisa werden door paniek bevangen, toen een twee voet lange grij ze rat uit de orkestbak van een schouwburg in de zaal sprong, in plaats van twee communistische vredesduiven met olijf takken. De vrouwen luisterden naar een communistische spreker, die riep: „Weg met de oorlog! Weg met het Atlantisch Pact en de Europese Unie. Kijk naar hetgeen het grote, moederlijke, vredelieven de Rusland doet Lang leve de vrede!" Op dat ogenblik moes ten volgens de regie dui ven met olijftakken naar omhoog fladderen. Daar entegen kwam echter een lange veldrat langs het balkon en sprong tussen de toehoorders, die op de voorste rijen zaten. V. lingc figuur van wié niemand kon begrüpcn, dat hij bekwaam zou zyn voor het levensge vaarlijke spionnagewerk. Van der R. woont thans ln Londen. Na de oorlog heeft de Intelligence-Service een onderzoek' ingesteld naar zijn gedragingen in de bezettings- tgd. Er is een geheim rapport opgemaakt, doch maatregelen werden tegen hem niet geno men. Volgens insiders treden de Engelsen, die de catastrofale gevolgen van verraad in bezet gebied niet aan den lijve onder vonden hebben, niet streng op in dergelijke gevallen. Uit kringen V3n het voormalige verzet in Nederland zgn echter stemmen opgegaan die de uit levering van van der R. ver langen om hem in Nederland wegens hoogverraad te kunnen vervolgen. Gearresteerd na de huwelijksvoltrekking. Rechercheurs arresteerden Woens dagmorgen na het voltrekken van zijn huwelijk in het stadhuis te Amsterdam de 20-jarige los werk man E., wonende in de Jordaan. HU wordt verdacht van mede plichtigheid bij de diefstal van 400 pakjes shag uit een parkerende expeditie-auto op het Singel. De politic, die wist dat hij ln het huwelijk zou treden, kon niet anders doen dan het jonge echt paar een minder prettig huwe- Jljksbegin bezorgen. Landbouworganisaties en Bedrijfspensioen fonds. VERZOEK OM VERPLICHTE DEELNEMING (Van onze Haagse redacteur) Nu de wet inzake de ver plichte deelneming in een be drijfspensioenfonds in werking- is getreden, heeft de Stichting- voor de Landbouw officieel aan de minister van Sociale Zaken het verzoek gericht, om op grond van art. 3 der Wet deelneming in het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw verplicht te stellen voor de arbeiders in de land- en tuin bouw, het griend- en rietbe- drijf, de bosbouw, het veenbe- drijf en het hoveniersbedrijf. Onder tuinbouw wordt hier verstaan dc tuinbouw in ruime zin, met dien verstande, dat voor het bloembollenbcdrijf geen verplichtstelling is ge vraagd voor Noord- en Zuid- Holland, aangezien het pen sioenfonds in het bloembollen- bedrijf zich over die beide provincies uitstrekt. Pantserauto forceert grenspost Baarle- Nassau. Voor het eerst sinds acht maanden zijn smokkelaars er weer in geslaagd met een ge pantserde smokkelauto de grenspost Baarle-Nassau te forceren. Na een hevig vuur gevecht met een auto van de vliegende brigade van de ambulancedienst der douane slaagden de smokkelaars er over de Belgische grens in de richting Poppel te ont snappen. Men vreest, dat een nieuwe bende het gevaarlijke spelletje, dat sinds de arres tatie van Jan Braspenninx en Ivo van Hassel werd gestaakt, weer met frisse moed is be gonnen, aldus de „Volks krant." Dodelijk auto-ongeval. De voormalige directeur der N.V. Vroom cn Dreesmann te 's-Herogenbosch. de heer Fok- kelman. is Woensdagmiddag met zijn wagen aldaar door onverklaarbare oorzaak tegen een boom gebotst. Hij werd op slag gedood on zijn naast hem zittende dochter zwaar gewond. Beperkte reclame-verlichting toegestaan. Met ingang van 1 April a.s. zal het zijn toegestaan lichtre clames te branden voor zover deze dienen voor de aanduiding van de naam van het bedrijf, waarop deze reclames zijn aan gebracht. Officieel is meege deeld, dat dit niet zo veel ko len kost voor de centrales. Niet temin bestaat een grote kans. dat er in de komende winter maanden weer een verbod komt. WEINIG VERANDERING. Geldig tot Donderdagavond: Op vele plaatsen ochtend mist. Droog en overwegend zonnig weer met enkele over- dryvende wolkenvelden. In de kuststreken vrij koel, in het binnenland dezelfde of Iets lagere temperaturen dan Woensdag. Meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1