mm Vlissingen, Marinehaven bij uitstek NIEUWS UIT ZEELAND Kindermoord berecht Begin de dag met TEO-jam! r Vergoeding materiële oorlogsschade. Nieuw melkstation in Middelburg Walcheren jT-genda De pluimveehouderij Zeeland m „In Vll-slneen Hut Nederlands marinehaven en in Vlissincen lijft alle», wat de Koninklijke Marine noflij: heeft. In Vlissingen is er (ie sfeer van Zeeland, die steeds xo gunstig op de marinemensen heeft gewerkt en Vlissingen is de plaats, waar zonder onnodige kosten een marinebasis kan worden gesticht." I>it waren de woorden van lui tenant.admiraal b.d. llclfricli. die Dinsdagavond in het gebonw Con cordia een lezing hield voor de Zeeuwse Volks-L'nlversitelt en de afdeling Vlissingen van de vereniging ..Onze Vloot". Lt,admiraal b. d. Hellrich J^£en,avSr[,i'^dlS'.; de zeemacht als geheel, waarin zo- i wel de marine als de koopvaardij, sprak le Vlissingen. De vroegere bevelhebber van de Nederlandse zeestrljdkrachtcn had als onderwerp gekozen: ,,De toe komst van onze Marine" en het sprak welhaast vanzelf dat vele Vliaingers deze lezing bijwoon den. omdat immers Marine en Vlissingen in de loop der historie een twee-eenheid is geworden. De juistheid van deze opvatting werd Dinsdagavond door luitenant-ad miraal Hclfrich nog eens met gro te nadruk naar voren gebracht. Het is echter nodig, zo zeide de admiraal, dat van Zeeland uit hier op wordt gewezen. Het Zeeuws» volk moei zijn stem doen horen: De marine hoort in Vlissingen. DE ARGUMENTEN. Admiraal Helfrich kwam niet tot deze conclusie door louter ge voelsargumenten. Integendeel, zijn argumentering voor Vlissingen als marlncbasis was weldoordacht cn overwogen. De deplorabele toe stand van "s lands financiën cn dc onzekere situatie in Indonesië, al dus de admiraal, laten geen on nodige geldverspilling toe. Niet temin dreigen er gevaren voor de vloot, want er zijn plannen om in den Helder een nieuwe haven ann te leggen, die inillloenen zal verslinden. Mtllioenen echter, die verprutst zullen worden, want den Helder heeft geen nieuwe haven nodig. Elke cent ls nodig voor d« opbouw van onze vloot en voor de instandhouding van onze marine bases overzee. Dc moderne mari tieme strategie dient gericht te zijn op het openhouden van de zeever bindingen. Bij een onverhoopte nieuwe oorlog zijn er twee dingen mogelijk, n.l. West Europa is in staat de aanvaller te weerstaan of West Europa is onmachtig zich te gen de aanvaller tc verdedigen. In het laatste geval krijgt men een herhaling van 1940 en dan zal de mprine naar elders moeten ver trekken. Een nieuwe haven in den Helder heeft dan generlei waarde. Wanneer echter de aanvaller kan worden weerstaan, zal het ten einde goede verbindingswegen te waarborgen er voornamelijk om gaan de grote havens te beveiligen, d.w.z. verdediging van Rotterdam en van dc Schcldcmond. Den Hel der betekent in dat geval een ex tra-belasting voor dc verdediging. Het is noodzakelijk dat alle beschikbare gelden worden ge bruikt voor dc vloot en men zal daarom gebruik moeten ma- keu van bestaande havenfaci liteiten. Welnu. In Vlissingen is de goede haven en zo nodig kan Rotterdam bijspringen. Admiraal Helfrich wees voorts op het belang van de beheer sing der Schelde in economisch opzicht. Toestemming tot aan naai zou een eerste stap betekenen naar een vroe ger verworpen denkbeeld van een gemeenschappelijk be heerste Schelde. l)e Schelde lx echter Nederlands en dat zal zo moeten blijven. De admiraal gaf als zijn mening te kennen, dat de marine in Vlissingen zal terugkeren. TWEE VISIES. In het begin van zijn betoog, zette luitenant admiraal b.d. Hel frich uiteen hoe er twee uiteenloo- pende visies op dc niarinepolitlek Waaghalzen op een kerk. Dinsdagavond om half zes klommen drie jongens, twee van veertien en een van zes tien de ruïne van de St. Lau- renskerk te Rotterdam binnen en begonnen in de Noordelijke zijbeuk een klauterpartij tegen een der muren op. Nu en dan brokkelde er een steen onder hun voeten af. maar daar ga ven ze niet om. Ongedeerd be reikten ze de spits van een muurgedeelte op niet minder dan 35 meter hoogte. Toen kon den de knapen niet meer terug. Door de bouwvalligheid van de muur. die immers door de brand van Mei 1940 verteerd is. dreigde steeds meer gesteen te af tc brokkelen. Met een ladderwagen bracht de brand weer het drietal weer veilig op de begane grond, maar toen had de politie nog een appeltje met hen te schillen. (Ingezonden mededelingi Zoals men zich zal herinne ren verwekte de verdwijning van -het jongetje en het vinden van zijn in een juten zak ge borgen stoffelijk overschot op 29 April in de Dclfhavense Schie grote onrust en spanning onder de bevolking. De officier van justitie herinnerde hieraan in z\jn requisitoir. De span ning week pas toen K. op 9 Mei j.l. werd gearresteerd. Behalve voor deze zaak stond K. terecht wegens het plegen van huisvredebreuk in de nacht van 3 op 1 October 1947 in een woning aan dc Krasmusstraat, waar hij een deur opentrapte. cn wegens drie zedendelicten, welke hij met minderjarige jongens, on dergeschikten van hem. zou hebben gepleegd. Behalve de huisvredebreuk ontkende verd. het hem ten las;e gelegde. GETUIGEN. Het echtpaar Kagenaar, dat van zijn woning uit uitzicht had op de achterzijde van het instrumeriienfabriekje, waar verd. werkte, verklaarde, dat het op de bewuste datum om streeks 9 uur 's avonds het angstgeschreeuw had gehoord van een kind. terwijl het had opgemerkt, dat er licht in het magazijn brandde. Vervolgens werden gehoord dr. J. P. L. Hulst uit Leiden en dr. W. FYoentjcs. scheikun dig adviseur van het ministe rie van justitie en zijn assis tent. Zij hadden tijdens" gerui me tijd in beslag nemende on derzoekingen vastgesteld, dat het stof. dat in de zak. waarin het stoffelijk overschot zich had bevonden, en in de kleer- tjes van het kind aanwezig ïaminiau» Eist* Over.betlwe was. identiek was aan het stof, legt voorts de nadruk op liet mobiele element, du instandhou ding van de verbindingswegen en de bescherming van de koopvaar dij: de tweede visie ziet de zee- vaart als verlengstuk van het land, de marinemensen worden in dat geval beschouwd als de verdedi gers van het grondgebied te wa ter. Uitvoerig zette admiraal Hel frich uiteen hoe deze laatste op vatting onjuist is. Voor de oorlog was de Nederlandse regering ech ter deze onjuiste mening toege daan. Dc marine beeft zich tegen deze verkeerde doelstelling steeds verzet, doch het bleek tevergeefs. De admiraal behandelde voorts dc verhouding Marinë-Indoncslë. waarbij hij wees op de grote taak. die de n\arine nog in de overzeese gebiedsdelen wacht. Ook het Noord-Atlantische pact en de Be nelux kwamen ter sprake. ook hierbij kwam het belang van de z.g. maritieme visie naar voren. De lezing werd o.a. bijgewoond door de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Cascmbroot en mevr. de Casem- broot-baronesse van der Feitz. de burgemeester van Vlissingen. en de directeur van het loodswezen te Vlissingen. kapitein-luitenant ter zee F. J. E. Kvlps, alsmede en kele marine-officieren. Dc voorzitter van de Z.V.U. af deling Vlissingen. de heer H. A. Bosshardt sprak een openinngs- en een slotwoord. Succes voor jong Nederlands beeldhouwer. Eén Nederlands werk werd aangenomen voor dc internationale tentoonstelling van beeldhouwwer ken te Philadelphia. Aangezien er slechts 15 werken werden aange nomen van kunstenaars buiten de Ver. Staten van Amerika, is het voor de jeugdige Nederlander Hans Verhulst uit Steenbergen wel een bijzondere onderscheiding dat zijn werk: ..Mcisie met hoed" op deze tentoonstelling werd geplaatst. K.P.M. DECLAREERT 13 PCT. DIVIDEND. Aan de op 25 April a.s. tc houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Koninklijke Pa- ketvaart-Mij. wordt voorge steld over het jaar 1947 een di vidend van 8 pet. en over het jaar 1948 een interim-dividend van 5 pet. uit te keren. De bioscoopontvangsten dalen. Op de jaarlijkse vergadering' van de Nederlandse Bioscopen- bond. die Maandag in Amster dam gehouden werd, maakte de voorzitter gewag van een ernstige daling der ontvang sten in de bioscopen sinds September 1948. De ciifers van de eerste maanden van 1949 zijn op nieuw 20% lager dan die van het vorige jaar, zodat de vooruitzichten vorre van gun stig zijn. De verhoogde vc-maliélljk- heidsbelasting drukt als een zware last weshalve de Bond zich opnieuw tot de regering zal wenden om verlaging te verkrijgen. Methode om werk te vinden. De Romeinse politie heeft een zekere Grillo gearresteerd. die naar wordt verklaard, aan een communistischkamerlid advies gevraagd heeft over een aanslag op het leven van de Italiaanse premier De Gasperi. Hij verklaarde bij het ver hoor de aanslag niet te hebben willen plegen. Hij wilde slechts de aandacht der communistische par tij trekken teneinde hulp en werk te verkrijgen. Hij is sinds 1946 lid der partij. Volgens de politie be zat Grillo papieren, waar uit bleek dat hij lid was van de Katholieke actie en ook van de commu nistische partij. Grillo verklaarde, aldus de po litie. dat hij bij het zoe ken naar werk wel lid van beide groepen moest zijn. Conferentie voor Sumatra geopend. De Republikeinse nood rege ring op Sumatra heeft dezer dagen in een radioboodschap verklaard, dat door de Neder landers 60 Indonesische stu denten geëlectrocuteerd zouden zijn. als represaille tegen de recente aanval op Djocjakarta. De vertegenwoordiger van India heeft in de Veiligheids raad op deze mededeling ge wezen en verklaard, dat zyn interventie bij de Veiligheids raad was gevraagd inzake de ze wreedheid. Van" officiële zijde vernemen ij thans, dat het bericht van iedere grond ontbloot en het product van Republikeinse ra- diopropaganda is. Dr. Mansur heeft Dinsdag de conferentie voor Sumatra geopend. Er waren 80 afge vaardigden uit alle delen van Sumatra uitgezonderd uit het republikeinse Atjeh en het eiland Nias. GENEESKUNST IN DE G RENSGEMEENTEN. Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat op 22 Maart in Den Haag de bekrachti gingsoorkonden zijn uitgewisseld van het op 28 April 1947 te Brus sel ondertekende verdrag tussen Nederland en België betretfende de uitoefening van de geneeskunst in de grensgemeenten. Dit verdrag zal op 21 April a.s. in werking treden. Brandbeveiliging van historische gebouwen. Nog dit jaar zullen alle be langrijke historische gebouwen in Nederland op grote schaal tegen eventuele brand bevei ligd worden. Dit geschiedt door middel van het aanbren gen van z.g. „sprinkler-instal laties", speciale alarm-signa len. directe telefoonverbindin gen met brand-wearposten ter plaatse en het slaan van wellen in de dichte nabijheid der objecten. Aangezien Ne derland momenteel voor ruim bonder millioen gulden ge schatte waarde aan historische g bouwen bezit heeft, en voor- ai de laatste tijd vele gebou wen aan het vuur ten prooi vielen, welke helaas niet te vervangen zyn is de hoofd inspectie van de brandweer, in nauwe samenwerking met Mo numentenzorg, hiertoe overge gaan. EEN JUTEZAK ALS HOOFDBEWIJS. Tien jaar gevangenisstraf en levenslange ter beschikking stelling van de regering eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr. M. van Oosten. Dinsdagavond to gen de 25-jarige glasblazer M. H. K., dte ervan was beschul digd in de nacht van 11 op 12 April van het vorige jaar de 9-Jarige Keesje Vermeulen! door worging van het leven te hebben beroofd. dat zich in de werkplaats be vond. Voorts hadden zij hout wol in de zak aangetroffen en een glassplinter van eenzelfde glassoort als in de werkplaats werd vervaardigd. Een leer jongen verklaarde, dat hij ge regeld emballagemateriaal in een zak had vervoerd, welke zak medio April verdwenen bleek te zijn. Met stelligheid herkende hij uit enige zakken, die in derechtszo.pl waren neergelegd, één exemplaar als het vermiste. Deze zak was dé- gene waarin het stoffelijk overschot werd gevonden. EEN KISTJE, De getuige M- Onderdelin- den, compagnon van verd., zei- de dat hij op dc dag van de begrafenis van Keesje Ver meulen met verd. had gespro ken over een zwaluwstaart- kistje, dat voor verpakking van instrumenten werd ge bruikt en htf had toen gezegd: „Een geschikt kistje voor een kinderlijkje". Verd. had hierop geantwoord; „een juten zak. waar de voetjes door steken, is beter". Later merkte hij dat er een juten zak was verdwe nen. Een en ander had hem tot nadenken gestemd. De rechercheur Bobbink zei- de, dat verd. na het eerste ver hoor, waarin htf ontkende, in het tweede verhoor had be kend. waarbtf hij nauwkeurig omschreef, wat hij had gedaan en dingen vertelde, die de po litie nog niet hekend waren. Verdachte bleef ter zitting ontkennen. De verdediger, mr. S. de Waard, achtte het ten laste ge legde allerminst wettig en overtuigend bewezen. Uitspraak 12 April a.s. Commissie van Rapporteurs bezoekt Middelburg. Naar wtf vernemen zal Commissie van Rapporteurs over de Wet op de vergoeding der materiële oorlogsschade bin nenkort een bezoek aan Middel burg brengen om zich persoon lijk van de situatie in dc Zeeuwse hoofdstad op de hoogte te stellen. Dit bezoek zal plaats vinden op uitnodiging van het gemeen tebestuur van Middelburg. De uitnodiging is In principe door de commissie aanvaard. Coöp. suikerfabriek „Dinteloord". Van het drietal bij de Ver enigde Coöperatieve Suikerfa brieken aangesloten bedrijven heeft Dinsdag de Coöperatie ve Suikerfabriek „Dinteloord" als eerste te Roozendaal een algemene ledenvergadering ge houden. De leden van Zeven bergen komen Woensdag bij een. die van Roozendaal aan staande Vrijdag.'De voorzitter van de Coöperatieve Suiker fabriek „Dinteloord", de heer J. M. van Bommel van Vlo ten. hield een zeer uitvoerige rede over de samenwerking tussen de suikei'coöperaties. Na een algemene beschouwing over de voornaamste gebeur tenissen in de Nederlandse suikerwereld, kwam hij meer speciaal tot de positie van de coöperatieve suikerraffinade rijen en stelde daarbij met vreugde vast, dat de bijzon dere positie van de suiker raffinaderij „iDnteloord" thans officieel is erkend. Intussen zcide spreker het te betreu ren, dat nog steeds niet alle coöperatieve bedrijven het be lang van nauwe samenwer king inzien, zoals die door de V.C.S.-combinatie met suc ces wordt toegepast. De balans per 30 Septem ber 1947 en de exploitatiere kening 1946-1947 van de Ven nootschap t,ot exploitatie van suikerfabrieken gevestigd te Dinteloord en van de Coöpe ratieve Suikerfabriek en Raf finaderij te Dinteloord wer den mot algemene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Tot bestuursleden werden her kozen. de heren J. S. de Regt te Kats. J. J. Stols te Ca- pellc bij Zlerlkzee, A. A. Miis te Sommelsdijk, M. P. van Nieuwenhuijzen te Heiningen. De heer A. G. J. Mastboom te Oud Gastel had zich niet herkiesbaar gesteld. .In zijn plaats werd gekozen P. Ult- dewilligen te" Stampersgat, tot plaatsvervangend lid van de financiële commissie word gekozen de heer A. J. van Nieuwenhuijzen te Steenber gen. Dokter R. A. Braun f In de leertijd van 37 jaar is te 's-Gravenhage na een ziekte van enige maanden overleden dokter R. A. Braun. chirurg te Goes. Dokter Braun studeerde aan de Rijksuniversiteit te Lel den, waarna hij geruime tijd als assistent in het Academisch Ziekenhuis aldaar werkzaam was. Vervolgens was hn nog een jaar aan de Emmaklimek te Den Haag verbonden, waar na hij in September 1947 naar Goes kwam. waar hij zich as socieerde met dr. J. Gosscs. Het stoffelijk overschot zal Donderdag ter aarde women besteld op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. De afzet van eieren. In de kringen- van de Zeeuwse pluimveehouders blijkt enige ont stemming te bestaan over de af zet van eieren. Teneinde de markt in Engeland te behouden moet mo menteel met verlies geëxporteerd worden. Om het verschil tussen de binnenlandse prijs en de export prijs op te vangen, moeten dc pluimveehouders exportzegels ko pen en op deze wijze meebetalen in het verlies. Het verstrekken van voederbonnen wordt afhankelijk gesteld van het voldoende inle veren van deze exportzegels. De pluimveehouders kunnen deze re geling niet toejuichen en zouden liever uitsluitend voor het bin nenland willen leveren. Naar wij vernemen is inmiddels door de pluimveehoudersorganisa tie een adres aan de Minister ge richt met het. verzoek een andere regeling in het leven te roepen. Gemeente-secretaris van Middelburg jubileert. Naar tvy vernemen zal het op 1 April a.s. 25 jaar geleden zijn, dat dc gemeentesecretaris van Middelburg, de heer J. Ph. Koene, in dienst van de ge meente Middelburg trad. De heer Koene is op 30 No vember 1894 te Oostburg gebo ren. Na het behalen van de ac te onderwijzer, begon hij de studie voor gemeente-admini stratie. Na dc mobilisatie werd hij als ambtenaar .benoemd op dé secretarie te westzaan en was in die gemeente van 1919 tot 1924 gemeente-ontvanger. In laatstgenoemd jaar kwam hij naar Middelburg, waar hij chef van de afd. Financiën der ge meente-secretarie werd. In 1936 werd hij bevorderd tot hoofd commies. Van 25 October tot 25 November 1944, dus in de spannende laatste dagen van de bezetting, was de heer Koene waarnemend burgemeester. In 1945 kwam zijn benoeming tot gemeentesecretaris. De heer Koene geeft ook aan tal van organisaties zijn ge waardeerde werkkracht. Hij is voorzitter van de afd. Walche ren van dc Ned. Bond van Ge meenteambtenaren, bestuurslid der afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten, secretaris der Prov. Commissie Arbeids bureau voor oorlogsinvaliden, voorzitter van de Vereniging Zeeuws Oorlogsmuseum, enz. Van zijn hand verschenen enige publicaties en artikelen in vak bladen op gemeentelijk-admini stratief gebied. Ook is hij de auteur van het bekende boek „Middelburg onmiddellijk voor en na de bevrijding". Gevallen voor het vaderland. De familie L. D. Stoel te El- lemeet ontving de treurige me dedeling, dat hun enige zoon Leendert op 24 Maart jl. te Rantjakalong op Java is ge sneuveld. Nog steeds projectielen in Vlissingen's haven. Het baggeren in de Vlissing- se buitenhaven blijkt nog altijd niet van gevaar ontbloot te zijn. In de afgelopen week wer den opnieuw enige projectielen ontdekt in de emmers van de baggermolen, die daar aan het werk is. Deskundigen hebben de projectielen gedemonteerd. Directeur Dordtse Musea. De gemeenteraad van Dord recht heeft Dinsdagmiddag tot directeur van de Dordtse mu sea benoemd de heer Y. L. Bol, uit Middelburg. SLIJTERSVERENIGING LIET OUDE GEBOUW RESTAUREREN. In het belang van de consumenten. Het melkultgiftestatlon van de coöp. melkinkoopverenlging „Sa menwerking" aan het Hofplein te Middelburg is geheel gerestaureerd cn dezer dagen in gebruik geno men. Dinsdagmiddag is dit nieu we bedrijfspand door een aantal genodigden bezichtigd, waarbij enige personen van dc gelegen heid gebruik maakten het bestuur met deze aanwinst te complimen teren. In zijn openingswoord verwel komde de secretaris, de heer S. A. Abrahamse, ondermeer de burge meester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Eessenburg, de Rijkszulvelcon- sulent. de heer C. Zwagerman, dc voorzitter en de directeur van de melkfabriek, de heren S. Simonse en_ M. A. v. Varik en de wethou der van St. Laurens, de heer P. Boon. Spreker herinnerde aan de sanering van de melkhandel, die o.a. tot gevolg had, dat oudere col lega's in dc gelegenheid werden gesteld hun zaak over te doen, waardoor ook de kleinere slijters een behoorlijke omzet 'konden Benelux-commissie vergadert te Goes. Te Goes zal Vrijdag- en Za terdag1 de subcommissie land bouw van de Benelux bijeenko men. Deze commissie komt re gelmatig bijeen en heeft als plaats van vergadering Goes ;ekozen. De Nederlandse desr ,:undlgen, die de bijeenkomst zullen bijwonen zijn: dr. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening, lr. C. Staf. directeur-generaal van de landbouw, ir. M. C. van Hameien, hoofd van de afde ling tuinbouw en visserij van het ministerie van landbouw visserij en voedselvoorziening, ir. J. A. H. van Ceulen en ir. P. L. Bouwman. BENOEMING BIJ DE> RECH TERLIJKE MACHT. Bij K. B. is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank te Middelburg, mr. J. A. Abbing, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonrechten in het arrondissement 's-Herto- Senbosch en raadsheer in het lijzonder Gerechtshof te 's-Her-' togenbosch. FILMS VAN DE WEEK Madame Curie geëerd. „Madame Curie" met Greer Gar- son, Walter Pidgeon, Albert Baa- serman, Dame May Whitty, C. Aubrey Smith, Henry Travers, Victor Francen; regie: M. Le Roy. Wanneer wij huiverig zijn voor verfilmde biografieën, is daar ze ker reden voor. De delicate en te vens indrukwekkende wijze, waar op men een Pasteur, een Zola, een Dunant, een Wilson op het witte doek heeft doen herleven, verdient echter de hoogste lof, die men ook moet toezwaaien aan de filmbio grafie van Marie Curie. Dit cine matografische eerbetoon aan een van de grootste geleerden, die met haar man Pierre onder de ellen digste omstandigheden onderzoe kingen verrichtte, welke tenslotte bekroond werden met de ontdek king van het element radium, is juist daarom zo geslaagd, omdat de makers zich van de valse ro mantiek angstvallig hebben ont houden. Een werkelijk grote film, aan de rolverdeling waarvan meer dan normale aandacht is besteed, een film. die men, vooral wanneer men het boek van Eve Curie heeft gelezen, zeker niet mag overslaan. (Alhambra, Vlissingen). „Het kan verkeren" (While the sun shines) met Barbara White, Ronald Howard. Margaret Ruther ford en Ronald Squire. De comedie is nimmer een van de sterkste zijden der Britse film industrie geweest, ook niet sedert de oorlog, toen Engeland Holly wood naar de kroon ging steken. „Het kan verkeren" (Electro, Mid delburg) is dan ook een witte raaf. want deze film doet voor de beste Amerikaanse blijspelen niet on der. De droge Engelse humor, die hier bijna op de boeken van Wood- house schijnt te zijn afgestemd, doorstraalt dit zotte verhaaltje over een stel jonge mensen met vrij vreemde eigenschappen. Wei nig schokkend, maar fris en on gedwongen. „De Stierenvechters" (Bullfigh ters) met Stan Laurel, Oliver Har dy, Rich. Dane en Carol Andrews; regie: Mai St. Clair. Een leve-de-lol-film, die deson danks lollig is. iets, wat niet te vaak het geval is. Van de dikke en dunne komiek mag men geen su bliem amusement verwachten, maar cr zullen toch weinigen zijn, die bij het zien van hun dwaze avonturen als snaakse detectives en doldrieste matadoren een strak gezicht in Luxor, Vlissingen, kun nen behouden. krijgen. Met veel waardering werd gesproken over de samenwerking met de melkinrichting, waarvan de vereniging eigenlijk een „ver lengstuk" is. Zij werd in de eer ste plaats opgericht (3 Febr. 1947) en het station verbeterd teneinde melk en zuivelproducten op de meest economische en hygiënische wijze aan de consument te kun nen doorgeven. De burgemeester noemde de melkvoorzlenlng in Middelburg voortreffelijk geregeld. Het ge meentebestuur verheugt zich over de Ingebruikname van het nieuwe gebouw, maar meer nog over de goede samenwerking van de slij ters; gehoopt wordt, dat deze ook in de toekomst bestendigd zal mo gen blijven. VOORUITGANG. De Rijkszuivelconsulent schetste de ontwikkeling in de melkhandel op Walcheren en vergeleek de huidige toestand, die niet alleen in het belang is van slijters, fa briek en boeren, maar ook cn vooral van de gebruikers (o.m. door de levering van volle melk en het bestaan van een gezonde veestapel) met de chaos van ecr- tyds. Het contract, dat tussen slij ters en fabriek bestaat en de wijk- indeltng van de stad zijn twee be wijzen van deze gunstige toestand. Spreker feliciteerde de vereniging met de ondernemingsgeest en het doorzicht, dat ook weer spreekt uit het nieuwe afglftestation en wekte de slijters op eensgezind te blijven en niet te vergeten, dat men het publiek moet dienen. Hartelijke gelukwensen werden voorts uitgesproken door de aan nemer, de heer S. A. Versluijs,, de voorzitter en de directeur van de melkinrichting. De laatste deelde mede, dat de melkaanvoer momenteel alweer 45.000 liter per dag bedraagt, ter wijl voor het consumenten verbruik 30.000 liter nodig is: de overige melk wordt voornamelijk gebruikt voor boterfabrieage. Het vernieuwde melkstation is- modern en ruim cn voldoet ook wat de inrichting betreft aan de eisen van de tijd. De tankinstal latie verzekert een zeer snelle af levering. Voor de boterbewaring is een grote electrische koelcel ge bouwd. Marktberichten VISMIJN BRESKENS. Van 21 tot en met 26 Maart. 1850 kg. haring max. prijs; 4414 kg. bot van f 0.28—0.60; 640 kg. schol van 0.280.64; 2 kg. tong f 3.60; 9 kg, schar 0.35: 74 kg. Wijting 0,20. VISMIJN VEERE. Exportgarnnlcn 85; haring 25; rog 20: bot 20: wijting 20. MARKTBERICHT VOOR PLUIMVEEHOUDERS Goes. 29 Mnarl 1949. le soort kineieren, 9 cent; 2e soort vuilschnllge en gewassen. 7 '•ent: F.endencieren, 8 cent; Export- zegels, 3'; cent.. Kerknieuws NED. HERV. KERK Bedankt voor Vollenhoven ds. Kooreman te Scherpenisse. Broepen te Kruiningen J. B. Werner te Heerjansdam. Middelburg Bouw meisjesschool gegund. Naar wij vernemen is de bouw van de nieuwe meisjes-ulo-school, die aan de Dwarskaal te Middel burg zal verrijzen, gegund aan het Ingenieursbureau Bouwnijverheid te Oegstgeest. De aanneemsom be droeg ruim f 22 0.000.Binnen kort zal met de eerste werkzaam heid worden begonnen. Verlichting Burgerzaal Stadhuis gekozen. Er is thans een definitieve verlichting gekozen voor de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg. Het betreft hier een directe verlichting met in het plafond aangebrachte lam pen. waarbij bereikt is. dat het licht over de gehele zaal wordt verspreid met een sterkte van 80 lux. Dat wil zeggen, dat de gehele zaal baadt in helder wit licht. Het ligt in de bedoeling ook kaarsenki'onen in de zaal aan te brengen, doch deze zullen uiteraard slechts in zeldzame gevallen gebruikt worden. De restauratiewerkzaamheden in de Burgerzaal vorderen goed. Alleen de muren moeten nog worden gestucadoord en de vloer worden gelegd. In de hal worden thans de consoles ge beeldhouwd. Het gothische gedeelte van het stadhuis zal verwarmd wor den door middel van electri sche vloerverwarming. De aan leg hiervan zal binnenkort wor den gegund. Zoals bekend worden achter het oude stadhuis de verwar mingskelder voor de nieuwe vleugel en de concierge- en se cretariswoningen gebouwd. Men is hier begonnen met beton- storten. Aagtekerke DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De verkiezing voor leden van de gemeenteraad zal in Aagtekerke gehouden worden op Vrijdag 17 Juni 1949. Het aantal kiezers be draagt 439. Arnemuiden UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaar ten zal te Arnemuiden plaats hebben voor niet-zelfverzor- gers op Donderdag 31 Maart. Aan de beurt zijn de letters E t.m. N. WIELRENNEN De Parijse Zesdaagse. De Parijse zesdaagse is ge wonnen door het Belgisch- Franse koppel BruneelLapc- bie. Het eindklassement luidt: 1. BruneelLapeble (Belg.- Frankr.) 720 pnt. Op één ronde: 2. Bruylandt- Adriaenssens (Belg.) 159 pnt. Op twee ronden: 3. Kint van Steenbergen (België) 341 pnt.; 4. StromArnold (Au stralië) 280 pnt.; 5. Seres— Pellenaers (Franli.-Nederl.) 220 pnt Alle overige koppels eindig den met vier of meer ronden achterstand op de leiders. MIDDELBURG. Woensdag Schouwburg: Caba ret Wim Sonneveld: „Wij spe len pantomime", 8 uur; Elec tro: Het kan verkeren, 7 en 9.15 Donderdag Schuttershof: feest avond Swift, 7.30 uur: Electro: „Het kan verkeren, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: „Mademe Curie". 7 en 9 uur: Luxor: „De Stierenvechters", 8 uur: Con certgebouw: ..Jubileumavond Ned. Reisverenlging", 8 uur. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woensdag. Rijkspluimveecqnsulent met pensioen. In het jaarverslag van de Vereninging tot bevordering van de pluimveehouderij in Zeeland over 1948 wordt op gemerkt, dat een regeling van de eier-afname ten enen male onmogelijk is gebleken, deels door het teveel verspreid wo nen van de leden of het gerin ge aantal eieren, dat de leden konden leveren. Wel werd in de meeste gevallen de V.P.Z, ingeschakeld voor de commis sie, die de kuikentoewijzingen 1949 adviseerde. De centrale opfok is uitge breid. Bij leden werd in 71 ge vallen de pluimveestapel gese lecteerd door de assistent van de Rijkspluimveeteeltconsulent. Er werden door 35 opfokkers 19451 9-weekse jonge hennen afgeleverd, terwijl daarnaast nog 3517 R.I.R.«hennen werden afgeleverd. Het opfokkwantum in 1948 bedroeg voor de centrale op fok 49150, waarvan slechts 47440 werd benut. Voor 1949 is dit opfokkwantum inmiddels ge stegen tot 65.000 met 41 opfok kers. Het hoofdbestuur der V.P.Z. zal de algemene vergadering op 12 April voorstellen om als vereniging lid te worden van de Z.L.M. De V.P.Z. zal dan in 1949 in het hoofdbestuur der Z.L.M. en wellicht ook in de kringen vertegenwoordigd kun nen worden. Via deze organi satie kan de V.P.Z. ook in de Stichting van dc Landbouw haar stem laten horen. De V.P.Z. telt thans 336 le den tegen 311 in 1947. De Rijkspluimveeteeltconsu lent, de heer B. van Asperen Vervenne. die van de oprich ting af als adviseur optreedt en aan wien het voor het grootste deel te danken is wat de V.P.Z. is geweest en thans is, zal per 1 Januari 1950 ont slag nemen als RüRspluimvee- teeltconsulent wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, hetgeen wellicht ook het aftreden van adviseur van de V.P.Z. zal betekenen. Voorts geeft het verslag nog enige cijfers over de pluimvee houderij in geheel Nederland. Het aantal lappen en kuikens is van 3.077.976 in Dec. '45 ge stegen tot 17.404.679 in Mei-Ju ni 1948. Het vooroorlogse peil is echter nog niet bereikt. In Juni 1939 telde de pluimvee stapel nl. 32.804.504 kippen en kuikens. De binnenlandse eicrconsump- tie bedroeg in 1948 76.4 millioen kippeneieren, waarvan 35.5 mil lioen koelhuiseieren. Voorts 43 millioen eendeneieren. In to taal werden 373 millioen eieren geëxporteerd in 1948. De kostprijs per ei bedroeg 11.8 ct. in de vermeerderings- bedrijven en 10.9 ct. in de vrije bedrijven. De eierproductie per hen was 155.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2