PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koningin en Prinsesjes op de Jaarbeurs Nederland aanvaardt uitnodiging vandeU.N.C.I. De Gauüe ziet grote blunder in het pact BILT De Zeeuwse vlag thans vastgesteld Sokolovsky terug naar Moskou Senatoren willen verlaging van de Marshall-hirp J DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 74 Dagblad, uitgas van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. rs^s"wd.%T^,F-B- ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 28 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 53—60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29.tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -Terneuzen: Brouwcrjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 28 Hij werd plaatsvervangend minister. Gen. Tsjoeikof volgt hem in Berlijn op. Radio Moskou heeft me degedeeld, dat de raad van ministers van de Sowjet- Unie maarschalk Wassily Sokolofsky benoemd heeft tot eerste plaatsvervangende minister van de gewapende machten in Rusland. Sokolofsky is tegelijkertijd ontheven van zijn functie als commandant van de Sow jet- Russische bezettingstroepen in Duitsland, aldus voegde de radio er aan toe. Ook is hij ontheven van zijn taak als hoofd van het Sowjet-Russisch militair be stuur in Duitsland. Generaal V. I. Tijoeikof ver vangt maarschalk Sokolofsky als opperbevelhebber van de Sowjet-Russische bezettings troepen en hoofd van het Sow jet-Russisch militair bestuur in Duitsland. De post van eerste plaatsver vangende minister van de ge wapende machten, werd vier dagen geleden vacant door de benoeming van maarschalk Wassilefsky tot minister van de gewapende machten, als op volger van Boelganin. De 50-jarige Sokolofsky (let terlijk „zoon van de havik"), is één der bekwaamste tactici der Sowj et-Unie, aldus Reuter. Washington protesteert in Praag. TEGEN BERECHTING AMERIKAANSE SOLDATEN De Amerikaanse ambassade te Praag heeft een protest nota aan het Tsjecho-Slo- waakse ministerie van bui tenlandse zaken gezonden naar aanleiding van het von nissen wegens spionnage van twee Amerikaanse soldaten. In de nota wordt uitdruk king gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over het feit, dat de beschuldigden achter gesloten deuren zijn berecht. In Amerikaanse kringen te Praag ontkent men dat de soldaten over de grens zijn gezonden om in Tsjecho Slo wakije te spionneren. Canadees Lagerhuis keurt het Pact goed. Het Canadese Lagerhuis heeft het ontwerp van het Atlantisch Pact met 149 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Louis St. Laurent, de Cana dese minister-president, liep op de oppositieleider George Drew toe en schudde hem de hand, toen deze het Huis aanspoorde het Pact „eenstemmig en van ganser harte steun" te verle nen. „De wereld ziet zich ge plaatst tegenover georganiseer de krachten van de anti- Christ", zo verklaarde Drew. ,.De Sowjetlegers zijn nog slechts een kleine mars verwij derd van de Noordzee, het Ka naal en de kust van de Atlan tische Oceaan". De minister president had bij de opening van het debat gezegd: „Wij in Canada beseffen, dat er voor ons geen vrede of veiligheid is, indien West-Europa in gevaar verkeert". Ook het Noors© parlement heeft Dinsdagavond zich uit gesproken voor ondertekening van het Atlantisch Pact. Minister Stikker en van Kleffens tekenen. Zowel minister Stikker als ambassadeur van Kleffens zul len het Atlantisch Pact voor Nederland ondertekenen, zo vernam Aneta Maandag. De ondertekening zal plaats vin den op Maandag vier April tij dens een plechtigheid die om drie uur 's middags begint en bijgewoond wordt door presi dent Truman. Meer dan dui zend personen, onder wie een groot aantal leden van het Amerikaanse Congres en van het corps diplomatique, zullen getuige zijn van de onderte kening. Minister Stikker wordt ■Donderdag *te Washington ver wacht. Zaterdag zal hij de ver gadering van de ministers van buitenlandse zaken van de mo gendheden van het Atlantisch Pact op het State Department bijwonen. Chinese troepen vielen Frans-Indo-China binnen. Chinese communistische troepen zijn vanuit de provin- nh- K^antoeng Frans_Tndo- Lhina binnen gedrongen. Zij plunderden de stad Moncay ten A.O. van Tonkin terwijl de franse en Inlandse troepen zien in de citadel verschans ten. Versterkingen zijn op weg. r ■p~ Tegen de „Kriminal-sekretar" Enkelstroth. die in eerste instantie wegens beestachtig optreden ter was veroordeeld, is thans 20 jaar geëist. Aanvankelijk kreeg hij een priesteropleiding in een semina rium. In 1917 sloot hij zich bij de Octoberrevolutie aan en werd hij vrijwilliger in het Ro de Leger. In de tweede wereld oorlog werd hij plaatsvervan gend stafchef in het Rode Le ger. Toen de Duitsers Smolensk naderden, werd hij tot stafchef bevorderd. Hij verdedigde Mos kou en Stalingrad. Zijn strijd macht bevrijdde Smolensk en was ook de eerste, die Berlijn binnentrok. Overeenstemming Israël Transjordanië. De delegaties van Israël en Transjordanië hebben Dinsdag een ontwerp wapenstilstands overeenkomst goedgekeurd. De leiders der delegaties zullen dit ontwerp aan hun respec- ieve regeringen voorleggen. Alexander Kerenski, enige tijd minister-president van Rusland na de revolutie in Maart 1917, is actief- anti-Sowjet geworden. Hy speelt althans een rol in het Russische „vrijheidscomité" in New Tork. Duitse krijgsgevangenen gezond gerepatrieerd. In de laatste tien dagen zijn ongeveer 15.000 Duitse krijgsgevangenen uit de Sov jet-Unie gerepatrieerd en in April worden in Duitsland nog 50.000 verwacht, aldus 't Duitse Nieuwsbureau A.D.N. Alle berichten, zo voegt Reuter hieraan- toe, uit kam pen waar gevangenen aanko men, zowel in de Oostelijke zone als in West-Duitsland stemmen overeen in de ver klaring dat de gewezen krijgs gevangenen in goede gezond heid zijn. De repatriëring stond gedu rende de winter bijna geheel stil- Franse kruideniers gaan vrij verkopen. De Franse kruideniers heb ben besloten tegen de ver ordeningen der regering in van 5 April af over te gaan tot de vrije verkoop van cho colade, spek, margarine, groenten en eetbare vetten. Olie en alle melkproducten zullen zij van 1 Mei af vrij verkopen. Het besluit is be kend gemaakt na een beslo ten zitting, welke Maandag avond door het kruideniers- verbond was belegd. Naar aanleiding hiervan heeft het hoge commissariaat voor de voedselvoorziening 'n verklaring uitgegeven waar in de kruideniers tegen „over haast optreden" worden ge waarschuwd. Dit zou het vrij worden van de voedselver- koop in gevaar brengen. Nederlanders ontlastten hun geweten bij Lieftinck. De minister van financiën is nu eenmaal een man, die niet bij ieder gelijkelijk ge liefd is. Daarom doet het goed te constateren, dat er Neder landers zijn, die het prettig vinden hem een douceurtje op zgn bureau te sturen. Dit bleek gisteren uit de Staatscourant onder het hoofd „vrijwillige voldoening van be lasting". Voor een bedrag van 414.596.31 kreeg minister Lieftinck aan gewetensgelden in het laatje. Daarbij bleek, dat Meppel de meeste behoefte had om zijn geweten te ont lasten. Van bovenstaand be drag leverde Meppel nl. 205.354.50, daarop volgde Bussum met 19.605. Waarom de tafel dekken voor de vijand Er is grote kans. meldt Reuter uit Washington, dat de Ame rikaanse Senaat voor de tweede periode van het plan-Mars hall minder gelden beschikbaar zal stellen dan door de rege ring voorgesteld. De Republikeinen hebben bij hun opositie de steun gekregen van een aantal Democraten, hetgeen de aanvaarding van een door senator Taft ingediend voorstel mogelijk maakt. Senator Taft wil het voorge stelde bedrag van 5580 millioen dollars voor de per 1 April be ginnende periode van 15 maan den verlagen tot 4280 millioen. De isolationist William Jen- ner, niet bepaald de intelligent ste senator, hield Maandag een vreemdsoortig pleidooi voor verlaging. Hij vond Taft's voorstel een stap in de goede richting maar wilde nog verder gaan. Het doel van de Sowjet-Unie is Amerika tot een bankroet te brengen en vervolgens de „kou de oorlog" te winnen zonder Joegoslavische diplomaat in ons land neemt ontslag. De heer S. Stojakovie, lega- tieraad aan hei gezantschap van Joegoslavië in ons land, heeft om persoonlijke redenen ontslag aan zyn regering aan geboden. H\j zal in liet buiten land bljjven. De heer Stojakovie werd in Juni 1947 aan de Joegoslavi sche legatie verbonden. Toen de gezant van Joegoslavië op 24 November 1948 uit zijn functip werd ontheven fun geerde hij als zaakgelastig de a.i. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Korp. G. J. L. Broeksma, Zaandam; Sold. S. Mid delkoop, Culemborg; Serg.-ma joor C. E, Treiture, Voorburg; Sold. A. M. A. Visser, Rotterdam; Sold. A. E. J. Feller. Liessel; Wachtm. W. Lindeman. Amster dam; Huzaar J. S. Oosterholt. Zut- phen: Sold. B. G. J. Ruel, Gene- kamp; Sold. J. H. Voskuyl. Am sterdam; Sold, A. M. M. de Win, Nuenen. een schot te lossen, verzekerde Jenner. Waarom zouden de Ver. Staten zich ruïneren door vreemde landen te helpen? Waarom zouden wij de tafel dekken voor de vijand en het risico lopen, dat een commu nistisch regiem in Westeuropa de macht overneemt en alles in handen van Moskou speelt? Het zijn vragen waarop het antwoord 'niet moeilijk lijkt. Dr. Drees en de Europese Beweging. Dinsdagmorgen ontving mi nister-president dr. W. Drees een deputatie van de Neder landse raad der Europese be weging. Minister Drees onder hield zich met de deputatit over vraagstukken betreffende de Europese eenheid. Daar komt de toto. Met ingang van 1 April is aan de „Stichting Totalisator Nederland" vergunning ver leend tot organisatie van een totalisator bij harddraverijen en paardenrennen voor de duur van één jaar, mits de drave rijen en rennen gehouden wor den onder auspiciën van de „Stichting Nederlandse draf- en rensport". Het toto-bedrijf zal voorts alleen kunnen wor den georganiseerd, wanneer niet meer dan 150 coursedagen met ten hoogste 10 courses per meeting worden gehouden. Personen beneden 18 jaar mo gen niet wedden. Ongeoorloofd wedden moet zoveel mogelijk tegen gegaan worden. De ma ximum-inzet per persoon en per weddenschap ma^ niet ho ger zijn dan 10. Twintig per cent van de totale inzet komt ten goede aan de beide stich tingen en de schatkist. Met een varken naar Truman. Twee smeden uit Kiel zijn Dinsdag met een varken aan een touw vertrokken met bestem ming Washington om te pogen van president Tru man gedaan te krijgen, dat het voederrantsoen voor de varkens in Duits land wordt verhoogd. Het varken heeft een kartonnen bord om de nek, waarop staat: „Dit arme varken uit Kiel is op weg naar de president van de Verenigde Staten om te schreeuwen om meer. voeder voor zijn Duitse kameraden". De twee smeden reke nen er op, dat hun ver schijnen met het varken onder de in Bremen ge- stationneerde Amerika nen zoveel sensatie zal wekken, dat men hen helpen zal aan vrije over tocht naar de Ver. Staten op een Amerikaans schip. Zij willen het var ken aan president Tru man aanbieden. Treinoverval op West-Java. Zondagmiddag is een trein tussen Pabaruan en Tjikampek, op West-Java door een bende van enige honderden mannen aangehouden. De passagiers worden gedwongen uit te stap pen. De machinist en de stoker moesten de trein met de bende terugrijden. De bende zette een aanval in op het militaire de tachement te Pabaruan. Dit de tachement ondernam een tegen aanval. waarbij tenminste 15 le den der bende, waaronder een Japanner, werden gedood. Prinses Beatrix onthulde plaquette. Eerste officiële handeling van onze Kroonprinses. Onder buitengewoon grote publieke belangstelling arri veerde Dinsdagmorgen het ko ninklijk gezelschap Koningin Juliana vergezeld door de prin sesjes Beatrix en Irene en me vrouw L. Verbrugge van 's-Gravendeel, dame du Palais van H.M. op het Vreeburg terrein te Utrecht, waar twee marinemannen de Koninklijke standaard in de grote mast he- sen. Daarmede was de 52ste Jaarbeurs geopend. Achter in .de lial aan de ba lustrade van een nieuwe gale rij is de plaquette aangebracht met het nieuwe wapen van Prinses Beatrix. Met de ont hulling daarvan verrichtte on ze kroonprinses haar eerste of ficiële daad. De militaire kapel van de Huzaren van Boreel speelde het Wilhelmus. Alle aanwezigen zongen het volkslied mee. Prin ses Beatrix kreeg van de voor zitter van de Raad van Beheer der Jaarbeurs de plaquette in verkleinde uitvoering aangebo den. Namens de standhouders bood de heer van Wijnbergen prinses Beatrix een oranjeshawl aan. OPENINGSREDE Dr. Fentener van Vlissin gen sprak en korte rede uit, waarin hij een overzicht gaf van de groei der beurs en Uitstel tot dr. van Royen komt. De wnd. voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indo nesië voor de onderhandelingen met de Republiek heeft in een brief aan de voorzitter van de U.N.C.I. (V.N. commissie) me degedeeld, dat Nederland be reid is aan de door de Veilig- heidsraad voorgestelde bespre kingen deel nemen. Indien deze besprekingen zul len plaats vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering, dr. J. H. van Royen als leider van de Nederlandse delegatie aan te wijzei?. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien dr. van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt, en stelt daarom voor, dat de eerste bijeenkomst zal worden uitgesteld tot het tijd stip, waarop dr, van Royen te Batavia zal zijn aangekomen. Dr. van Royen zal spoedig zijn reis aanvangen. Zodra de da tum van zijn aankomst bekend zal zijn, zal ik u daarvan uiter aard in kennis stellen. REPUBLIKEINEN NAAR BANKA. Naar Aneta verneemt uit be trouwbare bron zullen de vier Gedeputeerden van Zeeland richtten zich tot de burgemeesters. Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft aan burgemeesters en wethouders der Zeeuwse gemeenten medegedeeld, dat het college is overgegaan tot vaststelling van een provinciale vlag. Tot nog toe was nimmer officieel vastgesteld welke vlag ds provincie v«v»r»ie. Gedep. Staten schrijven daarover: Van oordeel, dat deze toe stand niet bestendigd behoor de te blijven, zijn wij te rade gegaan, hoe in de aldus ge bleken lacune op de beste wij ze zou kunnen worden voor zien. Daarbij zijn wij er van uitge gaan, dat er een benaald ver band behoort te bestaan tus sen het wapen ener gemeen schap en de vlag, die door die gemeenschap wordt ge voerd. Aangezien echter ook het wapen der Provincie hoezeer sinds eeuwen gevoerd nog nimmer officieel was vastgesteld, diende hiervoor de in het KoninklHk Besluit van 23 April 1919 nr. 181 aangegeven weg te worden bewandeld. Op ons voorstel machtigden de Provinciale Staten van dit gewest ons bij hun besluit van 3 Augustus 1948 nr. 16, aan de Minister van Binnenlandse Zaken te vragen, wel te willen bevor deren, dat de provincie Zee land bevestigd wordt in het gebruik van een wapen, het welk wij op grond van de ons verstrekte adviezen, als volgt meenden te moeten om schrijven: „Pen schild van goud, de schildvoet gegolfa gedwarsbalkt van drie maal twee stukken blauw en zil ver, met uitkomende, naar rechts gewende, rode leeuw, blauw getongd en genageld. Het wapenschild !s gedekt met een oude gravenkroon (fleu- rons) en vergezeld van de wapenspreuk: Luctor et Emer- go." By Koninklijk Besluit van 4 December 1948 nr. 4 werd de provincie Zeeland bevestigd in het gebruik van een wa pen, hetwelk in dit Koninklijk Besluit als volgt wordt om schreven: Golvend doorsneden: L van goud beladen met 'n ten halve uit de baren naar boven komende leeuw van keel, getongd en genageld van azuur; n. golvend gedwarsbalkt van zes stukken azuur en zil ver. Het schild gedekt door een gouden kroon van vijf blade ren en vier paarlen en ter wederzijde gehouden door een leeuw van keel, getongd en genageld van azuur. Wapenspreuk: Luctor et Emergo, in letters van sabel op een wit lint. DE VOORSTELLEN. Nu derhalve het wapen vast was komen te staan konden wij over gaan tot het vast stellen van een provinciale vlag. Wij hadden daarover be reids het advies van de Rijks archivaris in de provincie Zee land, alsmede van de Hoge Raad van Adel ingewonnen. Verder was by de behande ling van het voorstel nopens het provinciale wapen in de vergadering der Staten mede gedeeld, dat ons College gaar ne suggesties zou ontvangen met betrekking tot de samen stelling van een provinciale vlag. Als gevolg hiervan wer den een tweetal suggesties ontvangen en wel van de heer A. Stolk, die een vlag in overweging gaf, gevormd door negen banen, achtereen volgens van boven afrood, wit, blauw, rood, wit, blauw, rood, wit, blauw. Dit ontwerp kon onze In stemming niet hebben, In de eerste plaats omdat een der gelijke vlag geen bepaalde Zeeuwse betekenis zou heb ben, doch veeleer associaties met de nationale vlag zou op roepen en voorts, omdat een dergelijke neeenbanige vlag, als vlag van de gemeente Batavia, bereids In gebru'k is. VOORSTEL SCHORER. Meer kon ons bekoren een voorstel van het lid der Pro- vinc'ale Staten, ihr. mr. Scho- rer, die in overweging gaf een blauwe vlag, waarover drie gegolfde witte banen, ieder van één zevende der vlaggehoogte en over alles in het midden, ais hartschild, 't gekroonde wapen van Zee land. Hoezeer wij aanvanke lijk van oordeel waren, dat de vlag, zulks in overeenstem ming met de hiervoor mede gedeelde officiële beschrijving van het wapen der Provincie, behoorde te bestaan uit zes banen, achtereenvolgens en afwisselend blauw en wit, zijn wij door de heer Schorer er tenslotte van overtuigd, dat een zevenbanige vlag, als door hem voorgesteld, aanbeveling verdient. Ter adstructie mo gen wij hier aanhalen, het geen de heer Schorer ten deze opmerkte: „de reden hiervan (nl. van de keuze van een oneven aantal banen) is te zoeken in het feit, dat uit sluitend een oneven aantal ba nen van een vlag een even wichtig geheel kan maken. Dit springt refeds in het oog bij de meest voorkomende vlaggenvorm van 3 banen, welke veel meer een afge rond geheel oplevert dan een 2- of 4-banige vlag. Een en ander klemt te meer wanneer de onderste baan van de vlag door het even aantal banen wit zou zijn, zoals by de door U aangegeven wiiziging in 't ontwerp het geval is. Alsdan komt brj het vlaggentechnisch en aesthetlsch bezwaar nog de omstandigheid dat deze onderste baan tegen de lucht, wanneer de vlag daartegen uitkomt, uit het oog raakt en niet meer gezien wordt, voor- ai uit de verte. Boven- en onderkant van een vlag die nen duidelijk gemarkeerd te zyn." HET GEBRUIK. Wij zojri«" 'otte nog de opmerkinv willen maken, dat. naar ons oordeel, hef gebruik der thans vastgestelde provin ciale vlag beperkt behoort te blijven tot die feestelijkheden republikeinse autoriteiten uit Djocja, die op verzoek van de republikeinse autoriteiten op Banka naar dat eiland zullen overkomen, Woensdag uit Djocja vertrekken. Het zijn de ministers Djuanda en Lach en de leden van het republi keinse parlement' Haïlm en Kusnan. Het hoofd van het commis sariaat op Java van de re publikeinse noodregering dr. Sukiman bevindt zich te Djoc ja, waar hij korte tijd werd aangehouden. Thans geniet hij echter evenals andere republi keinen volledige bewegings vrijheid. Dr. Sukiman is, zo als bekend, voorzitter van de Masjumi. Zijn zoon. d'e offi cier was bij de T.N.I., be vindt zich in arrest. de daardoor noodzakelijk ge worden verandering in de ge daante en bestemming van de Beatrlxhal. Zich richtend tot H.M. de Koningin, zei liy: „het jaar- beursbestuur stelt het op hoge prijs, dat Uwe Majesteit le- fenwoordlg heeft willen zyn. V'ij zien hierin weer eenmaal temeer het bewijs van de grot© belangstelling, welke ons vorstenhuis in ons instituut stelt. De Peniwen-affaire. Van officiële zyde werdt vernomen, dat ingevolge een. opdracht van de legercom mandant. om een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de affaire Peniwen, de ter ritoriale commandant van Oost-Java een commissie heeft ingesteld. Deze bestaat uit officieren van dt Kon. Land macht en het K.NJ.L., ver tegenwoordigers van het bin nenlands bestuur en een ver tegenwoordiger van de procu reur-generaal. Deze commissie heeft uit gebreide bevoegdheden gekre gen. Haar opdracht luidt over deze zaak een uitvoerig en gedocumenteerd verslag in te dienen. Eerste voorjaarssla naar Engeland gevlogen. Met elke drie ton jonge voor jaarssla aan boord vertrokken Dinsdagmiddag van Schiphol twee D.C. 3-vliegtuigen van Aero-Holland naar Londen. Het betrof hier de eerste sla, welke dit jaar per vliegtuig naar Engeland geëxporteerd werd. Ouden van dagen vragen bijslag. Het hoofdbestuur van de Ned. bond van ouden van dagen heeft zich gewend tot de mi nister van Sociale Zaken, met het verzoek een bijslag te ver lenen op de uitkering vin de noodwet-ouderdomsvoorziening, gelijk aan de premie voor het ziekenfonds. N.H.M. jubilaresse. Meer dan 500 persoonlijkhe den uit alle takken van het bedrijfsleven hebben Dinsdag middag de directie van de Ne- derlandsche Handel-Maatschap- pij NV. in het hoofdgebouw aan de Vijzelstraat te Amster dam hun gelukwensen aange boden ter gelegenheid van rct 125-jarig jubileum. Bevrijding mei bommen niel aanlokkelijk. Generaal de Gaulle heeft zich Dinsdag op een perscon ferentie even weinig ingeno men getoond met de uitslag der kantonnale verkiezingen als met het Atlantisch Pact. Volgens hem hadden de communisten bij de verkiezin gen geen stemmen verloren. „Het erge is, dat de situatie onveranderd blijft". De Gaulle gaf voorts zijn visie op het Atlantisch Pact. Gezien het feit, dat men in het tijdperk van atoombom men, radar, straalvliegtuigen en lange afstandsvliegtuigen leefde, kon men niet zeggen, hoe de agressor zou aanval len. In geval van agressie als anderszins, die inderdaad een bij uitstek provinciaal ka rakter dragen of waarbij de provincie als zodanig wordt vertegenwoordigd of uitge beeld, als in optochten en dergelyke. Voor tv» ale feest- of rouwdagen blijve de nationale vlag het middel om uiting te geven aan de na tionale gevoelens. DE ANDERE ADVIEZEN Bij deze brief van gedepu- l arden zijn overlegd twee brie ven, die het advies bevatten van de ryksachivaris in Zee land, om de nationale vlag te kiezen met in de mlddenbaan of linkerbovenhoek het pro- vincia. wapen, en het advies van de Hoge Raad van Adel, dat voorstelt een vlag te kie zen van vijf banen namelyk rood, geel, blauw, wit, blauw, welke kleuren ontleend zijn hef Zeeuwsche wonen. GEëXPOSFERD Een exemplaar van de door Gedeputeeerden vastgestelde Zeeuwse vlag wordt thans ge ëxposeerd bij de fa. van Ben them en Jutting te Middel burg. „door een zeker totalitair land", zou „de bevrijding van West-Europa en met name Frankrjjk door bommen deze landen verwoest achterlaten." „Ik beschouw het als ecu kapitale vergissing", zo ver volgde de Gaulle, „dat Enge land tot het middelpunt van de West-Europese verdediging werd gemaakt. Een ontzaglij ke historische en strategische blunder. Het is nodig, dat de Westelijke landen werkelijk herbewapend worden. Er moet een gedetailleerde militaire overeenkomst zijn die niet noodzakelijk bekend gemaakt behoeft te worden betref fende de steun, die Frankrijk zal krijgen zodra liet zou worden aangevallen. Het Pact zal niet doeltreffend zijn als Frankrijk geen nationale de fensie heeft. De verdediging van West-Europa moet Frank rijk tot middelpunt hebben." Voor het overige had de generaal wel lof voor het Pact. dat in elk geval een „verdienstelijke poging van dt Amerikanen" was de tra ditionele neiging tot issolatio- nismc te overwinnen. Paliënlen van dr. Samuels doen beroep op de regering Ruim 100 patiënten van dr. J. Samuels hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht waarin zij een beroep doen op de regering om „dr. Samuels recht te doen wedervaren". ZONNIG. Geldig van Woensdagochtend tot Woensdagavond. Droog en zonnig weer met in de ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Hier een daar in de kuststreken een koele zeewind. Overigens temperaturen oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als Dinsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1