T Tuinbouwzaadteelt in Zeeland r De pluimveeteelt Sport en wedstrijden UIT DE PROVINCIE STEMMEN ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Belangwekkend overzicht Over de ontwikkeling en de omvang van de tuinbouwzaad teelt iu do provincie Zeeland is over het algemeen weinig bekend. Het Zeeuws Land bouwblad geeft aan de hand van statistische gegevens een een overzicht over deze teelt, van de peulvruchten, kool, spi nazie, wortel en knolgewassen, plantsjalo-tten en overige pro ducten, daar een nadere spe cificering te veel ruimte vergt. In 1948 werden in Zeeland 2192 ha peulvruchten voor zaad geteeld, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen de pri meur had het 912 ha, gevolgd door Schouwen met 401 ha en Tholen 370 ha. In de totaal beteelde opper vlakte in Nederland nl. 6731 ha had Zeeland dus een aan deel van 32.57%. De belangryk'ste geteelde producten van deze groep wa ren in Zeeland: stambonen zonder draad 1422 ha en dop erwten (rond) 239 ha. De totale oppervlakte kool voor zaad bedroeg in Zeeland (1948) 115 ha, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen wederom de primeur had met 78 ha, gevolgd door Zuid-Beveland met 19 ha. De totaal beteelde opper vlakte in Nederland bedroeg 704 ha, waarvan Zeeland dus 16 34% geteeld heeft. Het belangrijkste product van deze groep was in Zee land witte kool met 77 ha. De oppervlakte spinazie voor zaad in 1948 bedroeg in Zeeland 358 ha waarvan in Zeeuwsch-Vlaanderen 165 ha gevolgd door Walcheren met 106 ha geteeld werden. In de totaal beteelde opper vlakte in Nederland nl. 2052 ha had Zeeland dus een aan deel van 17.42%. In 1948 werden in Zeeland 366 ha wortel en knolgewas- UIT DE PERS DEN HAAG LAAT ROULETTE DRAAIEN. ..De Maasbode" constateert dat de roulettes in Den Haag onge stoord draaien: „Wanneer voor de oorlog ergens gelegenheid werd gegeven tot hazardspel, was de politie er meestal spoedig bij om een inval te doen. het zaakje op te rollen en de exploitanten voor het ge récht te brengen. Thans staan de zaken -r- in Den Haag althans heel anders. Ofschoon de poljtte zeer goed weet, dat er op enige tientallen plaatsen in de Residen tie speelbanken zijn, laat zij deze zaken ongemoeid en dé goklusti gen kunnen er rustig hun geld verdobbelen. Vanwaar die veranderde hou ding van de politie, zal men vra gen. Toen wij te bevoegder plaat se ook die vraag stelden, luidde het antwoord: omdat de Justitie toch niet op de processen-verbaal ingaat, ze rustig ter zijde legt en geen veroordeling laat volgen. De exploitanten schijnen er iets op gevonden te hebben om de wet straffeloos te kunnen ontduiken; zij vormen namelijk zogenaamde besloten clubs, waar alleen leden worden toegelaten, aldus onze zegsman". Het blad concludeert uit een en ander, dat. als er inderdaad ma zen zijn in de wet, deze zo spoe dig mogelijk moeten worden ge dicht; sen voor zaad geteeld. Dit keer is het weer Zeeuwsch- Vlaanderen, die, met een op pervlakte van 232 hi boven aan staat, gevolgd door Wal cheren met 49 na en Tholen met 45 ha. Zeeland bereikte hiermede een percentage van 22.89% op de totaal beteelde oppervlakte in Nederland. De belangrijkste geteelde producten van deze groep wa ren in Zeeland: Radfls 200 ha, Meirapen 58 ha en Wortelen 51 ha. In Zeeland werden het vo rige jaar 8 ha sjalotten ge teeld. waarvan alleen in Zuid- Beveland 6 ha. Het percentage van de totaal beteelde opper vlakte in Nederland bedraagt slechts 6.76% voor Zeeland. OVERIGE PRODUCTEN De oppervlakte overige pro ducten voor zaad in 1948 be droeg in Zeeland 241ha, waar van in Zeeuwsch-Vlaanderen 109 ha en vervolgens Tholen 42 ha geteeld werden. In totaal beteelde oppervlak te in Nederland nl. 923 ha had Zeeland dus een aandeel van 26.16%. De belangrijkste geteelde producten in deze groep wa ren voor Zeeland: kervel 66 ha en uien 72 ha. Uit de gegevens blijkt ver- Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Hedel. J. T. Door nenbal te Oene bij Epe; Meppel en Oosterboer. J. Schaap te Pur- merland: Ter Aar, J. van Drenth te Wavervcen. Bedankt voor: Nieuw Leusen (Ov.). J. Schaap te Purmerland. BILMRTEN Van Reyen kampioen eerste klasse klein-biljart 35/2. Van Reven uit Kerkrade ls Zondagmiddag in Haarlem on geslagen kampioen geworden van de eerste klasse kleln- biljart. cadre 35/2 met een al gemeen moyenne van 27.18. Tweede werd in dit tournooi de Amsterdammer Beelman met een iets hoger gemiddelde: 28.97. Met nummer vier, Ber- kelmans (Vught), promoveren van Reyen en Beekman thans naar dc hoofdklasse, omdat zij boven het moyenne van 20 hebben gespeeld. der, dat Zeeland in 1948 op de 2e plaats stond wat betreft de totaal beteelde oppervlakte zaad in Nederland en wel met 27.06%. Alleen Noord-Holland lag ruim 1% hoger nl. 28.14%. Tenslotte kan geconcludeerd worden dat de zaadteelt in Zeeland nog steeds inbeteke- nis toeneemt, wat wil zeggen, aan vakopleiding, afzet van de zaden enz. ten volle aandacht besteed dient te worden. Voorlichting voor plattelandsvrouwen. Op initiatief van de vereni ging van Bedrijfspluimveehou- ders in Zeeland, de V.P.Z., hield de heer B. van Asperen Vervenne, rykspluimveeteelt- consulent, voor de Kring O. Z. Vlaanderen van de Bond van Plattelandsvrouwen een praatmiddag over bedryfs- pluimvee. Achtereenvolgens behandel de deze spreker de techniek van het houden van bedrijfs- pluimvee, welke in de loop der jaren op enkele essentiële punten is gewijzigd. In ver band hiermee hield hij een warm pleidooi voor het open front kippenhok, waardoor de huisvesting wordt aangepast aan de aard van de kip die per slot van rekening een vo gel is. Frisse lucht moet een kip hebben, niet alleen omdat de hoge lichaamstemperatuur dit vergt, maar ook voor de eierproductie en ter voorko ming van ziekte. Verder besprak de heer van Aspereri Vervenne de methode van opfokken van kippen en kalkoenkuik'ens met kloek, petroleumkachel en electr. kunstmoeders. Na de voor- en nadelen van deze kunstmoe ders en de juiste voedermetho de te hebben toegelicht, kwam de spreker tot de conclusie dat nog onnoemelijk veel kuikens sterven door de ondeskundige manier van opfokken. Het is dan ook' een gelukkig verschijnsel dat de V.P.Z. een aantal deskundige opfokbedrij- ven heeft, die eendags-kippen- kujkens 'tot een leeftijd van 9 weken opfokken, waarna ze ingeënt en gekeurd worden af geleverd. FEUILLETON 89 Je kleedt je zonder enige zorg, terwijl mevr. Larsen en haar dochter in de meest luxieuze toiletten paraderen. Je vindt het zo'n beetje vanzelfsprekend, dat iedereen je over de schouder aankijkt en voor het overige sluit je je maar zoveel moge lijk op. Wat beoog je eigenlijk met dat alles?" „Ikiko niets, juf frouw Reuder", stotterde het meisje. Wil je je misschien interes sant maken door hier de Asse poester te spelen?" ging Sabine voort. „Of heb je eenvoudig geen energie genoeg om aan deze dwaze toestand een einde te maken? Geef eens ant woord!" Beate kon echter geen woord over haar lippen krijgen; de tranen sprongen haar in de ogen. „Nou, nou", zei de oude dame nu wat vriendelijker, „zo was het niet bedoeld. Maar we moeten toch heus eens verstan dig met elkaar praten, Beate. Ik weet. dat je tot voor kort een arm meisje was, dat door hard werken de kost moest verdienen. Dank zij de goedheid van je oom. ben je nu echter gefortuneerd Dacht je je over leden oom een genoegen te doen door ic zo smakeloos te kleden en jc harteloze familie van zijn geld te laten profite ren? Ik geloof er diets van" Ach. juffrouw Reuder. ik geef immers niets om mooie japonnen". „Onzin, daar behoort elke jongevrouw belangstelling voor te hebben. Wanneer binnenkort mijn neef hier komt. wil ik eer met je inleggen, Beate. En daarom moet je nu eens doen, wat ik van je verlang. Ga je daarmee accoord?" Beate waagde het eenvoudig niet deze vraag ontkennend te beantwoorden. Ze knikte on derdanig. Juffrouw Reuder bestelde daarop een auto, liet Beate in stappen en reed met haar weg. Allereerst bezochten zij een der eerste modehuizen van de stad, waar Sabine met de chef- verkoopster onderhandelde. De ze bestudeerde Beate's figuur en voorkomen en kwam daarbij tot het volgende resultaat: het meisje is ondervoed en ziet er slecht uit. Haar gezicht is vrii onregelmatig, maar ze heeft mooi haar en prachtige donkere ogen. Daaruit zou wel iets te maken zijn, wanneer men daar voor tijd, geld en smaak aan wendde. rrr!-' was er, geld eveneens cn smaak meende Sabine in voldoende mate by de dames op het atelier van het modehuis aanwezig te kunnen achten. Ze bestelde voor Beate een middag- en een avondjapon, alsmede een sportjurk. Voorts twee mantelcostuums, lingerie, hoeden en alles' wat verder tot de garderobe van een gefortu neerde jongedarpe gerekend kon worden. Een paar confec tie) urkeh, die Beate pasten, moesten zo spoedig mogelijk aan het hotel worden bezorgd. Daarna wei-den nog met de no dige zorg schoenen, kousen en handtasjes uitgezocht, tot het Beate tenslotte begon te dui zelen. „Wat moet ik in 's hemels naam met al die rommel?" vroeg ze hulpeloos. „Dragen!" besliste juffrouw Render, kortweg. „Onmogelijk!" steunde Beate, in een laatste wanhopige po ging zich te verzetten. .Ik ben immers in de rouw cn u hebt geen enkele zwarte japon voor me uitgezocht". (Wordt vervolgd). Bij de rondvraag waar van een levendig gebruik werd ge maakt, werden vervolgens en kele details nader behandeld en kwam ook de veelomstre den eierprjjs en zegelprtfs ter tafel, waarop de heer Boe(j- k'ens, verzamelaar van de V. P.Z. allen tot genoegen kon antwoorden. Ook de secretaris van de V.P.Z.. van wie wij op veler verzoek gaarne diens adres vermelden, nl. Koningstraat 2b te Goes, sprak tot slot een hartig woordje over het grote nut en voordeel van organisatie, ook op pluimvee- gebied. Het was een gezellige en leerzame middag, die zeker ook in andere kringen navol ging verdient. HANDBAL Het Oosten speelde gelijk tegen bondselftal. Te Winterswijk werd Zon dagmiddag een wedstrijd ge speeld tussen het Oostelijk elf tal en het Nederlands Bonds elftal. welke in een 22 geiijk spel eindigde. voetbal SPANJE-.ITALIE Meer dan 80.000 toeschou wers waren Zondagmiddag ge tuigen van de 15e landenwed- strijd tussen Sp«mi«» en Italië, welke door de bezoekers met 3-1 werd gewonnen. Zeelandia R.K.F C. 4 0. De voorhoede der groen-wit- ten verkeerde ln een produc tieve bui en vooral rechtsbui ten Adriaansen had zyn mid dag en nam 3 doelpunten voor zijn rekening. De thuis club speelde een open fris spelletje R.K.F.C. speelde niet slecht, maar de voorhoede ver viel telkens ln peuterig spel, waardoor succes moest uit blijven. De rust ging ln met een 1-0 voorsprong voor Zee landia door een doelpunt van Jannisse. Na de thee wist rechtsbuiten Adriaansen nog driemaal de R.K.F.C. keeper te passeren, zodat het einde kwam met een 4-0 overwin ning voor de thuisclub. Odio Yerseke 6 0. Yerseke verscheen met een zeer gehavende ploeg in het veld. Tot de rust gaven de bezoekers behoorlijk partij en was het Odio, ondanks haar technisch veel beter spel. slechts gelukt een magere 1-0 voorsprong te behalen. Na de rust vlotte het echter niet best meer in de verdediging der gasten, waarin de doelver- dediger weef een offday had. De gastheren wisten de score op te voeren tot 6-0. Het ge lukte Yerseke niet de eer (e redden. Oostburg E.M.M. 3 0. Hoewel Oostburg met enkele invallers in het veld verscheen, wist deze club toch een ver diende overwinning te behalen. Na ongeveer 20 minuten spelen kreeg Oostburg een vrije trap te nemc-n. ongeveer 25 m. van het E M.M.-doel. De bal Werd over de muur van spelers, juist N.V.V.-Bedrijfsbond te Middelburg 40 jaar Zaterdag heeft de afdeling Middelburg van de Algemene Bedrijfsbond van arbeid(st)ers in de voedings- en genotsmid delen haar 40-jarig bestaan feestelijk herdacht, 's Middags werd in het Schuttershof een receptie gehouden, waarin de voorzitter, de heer J. Becks, een kort overzicht gaf van de ge schiedenis der afdeling, die des tijds dpor enkele bakkers en slagers is opgericht. Van de oprichters is er nog één in le ven: de heer J. Bosschaart, die gehuldigd werd met een mooie taart, terwijl zijn echtgenote een plant aangeboden kreeg. De Bondssecretaris, de heer Witte, die de afdeling de ge lukwensen van de Bond over bracht, deelde mee, dat het echtpaar Bosschaardt deze zo mer gratis een week vacantie kap doorbrengen in het Troel- straoord. Tot de andere sprekers, die de afdeling met het jubileum feliciteerden, behoorden de heer J. Sanders, leraar bakkerscur sus en afgevaardigden van de coöperatie De Broederband, de Metaalbewerkersbond, de afde ling Vlissingen varf de Alg. Be drijfsbond, „Mercurius" en de Typografenbond. 's Avonds werd een iccst- avond gehouden, verzorgd door het uitstekende A-Z-cabaretge- zelschap van Jan de Klein, dat de aanwezigen enkele gezellige uurtjes verschafte. De heer Witte sprak een propagandis tisch woord en overhandigde aan vijf leden, die 25 jaar tot de Bond behoren, een zilveren insigne. In 's-IIcrtogenboscb ontmoetten dc kampioenen van de distric ten 4 en 6 elkaar voor de strijd om de hoogste voetbaleer „Kampioen van Nederland" en waren aan het einde van de wedstrijd nog even wys als aan het begin: de stand bleef dub- belblank. Keeper den Turck van NOAD klemt de bal als een kostbaar kleinood aan zijn boezem. FILMS VAN DE NED. SPOORWEGEN. Voor de gezamenlijke^ jeugd clubs van Middelburg en 't Zand van de C.J.M.V., werd Vrijdagavond in het C.J.M.V.- gebouvv door een tweetal ver tegenwoordigers der Ned. Spoorwegen, de heer J. C. Ber tram en H. van Wjjk, een le zing met lichtbeelden gehouden over de technische kant van dit spoorwegbedrijf. Vervolgens draaide een film, waarin al het wel en wee van onze spoorwegen; het optreden van de Duitsers, de spoorweg staking en de gestadige we deropbouw wera weergegeven, terwijl ook nog een specifieke Zeeuwse film vertoond werd, over het door de Ned. Spoor wegen, na de bevrijding, aan geboden reisje naar Rotterdam. JAARVERGADERING M.V.-'s Vrijdagavond werd onder grote belangstelling in het Schuttershof te Middelburg de feestelijke jaarvergadering ge houden van de meisiesvereni- gingen op Gereformeerde grondslag. Na de opening door mej. G. Blaauw werd een origineel muzikaal jaarverslag uitge bracht en schalde het bonds lied door de zaal. Mej. C. Jobse gaf kort en krachtig de practische betekenis van het M.V.-werk weer en mej. A. Mandemaker zöhg op verdien stelijke wijze enkele liederen. Veel succes hadden de volks dansen. De leider mej. C. Ven- teviele werd voor haar werk met een geschenk beloond; mej. N. CorbHn, presidente van ..Meisjesplicht overhandigde de andere presidenten als blijk van waardering elk een boekwerk. Na de pauze werd een zeer humoristisch toneelstuk' opge voerd, dat vlot werd gespeeld. Met een kort woord van de heer Chr. de Bruin en de ge bruikelijke sluiting werd deze geslaagde avond beëindigd. Vlissingen FILMOCHTEND BESTUURDERSBOND Zondagmorgen werd in het Alhambra-theater te Vlissin gen door de Vlissingse Bestu renbond voor de werkers en bestuurders van deze organi satie een filmochtepd gege ven in verband met het feit dat door de toetreding van enkele nieuwe organisaties en het werken in het afgelopen seizoen het ledental is geste gen tot 3100. Vertoond werd de gekleurde tekenfilm van Walt Disney „Fantasia" die visie van Disney op een aan tal bekende muziekwerken weergeeft. De vele aanwezigen werden zeer geboeid door de prachtige muziek gedirigeerd door Leopold Stokowsky), de mooie kleuren en de humor van Disney in sommige frag menten. Een collecte voor het Kupersfonds bracht 48.op. onder de lat geplaatst (1—0). Kort voor de rust maakte I. Verplancke er 20 van. In de tweede helft was het een gelijk opgaande strijd. Midvoor van Kooten wist de score op te voe ren tot 30, waarmee net einde kwam. Door deze overwinning heeft Oostburg de leiding ge nomen in groep R van de be kercompetitie. Clinge—Hoofdplaat 4 1. De thuisclub verscheen in het veld met de vaste wil om te winnen. Het gehele elftal speel de daardoor zeer enthousiast en de bezoekers waren hierte gen niet opgewassen. Na een kwartier spelen wist de- Vos zijn club de leiding te geven (10), waarmee de rust inging. In de tweede helft eenzelfde spelbeeld. De Vos wist spoedig zijn tweede doelpuntje te sco ren. Kort daarop verkleinde Hoofdplaat de achterstand, maar door twee doelpunten van Clinge was het pleit beslecht, zodat het einde kwam met een 41 overwinning voor de thuis club. R.C.S.-METO 2-2. Het was een gely'k opgaande strijd. Na ongeveer 14 minuten spelen strafte Meto een fout in de verdediging van de thuisclub met een doelpunt af (0-1). R.C.S. ging nu meer tot de aanval over en even voor de rust kon door een blunder van de Meto-doelman de ge lijkmaker gescoord warden. Na de thee nam R.C.S. het spel in handen en na 10 minu ten spelen gaf v. d. Driest zyn club de leiding (2-1). Vijf mi nuten voor het einde bracht de Meto linksbinnen de party en weer op gelijke voet, met welke stand het einde kwam. UITVOERING CRESCENDO. Zaterdagavond gaf de accor deonvereniging Crescendo te Vlissingen onder leiding van haar directeur, de heer M. P. Ventevogel een concert in „Concordia". De opkomst was niet zo groot, maar degenen, die aanwezig waren hebben daarvan zeker geen spijt ge had. De voorzitter, de heer J. Schout sprak een openings woord. Er was voor „Elck wat wils"' en vooral de populaire liedjes oogstten veel succes, ze werden uit volle borst meege zongen. In de pauze werd een verloting gehouden. De uit voering werd besloten met een gezellig bal. St. Laurens CHR. KLEUTERSCHOOL Vrijdagavond hield dc verenir ging Chr. Kleuterschool te Sint Laurens haar tweede jaarvergadering onder leiding van de heer C. J. van Burg. die in zijn openingswoord naast het vele goede uit het jaar 1948 ook de ziekte van de hoofdonderwijzeres memoreer de. De secretaris P. Mesu bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het leden tal daalde van 90 tor 75 en het aantal begunstigers zich handhaafde op 80. De penning meester mevr. de MuyncJj: moest er op wijzen, dat de re serve voor een groot deel werd opgebruikt en de begroting een tekort vertoont. Aangedrongen werd op de werving van leden en gewezen werd op de noodzaak van een wettelijke regeling en van subsidiëring. De bestuursleden C. V. Burg, mevr. Davidse-Marinissen cn J. Pieterse werden herkozen. Nieuw- en St. Joosland JAARVERGADERING MEISJESVERENIGINGEN. Donderdagavond hielden de Christelijke Meisjesverenigin- gen: Dorcas" en „Wees een Zegen" te Nw. en Sint Joosland hun jaarvergadering, die geleid werd door ds. Pijnacker Hor dijk. Na een kort openings woord en gemeenschappelijk zingen, werd het jaarverslag voorgelezen. Daarna volgden enkele voordrachten en samen spraken. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden •ten bate van de kas, werd het toneelstuk „Japke" opgevoerd, een fragment uit het bekende boek van Cor Bruijn „Arien". Tot slot volgde een tableau. Het geheel was een zeer ge slaagde avond. Oomburg OUDERAVOND O.L.-SCHOOL Vrhdagavond is in de ge meenteschool te Domburg een ouderavond gehouden. De zeer talrijke ouders woonden een zangles bij, gegeven door de heer A. Goedhals, volgens de methode Gehrels. De leerlingen zongen eerst enige gamma's. Door verandering van de func tie van de grondtoon, waarme de de halve toonafstanden een verschuiving ondergaan, klon ken niet alleen de m&jeür? en mineurtoonladders, maar ook de oude Dorische, Thrygische en Lydische toonladders uit de jonge keeltjes. Voorts melodie tjes en canons in grote en kleine terts en muzikaal dictée, het aangeven van accenten en maatstrepen. De heren C. Geldof en A. v. d. Hage. werden als bestuurs leden herkozen. Na de bezich tiging van het werk der kin deren gaf de heer A. A. Janse een uiteenzetting van de ver anderingen. die men in de school beoogt met de ..vernieu wing van het onderwijs". De bijeenkomst werd ook bij gewoond door de burgemees ter van Domburg en mevrouw Boogaert, alsmede door de ge- meentescretaris. BOKSEN Woodcock sloeg Johnny Ralph knock-out. Bruce Woodcock, zwaarge wicht kampioen van Gr. Brit- tannië, het Britse rijk en Eu ropa. heeft Zaterdag in Johan nesburg door knock out in de derde ronde gewonnen van de Zuid-Afrikaanse kampioen Johnny Ralph. wielrennen Jaarvergadering N W.U. Tijdens de Zondag te Utrecht gehouden algemene jaarverga dering van d» Nederlandse Wielrenunie, werden de aftre dende leden van het hoofdbe stuur. jhr. dr. A. Boreel van Hogelanden. C. J. de Voogd en E. P. van Lanschot, herkozen. De B-ploeg voor de Ronde van Nederland. Naar wij vernemen, neeft de technische leiding van de Ron de van Nederland thans ook de Nederlandse B-ploeg samenge steld. Deze ploeg zal bestaan uit de volgende renners: Henk Lakcman. Cor de Best, Gerrit Loos, Gerrit Peters, Harm Smits, Loois Motke, Buuron en Snellen. De Parijse zesdaagse. In de vroege morgen van Maan dag was de stand in de Parijse zesdaagse: 1 Bruneel—Lapebie, 332 pnt. Op één ronde: 2 Klnt—v. Steèn- bergen, 135 pnt.; 3 Seres—Pel- lenaers, 99 pnt.; 4 PousseGiar- getti, 71 pnt. Op twee ronden- 5 Strom—Ar nold, 171 pnt.; 6 BruljlandAdri- aenssens, 96 pnt. De overige koppels hadden drie en meer ronden achterstand. ZWEMMEN Nederlandse zwemmers naar Parijs. Naar wij vernemen, zullen Kees Kievit en Bob Bonte deelnemen aan internationale wedstrijden, welke de Stude Francais op 5 Juni in het zwembad te Tourelles organi seert. De mogelijkheid bestaat, dat ook drie Nederlandse zwemsters, op de borst en rug- crawl en op de schoolslag voor dit zwemfeest worden uitgeno digd. Besprekingen tussen de Franse officials en de.KN.Z.B. zijn hierover nog gaande. Nederlanders hadden geen succes in Brussel. In afwachting van de aankomst der deelnemers aan de ronde der Vlaamse provincies werd in het stampvolle Sportpaleis te Brussel een internationaal program afge werkt met als hoofdnummer een sprintwedstrijd om de grote ere prijs van de sportwereld. Het pukje van de internaUonale sprint dong mee naar deze prijs. Sche- rens. Pauwels en van Looveren waren even goed van de partij als van Vliet, Derksen, Senfftle- ben, Gerardln, Harris. Planttner, Astolfl en Gosselin. De wedstrijd is'voor onze landge noten geen succes geworden. Ze wonnen hun series, die deux werden gereden, maar van Vliet, wlen het vele rijden op langere afstanden toch klaarblijkelijk geen goed doet. werd in zijn kwart-finale (A trols gereden) der de. verdedigde zijn kansen niet in de herka-.singsrit en bezette ten slotte de negend plaats In het eindklassement. Derksen werd eveneens ln zijn kwartfinale ge slagen. maar kwalificeerde zich voor de halve eindstrijd door de herkansingsrlt te winnen. Hij werd daarin met gering verschil geklopt door Pauwels en werd In het eindklassement zesde. De finale gaf tot resultaat 1 Pauwels, 2 Gosselin, 3 Scherens. dus een Belgisch succes over de hele linie. Vrouwenpolder UITVOERING „VAN KNOP TOT BLOEM" Donderdagavond gaf het kin derkoor ..Van Knop tot Bloem" te Vrouwenpolder een uitvoe ring in de Ned. Herv. Kerk. De heer W. Vos sprak een ope ningswoord. waarna hét pro gramma op vlotte wijze afge werkt werd. Na de pauze werd de kinderoperette in 4 bedrij ven „Assepoester" opgevoerd. De directeur, de heer J. Hek huis werd dank gebracht voor het vele werk dat hij zich ge troost heeft, deze uitvoering te doen slagen. De heer W. Vos sprak ten slotte een dtvnkgebed uit. Oostkapelle PRAATAVOND C.B.T.B. Donderdagavond 24 Maart kwam de afdeling Oostkapelle v?,n de C.B.T.B. in jaarvergadering bijeen, onder leiding van dc heer A. L. Louws. Deze wees in zijn openings woord op het zegenrijke Jaar 1948. ook voor Walcheren. Verder me- moveerde hij het lange uitblijven van de \Vet op de Materiële Oor logsschade en hel onbevredigende van het desbetreffende wetsont werp. Na het lezen van de Jaarversla gen van de secretaris en de pen ningmeester. waaruit een gezond orgar>i3atieleven bleek, vond ver kiezing van een bestuurslid plaats. De heer A. L. Louws was aftre dende en stelde zich. gezien zijn vele bestuursfuncties, niet herkies baar. Gekozen weid met grote meer derheid van stemmen de heer A\ Haandrikman. Qgar deze vergadering bedoeld was als praatavond werd een groot aantal vragen over onderscheiden onderwerpen gesteld, die door de prov secretaris, drs. J. J. Knibbe, uitvoerig beantwoord werden. De vergadering betreurde het ten zeerste dat het hoofdbestuur van de C.B.T.B. afwijzend staat tegen over het Bedrijfspensioen voor zelfstandigen en betwijfelde het oi de stemmenverhouding in deze wel een juiste uitdrukking vormt van de meningen hieromtrent in C.B.T.B. kringen. Veere MUZIEKAVOND. Enkele Haarlemse journalis ten gaven Zaterdagavond in de oude torenzaal van de „Camp- veerse toren" te Veere een mu ziekavond en niemand zal nu van ons verwachten, dat wij de muzikale prestaties van onze collega's cntisch gaan beoorde len. Zij kunnen in elk geval meer dan hun Zeeuwse ambts broeders. want die maken wei nig muziek. Bovendien was het geen avond om critisch te luis teren. de Campveerse toren leent zich daarvoor immers niet. Neen. het was Zaterdag avond in die oude zaal met haar artistieke verlichting, als of er een familiebijeenkomst was. intiem en gezellig. Enke le leden van het huisgezin én wat vrienden hadden hun in strumenten meegebracht om muziek te maken. Ze deden het graag en de bezoekers luister den met aandacht naar kamer muziek van Handel en Loca- telli. Men stelde de liederen van Schumann en de bewer kingen van oud Nederlandse liederen van Schouwman zeer op prijs. Zo was men Zaterdag avond in de Campveerse toren bijeen, niet in de allereerste plaats om eens goed uitgevoer de muziek te horen, maar om te genieten van datgene, wat door anderen in hun vrije tijd wordt gepresteerd. Jhr. I. F. den Beer Poortugael. burgemeester van Veere. sprak een openingswoord, waarin hij de bezoekers van deze bijeen komst de lezers noemde van de „Oprechte Campveerse Cou rant", die werd geredigeerd door Haarlemse journalisten. Burgerlijke Stand, MIDDELBURG. Bevallen: M. TroyJoosse, z.: A. A. GljsKeijmel. d.: C. de NoodJacobse, d.; L. M. v. Laar schot— Stoks, d.; C. W. Beken- kamp—Jobse, z.; A. J. Mooiman— Berkeveld, d.: M. Markusse—Wijk huis, z.; P. van SteeKluijrhou'.. cl K. Lutstra—Wlersma. z.; J. S. C. Schmlt—Kirssn, d.; A. van BovenHeyboer. d.; L. C. Brui- nooge—Veerhoek. d.: A. Flikweert- Melse, d. Bevallen: G. van Sllediecht— Vroegindeweij. d.; M. van Malde- gem—de Die. d.; F. Smit—Bakker. t.; C. BosselaarJanse. z.; C. J. Comelisse—Cevaal. z.; G. Wonder- gem—v. d. Berge, z.; F. M. Roest— Co8ljn. z.; J. C. AntheunisseCats- man. z.; L, M. Lefevre—Akkenaar, z.; F. S. Baljeu—Joosse, i. Ondertrouwd: J. Bodbijl, 26 j. en J. C. de Graaf, 25 j:; M. A. Kievit, 30 j. en C. J. A. Becks, 23 J.; P Tange. 27 j. en H. Suurmond, 26 j.; J. Vader. 25 j. en P. F. de Waal, 18 j.; L. Hendrikse, 28 J. en L. A. Scheers, 25 j.; H. W. Schroevers, 24 j. en F. Moesman. 18 j.; S. Ton, 24 j. en A. H, A. de Bruin. 21 J. Ondertrouwd: P Baas. 24 J. en J. Schotman. 23 J.; W. M. Walra ven. 27 j. cn C. P. Buys. 22 j.; A. C. Ma bi lot. 28 j. en W. P. J. Acda. 23 jaar. Getrouwd: A. J. J. Janssen. 24 J. en E. Flissebaaljc. 21 J. Overleden: W. J. J. Adam. 81 j.; F. D. J. P. Mes. 71 j.; R. van der Bunt. 53 j. Overleden: J. Wattel. 83 j„ wede H. H. de Koning; A. School meester. 73 j.. gehuwd met J. Spruit; D. W. Geluk. 62 j.. gehuwd met C. Letzer. Westkapelle PROPAGANDA FILMVOORSTELLING Vrijdagavond werd te West kapelle onder auspiciën van de Vliss. Bestuurdersbond in de cahtine een filmvoorstelling gegeven. Vertoond werd de Amerikaanse film „Nachten van spanning" naar een gege ven van Erich Maria Remar- aue, waarin de strijd tegen de Duitse bezetting en de ellende van de door de Nazis opge- jaagden zeer suggestief wer den uitgebeeld. De voorzitter van de bond sprak een pro pagandistisch woord. Arnemuiden UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten zal te Arnemuiden plaats hebben voor zelfverzorgers. met de letters van A t.m. D en alle zelfverzor gers op Woensdag 30 Maart. Amsterdamse Beurs 25 Maart 28 Maart. Nederland 1948 (3%) 99% dito 1937 3 96 dito 1947 )3%) 3 96% 96% dito 1937 3 96% 96'% Dollar-lening 1947 3% 98% 98 Investeringscert. 3 96 Vj 96% Nederland 196264 97% 97% Nederland N.W.S. 2' 79% 78% Spaarc. A f 100 2%% 100% 100?* Indië 1937 A 3 95% 94% Grootboek 1946 3 96 95% Ned. Ind. Hand. B 105% 106?» Ned. Handelmij. 155 154 AKU 159% 158 Bergh's Jurgens 280 279 Calvé-Delft 132 132% Centrale Suiker 156 Kon. Ned. Hoogovens 179. 179 Unilever 233% 232% Ned. Kabelfabriek 264 267'a Philips 226% 225% Wilton Feycnoord 162 163 Biliton Kon. Petrol. Mij. 289% 287% Amsterdam Rubb. 143% 144 H.A. Lijn Kon. Paketvaart 162% 1G3 Ned. Scheepv. Unie 161% 161% Rotterdamse Lloyd 146% 149% S'.v. Mij Nederland 160', 160% Ilandesver. A'dam 153% 153 Dcli Batavia Mij. 127 Deli Mij. 138% 138% Anaconda 31% 31% Bethlehem Steel 97% 96 General Motor 60 Kennecot 40% Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. OV* Pennsylvania 15% 15% Het zakenverkeer op de effec tenbeurs te Amsterdam liet weer veel te wensen over en in geen en kele rubriek konden omzetten van betekenis worden waargenomen. Van een bepaalde stemming kon feitelijk niet worden gesproken. De koersen verschilden over het algemeen weinig by de slotnote- rlngen van Vrijdag en terwijl en kele soorten een kleinigheid hoger waren, waren andere daarentegen weer wat lager. Koninklijke maak te slechts onbetekenende schom melingen mee en gingen per saldo een kleinigheid achteruit. Van de industriëlen waren de bekende hoofdsoorten een kleinigheid luier, terwijl de minder courante aandelen door elkander genomen prijshoudend waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3