PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maarschalk Tito zet zich schrap De conferentie te Batavia Verkiezingssucces van de Franse regering Rode Ster" vertrouwt de Duitse „jachtclubs" niet Na het Sloe komt de Braakman DE BILT Rumoer rondom het congres voor wereldvrede Komintorm-actie tot nu toe een mislukking Ds. Hildering over de Peniwen-affaire. Drievoudige moord poging op haar echtgenoot België heeft geen bezwaar 192e Jaargang - No. 73 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintün. PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Maart 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per i mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels"! van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ,3rieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 358300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vüssingen Walstr. 58—60. tel. 2355, 3 lijnen (b g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29.tel 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102-Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 28 De Kominform is er niet in geslaagd door een propa- ganda-campagne de bevolking van Joego-Slavië uit 't even wicht te brengen. Er zijn ook geen redenen waarom maar schalk Tito niet voor onbeperkte tijd aan het bewind zou kunnen blijven. In tegenstelling tot sommige persberich ten schijnt de economische toestand zich sinds het najaar verbeterd te hebben. Dit is de mening van Noel Baker, Labour-lid van het Britse Lagerhuis, die pas is teruggekeerd van een reis naar Joego-Slavië en tijdens een interview met Reuter iets over zijn indrukken vertelde. Baker acht het uitgesloten, dat de by de Kominform aan gesloten buurlanden binnen af zienbare tijd Joego-Slavië zul len binnenvallen, zoals bepaal de geruchten melden. Voorde Sovjet-Unie komt van alle mogelijke methoden om Tito te onderwerpen die van een openlijke invasie het minst in aanmerking. De Joego-Slavische leiders rekenen trouwens vol vertrou wen in de toekomst. De be richten over een komende in vasie werden in de pers met spotprenten en mopjes be lachelijk gemaakt. Wel wordt in Belgrado re kening gehouden met een ac tie van Bulgarije tegen Joego- Slavisch Macedonië. De Bul garen zullen naar verwacht wordt pogen onrust en zo mogelijk een guerilla in Ma cedonië te verwekken door 't binnensmokkelen van agen ten. De Joego-Slavische lei ders menen dat deze pogin gen tot mislukken zijn ge doemd. De Macedoniërs in Joego-Slavië hebben een gro ter mate van zelfbestuur ge kregen dan hun broeders in Bulgarije, zodat er weinig aantrekkelijks zit in een op stand. Commandant stelt ernstig onderzoek in. Naar aanleiding van de Peni- wenaffaire heeft domine Hildering het volgende verklaard: Nadat de Oost-Javaanse kerk zelf de zaak Peniwen by de mili taire commandant van Malang had voorgebracht, trok het ge beurde ook de. aandacht van de territoriale commandant van Oost- Java. In een onderhoud met deze bleek, dat reeds een ernstig on derzoek werd ingesteld naar het geen bij Peniwen was voorgeval len. Dit onderzoek wordt nog voortgezet. De generaal zegde toe persoonlijk zijn aandacht op het geval gericht te houden en de strengste straffen te zullen toe kennen aan degenen, die zich misdragen mochten hebben, om dat zulks ten enemale in strijd zou zijn met de scherpe orders, die hij had doen uitgaan en waaraan hij ook stipt de hand hield, omdat naar zijn eigen zeggen de strijd slechts gaat tegen kwaadwillige elementen en niet tegen vrouwen, burgers en kinderen. Gaarne geef ik dit aanvullend bericht, omdat elke medaille nu eenmaal twee zijden heeft en om dat ik door langdurige contacten overtuigd ben, dat deze comman dant en meerderen met hem als oprechte Christenmensen een even grote afschuw van wandaden als de gesignaleerde hebben en slechts begeren op integere wijze hun moeilijke plicht te doen. aldus do minee Hildering. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Het lid der Tweede Kamer de heer Van de Wetering (C.H.) heeft aan de minister-president en aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen a.i. de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van een mededeling van ds. H. A. C. Hildering in het maandblad voor de Oost-Javaanse kerk. waarin wordt verklaard, dat een onderdeel van het Nederland se leger op weerzinwekkende wij ze in de dessa Peniwen (Oost- Java) zijn opgetreden? 2. Zijn de ministers bereid om een onderzoek te doen instellen naar de door genoemde predikant vermelde feiten? Doodstraf geëist tegen S.D.-beul. Voor het Rotterdamse Bij zonder Gerechtshof werd Maandag: de doodstraf geëist tegen de 44-jarlge Duitse S. D.-er J. W. Hoffmann. In de loop van 1944 zou hij elf goe de Nederlanders hebben neer geschoten. Bovendien was hem ten laste gelegd, dat hij in de periode 1940-1945 tal van gruwelijke mishandelingen op arrestanten zou hebben ge pleegd om inlichtingen en be kentenissen los te krijgen. Opdanks de verklaringen van T8 getuigen gedroeg verdach te zich arrogant en ontkende deze mensen ooit gezien te «ebben. Dit verwekte grote verontwaardiging bij het pu- Wiek in de zaal, dat applau disseerde, toen de eis werd uitgesproken. De economische blokkade, waarmee de Kominform Tito heeft willen straffen, heeft minder uitwerking gehad, dan Moskou verwachtte. Natuur lijk heeft de blokkade het vijfjarenplan geschaad, doch het is nauwelijks aan te ne men, dat het nu in zijn ge heel zal mislukken. Het re sultaat is veeleer, dat Tito naar het Westen wordt ge dreven. Reeds zijn onderhan delingen gaande met Britse functionarissen en Amerikaan se zakenlieden over het slui ten van enkele grote handels transacties Een ommezwaai van Tito naar het Westen in politiek opzicht is echter weinig aan nemelijk. Maarschalk Tito is en blijft een communist, zelfs al wordt hij volledig door de Komin form verketterd en geïsoleerd. Doodstraf uitgesproken tegen van Rappard. Hol Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage deed Maan dagmorgen uitspraak in de zaak tegen de voormalige lei der van de N.S.N.A.P. dr. Ernst Herman Ridder van Rappard, tegen wie de procu reur fiscaal veertien dagen geleden de doodstraf eiste. Het hof bevestigde deze eis, en veroordeelde van Rappard tot de zwaarste straf. Arabische vluchtelingen stromen Hebron binnen Volgens een A.F.P.-bericht stromen dagelijks 2000 Ara bische vluchtelingen het Pa lestijnse stadje Hebron bin nen. De Israëlische strijd krachten be^tten methodisch het omliggende niemandsland. In een dorp 15 km. ten Wes ten van Hebron zouden de Joden de burgemeester en elf inwoners hebben terechtge steld, omdat zij zich tegen de inbeslagneming van hun vee verzetten. Een waarnemer van de V. N. zou dit bevestigd en aan de bemiddelaar gerapporteerd hebben. Dr. van Royen kan Woensdag nog niet op Java zijn Advies van dr. Beel naar Den Haag verzonden. In Nederlandse politieke kringen te Batavia acht men het niet waarschijnlijk, dat de voorberc ".dende conferentie te Batavia op de door de com missie voorgestelde datum van 30 Maart zal kunnen begin nen. Men wees er op, dat dr. van Royen thans nog te New York vertoeft en mag wor den aangenomen, dat hij nog enkele dagen in Den Haag zou verblijven alvorens naar Batavia te vertrekken. Voorts heeft de Bijeenkomst Federaal Overleg bij de be sprekingen erkenning als par tij gevraagd, waarover nog geen beslissing is genomen. Na de besprekingen, die dr. Beel Zaterdag en Zondag heeft gevoerd met de voorlopi- federale regering en de vertegenwoordigers van de deel bieden is 't advies van de H.V.K. op 't voorlopige stand punt van de Nederlandse re gering naar Den Haag ver zonden. DJOCJA Het rapport van de Unci van Zaterdag, waarin met be trekking tot de toestand te Djocja o.a. wordt gezegd, „dat gebrek aan materialen en uit rusting 'n effectief functionne- ren van het republ'keinse be stuur zou bemoeilijken", heeft aanleiding gegeven tot een commentaar van gezaghebben de Nederlandse zjjde te Bata via. waar men van mening is, dat het accent hier verkeerd ligt, aangezien het gebrek aan materialen en uitrusting reeds voor 18 December 1948 een doeltreffend functionneren van de Republikeinse regering had bemoeilijkt. NOG GEEN ANT WOORD. Volgens A.F.P. heeft de V. N.-comniissie voor Indonesië nog geen antwoord van de Nederlandse en Republikeinse regeringen ontvangen op haar uitnodiging tot het houden van besprekingen. Men is in politieke kringen van mening, dat beide par tijen het voorstel van de com missie zullen aanvaarden. Niet meer kamperen zonder kampkaart. Hoewel de wettelijke rege ling van het kampeervraag- stuk nog op zich laat wachten, is het aantal gemeenten, dat het bezit van een kampkaart verplicht heeft gesteld, wil men in aanmerking komen voor een plaatselijke kampeervergun- ning thans dermate toegeno men, dat het komende seizoen practisch geen kampeerder het meer zonder deze kaart zal kunnen stellen, aldus deelt de A.N.W.B. ons mede. Deze do cumenten worden afgegeven door de Ned. kampeerkaarten Centrale aan ieder, die „te goeder naam en faam" bekend staat. IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Bij de aanvang van de bij eenkomst van Maandag van dé Veiligheidsraad drong de Sow- jet-afgevaardigde aan op een onmiddellijk onderzoek van de toestanden in Djocja. Malik le verde commentaar op een tele gram van de commissie der V. N. in Indonesië, waarin gezegd werd, dat er geen ernstige scha de was aan de stad Djocja, maar dat enig materieel en uitrusting sinds 18 December was verwijderd of verniètigd. Hij verzocht de Veiligheidsraad te vragen, wie verantwoorde lijk was voor het vernietigen of verwijderen van zekere be langrijke uitrusting in de voor malige republikeinse hoofd stad. De voorzitter van de raad wees er op, dat Indonesië niet op de agenda stond voor de bijeenkomst van Maandag en er derhalve geen actie onder nomen kon worden. De raad ging vervolgens over tot de be handeling van de kwestie op de agenda: de kwestie Triest. Kloosterboer stond terecht. Zes jaar met aftrek werd Maandagmiddag geëist tegen de groenten-exporteur Jan Kloosterboer uit St. Pancras, die enkele maanden voor de Duitse inval aan de Duitsers gegevens had verstrekt over uit Nederlandse havens ver trekkende geallieerde schepen. Uitspraak 11 April. Asser vrouw in Groningen gearresteerd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de Groninger recherche de 43-jarige geschei den vrouw T. E. gearresteerd, die verdacht wordt van een drievoudige poging tot moord op haar echtgenoot D. te Assen. De vrouw trouwde in 1946 met deze D. en de verstandhou ding liet weinig te wensen over, totdat de man langdurig ziek werd. De vrouw vatte toen het plan op haar man van het leven te beroven, waarvoor zij de eerste keer vergif in een be ker melk mengde. De poging mislukte echter, doordat de man een onaangename smaak proefde. Een week nadien had de tweede poging plaats, even eens met vergif, dat zij in de medicijnen deed. Ook deze po ging werd ontdekt. Toen de vrouw merkte, dat zij als gif mengster faalde, nam zij een ander middel te baat. Een si nister plan ontstond, dat zij met veel kalmte en scherpzin nigheid ten uitvoer legde. Op een nacht, terwijl haar man rustig sliep, sloop ze de kamer in. sloot een openstaand raam en na er zich van te hebben overtuigd, dat er voldoende gasmunten in de meter waren zette zij de kraan van de gas lamp open en sloot de kamer zorgvuldig af. In een ander vertrek wachtte zij daarna op de dood van D. De derde poging zou ook geen succes hebben. D. werd tijdig wakker en sloot de gas- toevoer af. De noodzakelijkheid ,om elders verpleegd te worden, redde de man tenslotte van een zekere dood. De vrouw kreeg daardoor geen gelegenheid meer om haar misdadige plan nen ten uitvoer te leggen. De tijdelijke afwezigheid van D. maakte het de vrouw, die inmiddels Assen met onbeken de bestemming had verlaten, mogelijk een vrolijk leventje te leiden. In die tussentijd had D. ech ter argwaan gekregen; hij deed van zijn vermoeden aangifta bij de recherche en deze begon een intensief onderzoek. Zij wist in verschillende steden van ons land voldoende gegevens te ver zamelen, welk een arrestatie De vrouw te vinden bleek evenwel een moeilijker opgave te zijn. Verschillende sporen «werden gevolgd, die o.a. naar Amsterdam, Rotterdam en Dortmund leiden, maaf telkens was zij gevlogen. In de nacht van 25 op 26 Maart jL werd zij eindelijk in Groningen gearres teerd. Zij legde een volledige bekentenis 'af. Havenstaking te Antwerpen. In de haven van Antwer pen is een staking uitgebro ken, die Maandagmorgen reeds de helft der arbeiders omvatte en zich 's middags nog uitbreidde. De aanspo ringen van de woordvoerders van 't Kath. Vakverbond en de Belgische Transportarbei dersbond aan het werk te blij ven hadden geen succes. De zwarte actrice Josephine Baker is onlangs door de Fran se president in audiëntie ont vangen. Josephine heeft op 't ogenblik de hoofdrol in de nieuwe revue, die in de Follies Bergères is gaan draaien. Gemeenschappelijk front tegen de communisten. Op twee zetels na is thans het resultaat van de departe mentale verkiezingen in Frankfyk bekend. De regeringspar tijen verkregen tezamen 679 van de 1508 omstreden zetels, waarvan de socialisten er 279 behaalden, de radicalen 290 en de M.R.P. 110. Verder legden de Gaullisten beslag op 389 zetels, de recht se groeperingen op 401 en de communisten slechts op 37 zetels. De tweede ronde van deze verkiezingen vond Zondag plaats. Er moest die dag be slist worden over een aantal zetels, die na de eerste ronde niet konden worden toegewe zen aangezien geen der par tijen een volstrekte meerder heid had kunnen behalen. Re gel is. dat in zo'n geval de plaatselijke kópstukken de is Militaire opbouw in West-Duitsland? Het blad van het Sowjef-le- ger „Rode Sier" heeft een ar tikel gepubliceerd met de be schuldiging dat precies als na het verdrag van Versailles Duitsland zyn militaire macht weer opbouwt en dat met oogluikende toestemming van de Brits-Amerikaanse bezet- tingsautoriteiten. Hoewel het artikel waarschijn lijk voor binnenlandse con sumptie is bestemd in het ka der van de propaganda tegen de oorlogsophitsers, zijn de ge gevens zeker vermeldens waard. „Rode Ster" schryft dan; „Er zijn talryke persberich ten verschenen over de vor ming van bonden van oudge dienden, jachtclubs, sportclubs enz. De voormalige Stahl- helm wordt weer in het leven geroepen onder de naam Duit se Partg. De Duitse jonge mannen worden in kampen naarstig de kunst byge- bracht van het werpen van handgranaten, het vechten met de bajonet en overeenkomstige aspecten van de militaire op leiding. In de Britse zóne heeft de opleiding van personeel voor het Duitse leger voornamelijk plaats door de zogenaamde Duitse burgelijke arbeidersor ganisatie. Deze bestaat uit technici, werktuigkundigen, tank- en luchtvaartpersoneel, piloten van zweefvliegtuigen en andere specialisten van het voormalige leger van Hitier. Onlangs volgden de Britten het Amerikaanse voorbeeld en richtten een zwarte garde op, samengesteld uit werklozen en- voormalige krijgsgevange- Zeeland wint grond (Van onze H&agsc redacteur.) De 1700 meter lange dyk van Walcheren naar Zuid-Beve land, die ontworpen is om het gebied ten Zuiden van de Sloe- dam af te sluiten, zal nog deze zomer voltooid worden, aldus vertelde my ir. G. B. R. de Graaff, hoofing-anieur-directeur van de Rijkswaterstaat, gebogen over de kaart van dit nieuwe stuitje Nederland. Die kaart lag uitgespreid op het schrijfbureau in zjjn kantoor aan de van Hogenhoucklaan te 's-Gravenhage. Dit betekent overigens niet, dat de afsluitdijk dan ook ge heel afgewerkt zal zijn. Voor het hele karwei, dat begin April een aanvang zal nemen, is een jaar uitgetrokken. Maar in elk geval zal de dyk vóór het tijdstip, waarop de na jaarsstormen verwacht kunnen worden, zo hoog opgewerkt zijn. dat de nieuwe polder droog blijft. Er is een bedrag van 1.690.000 gld. mee ge moeid, maar voor die som moet meer gebeuren dan alleen het cnaken van de dijk. Het contract met de firma van der Hoeven, de laagste inschrijf- ster, aan wie de minister van Verkeer en Waterstaat het werk gegund heeft, houdt ook in het maken van de uitwate ringssluis een gemaal zal niet nodig zijn de hoofdwa terlopen en de aarden banen voor de belangrijkste wegen. DE VERBINDINGEN. Voor de afwatering zal ge deeltelijk gebruik worden ge maakt van de bestaande kreek langs de Zuid-Bevelandse dijk. Er komt een weg van Zuid naatr Noord, maar zonder aan sluiting op de grote weg over de Sloedam. Dwars daarop, zij het met enige bochten, komt een weg van de Jacobspolder ten Oosten naar de Rapenbur gerpolder ten Westen van het nieuwe gebied. Aanvankelijk lag het in de bedoeling ook aan de voet van de afsluitdijk een weg voor doorgaand ver keer te maken, maar de plaat selijke overheid van Nieuw- en St. Joosland, maakte daar be zwaar tegen, omdat zij een te druk en te zwaar verkeer vreesde over de daarvoor on geschikte wegen in haar ge bied. Nu komt er langs de dijk alleen een boerenweggetje. GEMEENTELIJKE INDELING. Over de nieuwe gemeente lijke indeling (die overigens niet tot de competentie van de heer de Graaff behoort), is nog geen beslissing genomen. Op het ogenblik lopen grenzen langs willekeurige lijnen dwars door „het water" dat al lang geen water meer is maar dat zal zeker niet zo blijven. Misschien wordt de polder, die een oppervlakte krijgt van 425 hectares, bij een der aan grenzende gemeenten inge deeld; zo niet, dan zullen de grenzen in elk geval in over eenstemming moeten worden ge bracht met de verkaveling om te voorkomen, dat een kavel in twee verschillende gemeen ten zou komen te liggen, het geen voor de boer alleen maar last zou betekenen. Het is niet te verwachten, dat er een aparte gemeente van wordt gemaakt. De bevol king zal wel in hoofdzaak uit Walcherse boeren komen te bestaan, daar de landbouwende slachtoffers van de overstro ming by de toewijzing van de grond voorrang zullen hebben. (De kavels zyn ongeveer 15 hectares groot, zodat er onge veer 27 boerderijen van die op pervlakte gevestigd kunnen worden. De mogelijkheid om een halve of anderhalve ka vel te pachten wordt echter opengehouden). NU DE BRAAKMAN Op myn vraag aan ir. De Graaff of er spoedig meer inpolderingen in Zeeland zyn te verwachten vertelde hQ mij, dat de Braakman nu aan de beurt zal komen. Het bericht, dat er op dit punt een geschil zou bestaan tussen de Belgische en de Ne derlandse regering sprak hij met nadruk tegen. Wel is er nen. In de Britse zóne worden Duitse militaire detachementen gevormd uit "litlers voormali ge tankdivisies „Viking" - en „Groot-Duitsland", aldus „Ro de Ster". Spoedig consul van Israël in Amsterdam. In een interview met Aneta vertelde de minister van bui tenlandse zaken van Israël. Mosje Sjaret, dat Israël zeer spoedig een consulaat in Am sterdam denkt te openen. De keuze voor de eerste Israëli sche consul in Nederland was nog niet gedaan, maar wel is men voornemens een beroeps consul te benoemen, die in dit geval een orthodoxe Jood zal zijn. Tevens deelde Sjaret me de, dat Weissman benoemd zal worden als politiek vertegen woordiger van Israël voor de Benelux. hoofden bij elkaar steken en in een politiek koehandeltje afspreken welke candidaat ge zamenlijk' gesteund zal worden. Vrijwel overal vormden de partijen een anti-communisti sche coalitie, hetgeen het ge ringe aantal zetels van de communisten verklaart. Onder deze omstandigheden valt uit de cijfers natuurlijk weinig peil te trekken, te meer daar vergelijkingsmate riaal ontbreekt. Het oordeel van de Franse bladen is dan ook afhankelijk van hun politieke richting. Alle niet-communistische bladen zijn het eens over de achter uitgang van de communisten bij de tweede stemronde. „l'Aurore" spreekt zelfs van de „verplettering der commu nisten". Het blad schrijft ver der: „De lieden van Moskou overleven alleen nog daar, waar de verdeeldheid van de Republikeine het hun gemak kelijk' heeft gemaakt. Van de socialisten tot de Gaulle moet thans naar eenheid worden gestreefd." Volgens „rHumanité" echter heeft dc communistische par tij op schitterende wyze haai' leidende positie weten te be houden. Volgens de Gaullistische bla den „Ce Matin-le Pays" en „le Parisien libre" kan de uitslag van de verkiezingen aldus worden samengevat: Een ramp voor de communis tische partij. achteruitgang van de M.R.P. en bevestiging van het succes van de R.P.F. Palmiro TogUatti, de leider der Communisten in Intalië, heeft ver-» klaard. dat de ledental van de partij sinds 1948 met 300.000 is te ruggelopen. Einde Februari van dit jaar waren er 1.896.634 betalende leden tegen 2.200.000 in het derde kwartaal van 1948. De Sowjet-delegatie in de aanval. De slotzitting van het „Con gres voor wereldvrede" te New York, hetwelk drie dagen heeft geduurd en door naar schatting 18.000 personen werd bijge woond, is met enig rumoer ge paard gegaan. Buiten bet gebouw van dc Madison Square Garden werd gedemonstreerd door oud-strij ders, die anti-communistische leuzen tegen de bezoekers van het Congres schreeuwden. Een aantal toeschouwers trachtten persfotografen en opnemers van het filmnieuws in hun werk te hinderen. Zij verklaar den dat, indien hun werkge vers hen uit de gemaakte foto's zouden herkennen, zij hun be trekking zouden kunnen verlie zen. De bezoekers van de confe rentie begroetten het binnen komen van de uit zeven man bestaande Sowjetrussische de legatie met een donderend ap plaus. Hierop bracht de dele gatie de communistische groet. De ene spreker na de andere gaf als -zijn overtuiging te ken nen. dat samenwerking over de gehele wereld de enige wijze was, waarop een algeméne vre de kon worden bereikt, waarbij er speciaal de nadruk op werd gelegd, dat de Sowjet-Unie geen hinderpaal was voor deze vrede. Verschillende sprekers verklaarden dat „kleine klieken van personen" cft vertegen woordigers van ..zakenbelan- gen én Wallstreet" aanhitsten overleg gaande nog teeds maar dat verloopt in de meest vriendschappelijke geest. België heeft om twee redenen belang by dit werk. In de eerste plaats zijn er een paar Vlaamse polders, die sinds jaar en dag op de Braakman hebben afgewaterd. Dat doen zjj op het ogenblik niet, om dat de sluis kapot is, maar het is de bedoeling, dat de orde wordt hersteld. Boven dien zal de afsluiting van de Braakman van Invloed zjjn op het Schelderegiem, omdat immers he; wateroppervlak verkleind wordt. En het verdronken land van Saef tinge? Dat ligt nog In een veel verder verschiet... tot oorlog. Fadejef werd stormachtig toegejuicht, toen hy verzekerde dat de Sowjet-Unie geen oorlog wenste en de hand des vredes naar de Ver. Staten uitstrekte. Professor Stapeldon werd toe gejuicht bij zijn verklaring: „Ik ben geen communist, doch ik zie er niet tegen op met com munisten samen te werken, wanneer zij het bij het rechte eind hebben". De Sowjetrussische compo nist Sjostakovitsj eiste in een toespraak dat ..vooruitstrevende kunstenaars door de gehele wereld dc leiding zouden ne men in dc strijd tegen de nieu we candidaten voor de wereld heerschappij. die thans bezig zyn het fascisme in theorie en practijk te doen herleven". Oproep uit het Wereld vakverbond te treden. De Britse, Amerikaanse en Ne derlandse vakbonden, het T.U.C., de C.I.O. en het N.V.V.. hebben een beroep gedaan op de andere nationale vakverenigingen zich uit het wereldvakvevbond terug te trekken, voor zover dit nog niet is gebeurd. In een verklaring wordt gezegd, dat samenwerking met de com munistische elementen in het we reldvakverbond niet langer meer mogelijk is. Nieuwe directeur van het Rijkskolenbureau. In N verband met de benoe ming van de heer H. H. Wem- mers tot directeur van de staatsmijnen in Limburg, is de heer W. H. van Schevikhoven als directeur van het ryksko- lenbureau aangewezen. VOORSPÉLT WEINIG BEWOLKING. Geldig tot Dinsdagavond Droog weer met aanvanke lijk nog enkele overdrijvende wolkenvelden. Plaatselijk och tendmist. Later weinig of geen bewolking. Meest mati ge wind uit Oostelijke rich tingen. Temperatuur oplopend tot iets hogere waarden dan Maandag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1