T Afsluitdijk bleef in onze handen In 1816 werd Zevenaar Nederlands Verhoging van enige vrachtgoederen-tarieven Zeeuwse Almanak Amsterdam wordt centrum van telexverbindingen Nieuws ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 MAART 1949 Vergeefse aanvallen van goed gewapende Duitsers Lof voor prestaties van de Nederlandse soldaten (Vah onze parlementaire redacteur) De Nederlandse soldaat behoeft niet onder te doen voor de buitenlandse, ook niet voor de Duitse, zoals deze, langdurig getraind en uitstekend uitgerust in Mei 1940 ons land overviel, wanneer hem slechts de goede'middelen wor den verstrekt. Dit is een. optimistische conclusie van de parlementaire- enquête-commissie, gebaseerd op de opmerkelijke prestaties, die onze mannen in de eerste oorlogsdagen op de Afsluitdijk hebebn geleverd en die verhinderden, dat de vijand langs de ze weg de stelling Holland binnengedrongen. om over d£ Afsluitdijk Holland De commissie spaart in haar rapport de critiek op ons le ger, dat in 1940 geroepen was onze onafhankelijkheid te ver dedigen niet, doch wanneer er wat te prijzen valt, doet zij dat onomwonden, zoals blijkt uit haar beoordeling van de gevechten op en bij de Afsluit dijk, waarvan een overzicht in het rapport is opgenomen. De troepen van de territoriale bevelhebber in Friesland Gro ningen en Drente bestaande uit 5 bataljons infanterie en enige kleinere eenheden, werden op de 10de Mei om kalf vier dès nachts aangevallen door lichte troepen, bestaande uit wielrij ders en cavalerie, waarbij ar tillerie en pantserwagens wa ren ingedeeld. Nadat de Neder landse troepen de bevolen ver nietigingen hadden uitgevoerd, trokken zij, na hier en daar weerstand te hebben gebodeft, te,rug. De hoofdstoot van de vijand werd uitgevoerd in het Zuiden Van het gebied van de territoriale bevelhebber, waar bij 't zwaartepunt bij Noord- sleen lag. Bij Odoomeveen hield een luitenant met twee man, slechts bewapend met een lich te mitrailleur een cavalerie- afdeling, tussen 500 en 1000 man sterk, gedurende meer dan een uur tegen. Hierdoor kre gen de eigen troepen gelegen heid terug te trekken. Om half elf in de- ochtend gaf de territoriale bevelheb ber het bevel, dat de groep Groningen terug moest trek ken achter dc Wonsst|lling (dit was het bruggehoofd voor de Afsluitdijk) en dat de groep- Assen zolang mogelijk stand moest houden om deze terugtocht te dekken, waarna ook deze groep achter de Wonsstelling terug moest trek ken. In de namiddag van d€ 10de Mei begonnen de eerste troepen van de territoriale bevelhebber doot de Wonsstel ling heen te trekken, waarbij een gedeelte, voorzien van zware infanteriewapenen, in deze stelling werd vastgehou den ter versterking. Toen de laatste troepen uit de Noordelijke provinciën in de namiddag van de 11de Mei door de Wongstelling heentrok ken, kregen de Duitse troe pen contact met deze stelling. AFSLUITDIJK Op de 12de Mei werden de troepen in de Wonsstelling aangevallen door verkennings vliegtuigen, gevolgd door krachtdadige verkenningen op de grond. De beschieting met artillerie door de Duitsers op deze stel ling maakte nogal een grote indruk op onze uit ongeveer twee bataljons bestaande troe pen, daar deze noch over ar tillerie noch over vliegtuigen beschikten. Toen de Duitsers op deze dag dan ook een krachtige aanval van het Noord-Oosten uit inzetten, werd de verdedi ging opgegeven en stroomde de bezeting terug. Het groot ste gedeelte vloeide af via de Afsluitdijk, terwijl een ander gedeelte over het IJselmeer met bootjes een goed heenko men zocht. Daarna begonnen de pogingen van de Duitsers te bereiken. De toegang tot Holland werd de Duitsers thans nog sTéchts bestreden -in de stelling Kornwerderzand. Zj bestond uit zeer krachtig1 bewapende betonkazematten, voorzien van kanonnen van vijf centimeter en mitrailleurs. Deze kazematten konden niet alleen een karchtig vuur op de dijk in de richting van Friesland afgeven, doch waren tevens in staat naar de ach terzijde vuuf- te leggen. De stel ling - vormde een modern ge-, heel. De verdedigingswerken waren bezet door een detache ment van ongeveer 250 man. Reeds op de 12e Mei zetten de Duitsers vliegtuigen tegen deze kazematten in. Beschie ting met boordwapenen had echter in het geheel geen uit werking. In de nacht van 12 op 13 Mei heeft men een pe loton luchtdoelmitrailleurs van de stelling Den Helder naar Kornwerderzand overgebracht. Toen de Duitsers daarop de 13e Mei met laagvliegende vliegtuigen trachtten aan te véllen, werden zij hierdoor ge noodzaakt hoogte tc nemen en de uitwerking van het uitge voerde bombardement was zeer matig. Daarna werd artillerie ingezet, welke op de uitste kende kazematen weinig uit werking had. Hierdoor sleeg uiteraard het moreel van de Nederlandse troepen. KORNWERDERZAND. Toen de Duitsers op de avond van de 13e Mei pro beerden met een bataljon wiel rijders de stellingen stormer- derhand te nemen lag het vuur van de kazematten zo goed op de dijk, dat het hele ba taljon uit elkaar geslagen werd. Naar de Duitsers later mededeelden werd ongeveer 50 pet van dit bataljon buiten gevecht gesteld. De volgende dag werd de stelling Kornwer derzand opnieuw onder artille- rievur genomen. De comman dant van de stelling Den Hel der. waaronder Kornwerderzand ressorteerde, had onderwijl de „Johan Maurits van Nassau" in de Vliestroom ingezet, wel ke de vijandelijke artillerie van zeer grote afstand onder vuur nam. Dit vuur werd gecor rigeerd van de waarnemingspos ten van Kornwerderzand uit, waarop de correcties per tele foon naar Den Helaer werd doorgegeven, zodat van daar uit deze correcties radiogra fisch konden worden overge bracht naar de „Johan Mau rits van Nassau". Dit vuur lag zo uitnemend, dat de Duitse artillerie tot zwijgen kon wor den gebracht. Daarna heeft de vijand geprobeerd met zware bommenwerpers de stelling te bestoken. Aangezien echter de kazematten van een zodanige degelijke constructie waren, dat dit weinig effect sorteerde werd ook hierdoor de weer stand in het geheel niet ge broken. De bezetting wexd eerst door de algemene capi tulatie genoodzaakt zich over te geven, hoewel de stelling en de troepen nog geheel ge vechtsvaardig waren. ONS HART. dit is geen imitatie van de Maupassants wereldberoem de novelle van deze naam. Het is alleen een kleine overpein zing naar aanleiding van het bericht in ons blad van heden, dat niet alleen in Pynacker mensen wonen, die het hart rechts in plaats van links heb ben zitten, maar dat ook in Zeeland zich zulk 'n geval voor doet en wel bij het zoontje van de heer W. de Rooy te Vlissin- gen. In dit geval liggen dan bo vendien nog de lever en de an dere organen verkeerd en de knaap is kerngezond en zal vol gens de deskundigen niet de minste last van deze afwijking ondervinden. De vader, die ons deze bizon- derheden mededeelt, vat een en ander gemoedelijk op. Een te recht. Want gelukkig kan iemand, die het. hart letterlijk op de verkeerde plaats heeft zitten, het figuurlijk opperbest op de juiste plaats dragen. Al leen bij ongevallen, dan kan het- wel eens lastig zijn. Veronderstel, dat de jonge de Rooy vandaag of morgen in het water valt, of dat er om een andere reden hartmassage moet worden toegepast. Als men het dan maar aan de verkeerde kant doel.' Maar hoeveel mensen hebben in gewone omstandigheden hartmassage nodig? Grenscorrecties in vroeger tijdèn. In de loop van zijn geschie denis heeft ons land meerdere malen grenscorrecties gekend. Nu deze aangelegenheid weer actueel is geworden, zij er aan herinnerd, dat ook na de Fran se tijd een aantal van zulke correcties tot stand kwamen, al geschiedden deze dan ook niet ten koste van „la douce Fran ce". Bij de vorming van het Ko ninkrijk der Nederlanden was op 20 Maart 1815 nog een aan tal terreinen door Pruissische troepen bezet. In een overeen komst van 31 Mei 1815, tijdens het Congres van Wenen tussen de vier mogendheden en Wil lem I gesloten, was reeds op genomen, dat de tegenover Arn hem reikende en aan Pruisen behorende inham aan Neder land zou komen. Hier.toe werd besloten bij het verdrag met Pruisen van 25 Maart 1816, gewijzigd bij dat van 7 October daaraanvolgende, beide te Kleef gesloten. Ge noemd verdrag gold van de Zuid-Oosthoek van Groesbeek tot de grens tussen de konink rijken Pruisen en Hannover bij Enschede. De mairie Leut en Kekerdom' (voormalig Kleefs), werd bij Nederland gevoegd. WAT GERUILD WERD. Pruisen verkreeg van Neder land: 1) de exclave Schenken schans, een fort, dat vroeger door Nederland was aangelegd ter plaatse, waar de Rijn zich in de Waal en Nederrijn ver deelde; 2) het Westelijk deel van de mairie Netterden, waar door de 'gehuchten de Lind- horst, de Bosch, de Botberg, Klein Netterden en Borghees bij Pruisen kwamen. Deze lan den maakten in de oude tijd deel uit van het gebied der stad Emmerik. Aan Nederland kwamen: 1) de vroegere Kleefste steden Zevenaar en Huisen, de even eens Kleefse ambten Zevenaar, Huisen en Malburgen en de tot Kleef behoord hebbende Kijf- waard, Lobith en Boven- en Beneden Spijk; 2. de vroegere Kleefse heerlijkheid Weel. De stad Zevenaar (1 Juni 1816 bij ons Koninkrijk inge- lijft) werd verenigd met het tot het ambt. Zevenaar behorende Oud-Zevenaar; het overige daarvan werd de gemeente Dui ven. Stad en ambt Huisen wer den met Malburgen verenigd tot de gemeente Huisen. Het overige was compensatie voor het Nederlands land om Schen kenschans. In dit verdrag was van Huihuizen, dat ook Kleefs gebied was geweest en datin 1787 nog 29 inwoners had, geen sprake. Het bleel^ bijna geheel door de Waal te zijn verzwol gen en werd bij de gemeente Gent (Gelderland) ingedeeld. In Maart 1819 werd een ver drag met het koninkrijk Han nover gesloten, waarbij het graafschap Spiegelberg, dat souverein bezit van stadhouder Willem V was geweest; voor 800.000 aan Hannover werd afgestaan. 1823. Op 30 October 1823 werd met Pruisen een verdrag, 11 April 1827 gewijzigd, gesloten tot wij ziging van het 7 October 1816 te Kleef gesloten verdrag, voor zo ver betreft de grens tussen Eibergen en Zwilbrock (West- phalen), terwijl het aldaar be dongen recht van klauwgang werd afgeschaft. (Klauwgang is het recht om zijn vee op braak liggende gronden te la ten weiden). De wijzigingen, die van 1 Juli 1817 tot 18 Februari 1831 in de grenzen van het konink rijk zijn gekomen, bepalen zich tot de ruiling van het deel van Limburg ten Oosten van de ri vier de Worm tegen Winter- aken en de aanwinst van Firle- bray in 1820. Geen lekke banden meer. gen heeft men in Engeland een rubbersubstantie kun nen samenstellen, welke binnenbanden lekvrij mêakt. Bij de eerste in ons land gehouden demonstra tie met deze puncture- proof compound" bleken banden, die met' boren en beitels lek waren gemaakt, na een kortstondig gesis weer dicht te zijn. Het spanningverlies was gering. Door de in de binnenban den gespoten substantie vormt zich een vlies, dat bij lekwordën van de band vulcaniserend werkt. Het artikel wordt in Nederland geïmporteerd door een han delshuis te Hengelo. INTERKERKELIJKE ZENDINGSCONFERENTIES De Nederlandse Zendings Raad (Zendingsstudieraad) organiseert dit jaar twee Zendingsconferenties voor ieder toegankelijk op Woud- schoten te Zeist en wel van 16 en van 813 Augustus. Er worden cursussen voorbereid over: De worsteling der Kerk in de critieke Wereldsituatie: Het Leven der Primitieven: Evangelieprediking onder Israël; Hindoeisme: De Weg der jonge Kerken; benevens een aantal lezingen voor de avonden. Een volledige programma met sprekers wordt nog nader bekend gemaakt. Wie te zijner tüd toezen ding van prospectus wenst, kan hiervan mededeling doen aan het bureau van de N.ZJL, Herengracht 368, Amsterdam-C. Nederlandse delegatie bij de V.N. samengesteld. Als vertegenwoordigers van Nederland naar het tweede ge deelte van de derde algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York op 5 April a.s. zijn aangewezen: Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, perma nent vertegenwoordiger van Nederland bij de V. N. te New- York, hoofd der delegatie. Ra den Abdoel Kadir Widjojoad- modjo, plaatsvervangend hooofd van de delegatie, mr. G. J. Van Heuven Goedhart, hoofdredac teur van het dagblad „Het Pa rool, dr. J. G. Beus en mej. mr. M. Z. N. Witteveen. Tegen de atoombom. Men verwacht, dat de mo gendheden van het Verdrag van Brussel zullen samenwer ken in oefeningen betreffende verdediging tegen atoombom- mén, die deze zomer in het Kanaal door Engeland zullen worden georganiseerd. Het is waarschijnlijk, dat cr spoedig een officiële verkla ring zal worden gepubliceerd. Deze oefeningen, die de eer ste van deze soort in West- Europa zouden zijn, zouden eveneens de eerste belangrijke gecombineerde oefeningen van de gewapende machten van de mogendheden van het Verdrag van Brussel zijn. NIEUWE LIJN MET AMERIKA Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse P.T.T. in samenwerking met de Radio Corporation of America een contract afgesloten met de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij A.O.A. en de -K.L.M. voor het tot stand brengen van een di recte radio-teletype-verbinding tussen Amsterdam en New York. De A.O.A. zal hierdoor tevens haar gehele communicatiecen trum voor Europa in Amster dam concentreren. De nieuwe verbinding, die per 1 April aanstaande in wer king zal treden, wordt voor drie kwart door de A.O.A. en voor een kwart door de K.L.M. gebruikt. De A.O.A heeft van Amster dam telexverbindingen met Londen en Frankfurt, via wel ke lijnen tevens de verbindin gen worden onderhouden met Prestwiqk, Shannon en Berlijn. Het ligt in de bedoeling bin nenkort ook een directe telex verbinding met de Scandinavi sche landen tot stand te bren gen. Dat het uiteindelijk aan de P.T.T. gelukt is deze verbinding voor ons land in de wacht te slepen is voor een groot deel te danken aan het bezit van het zogenaamde „tor-apparaat" (teleprinter on radio), dat twee jaar geleden door de Ne derlandse ingenieur van Duu- ren werd uitgevonden. Dit ap paraat garandeert namelijk een volkomen storingvrije ontvangst van de uitgezonden telegram men, omdat het onmiddellijk elke onzuiverheid in de uitzen ding opmerkt en corrigeert. De Nederlandse P.T.T. heeft een tor-apparatuur naar Ame rika gezonden voor hel Ameri kaanse einde van de lijn. De nieuwe draadloze verbin ding heeft een capaciteit van omstreeks zestig woorden per minuut. Gemiddeld verzond de A.O.A. tot op heden dagelyks via Amsterdam 1200 telegram men. De lijn zal practisch con tinu in gebruik zijn. De Belgische Ambassadeur te 's-Gra venhage, dc heer E. Graeffe. heeft Woensdag tijdens een intieme re ceptie op de ambassade aan Jhr. Mr. F. Bcelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, het Grootlint In de Leopols orde overhandigd. Hij begroette Jhr. Beeiaerls van Blokland als een beproefd vriend van België en onderstreepte zijn verdiensten als promotor van de Benelux-idee. MOTORSPOR1 VERKEERS VEILIGHEIDS- WED STRIJD. De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging orga niseert op Woènsdag 30 Maart voor alle motorclubs in het land een verkeersveiligheids- wedstrijd. Het minimum aan-, tal deelnemers per club be draagt tien en elke club kan meer ploegen vormen. Door de K.N.M.V.-Vcrkeers- commissie is een aantal exa men vragen samengesteld, die door alle deelnemers schrif telijk moeten worden beant woord. De beoordeling van de juiste beantwoording berust bij genoemde commissie. De duur van het examen be draagt drie kwartier en het moet worden gehouden onder toezicht van de politie. De twee clubs uit het land, die met het minste aantal straf pun ten uit de bus komen, zullen óp een nader te bepa len tijdstip een practijkexa- men moeten afleggen. De motorclub „Scheldegou- wen" zal vanzelfsprekend aan deze wedstrijd deelnemen. De leiding berust bij de hear A. Polderman van de Middel burgse gemeentepolitie „Congres voor wereld vrede" in Waldorf-Astoria- hotel. De internationale „conferen tie voor wereldvrede", welke door het Amerikaanse ministe- van buitenlandse zaken is gebrandmerkt als een „zet van Moskou" tegen het Atlantisch Pact, is Vrijdag in het Waldorf- Astoria'-hotel begonnen. Het Broadwood-hotel te Phi ladelphia heeft een'diner, dat ter ere van de Sowjetrussische componist Sjostakowitsj was besproken, afgelast. De compo nist bevindt zich te New York voor de culturele conferentie. Eerder wees de „Town hall" een voorgesteld concert van de hand. De hoteldirectie zeide dit besluit te hebben genomen, na dat er verschillende protesten waren binnengekomen. Er wa ren eveneens dreigingen geuit geweld te zullen gebruiken. Spoorweg-recon structie werd sober opgezet Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begro ting van verkeer en waterstaat. Wij ontlenen hieraan: De plannen voor het herstel en de reconstructie van het spoorwegnet zijn door de N.S.- directie in overleg met de mi nister van verkeer en water staat en van financiën met de uiterste soberheid opgezet en blijven, wat de zitplaats-outil- lage en het aantal goederenwa gens betreft, belangrijk bene den hetgeen voor de oorlog aanwezig was. Zou men daarop nog meer besnoeien, dan zou het bedrijf niet mee* aan de eisen, welke daaraan uit een maatschappelijk oogpunt moe ten worden gesteld, kunnen voldoèn. Bij de wederopbouw van het Ned. Spoorwegenbedrijf zal on der meer de goederenvervoers capaciteit een aanmerkelijke vermindering ondergaan. Inderdaad is de toestand van de binnenschipperij, in het bij zonder die van de beurtvaart, thans verre van rooskleurig. Onderzocht wordt, of en zo ja, op welke wijze daarin veran dering ten goede kan worden gebracht zonder de natuurlijke ontwikkeling van de andere vervoerstakken kunstmatig te belemmeren. TARIEVEN. Dat men in vakkringen van het weg- en van het waterver voer vaak het geluid hoort, dat de spoorwegtarieven voor het goederenvervoer veel te laag zijn en tot grote verliezen lei den, is de minister bekend. De juistheid van deze bewering kan hij in haar algemeenheid echter geenszins onderschrij ven. Wèl kan toegegeven wor den, dat voor sommige goede rensoorten, meef speciaal de lichte en volumineuze goederen en ook voor het stukgoederen- vervoer in het algemeen het vrachtenpeil niet meer in over eenstemming kan worden ge acht met de in het bijzonder daarvoor sterk gestegen kosten. De desbetreffende vrachten zul len daarom ook binnenkort worden verhoogd. De aanleg van een spoorweg over de Afsluitdijk kan voor hands geen punt van practische overweging uitmaken. De wenselijkheid van een voorschrift, dat de tram op de openbare weg verplicht, aan staande richtingveranderingen kenbaar te maken, is nog in overweging. Britse theaters willen censuur houden. Engelse theaterkringen ver zetten zich tegen een wets voorstel, dat in bet Lagerhuis zal worden behandeld en dat beoogt de censuur voor thea ters af te schaffen. Het voorstel werd ingediend door een lid van de oppositie, mr. E. P. Smith, die zélf to neelschrijver is. De voorstellingen,- die thans in de Engelse theaters wor den gegeven, dragen de goed keuring van een kamerheer van de Koning. In Engelse theaterkringen staat men op het standpunt, dat één door deze functiona ris goedgekeurde opvoering, een fcekere waarborg biedt voor een directie, die men ten onrechte beschuldigt, de goede zeden te kwetsen. De theater- wareld heeft de regering doen weten, dat als de censuur werd afgeschaft, de theaters zouden zijn overgeleverd aan eenzijdige acties van plaatse lijke autoriteiten in den lan de. De Engelse gemeentelijke autoriteiten houden een waak zaam oog op vertoningen, waar het vrouwelijk element een grote rol in speelt. In vele theaters is het naakt ge oorloofd, wanneer dit artis tiek verantwoord ls en' geen sensationeel karakter draagt- Dr. Karl Gruber, de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, heelt verklaard, dat, irt- dien de grote mogendheden een i vredesverdrag zouden opstellen, waarin de Joegoeslavische grens- aanspraken zouden worden inge willigd, Oostenrijk zou weigeren het te tekenen. Terroristen staken stations in brand. Naar eerst thans bekend ge worden is, heeft een bende vo rige week het station Maos na bij Tjilitjap in brand gestoken. Dezelfde nacht zijn ook de sta tions van Soempiah en Kem- randjan afgebrand. in een Noiedop Hoewel de oude haringvoor- raad nog niet geruimd is en de koelhuizen nog kwanta maatjes haring bevatten, zou het hoofdbe stuur van de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij de ultvaartdatum voor de haringvloot willen vaststellen op 17 Mei a.s. A. C. de Ruyter van Ste- venlnck, bü de bevrijding com- •mandant van de Prinses Irene- brigade. is bevorderd tot gene- raal-majoor. Het troepenschip ..Grote Beer" met plm. 600 afgekeurde en zieke militairen uit Indonesië aan boord, wordt in de loop van Za terdagnamiddag in de Amster damse haven verwacht. De aartsbisschop van Quebec (Canada) die dezer dagen in Ne derland vertoeft, zal vandaag een bezoek brengen aan het Canade se soldatenkerkhof te Bergen óp Zoom. Op 7 Mei a.s. zullen door de R.K. universiteit te Nijmegen aan een aantal vooraaanstaande Ne derlanders ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze univer siteit eredoctoraten worden ver leend. De communisten in Chin» hebben Peiping als hun hoofdstad Paul Robeson, de Amerikaan se negerzanger, heeft op 'n te Lon den georganiseerde protestbijeen komst. die door 2000 a 3000 perso nen bezocht werd, gezongen en 'n resolutie voorgelezen, die door de vergadering werd aangenomen. In deze resolutie wordt uitdrukking gegeven aan de „afschuw tegen de onmenselijke rassenonderdruk- king. die de regering van Malan toepast". Ten gevolge van een mynont- ploffing is een stoomschip dat van Hongkong naar Kanton voer, op de Parelrivier gezonken. Men ge looft, dat tussen 100 en 120 Chi» nese passagiers om het leven ge- kèmen zijn. FEUILLETON „Dag Koningin!" zei kleine Michael. De blonde 4-jarige Mi chael Wakefield uit Lon den was nogal gehaast, want om 4 uur had hij een afspraak met zijn vriendje Stephen. Dat was dan ook de reden, dat hij zijn bos narcissen en tulpen vrij nonchalant in handen stopte van Ko ningin-Moeder Mary, die twintig flats voor zaken vrouwen. dicht bij Mi chael's huis bezocht. De jongen vergat te buigen, maar zei alleen ..Dag Koningin!" En hij liet er op volgen: „Kom, ik moet naar Stephen. Ik heb die blommen nu gegeven en dus kan ik wel gaan!" De klok sloeg vier. „Toe mammie, schiet op! De Koningin heeft me heus niet langer no dig!" En daar ging Mi chael, naar Stephen. ,.En verkleden kan ik me ook niet. Ikik heb m'n beste jurk al aan". Sabine Reuder fronste het voorhoofd, bekeek critisch Bea- te's japon en zweeg. Daarna nam ze het meisje bij de arm en bracht haar naar de eetzaal. Mevrouw Larsen en Irene zaten daar reeds, keurig v uitgedost, op hun plaats. Sabine groette de beide dames zeer uit de hoogte. „Goeden avond, Irene. En dat is zeker je moeder? Neemt u mij niet kwalijk, "dat ik Bea te ontvoer. We hebben elkaar zoveel te vertellen. Eet u sma kelijk!" Daarmede was het geval af gehandeld. Wat dc beide dames achter haar rug nog over haar fluisterden, interesseerde Sabine Reuder niet. Na het diner liet Sabine haar jonge vriendin aan mevrouw Olafsen over. waarna zijzelf de directeur van het hotel ging opzoeken. „Wat hebt u eigenlijk in uw hoofd gehaald?" voer ze tegen deze uit. ;,U sluit juffrouw Mengelberg, die my zeer na aan het hart ligt. eenvoudig in een hok op. dat geen licht en geen lucht heeft en zelfs vóór een muis nog te klein is. Ik geloof, dat u daarmede aan de reputatie van uw hotel geen goed hebt gedaan, waarde heer". „De jongedame heeft met deze kamer onmiddellijk ge noegen genomen", antwoordde de heer Muller stijf. Onzin! Juffrouw Mengel berg is niet helemaal gezond en daarom «nogal toegeeflijk. Ik verlang, dat ze een ruimere zonnige kamer krijgt, zo moge lijk direct naast de mijne. En verder wens ik, dat juffrouw Mengelberg van nu af met die zorg en toewijding behandeld wordt, welke een goed betalen de gast toekomt „Maar dat is immers steeds gebeurd", stamelde de directeur, nu toch min of meer onthutst. „Mevrouw Olafsen is een an dere mening toegedaan. U weet er nu van, meneer Muller. Goe denavond!" Sabine ruiste weg en meneer Muller maakte een buiging. Daarop gaf hy een lid van het personeel de nodige aanwijzin gen. Op deze .avond werd Beate, of zij wilde of niet, door de beide oude dames meegenomen voor een wandeling. Toen zij terugkwam bemerkte ze, dat haar een ander verblijf was toegewezen. Haar eigendommen waren naar een mooie kamer overgebracht, welke aan die van Sabine Reuder grensde. De tussendeur stond open, terwijl bovendien een brede veranda de beide vertrekken verbond. „Maar juffrouw Reuder", sta melde ze, „wat zullen mevrouw Larsen en Irene daar wel van zeggen?" „Dat kan me niets schelen", luidde het gedecideerde ant woord. „Ga nu maar naar bed. Beate; morgen zullen we wel eens verder praten". De volgende ochtend was juffrouw Sabine het eerste op. Ze liet het ontbijt op de veran da serveren. Mevrouw Olafsen en Beate zaten mede aan, maar toen de kellner verscheen om af te ruimen, gaf Sabine haar vriendin een wenk, welke de ze met een glimlach van ver standhouding incasseei'de. Een ogenblik later was Beate met de oude dame alleen. ,Voel je je nog altijd niet wel, lieve kind?" begon juf frouw Reuder het gesprek. „O, nee't gaat me al veel beter...." „Nou, dat is prachtig", ver volgde juffrouw Sabine. „Dan kan ik tenminste ronduit zeg gen. wat ik op m'n hart heb. Wat bezielt je eigenlijk. Beate dat je je, als jonge vrouw, maar op deze wijze laat gaan?" „Ikik begrijp niet, wat u bedoelt juffrouw Reuder ,Je begrijpt me heel goed, beste kind! Je neemt hier. in gezelschap van diq dames Lar sen, maar genoegen met een ondergeschikte rol en je danst geheel naar hun pijpen. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5