Toch veertarieven voor de Westerschelde ChefarineA NIEUWS UIT ZEELAND r LAATSTE NIEUWS WALCHEREN Minister blijft op zijn standpunt staan. Voorlopia wordt aeen ,te «'werking van het verkeer. Ook het indienstnemen van de herstel- nieuwe boot OD StaDel aezet Brote veerboten zal geen af- u doende verbetering hierin bren gen. Het aanbouwen van een nieuwe veerboot vereist enige jaren bouw tijd en een uitgave van enige mil- Iioenen. Hieraan kan voorshands niet worden gedacht. Dit in aan merking genomen, kan slechts het weder invoeren van een matig veergeld ertoe medewerken, dat 't niet direct noodzakelijke verkeer vermindert ten gunste van dc vluggere bediening van het nodi ge verkeer. Het vragen van een matige ver goeding voor het overzetten van voertuigen is ook geenszins on billijk. omdat het Rijk ook elders in het land door aanlég van we gen en bruggen zich beperkt tot het geven van de gelegenheid om op eigen kosten personen of goe deren te vervoeren. Een veertarief voor voertuigen niet hoger dan de rljkosten van het voertuig over dezelfde afstand en een tarief voor personen overeenkomende met de vervoerkosten per trein of autobus in andere gevallen, is naar de mening van de onderge tekende alleszins te verdedigen. HET TEKORT. Bij het bedrag van f 1.050.000. dat voor het exploitatietekort op deze begroting is gesteld, is reeds rekening gehouden met de op brengst van veergelden. Aanvan kelijk was dit tekort. wanneer geen veergelden in mindering daarvan zouden komen, geraamd op f 1.600.000. Een meer recente raming van het Provinciaal be stuur van Zeeland becijferde het tekort voor 1949 op f 1.830.000. Voor het jaar 1950, als de herstel de grote veerboten in bedrijf zullen zijn genomen, zal dit ex ploitatietekort met ongeveer f 350.000 toenemen en dus zijn te Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake dc begroting van verkeer en water staat ontlenen wij nog bet vol gende: Naar aanleiding van dc beden kingen, die door vele leden zijn geuit tegen het weder Invoeren van veergelden op de veren over de Westerschelde. wijst de minis ter erop. dat hij niet uit het oog mag verhezen, dat naarmate se dert de bevrijding van ons land allerwege meer normale toestan den terugkeren, met bijzondere zorg gewaakt moet worden tegen ongelijke behandeling van de ver schillende landsdelen. Hij wijst erop. dat er verschillende eilanden zijn aan te wijzen, waarvan, op zijn minst genomen, evenzeer van isolement kan worden gewaagd .-■is ten aanzien van Zccuwsch- Vlaanderen. De consequenties, welke uit dien hoofde de handha ving van het kosteloos vervoer op de veren over de Westerschelde voor 's Rijks Schatkist met zich zou brengen, belopen een veel voud van de bedragen, die met de veren van de Westerschelde zijn gemoeid. Dc minister is voorts van me ning. dat een matig vecrtarlef geenszins de gezonde ontwikke ling van het verkeer behoeft te remmen en. integendeel, in het belang kan strekken van hen. die op een regelmatig gebruik van het veer moeten kunnen rekenen. Thans schiet de capaciteit van de aanwezige veerboten mede als ge volg van het niet noodzakelijke verkeer, waarmede niet zozeer be doeld is een overmatig gebruik door inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen als wel door anderen, te kort voor een regelmatige vlot- Een oude rekening niet Engeland vereffend. KOOPVAARDIJZAKEN UIT OORLOG GEKEGELD. In <je Treveszaal van het ministerie van verkc-er en wa terstaat kwamen Vrijdagmor gen de Engelse en Nederland se -ministers van verkeer, Sir Alfred Barnes en mr. D. G. W. Spitzen, bijeen om de laatste koopvaardgrekening uit oor logstijd tussen Engeland en Nederland te vereffenen, in aanwezigheid van de Engelse ambassadeur. Sir Philip Ni chols. en tal van andere hoog waardigheidsbekleders, werd <!e derde en laatste overeen komst inzake de financiële re geling voor schepen en beman ningen, die tijdens de gezamen lijke oorlogsinspanning voor Engelse rekening voeren, on dertekend. Nadien bood minis ter-Barnes aan zijn Nederland se collega een chéque van 9.000.000 aan. Deze overeenkomst werd voorafgegaan door twee. die onderscheidenlijk op 25 Maart 1917 en 23 Maart 1948 gesloten werden voor bédragen van reap. 93 en 50 millioen gulden. Deze bedragen komen ten goede aan Nederlandse koop- vaardyredergen en zeelieden, onder wie ook Indonesiërs. Hamlet de beste film van 1948. De Engelse acteur sir Lau rence Olivier heeft dc Oscar- prijs gewonnen van dc acade mie voor filmkunst en weten schap voor zijn Hamlet-ver- tolking. Hamlet werd de beste film van 19-18 genoemd. Abdoelkadir en Kadarman naar Lake Success. Abdoelkadir en Kardarman /.uilen deel uitmaken van de Nederlandse delegatie bij de assemblee der Ver. Naties. Zij vertrekken vanavond per vlieg tuig via Nederland naar Lake Success. Kadarman. die vroeger hoofd politieke zaken van het repu blikeinse ministerie van bin nenlandse zaken was. is hij be sluit Van de H.V.K. ter beschik king gesteld van de directeur van het kabinet van de H.V. K. (Ingezonden" Mededelingen). Vier beroemde genees middelen in 1 iablei. Bij griep, verkoudheid, te gen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzon der krachtig maar toch wel dadig middel, want het bevat vier werkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén be standdeel Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. IigtopljMn «ngrltp 20 libl.lfO.75 A Alleen op de wereld. Een Tsjcchlschslowaaks jongetje. Lotar Novak, is. nadat hij te voet een af stand van meer dan 1000 km had afgelegd en zonder papieren verscheidene gren zen was gepasseerd, bij het Vaticaan aangekomen, waar hij de wachtpost verzocht, hem bij de Paus toe te laten De jongen beweert, dat hg tengevolge van oorlogs gebeurtenissen geheel alleen is komen te staan. Hij is door kloosterzusters in het Vaticaan opgenomen, in af wachting van een nadere ^beslissing. ramen op f 2.180.000. welk bedrag als volgt verdeeld kan worden gedacht over te veren: Vlissingen—Breskens v f 975.000 H'kerkc—Ternuezen f 220.000 Kruiningen—Perkpoldet- f 915.000 2 kleine postboten f 70.000 Totaal f 2.180.000 Het is niet mogelijk de exploi tatietekorten over de verschillen de maanden van het jaar te ver schaffen. De minister blijft op grond van het hierboven aangevoerde van oordeel, dat wederinvoering van een matig veertarief medewerkt aan betere bediening van het ver keer over de Westerschelde, geen schade toebrengt aan de belan gen van Zeeuwsch-Vlaanderen, met het oog op de toestand van 's Rijks schatkist zeer gewenst is en mede nodig is ter vermijding van niet te rechtvaardigen onge lijke behandeling van verschillen de landsdelen, die in overeenkom stige geografische omstandighe den verkeren als Zccuwsch-Vlaan- deren. Bij de beoordeling van de ta riefschema's, die thans nog in stu die zijn, zal de minister gaarne in het onderzoek betrekken de vraag, of het mogelijk is, in het bijzon der rekening te-houden n\et het belang van de inwoners van Z.- Vlanaderen. die als voetgangers van het veer gebruik maken. «Ingezonden mededeling) Ou rustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwubletteo «erken en kalmeren Uw jenuwen. Uitbreiding van het luchtverkeer der K.L.M. ZO.TERMENSTREGEL1NG De zomerdienstregeling van de KLM gaat Dinsdag 3 April in. Nice en Milaan zul len op 5 April in het Europese luchtnet worden opgenomen. Op bijna alle Europese tra jecten zal de KLM vliegen met haar modémste materieel. Wat het binnenlandse lucht verkeer betreft zullen met in gang van 28 Maart a s. twee maal daagse retourvluchten worden ondernomen naar Gro ningen, Leeuwarden en Maas tricht met uitzondering van Zondagen. Met ingang van 8 April wordt de frequentie verhoogd tot drie retourvluch ten per dag. uitgezonderd Zondagen. De diensten op de lijn Am sterdam-New York worden met ingang van 3 April van drie op vier keer per week gebracht en met ingang van 17 Mei op zes maal per week. De frequentie van dp lijn naar Zuid Amerika wordt 3 April verhoogd van twee op drie maal per week. Een jaar geëist tegen directeur C.D.K. Door de procurtur-fiscaal bij het Bijz. Gerecrtshof te Arn hem werd tegen de voormalig directeur van het Centraal dis tributiekantoor s. de H. een jaar voorwaardelijk geëist. Deze directeur werd ter zit ting een groot organisator ge noemd. Hij bouwde een tech nisch apparaat op. waarin 22.000 mensen werkten en leid de dit uitstekend. Op zijn ge zag is het voorstel tot het in voeren van dc tweede distri butiestamkaart aan Rauter ge daan. Bovendien heeft hij een gevaarlijk spel gespeeld bij de huiszoeking bij ds. Slomp Frits de Zwerver") en een distributie-ambtenaar, die bon kaarten stal. aan de Duitsers overgeleverd, terwijl hy ver zuimde een serieus onderzoek in te stellen. Had hg dit wel gedaan, dan zou hem gebleken zijn. dat de gestolen kaarten voor een belangrijk deel voor de illegaliteit bestemd waren. Groep-Arts sluit zich aan bij de K.V.P. Blijkens mededeling van het bestuur van de afa. Tilburg van de Kath. Volkspartij heb ben in de afgelopen weken be sprekingen plaats gehad tussen genoemd bestuur en de zg. groep-Arts. Deze hebben ertoe geleid, dat de leidende figuren van de groep-Arts zün toegetreden als lid van de K.V.P. DE VERLIES LIJST. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Korp. G. Breteler. afkomstig uit Enschede; sold. Ie kl. P. C. Bastiaanssen, Breda; Wacht meester jhr. J. B, D. Tulleken, Amsterdam; serg. G. J. M. Oude Tanke, Hengelo (O.); sold. Ie kl. H .Verweij, Enschede (O.); 2c It. C. Götze, Amsterdam; sold .H. Goudappel. Rozenburg (Z.H.); korp. A. Hannewijk. Heinkcnszand <Z.); sold. Ie kl. H. M. van Meel. Middelburg; korp. J. J. Wester, Beverwijk; le It. K. Bakker, Schiedam; sold, le kl. J. Vlielander, Zuid- land; sold. J. Wouters. Bladel (N.-B.); korp. artie P. Krikke, Kortczwaag; le It. J. van Wol- lingen, Amsterdam; sergt. maj. J. Klap. afkomstig uit Koude- kerke. Vrouwenbond P.v.d.A. De tweede en laatste dag van het congres Van de vrou wenbond van de Partij van de Arbeid trok ongeveer duizend vrouwen uit het gehele land naar de Rivièrahal in Dier gaard c-Blgdorp. Met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen. was het ochtendprogramma gewijd aan de plaats van de vrouw in het gemeentewerk. In de middag zitting hield de ministerpresi dent een redevoering getiteld „De taak, waarvoor wij staan". Feestavond Schoolvereniging Chr. Lyceum. De Schoolvereniging van het Chr. Lyceum voor Zeeland, ..Astra" gaf Vrijdag in het Schuiershof te Goes haar eerste feestavond. Aan belang stelling heeft het de jonge vereniging niet ontbroken. De zaal was geheel gevuld met ouders en genodigden, waarvan in het bijzonder nog zij genoemd de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, het Curatorium, de Rector en de leraren en leraressen van het Lyceum. Hoewel de voorzitter van de schoolvereniging, Piet Joosse, in zijn openingswoord bij voor baat de clementie meende te moeten vragen, is het een in alle opzi :hten geslaagde avond geworden. Mot recht kan van 'een goed debuut gesproken worden. Het programma werd geo pend met zang van de Ly_ ceumzangclub, onder leiding van de heer P. J. Maas, die op verdienstelijke wijze enkele liederen ten gehore bracht. Ook de duetten en kwartetten genoten een goede vertol king. Hierna vergastten de meis jes van de eerste, tweede en derde klasse onder ieiding van- de heer J. Goedee de toe schouwers op keurig uitgevoer de rhytmische gymnastiek en dansjes. Tussen deze nummers door bood de voorzitter aan de rec tor, drs. D. Barends. voor diens grote medewerking en belangstelling in de schoolver eniging, het ere-voorzitterschap aan door het overhandigen van een oorkonde. Een onder scheiding. welke drs. Barends met enkele woorden van waar dering aanvaardde. Mevrouw Barends ontving bloemen. Het programma voor de pauze weid besloten met nog enkele zangnummertcjes van de zangclub. Een muziekclub onder lei ding van Jan ten Kate vrolijk te dit gedeelte van de avond met pittige muziek op. Het tweede deel werd geo pend met een zangsolo van Cokkie Louisse, waarna de hoofdschotel, het Indisch spel ..Op verre post" werd opge diend. Het stuk dat het moei- lgke leven van een zendeling op 'n eenzame post uitbeeldde, werd over het algemeen goed gespeeld. Het spel van de jeugdige tonelisten belooft zeker veel goeds voor vol gende uitvoeringen. Aan het slot van de avond bracht de voorzitter een woord van dank aan allen die mede werkten aan het welslagen van deze avond; verschillende da mes ontvingen bloemen en de regisseur, drs. A. P. Cornet had een verdiend applaus en een boekwerk in ontvangst te nemen. De rector van het Lyceum, drs. Barends was de tolk van het publiek toen hy bestuur en medewerkers (sters) dank bracht, waarna hij de avond met dankgebed sloot. Laat De Ruyter niet verroesten! Pe heer A. Korteweg schrijft ons: In uw artikeltje in de Prov. Z. Ct. van Donderdag 24 dezer spreekt U over het bronzen standbeeld van Mlchiel de Ruyter. In verband met de „make up" die hoewel steeds minder de indruk van brons gaf, is dit zeiver verklaarbaar. De gzeren admiraal heel't echter een gegoten ijzeren standbeeld gekregen. Deze op merking zou ilv niet maken, indien Mlchiel in volle „brons- heid" op de Boulevard troon de, doch jammer genoeg staat het standbeeld blootgesteld aan zilte lucht en regen en zoutwater, te verroesten in zeer slechte staat van .on derhoud. Toen het meer dan 10 jaar geleden keurig in een bron zen kleed werd gestoken, heeft men zelfs eiken stoppen ter vulling der roestgaten moe ten aanwenden. Waar wij trots zijn op Vlis- singer Mlchiel en zijn nage dachtenis op uitstekende wij ze geëerd wordt door het zeer fraaie standbeeld, een beziens waardigheid van onze stad, ben ik U dankbaar, dat U mij deze gelegenheid verschaft te wijzen op de „broosheid" van het beeld, dat ten prooi staat aan oxydatie, zo lang niet ingegrepen wordt. Nu bg het enorme herstel en opbouwwerk van Vlissin gen eerst thans het wegdek van de Boulevard zijn beurt krijgt, zou het wel wenselijk zijn, dat onze zeeheld, hoewel zgn stoere blik geen wens ver_ ï-aadt, toch ook eens bedacht wordt en weer in een nieuw „bronzen" kleed gestoken wordt, waar hij na aan toe is. Drinkwatervoorziening in het grensgebied. Op Woensdag 23 Maart jl. is te Brussel de overeenkomst getekend tussen de Nationale Maatschappij der Waterleidin gen te Brussel en de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" te Terneuzen. waarmede 'n eer ste definitieve stap is gezet om te komen tot samenwer king voor de drinkwatervoor ziening van de ln de grens streek gelegen gebieden. Het eerste resultaat van deze overeenkomst zal zijn, dat in de loop van het jaar 1949 de drinkwatervoorziening van het dorp Nieuw Namen zal worden verwezenlijkt. Hiervoor zal de Belgische Maatschappy ^op Belgisch grondgebied 'een transportlei ding leggen, waarlangs het water naar Nfeuw Namen wordt gevoerd. Verwacht mag worden dat door de samenwerking van de twee Maatschappijen ook de drinkwatervoorziening in an dere gebieden van de grens streek binnen afzienbare tijd zal worden verwezenlijkt. Directeur Waterleiding mij. Tholen. De heer J. F. J. v. d. Peijl, technisch hoofdambtenaar aan de Waterleiding Maatschap pij „Tholen", is thans, behou dens ministeriële goedkeuring, benoemd tot directeur dezer maatschappij. Bevrijdingsvuur uit Eindhoven naar Axel. De sportvereniging „Olym- pia" te Axel hield in haar clublokaal in hotel „Porth de Lozanne", een goed bezochte ledenvergadering. Zo men weet, wordt ieder jaar het bevrgdingsvuur per schip uit Engeland naar Bay- eux in Frankrijk gebracht, vanwaar dan een aftakking naar Eindhoven wordt ge haald op 18 Sept. „Olympia" heeft nu het plan opgevat ter gelegenheid van hef eerste lustrum van Axel's bevrijding door de Po len het bevrijdingsvuur op 19 September a.s. ln Eindhoven te halen en die per estafette naar Axel te brengen, waar het waarschijniyk by het be- vrijdings-monument in de Zeestraat zal blijven branden. Dit idee had de algemene instemming van de leden. Een comité uit het bestuur zal de organisatie van de tocht op zich nemen. In Mei zal met de training worden aangevan gen. Frans bezoek aan Zeeuwse oestercultuur. Dezer dagen bracht een aantal Franse oesterkwekers een bezoek aan Yerseke. Zij warden begeleid door dr. Ha- vinga van de dienst Visseraj- onderzoek. Dr. Korringa en dr. Grgns, resp. bioloog en bac terioloog bg het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te Ber gen op Zoom. Met één der politievaartuigen van het Be stuur der Vissergen werd een bezoek gebracht aan de oes terpercelen, en, naar wij ver namen, waren de Fransen enthousiast over de wijze van werken hier. Ook werd een bezoek gebracht aan de mos selpercelen. Onder deze bui tenlandse bezoekers bevonden zich zowel oestermensen uit Bretagne. Morbikan, als Ar- cachon. Tegelgkertgd zijn de leden van de aankoopcommis sie voor de Franse zaaioesters naar Frankrijk vertrokken om toezicht te houden op het af leveren van de eerste partij zwaardere zaaioesters. Zaterdag of Zondag a.s. wordt de eerste partij te Yerseke venvacht. Duizenden kilo's munitie op vliering. De politie te Schoondüke ontdekte op de vliering van het in de kom der gemeente staan de huis, bewoond door de land bouwersknecht P. P. een op slagplaats van munitie en springstoffen. Enige duizenden kilo's patronen, granaten, kruit enz. werden door de oprui mingsdienst verwijderd. De rijkspolitie stelt een onderzoek naar de herkomst van het ge vondene in. Felle brand op Middelburgs industrieterrein SCHAFTLOKAAL GEHEEL VERWOEST Vrijdagmorgen heeft een korte, maar felle brand ge woed op het Industrieterrein te Middelburg, waar een als schaft lokaal voor personeel van de N.V. fa. M. L. Polak Zn. ingerichte treinwagon een prooi der vlammen werd. De brand ontstond, toen een jongen een kachel in het schaftlokaal met behulp van benzine wilde aansteken. Daar het lokaal hoofdzakelgk van hout was, greep het vuur krachtig om zich heen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet direct gaan blussen omdat een nieu we brandkraan op het Indu strieterrein veel te weinig wa ter gaf. Men was toen ge noodzaakt om met de Magirus van de haven uit water te ge ven. Veel was er e«hter niet meer te redden, want toen de eerste straal op de vuurzee werd gericht, hadden de vlam men het lokaal reeds vrijwel geheel verwoest. Omstreeks half één konden de brandweer lieden naar de kazerne terug keren. Het schaftlokaal was nog maar enkele weken in gebruik: de directie van de fa. Polak had een wagon speciaal als cantine laten inrichten. Toen de brand uitbrak, hingen in het lokaal jassen van arbeiders die tussen de middag op hun werk plegen te eten. Deze kleren gingen verloren, evenals het brood van enige arbeiders. Bond van Christelijke Politie-ambtenaren. Als laatste van een reeks districtsvergaderingen in het ge hele land. kwam Vrijdagmiddag 't hoofdbestuur van de Bond van Chr. Politie Ambtenaren in Ne derland in de melksalon Bustraan te Goes bijeen niet een vijftigtal leden uit Bergen op Zoom, Breda Goes, Middelburg. O.- én W. Z. Vlaanderen, Schouwen en Duivc- land. en Vlissingen. In deze vergadering welke ten doei had 't contact met de leden te verstevigen, sprak de voorzitter, de heer G. van Netten uit Utrecht een openingswoord, waarin hij o. m. de inwendige en uitwendige propaganda besprak. Voorts wees hij op het Rijksoyerleg. de sa menwerking in dc Centrale Politie Organisaties en becritiseerde ver der de oprichüng van de Algeme ne Rijkspolitievereniging. die geen i ecjen. van bestaan heeft. Le den van de Chr. bond kunrren niet tegelijk lid zijn van deze ver eniging en ook niet van de ver eniging van hoger politieperso neel. Vervolgens sprak de secretaris, de heer D. Rook uit Amsterdam, over verschillende vraagstukken, als het politievraagstuk, de oplei ding, de bevordering- en kleding- vraagstukken, de verblijfsvergoe dingen, enz. Ten aanzien van het politievragastuk stelt de bond zich op het standpunt, dat er een ge centraliseerde Nederlandse poli tie onder leiding van het ministe rie van algemene zaken moet ko- Als laatste spreker, wees de pen ningmeester. de heer J. S. Stein- hardt uit Amsterdam op de di verse financiële bondsaangelegen- heden, het Talma-oord. de genees kundige verzorging en de sociale voorzieningen. Op een en ander volgde een drukke gedachtenwiseling. Vee-Afzetvereniging. Binnenkort zal in Zeeland kunnen worden overgegaan tot de oprichting van een coöpera tieve vee-a fzetvereniging. Bij de voorbereidingen zijn reeds goede vorderingen ge maakt. Drie Zeeuwen gesneuveld. Blijkens de officiële verlies- Igst sneuvelden in de afgelopen weken 3 Zeeuwen in Indonesië, n.l. korporaal A. Hannewijk, afkomstiguit Heinkenszand, soldaat le kl. H. M. van Meel uit Middelburg en de serg. maj. K.N.IL. J. Klap uit Koude- kerke. Export van pootaardappelen. De Stichting voor de Land bouw deelt mede: Voor centrale export van pootaardappelen worden de vaste telersprijzen losgelaten en wordt het aan de handelaren en telers overgelaten de telers- prijzen vast te stellen. Telers, die voor een tege moetkoming in de kosten voor de pootgoedteelt in aanmerking wensen te komen, kunnen thans zonder voorafgaande keu ring door een Keuringsdienst de nog aanwezige voorraden onverkoopbare pootaardapelen voor andere doeleinden bestem men. De afname van pootaardap pelen door Frankrijk, voorna melijk van het ras Voran, is gedeeltelijk geannuleerd. De exporteurs ontvangen een scha devergoeding van 6.per 100 kg. Volgens koopcontract is de exporteur verplicht de door hem gekochte partijen van de telers a£ te nemen. Dit neemt niet weg dat handelaren en telers volkomen vrij zijn tot een an dere schikking te geraken. Import van Portugese oesters. Na de Franse oesters zullen ook nog ca. 4 ton Portugese oesters, te importeren door twee firma's, in de Zeeuwse wateren worden uitgezaaid. Zijn de Zeeuwse pannenleggers al niet erg ingenomen met de komst van 7% millioen Franse oesters, de komst der Portugese oesters wordt met nog. minder enthou siasme tegemoetgezien. Men vreest nl. dat deze oesters in de Zeeuwse wateren hun broed zullen geven, dat heel gemak kelijk op de uit te leggen pan nen kan terechtkomen, met alle narigheden, daaraan verbonden. De Portugeese oesters zijn ge heel anders van vorm dan de Zeeuwse, nl. langwerpig, en kunnen in smaak Piet halen bij het Zeeuws product. Jeugdcentrum Walcheren. MET PINKSTEREN IN GEBRUIK. Naar wij vernemen zal één dezer dagen een begin worden gemaakt met het in gereed heid brengen van het Jeugd centrum voor Walcheren, dat zoals bekend ir. het voormali ge interneringskamp te Dom burg wordt ingericht. Alles wordt erop gezet om het cen trum met Pinksteren in ge bruik te kunnen nemen. Dr zijn talloze groepen, die reeds deze zomer van het Jeugd centrum gebruik wensen te maken. VAN DE TRAP GEVALLEN. Maandag viel het 4-jarig doch tertje van de heer Ossewaarde te Wolphaartsdijk van de trap. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het zieken huis te Goes noodzakelijk. K.N.M.V.-voorjaarsréunie te Middelburg. Zoals wij reeds meldden zal de jaarlijkse voorjaararéunie van de Koninklijke Nederland se Motorrijders Vereniging op tweede Paasdag in Middelburg worden gehouden. De organi satie van dit motorfeest is op- jedragen aan de motorclub „Scheldegouwen", ter gelegen heid van het feit, dat deze vereniging dit jaar haar 20- jarig bestaan viert. Hét is de eerste maal dat deze réunie in Zeeland plaats heeft en „Scheldegouwen" is nu reeds maanden lang met de voorbereidingen bezig. Er wor den enkele duizenden motorrij ders verwacht, mede doordat dit jaar ook de Belgische Motor rijders Bond tot deelname is uitgenodigd. Thans voor de negende maal zal de réunie worden vooraf gegaan door een nachtelgke rondrit. Op diverse plaatsen in ons land zgn start- en con troleposten ingericht, die op de eerste Paasdag, 's avonds om zes uur zullen worden ge opend. De deelnemers zijn ver plicht in die nacht een tra ject van ten minst 300 kilometer af te leggen, halve de berijders van lichte motoren, die met 200 km. kunnen volstaan. De verplichte finish ligt op het Molenwater te Middelburg, 's avonds tus sen 9 en 12 uur. Iedere deel nemer, die de rit volbrengt, krygt een herinneringsplaquet te, waarop het getal is aange bracht, dat aangeeft hoeveel malen men deze jaarlgkse rit reeds met goed succes heeft volbracht. Ditmaal zijn er ook extra pryzen besehikbaar gesteld. Een door het gemeentebestur van Middelburg beschikbaar gestelde medaille zal worden uitgereikt aan de Belgische motorclub met het grootste aantal deelnemers, terwijl ook voor de Nederlandse motor club met het grootste aantal deelnemers een prijs beschik baar is. Goedkeuring bouw van groot zakenpand. Naar wij vernemen is Rijks goedkeuring verleend voor de bouw van een groot zaken- pand aan de Lange Delft op de' hoek van de toekomstige Stro poortgang te Middelburg, Dit pand dat een voorgevclbreedte heeft van 14 m., zal worden gebouwd voor rekening van de heer M. Peterse, ter vervan ging van diens noodbedrgf op de Dam en zal ondermeer be vatten een lunchroom, een winkel, een bakkerij, een apar te eetzaal en twee bovenwo ningen. Architect van dit pand is de heer J. B. van Wuijckhuijse, aannemer het aannemersbedrijf J. van Almkerk te Middelburg De aanneemsom bedraagt 139.500. OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE De onlangs te Middelburg ge houden collecte ten bate van de SIM AVI heeft een totaal bedrag van f 1206.59 opgebracht. Vlissingen ONGEVAL. Vrijdag kwam een 4-jarig jon getje uit het Havendorp te Vlis singen bij zijn moeder vertellen, dat zijn zusje ergens bloedend op de grond lag. De ontstelde moeder ging direct naar haar dochtertje zoeken en vond inderdaad het meisje bloedend liggen bij een transportlocomotiefje van het ha venemplacement. Het kind was bewusteloos en had waarschijnlijk daar langer dan een uur gelegen. Het kind werd naar een kantoor in de om geving gebracht, waar eerste hulp werd verleend. Het meisje werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat zij flinke hoofd wonden en een hersenschudding had opgelopen. Waarschijnlijk is het kind bij net spelen van de locomotief op een aanhangwagen gevallen. FILMAVOND Vrijdagavond werd in Con cordia te Vlissingen een pro paganda filmavond gegeven, aangeboden door de Algemene Nederlandse Bouwvakarbeiders bond aan de afdeling Vlisin- gen. De voorzitter, de heer A van Biemen, sprak een ope ningswoord, waarna een te kenfilmpje en 'n film over de uitzending van kinderen van leden van de Bond naar de Scandinavische landen ver toond werden. Hierna sprak de heer D. Immig uit Middel burg. districtsbestuurder, een k<ort propagandistisch woord. Hij betoogde dat de positie van de bouwvakarbeider de laatste tijd belangrijk verbeterd is. In dit verband wees hij op de sociale voorzieningen, het vorstverletfonds enz. Ten slotte wekte hg de leden op, om de vergaderingen trouw tc bezoeken en actief deel te ne men aan het werk van de Bond. Na de pauze werden nog de films „Bouwt voort" en „Lied van de arbeid" vertoond. O.- en W.'Souburg. MUZIEKUITVOERING. Woensdagavond gaf de mu ziekvereniging „Oefening na den Arbeid" uit Ritthem een uitvoering in de zaal ,,De Zwaan" te Souburg onder lei ding van de directeur, de heer Verhage. Een 7-tal -muziek nummers werden voor de pau ze ten gehore gebracht. Na de pauze werd het toneelstuk „Het geld dat stom is", opge voerd. Een gezellig bal besloot deze geslaagde uitvoering. Nieuw- en St. Joosland VOLKSONDERWIJS. Woensdagavond hield de plaatselijke afdeling Volkson derwijs te Nieuw- en Sint Joos land een druk bezochte propa- ganda-feestavond in de zaal van de heer Pluymers. De voorzit ter de heer J. Knuijt heette de aanwezigen met een kort woord hartelijk welkom. Daarna hield het hoofd van de O.L.S. de heer A. A. v. Damme een propagan- darede, waarin hij o.m. duide lijk maakte, dat het streven, van V.O. naar nieuwe bestuurs organen voor de Openbare Schoof juist is. Hierna voerde de toneelgroep van de Vlissing- se Onderwijzers een toneelstuk op in 3 bedrijven getiteld: De nieuwe Typiste. Applaus be loonde speelsters cn spelers, die allen hun rollen uitstekend vertolkten. De voorzitter was aller tolk toen hij hen hartelijk dankte voor het gebodene. Zoutelande BIJBELGENOOTSCHAP. Donderdagavond hield de af deling Zoutelande van het Ned. Bijbelgenootschap haar jaarver gadering in de school. Burge meester D. Kodde ging voor in gebed, las een Bijbelgedeelte en sprak een welkomstwoord. De afdeling telt 120 leden. Het to taal van de ontvangsten be droeg 353,04, terwijl de uitga ven bedroegen 48,50. Er is voor ruim 50 aan bijbels ver kocht. Aangezien burgemeester Kodde het voorzitterschap tij delijk op zich had genomen werd met algemene stemmen ds. Wagener tot voorzitter ge kozen, die deze benoeming ga-arno aannam. Ook de functie van bibliothecaris, waargeno men door de heer J. Stroo, werd aan ds. Wagener overge dragen. De heren ds. Wagener en P. Brasser zullen de afdeling ver tegenwoordigen op de a.s. dis trictsvergadering te Goes. De nieuwe voorzitter sloot hierna deze slecht bezochte vergade ring. Oostkapelle UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van de bon kaarten zal te Oostkapelle plaats hebben voor zelfverzor- gers en niet-zelfverzorgers op Maandag 28 Maart. Aan de beurt zijn de leters A t/m K. VOETBAL MOC II DEGRADEERT VRIJWILLIG. De voor Zondag vastgestelde wedstrijd RCS IIMOC II, gaat niet door. MOC II heeft zich teruggetrokken uit de promotie competitie voor de reserve 2e klasse en degradeert vrijwillig naar de reserve 3e klasse. Marktberichten VEILING WALCHEREN. EIEREN. Sortering I: Exportzegels per ei f 0.03%; minimumprijs voor-pluim veehouders f 1.68 per kg. Vuil- schaligen 2 cent minder per ei. Nagekomen advertenties. Heer, z.b.b.h.h, zoekt in Goes of omgeving voor on middellijk, tijdelijk, by ge goede familie in aangename omgeving, een zit-slaapkamer met volledig pension. Meest al week-einden weg. Br. no. A 116, Bur. P.Z.C., Goes. C. F FRUMAU, Arts, Middelburg. MAANDAGMORGEN GEEN SPREEKUUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2