PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington, brandpunt van diplomatieke activiteit Spionncxgekoorts en roden-vrees HET ONTSPOORDE KIND Brits sensatieblad gevoelig gestraft DE BILT Nederlandse regering nam voorlopig besluit. Vandaag Doodvonnis aan Rauter voltrokken. 192e Jaargang - No. 71 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Honfdred. G Balüntljn. Pl.verv.. W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week- 3-9G P ltw-! p' p' 1 4-15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. p«c nm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels I 1.—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 5860. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tèl. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 25 Deze week Het rapport over het rege ringsbeleid voor en in de oor logsdagen is deze wéék- in Nederland het onderwerp van gesprek geweest en de Neder landers als nuchter denkende mensen zitten eigenlijk een beetje met de spiegel, die ons daarin wordt voorgehouden. We zijn een stelletje zelfge noegzame wereldburgers ge weest, die zich ijJet al te veel aantrokken van de benauwen de ontwikkeling in de wereld- bu'ten-Nederland. De regering schoot tekort, de legerleiding schoot tekort, het parlement schoot tekort en hoewel ieder een sedert 1933 wist, waar we naar toe dreven, werden we op de tiende Mei 1940 waar lijk nog „volkomen verrast"... Eén enkele troost is er maaff: het ging Nederland goed, bui tengewoon goed in die jaren tussen de twee oorlogen, on danks de crises, die er ook waren en waarschijnlijk zou geen ander volk in die om standigheden minder ego-cen trisch en minder zelfgenoeg zaam zijn geweest dan wij... Met onverminderde spanning blijven wij intussen uitzien naar de verdere rapporten der enquêtecommissie. Over Indonesië nog steeds geen opwekkend nie*ws. De Veiligheidsraad heeft weer vergaderd en terwijl er geen woord van critiek jegens de republiek klonk, heeft Neder land het weer geducht moe ten ontgelden. We zijn nu zo ver gekomen, dat de regering een horstel der Soekarno-re- gering practisch niet meer verh'nderen kan en dezer da gen moet berusten in de te rugkeer der geïnterneerden naar Djocja. De Haagse Ron detafel-conferentie zal dan ten doel hebben de plechtige uit roeping der volkomen onaf hankelijke Verenigde Staten van Indonesië. Dit althans is de bedoeling van de door de Veiligheidsraad aangenomen Canadese resolütie. Nog kan de regering wei geren zich daarnaar te sch1 le ken. Maar dan zal zij de ver antwoordelijkheid moeten dur ven aanvaarden van een breuk met de meeste der in de Vei ligheidsraad zitting hebbende landen. De practijk heeft geleerd, men mag dat nu wel vast stellen, dat Tjarda van St&r- kenborgh, die eerst orde en dan praten wilde, gelijk heeft gehad. Gepraat is er eindeloos en we zijn steeds verder de helling afgegleden. Maar de orde ls er nog steeds niet en de positie van Nederland is hopeloos verzwakt. Zelfs de federalisten hebben wij niet meer aan onze zijde. Tragisch is het incident, dat zie* te Peniwen heeft voorgedaan. Wel is het offi ciële rapport nog niet gepu bliceerd, maar reeds thans staat wel vast, dat er een zwarte bladzijde geschreven is in het boek der politionele ac tie. Tragisch is ook, dat het Zeeuwse Kamerlid, baron van d«r Feltz, op zijn verzoek om Middelburg voor zijn verwoes te stadskern extra-bouwvolu me te geven, nul op het re quest kreeg. En tragisch al evenzeer de wanhoopsdaad van de politieke delinquent, die Rubens Diana beschadigde en er een half jaar voor kreeg. Zo'n onbelangrijke ge beurtenis, stemt toch even tot nadenken. Aan het einde van deze week komt het bericht, dat Rauter geëxecuteerd is. Maar Schreieder ls behouden de grens over In het buitenland was eigen lijk alleen de publicatie van de tëkst van het Atlantische Pact van betekenis. Al weel een verdrag. Na de talloze, die er in de loop der wereld historie gesloten werden. En de mensheid niet verder brach ten. In Rusland wordt nog steeds ontslagen en benoemd, m bonte volgorde verdwijnen hoogwaardigheidsbekleders van het gestoelte der ere om door anderen te worden vervangen... En dan verdient tot slot nog vermelding, dat het pro ces Kravchenko ten einde is. Vier April volgt de uitspraak. w\j zijn benieuwd. «.Axis Sally" veroordeeld. Mildred E. Gillars, bijge naamd „Axis Sally", is wegens verraad tot 10 jaar gevangenisstraf en een ,boete van 10.000 dollar veroordeeld. Zij heeft als Ameri- r£ÏÏse Uidens de oorlog over de "uitse radio gesproken. Mej. Gïl- woL 48 Jaar. De veroordeling tienh 8 verraad brengt autorpa- mede 1CS Van staatsburgerschap Levenslang voor dader bomaanslagen te Breda. Conform de cis heeft de Bre dase rechtbank G Maton uit Raamsdonkveer tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. M. pleegde inBreda in het jaar 1947 twee bomaanslagen. Bij een daarvan werd een jonge- man gedood. Ministers zullen zich met vele problemen bezig houden De diplomatieke medewerker van Reuter te Londen meent, dat de diplomatieke besprekirt gen, welke in de loop van de volgende week te Washington zullen worden gehouden tussen de ministers van buitenlandse zaken, die zich daar zullen be vinden voor de ondertekening van het Atlantisch verdrag, be langrijker zullen zijn dan de diplomatieke plechtigheid, waar voor deze functionarissen in de eerste plaats naar de Verenig de Staten zijn gereisd. Over de te bespreken diplo matieke aangelegenheden is reeds het een en ander ver meid. Hieraan kan worden toe gevoegd, dat minister Bevin krachtige pogingen heeft ge daan om te Londen een rege ling te bereiken van de speci fieke Duitse vraagstukken, al vorens zijn reis naar Washing ton te aanvaarden. Bevin heeft, tijdens zijn eerste ontmoeting met zijn Amerikaanse collega Acheson, andere en meerom vattende problemen te bespre ken dan het Duitse vraagstuk. Bevin's pogingen zijn mis lukt. Nog gedurende dit week einde zijn de deskundigen voor Duitse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten in de Britse hoofdstad be zig met het opstellen van een lijst van te ontmantelen Duitse fabrieken, terwijl zij verder be sprekingen voeren over de voorgestelde beperkende bepa lingen voor de Duitse scheeps bouw en over de problemen, samenhangende met het opstel len van een bezettingsstatuut. Wanneer de adviezen van de deskundigen zijn opgesteld, zul len deze vraagstukken in laat ste instantie te Washington worden besproken. Doch het van fundamenteel belang zijnde vraagstuk, dat tijdens de besprekingen der mi nisters van buitenlandse zaken te Washington zal domineren, wordt gevormd door het pro bleem van de toekomstige be trekkingen met de Sowjet-Unie. Het mag als vaststaand wor den aangenomen, dat minister Bevin te Washington eveneens het communistische gevaar zal bespreken, zoals zich dit in Zuid-Oost-Azië en in het Verre Oosten openbaart. De materiële en morele steun, die de Chine se communisten aan de natio- Drentse jongen werd bendéleider op Java. Het Dagblad te Batavia be richt ten aanzien van een ben de leider, die te Batavia gear resteerd werd, dat deze per soon een zekere Hovenkamp is, afkomstig uit Anlo (Drente). Hij is 20 jaar oud, kwam een jaar geleden als militair naar Indonesië en deserteerde, omdat hij zich niet kon verenigen met de gedachte, dat zijn kamera den bevorderd werden en hij gewoon soldaat bleef. Na zijn desevtie kreeg hij contact met de T.N.I. en stelde zich beschik baar om bij een onderdeel van de T.N.I. te worden ingelijfd. Hovenkamp, die de schuilnaam Haroen aannam, werd kapitein en kreeg Batavia als operatie terrein. Volgens Het Dagblad is Hovenkamp communistisch ge oriënteerd. nalistische beweging in Indo- China en aan de Chinese com munisten op Malakka hebben verleend, heeft te Londen die pe indruk gemaakt. Het staat vast, dat tijdens de komende besprekingen te Wash ington de mogelijkheid zal wor den onderzocht van het sluiten van een bondgenootschap door de staten van het Middellandse Zeegebied, waardoor de "landen in het Westelijke gedeelte van deze zee zouden worden ver bonden met Engeland en Frankrijk, die zelf zijn aange sloten bij het Atlantisch ver drag. Tenslotte zullen de te Wash ington bijeen zijnde ministers van buitenlandse zaken ook moeten pogen zich op de hoog te te stellen van de betekenis der wisselingen in de leiding van Sowjetrussische ministe ries, welke in de laatste tijd hebben plaats gevonden. Dr. Adenauer vindt zijn woorden „verdraaid". Dr. Adenauer heeft een pro test ingediend tegen buiten landse en in het bijzonder En gelse persberichten over zijn rede te Berlijn. Volgens dr. Adenauer hebben buitenlandse bladen hem woorden in de mond gelegd, die hij nooit heeft gebezigd, of zijn verklaringen „op grove wijze verdraaid". Hij ontkende gezegd te hebben dat het Duitse volk nie); heeft ge capituleerd, of de handelwijze met Duitse patenten „i'oof" te hebben geneomd. Krachtiger optreden in Griekenland verwacht. Wanneer in April de minis ters Bevin en Acheson elkaar ter gelegenheid van de onderte kening van het Atlantisch Pact zullen ontmoeten, zullen zij de Griekse burgeroorlog aan een bespreking onderwerpen. Diplomatieke waarnemers ver moeden. dat Bevin en Ache-' son nieuwe methoden, om de guerii la-troepen te bestrijden, zullen bespreken, ofschoon dit geen rechtstreekse actie door Britse of Amerikaanse troepen inhoudt. „Duizenden saboteurs in Amerika''. De beruchte „commissie te gen on-Amerikaanse activiteit"' heeft een verklaring gepubli ceerd getiteld; „schijnwerper op de spionnen". Volgens deze commissie zijn duizenden Russische agenten en duizenden Amerikanen thans in de V.S. aan het spionneren. Mocht er een crisis komen, dan zouden bijna 825.000 personen als spionnen, verraders of sa boteurs van binnen uit tegen de V.S. werken. Deze schatting is gebaseerd op cijfers van Hoover, directeur van het contra-spionnage bu reau. Pogingen om spiopnen te grijpen behoren volgens de ver klaring verdubbeld te worden. Het lidmaatschap der commu nistische partij dient openlijk bekend te zijn en de straffen op het ontvreemden van ge heime inlichtingen ten behoeve van de Sowjet-Unie dienen verzwaard te worden „Ieder patriot moet waakzaam zijn en alle verdachte activiteit rap porteren", aldus de commissie, waarvan de leden lijden aan rodenvrees en spionnagekoorts. NIEUW DEPARTEMENT. De commissie-Hoover heeft voorgesteld een nieuw Ameri kaans departement in te stellen voor de bezette gebieden en het plan-Marshall. Deze commissie, die onder leiding staat van president Hoo ver, onderzochtin hoeverre de Amerikaanse administratie ver eenvoudigd kan worden. In een rapport voor het Con gres zegt de commissie dat een dergelijk onafhankelijk depar tement mogelijk een einde kon maken aan verwarring en „ern stige wrijving" tussen de de partementen onderling, welke thans met deze zaken bezig zijn. Volgens waarnemers zou het Amerikaanse leger gaarne ont heven worden van het burger lijke bestuur in Duitsland, Oos tenrijk, Japan en Korea. Het ministerie van buitenlandse za ken wenste deze taak echter niet over te nemen. N V.V. zond telegram aan Trygve Lie. Het N.V.V. heeft het volgende telegram gezonden aan Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO te New York: „Wij hebben de eer U te berich ten. dat het N.V.V. zich heeft af gescheiden van het Wereldvakver bond. Alle verzoeken, welke u of „The Specialist Agency" van de UNO bereiken van de zijde van het Wereldvakverbond worden van heden af niet meer uit onze naam gedaan." In Zeeland neemt de na-oorlogse verwording at MINDER KINDERVERWAARLOZING. Tot de praatvreugde van vele oudere mensen behoort het pryzen van de vervlogen tyden en het klagen over de ver dorvenheid van de hedendaagse jeugd. Er is in Egypte een papyrus gevonden van misschien wel 5000 jaar oud, die de klacht behelst van een oud man over dc verwording van de toen levende jeugd. Wiaar zouden we zyn met die verwordLng, wanneer ze sedertdien had voort geduurd? Gelukkig zgn verwordings- en ontaardingsverschijnselen bij de jeugd voorbijgaande ver schijnselen. Wat onze directe omgeving en dan bedoelen we de pro vincie Zeeland betreft, mo gen we vaststellen, dat de ontaarding van de ouderen in de achterliggende, bittere ja ren ook toenemende ontaar ding van de jeugd met zich bracht, maar dat die jeugd- ontaarding al heel sterk be gint af te nemen. De jeugd van Zeeland komt weer in een rustiger spoor. De gevallen van ouders, die hun kinderen niet meer in dc hand kunnen houden en daar om bemoeienis en hulp van toez'ende instanties nodig heb ben, zijn nog wel iets talrij ker dan voor 1940, maar er is een dalende lijn! Dat ls verheugend: en het werpt een optimistisch Jicht op het werk van de Voogdij raad te Middelburg, welke zich met deze gevallen be moeit. Mr. J. A. E. Rink, de voorzitter en mr. B. S. Sie- perda, de secretaris, noemden ons in een kort onderhoud enige dorre cijfers, die toch een werkelijk verblijdende beteke nis hadden. ONTZETTING In 1948 behoefden slechts 33 verzoekschriften tot ontzetting en ontheffing uit de ouderlijke macht bij de rechtbank inge diend te worden. Dat betrof dus gevallen, waarin de ouders onmachtig waren om aan de kinderen de juiste opvoeding te geven of waarin van ern stige verwaarlozing sprake was. Het ging bij deze 33 ver zoeken om totaal 39 kinderen. Vrijwel al deze kinderen werden toevertrouwd aan de verenigingen Kinderzorg en Liefdewerk, die deze „spes patriae" met toewijding en zorg omringden. Slechts in enkele gevallen, waar het achterlijke kinderen betrof, was het moeilijk een goed onderdak te vinden, om dat de gestichten voor ach terlijke kinderen overvol zijn. Voor normale lcinderen kon steeds op gemakkelijke wjjze een plaats gevonden worden. ONDER TOEZICHT Nu is ontzetting uit de ouderlijke macht een uiterste middel, waartoe men niet graag besluit. Bij minder ernstige geval len volstaat men. liever met de benoeming van een gezins voogd, die toezicht houdt. In 1948 werd- voor 29 ge zinnen een gezinsvoogd be noemd en toezicht wérd ge houden op totaal 44 kinderen. Een enkele maal was het moeilijk een geschikte gezins voogd te vinden, maar dat is in samenwerking met bepaalde verenigingen toch steeds ge lukt. De officier van justitie heeft in 1948 22 maal inge grepen om in afwachting van de onder voogdijstelling een aantal kinderen reeds direct te onttrekken aan de ouder lijke macht. Dit ingrijpen strekte zich uit tot 45 kinde ren. MOOI WERK W\j memoreerden reeds de mooie arbeid van de vereni gingen, die de voogdij over verwaarloosde kinderen op zich nemen. De arbeid van deze ver enigingen kon over 1948 ge makkelijker verricht worden, doordat dc overheidsssubsidles KORTE PREDICATIE Die als Hij gescholder. werd niet wederschold. 1 Petrus 2 23. Schelden wekt wederschel- den. Dat is cle meest natuurlij ke reactie, zo schokt het leven voort. Wij doen wat ons gedaan worclt. Het kwaad dat ons treft wekt onze haat op en het on recht dat wij moeten onder gaan, wekt onze wraaklust' op. We zitten te zinnen hoe we moeten vergelden het woord dat ons geprikt heeft, de brief die ons gegriefd heeft, de daad die ons pijnlijk getroffen heeft. Zo roept heel de wereld om wraak en de haat waar mee men tegenover elkaar komt te staan wordt al groter. Laten we ons daarover niet verbazen, want in eigen leven doen wij hetzelfde en we werken er „dapper" aan mee dat de ver wijdering tussen mensen en volken groter wordt Wat voor hoop kunnen wij zo op de toekomst hebben, wan neer haatgevoelens vanzelfspre kend zijn en onze wraak onrecht zou moeten herstellen met an der onrecht. Wat kan daaruit anders voortkomen dan een bestendi ging van vijandschap. Erger nog! De gemoederen worden steeds meer geladen en de van zelfsprekende gevolgen zullen niet uitblijven ,n.l. nog meer dere èllende. Petrus zegt dat Christus Jezus ons een voorbeeld heeft nage laten, „Die als Hij gescholden werd niet wederschold". Waren er in deze tijd in ons land en in de wereld maar meer mensen die het voorbeeld van de Here Jezus wilden vol gen. Uit de kringen der zending wordt om zulke mensen geroe pen voor Indonesië. Toch wil Petrus uiteindelijk nog iets anders en iets meer zeggen dan dat wij des Heren voorbeeld moeten volgen. „Die Zelf onze zonden in Zijn lichaam gedragen heeft aan het hout", zo vervolgt hij in vs. 24. Onze zonde, dat is onze zelfzucht, on ze haat, onze wraak, ons on recht dat wij begaan en waar door wij vloek op ons laden. Dit is de verborgen heerlijk heid in Christus' dienstknechts gestalte, dat Hij dit alles gedra gen heeft. Alleen in geloof zien wij het. Tegenover Hem, worden wij altijd weer bedroefd over onze „natuurlijke reacties'. Toch le ren we door 't Evangelie in blijdschap zingen: Dat 'k in Uw bitter lijden, mijn redding vinden moet Dr. van Royen voorzitter va: de delegatie voor Batavia. Naar wü van zeer bevoegde zijde vernemen, heeft de Neder landse regering Donderdag avond een voorlopig besluit ge formuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veilig heidsraad. Dit voorlopig be sluit is om advies gezonden naar dr. Beel en dr. Van Roy en. De regering stelt zich voor om Maandag a.s., na advies van bovengenoemden te hebben in gewonnen, tot een definitief besluit te komen. Voorts vernemen wy nog, dat dr. van Royen zich bereid ver klaard heeft om, indien de re gering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminai re conferentie in Batavia, als yoorzitter van de Nederlandse delegatie op deze conferentie op te treden. Dr. Mansoer verbiedt Nationaal Front voor ambtenaren. De wali negara van Oost-Sü- matra, dr. Mansoer, heeft het lidmaatschap van de Vereni ging Nasional Front (een re publikeinse organisatie) voor ambtenaren verboden op grond van het feit, dat deze organi satie doelstellingen nastreeft, die de negara ondermijnen. voor deze verenigingen aan merkelijk zijn verruimd. Fi nanciële moeilijkheden heeft men alleen nog met de ach terlijke kinderen. Opname van deze kinderen in een gesticht brengt moeilijkheden mede, wanneer de gemeente, waar uit deze kinderen afkomstig zijn, niet wil suppleren voor de verplegingskosten. Een andere factor, waardoor in Zeeland de arbeid va.n het verwaarloosde kind wordt ver licht, is de aanwezigheid van een ambtenaar voor de kinder wetten. Dank zij deze ambtenaar kan het onderzoek naar ver waarloosde lcinderen en naar de gezinsomstandigheden thans heel wat intensiever gebeuren dan vroeger. Men behoeft nu niet meer op klachten van buurtgenoten of kenissen te wachten, maar kan op grond van eigen inlichtingen Ingrij pen. Op de arbeid van deze ambtenaar komen wij in een volgend beschouwinkjc nog nader terug. (Slot volgy. Toen Winston Churchill Woensdag aan boord van de „Queen Elisa beth" In New York arriveerde, werd hij opgewacht door ongovcer 100 demonstrerende mannen en vrouwen, die zich in de naburige straten hadden opgesteld. In koor riepen de demonstranten: „Geen Noordatlantisch Pact. Ga terug, Churchill!" terwijl zij borden met anti-oorlogse opschriften meevoerden. De demonstratie was georgani seerd door het Comité tegen Oorlogspropaganda van de Nationale Raad der Vereniging voor AmerikaansSowjetrussische Vriendschap en verliep ordelijk. De Dai.y Mirror en de zaak John Haigh Sylvester Bolam, de hoofdre dacteur van het Londense blad „Daily Mirror" is veroordeeld tot drie maanden gevangenis' straf en de eigenaren van het blad tot een boete van 10.000 pond sterling wegens „beledi ging van het Hof". De „Daily Mirror" heeft na- i rr.elijk afgrijselijke details ge publiceerd over moorden, die de onlangs gearresteerde John Haigli, de Britse Landru, zou hebben begaan. Het blad had als vaststaand beweerd, dat John Haigh schul dig was aan een aantal moor den, zonder eerst het resultaat van het komende.proce3 af te wachten. In Engeland geldt dit als „contempt of Court" min achting voor het Hof. De jour nalistieke code eist, dat niet op een vonnis wordt geprejudi- cieerd. De president Lord Goddard, verklaarde, dat het artikel van de Daily Mirror een schending betekende van elk beginsel van recht en eerlijkheid. „Hier is geen sprake van een verkeerde beoordeling", aldus de president, „doch een onder werping aan sensatiezucht om de oplaag te vergroten". De uitgevers van de Mirror Waarschuwde hij: „Laat de di recteuren oppassen. Zij kennen nu het gedrag, waartoe him employe's in staat zijn. Als zij het opnieuw wagen dergelijke zaken te 'publiceren, zouden zij viert ds. A. Scheele, emeritus-predikant der Geref. Kerk te Kapelle- Biezelinp;e, te Oostka- pelle zijn 70ste verjaar dag; EN" MORGEN is het 4 jaar geleden dat Argentinië Duitsland de oorlog verklaarde; viert de oud-opperbe velhebber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reynders, te Den Plaag zijn 70ste jaardag. 12.000 Nederlanders in Duitsland begraven. Met medewerking van de Franse en Belgische missies in Berlijn is de dienst identi ficatie en berging er in ge slaagd tot nog toe vijf trans porten met de stoffelijke overschotten van ongeveer 300 Nederlanders, die in Duits land om het leven kwamen, naar Nederland over te bren gen. Per auto worden de stof felijke overschotten via Beek- in Limburg naar Amersfoort gebracht waar zij ln de doden- hal in het voormalige concen tratiekamp worden opgebaard tot de familieleden van de qverledenen, die onmiddellijk in kennis worden gesteld, heb ben bericht waar zij hun ver wanten willen begraven: op een eigen kerkhof of op het grote ere-kerkhof te Loenen op de Veluwe. Do dienst Iden tificatie en borging werkt hai'd om de ongeveer 12000 Neder landers, die nog in Duitsland begraven liggen, op te sporen. De viering van de 313e dies van de Utrechtse rijksuniversiteit werd Donderdagmorgen te half twaalf geopend met een bijeen komst in dc Stadsschouwburg. Als spreker trad hier op prof. dr. H. Froudentahl. wel eens kunnen bemerken, dat de arm van dit Hof lang ge noeg is om hen te grijpen". „Er is nooit een zaak ge weest, die deze in ernst nabij kwam. Deze is van een schan dalig en verdorven karakter". De hoofdredacteur en de ei genaren van het blad gaven uitdrukking aan hun „oprechte en volledige spijt" over wat hun verdedigers noemden deze „ernstige vergissing". Bij Kon. Besluit is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken, ingediend ten behoeve van HL A. Rauter. tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's- Gravenhage. Het vonnis is Vrijdagochtend vroeg voltrokken. Advocaat rechtszaal uitgestuurd. De advocaat-fiscaal bij het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof, mr. B, J. Besier, die reeds twee maal de doodstraf tegen Jacobus J. Langendijk uit IJmuiden. lid van de beruchte groep van kamer 21 op het Velense hoofdbureau van politie, had geëist, bleef Vrij dagmiddag, toen de zaak voor de vierde keer werd voortgezet, bij zijn eis. In November 1948 had het Hof interlocutoir het doodvonnis gewezen. Tijdens een discussie tussen de president en de verdedigster zei- de de president plotseling tot de tweede advocaat van de verdach te: „Als u zit te lachen kunt u beter de zaal verlaten, want u verstoort de orde". De advocaat, die op dat ogen blik naast zijn vrouwelijke con frère stond, vroeg daarop: „Is dit tegen mij gericht, meneer de president?" President: „Ja, u verstoort de orde, welke ik hier heb le hand haven en ik verzoek u dc zaal te verlaten". De advocaat tot president: „Ik ga, maar zal mij hierover bij de deken beklagen". Hij verliet daarop de Zaal. Berichten over onrust Yoego-Slavië. in Volgens berichten in Itali aanse bladen hebben Woens- j tegenstanders van maar- chalk Tito een buskruitfabriek te Ottelza in Joego-Slavië in de lucht doen vliegen. Het gedreun van ontploffingen was op Italiaans grondgebied te horen. Het blad „Voce Libera" meldt verder bedrijvigheid van opstandige bcntlen in de streek* van Vipacco, Garnizoe nen van het geregelde Joego slavische leger zouden zijn aangevallen en partisanen, te genstanders van maarschalk Tito, zouden een afdeling vari het volksleger in een hinder laag hebben gelokt. VOORSPELT AANHOUDEND ZACHT. Geldig tot Zaterdagavond. Droog weer met weinig wind en bewolking. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. On geveer dezelfde temperatuur als Vrijdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1