PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkobjecten in Zeeland Amerikaanse Senaat debatteerde over de Marshall hulp DEBILT Geen intrekking van steun aan Nederland Het Mayerling-drama. Vandaag Ministerraad besprak besluit Veiligheidsraad. Adenauer geeft een somber beeld van Duitsland Alleen pers en gasten bij ondertekening van het Pact WAT GEBEURDE ER TE PENIWEN? Maarschalk Boegani ontslagen. De Sowjet-Unie tracht zich kunstmatig te iso'eren "N VOORSPELT 192e Jaargang - No. 70 Dagblad, uitgave van <le Firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F B den Boer Adj W d? Pagter Hoofdred. G BaUtatlJn Pl.verv.. W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; I 3.8C p kw.; tr p pI 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 Maart 1949 ADVERTENTIEPRIJS. 18 Ct. per nm. Minimum p. advertentie l 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tariet Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels I 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 1 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux Vlisslngen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzec: N. Bogardstr. C 160 tel. 2G Engeland mag niet aan Oost-Europa leveren. Bij de opening van het debat in deAmerikaanse Senaat over het wetsontwerp tot voortzetting van de Marshall-hulp aan Europa, heeft senator Tom Connally, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaard, dat het economische herstel moet prevaleren over elk militair program voor Europa. Hij drong aan op goedkeuring van het volle bedrag van 5.580 millioen dollar, dat de commissie heeft voorgesteld en hij voegde hieraan toe: „Wij verwachten niet, dat wij dit program na Juni 1952 zullen voortzetten". „De hulp, die volgend jaar- zal worden verstrekt, moet aan zienlijk beneden de 5 milliard dollar liggen". Met betrekking tot de vrees, dat hulp aan Nederland zou bijdragen tot de Nederlandse militaire operaties in Indonesië zeide Connally: „Volgens de door ons verkregen inlichtingen hebben de Nederlanders geen grote militaire uitgaven gedaan boven hun uitgaven vóór de 21ste December van het afge lopen jaar". De operaties, is ons gemeld, worden bekostigd uit plaatse- Senator Vandenberg. Ijjke opbrengsten en komen niet ten laste van de nationale begroting van Nederland. „Onder deze omstandigheden schijnt het de commissie in de hoogste mate onverstandig toe om de hulp aan Nederland af te breken en zodoende het Ne derlandse herstel te ontwrich ten en het gehele Europese- herstelprogramma ernstig te belemmeren". NIETS NAAR OOST-EUROPA. Naar aanleiding van een ver klaring door Harold Wilson, Brits minister van handel, eis ten senatoren met klem een verzekering, dat Engeland geen goederen „met oorlogspotenti eel" aan Oosteuropese landen zou zenden. Een senator stelde voor, dat de E.C.A. de Britse handels overeenkomsten mét de Sowj et- Unie en Polen zou onderzoeken. Wilson heeft Donderdag in het Britse parlement verklaard, dat de Britse regering zich bij haar handelsbetrekkingen met Oosteuropese landen laat leiden Geheim dagboek verdwenen. Een van de meest ophefmakende dagboeken ter wereld is uit zijn bergplaats verdwenen in de kluis van de Weense bank. In dit dag boek heeft Katherina Schratt bij na 50 jaar geleden, uitvoerige bij zonderheden neergeschreven over haar betrekkingen met Franz-Jo- seph I, keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije. Katherina Schratt, een vooraan staande toneelspeelster in de Weense Hofschouwburg, was de vertrouwelinge, die 't dichtst by de eenzame, knorrige Keizer stond. Haar aantekeningen eindigden bij de dood van rFanz-Joseph in 1916. Sedert 1918 was het dagboek veilig weggeborgen. Katherina Schratt weigerde herhaaldeiyk aanbiedingen van een Amerikaan se uitgever voor het dagboek, dat bijzonderheden zou behelzen over de dood van kroonprins Rudolf, die met barones Marie Vetsera in net jachtslot te Mayerling dood aangetroffen werd. By haar dood ty'dens de tweede wereldoorlog, werd de sleutel van de kluis toevertrouwd aan een vriendin. Deze laatste leende de sleutel an een man, die een mach tiging bezat om de kluis te ope nen, om er zich van te verze keren. dat het dagboek er zich nog bevond. De kluis werd dan opengebroken in aanwezigheid van de moeder van Katherina Schratt's vriendin. ZlJ was echter leeg. Thans vraagt men zich te We nen af. welke lang verborgen ge houden geheimen nu aan het licht zullen komen. door overwegingen van econo misch voordeel. Handelsover eenkomsten met deze landen behoorden niet onderworpen te zijn aan de regeling van poli tieke kwesties. Hij was van oor deel dat genoemde landen van het zelfde standpunt uitgingen. LOF Senator Vandenberg prees de vooruitgang op gebied der eigen hulp en onderlinge samenwer king van de Marshall-landen zeer. „Ik vraag mij af of wij een dergelijke vooruitgang bü sommige van onze eigen, veel minder gecompliceerde pro grams kunnen tonen", aldus Vandenberg. Op een vraag naar aanleiding van het Britse nationalisatie program antwoordde Vanden berg, dat dit Amerika niets aanging zolang Engeland een vrij land met een vrije regering was en zolang het internationa le evenwicht, waarnaar Ameri ka streefde, niet door het pro gram verstoord werd. Beestachtig optreden van kamparts. Voor het Byz. Gerechtshof te Utrecht werd Donderdag behan deld de zaak tegen de Amerfoort- se dokter N. van Nieuwenhuizen, die als kamparts in dienst van de Sicherheitspolizei teAmersfoort tal van gevangenen heeft mishan deld. Hy deed niets om een einde te maken aan ten hemel schreien de hygiënische toestanden in het kamp en aan zeer ernstige zieken weigerde hij medicamenten. Wel licht als gevolg hiervan is ook de bekende predikant ds. van den Bosch overleden. Toen een andere gevangene om medicamenten vroeg, kreeg deze ten antwoord: „Hoe eerder dominé in de hemel is, hoe beter!" Operaties werden zonder verdoving uitgevoerd en by het trekken van een kies trad verdachte zo bruut op. dat hij eerst opzettelijk een verkeerde kies trok en maar liefst een stuk van de kaak meenam. Rusissche krijgsgevangenen, die ernstig aan dysenterie leden, liet hij zonder meer sterven. De behandeling van de zaak werd aangehouden om op 28 April nog meer getuigen te kunnen ho ren. KINDJE VERBRAND. In 'n woning aan 't mgr. Nolens- plein te Venlo brak 'n schoorsteen brand uit by de familie W., waar bij ook de tweedev erdieping in brand raakte. Hier bevond zich een kindje van 14 maanden. Een buurman slaagde er in 't kind uit het reeds brandende vertrek te halen, maar de levensgeesten ble- ken reeds te zijn geweken. Duitsland en Indonesië schaden de Benelux. In het tussentijdse verslag over het program voor het Europese herstel wordt een studie gewijd aan de voorgenomen economische unie der lage landen. De Beneluxlanden, aldus het verslag, lijden onder de verdwü- ning van Duitsland als productie- en consumptieland, de omleiding van het transitoverkeer met het Ruhrgebied en de Rijnstreek en onder de verdwijning van hun in komsten uit de in Duitsland be legde kapitalen. Indonesië is thans voor Nederland een zware schade post, terwijl de handelsbetrekkin gen met dit gebied voor de oor log 9 pet. van het Nederlandse na tionale inkomen opleverden. Ten slotte onderzoekt het ver slag de kansen op slagen van de Benelux. Op binnenlands gebied hangt het welslagen af van het tot stand komen van een Inwendig evenwicht onder de drie landen. Het consumptiepeil, de prijzen, de belastingen en de sociale lasten dienen te worden gelijkgeschakeld en de toelagenkwestie moet wor den opgelost. Inzake investeringen en muntpolitiek moet in overleg worden gehandeld. Op buitenlands gebied vergt de verwezenlijking van het plan: Be vredigende oplossing van de Duit se en de Indonesische kwestie. viert Griekenland zyn onafhankelijkheids dag (1821); is het 100 jaar ge leden, dat ds. A. I. Snouck Hurgronje, eer tijds een zeer gezien Ned. Herv. predikant te Middelburg, aldaar overleed. Donderdag vergaderde de mi nisterraad, allereerst voor het afdoen van enige gewone agen dapunten. 's Avonds zouden de ministers bijeenkomen ter be spreking van het door de Vei ligheidsraad genomen besluit. In parlementaire kringen verluidde Donderdagavond, dat de beraadslagingen Maandag zullen worden voortgezet. Men hoopt dan tot een beslissing te komen. De instructie voor dr. van Royen zal daarna aan de zen worden medegedeeld. In het Tsjechoslowaakse par lement is een wetsontwerp inge diend tot afschaffing van het par ticulier initiatief in het uitgeven van boeken en pamfletten. Bezetters beschuldigd van „roof". Dr. Konrad Adenauer, voor zitter van het Westduitse par lement en leider van de Chris ten-democraten, heeft de Wes telijke bezettingsmogendheden in een toespraak te Bern be schuldigd haar ontmantelings- politiek te gebruiken voor het vernietigen van de Duitse con currentie in andere dan oor logindustrieën. Dr. Adenauer zei voorts, dat de politiek ten aanzien van de Duitse patenten „zuiver© roof" is. Veertien miUioen Duitsers waren uit hun Imis verdreven in de van Duitsland geschei den Oostelyke gebieden en 8 millioen «-aren „verdwenen". „MiUioenen zijn in slavernij gebracht in de Sowjet-Unie", zo zei hij. Dr. Adenauer gaf zijn toe hoorders. leden van de Zwit serse sectie van de inter-parle- mentaire Unie, een alarmerend beeld van de gezondheidstoe stand in Duitsland. „43 millioen personen leven Nederlandse coaster op een mijn gelopen. De Nederlandse coaster „Al batros" is in het Kattegat, ten Oosten van de kust van Jut land, op een mijn gelopen en gezonken. De opvarenden, de kapitein E. Rieske, zijn vrouw, twee kinderen en de stuurman H. Helmers, zijn door een Fins motorschip gered. De kapitein en de stuurman, kregen ver wondingen van niet ernstige aard. thans In West-Duitsland in omstandigheden die zelfs een eeuw geleden op de Balkan ongekend waren". Het gebrek aan behuizing, tuberculose, ge slachtsziekte en kindersterfte richten zulke verwoestingen aan, dat het Duitse volk, dat thans 63 millioen zielen telt, in 1980 niet meer dan 40 mil lioen zielen zal hebben. De enige oplossing van het Duitse probleem is eeji Euro pese federatie, aldus Adenauer. Eind Mei ontbinding Belgisch parlement. Politieke kringen te Brus sel voorspellen, dat het parle ment tegen eind Mei ontbon den zal worden en dat nieuwe verkiezingen reeds in Juni kunnen worden gehouden. Nor maal zouden de verkiezingen in October zyn. De socialistische partij heeft om een parlementair debat ge vraagd over de politieke en financiële kwesties, die tus sen hen en de Katholieken be staan. Birmese regeringstroepen rukken op. Officieel is medegedeeld, dat Birmese regeringstroepen Woensdagavond Meiktila, waar het hoofdkwartier van het le ger gevestigd was en dat 140 kilometer ten Zuiden van Man- dalay is gelegen, heroverd heb ben. „Rode Deken" spreekt over „oorlogspact". Te Washington is medege deeld, dat alleen officiële gas ten en de pers getuige kunnen zijn van de ondertekening van het Noordatlantisch pact. In Washington kon geen zaal worden gevonden, welke alle mensen, die de plechtigheid wensten bij te wonen, zou kun nen bevatten. Volgens voorlopige plannen zal thans de plechtigheid wor den gehouden in een zaal, wel ke bekend staat als de „depart mental auditorium" en plaats Publicatie wordt betreurd. In verband met de medede lingen van het persbureau van de Nederlands Hervormde Kérk wordt officieel meegedeeld, dat bij geen enkele officiële mili taire of civiele instantie in Ba tavia bij ontvangst van het in Nederland gepubliceerde be richt iets bekend was omtrent de mededelingen van ds. Hil- dering. Uiteraard zyn onmiddel lijk telefonisch inlichtingen ge vraagd bij de betrokken mili taire autoriteiten van Oost-Ja va waarbij bleek, dat het rap port van de predikant van Pe- niwen eerst 18 Maart door de troepencommandant van Ma- lang werd ontvangen. De troe pencommandant stelde aan stonds een onderzoek in dat nog niet beëindigd is. Het is te betreuren, dat een dergelijke mededeling door het persbureau van de Nederlands Hervormde de Kerk gepubliceerd is zon der dat van te voren ook maar een poging gedaan werd zich van de juistheid van de ont vangen berichten te vergewis sen. Ten aanzien van dc feiten kan voorshands alleen het vol gende aan de hand van een patrouillerapport worden mee gedeeld: bü het ziekenhuis van Peniwcn werd vuurcontact ver kregen met een bewakings groep, die deel bleek uit te ma ken van een bende, welke naar schatting van de bevolking 500 man sterk was. Bü het eerste contact werden vijf leden van de groep gedood. Bij een daar opvolgende zuivering van het zickenhuisgebouw vluchtte de bende in alle richtingen, waar- by nog zes man vielen. Acht verplegers en elf verpleegsters werden in arrest gesteld. Nade re büzonderheden zullen ge meld worden, zodra het onder zoek is afgesloten. Renée Duffee vroeg gratie. De 19-jarige Renée Duffee, die in Engeland tot de strop is veroordeeld wegens moord op haar man, die haar slecht behandelde, heeft zich door haar moeder laten overhalen om gratie te vragen. De exe cutie, die op 7 April was be paald, is uitgesteld. Het Alg. Dagblad bericht voorts, dat zij vandaag voor het eerst na het uitspreken van haar vonnis, haar elf maanden oude zoontje weer zal mogen zien. biedt aan slechts 1300 personen. De Deense Tweede Kamer heeft met 119 tegen 23 stem men haar goedkeuring gehecht aan toetreding tot het Atlan tisch Pact. De goedkeuring werd gege ven door de aanvaarding van een resolutie waarin de minis ter van buitenlandse zaken, Rasmussen, voor de regering de bevoegdheid verzoekt het Pact te ondertekenen. Rasmussen zal aanstaande Dinsdag of Woensdag voor de ondertekening naar Amerika vliegen. Dr. Hewlett Johnson, de „ro de deken" van Canterbury, heeft Donderdag gezegd, dat het Atlantisch Pact „er op gericht is het Britse volk te organise ren in een oorlogskamp tegen de Sowjet-Unie". zijn het niet eens met dit Pact, wij zijn het niet eens, dat het Britse volk moet wor den gebruikt als kanonnenvlees in een ooi-log tegen zijn beste vrienden". Hij legde deze verklaring af in een boodschap aan een open bare bijeenkomst, gehouden on der auspiciën van de Brits Sowj et-Russische vereniging. Nader wordt gemeld dat de ministers van buitenlandse za ken van vier tot de Westerse Unie behorende mogendheden naar Washington zijn vertrok ken. Met de „Queen Mary" zijn de Britse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse ministers van buitenlandse zaken Bevin, Spaak, Stikker en Bech ver trokken. Van gewoonlijk betrouwbare Parijse bron wordt vernomen dat de Franse minister van bui tenlandse zaken, Schuman, voornemens is 30 Maart a.s. per vliegtuig naar Washington te vertrekken. President Truman heeft be kendgemaakt de plechtigheid te zullen bijwonen. Minister Acheson zal voor de Verenigde Staten tekenen. Radio-Moskou meldde Don derdagavond, dat maarselialk Boelganin is ontheven van zijn functie als minister van de Sowjct gewapende macht. Maarschalk Wassilefsky Is in zyn plaats benoemd. Amerikaanse mijn werkers weer aan de slag. De Amerikaanse mijnwer kers hebben van Lewis, de leider van het mijnwerkers vakverbond, opdracht ontvan gen Maandag naar het werk terug te keren. Zij zijn sinds 14 Maart in staking ter her denking van de omgekomen of gewonde mijnwerkers. De staking was tevens bedoeld als protest tegen de benoeming van Boyd als directeur van het federale mijnbouwbureau. Paarden naar Spanje. Het ligt in het voornemen van het Ministerie van Handel te Madrid om binnenkort in voervergunningen af te geven voor Nederlandse paarden voor een totaal bedrag van 3.170.000.—. Er schijnt een regeling tot stand tc zijn gekomen tussen eerdergenoemd Departement en het Ministerie van Landbouw te Madrid, waarbij aan laatst genoemde instantie overgelaten zal worden te beslissen aan gaande de verschillende im porteurs, welke in de onderha vige invoer van Nederlandse paarden zullen participeren. Seyss' bunker leverde 54.000 op. Tienduizenden hebben verle den jaar een bezoek gebracht aan de bunker van de voor malige rijkscommissaris Seyss Inquart. De Stichting 1940-'45 kreeg door het bezoek aan deze bunker niet minder dan 54.000. Er zijn er nog genoeg! Taken voor de D.U.W. De omvang van het aantal werkloze landarbeiders in Zeeland en het grotere beroep op de D.U.W., dat zijn de twee belangrijke verschijnselen die thans in Zeeland de aandacht trekken. Daarby is de vraag gesteld of de D.U.W. ook in de toekomst werkobjecten zal kunnen vinden voor het verschaf fen van een bestaan aan de landarbeiders-reserve, die des winters zonder werk is. Wij hebben aan lr. H. N. Coolman, inspecteur van de D.U.W. voor Zeeland, deze problemen voorgelegd. - Er doet zich, zo zeide hij ons, een verschuiving voor onder de D.U.W.-arbeiders. Het aantal kamparbeiders van buiten de provincie neemt af en het aantal Zeeuwse arbei ders neemt toe. In 1947 bewoog zich het aantal D.U.W.-arbeiders in de maanden Febr./Maart tussen de 1100 en 1300 man om daarna af te zakken tot het zomerse gemiddelde van 600 man. Deze 600 man kwamen vrijwel uitsluitend van buiten de provincie. In November 1947 liep het aantal D.U.W.-arbeiders weer op tot 2350 man om in Mei 1948 te zakken tot 2000 man, en via de zomermaanden te komen tot 800 man, welk aan tal gehandhaafd bleef tot October/November 1948 om thans alle mensen terug voor daarna te stijgen tot 1538 man in December. Het eerste kwartaal 1949 gaf tenslotte een stijging te zien tot 2200 man. Het grote verschil met 't vorig jaar is nu, dat er thans veel minder mensen uit de grote steden van Nederland naar Zeeland worden gezonden. Er zyn op het ogenblik by de D. ÏJ.W. niet meer dan 700 man van buiten de provin cie en 1300 man uit Zee land. Dat is heel veel ver geleken bij het vorige .jaar Maart: toen waren er ca. 900 man van bulten en slechts 800 uit Zeeland. Een stad als Rotterdam, welke jarenlang D.U.W.-ar beiders leverde, waarbij groe pen waren, die al van 1945 in de D.U.W. werkten en die in zekere zin tot de „keur troepen" behoorden, trekt arbeid in eigen omgeving. DE WERKEN. Het belangrijkste werk van de D.U.W. is nog altijd de herverkaveling Walcheren, waar de D. U. W. in handenarbeid het grondverzet doet. In het algemeen wordt het door de Walcherse boe ren wel gewaardeerd, dat dit werk in handenarbeid ge schiedt. Men vindt dat beter dan machinewerk. De hogere kosten worden door subsidie overbrugd. Een ander groot werk is nog steeds hel ontwaterings. project op Schouwen, waar de D.U.W.-arbeiders de se cundaire leidingen verzorgen. OP THOLEN. Op Tholen is men klaar ge komen met het Landbouwher- stelwerk. De Thoolse arbei ders worden nu voor een deel op Walcheren te werk gesteld. Wel is er op Tholen nog een particulier grondverbeterings- werk in uitvoering, terwijl er nog een Waterschapswerk zal volgen. Op Zuid-Beveland komt deze weck het Landbouwher- stelwerk gereed. Het laatste werk is daar geweest het dichten van 'n enorm exploisie- gat In de Wllhelmlnapolder. Een particulier grondver- beteringswerk in de Zuid Kraayertpolder verschaft nog werk aan een aantal arbei ders, evenals de aanleg van een sportveld voor de ge meente Baarland. PARTICULIER WERK. Het is op het ogenblik niet gemakkelijk particulieren te bewegen tot grondverbetering. Voor sommige eigenaars valt de financiering niet mee. Voor al op Tholen Kunnen verschei dene plannen niet uitgevoerd worden, omdat de financiële offers voor 'de eigenaren te zwaar zyn. Op Sint Phillpslan<} is he lemaal geen werk voor de D.U.W. Op Duiveland daaren tegen gaat het wel aardig met de particuliere grondver betering. Op Noord Beveland is geen werk, maar daar is een kade verzwaring in het vooruit zicht. IN W. ZEEUWSCH- VLAANDEREX. West Zeeuwsch Vlaanderen heeft geen Landbouwherstel- werk meer. In dit gebied Is het uiterst moeilik particu lieren te interesseren voor grondverbetering. Men is dus genoodzaakt arbeiders uit dit gebied op Walcheren te werk te stellen. Voor de toekomst kan er in West Vlaanderen nog vrij veel werk verwacht worden als „Het Vrye van Sluis" de nodige middelen krijgt voor de uitvoering van het invoor- bereiding zijnde grote ontwa teringsplan. Of dit gedeeltelijk al dan niet met D.U.W.-subsidle zal worden uitgevoerd is niet be kend, maar hoe de wyze van uitvoering ook zal zijn, van werkloosheid zal dan voor jaren geen sprake meer zijn. Ook wordt er nog werk verwacht bij de aanleg van gemeentelijke sportterreinen. (Vervolg op pag. 2). Heftige beschuldigingen in Amerikaans rapport De Amerikaanse regering staat uiteraard weinig sympathiek te genover 't „Wereldvredescongres" dat binnenkort in New York zal worden gehouden. Weliswaar nemen hieraan enkele vooraanstaande schryvers en geleerden deel byv. Thomas Mann maar de communistische intellectuelen voeren de boventoon. Aan verscheidene deelnemers is dan ook een visum geweigerd, hetgéen tot de beschuldiging leidde, dat Washington elke poging om de culturele betrekkingen met de Sowjet-Unie te verbeteren, dwarsboomde. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dat niet op zich laten zitten en Donderdag een rapport gepubliceerd met in krachtige toon gestelde tegenbe- schuldigingen. De Sowj et-regering is bevreesd haar bevolking een juiste indruk te geven van de Amerikaanse vrij heid en de Amerikaanse levens- r~ Vermissing van actrice na 10 jaar ontdekt. Scotland Yard heeft het geraamte ontdekt van miss Ada Constan ce Kent, een gewezen toneelspeelster, die meer dan tien jaar geleden verdwenen was. Het ge raamte werd onder een hoop puin in de slaap kamer van een huis in een klein dorp in het graafschap Essex ont dekt. De politie heeft een onderzoek naar de oor zaak van de dood in gesteld. Men kwam tot de vaststelling dat mej. Kent verdwenen was door het feit dat een bankrekening op haar naam sedert 10 jaar door niemand werd op gevorderd. Het huis was van binnen nog in dezelfde staat zoals het door de eigenares was nagela ten. Het bed was opge maakt en in de kasten stond nog allerlei gerei. J Vredesonderhandelingen in China. De onder communistisch toe zicht staande radio-omroep van Noord Sjensi heeft gemeld, dat „m de zeer nabije toekomst" vredesonderhandelingen in Chi na zouden worden gevoerd. Het Chinese volk, aldus de radio wachtte met spanning af wel ke rol de regering bij deze on derhandelingen zou spelen. Het kabinet van generaal Ho Jing Tsjin heeft besloten een telegram aan de communisten te zenden, waarin uiting gege ven wordt aan de hoop, dat zy onmiddellijk afgevaardigden zullen benoemen voor het deel nemen aan de vredesonderhan delingen. standaard, zegt het rapport. Daar om wordt contact met het buiten land onmogelijk gemaakt. De Sowjet-regering vreest vrye uitwisseling van denkbeelden, om dat zy beseft, dat 30 jaren com munisme de geduldige bevolking der Sowjet-Unie nergens een le vensstandaard heeft verschaft, die de levensstandaard van arbeiders in de V. S. nabij komt. Ook moeten „licht beet te ne men sympathiserenden met de Sowjet-Unie" in het buitenland on kundig gehouden worden van de werkeiyke toestanden in Rusland. Met maatregelen om contact te verhinderen gaat gepaard een steeds weer hameren op de supe- rioiteit van de Sowjet-Unie op het gebied van kunsten en weten schappen. Tenslotte onthult het tapport, dat professor Harlow Shapley, astronoom aan de universiteit te Harvard en voornaamste organi sator van de wereldvredesconfe rentie te New York uitnodigingen heeft gestuurd aan verschillende Sowjet-Russische geleerden om de Amerikaanse universiteiten te Harvard. Chicago, Princeton en el ders te bezoeken. Evenals bij soortgeiyke uitnodigingen in de laatste jaren heeft volgens het mintsterie van buitenlandse za ken ook het verzoek van profes sor Shapley „tot nog toe geen en kele vrucht gedragen", zo besluit het rapport. Nieuw omroepstation voor radio-Berlijn. Twee April zal Radio-Berlnn (onder Sowjet contróle) offi cieel een zendstation bij Kö- ningswusterhausen. 15 km ten Zuiden van Berlijn, inwyden. De zender zal sterker zyn dan die welke op last der Fransen het vorig jaar December op geblazen werd. De studio van Radio-Berlijn ligt in de Britse sector. De zender was vroeger in de Franse sector, bij het vliegveld Tegels, gelegen. ZONNIG. Geldig tot Vrijdagavond. Weinig bewolking en zwakke tot matige Oostelijke wind. Temperatuur oplopend tot on geveer dezelfde waarden ols Donderdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1