T UIT DE PROVINCIE KLANKEN AETHER Zeeuwsch Genootschap moderniseert museum Het „Vrije van Sluis" leent 1.3 millioen Walcheren ante Sabine grijpt in Streven naar schepping van „Zeeuws Museum" Archief 1948 verschenen Verschenen is het Archief 1918 van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen. Het bevat de jaarversla gen 1946/'47 en 1947/'48, 'n naamlijst van ere-leden, direc teuren en leden, 'n beschou wing van mr. H. Hardenberg over de Nehalennia-reliefs, 'n artikel van M. H. Elisabeth Gottschalk over de oudste kartografische weergave van een deel van Zeeuwsch Vlaan deren, een artikel van dr. J". Kleint jens S.J. over de Jesuï- tenshaties in Zeeland en van dr. W. S. Unger over Corne lls Goliath, kaartmaker en bestuursambtenaar. De be langwekkendste mededeling is wel, dat getracht zal worden het museum te moderniseren. Aan het jaarverslag over 1946/'47 ontlenen wij, dat 't museum bezocht werd door ruim 1300 personen. Van de aanwinsten dienen vermeld te worden een zilveren soepter rine met lepel, in 1835 door de Gecommitteerde Raden der grondeigenaren van Axel, Neuzen, Zaamslag en Hoek en van Axelambacht, geschon ken aan kolonel J. L. baron De Bron de Vexela, comman dant 5e district 18301835, alsmede een zilveren koffie- servies (fête a tête) in 1S35 geschonken door belangheb benden in de polders, gelegen in het kanton Hulst, beide schenkingen uit het legaat De Bron de Vexela. Jhr. J. van Reigersberg Versluys vermaakte het Ge nootschap 2 bierkannen van Delfts aardewerk, een zilve ren peperbus 1729, een Delfts bord, alsmede 9 schilderijen van leden van de familie Ver sluys. De conservator van de zgn. Steenen Kamer, de heer P. J. van der Feen meldt, dat de collectie archeologica van wij len de heer J. A. Hubregtse te Burgh thans geordend is. Aangekocht werd een bijna gave, vermoedelijk Karolingi sche kruik, versierd met «en ongebruikelijke figuur van Pingsdorfer rode strepen, ge vonden te Westkapelle. EEN ZEEUWS MUSEUM? Het jaarverslag 19471948, uitgebracht door dr-. W. S. Unger, bevat onder meer de constatering van dé secreta ris, dat voor het museum een meer moderne ontwikkelings lijn thans bewust is aanvaard. Van een rariteiten-kabinet dient het te evalueren tot Zeeuws museum. „Breed kun nen wjj, by gebreke aan ma teriële en personele hulpmid delen, onze vleugels niet uit- VOETBAl Competitie-indeling voor Zuid en Oost. Er bestaan plannen, zo ver neemt „De Stem", om te ko men tot. klassenwisselingen in het Zuidelijk voetbal. Men over weegt clubs uit de districten III (Gelderland en Overijssel) met clubs uit de districten IV en VI te laten wisselen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 22 Mrt.: Capella v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 22 Mrt.; wai Ngapoe n. Antwerpen. Gepasseerd n. Antwerpen. 22 Maart; Keizersgracht v. Rotter dam; Jozo v. Nakscov: Leuveha,- ven v. Rotterdam; Lingestroom v. Amsterdam; Bolanda v. Aarhus; Lekkerkerk v. Zuid-Afrika; Ever tien v. Londen; Wiebe v. Bismar. Gepasseerd v. Antwerpen, 22 Maart: Alwaki n. New-York; At lantic n. Zee; Freo n. Londen; Import n. Porto; Mado n. Zee; Dinko n. Shoreham; Molenkerk n. Rotterdam; Express n. Rotterdam SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Heelsum, Am sterdam-Java, 22 Maart van Sa- faga. Van Indonesië; Grootebeer. Java- Amsterdam. 22 Maart Algiers ge passeerd; Madoera, Java-Amster dam, 22 Maart van Belawan; Poly- dorus, Batavia-Amsterdam, 23 Mrt. te Belawan; Tosari. 22 Maart van Batavia naar Belawan en Rotter dam. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 22 Maart 1949. Centrust 5, v. d. Stroom; Catha- 'Ina, van Baaien, beiden naar Rot terdam: Terneuzen 4, den Dikken, naar Venlo; Joco, van Parijs, naar Nijkerk; Jean, Beekman, naar Am sterdam; Anna, van Gent, naar Arnhem; Spes Salutis, Klos, naar Vossevell; Elodie, Lockefeer, naar Kcrkdriel; Joanna, Visser, naar Groningen; Attentio, Grinwis, naar Dordrecht, Humanilé. de Wilde, naar Rotterdam; Celina. Keersma- kers; Schreckhorn, Miiller; Sana- ra 117, Van Lent; Lippe, van Boo- gaart; Fulda, Lemmens. allen naar Duitsland; Rijn Schelde 5, de Roeck; Beresina. Reich; Navexmo- tor 7. Marcs; Navexmotor 5, Van üeijgen; Aargau, Dodde: Neucha- l® Gooshouwer. allen naar Basel; RUn Schelde 17. Cant; Cimbria, Huibrechts, beiden naar Straats burg; Rheinunion 10, Durinck; La bor. Boos; Batavia, v. d. Brink; Marie, de Beer; Wutach. v. d. d Yrl®ndschap. Reijngoudt; Rio Ruitenberg; Onrust. Schram; Vliegende Hollander, Broekhuizen; Gleconiean, Jorens; 2 Gebroe- Gankema. Sigee. van Mee- gen. Dejo Schenkel; Naval, van Regemortel; Spes, Leininga; Joma. Haai: Gejo. Deurwaarder; Jean- nctte. v. cl. Veer; Frans, van Gam- meren: Comptoir 16, Kooi; Mosta- ganem, Haubrich; Telegraaf 19 Nortier; Telegraaf 15. Köss; Cle- rnence, Zyderveld: SB 125, Herinx; Casablanca, de Meij; Jaco. Gou- mare: Bela. Mooy; En Avant. Fern- hout: Zeelands Luister 1. v d Vliet; Expresse 21, Fröhlich. allen naar Belgic. slaan en reeds van te voren staat vast, dat de resultaten bescheiden zullen zyn. Maar door het uitbannen van niet- Zeeuwse voorwerpen is al thans negatief één der meest aperte gebreken van ons mu seaal beheer afgesneden. Po sitief is de winst, dat met de verbetering der opstelling 'n begin is gemaakt, waarbij vooral de heer Kiarenbeek, meer speciaal met het be heer der schilderijen en dor ceramiek belast, zjjn gewaar deerde hulp heeft, verleend." Als jongste verbetering wordt vermeld het herstel van de porseleinkast in de leeskamer. VAN CITTERS-POR- TRET GALERIJ. Van de aanwinsten ver dient vermelding een verza meling portretten van de fa milie van Citters, aan het Genootschap vermaakt door jhr. mr. E. W. van Citters, waardoor 48 schilderyen, w.o. 19 copieën (van '17) maar van Cittersportiretten uit ons en andere musea, 5 pastels en 10 miniaturen in het bezit van het Genootschap kwamen. De afbeeldingen liepen van de stamvader, Cornelia van Cit ters, zijdelalcenkoopman te Middelburg (1512—1590) tot de vader van de schenker, die in 1938 overleed. Zestien schilderden, een pastel en en kele miniaturen zijn thans te bezichtigen naast hetgeen reeds aanwezig was. Het aantal bezoekers beliep in 1947 1231. Het ledental bestond op 1 Jan. 1947 uit 1 erelid, 21 di recteuren en 500 leden, waar van 262 ln Zeeland, 104 in Middelburg. Op de reeds bovengenoem de historische bgdragen in 't Archief 1948 komen wij na der terug. Kantongerecht DRONKEN ACHTER 'T STUUR. Ter zitting van de Kantonrechter te Middelburg werden de volgende strafzaken behandeld; A. C., te Vlissingen, had ver zuimd het ingevolge de RJjtfjden- wet uitgereikte werkboekje in te vullen, voordat hij met een taxi wegreed. De politie kon derhalve niet controleren, wanneer zijn werktijd was begonnen. Straf; I 3 subs. 2 dogen hecht. L. de K., te Middelburg, stond terecht omdat hij een chauffeur een 24-tal personen met een auto had doen vervoeren, terwijl er geen bewijs aanwezig was, dat dié auto voor het vervoer van perso nen was goedgekeurd en ook de chauffeur geen geneeskundige ver klaring kon overleggen, dat hij geen lichamelijke of geestelijke afwijkingen had. die hem onge schikt zouden maken voor het In sturen van een autobus. Uitspraak; f 25 boete subs. 12 dagen hecht. A. H. H., te Vlissingen, had goe deren met een vrachtauto ver voerd zonder in het bezit te zijn van een vergunning van de Rijks verkeersinspectie. H. werd veroor deeld tot f 25 boete subs. 10 d. h. P. K„ te Nieuwland, had onder stellen vervoerd in de laadbak van een vrachtauto en deze gemakshal ve niet vastgebonden. Toen de auto dan ook een bocht nam. werd één der onderstellen er uit geslin gerd. Deze gevaarlijke manier van laden werd gestraft met een boete van f 25 subs. 10 dagen hecht. M. K., te Middelburg, had met zijn motorrijwiel des avonds ie Vlissingen gereden zonder de voor geschreven achterverlichting. Uit spraak: 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. I. B„ te Vlissingen. werd door de politie op het Betje Wolfplein aangehouden, terwijl hij in kenne lijke staat van dronkenschap ver keerde. B. werd veroordeeld tot f 25 boete subs. 10 dagen hecht. C. P. B., te Middelburg, moest met een vrachtauto een hoeveel heid ijzer vervoeren. Hij laadde de vracht echter heel slordig. Bij de Kanaalbrug verloor hij dan ook een stuk ijzer van niet minder dan 1000 kg. Voor zijn gevaarlijke han delwijze werd hij gestraft met f 15 boete subs. 8 dagen hecht. Tuchtrechter voor de prijzen. TE DURE SUIKERLETTERS De Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg behan delde in z\jn zitting de vol gende zaken: De R.K. Coöp. „O.V." te Vlissingen bood diverse le vensmiddelen voor een te du re prijs aan. Boete 20. M. H. de V. te Middelburg verkocht suikerletters boven de toegestane prijs, terwijl zijn receptenregister ook niet geheel bijgehouden was. De Tuchtrechter hield deze zaak aan. De verkoop van sigaren aanstekers tegen aanmerkelijk te hoge prijzen was G. A. M. te Vlissingen ten laste egd. Boete 20 met te ruggave der aanstekers. De Maartse buien, die zich enige dagen over ons land hebben ontladen, konden deze schilder niet van zijn stuk brengen. Om zich enigermate te gen de nattigheid te be schermen, maakte hij ge bruik van een paraplu. Droog aan het werk in een typisch straatje van de Amsterdamse Jordaan met de Westertoren op de achtergrond. ZEEWERING MOET HERSTELD WORDEN Dat de toestand waarin de zeewering in W. Zw. Vlaande ren verkeert, ernstig is en dat deze ernst door de landbouwers volkomen wordt beseft, kwam Dinsdagmiddag duideiyk tot uiting in de vergadering, die in café de Vuyst te Oostburg werd gehouden door het bestuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis met de hoofdingelanden. Voorzitter was de plaabvcrvansend dükfraaf, dc heer E, M. J. Lannotlc. HU deelde mede, dat, oumiddeliyk na de hevige storm op 1 Maart jl„ de directeur-hoofdingenieur van de rijkswaterstaat de scha de heeft opgenomen en aangedrongen heeft op herstel bin nen de kortst mogciyke tyd. Het bestuur heeft daarop een begroting gemaakt van de werkzaamheden, die dringend nodig zijn en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat daar voor nodig zal zijn 1.300.000. Dc zeewering is echter zoda nig slecht, dat men na 3 a 4 jaar gedwongen zal zün deze geheel in orde te maken. Daar voor zal nodig zijn, ongeveer 4 millioen. Het voorlopig herstel kan echter niet meer wachten en door de rijkswaterstaat is dui- delyk te kennen gegeven dat, mocht het waterschap in ge breke blijven, de rijkswaterstaat zelf zal ingrijpen en de kosten zal vorderen van het water schap. Ir. I. van Sandick gaf daar op een overzicht van de schade die is aangericht. Zo is de dijk, ter hoogte van de Verklikker enorm aangetast en zijn daar in drie grote gaten geslagen, waardoor 1000 m3 klei is weg gespoeld. Er is veel duin weg geslagen en speciaal in Cad- zand heeft het ontbreken van paalhoofden ernstige ge volgen gehad. Op een enkele plaats is de kruin van het duin nog slechts een meter breed en zonder twijfel zal ook dit verdwijnen. Noodzakelijk zal zijn. dat aldaar een 4-tal paal hoofden worden gemaakt, waar door weer strand gewonnen zal kunnen worden. Spr. gaf voorts een overzicht van de andere werkzaamheden die dringend noodzakelijk zijn. Aan de hand van een platte grond wees de ingenieur er op, dat van geheel W. Zw. Vlaan deren. slechts een heel klein gedeelte hoger ligt dan 3 m. plus N.A.P. Wanneer men bedenkt, aldus spr., dat het water op 1 Maart 4 m. boven N.A.P. is geweest, kan men beseffen welk een ramp een dijkdoorbraak zou zün. WIE ZAL DAT BETALEN? Door het waterschap is reeds een jaar geleden een rapport gemaakt van de werkzaamhe den die noodzakelijk zyn en toen is aan de Rijkswaterstaat Dankbaarheid van Amerikaans soldaat. Dinsdag heeft de Ameri kaanse ambassadeur, dr. Her man B. Baruch aan de burge meester van Breda, de heer Prinsen, tienduizend sigaretten overgedragen, die verdeeld zullen worden onder veertig burgers dezer gemeente, die in de bezetting aan Amerikaanse piloten hulp hebben verleend. De zending sigaretten is een geschenk van de voormalige Amerikaanse soldaat Richard Reardon, die in de omgeving van Breda neerstortte en zich met behulp van een onbekend! gebleven Bredanaar in veilig heid wist te brengen. gevraagd om een bijdrage in de kosten. Intussen zijn reeds enkele werken uitgevoerd, doch een rijksbijdrage werd nimmer ontvangen. De Rijkswaterstaat verlangt eerst een volledig plan van alle werken die nodig zijn, zowel aan de zeewering, als aan de wegen en het ont wateringsplan. Het kan echter nog jaren duren aleer al deze plannen gereed zijn en intussen heeft het waterschap met grote moeilijkheden te kampen. NIETS DOEN. Uit de vergadering gingen stemmen op, om niets te doen en het er nu maar eens op aan te laten komen, maar het be stuur raadde dit met grote be slistheid af. Laat het water schap, aldus het bestuur, de goe de wil tonen en maatregelen nemen. Zeker, dat eist offers van de boeren, offers, die zwaar zijn, juist nu de landbouw een moelijke tijd doormaakt. Er moeten grote werken worden uitgevoerd om ons landje van Cadzand te beschermen tegen de zee en door deze werken zelf uit te voeren, blijft men baas in eigen huis. Wellicht dat het Rijk dan als nog tijdig steun zal verlenen. Er zal een 4 tot 5 jarenplan gemaakt moeten worden. Tenslotte vroeg het be stuur een volmacht om een kasgeldlening aan te gaan van 1.300.000 en deze vol macht werd met bijna alge mene stemmen verleend. Vervolgens werd voorge steld om nog dit jaar het dijkgeschot te verhogen met 4 per h.a. en de opbrengst van deze verhoging, zünde f 100.000, te gebruiken voor rente en aflossing. Ook dit voorstel werd met bijna algemene stemmen aan genomen, waarop de voorzitter dank bracht aan de hoofdinge landen en gezworenen voor de ze wijze besluiten. ONTYVATERINGSPLAN. Aan het begin van de ver gadering deelde de voorzitter mede, dat volgens mededeling van Ged. Staten de minister van Waterstaat zich niet lan ger zal verzetten tegen de op dracht, die door het waterschap was verstrekt aan de Ned. Hei de Mij. voor het maken van een ontwateringsplan. BRUGGEN. Daar de bruggen in het Wa terschap eigendom zijn van het Rijk, met de bepaling dat het waterschap voor het onderhoud dient te zorgen, werd aan het Rijk verzocht, om het herstel van de vernielde bruggen voor rekening van het Rijk te doen geschieden. Hierop is echter bericht ont- ze bruggen komt voor rekening vangen, dat het herstel van de- van het waterschap. Wanneer men bedenkt dat de nieuwe brug over de zeesluis te Cad zand ongeveer een millioen zal kosten, dan is het wel dui delijk, dat deze kosten door het waterschap niet te dragen zijn. De vergadering besloot dan ook geen genoegen te nemen met deze houding van het Rijk en rechtskundig advies in te winnen, temeer daar er vele bruggen vernield zijn. Een plan is opgemaakt, om alle bruggen, langs de gehele Linie, ongeveer 20 in totaal, definitief te herstellen. Middelburg FEESTAVOND „DE ZAAGMOLEN" In het Schuttershof te Mid delburg werd door de Perso neelsvereniging van de N.V. Houthandel v/h G. Alberts, „De Zaagmolen", een ontspan ningsavond aangeboden, die zeer geslaagd was. Met een afwisselendprogramma van toneel, muziek en zang wist men de vele aanwezigen tot het einde te boeien. Een bal vormde het slot van deze avond. JAARVERGADERING „MERCURIUS" De Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kan toorbedienden en Handelsrei zigers „Mercurius". afdeling Middelburg, hield de jaarver- ;adering. Uit het door de se cretaris^ uitgebrachte verslag bleek, dat de afdeling in '48 een netto ledenwinst heeft be haald van 13%. De activiteit van de afdeling Middelburg is groot geweest. De penning meester werd voor zijn gelde lijk beheer van de bondsfinan- ciën volledig décharge ver leend. De aftredende bestuurs leden werden alle bij acclama tie herkozen. Na de pauze hield de dis trictsbestuurder voor het Zui den, de heer K. F. Pieterse, een inleiding over het begin- slprogramma van ht N.V.V. In zijn slotwoord riep de voor zitter de aanwezigen op deel te nemen aan het propaganda werk ter versterking van de bond. Zoutelande VERGADERING V.V.V. ZOUTELANDE. Dezer dagen hield de V.V.V. te Zoutelande haar algemene vergadering. De voorzitter, de heer G. Gabriëlse, sprak een openingswoord, waarna de no tulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Uit het jaarver slag bleek, dat ondanks de slechte zomer toch een grote vooruitgang te constateren viel Amsterdamse Beurs 97 U 96'i Neder). 1948 3U dito 1947 (3%) dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3' Investeringscert. 3 Nederl. 1962—64 Nederl. 1962—64 Nederl. N.W.S. 2',.. Spaarc. a 100 2>,i 'l Ir.dië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned- Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Catvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. ScheeDV. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor 59 Kennecot 47% 47% Shell Union 35% 35% Baltimore Spw. 7% Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania Zonder dat de handel op de Am sterdamse effectenbeurs van enige betekenis werd, was men in het algemeen toch wel van mening, dat er een iets vriendelijker stem ming heerste en dat er wat grond in de markt was gekomen. Politiek nieuws van enige betekenis was niet bekend geworden en men hel de er toe over gunstiger tendens toe te schrijven aan invloed van gerealiseerde Amerikaanse divi- venden. Verkoop orders van het publiek waren, voor zover waar neembaar niet aanwezig, doch de kooporders ontbraken eveneens. Op de oeleggingsmarkt bleek een eind te zijn gekomen aan de stij ging. die zich deze week voor vrij wel alle fondsen in deze hoek heeft voltrokken. E}e stemming was voor de voornaamste soorten iets ge makkelijker en de omzetten wa ren, voor zover te controleren, niet groot. 943/i 94-14 96% 104',4 151% 151 15654 158 27954 280 Va 1.31 132V4 1.55 156 177'4 179% 23154 23154 16152 16054 147 14754 159 159J4 150 5'2 149'i 119% 1235-: 134% 135 31% 31% FEUILLETON Roman van MARIA SAWERSKY 85 Kareltje kon zich niet be heersen en liet een luide juich kreet horen. „Een geweldig idéé van u, tante Sabine!" riep hij ver heugd. „U gaat vooruit en als wij onze tournee beëindigd hebben, dan komen Felix en ik na om van alle vermoeienissen van de hulde en het eerbetoon dat ons te beurt is gevallen, te bekomen. Wat denk jij daarvan, Felix?" Dr. Reuder antwoordde niet direct. Hij keek de oude dame onderzoekend aan. „Hoe gaat het met Beate Mengelberg, tan te?" vroeg hij. „Hm, dat zal ik pas kunnen beoordelen, als ik daar ben", ontweek Sabine Reuder de vraag van haar neef. „Maar Kareis idee om samen later te komen, lijkt me uitstekend. Ik hoop, dat jy er ook mee ac- coord kunt gaan, Felix?" Reuder knikte bevestigend. „Ongetwijfeld, tante. Zodra we met die filmvertoningen klaar zijn, kan u op ons rekenen. Ka- rel heeft gelijk; een korte va- cantie zal ons allen goed doen". „Ik heb nu eenmaal van die heldere momenten", vond het bescheiden Kareltje. „En ik zou graag zo gauw mogelijk weg willen", zei Sa bine Reuder nerveus. ..Als ik me eenmaal iets in m'n hoofd heb gezetAch Felix, wees zo goed een reisbiljet voor me te kopen, maar niet voor de trein. Ik wil vliegen". Dat was voor de bejaarde Sabine wel iets zeer ongewoons en het bewees overduidelijk, dat ze werkelijk spoed achter de zaak wilde zetten. Tot dus ver had ze zich altijd sarcas tisch over deze moderne wijze van vervoer uitgelaten, omdat ze er in haar hart bang voor was. Nu echter stapte ze plot seling over alle bezwaren heen. „Meer dan naar benoden val len. kan ik niet", meende ze haar neef, maar innerlijk toch ook zichzelf te moeten gerust stellen, toen Felix haar een paar uur later naar het vlieg veld bracht. „Enen met die trein kan tenslotte ook wat gebeuren. Kom je vooral ook zo gauw mogelijk. Felix?" „Heeft u slechte berichten over Beate gekregen, tante?" vroeg Reuder zacht. „Hm, slechte niet. Ik heb een brief van een oude vriendin ontvangen en daaruit is me ge bleken, dat de dames Larsen niet het meest geschikte gezel schap voor h'et meisje vormen, Je weet dat ik Beate graag mag en ik meen daarom goed te doen mij eens op de hoogte te gaan stellen. Doe een schiet gebedje voor me, Felix, dat me bij die akelige vliegerij niets overkomt. Een beetje bang ben ik toch wel Juffrouw Reuders angst ver dween echter al spoedig, toen zij zag met welk een gelaten heid de andere passagiers ir het vliegtuig stapten. En toen zij het trapje opklom, voelde ze zich een heldin en decoreer de ze zichzelf. Wantrouwig be keek ze haar plaats, alvorens te gaan zitten en het papieren zakje bezorgde haar even een koude rilling, maar daarop wist ze zich toch weer spoedig te beheersen. Kom. kom, zee ziek kon ik op een schip ook worden, stelde ze zichzelf ge rust. Het pakje watten, dat de vriendelijke stewardess haar overhandigde, draaide ze hul peloos om en om. „Wat moet ik met die rom mel?" „Dat is voor uw oren me vrouw. Sommige passagiers hebben last 'van het geronk der motoren", luidde het antwoord. (Wordt vervolgd). Het ledental steeg van 91 tot ~X In 1947 zijn 157 strandtenten geplaatst, in 1948 195 stuks. Het aantal gasten bedroeg over 1948 in pensions 1268, in gemeubi leerde huizen 529 en in gemeu bileerde kamers 481. Totaal 2278 gasten, tegen 1664 in 1947. Btj niet-leden der V.V.V, hielden in gemeubileerde hui zen verbluf 100 gasten en 260 gasten in gemeubileerde ka mers. Er waren 223 kampeer ders. In 1948 zijn 1000 exempla ren van de Gids verspreid. Dit getal zal voor 1949 1500 exem plaren bedragen. De heren G. Gabriëlse, K. Labruyère en Joh. Kruit wer den als bestuursleden herkozen, terwijl tot lid van de controle commissie werd gekozen, de heer J. Bimmel. De rekening en balans werden goedgekeurd. Westkapelle KORFBALWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag speelde op het sportterrein te Westkapel le de plaatselijke korfbalvereni- ;ing „Stormvogels" tegen T.C. 3. van Arnemuiden. T.C.P. wist deze wedstrijd met 10 te winnen. Ritthem Amerikaanse verrassing voor Ritthem. Zaterdag jl. werden aan de kinderen van 015 jaar te Ritthem verrassingen uitge deeld, welke afkomstig waren uit Columbus in de staat Ohio der Vei'. Staten. Het „Hilltop- commitlee" aldaar, waarvan mr. C. C. Hartley voorzitter is, heeft voor deze zending gezorgd en daarmede vele kinderen ver blijd. Genoemd ..committee" stelt zich ten doel naast hulpverle ning ook door briefwisseling hechte vriendschapsbanden te sluiten 'tussen Columbus en Ritthem; Vele Ritthemmers hebben reeds brieven ontvan gen en beantwoord. Het Ame rikaanse blad „The Hilltop Re cord" wijdde een heel artikel aan deze actie van het „Hill top-committee" en gaf daarbij een beschrijving van Ritthem tijdens de inundatie. Tevens zijn nog textiel-arti- kelen voor zeer kleine kinderen en ouden van dagen uitgereikt, Welke waren toegezonden door mevr. W. V. 'M. Koene-Ager- beek uit Rotterdam. Deze zen ding bestond o.a. ook uit en kele costuums en grijsblauwe dekens en schoenen. Zeer be grijpelijk is men ook hiervoor de geefster zeer dankbaar. Veere UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van de bon kaarten zal te Veere plaats hebben voor allé zelf verzor gers en niet-zelfverzorgers op Vrijdag 25 Maart. St. Laurens FEESTVERG ADERING ORANJEVERENIGING. Dinsdagavond hield de Oran jevereniging te Sint Laurens haar eerste feestvergadering in het gemeentelijk vergaderlo kaal. onder leiding van de heer J Riemens. De burgemeester hield een toespraak, waarbij hi| herinnerde aan het 20-jarig bestaan van de vereniging en aan de feestelijkheden van vo rig. Enkele leden van het Se- rooskerkse muziekcorps ver leenden hun medewerking. De heren Dingemanse en van de Berge brachten enkele aardige voordrachten. Het stuk „Ron kende motoren" viel bijzonder in de smaak. Woensdagavond werd hetzelfde'programma nog maals opgevoerd. Burgerlijke Stand. SOUBURG. Bevallen: A. de Rijke—Arcndsr, d.; D. de Kraker—Klap. z.; F Briars—Inen, d.; A. C. Poortvliet op 't - Hof, d.: E. H. A. Coop- manPeters, z.: M. de Voogd— Leijnse. d. Ondertrouwd; W. Schout. 25 J. en J. J. Wolters. 22 j.: P. Pufjpe, 26 j. en J. S. Schout. 22 j.; C. J. Renalda. 49 j. en A. Strobos. 23 j. Getrouwd: J. S. de Kraker. 36 J. en M. Koch. 24 j.; L. Kloosterman. 32 j. en C. Joziasse, 34 j.: A. C. Rottier. 34 j. en L. Vos. 36 A. F. Klaver. 26 j. en M. M. Suur- mond. 25 j.: J. Schinkel. 25 j. en A. J. de Ruijter. 20 j. Overleden: C. van der Pijl, 53 echtg. van J. M. van Boekhout. MIDDELBURG. Bevallen F. Boogaard—Corne- lisse. d.: J. P. Dourleijn—Bax, d.; J. P. J. Aarnoudse—Slagter. z.; M. Pleyte—Wiekei. d.: F. R. Blom- mersv. Oorschot, d.: I. van Aart- sen—Pleyte, d.; I. E. Pouwels— Miiser, a.: C. Lorier—Cornelisse. d. Ondertrouwd: G. B. J. Kotkamp. 24 j. en C. Joosse. 22 j.; M. Hibcls. 55 j. en J. M. van RooUen, 43 .1.: T. P. J. Jansen. 20 j. en S. E. Buys. 18 j.; C. M. Lokersc. 44 j. en M. J. Schaalje. 43 j. Getrouwd: J. Liebers. 36 j. en T. de Klerk. 34 j.; P. Dronkcrs. 24 j. en J. Pouwer, 21 j.; W. van Ouwerkerk. 27 j. en K. den Bocft, 26 j. Overleden: J. M. Witman. 73 j.; A. C. van Doorn. 64 j.: M. J. C. Leenhouts, 47 j.; J. P. Lecnhouts, 83 j.; M. Janse. 68 j.: M. E. J. A Mes. 33 j.: T. M. Kortekaas. 50 j.: P. de Meulmeester, 83 j.; M. J. Quist. 77 j. Het wereldvrede- congres in de Ver. Staten. Thomas Dewey. aan wie als gou verneur van de staat New York van vele zijden verzocht is hel voorgenomen „cultureel en weten schappelijk congres voor de we reldvrede" te verbieden, heeft ge weigerd aan deze verzoeken ge volg te geven ofschoon hy ver klaarde te weten, dat dit „een aangelegenheid van het commu nistisch front" is. Dewey zeide, dat het nemen van maatregelen tegen het congres zou neerkomen op „verloochening van ons vitale be ginsel van vrijheid van menings uiting voor iedereen, ook voor hen met wie wij fundamenteel en on overbrugbaar van méning ver schillen." De Sowjetrussische afgevaardig den naar het congres, die inmid dels per vliegtuig op Shannon ir» Eire zijn aangekomen, zeiden „verbaasd" te zijn over het weige ren van visa aan afgevaardigden uit andere landen. Alexander Fa- dejef. de secretaris-generaal van de Solwjetrussische schrijversbond, zeide: „De wens van onze groep is. in de V.V. de intellectuele ban den tussen het Amerikaanse en het Russische volk te kunnen verste vigen. De misverstanden tussen de Westelijke wereld en de Sowjet- Unie zun te betreuren en door mid del van ruimere uitwisseling van culturele ideeën zullen velen ei - van uit de weg geruimd kunnen worden." Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoek. J. Pronk, cand. te Scheveningen. Hoe vindt I" deze mantel? Hij wordt gedragen door Charmiennp Ilarker in de R. K.O. Radin-film „Every giri should .be married" en is ge maakt van geruite wollen stof in de kleuren hardgroen en felrood, met een smalle gou den streep. In de rug wordt een ceintuur gedragen, die echter ook losgeknoopt kan worden. Charmienne draagt hierbij een klein, groen hoed je en ondenkrbruinc hand schoenen en schoenen. VRIJDAG. Israël heeft zich de laatste jaren niet alleen staatkundig ontwikkeld, maar ook cultureel. Eer bestaat in deze jonge, en tegelijk zo oude staat een grote culturele belangstelling. Reeds voor dft oorlog werd een Joods orkest opgericht dat zijn eerste concert gaf onder leiding van Arturo Toscanini. Ook op com- ponistisch gebied wordt er veel gepresteerd. Max Vredcnburg zal vandaag hierover spreken onder de titel „Nieuwe wegen van Joodse componisten" (H. II 17.20). Hilversum I; 7 en 8 Nieuws; 8.45 Muziek bij het werk; 10 Ilenry Merckel, viool met l'Ovchcslrc des Concerts Pasdeloup; 11 Zangrecital door Cornelis Kalkman; 12 Gra- mofoonmuziek; 13 Nieuws; 14.20 Philadelphia Orkest o.l.v. Leopold Stokowski; 15 Het oud-Nederl. Geestelijke Volkslied; 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers: 16.40 Voordracht van lijdensgedichten, door Nico Dekker; 17 Russisch Staatsorkest; 17.30 Koor o.l.v. Alc:< Schellevis: 18 Pianoduo André de RaaffJacques Schutte: 18.30 Ned. Strijdkr.: 19 Nieuws; 19.15 Geestc- ïyke liederen: 20 Nieuws; 21.15 Busch-strijkorkest; 22.25 Kwartet o.l.v. Mcindert Boekel; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 8.18 Operettes van Franz Lchai 9 Mcndelssohn-concert; 9.35 Gra- mofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw: 10.45 Moderne pianomu ziek: 12.45 Pianospel door Frankie Carle; 13 Nieuws; 14 Kookkunst; 14.20 Het Kamerorkest o.l.v. An dré Rleu: 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.20 Wij en de muziek: 18 Nieuws: 19 Denk om dc bocht: 20 Nieuws; 20.05 Het Gronings Strijkkwartet; 21 Men vraagt... er. wij draaien; 21.30 Het mysterie van de Prinsengracht; 23 Nieuws. Brussel-Vlaams (322 m.): 7, 8. 9. 13, 17,05, 19, 22 en 22.50 Nieuws: 14 Gram. muziek; 18.15 Causerie; 19.45 Filmmuziek: 20.30 Omroep Symph. orkest. Brussel-Frans (484 m.i; 7. 8. 13. 19.45. 22 cn 22.55 Nieuws; 13.15 Casinoprogr.: 20 Gevar. progr.; 21.30 Montavani en z.yn orkest. Engcland-Home Service (343 in.r 14. 19. 22 en 24 Nieuws; 13.30 Cantlnémuzièk; 19.45 Causerie: 21.30 Gevar. progr. Engeland Light Program '1500 en 262 m.): 10. 20. 23 en 0.56 Nw 12.30 EBC Welsh Orkest; 13 50 BBC Northern Ork.: 15 Vooï «e vrouw; 18.15 BBC Schots Variété Orkest; 19 Sandy Macphcrson, or gel: 19.45 Hoorspel; 23.15 Cause rie: 24 Voordracht. ZON EN MAAN. 25 Maart; Zon: op 6.33 onder 19.01 I Maan; op 5.48 onder 14.21 25 Maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzcc Hoog Water U.-i-NAP u.-l-NAP 12.05 1.42 0.02 1.37 0.20 1.52 0.42 0.86 Laag Water u.NAP u.NAP 12.33 1.63 12.56 1.79 13.15 1.14 5.42 1.67 6.11 1.91 6.45 2.04 6.37 1.50 18.09 1.58 18.38 1.81 19.14 1.95 19.05 1.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5