Gronderosie in Amerika Middelburg roept de wereld aan Voorzitters vertoeven soms in hoger sferen Kamerpresident neemt niet aan beraadslagingen deel jr jT Het parlement van een andere kant (Vlli) Eerste Kamer houdt „presentiegeld vergaderingen". (Van onze parlementaire redacteur.) Uet i* een liut om te alen, hoe sommige Kamerleden zich op het ^•preekgettoelte uitsloven om de andere afgevaardigden, maar vooral de minister achter de groene regeringstafel, met een Keur van argu menten en gegevens van hun gelijk te overtuigen. De een na de an der spuit zijn wijsheid en uren lang zit de president in zijn voorzlt- tersstoel en laat de woordenstroom gelaten en geduldig over zijn hoofd komen. Is het wonder, dat niet alles tot hem doordringt, dat bij zich vaak onledig houdt met het lezen van stukken, met het vullen van o-tjes, met het bekijken van de plaatjes in de nieuwe aanwinsten voor de Kamerbibliotbeek of een praatje maakt met een afgevaardigde, die vertrouwelijk naast zijn imposante stoel is komen staan? Als een lid uitgesproken is, richt zijn afgeleide geest zich plotse ling weer op zijn bijzondere taak, hij zoekt ijlings naar het spre kerslijstje en zegt: „Het woord is aan.... is aan.... eliis aan de lieer Hoogcurspel", want het kost hem niet zelden enige tijd, voordat hij dc naam gevonden heeft. Dat gaat niet alleen zo met de Tweede Kamer-president dr. Kor tenhorst; dat was het geval met 'alrijke voorzitters vóór hem. Daar is een niet onaardige geschiedenis over tc vertellen. Ken vroegere voorzitter, wiens gedachten zJch tijdens de debat- 1en menigmaal bezig hielden met geheel andere zaken dan met het vervelende wetsontwerp, dat in bespreking was. vertrouwde, als er iets bijzonders gebeurde, geheel op zijn oplettende griffier. Deze liad de gewoonte om de president, zodra een lid uitgesproken was. toe te voegen: „Hij zit". Waarop de voorzitter, weer geheel in stijl, zei: „Het woord is aan Toen een spreker eens een zeer rake opmerking maakte, riep het toenmalige Kamerlid mr. Duys: ..Die zit". Deze bekende klanken drongen door tot de soezende pre sident.. die aanstonds zijn lijstje raadpleegde en zei: „Het woord is aanhetgeen begrijpelijk veel vrolükhcid verwekte. Zeker, het gebeurt vaak. dat de voorzitter met levendige belang stelling de beraadslagingen volgt on ongetwijfeld zou ook h(J over het onderwerp graag eens het zij ne zeggen. Doch het is gewoonte in ons parlement, dat de presi dent zijn strikte onpartijdigheid handhaaft zowel dr. Korten- horst in de Tweede Kamer als prof. Kranenburg in de Eerste slaagt daarin wonderwel en zich niet in de debatten mengt. Verboden is het niet. De beide voorzitters zijn lid van de Ka mer. Voordat zij tot hun gewichtige functie geroepen werden, maak ten zij als gewoon lid normaal deel uit van hun fracties. dr. Kortenhorst van de K.VJ». cn prof. Kranenburg van de P.v.d.A. Toen traden zij meermalen als spreker op cn het is dus begrijpe lijk. dat zij ook thans nog wel eens van hun zienswijze blijk zou den willen geven. VOORZITTER EN LID. Bij hoge uitzondering heeft prof. Kranenburg, st' "risrechtsgc- ieerde van naam, dat bij de be handeling van ccn staatsrechtelij ke kwestie enige tijd geleden ge presteerd. Hij kon dat echter niet doen in zijn kwaliteit van voor zitter. Daartegen verzet zich het Reglement van Orde van dc Eerste Kamer. Toen hij zich in t debat mengde, moest h(j de voor- zittersstoel verlaten. Eerst na be ëindiging van zijn redevoering mocht hij daarop terugkeren. In die tussentijd werd dc leiding van de vergadering In handen gegeven van het op dat ogenblik aanwezi ge. oudst in Jaren zijnde lid. Wanneer dr. Kortenhorst in de Tweede Kamer over een in behan deling zijnd wetsontwerp zou wil- on de leiding van de vergadering moeten overgeven aan de vice- president. dat is mr. Donker van de P.v.d.A.t of als deze niet aan wezig is, aan de derde voorzitter, mr. Terpstra van dc A.-R. partij- Hij zou zijn zetel pas weer mogen innemen als dc beraadslagingen over het wetsontwerp geheel zijn beëindigd. Het is verstandig, dat dc Ka merpresident zich buiten de de batten houdt. want sprekende, moet hU partij kiezen en kleur be kennen, hetgeen voor iemand, die hoven de partijen behoort te staan, zeker niet aanbevelenswaardig is. Neen. de heren doen er goed aan zich als schoenmakers b(J hun leest te houden. Dan hebben zij trouwens al om heel wat dingen tc denken. Hun plichten bestaan voornamelijk in: het leiden van de werkzaamheden der Kamer, het handhaven van dc orde bij de be raadslagingen; het zorgen, dat geen spreker In zijn rede ge stoord wordt; het tot dc orde roe pen van een spreker, die beledi gende uitdrukkingen gebruikt; het tot de behandeling van het onder werp terugroepen van een spre ker, die daarvan afwijkt: het nauwgezet in acht nemen en doen naleven van het Reglement van Orde. Dat is al heel wat! Maar we zijn er nog niet: het verlenen van het woord aan hen. die het verlangen; het juist stellen der door de Ka mer te beslissen vraagpunten; het aankondigen van de uitkomst der stemmingen en het uitvoeren der besluiten, die door de Kamer zijn genomen- Een aantal van zijn werkzaam heden speelt zich dus af achter de schermen. In de openbaarheid is z(Jn taak in de regel niet moei lijk, omdat ook de Kamerleden de gang van zaken doorgaans uitste kend kennen en weten, wat wel en wat niet geoorloofd is. BEHANDELING, De toevallige, belangstellende leek. die een openbare vergadering bezoekt, staat soms raar te kijken, als hij de president bezig ziet. Niet alleen in de Tweede Kamer, maar ook in de Eerste Kamer. Het kan hem overkomen, dat de agen da een aantal wetsontwerpen ver meldt, waarover alle leden het roerend eens zijn en dus niet het woord gevoerd wordt. In de Eerste Kamer gebeurt het meermalen, dat prof. Kranenburg begint: „Ann de orde is het wetsontwerp tot naturalisatie van E. Wolff en twintig anderen. Ik open de be raadslagingen. Verlangt iemand 't woord? Zo nier, dan worden de beraadslagingen gesloten. Ver langt iemand hoofdelijke stem ming? Zo niet, dan is het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming aangenomen". Dadelijk daarop klinkt het „Aan de orde is het wetsontwerp tot goedkeuring van dc op 25 Sep tember 1948 te Londen gesloten Internationale Overeenkomst in zake wecrobservatiestations op de Noordelijke Atlantische Oceaan, met Slotprotocol en Bijlagen (we noemen maar een willekeurig voorbeeld). Ik open de beraadsla gingen. Verlangt iemand het woord? Zo nietOpnieuw draait prof. Kranenburg zonder haperen het hele verhaaltje 3f. Zo gaat 't een enkele maal. steeds met een ander wetsontwerp, tot over de tien keer toe. Eentonig, als een zich herhalende gramofoonplaat. Niemand luistert, niemand heeft Interesse! Prof. Kranenburg blijft formeel èn in de gelegenheid, die hij telkens weer biedt om over het wetsontwerp het woord te voeren èn in zijn conclusie, dat het zon der hoofdelijke stemming is aan genomen. Na tien minuten zijn de wijze heren door de agenda heen en de vergadering wordt gesloten. Had men deze punten niet kunnen uit stellen tot een openbare bijeen komst. waarin naar men verwach- Rijst-injecile. In Tegal werd by een massa-injectie aan ieder een, die reeds ingespoten was, een rijstkaart ver strekt. De belangstelling voor de injecties was groot. Iemand uit de dessa Pagongan zag zelfs kans om vier injecties te ha len. en dus ook vier rijst- kaarten te krijgen. Enige uren na zijn thuiskomst ^is hij echter overleden. ten kon. wel enige uren door de afgevaardigden gesproken zal worden, een vergadering dus. waarin gewichtige zaken aan de orde komen? vraagt menigeen zich af. PRESENTIEGELD. Natuurlijk kon dat! Maar als men de convocatie voor zo'n korte vergadering goed bekijkt, ontdekt men. dat de leden na afloop van de openbare bijeenkomst in de afdelingen gaan vergaderen. Zij moesten dus toch in Den Haag zijn en dan pikt men voor zijn moeite graag een graantje uit staatstrog mee! Voor de openbare vergade ring krijgen de leden namelijk een presentiegeld van f 30.. Een vaste jaarlijkse vergoeding, zoals de Tweede Kamexledcn, ontvan gen onze Senatoren niet. Maar ook zij komen graag aan hun trek. „Een presentiegeldvergadering", zeggen de parlementaire redactcu- ren. als zij plichtsgetrouw toch even naar het Eerste Kamer gebouw stappen om acte de pre sence te geven (Nadruk verboden). Een laag sneeuw heeft aan de haven van de Zuid-Italiaanse haven stad Bari een ongewone rust en helderheid verleend. Het was dc eerste sneeuwval in dit gebied sedert 30 Jaar en de zwaarste van de laatste halve eeuw. De luidruchtige eigenaars van de watertaxies werden door deze halve meter koude watten en de begeleidende vorst hun huizen binnengejaagd. Museum Boymans bestaat 100 jaar. Op 3 Juli a.s. zal het 100 jaar geleden zijn. dat het Museum Boy mans. toen gehuisvest in het voor malige gemeenlandshuis van Schie- land. zijn deuren opende voor het publiek, nadat in 1847 de gemeente Rotterdam in het bezit was geko men van de verzamelingen van Frans Jacob Otto Boy-mans. Ter viering van deze gebeurtenis zal een van de meest bekende hedendaagse verzamelaars, de oud- Rotterdammer O. G. van Beunin- gen, zijn wereldvermaarde collec tie gedurende de zomermaanden in bruikleen afstaan. De collectie van de heer van Beuningen is in de loop der jaren uitgegroeid tot een van de belang rijkste particuliere verzamelingen van deze tijd. Vooral op het ge bied van de Nederlandse primi tieven is deze verzameling onge ëvenaard. De enige van Eyck in ons land en de enige van Eyck. die niet in openbaar bezit is, be vindt zich in deze verzameling. De veelzijdigheid der collectie blijkt uit het feit. dat hier werken ver enigd zijn van Pieter Brueghei de oude het enige schilderij van deze meester in ons land de Maitre d'Aix. Titiaan, Tintoretto. Grcco, Jan Steen. Hercules Seghers Franse meesters van de 19e eeuw. Vincent van Gogh. een reeks Ita liaanse bronzen, tekeningen van Dürer, enz. Aan de Doetinchemse colon ne van de afdeling „De Oude IJsel" van het Nederlandse Rode Kruis werd het gouden kruis van verdienste, de hoogste onderschei ding welke het Rode Kruis kent, uitgereikt. Greppels in cirkels en productie- wisselinq bieden uilkomsi Kweken van regenwormen. (Van onze corx-espondent) New York, Febr. Het heeft jaren geduurd voor de Ame rikaanse boer bereid was zich te laten doordringen van het nut der grondbcscherming. Als er ooit van roofbouw sprake is geweest, was het wel in de V.S. Landbouwers en hun ge zinnen mergelden de grond uit, tot er nauwelijks meer iets op wilde groeien en trokken dan verder naar het Westen, om clders hun geluk te beproeven. Dat was nog niet zo heel lang geleden. De gevolgen ervan waren dan ook ontstellend in menig opzicht. In bijzonder korte tijd hebben het ministe rie van landbouw en de geaffilieerde Farm Bureaux, waar over wij al eerder schreven, de boer in een andere richting weten op te voeden. Nu de vorst achter de rug is, worden de aardappelkuilen oncn gemaakt en de inhoud gecontrö'eerd. De aangetaste piepers worden in manden apart gehouden, terwyl de gave knollen via de sorteermachine in balen worden verpakt en gereed gemaakt voor verzending. De problemen van erosie in de V.S. zijn tegengesteld aan die, waarmee Nederlanders te kampen hebben: hier treedt nl. als voornaamste factor op het gebrek aan water. Er zijn hier jaren van abnormale droogte geweest, jaren, waarin de vruchtbare corn-belt in het Midden Westen met recht in een dust-bowl (zanderij) werd omgetoverd. Die droogte woed de en er is geen boer, die het zich niet levendig herin nert in felle mate van 1930- 1938. En indien de weersom standigheden tijdens de oor logsjaren even ongunstig zou den zijn geweest, dan zou de proviandering der ge allieerde legers en burgerbe volking vanuit de Verenigde Staten er heel wat minder gun stig voor hebben gestaan - met alle militaire gevolgen van dien. Maar juist gedurende de oor log raakte de Amerikaan door drongen van de waarde van zijn grond. En in tal van sta ten, waar de oogst ieder jaar opnieuw door de weersomstan digheden bedreigd wordt, heeft men getracht de risico's zoveel mogelijk te beperken, door de grond te behandelen als een kasplantje. De pamfletten, die de Farm Bureaux uitsturen stimuleren deze bezorgdheid. „In de vlakte zullen er, altijd droogten, mislukte oogsten en zandstormen zijn'' zeggen vlam mende letters op de omslag. „Bereid u voor en laat de foto van deze verzande boerderij een baken op het land zijn". ZANDSTORMEN. De zandstormen, waarmee de Amerikaanse boer te kampen heeft, zijn niet alleen het gevolg van droogte en hoge windsnel heden. Losse grond is een veel vaker voorkomende oorzaak. Radio-amaieurs maken contact met de uiteinden der aarde Ecu jong en veelbelovend Engels fimsterretje 1» Diana Dors, dlo wtj hier afbeelden in een even elegante als war me mantel. Van achteren is hU een weinig klokkend, van voren eveneens schuin ge knipt, met één knoop slui tend. De grote zak Is opge stikt. Wanneer het waait draagt Diana haar shawl om het hoofd en anders wordt deze vlot onder dc kraag ge knoopt. Het voordeel van deze mantel is, dat dit model te allen tijde kan worden ge dragen. Klokgebeier van Oostkerk in donker Afrika. Da-di-da. Dit is «een nieuwe uiting van swingwoede, noch een toverformule van Tahiti, maar een symptoom van de hardnekkigste koorts, die een mens kan overvallen: de radio- koorts. Niet de bezitters van mooie radiotoestellen, die op hun gemak in een iuie stoel hun wensen geluid geven door de naald af te stellen op Beethoven of Bonte Trein, lijden aan die zonderlinge ziekte, maar het kleine, selecte legertje, dat niets liever doet dan aethercontactcn leggen, technische kennis verdiepen, radiowetenschap verder helpen en vriend schapsbanden over dc aardbol spannen. „Da-di-da" is een van de wachtwoorden der internationale broederschap van zend amateurs. leurstellingen slikken. Maar soms: eureka! Ziet U, dat zijn de ware ama teurs. Pionierswerk hebben zij al verricht beneden de 200 me ter, pionierswerk verrichten zij thans beneden de 10 meter (het normaal amateursverkeer ge bruikt dc 80, 40. 20 en 10 m.- banden). De radio-omroep heeft heel veel aan deze mensen te danken, dc radar niet minder. Radio, televisie, radar, zij staan nog in de kinderschoenen. Maar zij zullen bü hun ontwikkeling onmisbare steun ondervinden van dc amateurs. Neve behoort tot het gilde der pioniers. Hij is een van de kopstukken in Europa op het gebied van het amateurisme, omdat hij, door de radioweten- schap op amateurbasis te stel len cn jarenlang rusteloos te zoeken naar de mérites van de zeer hoge frequenties, belang rijke resultaten heeft bereikt Overal op onze oude wereld zitten ze achter hun apparaten en waarom zouden er dan in Zeeland geen lijders aan radio- phitus wonen? In Zeeuwsch Vlaanderen zijn er geregeld zes in de lucht en op Walche ren zeven. Een van deze laat- sten, de heer C. A. Kunst, voor zitter van de bloeiende afde ling Walcheren der VERON, dc vereniging voor experimenteel radio-onderzoek, hebben wij in zijn „shack" in Middelburg op gezocht en wij hadden het ge luk daar ook de heer P. Neve (zegt U maar PN) aan te tref fen. Beide zijn oude rotten op dit terrein; Neve experimen teert al tientallen jaren en kreeg reeds in 1933 zijn zend vergunning. Ja. vergunning, want bezit men een zender zonder licentie, heeft men dus geen examen afgelegd, dan is men niets meer dan een ordi naire aetherpiraat. Er zijn amateurs en amateurs. Zij. die het alleen maar leuk vinden kletspraatjes door de lucht te strooien, zijn niet de ware. Een échte amateur stelt als eerste doel: het experiment. Doordacht proberen, vólhou- den, trachten tc vinden. De practijk aan de theorie toetsen. Liever de morsesleutel hante ren dan de microfoon (vroeger waren de Zeeuwen zó afkerig van de „mike", dat men hun spottend ..sleutelridders" noem de). Naar iets bijzonders zoe ken. Dc mogelijkheden van de golflengten (hoge frequentie, ja zelfs ultra hoge frequentie) door eindeloos proberen te we ten te komen en aantonen. Tc- GEHEIMTAALTJE. Alle shacks ter wereld (U en ik zouden „kamertje" zeggen, maar de amateurs hebben hun eigen geheimtaaltje) hebben dit gemeen, dat de wanden bedekt zijn met kaarten, die uit alle hoeken van de wereld komen. Zij zijn als het ware regu's, die de amateurs elkaar zenden, wanneer zij elkaar voor de eer ste maal „gewerkt" hebben, d. w.z. verbinding hebben gehad. Het zijn dus „bewijsstukken" (die ook goed te pas komen voor het benalen van interna tionale certificaten) en tevens luisterrapporten. Bestudering van deze wanden is een ver rassende bezigheid, want men ontdekt dan al dadelijk, dat het voor een goede amateur een koud kunstje blijkt te zijn con tact te maken met Yokohama, Californië, Perzië, Alaska, Zuid- Afrika, Rio de Janeiro of Shanghai. QSL-kaarten worden deze regu's genoemd, want af kortingen en lettercombinaties voor veel voorkomende termen zijn bij het amateurisme opge legd pandoer. Zelfs is er een code voor „love and kisses" (vrouwelijke amateurs!) name lijk 88 en voor een lach (Hl). QSO duidt de verbinding aan en CQ zijn de groepletters van de vrije zenders, die iedereen mag beluisteren. Op sommige tijden zijn er zoveel CQ's in de lucht, dat een schrikwekkende cacophonie onLr^caj,«were amateur heeft ook eigen kenletters: mijn gastheren heet ten PAOWZ en PAOPN; PA geeft de nationaliteit aan, dc nul betekent „amateur" en dc laatste twee letters zijn de identiteit van het station. IK WORD COSMOPOLIET. WZ schakelde zijn onvangtoe- stel (zelf gebouwd, want een rasamateur kóópt die spullen niet) in en binnen 10 minuten had ik geluisterd naar een Zwitser in New York. een Ar gentijn. een Italiaan en een Sy riër. alsof zij naast mij aan de tafel zaten. Ik moet zeggen, dat ik nogal onder de indruk was, maar WZ en PN vonden de oogst niet overvloedig en ver telden mij liever iets van hun aardige ervaringen. Soms spre ken zij met de mannen op de eenzame buitenposten van de aarde, zoals de politicpatrouil les in het hoge Noorden van Canada. WZ had vorige week een Australiër, die met een ex peditie aan de Zuidpool ver blijft, te pakken. Postverbin dingen waren er niet en dus kon nog geen QSL-kaart ver zonden worden PN had voor de oorlog een wekelijks praatje met een Ne derlander in Indonesië, die nog in Middelburg school had ge gaan. Het was een treffend mo ment toen hij hem in 1946 weer „werkte". De man was toen pas binding met hem in Australië, in Californië en in Texas en onlangs weer in Indonesië! Alweer door een toeval werd laatst contact gemaakt met een inwoner van Detroit, die plot seling Hollands begon te spre ken. Wat bleek? De man had als kind enige tijd in België ge woond en bezocht toen vele malen dc Zeeuwse hoofdstad. Ongetwijfeld de grappigste ervaring had PN met een En gelsman in Tanganjika. Het was Zondagmorgen en voor de aar digheid hield h(j even de mi crofoon buiten het raam om het klokgebeier van de Oost- kerk tc laten horen. „Hé!" merkte de Brit in donker Afri ka op, „die klokken ken ik!" En inderdaad: het bleek, dat hij vroeger eens in Middelburg was geweest. Op Zondagmorgens plegen de Walcherse amateurs elkaar aan te roepen om ervaringen uit te wisselen. Dit zijn dan complete draadloze vergaderingen! „Radioamateurs zijn allemaal een beetje rare mensen", meent PN. Misschien heeft hij gelijk, maar ik oen meer geneigd be wondering voor hen te koeste ren. Deze internationale aether- verbroedering, nee. daar kun nen zelfs de diplomaten niet tegenop! Da-di-da! Modeshow per televisie. "V In Eindhoven hebben voor Philip's experimen tele televisie vijf man nequins de nieuwste voorjaarsmodellen aan duizenden kijkers ge toond. Dit was de twee de maal, dat in Neder land een modeshow per televisie werd uitgezon den. Zelfs uit Ede (G.) kwamen berichten van een goede ontvangst binnen. De conferences bij de modeshow wer den verzorgd door me vrouw H. Smit. Erie Bouché en Wim de Vries zorgden voor de muzikale omlijsting. Uit zeer betrouwbare bron 'is S; uit een kamp gekomen. Sinds- tussen de besturer. van de nati- dien is hij in Nederland ge- onale voikspartü - Dn Costa Go- weest en bezoekt diverse olie- mez) en dc Arubaanse Volkspar- velden. PN kreeg, steeds voor tij lEman) over'politieke san toeval) achtereenvolgens ver-'werking tussen belde partijen. Grond, die organisch gebonden is, of beschermd door wat er vap een oogst bleef liggen, door helm of zelfs onproductief riet, waait niet weg. Zelfs op het ogenschijnlijk dorste stuk land kan de grond bijeengehou den worden. Water is echter een veel belangrijker factor. In het Midden-Westen het aardrijkskundige hart van de V.S. is men er nu toe over gegaan om in de normale, voch tige jaren, een reserve aan vee voer te kweken, ten behoeve van de magere jaren. Wanneer de droogte aanbreekt is het mogelijk het vee te laten gra zen. zonder dat het de laatste pollen uittrekt hoe vaak hebben wij het niet in films kunnen zien sterft en het land voor de komende jaren onbruikbaar maakt. AFLOPEND WATER. Voor de landbouw geldt het zelfde: men tracht in de goede jaren door behoorlijke irriga tie te verhinderen dat het wa ter, na een behoorlijke regen val, in stromen van het veld afloopt, vaak nog kostbare top- In onze artikelen over de eerste symptomen van woestijnvorming in Ne derland en elders in Eu ropa maakten wij gewag van hetgeen in de Ver enigde Staten gaande is. Onze correspondent te New York schreef op ons verzoek bijgaand inte ressant artikel. grond met zich mee sleurend. Men zint op middelen om de grond meer met water te door drenken, om evaporatie van het water te voorkomen en zeker te verhinderen, dat een groot deel van het grondvocht wordt opgeslorpt door onkruiden. Om het aflopen van het water te verhinderen is men er toe over gegaan dezelfde methodes in te voeren met de noodza kelijke detailwijzigingen na tuurlijk die de landbouwers van het Verre Oosten reeds voor mensenheugenis kenden. Men kan hier door het land reizen en goed akkerland vin den, dat is uitgegraven in de vorm van terrassen. Contour bebouwing waarbij de voren niet louter recht-toe-recht-aan geploegd zijn, maar in een ring om het stuk land heeft ge toond grote voordelen te bie den voor het bewaren van het water. Er spoelt niets weg en het land wordt met de hoogste intensiteit doordrenkt. Er wordt dan ook voortdu rend op gehamerd, dat geen en kel stuk oogstland een tijd lang onbedekt mag blijven. In Ne derland waar de gemiddelde regenval afstuiving doeltref fend verhindert zou dit ze ker niet in die mate nodig zijn. De moderne Amerikaanse boer zal zijn kostbare grond bedek ken met stronken, stro of wor tels, Een bomenrij wordt even eens gebruikt om erosie ten gevolge van felle windvlagen te voorkomen. Men spreekt in de Great Plains van „bomen- gordels" en men heeft deze even zorgvuldig gekweekt en tegen het vee beschermd als men in Nederland het struik gewas, dat voor Walcheren be stemd is, zal doen groeien. Is de droogte dan eenmaal aangebroken en heeft de land bouwer de verstandige politiek gevolgd zijn land niet uit te mergelen, zijn grasland niet te laten grazen door meer vee, dan het kan voeden, zijn oogst land behoorlijk verzorgd dan nog zijn er kwade kansen. De droogte kan seizoenen ach tereen aanhouden. Nog kan de topgrond losraken. Er is dan maar één ding, dat hij nog kan doen. De schade is reeds groot en zijn oogst zal hij niet kun nen redden. Hij moet dan trach ten het dorre land te beplanten met een snel groeiend product, om althans verdere erosie te gen te gaan. Die snelle oogst zal hem geen cent opbrengen. Maar het zal wel zijn land voor de toekomst zo veel mogelijk beschermen. Wie toch tarwe of koren gaat zaaien komt stee vast bedrogen uit. Het was juist het zaaien van tarwe in de droge done grond, dat mede verantwoordelijk was voor de dust-bowl van de dertiger ja ren. AARDWORMEN. De Amerikaan is daarbij ook overtuigd geraakt van het nut van aardwormen. In dit ver band mag nog wel eens herin nerd worden aan de nobele po gingen van een Brits journalist. H. G. Franks, thans correspon dent van Reuter te Den Haag. die kort na een bezoek aan Walcheren in 1945 in Engeland heeft getracht een campagne van „aardwormen voor Nedei-- land" te organiseren. De deskundigen zijn het over het nut der aardwormen niet eens. Maar tuinlieden en land bouwers zullen eenstemmig erkennen, dat de aardworm, door zijn graven, de grond po reus houdt en wegen baant waardoor lucht en regenwater gemakkelijk kunnen doordrin gen. Bovendien brengen de wormen minerale elementen naar boven, bevorderen, de be mesting, en helpen de onder grond „levend" houden. WORMENKWEKERS. Het kweken van aardwormen is hier een levendig bedrijf ge worden, met een afzetgebied ver over de grenzen. Er zijn enkele honderden arbeiders-in dit bedrijf. Een hunner, Law rence Lemmons, een'tuin-archi- tect, begon er enkele jaren ge leden mee op een lapje grond van 33 bij 15 meter. Tuiniers, vissers en boeren behoren thans tot zijn regelmatige af nemers. Lemmons en zijn vrouw begonnen met 1800 aardwormen (eisenia foetida). elke ongeveer 10 cm. lang. Zij kweken deze aardwormen zo wel buitenshuis, als binnen in houten bakken. Mocht u er behoefte aan hebben; de Lemmons verkopen ze per liter, twee liter en vier liter, en hebben ze reeds ette lijke malen per luchtpost naar Europa verzonden, waar de lieve diertjes veilig in moeder aarde zijnondergedoken. De prijs voor vier liter be draagt 10, plus vracht. WISSELBOUW. Het afwisselen van bebou wingen, de z.g. wisselbouw, wordt eveneens van het hoog ste belang geacht om erosie te gen te gaan. Dit is hier van nog meer betekenis dan in Ne derland, waar men over het algemeen met vlak land te doen heeft. Maar het Ameri kaanse landschap is grillig, met hellingen en heuvels, die vaak verschillende grondstof fen bevatten. De boerderij van Chris Jensen nabij Audubon Iowa, is daarvan een typisch voorbeeld. Hij kocht de grond in 1935, en begon die onmiddel lijk te bebouwen overeenkom stig een van te voren opgesteld grondbeschermingsplan. Hij groef terrassen, liet stroken gras staan tussen twee ver schillende gewassen, ging con sequent te werk volgens het contour-bebouwingsprincipe en liet hen, die hem uitlachten om zijn „lappendeken" rustig lachen. Chris Jensen is de man die nu lacht. Want zijn op brengst aan mais (als veevoer) is aanzienlijk groter geworden; zijn grasland werd rijker aan voedzame grassen, hetgeen zich weerspiegelt in het gewicht van zijn varkens en koeien, en de melkproductie. De opbrengst van het land. vandaag is 50 a 60 pet. meer dan hetzelfde land in 1935 kon produceren. Niettemin is er van uitmergeling niet al leen geen sprake, maar het land is zelden in betere con ditie geweest. Jensen werkt volgens een vijf-jaar-plan. Op een stuk land zal hy twee jaar mais bouwen, het derde jaar haver (onmiddellijk na de oogst gevolgd door alfalfa zaad), daarna twee jaar al- fafa alvorens weer een nieu we oogst mais voor te be reiden. Zeer in het kort zijn dit de elementen, die de Amerikaan se boer in de strijd tegen de erosie heeft leren waarderen. Het heeft wellicht lang ge duurd voor men heeft inge zien, dat een kortzichtige be- bouwingspolitiek schadelijk is. maar de Amerikaanse boer beseft nu dat het niet lan- fer gaat om de oogst van lt jaar. maar die van de komende seizoenen. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4