Frans I en Frans II kenden de weg naar de S.D. NIEUWS UIT ZEELAND Kinderzorg vergaderde weer in eigen gebouw Als de schoonmaak WALCHEREN Ds. v d. Waa en de heer Mantz gehuldigd. De algemene vergadering van de Vereniging Kinderzorg. die Woensdag in Middelburg werd gehouden, had een bijzon der karakter. In de eerste plaats was het voor de eerste keer sinds Maart 1942. dat men weer de algemene vergadering in het gymnastieklokaal van het gebouw te Middelburg hield, voorts werd afscheid genomen van ds. C. v. d. Waa. die we gens vertrek uit Zeeland als bestuurslid had bedankt en tenslotte werd de penningmeester der vereniging, de heer C. C. Mantz gehuldigd, omdat deze vijf en twintig jaar onafge broken bestuurslid van ..Kinderzorg" is geweest De voorzitter, ds. A. de Vries. Ned. Herv. predikant te Middelburg, noemde in zijn openingswoord de terugkeer van de algemene vergadering naar het gymnastieklokaal aan de Veerse Singel tekenend voor de gang van zaken bij ..Kinder zorg": de oude orde keert te rug. De uitwendige restauratie is thans achter de rug, met de inwendige, d.w.z. de geestelij ke is men echter nog volop be zig. Ds. de Vries wees er op dat de zorg voor het materiële de geestelijke zaken niet op de achtergrond mag dringen. JAARVERSLAC. Het jaarverslag van de secre taris. ds. G. H. van Willens- waard uit Domburg, noemde 194S een jaar met licht- en schaduwzijden. Er waren wel eens minder prettige dingen, doch daarnaast waren er feiten die reden gaven tot verheuge nis. Ds. van Willcnswaard roemde de goede samenwerking tussen „Kinderzorg" en de of ficiële instanties, met name de voogdijraad. Met blijdschap werd gewag gemaakt van de opening van het nieuwe tehuis „Welgelegen" in Serooskerke en van de restauratie van het tehuis in Middelburg. Op 31 December 1948 waren er in to taal 204 kinderen in verpleging, te weten 109 jongens en 95 meisjes. Het totaal aantal ver- plecgdagen bedroeg in 1948 67.586. Het personeelscorps on derging enige mutatie. Gewezen werd op de noodzaak var een opleidingscursus voor het per soneel. FINANCIEEL VERSLAG. De exploitatierekening over 1948 van de penningmeester, de heer C. C. Mantz toonde oen tekort van 41.022.46. Uit de opbrengst van de collecten, contributies, busjes e.d. komt evenwel een bedrag van 29.824,15. zodat nog een te kort van 11.198.31 overblijft. Dit zal uit de kapitaaisdienst worden aangezuiverd. Voor de bus.ies-actie werd 1948 een re cord jaar. In 1916 begon men op initiatief van wijlen ds. Heij- mans uit Koudekerke" met deze actie, die de eerste keer 2800 opbracht. Thans heeft men reeds 18.653.99 opgehaald. De contributies lopen iets terug. De heer Mantz drong er bij de Kerkeraden op aan. met de be taling niet te verslappen en noemde enkele voorbeelden van gemeenten, die hun bij dragen hebben verhoogd. Na aftrek van de ontvangen en nog te ontvangen voorschots- ten is er-een tekort op de ka pitaalrekening van 60.000 wegens oorlogsschade. Dank zij een voorzichtig financieel be heer zal men dit tekort echter kunnen opvangen. De totaalkos- ten voor verbouw enz. van „Welgelegen" te Serooskerke bedroegen meer dan twee ton. De inrichting alleen kostte 10.000. welk bedrag werd ge schonken door de afdeling Zee land Nederlands Volksherstel. AFSCHEID DS. v. d. WAA. Ds. de Vries sprak, nadat de jaarverslagen waren uitge bracht, woorden van afscheid tot ds. v. d. Waa. ..U hebt uw liefde en uw werkkracht ge durende tal van jaren aan Kin derzorg gegeven", aldus ds. de Vries. „Op U is het woord van (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Uw handen onooglijk maakt, Pl'ROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 30-60 ct. (Ingezonden mededeling) toepassing: uw bescheidenheid is alle mensen bekend". Ds. de Vries dankte ds. v. d. Waa har telijk voor het vele, wat hij voor de vereniging heeft ge daan. Aan mevr. v. d. Waa wer den bloemen aangeboden. Ds. v. d. Waa dankte en be trok hierbij in het bijzonder ds. J. de Vries uit Goes en de heer Mantz. Aan de heer C. C. Mantz werd als blijk van waardering voor hetgeen hij vijf en twintig jaar lang als bestuurslid voor de vereniging heeft gedaan, een schilderij aangeboden en aan mevr. Mantz bloemen. In zijn dankwoord zeide de heer Mantz. dat hij zich als „cijfer- eter" in het begin wel eens on wennig had gevoeld tussen de ..lettel-etende" theologen. Het werk voor „Kinderzorg" heeft hij steeds met liefde gedaan. Hij hoopte, dat hij nog lang mocht werken voor de vereni ging. Door twee leden van het personeel werd de heer Mantz een bloemenmand aangeboden. Bü de bestuursverkiezing werd in de vacature mevr. Quarles van Ufford-baronesse Mulert tot de Leemcule geko zen, mevr. S. C. de Casembroot baronesse van der Feltz, in de vacature mevr. S. C. S. van Voorts Vaderde Vidal de St. Germain te Middelburg, mevr. C. J. SickeszSnijder, in de vacature de heer L. J. Soeters te Nieuwerkerk, ds. Witteveen. Biggekerke, in de vacature ds. M. H. Knijff. ds. C. L. v. d. Broeck te Oosterland. in de va cature van de heer J. S. No bels, de heer J. Chr. Kram Jr., Kapelle, in de vacature ds. v. d. Waa, de heer J. Germing Middelburg. Herkozen werden mevr. M. H. de JongeKwant, Vlissingen, mr. W. F. E. baron van der Feltz. Middelburg, de heer G. J. de Jonge, Vlissingen. jhr. mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg en ds. G. H. van Willenswaard te Domburg De morgenvergadering werd besloten niet enkele medede lingen van de de directeur der inrichting, de heer J. v. d. Windt, die o.a. het tuchtpro- bleem en de vrijetijdsbesteding besprak. De heer v. d. Windt wees op de noodzakelijkheid van een medisch-paedagogisch bureau. Mevr. L. C. P. Hogenbrink Visser, directrice van h.uize „Benvenuta" te Dordrecht sprak in de middagvergadering over .Observatie en selectie in de kinderverzorging". Mevr. Hogenbrink gaf een uiteenzetting van haar onder werp, waarna zij haar methode met voorbeelden toelichtte. Er volgde een korte bespre king, waarna ds. de. Vries de vergadering sloot. Bijzonder Gerechtshof VERRAAD UIT WINSTBEJAG. Sicherheitspolizei was gul met rijksdaalders.... Louter uit winstbejag en om een wit voetje bij de Si cherheitspolizei te krijgen, zo dat een baantje by deze dienst zou volgen, pleegden de koopman Frans van Loen- hout uit Goes en de arbeider Frans Koeijers uit Heerlen in liet begin van de oorlog en kele malen ernstig verraad. Woensdag hoorden zy oor_ 't Bijzonder Gerechtshof te Mid delburg in verband daarmede straffen eisen van resp. 8 en 7 'i jaar met aftrek. Frans Koeyers was in 1940 werkloos en ontving diakona- le ondersteuning. Op een kwa de dag kwam hij in contact met Frans van Loenhout, die hem voorspiegelde. dat er veel geld was te verdienen met handel in gouden tien tjes. Inmiddels had Van Loen hout al geprobeerd een baan tje te krijgen bij de S.D. in Middelburg. De Sicherheits- polizei-mannen hadden hem toen gevraagd, of hij niet wist. waar wapens verborgen zaten. Als hij hierover inlich tingen zou kunnen verstrek ken. zou hy daarvoor beloond worden Koeijers voelde voor een dergelijke samenwerking ook vel iets en zo brachten de naamgenoten in 1941 tezamen de S.D. van enige „anti-Duit se handelingen" op de hoog te. DRIEMAAL VERRAAD. Aan een zek-ere Nieuwen- huize vertelden de mannen, dat zij in Frankrijk zouden gaan werken en voor hun veiligheid revolvers wilden bezitten. Of hij daar niet aan wist te komen? Nieuwenhui- ze, die geen kwaad vermoed de, verwees de S.D—hulpjes, die ieder een rijksdaalder be loning in het verschiet had den, naar Frans Caljouw. die wapens zou bezitten. Maar deze Frans no. 3 had geen revolver in huis; het gerucht was ontstaan, omdat hij in 1940 meegeholpen had aan de Inzameling van Nederlandse wapens en uitrustingsstukken. Drama te Dordrecht in hoger beroep. Voor het Gerechtshof te den Haag werd Woensdag in hoger beroep behandeld het drama, dat zich in Maart 1948 in het diaconiehofje te Dordrecht heeft afgespeeld. De 25-jarige schilder B. had daar zijn vrouw vergiftigd door rattenkruit in haat- pap te doen en werd daarvoor ver oordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. Het 23-jarige meisje Maria B., met wie hij een ver houding had. werd wegens me deplichtigheid veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Hiertegen was Maria B. in hoger beroep gekomen. Tijdens de zitting beweerde de schilder B. als getuige, dat Maria hem het plan om zijn vrouw uit de weg te ruimen aan de hand had gedaan. Maria echter ont kende dat zy hem had opge stookt. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir ervan over tuigd te zijn, dat B. onder psy chische druk van het meisje had gehandeld. Hij beschouw de derhalve Maria B. als uit- I lokster van de misdaad en vond de door de rechtbank opgcleg- de straf niet te zwaar. I Van de 4212 verkeersbruggen. 'die tijdens de oorlog m Duitsland vernield zijn. zijn 1049 permanent len 3980 tijdelijk hersteld. Een huiszoeking door de S.D. volgde, maar leverde natuur lijk geen resultaat op. Ernstiger gevolgen had 'n tweede daad van verraad. Koeijers had vernomen, dat 'n vertegenwoordiger in Goes 'n radio-zendapparaat ln bezit had gekregen. Zich onschul dig voordoende kwam hij op bezoek en bood aan het toe stel te kopen. „Je kunt het gratis krijgen" antwoordde de 'vertegenwoordiger, „als ik er bij mag zijn, wanneer je naar Engeland seint!" Hef apparaat verhuisde naar de S.D., de vertegenwoordi ger kon twee weken naar de gevangenis ln Schevcningcn en dc twee verraders streken hun loon opelk een rijksdaal der! Ja, de S.D. was wèl gul, want ook voor ieder gouden tientje, dat bij een handelaar in beslag werd genomen, kreeg de aanbrenger een riks. En dus beijverden de twee helpers zich om enkele per sonen, die zij in hotel Tlvoli te Goes op deze verboden handel betrapten, by de man nen van het Middelburgse Molenwater te introduceren. KOPJE KOFFIE. Van Loenhout had nog meer op zyn kerfstok. Na dc ca pitulatie in Mei 1940 was hij enige tijd in bet kamp van de Opbouwdienst in Sluis, maar hij nam ontslag en deel de de Sipo mee, dat officie ren en manschappen van deze dienst de gehele dag luierden en op Duitsland scholden en dat oorlogsbuit werd verstopt, „omdat die mischien van pas zou komen, als de Duitsers uit Nederland zouden worden gegooid." Verdachte ontkende zekere Bal uit Hansweert, die van plan was vanaf de dijk tus sen Wemeldinge en Kattendij- ke naar Engeland te vluchten, by de S.D. te hebben aange bracht. Bal heeft 3 weken ln het Huis van Bewaring geze ten. Wel gaf Loenhout toe de Sipo ingelicht te hebben over een handel in gouden tientjes door zekere Louws te Oost- kapelle. Beloning had hij daar niet voor gehad; alleen ver- oeding van de reiskosten, 'n _;opje koffie en beloften over een baantje in de toekomst. De verdediger van Koeijers, mr. U. Postma, vroeg een voorwaardelijke straf, de raadsman van Van Loenhout, mr. M. A. Tervvoert een mild vonnis. VRIJSPRAAK In de ochtendzitting kwam voorts de zaak- tegen de voor malige ambtenaar van het ar beidsbureau te Hulst, P. J. Sameel, weer in behandeling. Sameel, die er van werd be schuldigd geld te hebben aan genomen voor het verstrek ken van vrijstelling voor ar beid in Duitsland, heeft reeds op 10 November terecht ge staan, doch na behandeling van zyn zaak werd deze te rug verwezen naar de Raads heer-Commissaris voor nader onderzoek. Nadat nog enkele getuigen waren gehoord, nam de pro cureur-fiscaal het woord. Hy achtte bewezen, dat Sameel (thans onderwijzer in Alke made) gelden voor bewezen diensten heeft ontvangen, maar wilde er rekening mee houden, dat verdachte in de oorlog verdienstelijk illegaal werk heeft verricht. Hij vroeg vrijspraak. Sameel. vrijspraak, Koekers en van Loenhout, ieder 6 jaar, met aftrek voorarrest en ont- Eerst huizen, dan Butlin-kampen. Het lid der Tweede Kamer de heer Steinmetz heeft de mi nister van wederopbouw ge vraagd of het juist is, dat de minister medewerking heeft- toegezegd voor de bouw van een Butlin-vacantie kamp te Zandvoort. Hij geeft de minister in over weging alle maatregelen te ne men. welke nodig zijn om te voorkomen, dat in deze tijd, waarin de woningschaarste nog ontstellend is, een dergelijke inrichting tot stand komt. Besprekingen over onder wijzerssalarissen afgebroken Volgens de Volkskrant heeft de regering de besprekingen met de onderwijzersorganisa ties over verhoging van sala rissen afgebroken. Het zou hier gaan om de verhoging van 5 welke enige tijd ge leden reeds aan de ambtena ren werd toegekend en die nu ook door de onderwijzers wordt verlangd. De regering zou nu de her ziening verder zelf ter hand nemen. Willem van Otterloo naar het Residentie-orkest. (Van onze Haagse redacteur) Naar we vernemen, is de benoeming te verwachten van Willem van Otterloo, dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest, tot dirigent van het Residentie Orkest als opvolger van Frits Schuurman. Voor het U.S.O. betekent dit een groot verlies, doch het Residentie Orkest Kan zich gelukkig prijzen een orkest leider gevonden te hebben, die bereid is naar Den Haag te komen. K.V.P. en vergoeding materiële oorlogsschade. Het bestuur der Katholieke Volkspartij heeft besloten het vraagsteuk van de vergoeding der materiële oorlogsschade te doen bespreken in het College van Beraad. De bespreking zal worder gehouden op 3 en 1 Mei a.s„ te Utrecht. Prof. dr. Groeneveld en drs. ten Doeschate zullen prae-advies uitbrengen, respectievelijk over het financieel-budgetaire en het sociaal-economische aspect. Hierdoor zal na zijn instel ling op 26 Februari jl. het College van Beraad voor de eerste maal in functie treden. Keeper van Raalte in het huwelijksbootje. Woensdagmorgen is te Am sterdam het huwelijk voltrok ken tussen Herman van Raal te, keeper van Blauw Wit en enkele malen van het nationale elftal, en mej Royé. De trouwzaal was te klein voor de vele belangstellenden en een bestorming volgde om maar een goed plaatsje tekry- gen. Ter wille van de velen, die in de gang achter moesten blijven, werd de zitting met „open deuren" gehouden. Na de trouwplechtigheid ver liet het echtpaar van Raalte door een haag van Blauw Wit- adspiranten het stadhuis. Op het binnenplein juichten de honderden het jonge echtpaar hartelijk toe. Baby in de wieg gestikt. Een 7 maanden oude baby van de fam. H. te Leesten (gem. Warnsveld), werd dood in de wieg aangetroffen. Het kind bleek te zijn gestikt in een dekentje. Rekeningen-oorlog in Berlijn? De Russen hebben de Ame rikanen in Berlijn een rekening van 160.000 dollar doen toeko men voor de telefoon- en tele graafverbinding tussen Berlijn en de Westelijke zones. De Amerikanen noemen deze re kening in strijd met de reeds 3\-2 jaar geleden terzake ge sloten overeenkomst. Men ont veinst zich echter met, dat de weigering om te betalen, dooi de Russen als een voorwendsel zou kunnen worden gebruikt om de verbindingen te verbre ken. Dan zou de luchtbrug de enige communicatie blijven. Amerikaans diplomaat moet Polen verlaten. Volgens een officieel communi qué is een Amerikaanse diplomaat, Shestér Opale. hoofd van de Ame rikaanse inlichtingendienst te Warschau, door de plaatselijke overheid verzocht het Poolse grondgebied te verlaten. Brand in Londens octrooienbureau. Duizenden octrooien, die se dert 50 jaar zijn verzameld, zijn in het octrooienbureau te Londen door brand vernield. Drie verdiepingen van het ge bouw zouden volledig verwoest zijn. Het is dc eerste maal dat het „patent office" sedert zijn stichting 300 jaar geleden, door brand is geteisterd. Vijfduizend Duitse krijgsge vangenen zijn in dc afgelopen drie dagen uit de Sowjet-Unie in de Oostelijke zóne van Duitsland aangekomen. zetting uit de rechten voor het leven. J. Bouweraarts uit Vlissin gen en L. K. Koppenol uit Poortvliet, stonden bij verstek terecht wegens vrijwillige dienstneming. De vonnissen luidden respectievelijk 3 en 4 jaar en ontzetting uit het recht om by de gewapende macht te dienen voor het le ven. Carillon voor Stadhuis te Middelburg. Opdracht verleend tot gieten van 48 klokken. Naar wy vernomen is aan de klokkengieterij der firma van Bergen te Heiligerlee op dracht verleend tot het gieten van een carillon van 48 klok ken voor het Stadhuis te Mid delburg. De grote luiklok, die een diameter heeft van 2.15 meter en door de bezetters was weggevoerd, doch na de bevrij' ding gescheurd werd terugge vonden en intussen is gelast, zal na te Heiligerlee te zyn bijgewerkt in het carillon worden opgonomen. De andere klokken zullen op deze lui klok worden afgestemd. Het carillon zal rond een ton kosten en de levert yd bedraag t twee jaar en vier maanden. Indien de toren gereed is, ligt het in de bedoeling van de gieterij ook dadelijk het nieu we carillon in gebruik te stel len. Telefoonkabels Colijnsplaat Zierikzee. Tot voor kort waren er 2 telefoonkabels in de Ooster- schelde. die de verbinding tot stand brachten tussen Colijns plaat en Zierikzee. Deze vorm den 'n schakel in de hoofd verbinding ZierikzeeGoes. Enkele weken geleden is de derde kabel door de Ooster- schelde gelegd en Maandag heeft men op de kust van Noord-Beveland de kabel in het land doorgetrokken tot het automaatgebouw Colijns plaat. Dinsdag is een ploeg van ongeveer 40 werklieden op het land bij Zierikzee begon nen een gleuf te graven om NIEUWE BONNEN Geldig tot en met 9 April. Vlees: 061 vlees (A, B en D) 100 gram; 062 vlees (A en B) 300 gram; 063 vlees (D) 100 gram. Boter: 065 alg. (A, B en D) 250 gram boter, margari ne of vet; 066 alg. (A en B) 500 gram boter, mar garine of vet; 074 alg. (D) 250 gram boter, mar garine of vet. Kaas: 067 alg. (A en B) 200 gram kaas of 250 gram korstloos: 072 alg. (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloos; 075 alg. (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloos. R(jst: 064 alg. (A, B en D) 250 gram. Koffie: 068 alg. (A en B) 125 gram. TABAKSKAARTEN. Tabak&artikele'n70 tabak (QA) 2 rantsoenen; 72 tabak (QC) 2 rantsoenen. BONKAARTEN ZA t/m ZE, MD. MF en MH 904 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J. De bonnen 044, 048, 049, 050, 051, 053, 056, 057, 058 en 059 algemee: der bonkaarten voor levensmiddelen kunnen wor den vernietigd. T arwe-overeenkomst tot stand gekomen. Woensdag is te Washington een internationale tarwc-over- eenkomst tot stand gekomen, welke geldt voor de duur van vier jaar. De overeenkomst moet voor 15 April worden geratificeerd door de parlementen van 37 importerende en vijf exporte rende landen. Het is de bedoeling, dat zij op 1 Augustus a.s. in werking treedt. Onder de deelnemers bevinden zich alle belangrijke tarwe-importerende landen en de voornaamste tarwe-exporte- rende landen, behalve de Sow jet-Unie en Argentinië. De overeenkomst bepaalt o.m. het volgende: De maximum prijs voor tarwe bedraagt dol lar 1,80 per bushel, de mini mumprijs dollar 1.50 in het eer ste jaar en ieder volgend jaar dollar 0.10 minder. Kardinaal Mindszenty ernstig ziek Volgens berichten uit Boeda pest zou kardinaal Mindszenty in het ziekenhuis van de ge vangenis zijn opgenomen. De kardinaal zou aan longontste king en verstandsverbijstering lijden. Zijn toestand zou voorts vrij plotseling verslechterd zijn. Een Hongaarse regeringsin stantie heeft deze berichten echter tegengesproken. Churchill in New-York door demonstranten ontvangen. Toen Winston Churchill Woensdag aan boord van de Queen Elizabeth" te New York aankwam, werd hy opgewacht door ongeveer honderd demon stranten, die zich in de nabu rige straten hadden opgesteld. De demonstranten riepen in koor:; „Geen Noordatlantisch pact. Ga terug Churchill". Churchill zei tijdens een pers conferentie aan boord van de Queen Elizabeth", dat hij in het bijzonder blij was naar de V. S. te komen om dank uit te spreken, „die wij allen aan de andere zijde voelen voor het goede werk. dat de V. S. voor de wereld doen". de kabei door te trekken naar het P.T.T.-kantoor te Zierikzee. Over enkele weken denkt men bij gunstig weer 'n 4e kabel in de Oosterschelde te leggen met het kabelschip „Dc Poolster", welk schip in September 1948 voor dit doel gebouwd is. De bedoeling van dit alles is, om klaar te zijn, wanneer ook Schouwen en Duiveland in de telefoon-au. tomatisering worden opgeno men. Tapijten in beslag genomen. Aan de Zeeuwsch Vlaamse grens heerst tegenwoordig weer enige smokkcl-activiteit. Speciaal op tapijten schijnt men het gemunt te hebben. Waakzame ambtenaren te St. Jansteen namen er 8 in beslag. Benelux Padvindsters- conferentie. De leidster van de Padvind- sters te Haamstede, mej. M. Vis, is bij loting aangewezen, o:n met een leidster van „De Kabouters" uit Den Haag, de Nederlandse Padvindsters te vertegenwoordigen op de Kampconferentie van 915 April te Brussel, waaraan Belgische, Luxemburgse en Nederlandse Padvindsters deelnemen. Belgische Oud-strijders naar Nederland. Het Nationaal Verbond vair verminkte en invalide soldaten in België viert op 25® en 26 Juni a.s. zijn 30-jarig bestaan. Deze .gebeurtenis zal ook in Nederland niet ongemerkt voorbijgaan. Het ligt nl. in de bedoeling dat 10 Nederlandse afgevaardigden hieraan zullen deelnemen. Deze afvaardiging zal bestaan uit 5 invaliden en 5 oud-strijders. Een 650 tal Belgische invaliden zullen naar Vlissingen komen en op Ne derlandse bodem een eresaluut aan ons land brengen. Ter voorbereiding van een en ander zal op 28 Maart a.s. te Vlissingen, met afgevaar digden van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogs slachtoffers en van' de Bond van Oud-strijders, een bespre king worden gehouden. Belgische brandwee-rdag. De brandweer in de Belgi sche gemeente Kapellen zal, naar voorlopig is bepaald, op 23 April a.s. een brandweer dag met wedstrijden houden, in de geest van de Neder landse brandweerdagen. Hier voor zullen de Nederlandse brandweercorpsen van Putte (N.B.), Bergen op Zoom, Steenbergen, Fijnaart, Klun- dert en Tholen worden uitge nodigd. Tien jaar Bovag district Walcheren. Woensdag heeft het district Wal cheren van de Bond van Automo biel-handelaren en Geragehou- ders Bovag zijn tien-jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. Tijdens een diner waren reeds de voorzitter en secretaris, de heren J. Mullié en J. Sukkel, die tien jaar als zodanig optreden, gehul digd. terwijl hun dames bloemen manden, werden aangeboden. In 't Schuttershof begon hierna een feestavond, die door zeer velen werd bijgewoond. Ook het gemeentebestuur van Middelburg, de R.V.I., Wegtrans port en de motorclub Scheldegou- wen waren vertegenwoordigd. Jan van Ostade's cabaretgezel schap bracht een in alle opzich ten uitstekend en vaak zeer hu moristisch non stop programma, waarin vooral Jan van Ostade zelf met zijn kostelijke typeringen suc ces oogstte. Een verloting en bal verhoogden de gezelligheid van deze avond. Voor het begin van het program ma sprak de directeur van de Am- bachts- en machinistenschool, de heer E. Visscher, het bestuur toe namens de docenten van de Bo- vag-curssen en bood het een bloe menmand aan. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. Dezer dagen hield de afd. Zee land van dc Algemene Nederland se Bond van gepensionneerden 'n grote propagandavergadering voor Noord- cn Zuid-Beveland in de zaal yan de heer Krijger te Goes. Dc voorzitter, de heer F. C. Wijsveld van Vlissingen, deelde o m. in zijn openingswoord mede. dat er in Zeeland plm. 1400 bur gerlijk gepensionneerden zijn en het aantal leden 535. (In geheel Nederland zijn er plm. 98.000 ge pensionneerden en 40.000 leden). Het doel dezer bijeenkomst was: le. het aantal leden in Zeeland zo hoog mogelijk op te voeren. Al leen een krachtige bond kan voor de nood der gepensionneerden overtuigend in de bres springen; 2e in Schouwen-Duiveland. N.- en Z.-Beveland. Walcheren en Zw.- Vlaanderen afzonderlijke afde lingen stichten. (Dit kan geschie den als een afdeling 100 of meer leden telt): 3e. meer bekendheid an het werk van de Bond te ge en. Na deze rede gaf de voor zitter het woord aan de heer G. de Noo, hoofdbesturslid, die in een uitstekend betoog doel en werk wijze van de Bond behandelde. Van het stellen van vragen werd een ruimschoots gebruik ge maakt cn de motie van Sleen. die dezer dagen in de Tweede Kamer behandeld is. werd eveneens on der de loupe genomen. De heer J. Butler, secretaris der fd. Zeeland, hield vervolgens een warm pleidooi voor de te voeren propaganda. Vele aanwezigen ga ven zich als lid op, anderen be sloten in de verschillende plaat sen van Beveland leden te werven. De bedoeling is binnenkort een dergelijke vergadering in Zierik zee en Oost- en WesLZeeuwseh Vlaanderen te houden. Vlissingen DE VARA IN VERGADERING BIJEEN De afdeling Vlissingen van de VARA kwam Woensdag avond in jaarvergadering bij een ter behandeling van het jaarverslag en omroeprapport van het hoofdbestuur. De voorzitter, de heeir J. C. Net opende deze vergade ring en sprak zijn vreugde uit over de groei, die vooral de Vlissingse afdeling in het af gelopen jaar boekte. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester wer den onder dank goedgekeurd. Tot nieuwe bestuursleden werden aangewezen de heren J. C. Broeke en H. van der Linde. Het omroeprapport had de grote belangstelling van de aanwezigen. Diverse op- en aanmerkingen werden daarover geuit, welke ter kennis van het districts- en hoofdbestuur zul len worden gebracht. De heer J. A. Wynands te Hansweert werd wederom candidaat gesteld voor lid van de verenigingsraad, terwijl de heer L. J. FÏorusse werd aan gewezen om in het districts- bestuur zitting te nemen. Na een geanimeerde rond vraag, waarin een reis naar Hilversum met bezoek aan de studio werd besproken, wordt deze vergadering met een woord van dank aan de aftre dende bestuursleden de heren J. Bulck en H. van Everdin gen werd de vergadering gesloten VERGADERING O.L. De vergadering van de Open bare Leeszaal te Vlissingen was niet, zoals in one blad van gisteren stond vermeld, Woensdagavond, maar is he denavond om 9 uur. UITVOERING ..ORANJE NASSAU". Dinsdagavond gaf de Christelij ke Gymnastiekvereniging „Oranje Nassau" te Vlisisngen een uitvoe ring in het Concertgebouw, die uistekend slaagde. De voorzitster van de vereniging, mevrouw J. Kemelingvan Noorden, sprak n openingswoord en heette in het bijzonder welkom, de heren C. v. d. Mark en Lemmers, resp. voor zitter en secretaris van de advies commissie, de heer Dees van het Zuidelijk Gewest en de heren K. Kooy en J. Goedee van de Tech nische commissie. Daarna werd 'n aanvang gemaakt met het gevari eerde programma, dat op vlotte wijze afgewerkt werd. Het geheel stond onder leiding van de heer S. B. van der Linden. Een woord van lof tot de leiders(sters) van deze avond is hier beslist op zijn plaats. Het is geen gemakkelijke taak geweest, met de jeugdige gymnasten een dergelijk program ma in te studeren. Zonder tekort te doen aan de waarde van de an dere nummers noemen we toch de dansrei en de gavotte, die op voortreffelijke wijze uitgevoerd werden. Het talrijke publiek ap plaudisseerde hartelijk. In de pauze werd er een verlo ting gehouden, waarvoor vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld waren. HUISVROUWEN SPEELDEN BRIDGE. De afdeling Vlissingen van ae Veren, van Huisvrouwen heeft Dinsdagmiddag in het Strandhotel een gezellige brid gedrive gehouden, waarbij ook de leden van de afdeling Mid delburg waren uitgenodigd. Er werd heel prettig ge speeld en mevr. Sorgedrager Dujardin, die namens het be stuur de speelsters had verwel komd, kon na afloop constate ren, dat de drive een succes was geweest. Men heeft dan ook het plan deze bridge-bij- eenkomsten te herhalen. De uitslag was alsvolgt: OostWestlijn: 1. Dames Schilling (M'burg) en Braak (Vlissingen); 2. Dames van Pal- landt en Dronkers (M'burg). Noord—Zuid-lijn: 1. Dames Brouwers en IJssel (M'burg): 2. Dames van de Kreeke (Vlis singen) cn Versluijs (M'burg). St. Laurens CANDI DATEN. Tijdens de jaarvergadering der S.G.P. te St. Laurens, zijn de volgende candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing gesteld: 1. A. Pieterse Pzn.; 2. A. Francke Mzn.; 3. P. A. Abrahamse Azn.; 4. J. Marinissen Czn. Veere VERGADERING BOEREN LEENBANK. Dinsdagavond vergaderde de Coöp. Boerenleenbank te Veere in de zaal van café „Wilhelmi- na". Het bleek, dat de omzet in het afgelopen boekjaar belang rijk was toegenomen en onge veer 2.500.000.bedroeg. Het balanscijfers vertoonde een stij ging tot 900.000. Het winstcijfer 2800.werd bij de reserve gevoegd, die daardoor steeg tot 22.700. In verband met de stijging van de winst kon de rentevoet worden verhoogd. Als bestuurslid werd herko zen de heer J. Baaijens te Vee re en als lid van de raad van Toezicht de heer H. J. Volkers. De voorzitter, de heer L. Din- gemanse en de kassier herin nerden aan enige belangrijke zaken op het gebied van het landbouwcredietwezen. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 22 Maart 1949. Appels: Goudreinet 5472; Fa briek 48—53. Groenten: Glasandijvie 6834: Glasspinazie 57—65: Glassla II 13 17; Snijsla 36—115; Radijs 7—13: Witlof 49—83: Rode kool 13—2G: Savoye kool 25—30: Witte kool 8; Boere kool 924; Spruiten 2580; Prei 79: Schorseneren 21; Bloem kool 13—19, alles oer 100 kg. stuks of bos. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 23 Maart. Exportgnrnalen 72; Schar 30; Bot 25; Wijting 20; Rog 20; Haring 25.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2