PHOVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Veiligheidsraad aanvaardde nieuw Canadees voorstel Als de kiesschijf draait Kleine grenscorrecties definitief vastgesteld DE BILT Onderzoek opiumsmokkel in de Republiek voltooid De Unci moet rapport uitbrengen over de toestand in Djocja Vandaag Federalisten wensen herstel van Djocja TT7\ VOORSPÉLT 192e Jaargang - No. 69 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G Baliintljn. Pl.verv.. W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; t 3.9C p. kw.; £r. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderd. 24 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per i nm. Minimum p. advertentie f2J50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels I 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg, Bureaux Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londcnse Kaai 29, tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr, 12. tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel. 26 Voorbereidende conferentie aanvaard. De Veiligheidsraad heeft Woensdagavond een nieuw Cana dees voorstel inzake de Indonesische kwestie met acht stem men voor en drie onthoudingen aangenomen. Frankrijk, Rus land en de Oekraïne onthielden zich van stemming. Het voor stel had tot strekking de Commissie der Ver. Naties in Indo nesië te instrueren pogingen in het werk te stellen om de Ne derlanders en de Republikeinen bijeen te brengen op de twee volgende punten: 1) Het herstel van het republikeinse gezag in Djocja. 2) Het organiseren van een Ronde Tafel-conferen tie in Den Haag met het doel de onafhankelijke Ver. Staten van Indonesië in het leven te roepen. Voorts heeft de Veiligheidsraad besloten de commissie der V. N. te verzoeken de raad in te lichten over de toestand te Djocja, dit in verband met Palars beschuldiging, dat de Ne derlanders de hoofdstad van de republiek systematisch ver woesten. Nadat Mac Naughton het Ca nadese voorstel had ingediend en toegelicht, sprak dr. van Royen. Hij betuigde zijn spijt, dat in de twee laatste zittingen van de raad een aantal spre kers het uiterste heeft gedaan om de atmosfeer te verstoren door het eindeloos herhalen van beschuldigingen. De debatten over Indonesië samenvattende noemde dl*, van Royen als de zes voornaamste feiten: 1) Nederland heeft de raad medegedeeld, dat het de reso lutie zou uitvoeren voor zover dit overeen te brengen was met zijn verantwoordelijkheid. Ne derland gaf aan de republikein se leiders vrijheid van bewe ging in geheel Indonesië met uitzondering van Djocjakarta. 2) De republiek bleef in ge breke het staken van het vuren voor haar guerillatroepen af te kondigen en de noodregering op Sumatra verwierp in feite de gehele resolutie. Geen woord van critiek is geuit op deze na latigheid van de republiek. 3) Nederland deed het voor stel tot het houden van een Ronde Tafel-conferentie waar over weinig is gesproken en dan nog uitsluitend in critische zin. 4) Canada stelde voor een preliminaire conferentie te hou den. Dit voorstel werd door China ondersteund en door Ne derland aanvaard. 5) De Republiek heeft aan vankelijk dit voorstel verwor pen. 6) Daarna aanvaardde de re publiek de preliminaire confe rentie onder de nieuwe voor waarde dat het binnen veertien dagen zou leiden tot herstel van de republikeinse regering in Djocja. Dr. van Royen richtte zich daarna tegen de bewering van Palar dat. de Nederlanders thans doende zouden zijn Djoc ja te verwoesten. Hij noemde dit „complete onzin" en zeide, dat het ook hem nuttig leek dat de Unci deze beschuldiging zou verifiëren, vooral nu de com missie toevallig een bezoek bracht aan Djocja juist op de dag dat de beschuldiging werd geuit. De vertegenwoordiger van India had aan dr. van Royen gevraagd om 'n ondubbelzinnig antwoord op de vraag of Ne derland een preliminaire confe rentie aanvaardt. Dr. van Roy en verklaarde zich bereid dit antwoord te geven: Nederland en de Republiek zullen onder Televisie te Roosendaal. De familie Rouwendaal in de Abel Tasmanstraat te Roosendaal heeft dezer dagen een prettige ver jaardag gevierd. De heer en mevrouw Rouwendaal zijn op dezelfde dag jarig en op zichzelf is dit dus al een reden tot dubbel feest. Maar deze keer kwam daar nog iets bij.' juist op zijn verjaardag slaagde de heer Rouwen daal er voor het eerst in een televisie-uitzending van Philips-Eindhoven in Roosendaal op te vangen door middel van een toestel, dat hij zelf heeft gebouwd. Voor zover bekend, is dit de eerste maal ge weest, dat het in Eind hoven uitgezonden pro gramma in West-Brabant kon worden opgevangen. auspiciën van de Unci bespre ken of er wegen en middelen gevonden kunnen worden om te bereiken: 1) het staken van alle militaire operaties en gue- rillagevechten; 2) tegemoetko ming aan de bezwaren welke voor de republikeinse leiders bestaan tegen het deelnemen aan een Ronde Tafel-conferen tie. En wel op deze wijze, dat het herstel van de vrede en de handhaving van rust en orde. waarover in de resolutie van 8 Januari wordt gesproken, niet in gevaar zal worden gebracht. Dr. van Royen besloot met de hoop uit te spreken dat de republikeinse leiders op een zodanige conferentie bewijzen zouden geven van dezelfde ver zoenende geest als waarvan de Nederlanders bereid zijn blijk te geven. ANDERE SPREKERS. Sen, de vertegenwoordiger van India, wees er op, dat een order „staakt het vuren" slechts zal kunnen worden uitgegeven wanneer de republikeinse rege ring is hersteld. Om dezelfde reden zou hij de voorbereiden- Wapenstilstand Israëlde Libanon, getekend Woensdagmiddag is de wa penstilstandsovereenkomst tus sen Israël en de Libanon gete kend. Volgens deze overeen komst wordt de demarcatielijn als blijvende grens vastgesteld. Dit betekent, dat de Israëli sche troepen zich zullen moeten terugtrekken uit Libanese ge bieden en ongeveer 14 dorpen, die zij veroverd hadden, moeten prijsgeven. De strijdkrachten aan beide zijden van de grens zullen worden beperkt tot 1500 man met defensieve uitrusting. De tekst van de overeenkomst de conferentie in twee stadia willen doen houden: eerst pra ten over het herstel van het republikeins gezag en pas daar na over het tijdstip en de voor waarden voor de conferentie in Den Haag. De vertegenwoordiger van Australië, kolonel John Hood, noemde het ..onwezenlijk" van de voorgestelde conferentie ook maar iets te verwachten. In geen geval zou men moeten proberen in de opdracht aan de Commissie der Ver. Naties op het ogenblik meer op te ne men. dan nu kan worden be reikt. De Russische afgevaardigde Malik was tegen de voorberei dende conferentie. De Veilig heidsraad moest er z.i. op staan, dat de republikeinse leiders onmiddellijk en onvoorwaarde lijk in vrijheid gesteld worden en dat aan hun terugkeer naar Djocja generlei hinderpaal in de weg wordt gelegd. De Amerikaanse en Chinese delegaties steunden het Cana dese voorstel, waarbij de verte genwoordiger der Ver. Staten, Warren Austin, zijn steun voor de voorbereidende conferentie toezegde mits beide partijen blijk geven van hun ernstige wil om tot overeenstemming te komen. is het 25 jaar ge leden, dat in Grieken land de republiek werd uitgeroepen, welke staatsvorm in 1935 ech ter weer werd verlaten; is het 4 jaar ge leden, dat de Engelsen bij Wezel over de Rijn trokken. Spaak wil geen martelaren van communisten maken Drie Belgische Katholieke senatoren hebben een wetsont. werp ingediend, volgens welke de kortgeleden van communis tische zijde afgelegde verkla ringen, dat de communisten geen weerstand zullen bieden aan het rode leger, indien dit België, tijdens de achtervol ging van een verslagen aan valler, zou binnenvallen, als opruiend zullen worden be schouwd. Spaak weigerde echter het nemen van speciale maatrege len toe te staan, bij invoering waarvan communistische af gevaardigden geen deel zouden kunnen uitmaken van parle mentaire commissies. Zich tot de communistische parlementsleden richtende, zei de hij „ik zou niet graag mar- telaren van U maken". Maar dan ook het vuren staken. De voorzitter van de Bijeen komst Federaal Overleg, sul tan Hamid II heeft verklaard, dat het standpunt van de fe deralisten herhaaldelijk ver draaid is weergegeven. De B.F.O. heeft met alge mene stemmen een resolutie aanvaard, die steunt op twee hoofdbeginselen. aD.e B.F.O. stemt In met een terugkeer der Republikein se regering naar Djocja en naaste omgeving; en de B.F.O. aanvaardt de bijstandvan de commissie der Ver. Naties voor de Rondetafelconferentie. Voorwaarde is echter, dat de Republikeinse regering be reid is deel te nemen aan de Rondetafelconferentie en na haar terugkeer in Djocja een order zal uitvaardigen tot het staken van alle vijandelijkhe den. De Republikeinen zouden hiertoe na afdoende waarbor gen bereid zijn. WAARSCHUWING AAN U.N.CX De Nieuwsgier heeft een document gepubliceerd, waarin op de guerillastrijders een be roep wordt gedaan aanvallen uit te voeren op de stad Djocja en op leden van de U.N.C.I. om te bewijzen, dat werd te Tel Aviv gepubliceerd, de rust in genoemde stad niet hersteld is. Het document was ten Zuid- Westen van Djocja door Ne. derlandse militaire autoriteiten gevonden. De militaire autoriteiten te Djocja waarschuwden het team van de militaire waar nemers aldaar, dat aan de U.N.C.I. te Batavia rappor, teerde. Spanje wil meedoen. Naar in diplomatieke kringen te Madrid verluidt oefent Spanje druk uit op Portugal, een uitnodi ging voor aansluiting bij het At lantisch Pact niet te aanvaarden, tenzij Spanje een dergelijke uitno diging ontvant. In deze kringen is men van me ning, dat Spanje, „hoewel sinds het eind van de oorlog op politie, ke gronden syystematisch terzijde gelaten door de Westelijke mo gendheden". bij het Pact behoort te worden opgenomen op grond van „zijn duidelijk bewezen anti communistische houding en zijn strategisch belangrijke ligging in Europa en aan de Middellandse Zee". Verder zijn zij van oordeel, dat „in de verdedigingshaag van Europa een gevaarlijke bres" zou komen, indien Spanje buiten het verdrag bleef. In een kolenmijn bij Albona in Joego-Slavië zijn 18 mijnwer kers om het leven gekomen toen een deel van een mijngang in stortte. In de districts-telefooncentrale te Goes Hendrik Andrïessen volgt Seoi Dresden op. Hendrik Andriessen, compo nist. organist en conservatori umdirecteur te Utrecht, is be noemd tot directeur van het Koninklijk Conservr'orium voor Muziek te 's-Gravenhage. In deze functie volgt hij Sem Dresden op, die als directeur is afgetreden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Een ingewikkeld en interessant bedrijf. Reuze gemakkelijk zo'n automatische telefoon. Je draait op de kies schijf de gewenste nummers en binnen de minuut kun je je stem een paar honderd kilometer verder doen horen. En het lijkt alles zo eenvoudig, dat we ons eigenlijk afvragen hoe dit alles wel mogelijk is. Wie echter het voorrecht heeft gehad eens een blik te mogen wer pen in de verschillende zalen van de districtstelefooncentrale te Goes, komt toch tot de conclusie dat het niet zo eenvoudig is als men wel denkt. Als leek sta je min of meer perplex van de uitgebreide en meest vernuftige apparatuur die hiervoor nodig is. De heer J. J. N. van de Laar, die in dit prachtige gebouw aan de L. P. v* d. Spiegelstraat te Goes de scepter zwaait, was zo vriendelijk ons rond te leiden en hij deed ons werkelijk van de ene vex-bazing in de andere tuimelen. Wij wandelden door keurig ver zorgde gangen en zalen. „Stof kunnen wc hier helemaal niet ge bruiken". merkte onze begeleiuer op bij de ontmoeting van schoon makers en schoonmaaksters, die dag-in-dag-uit het gebouw met boender en dweil van boven tot onder bewerken. IN DE KABELKELDER. In deze kelder zagen we de di verse kabels het gebouw binnen komen. Dat zijn om te beginnen 11 locale kabels met totaal onge veer 3000 dubbeldraden. Verder zijn er 14 interlocale kabels, waar bij in 1950 komt de nieuwe kabel Roosendaal-Domburg. In de kelder worden deze kabels vertakt in tientallen loodkabeltjes. Wat de samenstelling betreft zijn de ka bels niet gelijk. De nieuwste zijn de zgn. draaggolfkabels. Hierin kunnen 48 gesprekken achter elk aar langs één kanaal worden door gegeven en de apparaten zorgen er voor dat deze bij aankomst net jes worden „uitgezeefd" en onder de abonné's worden gedistribueerd Simple comme bonjour. Wanneer je het tenminste door een P.T.T.- man hoort vertellen! Bij telefoneren komt electriciteit te pas. In een andere kelder staan hiervoor twee lange;batterijen met grote accu's, die de gelijk stroom leveren. Deze worden in ei. machinekamer door electromo- toren geladen. Bedrijfszekerheid is een eerste vereiste, dus is er ook mee gerekend dat de normale stroomvoorziening wel eens kan uitvallen. Gebeurt dit, dan treedt er automatisch een benzinemotor in werking, die de taak overneemt en die bovendien ook het gehele gebouw van stroom voorziet. DE AUTOMATENZAAL. Op de bovenverdieping zagen we de automatenzaal. De appara ten die daar staan opgesteld, mo gen wel het summum van vernuft gememd worden. Duizenden draadjes afgetakt van de kabels, lopen voor een niet-ingewijde schots en scheef, doch in werke lijkheid vólgens een bepaald sy steem naai' de groepenkiezers en hoe al die ingewikkelde appa- ï-aatjes waarmee de abonné's hun nummers kiezen, ook meer mogen heten. Loopt er maar iets fout. dan wordt het personeel er op attent gemaakt door allerlei lichtsignalen in di verse kleuren, al naar gelang van de aard der storing. Iedere abonné heeft ook een tel ler. waarop .automatisch het ge sprek wordt genoteerd. Deze tel lers zijn in blokken vervat en voor het vaststellen van het aantal ge sprekken behoeft alleen maar met een speciaal toestel het blok met tellers gefotografeerd te worden. De dames van deadministratie krijgen een afdruk, halen do ..foto" van de vorige periode erbij en uw telefoonnota kan gereed gemaakt worden! Doet cr zich een storing voor op een der eindcentrales als bijv Kortgene of Wolphaartsdijk, die geen vast toezichtpersoneel hebben geen nood! De eontröleman op de automatenzaal heeft een kast voor zich, waarop voor de diverse eindcentrales een rood lichtje gaat branden als er een kleine storing of 'n blauw lichtje als er 'n ern stige storing is. Even een telefoon tje naar een bepaald nummer in die gemeente en naar gelang van het aantal signalen dat door dit nummer wordt uitgezonden, kan ongeveer worden nagegaan wat er aan de hand is. DE VERSTERKERZAAL. In de versterkcrzaal weer het zelfde beeld. Voor de niet-deskun- dige om van te duizelen. De ge hele dag worden cr automatische kabelmetingen verricht en wan neer er zich storingen op de ka bels voordoen, is er personeel dat direct klaar staat om de fout op te sporen. Zonder dat er een tele foonjuffrouw aan te pas behoeft te komen, kan men zich met één knopje in verbinding stellen met alle vei-sterkerstatlons In het ge hele land. Ook de versterkers voor de radiodistributie en de telegraaf hebben hier een vaste plaats ge vonden, DE INTERLOCALE TELEFOONZAAL. In totaal kunnen thans 6100 abonné's in Zeeland automatisch telefoneren, doch zoals bekend zijn er in deze provincie nog vele gemeenten waar met handcentrales wordt gewerkt, terwijl ook met uitzondering van de districten Breda, Rotterdam en Den Haag, voor de interlocale gesprekken met overig Nederland nog van de dien sten van de telefonisten gebruik moet worden gemaakt. Doch ook hierop is men in de centrale te Goes berekend. Nu ook Vlissingen na de automatisering tot cindcen- trale is „gedegradeerd" en alle DE TE VERWACHTEN GRENSWIJZIGINGEN VAN NEDERLAND Pariementsontbinding in 'België na ondertekening Atlantisch Pact. De uit vertegenwoordigers van de Katholieke en socia listische partijen samengestel de Belgische coalitie-regering heeft besloten het parlement eerst te ontbinden, waneer het Noord-Atlantisch verdrag zal zijn getekend. Zoals bekend, werd besloten, in verband met een geschil tussen de beide re geringspartijen, vervroegde verkiezingen in België te doen houden. Debat in Deens parlement over het pact. In het Deense parlement is Woensdag het debat begonnen over het Atlantisch Pact. Alle fractieleiders stemden in met de regeringspolitiek. met uit zondering van de communistische woordvoei-der. Deze gaf de parle mentsleden de raad te overden ken „in welk gezelschap Dene marken zich na ondertekening van het Pact bevindt". Minister Rasmussen noemde het geheel onjuist, dat Denemarken zijn onafhankelijkheid zou verlie zen door zich bij het Pact aan te sluiten. Toen de minister was uitgespro ken kon men een gedempt stem mengeluid horen, komende van 'n menigte die zich buiten had verza meld voor het houden van een de monstratie tegen het Pact. Com munistische jongelieden droegen spandoeken, waarop stond te le zen: „Huizen geen bunkers" en „6cholen geen kazernes". Wetsontwerp voor de uitvoering ingediend. Deskundigen van Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en dc Beneluxlanden werden het Woensdag eens over de overdracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duits gebied aan Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk, zo verneemt men in Parijs. Overeenstemming over deze „kleine correcties" werd be reikt na weken van langdurige besprekingen, die ten doel had den de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duitsers die bij deze correcties betrokken waren, zo goed mogelijk te behartigen. De aanbevelingen van de des kundigen zullen naar de rege ringen der zes landen worden gezonden ter goedkeuring. De overeenstemming heeft al leen betrekking op de „kleine aanspraken" door Duitslands Westerburen. Grotere aanspra ken zullen later behandeld wor den. In de boezem van het co mité dat de besprekingen voer de is er een voortdurende strijd geweest tussen Duitsland's kleine buren en de Anglo-Sak- sische landen. De Britse en Amerikaanse deskundigen verzetten zich te gen elke grenswijziging op grond van het feit, dat dit de Duitse publieke opinie zou ver bitteren, zonder dat daarbij Ne- Handeltje ter verkrijging van deviezen_ Het Indonesische hoofdparket te Batavia heeft het onder zoek naar de opiumsmokkel in de republiek voltooid en de resultaten hiervan samengevat in een officieel rapport van vijf pagina's. Het bewijsmateriaal werd verkregen uit documenten, die in Dec. 1948 in Djocja werden aangetroffen. Het rapport noemt een mini- mumhoeveelheid van 15.000 kg., welke door het toedoen van de republiek in de smokkelhandel zijn terecht gekomen, „waarvan een gedeelte over de grenzen van Indonesië". Het vermeldt de zakengang bij het afvoeren van opium naar Djocja na de Japanse capitulatie en zegt, dat daarna „onder verantwoorde lijkheid van de minister van financiën en de premier (toen maals resp. Sjarifuddin Prawira- negara en Sjahrir) hoeveelhe den opium ter beschikking wer den gesteld van departements hoofden ter betaling van dien sten, welke door deze laatste niet tegen meer legale vergoe ding konden worden verkre gen". In de loop van 1947 werd de deviezenpositie van de Re publiek moeilijkei', waarop in Juli tijdens een zitting van het Sancties tegen Joego-Slavië. De Kominformlanden hebben hun economische druk op Joe go-Slavië verstevigd. De prijzen van goederen voor Joego-Slavië zijn verhoogd met 25 uitrustingsstukken van vitaal belang voor de zware in dustrie. zoals pompinstallaties en ketels worden niet meer ge leverd. evenmin als uitrusting, nodig voor de uitvoering van het Joego-Slavische vijfjaren plan. Op deze wijze wordt ge tracht Tito op de knieën te krijgen, nu de politieke cam pagne zonder uitwerking ge bleven. kabinet-Sjarifuddin besloten werd opium buiten de repu bliek te verkopen ter verkrij ging van buitenlandse valuta. In het tijdvak van Juli 1947 tot en met Januari 1948 werd door het opiumdepót te Djocja afgeleverd 600 kilo ruwe en 62.500 tubes bereide opium, waarbij was inbegrepen de opi um, die de minister van finan ciën, Maramis, op eigen naam liet afgeven en persoonlijk ver kocht Het rapport geeft voorts bijzonderheden over de smok kelorganisatie, die door de re publiek werd opgezet. niet-automatisch af te wikkelen interlocale gesprekken over Goes zijn gaan lopen, is het aantal hier voor benodigde posten nog aan zienlijk uitgebreid. Vlissingen niet meegerekend, worden hier door de dames dagelijks niet minder dan 1200 uitgaande. 600 inkomende en 1800 transit-gesprekken behandeld. Zo wordt er gewerkt in een be drijf, dat een onmisbare plaats in onze samenleving is gaan inne men en waar alles wordt gedaan om de „cliënten" de grootst moge lijke service te bieden. Durft u nog te mopperen wanneer er een heel enkele keer eens storing op treedt of wanneer u eens wat te lang naar uw zin moet wachten op een niet-automatisch interlocaal gesprek? Wij niet! België vraagt uitstel unificatie accijnzen. Van officiële zijde wordt te Brussel medegedeeld, dat de Belgische regering aan de re gering van Nederland en Luxemburg heeft verzocht de overeenkomst inzake de unifi catie van de accijnzen in de drie landen niet op de hier voor vastgestelde datum, 1 April a.s., In werking te doen treden, doch de uitvoering van deze overeenkomst uit te stel len tot nader te bepalen tijd stip. Luchtbrug-vliegtuig verongelukt. Een „Dakota" van de Britse luchtmacht, die deel nam aan het vervoer in de „luchtbrug" op Berlijn, is even buiten het vliegveld van Lübeck neerge stort. Van de uit drie koppen be staande bemanning werden twee leden op slag gedood. De derde overleed in het zieken huis. Overeenkomst met keizer Bao Dai waardeloos. Radio-Vietminh heeft de onlangs tussen de Franse regering eix kei zer Bao Dai gesloten overeenkomst over de onafhankelijkheid van Vietnam afgewezen. „De regering van Vietnam acht dit document van geen waarde", aldus de radio- omroep. „De Vietnamese regering en het volk volgen de weg. die Ho Tsji-Minh heeft aangegeven: de strijd voortzetten om volkomen onafhankelijkheid t« verkrijgen". derland, België en Luxemburg enig voordeel zouden hebben. De Franse afgevaardigde, die zich minder fel verzette tegen grenswijziging. baseerde zijn houding op een verzet tegen el ke annexatie waarbij bevolking en steden betrokken waren. De overeenkomst beoogt, zo verneemt men. dat alle Duit sers die in de betrokken gebie den wonen, vrij zullen zijn om het gebied te verlaten met al hun roerende goederen. Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden ligt ten Noorden van Aken en omvat o.m. het gebied rond Geilenkïr- chen. Er vallen enkele kolen mijnen binnen en de bevolking omvat ongeveer 7000 zielen. Het gebied dat België wenst omvat in hoofdzaak de distric ten Rotgen en Mütsenich met een gezamenlijke bevolking van 4500 zielen. Het voornaamste doel van deze correctie is te voorkomen, dat de Belgische spoorlijnen zeven keer de Duit se grens passeren. Alle voorgestelde correcties zullen eventueel vervat worden in het toekomstige vredesver drag met Duitsland. WETSONTWERP INGEDIEND. By de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet: „bevoegdheid tot het treffen van voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Ne derlands-Duitse grens". Het lijkt de regering onder de bestaande omstandigheden de aangewezen weg, zo zegt de memorie van toelichting, dat de Kroon althans voor een beperk te periode, bevoegd wordt ver klaard, kracht van wet hebben de voorzieningen te treffen, welke een voorlopig karakter hebben. Hierin voorziet het on derhavige wetsontwerp. Prins Bernhard terug in Nederland. Prins Bernhard en de prin sesjes zijn weer in Nederland teruggekeerd. Koningin Juliana was ter begroeting op het vlieg veld aanwezig. De Prins, die er uitstekend uitzag, is de gevol gen van zijn bronchitisaanval geheel te boven gekomen. Officieel onderzoek. Naar aanleiding van* ds. Hilderings berichten over zui veringsactie te Peniwen, deelt men ons Aan bevoegde zyde mede, dat in Batavia omtrent de in dit berieht gemelde fei ten niets hekend is. Onmiddel lijk na ontA-angst \'an het be richt heeft men echter van officiële zyde verklaard, «lat een onderzoek zal Avorden in gesteld. Doodvonnis voltrokken. Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. Suykerbuyk. die tot de dood straf werd veroordeeld bij sen tentie van het bijzondere ge rechtshof te 's-Hertogenboscn. Het vonnis is Woensdag vol trokken. Suykerbuyk Avas betrokken dij net gebeurde op de Vloei- weide te Rijsbergen. VRIJ ZONNIG. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. Droog Aveer met weinig be wolking en zwakke tot matige Oostelijke wind. In de vroege ochtenduren tamelijk koud en vooral in het Westen en Noor den van het land plaatselijk mist. In de namiddag over het algemeen zonnig en zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1