Karl Barth en het socialisme Vreemde moordgeschiedenis houdt Londen in spanning Enkele regels proza van Himmler GEEN VERLENGING VAN DE DIENSTPLICHT Zeeuwse Almanak De oplossing van onze Kruiswoordpuzzle. Theologen over politiek TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 MAART 1949 De verdwijning van de Hendersons IJzerhandelaar uit Sussex leverde zwavelzuur en stalen vaten. n Van onze Londense correspondente). In ons eerste artikel over de geheimzinnige moordzaak, welke de laatste weken Londen en eigenlijk geheel Enge land in spanning houdt, vertelden wij reeds hoe Scotland yard tot het vermoeden kwam, dat de moordenaar van de familie McSwan in contact kwam met dr. Henderson en diens echtgenote, die naar men vermoedt zij'n volgen de slachtoffers zouden worden. Dr. Archibald Henderson was welgesteld, daar hij uit zijn eerste huwelijk "ruim 30.000 pond 300.000) had geërfd. Zijn tweede vrouw, Rosalie, was de dochter van een bankier en bezat een verzameling juwelen en bont ter waarde van vele duizen den ponden. Sinds zijn erfenis had de' dokter zijn praktijk opgegeven en was met zijn knappe tweede vrouw een be kende figuur in het Londense uitgaans- en nachtclublëven. Omstreeks de tijd dat de „vriend" der McSwans de Hendersons leerde kennen in 194.6, kocht de dokter een speelgoedzaak, het „poppenka- pitaal" genaamd, in Fulham, niet ver van het Victoria-dis trict te Londen. De charmante nieuwe „vriend" der Hender sons maakie zich al gauw po pulair met het personeel in de speelgoedwinkel, waar hij de déur plat liep, terwijl de Hendersons zelf reeds geheel ingepalmd waren door zijn vlotte manieren. Het duurde niet lang of hij nodigde hen uit voor autoritten en week- end-fuiveri buiten Londen. In Januari 1948 werden zy o.a, door hem geïntroduceerd in „Ye Olde Punch Bowle"- club in Sussex, waar de „vriend" lid van was. Hij stond daar bekend als een rijke „playboy", die bijzonder muzikaal was. Verder was hij overdreven netjes op zijn ver schillende auto's, die hij 's Zondagsochtends soms uren lang bij de garage van de club stond op te poetsen. NOODLOTTIG WEEKEND. Begin Februari 1948 zeiden de Hendersons tegen kennis sen dat zy een week met va- cantie naar Brighton zouden gaan en vandaar een paar dd- gen naar Eastbourne. Zy ver bleven inderdaad zes dagen in een hotel te Brighton, doch verdwenen toen spoorloos op 16 Februari. De politie rede neert nu dat de „vriend" zich ook naar Brighton" begaf en de dokter vanuit het hotel op een autoritje uitnodigde, hem op een zeker terrein in Sus sex doodschoot en zyn lichaam In een zwavelzuurbad oploste dat hy van tevoren voor dit doel reeds bereid had. Verder dat hy hierna terugreed naar het hotel te Brighton en met het smoesje, dat haar man SOLISTENCONCOURS. Het was viijn eerste solisten concours, ddt van Zaterdag in de Prins van Oranje te Goes. Mijn muzikale prestaties zijn nimmer op een hoger peil be land, dan het blikken trommel tje, dat ik op mijn vierde jaar van mijn vader cadeau kreeg en waarmee ik volgens de le gende niet alleen alle huisgeno ten, maar ook alle straatbewo ners tot wanhoop heb gebracht. De vraag ligt dus voor de hand, wat ik te maken had op dat so- listenconcours in de Prins van Oranje. Wees gerust! Ik ben niet als solist opgetreden. Ik kwam zelfs niet om te horen. Alleen maar om te zien. Ik wilde genieten van de ongelooflijk bolle wan gen, van de krampachtig hij gende borsten, van de aanblik der schuiftrompetters, die het vocht uit hun tuitjes gieten en dan weer met volle moed aan de arbeid gaan. En ik xvas zeer benieuwd naar de soli van de man van de Turkse trom (Hoe schilderachtig zijn niet die lichtgebogen mannen, die de trom alleen maar dragen!) Zo doet men, als men zelfs niet behoorlijk mondharmonika spelen kan. Maar het is anders gelopen. En mijn eerste solistenconcours is niet mijn laatste geweest. Want als een bezoeker ERGENS diep van onder de indruk komt en dit nu in alle ernst dan is het wel van de liefde, waar mede door al die muzikanten de muziek beoefend wordt en van de prestaties, waartoe de postbode en de boerenknecht en de schoolmeester en de kan toorklerk, de kruideniersbe diende en de telefonist, de ra diomonteur en de viskoopman en de middenstander zich dank zü geduldige en toegewijde oefening en dank zij een grote liefde voor de muziek zich we ten op te werken. Het was niet allemaal even va?01'was wel eens erg le lijk-, Zaterdag, daar in Goes. En toch, als ik dan iets kenmer kends moet zeggen over zo'n so listenconcours, dan moet het daarom dit zijn: Door léést 'Ie muAek! Daar bloeit de kunst! op haar wachtte, de dokters vrouw naar diezelfde plek toereed en haar daar op de- zeLfde wijze vermoordde en op loste. De door de Hendersons van Brighton uit te Eastbourne bestelde hotelkamer werd te lefonisch afgezegd. De baga ge van. de Hendersons werd hierna vanuit het hotel door de „vriend' afgehaald op een vervalste volmacht en in een rode auto weggereden. Kort daarop werd, evenals in het geval der McSwans, al looft, bevriend \vas mot Hendersons. Dit heeft het on derzoek doen uitbreiden tot de Londense beurs, naar aan leiding van inlichtingen dat Goldschmitt spoorwegaande len verhandeld had ter waar de van 17.000, die waar schijnlijk hadden toebehoord aan de McSwans. NIEUWE FEITEN De meest sensationele in formatie werd dezer dagen echter aan Scotland Yard ver strekt door Jack Davies, een ijzer- en staalhandëlaar uit een stad in Sussex. Davies verklaarde ongeveer vier jaar geleden op opdracht van een man een twee meter lange 'ge bogen staalplaat vervaardigd te hebben, waarvan de zijkan ten door ingelaste stukken verbonden waren. De Idant zei dit nodig te hebben voor zijn stomprij, om de dampen der chemicaliën te kunnen opvan gen en te doen condenseren voor hernieuwd gebruik. Toen dit werkstuk dat indien omgekeerd veel op een bad geleek door Davies zaak vervaardigd was, haaide de man het zelf af, bond het op zijn auto en reed er mee weg. Korte daarop bestelde de man bij Davies twee vaten van een zodanig metaal, dat zy een sterk zunr zouden kunnen be. vatten. Ook deze werden ge leverd. Een jaar geleden had de man toen bjj dezelfde zaak twee vaten zwavelzuur be steld. die hem ook werden ■verstrekt. Op 16 Februari dit jaar (de weduwe verdween op 18 Febr.) had Davies hem op zyn ver zoek nog een vat zwavelzuur geleverd. „Nu begrijp ik pas wat een lugubere rol deze be stellingen gesneeld kunnen hebben", zuchtte Davies, „maar ik kende de man al vier jaar en hy had altijd zul ke logische redenen voor zyn opdrachten". JOHN GEORGE HAIGH MOORDENAAR het bezit der Hendersons met een of afgeperste of vervalste volmacht verkocht. Deze ge- confisceerde verkooppapieren worden nu onderzocht. Het „popenhospitaal" werd per „volmacht" verkocht aan de tegenwoordige eigenaar de heer Clarke. Deze zag destijds niets ongewoons in de verkoop, daar het personeel de man met de volmacht zeer goed kende als „een vertrouwde vriend van de dokter". NOG MEER GEVALLEN Het zesde weer in behande ling genomen dossier is dat van de in September jl. nabij Brighton aangespoelde romp van een man. Dit wordt nu in verband gebracht met het nooit opgeloste mysterie van de op diezelfde plek drie maanden eerder gevonden to taal vernielde rode Lagonda, die daar schijnbaar van de 30 meter hoge krijtrotsen afge reden was. Het zevende heropende dos sier is dat van de 76-jarige rijke Londense uitvinder Guy Petter. Op 1 October jl. ging de heer Petter kijken naar een rugbywedstrijd te Camber- ley. even buiten Londen. Om 3.30 uur 's middags had men hem nog vooraan bij het veld zien staan, maar sindsdien was hij spoorloos verdwenen. Het achtste mysterie, waar nog een ander slachtoffer ge vreesd wordt, is dat van de verleden jaar verdwenen ma kelaar in effecten Goldschmitt, die, naar Scotland Yard ge De oplossing van onze kruis woordpuzzle is als volgt: Horizontaal: 1 Vla. 4 Palestina. 10 Etc.. 13 El ders, 15 Mexico, 17 Uri, 21 Sis, 22 Nul, 24 Naïviteit, 25 Eed. 27 Krans. 29 Hunzc, 31 Om. 32 Eerbiedigen, 33 En, 34 Leren. 36 Tools, 88 One, 39 Hertshooi, 42 B.S.A., 43 Eva, 45 Grein, 46 Sad, 48 Indigo. 51 Octavo, 53 Ets, 54 Elisabeth, 55 Mer. Verticaal: 1 Veenkolonie, 2 1.1., 3 Adula, 4 Prinsenhage, 5 As, 6 Eg, 7 T.H., 8 n.m., 9 Aesthetisch, 10 Eisen, 11 T.C., 12 Condensator, 14 Er. 16 XI. 18 Limburg, 19 Renesse. 20 Heli con, 23 Urmen. 26 Ezels, 28 Nee, 30 U.N.O.. 35 Reeds. 37 Obdam, 40 Tras. 41 Hiob, 44 VI. 47 A.T., 49 N.T., 50 O.L., 51 O.T., 52 V.E, De prijswinnaars zijn: T. de Klerk, Seisweg 100, Mid delburg; J. A. Leenhouts, Haven dorp 726, Vlissingen; J. Biiijs, Westdijkstr. 8, Arnemuiden; Frank van Willegen, Biezelingsestr. A 70, Kapelle; B. Cock, Voorhoute 10, Kruiningen; Mej. J. S. Padmos. Noordzandsestr. 10, Yerseke; J. A, van Oeveren, Oudendijk 429, Kort- gene; A. Voogdt, St. Bavodijk 201, Groede (Nieuwvliet): J. K. Ha- riot, Bredestr. 49, Oostburg; J. Lalkens. Brouwerijstr. 234D, Groede; C. v. d. Male, Karreveld A 158, St. Philipsland; J. Alme- kindérs. Hofferpiein B 151K, Zie- rikzee. De markt voor schoeisel Is verzadigd. Enkele ontslagen in de schoenenindustrie te Kaats heuvel hebben nogal wat be roering gewekt en derhalve heeft het A. N. P. zich voor enkele Inlichtingen ge wend tot de directeur van 't bijkantoor Waalwijk van het Arbeidsbureau. Deze deelde mee, dat van crisisverschijnselen nog niet gesproken kan worden. Er is alleen een gang merkbaar naar meer normale toestan den. Men kan wel aannemen dat de top in deze industrie is bereikt en dat er nu een sanering gaande is. De Nederlandse schoenindu strie heeft weer het produc tiecijfer van voor de oorlog bereikt en bij sommige soor ten schoenen is dat zelfs ho' ger dan voor de oorlog. Het publiek schijnt het schoenen tekort reeds te hebben inge lopen, wat ook te constate ren valt uit de grote voor raden, die zich thans by de winkeliers hebben gevormd. Dc winkeliers willen nu eerst de kat uit de boom kijken en wachten met het plaatsen van nieuwe orders, waardoor bij sommige schoenfabrieken „voor de zolder" gewerkt wordt. Minder kapitaalkrach tige bedrijfjes ondervinden hierdoor moeilijkheden en en kele hiervan moesten reeds een gedeelte van hun perso neel ontslaan. Nu een Chileense vijfling. In een plaats in Noord-Chili is een vijfling geboren, nl. vier jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het goed. T.N.l.-generaal gearresteerd. Van militaire zijde is mede gedeeld, dat dezer dagen de generaal-majoor van de T.N.I. Sutupo door Nederlandse troe pen is gearresteerd. Sutupo is gewond en in het hospitaal te Solo opgenomen. Hij was vroe ger eerste luitenant van het K. N.I.L., doch werd in 1935 uit de militaire dienst ontslagen. Kerk en politieke partij Twee professoren hebben in het weekblad van de Ned. Prot. Bond een oude gewoonte tot nieuw leven gewekt: ze schrijven aan elkaar lange brieven en die lange brieven laten ze afdrukken voor hun le zerskring. Prof. Dr. M. A. Beek keerde zich in zijn eerste brief tegen prof. dr. G. C. van Niftrik. Mij roerde daarbij problemen aan, die op het ogenblik in de wereld van de protestantse theologen en politici wel zeer actuele betekenis hebben. Prof. van Niftrik heeft namelijk een boek geschreven over de in zichten van Karl Barth en nu is het op het ogenblik zo in Nederland, dat de aanhangers van Karl Barth meestal ook een bepaalde politieke kleur vertonen. Prof, van Beek zegt daarover o.ra. het volgende: speeld. In de resoluties van de vrschillende secties is men daar bij tot merkwaardige resultaten gekomen, die mij persoonlijk ove rigens welkom waren. Zo ben ik het van harte eens met de ver-i oordelende uitspraak over christe lijke politieke partijen, „zij. kun nen er zo licht toe komen, dat allen, die niet de politieke inzich ten van die partijen delen, zich verenigen, niet slechts tegen de partij, maar tegen het Christen dom zelf". Zo zij soms al wense lijk kunnen zijn, mene men niet. „dat dit de enige mogelijke uit drukking van politieke loyaliteit is". Dergelijke dingen zijn sinds jaar en dag in onze vrijzinnige kring gevoeld en gezegd. Zij heb ben echter een andere motivering gehad, dan die, welke op het Am sterdamse congres de doorslag heeft gegeven. Het zou mij niet verwonderen als we achter deze resoluties de autoriteit van Karl Barth zagen staan. SAMENKLONTEN. Aandachtige lectuur van het achtste hoofdstuk van uw boek leidt immers tot dezelfde conclu sie. Ik hoef maar te citeren uit dc pagina's 302 en 303 van uw boek. „Als de Christenen samenklonten in een politieke partij voor hèn alleen, geven zij daarmede de niet- Christenen het recht zich even eens samen te ballen in partijen, die zich de propaganda van een aan de christelijke tegengestelde richting en lijn ten doel stellen. Christenen moeten zich niet apart Uit de geschiedenis der Gestapo (111) Hei beruchte complot van de 30ste Juni Hl. Alvorens de geschiedenis van Himmlers moordinstituut te vervolgen, willen wij eerst nog het een en ander over de leiders zelve vertellen. En wat kunnen wij .eigenlyk beter doen dan de woorden van Himmler, die hij op de 4e October van het jaar 1943 in de mond durfde te nemen toen hij in Posen voor zijn geliefde S.S. sprak, te citeren: „Als iemand tegen mij zegt, ik kan geen anti-tankgracht maken met vrouwen en kinde ren, want dat zou hun dood betekenen, dan heb ik te ant woorden: Gij zijt de moorde naars van uw eigen bloed, want wanneer die gracht niet gegraven wordt, dan zullen straks Duitse soldaten sterven en zij zijn de zoons van Duitse moeders. Zy zijn van uw eigen bloed, kameradenWij Duitsers, 'het enige volk ter wereld, dat een toegenegen heid tot dieren heeft, zullen ook een dergelijke houding moeten aannemen tegenover de ■menselijke beesten, waaruit deze door ons overwonnen rassen bestaan. Het is echter een misdaad tegenover ons eigen blóed, om ons zorgen over hen te maken en heft zelfs idealen toe te kennen, om zodoende onze kleinkinderen la ter nog zorgen met hen te ge ven. Ik wens, dat de S.S. deze houding aanneemt tegenover alle vreemde Volken. Al het andere is vergeefse moeite, vals tegenover onze natie en een hinderpaal voor het spoe dig winnen van deze oorlog. Wij moeten de bacteriën uit roeien die wij niet wensen te behouden. Wij, S.S.-mannen, zijn de superklasse der maat schappij, waaruit de hersens zullen komen, die ons volk no dig heeft opdat elke generatie twee of drie zonen van iedere familie kan missen op het slagveld, zonder dat de voort planting van het bloed ge schaad wordt. Het is mijn vas te overtuiging, dat wij oorlog moeten voeren, uitgaande van het beginsel: hoe kunnen wij de meeste mensen dood of le vend uit de bezette gebieden halen. Wij zullen ze óf doden, óf aan het werk zetten. Moe- tén wij eventueel gebied aan de vijand overgeven, dan zal deze dat gebied leeg vinden. De mensen die er leefden zullen wij wegvoeren naar Duitsland, of doden. De vijand weer ar beidskrachten geven, zou een grote fout zijn BESTORMING Of de woorden van Martin Bormann; „De kerken moeten meer en meer van de mensen worden gescheidenEn de gevolgen van die woorden, uit een Gestapo-rapport van de 24e Juli 1938: de partij begon om negen uur de derde demonstratie tegen bisschop Sproll. Onze betogers storm den het paleis van de kerk vorst binnen en braken in door deuren en vensters. De bevol king hield zich afzijdig. Wy gooiden alle papieren uit de vensters en staken de bedden in brand. De bisschop lag in gebed in de kapel, samen met aartsbisschop Groeber uit Freiburg. 30 van onze mannen drongen de kapel binnen en sleurden Groeber door de kapel heen Om alle misdaden en gruwe len welke door de Gestapo werden bedreven te beschrijven, ware een hopeloze taak. Hier voor zou men meer inkt nodig hebben, dan ooit door de I.G. Farben geproduceerd werd, om een uitdrukking van de Franse auteur Pierre Dehilotte in zijn „Complot Fantome de la Gestapo" te citeren. Het be ruchte complot van de 30e Juni 1934 was een comedie, een farce, een „doorgestoken kaart", evenals het Rijksdag brandschandaal. Van een „sa menzwering tegen onze gelief de Führer" was geen sprake. De moordpartij van de 30e Juni i3 ccnvopdig terug te voe ren op de bestaande tegen stellingen tussen de S.A. en de S.S., welke beide organisaties elkaar het licht in de ogen niet gunden. In een constellatie als door het defecte brein van een Adolf Hitler geschapen, geldt het: „Wie het eerst komt, het eerst maaltEn het was in dat geval de geraffineerde Himmler, die het eerste toe- I sloeg waarmede hij voor lange Staat en Kerk zijn stellig twee rnnï-pnlrinphp rirtplc rnnrfnm hpt organiseren. Zij moeten door hun houding duidelijk maken, dat zij tégen niemand en vóór allen zijn... In de practijk zal het altijd weer zó zijn, dat voor een Christelijke partij juist het Christelijke, waar zij in de politieke ruimte geen toepassing voor vinden kan, verlégenheid wordt. Terwijl ik al deze zinsneden met gejuich des harten las en haast niet de verleiding kon weerstaan om de marge der bladzijden te ontsie ren met de potlood-uitroepen „juist! zeer juist!" heb ik me bedacht, dat gij als een ijveraar Israels stad en land zijt omge zworven om verkiezingstoespra ken te houden voor de... Christe lijke Historische Unie. Terwijl gij met de gave der helderheid uit eenzet hoe het mogelijk is. dat ve le van uw geestverwanten de Christelijke partijen hebben ver laten en zich schaarden onder het vaandel van de Partij van de Ar beid, hebt ge verzuimd met rede nen omkleed duidelijk te maken, waarom gij hierin het marsbevel van uw vereerde leidsman niet volgt, HET ANTWOORD. Prof. van Niftrik antwoordde daarop o.m. als volgt: Gy vraagt in Uw schrijven eigenlijk niets anders van mij dan dat ik U en Uw lezers zal vertel len, waarom ik als „Barthiaan" nog Chr. Historisch ben en voor die ouderwetse Unie dan ook nog als propagandist optreedt. Gij merkt terecht op, dat ik in politicis van de Barthiaanse heir baan afwijk en een eigen, eenza me christelijk-historische weg be wandel. Dat is ook zo! Ik be treur het, als P. v. d. A.-christe- nen en C. H.-christenen elkander wederkerig verwijten niets van het Evangelie begrepen te hebben. Als het Evangelie namelijk op de politiek wordt toegepast, als 't „geloof" zich met de politiek gaat bezig houden, is er meestal geen eind aan de verwarring. Het be wijs wordt geleverd door de di verse Hervormde verklaringen omtrent de Indonesische kwestie. Dat behoeft ons geen ogenblik te verbazen. Het geloof gaat m.i. nooit voor de volle 100in in de politieke beslissing. Anders £e" zegd: wie politiek kiest, kiest nooit voor de volle 100 pet. door het gelóóf gedrongen. Er mengen zich in onze politieke beslissingen zóveel andere factoren dan alleen de factor van ons geloof, dat het niemand geraden is een ander de christennaam te ontzeggen, omdat hij ónders gekozen heeft. Dit zwaard keert zich vroeg of laat tegen onszelf. LAGER VLAK! Politiek ligt op een ander, een lager vlak dan het vlak der Kerk, tijd zijn machtpositie consoli deerde. De moordpartij duurde drie dagen en drie nachten en het aantal slachtoffers bedroeg 1250. Hieronder v.-aren zeer be langrijke functionarissen en oude partijgenoten van de Führer. Maar in al deze hoog waardigheidsbekleders zag Himmler een gevaar voor zijn privé-doeleindendies wer den zij „kaltgestelltHet belangrijkste slachtoffer was de oprichter der nazi-beweging Gregor Strasser. (Nadruk verboden.) concentrische cirkels rondom het één en enig middelpunt Christus, maar twee concentrische cirkels, die niet op hetzelfde vlak liggen. Daarom lijkt het mij goed aller eerst de afstand tussen geloof en politiek te markeren. Wie met po litiek bezig is, is nie£ meer in de Kerk; hij is in de wereld. Een christen, die in de politiek op gaat, gaat er zonder twijfel vroeg of laat ook in onder. De christelijke Kerk zal er goed aan doen in deze verpolitiekte tijd de diastase tus sen geloof en politiek volhardend te bedenken en in het oog te hou den. De Barthianen in Nederland hebben en bloc de C. H. U. ver iaten voorzover zij er ooit in zijn geweest lo. omdat de Kérk thans politiek spreekt en de C. H. U. in dit tijdsgewricht van her nieuwd kerkelijk leven dus alleen maar gezien kan worden als pscudo-kerk, die aanmatigend doet wat de Kerk moet doen en ook in feite doet, en 2o omdat politiek een zakelijk handelen is, waarbij men met allen, die van goeden- wille zijn Imn trachten recht en gerechtigheid te betrachten. Aan gezien voorts de sociaal-economi sche kwesties de meest brandende kwestie is, en de P. v. d. A. het orthodoxe Marxisme heeft vaar wel gezegd, voelen deze Barthi anen zich het meest thuis in de P. v. d. A. Bovendien is de „meester" sedert lange jaren socialist. DE BAND. Ik ben het met geen van beide motieven eens. In het eerste ge val is de band tussen Kerk en par tij mij te nauw; in het tweede te los. Het merkwaardige in deze „Bar thiaanse" redeneringen is m.i. ook, dat deze twee motieven, die steeds gezamenlijk optreden, elkaar on derling ook al niet te best verdra gen. Vandaar eindeloze verwarring! Soms hebben Kerk en geloof niets en dan weer alles met dc politiek te maken. Als men zegt, dat de Kérk poli tieke leiding moet geven en niet een christelijke partij, dan ver bindt men de -Kerk in feite veel te nauw met de practische poli tiek, en dat is natuurlijk de par tij-politiek. Dat verdróógt het Evangelie niet. Kan men het een voudige kerkvolk kwalijk nemen, dat het in vele Hervormde uitspra ken van de laatste tjjd alleen maar de stem van de P. v. d. A ver mag te vernemen? En als men zegt. dat de practi sche politiek alleen maar een za kelijke aangelegenheid is, dan miskent men in strijd met het éérst beweerde, dat het ook in de practische politiek, al is het dan op een ander vlak, buiten het hei ligdom, gaat om de dienst van de zelfde God, die men in het hei ligdom looft en prijst. VRIJ VAN DE KERK. Ik zal mijn brief niet al te lang maken. Ik ben christelijk-histo- risch, omdat ik christelijke politiek wil bedrijven, practische politiek, vrij van de Kerk en haar be moeiing. Het Evangelie heeft óók een politieke kant. De prediking der Kerk mag niet a-politlek zijn. Maar de practische toepassing is geen zaak van de Kerk, die hier alle competentie mist. Ik wil eer biedig luisteren naar de prediking der Kerk, maar waag de vrijheid met mijn geestverwanten over de practische toepassing in eigen kring te mogen nadenken. En daartoe heb ik christelijke partij vorming nodig. Ik schreef U reeds, dat naar mijn mening de politieke beslis sing nooit restloos geloofsbeslis- sing is. De mijne ook niet. Ik ben óók C. H.. omdat ik per se geen socialist begeer te zijn. En dat uit liefde tot de arbeider. Dat is geen phrase. Ik ben de zoon van een arbeider, en weet beter wat er in een arbeidersgezin te koop en niet te koop is. dan talloze nieuwe leden van de P. v. d. A., die dooi de oude S.D.A.P.-leden tcreoht niet voor vol worden aangezien. Ik ben rotsvast van overtuiging, dat de arbeidersstand in Neder land het beste lot heeft in een ge mitigeerd kapitalisme. Bovendien wil ik geen socialist zijn. omdat ik geloof in het par ticulier initiatief, en met geen mo gelijkheid het geloof in de redden de bemoeiingen van de staat met alles en nog wat kan opbrengen. De volkswijsheid weet, dat als de Staat zich ergens mee bemoeit het altijd slechter en duurder wordt. Het lijkt mij politiek èn kerkelijk geboden in dit tijdsgewricht voor niets zó beducht te zijn als voor de daemonie van de Staat. Meerderheid van Nederland wil: 'Slechts 31 voor verlenging. ,Ons land heeft een militair bondgenootschap met Engeland, Frankrijk, België en Luxem burg. De legers van deze lan den zullen samenwerken onder één leiding, namelijk die van Montgomery. Montgomery vindt dal onze soldaten twee jaar, in plaats van één jaar nu, moeten gaan dienen. Bent U voor of tegen een dergelijk plan?" Deze vraag stelden alle en quêteurs en enquêtrices van het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie aan vele man nen en vrouwen over het gehe le land verspreid. De resultaten zijn: Voor verlenging Tegen verlenging Geen oordeel 31% 50% 19% 100% De helft van het publiek is te gen verlenging, 3 op de 10 on dervraagden zijn echter vóór verlenging. De vrouwen zyn er wat sterker tegen dan de man nen: 26% van de vrouwen is vóór tegen 34% van de man nen! Zeer groot zijn ook de ver schillen naar welstand. Hier zijn de resultaten die het N.I. P.O. vond. Voor tegen Geen oordeel Laagste Inkomens 19% 57% 24% Lage inkomens 35% 51% 14% baar in bedrijfsleven, op Middenklasse 37% 44% 19% Welgestelden 47% 35% 18% De minder gesitueerden zijn veel meer tegen dan de beter gesitueerden. Bij de beter gesi tueerden vinden we zelfs een meerderheid vóór verlenging van de dienstplicht. Onder de aanhangers van de verschillen de politieke partijen zijn die van de C.P.N. het meest tegen en wel 86% van deze onder vraagden! Daarop volgt de P. v.d.P. met 59% tegen en 19% pro (24% geen mening). Bij de K.V.P.'ers vond hét N.I.P.O. ongeveer evenwel mensen vóór als tegen. 38% pro en 40% te gen. Hetzelfde is het geval voor de A.R. 39% voor 41% te gen, maar bij de V.V.D.'ers zijn er meer voor verlenging van de dienstplicht 47%. dan tegen (41%). „waarom bent U voor?" „Waarom bent U tegen?" vroe gen enquêteurs en enquêtrices van het N.I.P.O. verder. En dit zijn de motieven die zij opte kenden: IK BEN TEGEN VERLENGING VAN DE DIENSTPLICHT. omdat dat niet nodig is, 1 jaar lang genoeg is, in oorlogstijd soldaten in 2 maanden opgeleid werden e.d. 16% omdat ik anti-militairist ben, geen soldaatje spelen, ontwapenen e.d. 11% werk, econ. herstel is meer nodig, beter werk in bur germaatschappij. onmis- boerderij e.d. 8% Gevolgen van militaire dienst te erg, de jongens verwilderen dan nog meer, zijn wij verder uit het econ. leven vervreemd 3% We moeten zelfstandig blijven, niet vechten voor een ander, les laten lezen door Monthy 1% Diverse antwoorden 9% Geen antwoord 2% Tegen verlenging van dienstplicht 50% De belangrijkste motieven te gen verlenging van dienstplicht zijn: „het is niet nodig" en „ik ben antimilitairist". DE VOORSTANDERS AAN HET WOORD. Ik ben vóór verlenging van de dienstplicht omdat aldus betere training van het leger, nodig vanwege techniek van oorlogvoe ring e.d. Als bolwerk tegen Com munisme. gevaar uit het Oosten e.d. Oprechte vrede voorbij, moeten paraat zijn Landsbelang, nodig voor het land wegens gespan nen toestand Is noodzakelijk, is nodig Diverse antwoorden Geen antwoord Vóór verlenging van dienstplicht 31% De voorstanders zijn het,voor namelijk op motieven van pa raat zyn, zich dekken tegen het gevaar, dat zij vrezen. (Nadruk verboden) Dordt heeft 70.000 Maandag heeft een gelukkige vader op het bureau bevolking te Dordrecht zijn vierde kind aangegeven. De bijzonderheid van deze baby is. dat hij het zeventigste duizendtal inwoners van de gemeente Dordrecht volmaakt. Palestina en Transjordanië. Tawfik Aboelhoeda Pasja, minister-president van Trans jordanië, heeft voor zijn ver trek naar Beiroet, waar Maan dag de zeven landen der Ara bische Liga eén conferentie be ginnen met de verzoeningscom missie der V. N. voor Palesti na, verklaard, dat de Palestijn se Arabieren niet in staat zijn een eigen regering te vormen en de wens te kennen hebben gegeven in Transjordanië te worden opgenomen. De Nederlandse Onderwijsfilm gaat binnenkort een onderwijsfilm maken over de dagbladpers. De Nederlandse Bond van Vrije Socialisten heeft een motie aangenomen, waarin bij de Ne derlandse regering wordt gepro testeerd tegen het feit, dat mili taire autoriteiten de leerlingen van de hoogste klassen der H.B. S. en lycea „door speciale propa gandisten laten bewerken om ze bereid te krijgen zich te lenen voor de opleiding tot offleier". Eén van de reusachtige 8175 pk. Stork Diesel niotoren voor het vlaggescliip van de Norskc Ameri ka Llnje, dat voorlopig onder de naamt „Calofjord" in aanbouw Is bU 4e Ned. Dok en Scheeps bouw Mij. te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5