Overdracht m.s.Wai Ngapoe aan de K.RML NIEUWS UIT ZEELAND Hoe kan Vlissingen aantrekkelijk worden? DAHPO VUr Begroting van Economische zaken Laatste vooroorlogse opdracht va'i de Kon. Mij. De Schelde. Vier eri dertigste K.P-M.- schip na de bevrijding naar Indië. De Wal-Ngapoe. het door de N.V. Kon. My. „De Schel de" te Vlissingen vervaardig de, maar op de werf der fa. Rijker te Gorinchem gemon teerde motorschip Wai-Nga- poe, één voor Indonesië be stemde veeboot met passa giersaccommodatie. is Dins dagmorgen door de directie van „De Schelde" overgedra gen aan de Kon. Paketvaart Maatschappij. Automatisering telefoonnet Vlissingen. (Slot van pag. 1> TOESPRAKEN. Burgemeester mr. dr. B. Kolff. herinnerde aan het bekende woord „Lang gewacht en stil gezwegen, nooit gedacht en tóch gekregen" Voor de automatisering van de Vlissingsc telefoon gaan hiervan alleen het eerste en laatste ge deelte op: er is lang gewacht, maar wel eens gemopperd en nooit ge wanhoopt. En de automatisering heeft Vlissingen nu dan toch ge kregen. Spr. verklaarde le hopen, dat Vlissingen niet met alles ze ven jaar achter Middelburg zal aankomen, maar bracht namens de burgerij toch dank aan de P.T.T. voor de totstandbrenging van deze centrale. Dc directeur-generaal, de heer L. Neher. legde er de nadruk op, dat Vlissingen voel heeft geleden en dat het nog lang zal duren voor alle sporen zullen zijn uitgewist. Maar blijvend is in elk geval de geest van het Nederlandse volk, die alle moeilijkheden weet te dra gen en te overwinnen. Wfj kanke ren wel eens graag, maar wij ver liezen ook onze humor niet. aldus dc heer Neher, die wees op de inpassing van dit werk in Vlissin gen in het geheel van het Neder landse telefoonnet en ten slotte de heer Sehetdemans hulde bracht voor de wijze, waarop hij ook voor Zeeland heeft gewerkt. De heer K. van Everdingen sprak vervolgens namens de Kamer van Koophandel enige woorden van lof cn dank, waarbij hij speciaal nog aandacht vroeg voor de moeilijk heden van West Zecuwseh-Vlaan- deren en Schouwen. Vooral wan neer het vrije vervoer over de Schelde zou verdwijnen, heeft Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan ooit behoefte aan een vlot tele foonverkeer. dag en nacht. Laat het toch geen 1956 worden, zoals wel eens ls gezegd, aldus de heer van Everdingen, die ook aan dc telefonistes dank bracht. In zijn slotwoord herinnerde de de waardering van heer Neher. die ook van een grote reis bij de P.T.T. is teruggekeerd, voor ieder, die talenten in bewaring heeft gekre gen. even groot kan zijn. want ieder, van hoog tot laag, heeft naar zijn vermogen bijgedragen om te bereiken, wat op dit moment weer bereikt is kunnen worden. Nadat verversingen waren ge bruikt en dronken waren uitge bracht op Vlissingen en de P.T.T.. begaven dc genodigden, o.w. ook dc oud-directeur-generaal, de heer T. van Houwelingen. wethouder L. P. van Oorschot, de gemeente secretaris. de heer A. dc Beijl. de secretaris van de K. van K., de heer A. S. de Jonge, de direc teur van gemeentewerken, de heer C. Ouwehand en veie hoofdambte naren en ambtenaren van P.T.T., zich naar de nieuwe centrale, waar technici hun een uiteenzetting ga ven. 's Middags verenigde het gezel schap zich aan een lunch. Hierbij werd het woord gevoerd door de heer Neher. burgemeester mr. Kolff, de directeur van de Auto matic Telephone And Electric Comp. Ltd.. de maatschappij, die de apparatuur leverde, cn de heer Schcldemans. Namens de staf van het telcfoondistrict Breda bood deze dc directeur van dc Engelse Maatschappij, een Engelse verta ling van de Doolaard's „Het ver jaagde water" aan. Naar de technische dienst van de P.T.T. ons mededeelde is de automatisering zonder grote sto ringen verlopen. Het eigenlijke werk was in een kwartier ge beurd. In dc kleine zaal van het Vlis singsc Concertgebouw kwamen 's middags liet technisch personeel en de telefonisten, van dc oude centrale tot afscheid bijeen. De heer Scheidemans dankte in een toespraak de technici en monteu- ren voor hun arbeid cn stak de telefoondames een pluimpje op de hoed. Verder word gesproken door de heer Kruisinga. hoofd-ambtenaar van dc technische afdeling der P. T.T.. cn dc heren Scheurwater en Mets. ambtenaren van deze afde ling. Het merendeel der telefonisten vertrekt vandaag naar stand plaatsen elders in Zeeland of bul ten dc provincie. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Kindje verkouden? Dan rug:, keel of borstje inwrijven met Nadat dc directie van de K.P.M. en de verdere geno digden een rondgang hadden gemaakt over het schip, dat in de Buitenhaven lag, werd het woord gevoerd door ir. H. C. Wesseling, dir. der N.V. Kon. Mij. „De Schelde." Spr. deelde mede, dat de Wai-Ngapoe de laatste voor oorlogse opdracht ls geweest, die door „De Schelde" nog moest worden opgeleverd en herinnerde aan de situatie na de bevrijding: een zwaar be schadigde helling, een werf, die er als een ruïne uitzag. Gelukkig bood het bedrijf der fa. Bijker te Gorinchem uit wijkmogelijkheid, maar niette min is „De Schelde" laat met dit schip. Spr. dankte de K. P. M. voor het geduld, dat zij heeft betracht, al was 't vaak met moeite. Overigens noemde spr. dit ongeduld een gunstig teken voor de K. P. M., daar het bewijst, dat de maatschappij de schepen voor Indonesië nodig heeft. Ir. Wesseling sprak de hoop uit, dat de Wai-Ngapoe een voor spoedige toekomst tegemoet zal gaan en verzocht tenslot te de K.P.M.-directie het schip over te nemen. Jhr. I. H. A. Backer, di recteur der K.P.M., merkte op, dat de Wai-Ngapoe reeds het elfde schip is, dat door „De Schelde" voor de K. P. M. is gebouwd en dat de eerste beide schepen, de Both en de Reaal, reeds in 1888 werden besteld. Zestig, jaar bestaat dus de relatie tussen ,De Schelde" en de K.P.M. al. en nooit heeft men van die verbinding spijt gehad, 't Voorlaatste schip was ..De Ruys". die in 1938 van sta pel liep en vlaggeschip der K.P.M. werd. Nog steeds vaart dit schip, maar van degenen, die toen getuige waren va.n de stapelloop, zijn zowel bij de K.P.M. als bij „De Schel de" velen helaas niet meer in leven. De Wai-Ngapoe werd ln J- Zonnebrandolie automaat- De Amerikanen zullen op hun stranden toestellen plaatsen ter voorkoming van zonne brand. Om zich op een aangename en on schadelijke wijze te laten bruin branden laat men een muntstuk glijden in een soort benzinepomp en door middel van een slang met een verstuiver aan het einde zijn li chaamsdelen bespuiten met een geparfumeerde Maart 1940 besteld en zou in Aug. '41 geleverd worden. De oorlog stuurde alles in de war, maar na de oorlog bood „De Schelde" direct aan. het schip te voltooien. Het heeft inderdaad lang geduurd, aldus jhr. Backer, maar dat het schip al klaar is, dat is, ge zien de zware slagen, die Walcheren troffen, niettemin 'n prestatie van „De Schelde", te meer omdat het schip een vergelijking met soortgelijke, door andere maatschappijen geleverde schepen glansrijk kan doorstaan: het is voor oorlogs werk! Als er weer schepen besteld worden, zal de K.P.M. „Dc Schelde" ze ker niet vergeten. Spr. bracht hulde aan ir.- Wesseling voor diens door zettingsvermogen en beleid en deelde mede. dat de Wai- Ngapoe reeds het vier en der tigste schip is. dat de K.P. M. na de bevrijding naar In donesië expedieert. Het moge een bewijs zijn, zo zeide spr., dat de K. P. M. niet twijfelt aan de toekomst van Indo nesië. Spr. wenste tenslotte kapi tein Idema en zijn bemanning een voorspoedige reis en dankte allen, die medewerk ten aan de totstandkoming van het schip. Nadat de gezagvoerder nog kort het woord had gevoerd, werd de vlag der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" neergehaald en de vlag der K.P.M. sen. Dinsdagmiddag om vijf uur heeft de Wai-Ngapoe de ha ven van Vlissingen verlaten op weg naar Antwerpen, om vandaaruit naar Indonesië te vertrekken. Uitbreiding van de gemeente Hulst. Middelburg's grens wordt verlegd. Opheffing gemeente Sint Laurens. Naar wij vernemen hebben Gedep.. Staten van Zeeland hun standpunt bepaald ten aanzien van de voorgenomen uitbrei ding der gemeente Middelburg in Noordelijke richting. Gedeputeerde Staten kon tien zich verenigen met een plan tot opheffing van dc gemeente Sint Laurens. Brig- dammc zal bU Middelburg worden gevoegd en omdat dan het overblijvende deel van Sint Laurens te klein is. zal dat deel bij Seroosker- ke komen met dien verstan de. dat de Noordelijke uit lopers van de huidige ge meente Sint Laurens respec tievelijk bij de gemeenten Grjjpskerkc en Veere wor den gevoegd. Dit plan moet nog aan de gemeenteraden van de desbe treffende gemeenten worden voorgelegd en het zal tenslotte nog de goedkeuring moeten ver werven van dc minister van binnenlandse zaken. Gemene dieven In het Zwitsers barakken kamp kwamen te Vlissingen de laatste weken herhaaldelijk kleine diefstallen voor. Er werd gedurende de nacht geld ontvreemd uit de zakken en portemonnaies. Zondagmorgen kwamen 2 bewoners van het kamp bij de politie vertellen, dat in de afgelopen nacht uit de broekzak van een van hen een bedrag van bijna 20 ont vreemd was. Een „aangever' mopperde daarbij nog al over de gemene dieven cn op de po litie, die de dader maar niet wist te ontmaskeren. Toen de recherche een on derzoek ter plaatse instelde,' leidden verschillende sporen naar de mopperende en onte vreden aangever. Ondanks zijn verontwaardiging moest hij zich ontkleden, waarby het ge stolen geld uit zijn sokken te- voorschyn kwam Hij heeft toen maar een volledige be kentenis afgelegd. VERKENNERS BEDEVAART Naar wij vernemen, zal de bekende jaarlykse Verkenners- Bedevaart ter ere van O.L. Vrouw van de Polder dit jaar ;ehouden worden op Zaterdag 10 en Zondag 31 Juli a.s. V.V V.-bestuur kreeg vele suggesties en zal deze ln studie nemen. Geen Britannia, maar wel een Strandpaviljoen. Eerste Kamer Voor de eerste maai sprak Staatssecretaris in Nederlands parlement. (Van onze parlementaire redacteur) Zonder dat daarvoor hoofde lijke stemming nodig was zelfs de communisten vroegen geen aantekening, dat zij tegen waren keurde de Eerste Ka mer Dinsdagmiddag de begro ting van Economische Zaken voor 1949 goed. Reeds Donderdag was er uit voerig óver gesproken, zodat de minister, prof. dr. J M. H. van den Brink, nog slechts en kele vragen en opmerkingen te beantwoorden had, Betr. de industrialisatie, waar op door enkele sprekers was aangedrongen, zette prof. Van den Brink uiteen, dat een van de „knelpunten" is de buiten landse kapitaalvoorziening. Het laat zich aanzien, dat het bin nenland in de naaste toekomst meer en meer in staat zal zijn kapitaal in de Nederlandse in- Rapport over zuiveringsactie. Het persbureau der Nederlands Hervormde kerk deelt het volgen de mede: „Ds. H. A. C. Hildcring. zen dingspredikant te Surabaja doet mededeling van een bericht, dat in het laatste nummer voorkomt van „Pawartos-Ringkes". het maandblad van de Oost Javaanse kerk. welk bericht als volgt luidt: „De gemeente Peniwen met een zielental van ongeveer 3000 had op Zondag 20 Februari 1949 een huiveringwekkend leed te door staan. om welke reden de gods dienstoefening op die dag werd stopgezet. Op deze dag namelijk zette een onderdeel van het Ne derlandse leger een zuiveringsac tie in. waarbij tien personen, le den der gemeente en onder hen een kerkeraadslid, werden neer geschoten. Ds. Hildering vermeldt, dat in zijn bezit is een afschrift van het rapport, dat de kerkcraad van Peniwen uitbracht over het ge beurde aan het dagelijks bestuur der synode te Malang, aan de bri gade-commandant en de resident te Malang en aan het zendlngs- eonsulaat te Batavia. Aan dit rapport worden de volgende bij zonderheden ontleend. Te Peniwen is een polikliniek en kraamverpleging ..Panti Usa- da". die reeds vier jaren werkt cn gehuisvest is ln de oude zen dingspastorie. Toen de Nederlandse leger-af- dcling het ziekenhuis binnentrad, werd aan allen, verpleegden en verplegende», bevolen naar bui ten te gaan. Daarop werden op 't voorerf drie leden van het perso neel en twee patiënten neerge schoten en een patiënt zwaar ge wond. Acht leden van het perso neel werden meegevoerd, eveneens vrijwel alle medicijnen, terwijl de inboedel kort en klein werd ge ien. oorts werden nog een kerke raadslid. een landbouwer en een oude man van 62 jaar doodge schoten. terwijl zij reeds scholen en de handen geheven hadden. Nog vijf anderen werden zwaar gewond. Van alle slachtoffers wor den dc namen in het rapport ver meld. Het rapport is ondertekend door de predikant van Peniwen". dustrie te investeren. Dat is trouwens ook nodig om een productlemogelijkheid te ver schaffen aan de 40.000 a 50.000 „nieuwkomers" waarop wij elk jaar moeten rekenen. STAATSSECRETARIS SPRAK. Voor het eerst sprak Dins dagmiddag een Staatssecretaris in ons parlement. Mr. W. C. L, van der Grinten beantwoordde namelijk enige vragen van de anti-revolutionnaire heer mr. W. Rip die inlichtingen wilde hebben over de opheffing van de „Woltersomse" organisaties en over dc contributie-betaling aan deze lichamen. Mr. v. d. Grinten zeide, dat de organisaties-Woltersom op geheven zullen worden, doch dat zal slechts bij de wet ge schieden en pas als de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een feit is. Hij verklaarde zich tegen de over 1945. 1946 en 1947 nog niet betaalde contributie, aangezien daardoor de wanbe talers een premie voor hun na latigheid zouden genieten. Hij was echter bereid nog eens te bekijken, of iets voor de be trokkenen gedaan kan worden. Hierna werd begonnen met de behandeling van de begro ting- van de Staatsmynen. De B.F O.-resolutie. VREEMDE GANG VAN ZAKEN. Naar aanleiding van de be richten over de resolutie der Bijeenkomst Federaal Overleg van 3 Maart, hebben kringen te Medan. die in nauw contact met de B.F.O. staan, verklaard, dat inderdaad in de nacht van 3 op 4 Maart, na een stormach tige vergadering, welke 5 uren duurde, door de delegatie van Oost-Indonesië een resolutie is ingediend welke om half één 's nachts door de vergadering, die min of meer in een apa- tische stemming was geraakt, zonder bespreking werd aange nomen. De formeel onjuiste en wel uiterst ongebruikelijke wijze, waarop de resolutie was inge diend en behandeld, heeft zich de volgende morgen gewroken, toen men het over de inhoud de bedoeling der resolutie geenszins eens bleek te zijn en verscheidene delegaties haar in de toenmalige vorm ten enen male onaanvaardbaar achtten. Getracht is. de resolutie te redden door het toevoegen van een „annex", die met de reso lutie een onverbrekelijk geheel zou vormen, welke werkwijze door de vergadering unaniem werd aanvaard. Ook omtrent deze annex bleek echter geen overeenstemming mogeiyk te zijn, waarop werd besloten, de aangelegenheid „hangende" te laten in afwachting van een andere beslissing. De hier aan het woord zijnde zegslieden uitten him verwon dering over de voorstelling van zaken, dat dr. Beel van het standpunt der B.F.O. in kennis zou zijn gesteld. „Hoo maken we Vlissingen aan trekkelijker voor bezoekers?" Dat was de centrale vraag, waar omheen zich Dinsdagavond bij de jaarvergadering van de Vereni- ging voor Vreemdelingenverkeer Who lte Vlissingen eigenlijk alle discus esene- sies bewogen. Reeds het jaarverslag van de secretaris, de heer Ad. Mets, maakte van dit probleem melding en stelde vast. dat het V.V.V.-be- stuur in het afgelopen jaar ter zake diligent is geweest. Opnieuw en bij herhaling werd de aandacht van dc autoriteiten gevestigd op de boulevards en de wenselijkheid wandelmogelijkheid te scheppen langs het gehele „zeefront" van Vlissingen: van de haven tot de duinen. Vooral zou meer aandacht moeten worden besteed aan d« toegang tot de Nolledijk. de Oran je- en Eilanddijk en de eerste dui nen. Ook werd contact met dc middenstand opgenomen, o.m. on meer winkels op Zondag geopend te krijgen. Klachten over het strand, de Spulboezem en enkele pensions en hotels werden te be- voegder plaatse behandeld. Ook werd een adres verzonden inzake een aanlegplaats voor jachten en andere pleziervaartuigen. Het bezoek was in 1948 niet bij zonder groot, hetgeen geweten mag worden aan het slechte weer ende geringe aantrekkelijkheid. Gelukkig kwamen er wel tamelijk veel Belgen. RONDRITTEN. Op dit punt. dat het bestuur als afzonderlijk agenda-punt aan de orde stelde, ging de vergadering uitvoerig in en daarbij kwamen van vele zijden vragen, opmerkin gen en suggesties naar voren. Ge klaagd werd bijv. over de zg. rond ritten om Walcheren, die Vlissin gen links laten liggen, 't Zijn met eens rondritten, klaagde een der leden, ze beginnen aan de Vlis- singse haven cn eindigen in Mid delburg, maar in onze stad zien we de mensen niet. Van andere zij de werden de feiten op dit punt wel toegegeven, maar toch vast gesteld. dat dit buiten de schuld van de Stoomtram Walcheren ligt. die slechts „op bestelling" rijdt. Het punt van de rondritbiljetten zal door het V.V.V.-bestuur ech ter nader met de directie worden besproken. Uit de mededelingen ter verga dering bleek, dat er voorlopig geen sprake kan zijn van herbouw van hotel „Britannia": de kosten zijn le hoog cn dc Rijksbijdrage ls te laag. Wel komt er op het strand weer een Paviljoen en dat zal er toe kunnen bijdragen Vlis singen meer attractie voor vreem delingen te verschaffen. Het contact met de midden stand bleek in het afgelopen jaar niet veel resultaat te hebben op geleverd. Er is over verschillende plannen o.a. een bloemencorso wel een eerste vergadering ge weest, maar daarna had men van elkaar niets meer gehoord. Aan wie de schuld? Van middenstandszijde bleek men initiatieven van de zyde van de V.V.V. te verwachten. Medewer king werd echter toegezegd. IDEEËN. de vergadering kwamen voor het komende seizoen ver schillende suggesties naar voren, welke het bestuur nader zal be studeren. Het idee om met be hulp van een zolderschuit een soort ..showboot" te enscèneren, welke dan verlicht en met „mu ziek" aan boord voor of langs het strand zou worden gesleept, had naar veler oordeel wel iets aan trekkelijks. Getracht zal voorts worden ook Belgische muziek korpsen naar Vlissingen te krijgen en deze dan op het strand het terras van het nieuwe Strandpa viljoen? te laten concerteren. De muziektent op de boulevard gaat in elk geval van deze plaats weg. Gevraagd werd waarom het ge meentebestuur een plan om een soort kermisattractie op te rich ten op het Brltannia-lerrein heeft afgewezen. Dat had toch niets be hoeven te kosten! Het bestuur bleek hiervan niet op de hoogte. Ook werd de mogelijkheid geop perd enkele bals-chompêtres op strand of boulevard te organise ren en eventueel ook openlucht- filmvoorstelllngon. Gewezen werd op de mogelijkheid met een oude Dukw tochtjes op het water te la ten maken. HET STRAND. Met nadruk werd gevraagd de stenen op het strand in elk ge val te doen opruimen. Maar wie zal dat betalen, was de repliek. Overigens bleken deskundigen niet zo somber gestemd over dc toe stand van het strand. Als er wat stevige wind uit het Zuid-Oosten wil komen. Aangedrongen werd op het weer in gebruik nemen van de winkeltjes langs het strand. Voorts werd aangedrongen op het benutten van de vissershaven waar dit jaar ook de Belgische boten zullen aanleggen voor jachten en gevraagd werd of het niet mogelijk is de Paviljon d'Or weer eens in Vlisisngen te krijgen als in 1938. Helaas moet dit voor lopig nog afsluiten op gebrek aan outillage. MIJ. ZEELAND. Natuurlijk kwam ook de recla me voor de tourlstendienst van de Mij. „Zeeland" ter sprake. Zoals bekend wordt hiervoor reeds met de middenstand samengewerkt. De heer E. Smit. directeur van de Prov. V.V.V.. die ter vergadering aanwezig was. moest echter me dedelen. dat het niet gewenst is gebleken veel reclame tc maken voor reizigers, die van tc voren ge*... hotelruimte besproken heb» ben. Dat zou ontevreden mensen maken, hetgeen beslist voorko men moet worden. Een plan om een Zeeuwse dag in Folkestone te organiseren vond wegens de kosten niet zo heel veel bijval. Een aantrekkelijke nieuwe fol der van Vlissingen komt volgende maand gereed. JAARVERSLAGEN. Voorts werden natuurlijk nog 'n aantal punten van organisatorische aard afgewerkt. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek nog, dat de vereniging op 1 Januari Jl. 116 leden telde. Getracht zal wor den een nieuwe wervingsactie on der middenstand en notabelen te beginnen. Op het Verkeersbureau werden per maand gemiddeld 7630 inlich tingen verstrekt. Van Mei tot cn met September hebben in Vlis singen 787 Nederlanders cn 270 buitenlanders verblijf gehouden; het aantal overnachtingen bedroeg voor Nederlanders 18612 en voor buitenlanders 2880. Langer dan vier dagen verbleven bij particu lieren of in hotels 5783 vreemde lingen. J De penningmeseter. de heer C A. Bikker, maakte in zijn verslag melding van een batig saldo voor de vereniging van f 2176.50 bij een totaalbedrag van f 2626.50. voor het Verkeershuis een nadelig saldo van f 862.17 bij een totaal van f 4391.07. Aan contributies werd 401.50 ontvangen. De kaartjes verkoop bereikte een om zet van f 130.014.42 tegenover f 122.960.05 in 1947. De aftredende leden van het dagelijks bestuur, de heren J. L. Verhagen. C. A. Bikker cn Ad. Mets. werden .bij acclamatie her kozen. Ter verkrijging van de ko ninklijke goedkeuring werden nieuwe statuten vastgesteld. Bij de rondvraag bleek nog. dat de mening in het bestuur over de vrij veren-kwestie verdeeld is. Daarom werd ter zake geen actie ondernomen. Aangezien de voorzitter, de heer J. L. Verhagen, door uitstedigheid niet aanwezig kon zijn. werd de vergadering gepresideerd door de heer W. van Aller, die in zijrf slotwoord nog dank bracht aan het personeel van het Verkeershuis en aan de aanwezige middenstan ders. die zoveel interesse voor het V.V.V .-werk aan de dag legden. Walcheren. Domburg KANDIDAATSTELLING. Voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen te Domburg heb ben de C.H. en A.R. hun lijsten gecombineerd. De lijsten zien er als volgt uit: 1. J. Warners 2, Jac. de Visser Lz.; 3. W. Maljaars; 4. J. Francke; 5. Ant. Poppe; 6. F. Boogaard; 7. S. de Visser en 8 Jan Vree- ke Cz. De oneven nummers zijn van de C.H. N.V. BAD- EN STRAND- HOTEL DOMBURG. Dinsdagmiddag werd in de Incassobank te Middelburg een algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Bad- en Strandhotel Domburg gehou den. Een wijziging in de statu ten werd goedgekeurd. Serooskerke UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bon kaarten zal te Serooskerke plaats hebben voor zelfverzor- gers en niet-zelfverzorgers op Donderdag 24 Maart. Aan de beurt zijn de letters L t/m Z. O.- en W.-Souburg. De gemeente Hulst had reeds geruime tijd behoefte aan uit breiding van haar grenzen. Er woonden in deze gemeente 4900 zielen op een oppervlakte van 189 H.A. Gedep. Staten van Zee land hebben thans een grens wijzigingsplan voor deze ge meente goedgekeurd. Dit plan voorziet in de annexa tie bij Hulst van de gemeen te Sint Jansteen (4086 inwo ners op 2813 H.A.). Bovendien zal bij Hulst wor den gevoegd het gehucht Ka pel lebrug, dat een onderdeel is van de gemeente Clinge. Dit gehucht was reeds geheel op Sint Jansten en Hulst georiën teerd. Clinge zal te zijner tijd com pensatie voor dit verlies krij gen door de inpoldering van het verdronken Land van Saef- tinge. Het Sint-Jansteense deel van het gehucht Heikant zal vol gens het plan van Gedep. Sta ten bij de gemeente Koewacht worden gevoegd. Deze grenswijzigingsplannen zullen binnenkort aan de be trokken gemeenteraden worden voorgelegd. De Sioe-inpoldering. HET WERK GEGUND. Onze redacteur te 's-Gra- venhage meldt, dat de inpol- deringswerken van het Sloe bij onderhandse aanbesteding zijn gegund aan de laagste inschrijver, de N.V. C. v. d. Hoeven te Den Haag voorde som van 1.690.000. Het is de bedoeling, dat de dijk. die de nieuwe Sloe-polder zal af sluiten in November a.s. ge reed zal zijn. Militairen danken Niwin in Zeeland. Zoals bekend heelt de NIWIN in Zeeland van ingezameld geld een groot aantal muziekinstru menten voor de militairen in Indonesië gekocht. Iedere troe peneenheid, die naar de Oost gaat, krijgt hiervan iets mee; de instrumenten worden eerst aan de troep gegeven en later aan de militairen, die het meest bedreven in het bespelen zijn, overgedragen. Reeds eerder kreeg de NIW IN-Zeeland blijken van dank baarheid. Thans ontving het bestuur te Middelburg een brief van It.-kolonel Haringa, C.O.T. op de naar Indonesië onderweg zijnde ..Waterman". Hierin wordt meegedeeld, dat met eni ge plechtigheid aan boord vier guitares en vier mandolines zijn overgedragen en dat dit fraaie geschenk, waaraan men niet al leen aan boord van het schip, maar ook straks in Indonesië veel genoegen zal beleven, met welgemeende dank aan de NI WIN in Zeeland is aanvaard. Gemeentegrenzen op Schouwen en Duiveland. Naar wij vernemen zijn Ge dep. Staten van Zeeland gereed gekomen met een plan tot een herziening van de gemeentelij ke indeling op Schouwen en Duiveland. Dit plan zal dezer dagen aan de betrokken* ge meenteraden worden voorge legd. Een aantal gemeenten op Schouwen en Duiveland zal indien het plan wordt uitge voerd binnen afzienbare tijd worden opgeheven. Schapenhouders vergaderden. Dinsdagmorgen kwam de vereniging" ter bevordering van het schapenras in Zee land in hotel „Centraal" te Goes in algemene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van ir. W. Kakebeeke uit Rilland. Medegedeeld werd, dat de vereniging de Koninklijke er kenning heeft gekregen en dat pogingen om steun te krijgen tot het houden van kuddeschapen mislukt zijn. De jaarrekening 1948, welke een nadelig saldo van 7,98 aan gaf en de begroting 1949 wer den vastgesteld. Besloten werd de contributie voor par ticuliere schapenhouders te verhogen tot 2 en voor kud dehouders tot 10. De in schrijfgelden voor de keurin gen blijven ongewijzigd. TJit't jaarverslag van de waarne mend secretaris, de heer W. Sietema uit Middelburg, bleek dat de vereniging momenteel 53 leden telt. Ingeschreven zijn 2 rammen, 103 ooien en 143 lammeren. Wat de wol- kwaliteit over 1948 betreft, werd meegedeeld, dat de wol van 44 kuddeschapen en van 53 °/o weideschapen van goede kwaliteit was. Het vriesgewicht was van kudde- schapen gemiddeld 4.46 kg. en van weideschapen 5.03 kg. FILMS VAN DE WEEK De avonturenfilm „Slaven in opstand" (Santa Fê Trail) met Er- rol Fllynn en Olivia de Haviland ln Alhambra. Vlissingen. is een historisch epos van de wijde prairiën, van manneneer en vrou wenschoonheid, van dapperheid en schurkachtigheid. De woeste paardenritten zijn al even specta culair als de weinig zachtzinnige vechtpartijen; voor de dames is er dan nog een flinke portie roman tiek. Onvervalste cowboysensaties in Luxor. Vlissingen. waar de vooroorlogse film „Drie mannen van Texas" met William Boyd als de onverschrokken held van het wilde Westen. Hopnlong Cassidy, over het doek flitst. Tenslotte brengt Electro. Middelburg. een reprise van de grote muzikale film „Rhapsody in blue" met Ro bert Alda, Joan Leslie en Paul De kiezerslijst van de gemeen- Whiteman, een film. die wj.ï de te Oost- cn West-Souburg telt 3349 liefhebbers van Gershwin's mu- kiezers. I ziek warm aanbevelen. Het „Vrije van Sluis" leent ruim één millioen. Dijkgeschot wordt verhoogd De ernstige toestand, waar in zich dc zeewering van West Zceuwsch Vlaanderen na de jongste stormen bevindt, is voor het bestuur van het wa terschap aanleiding geweest de hoofdingelanden van het waterschap verstrekkende voorstellen te doen. In de Dinsdag gehouden vergadering ls de gevaarvolle toestand breedvoerig besproken, waar na het bestuur werd gemach tigd een lening aan te gaan van 1.300.000 voor de uit voering van de meest noodza kelijke werken aan de zeewe ring. Tevens werd met bijna algemene stemmen besloten het dijkgeschot nog dit jaar te verhogen met 4 per ha. De verhoogde opbrengst daar van 100.000) zal gebruikt worden voor rente en aflos sing. Oppositie tegen bestuur Dierenbescherming. MEERDERHEID DER LEDEN SCHENKT HET ECHTER VERTROUWEN. Door de afdeling Zeeland- Noord van de Vereniging vopr Dierenbescherming werd in Middelburg een buitengewone algemene vergadering belegd op verzoek van enige leden, die grote bezwaren hadden tegen het huidige bestuur, dat zij met voldoende actief vonden. Ook het hoofdbestuur was in deze kwestie reeds gemengd door de opposanten en was m de ver gadering vertegenwoordigd dooi de secretaris-penningmeester, do heer J. F. Vermeulen. Na een uitvoerige discussie werd een stemming gehouden waaruit bleek, dat 44 van de 5a aanwezigen het huidige bestuur hun vertrouwen schonken en het gehandhaafd wilden zien blijven. Er waren «acht tegen stemmers cn drie uitgebrachte stemmen waren van onwaarde. In de samenstelling van het be stuur komt dus geen wijziging. Deze vergadering stond onder leiding van mr. J. Moolenburgh. Zeeuwse Volkshogeschool. Dinsdagmiddag vond in het Schuttershof te Middelbur een voorbereidende bespreking plaats in verband met de plan nen om te komen tot de op richting van een Volkshoge school in Zeeland. Dir. H. D. de Vries Reilingh, lid van het hoofdbestuur van de vereni ging tot stichting van Volks hogescholen in Nederland, gaf een toelichting op de bedoe ling cn het werk der Volks hogescholen en verbond daar aan de vraag of in Zeeland mogelykheden voor het slagen, van een dergelyk plan aanwe zig zijn. De vergadering bleek van oordeel, dat zowel de belang stelling als de technische, mo gelijkheden aanwezig zijn de laatste in het in wording zynde Jeugdcentrum te Dom burg en dat het mogelijk moet worden geacht de beno digde financiën by een te brengen. Men zou zich, zoals dr. dc Vries-Reilingh ook had voorgesteld voorlopig moeten beperken tot plm. drie maan den per jaar en wel in de winter, omdat dan de land- bouw-jongeren de meeste tijd hebben. Besloten werd, dat onder leiding van de heer C. Lijn zaad, directeur van de Stich ting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk, een voorlopige commissie zal worden gevormd. De reeds bestaande commissie, welke in het verleden enige weekends organiseerde, stelde haar mandaat ter beschikking. Binnenkort zal een vergade ring met een groter aantal be langstellenden worden -belegd. Het ligt in de bedoeling, dat de Zeeuwse Volkshogeschool reeds ln de loop van de a.s. winter met haar werk zal be ginnen. |T-genda VLISSINGEN. Woensdag: „Alhambra,". „Slaven in opstand", 7 en 9 u.: Luxor: „Drie mannen van Texax". 8 u. Woensdag; Algemene leden vergadering leeszaal, 9 uur. MIDDELBURG. Woensdag Gymnastieklokaal Vccrsc singel 148: Algemene vergadering Ver. „Kinder- zorg" 10 uur: lezing „Obser vatie en selectie in de kinder verzorging". 1.30 uur; Schut tershof: Feestavond B.O.V.A. G., 8 uur; Electro: Rhapsody in blue, 7 en 9.15 uur. Donderdag Café Groenenwe gen: Bijeenkomst Bond van werkmeesters, technici en op zichthoudend personeel. 8 uur; Electro: Rhapsody in blue, 7 en 9.15 uur. O.. EN W.-SOUBURG. Woensdag: „Dc Zwaan". Muziek- en Toneeluitvoering door „Oe fening na de Arbeid" uit Rit- Rltthem, 7.30 uur. Donderdag Dorpzlcht: Leden vergadering Rode Kruis, af delingen SouburgRitAhem en Nieuw- en St. Joosland, 8 uur. SEROOSKERKE (W.). Donderdag Geref. kerk: Uit voering Chr. Zangvereniging, Marktberichten NOTERINGEN VISMIJN VEERE. 22 Maart 1949. Exportgarnalen 1.05: Bot 0.51,: Haring 0.30; Schar 0.41; Wijting 0.39.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2