PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlissingse telefooncentrale automatisch geworden Duitse communisten krij gen onverwachte stean Kravchenko vraagt om „duidelijk vonnis" Van „atoomgeheim" is geen sprake meer BILT Dr Nadolny voert een oude nationale groep aan Vandaag Generaal vrijgesproken van desertie in 1940 DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 68 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G BallintlJn. Pi.verv. W Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; I 3.9G p bw.j £r. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nra. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg Bureaux Vllssingen Walstr. 58—60, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - Middelburg: Londense Kaai 29,tel. 2077 2924 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102-Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160 tel.26 De Duitse communisten hebbben bij hun campagne om de vorming van een Westduitse regering te vertragen steun ge kregen uit een onverwachte hoek. Een groep vooraanstaande Duitse politici van het conserva tieve stempel is van zins in naam van het Duitse vaderland een beroep te doen op alle Duitsers zich te verenigen over de hoofden der bezettende mogendheden heen. Het is de groep, die in Godesberg in het geheim heeft vergaderd en waarvan de 73-jarige oud-diplomaat dr. Rudolf Nadolny de leider is. Dr. Nadolny is een mensenle ven in diplomatieke dienst ge weest. In 1924 werd hij ambas sadeur in Turkije en later hoofd van de Duitse ontwapeningsde legatie in Genève. Daar was hij steeds in nauw contact met de toenmalige Sowj et-minister van buitenlandse zaken Litwinof. In 1933 werd Nadolny als Duits ambassadeur naar Moskou ge zonden. Tegen het einde van de tweede wereldoorlog werd hij hoofd van het Duitse Rode Kruis in de Russische zóne. Men zegt, dat hij op bevel van maarschalk Zjoekof met bijzon dere eerbied behandeld werd. Dat is niet geheel onbegrijpelijk. Nadolny staat bekend als 'n aan hanger van de Bismarck-school, welke uitgaat van de stelling, dat Duitsland steeds naar vriendschap met Rusland moet streven. Dit werd bevestigd op een persconferentie, die deze week te Frankfort werd gehou den. Nadolny zeide tot de jour nalisten, dat hij zich als op recht Duitser zorgen maakte over de wanhopige toestand van zijn vaderland. Volgens hem diende er op basis van de over eenkomst van Potsdam een goe de verstandhouding tussen Oost en West geschapen te worden, wilde niet de eenheid van Duitsland voor altijd een dróóm blijven. Hij vond het voor Duit sers verstandiger geen stand punt in te nemen jegens het Atlantisch Pact. Een staatsman, citeerde hij Bismarck, wacht om uit een bepaalde situatie het meeste voordeel voor zijn land te verkrijgen. De Amerikaanse autoriteiten maken zich enige zorgen over de activiteit van de nationalis tische oud gedienden, die weer Geen tabaksdistributie in W.-Duitsland meer. De tabaksrantsoenering in de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland is Dinsdag af geschaft. Men verwacht, dat in de Franse zóne tot eenzelfde maatregel zal worden overge gaan. In West-Duitsland zyn onge veer 27.000 ton Amerikaanse tabak aanwezig, terwijl nog 10.000 ton Turkse en 2500 ton Griekse tabak worden ver wacht. Communisten zullen vechten voor „Meidag", De communistische „Daily Worker" schreef, dat de leden der Britse vakvereniging „voor hun Mei-dag zullen vechten" en dat zij zich niet zullen sto ren aan het drie maanden van kracht zynde verbod tot het houden van politieke demon straties in het gebied van Lon den. De schrijn van Karei de Grote geopend. De kostbare, uit de dertiende eeuw ..daterende schrijn, die het stoffelijk overschot van Karei de Grote bevat, is in tegenwoordig heid van de bisschop van Aken, onder het opzeggen van de daarbij behorende liturgische gebeden, ge opend. Medici en experts op kunstge bied hebben daarna een onderzoek naar de toestand van de schrijn ingesteld. Het domkapittel is tot dit onderzoek overgegaan, omdat' tijdens de beide laatste wereldoor logen de schrijn, tezamen met an dere schatten uit de Dom, geëva cueerd is geweest. Op het einde van de laatste wereldoorlog stond de schrijn in een vochtige mijn gang in Siegen in Westphalen. Me dici hebben na de opening van de schrijn geconstateerd, dat het ge beente van de keizer over het al gemeen goed in tact was gebleven. De gewaden hadden echter schade opgelopen en de kleuren waren verbleekt. Nadat een protocol over het on derzoek was opgesteld en in de schrijn gelegd, werd deze onder het houden van liturgische plechtighe den weer gesloten. Filmfestival in Knocke-Zoute. Officieel is meegedeeld, dat het tweede wereldfestival voor film en schone kunsten van België van 18 Juni tot 10 Juli van dit jaar te Knocke-Zoute, zal doorgaan, onder auspiciën van de Belgische rege ring. De filmvoorstellingen worden gegeven in twee verschillende zalen van het Casino Knocke-Zoute. Zij zullen vergezeld gaan van allerlei manifestaties op het gebied van kunst, cultuur, toerisme, folklore. o.m. te Brugge. Ostende. Blanken- berge en Knocke. Het filmfestival staat ook dit jaar onder voorzitterschap van de heer Pieter Vermeylen. minister van binnenlandse zaken. Herman Teir- linck, directeur van de academie voor schone kunsten, is voorzitter. gedurfde vaderlandse taal spre ken. Nadolny is niet de eerste de beste. Hij is eea man van standing in de Duitse salons, wiens speeches door een select gezelschap met aandacht wor den beluisterd. Daarom is hij wellicht ge vaarlijker dan de communisti sche woordvoerder, die op mas sa-meetings ageert tegen de plannen voor Westcjuitsland. Bevin rvaar Duitsland. In antwoord op een telegram van de minister-president van Rijnland-Westfalen, Karl Ar nold, heeft Bevin verklaard dat hij zich na zijn terugkeer uit Washington naar Duitsland zal begeven. De Britse minister van bui tenlandse zaken is door Arnold uitgenodigd om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de toestand, in verband met de voorgenomen grenscorrecties tussen Duitsland en de Bcne- luxlanden. Nationalisatie van het Roer-gebied? De Amerikaanse autoritei, ton zouden zich niet kanten tegen nationalisatie van het Roergebied door een federale Duitse regering met de nood zakelijke bevoegdheden, aldus heeft Philip Hawkins, plaats vervangend hoofd van de eco nomische afdeling van het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn verklaard. De Amerikanen zouden na tionalisatie op dit tijdstip al. leen goedkeuren, indien de voormalige eigenaars voldoen de werden schadeloos gesteld, zo voegde hij er aan toe. Klacht van Israël over Engeland. Israël heeft officieel bij de Veiligheidsraad een klacht in gediend over de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba. Israël is van mening, dat deze aanwezigheid een „averechts effect" kan hebben op de on derhandelingen met Transjor- danië. Dit te meer, omdat de Britse strijdkrachten van plan zijn an dere sectoren van het Transjor- daans-Israëlische 'front over te nemen. Van Britse zijde wordt de aanwezigheid van troepen te Akaba gerechtvaardigd met de mededeling, dat Israël heeft blijk gegeven van agressieve bedoe lingen. Eis tot schadeloostelling' van 10.000 pord st. Uitspraak 4 April a.s. Op 4 April a.s. zal uitspraak worden gedaan in het proces Kravchenko. Kravchenko eist van „Les lettres Francaises" een schadeloosstelling van bij na 10.000 pond sterling. Hij hield Dinsdagavond zijn laatste toespraak in dit lang gerekte proces. Hierin maakte hij het denkbeeld van het be staan van een „ijzeren gordijn" tussen Oost en West belache lijk. „Dit", aldus Kravchen ko, „is niet anders dan een Campagne tegen de ikerk In Polen. Maandag is in geheel Polen een grote campagne begonnen tegen „de reactionnaire gezind heid van een gedeelte der gees telijkheid". De eerste fase van die propaganda was geken merkt door talrijke vergaderin gen in de bedrijven en de vak organisaties. De pers brengt onder grote koppen de resoluties, die tij dens die bijeenkomsten werden goedgekeurd, onder meer die van arbeidsters uit het confec tiebedrijf te Warschau: „Wij gaan niet ter kerke om over politiek te horen spreken". product van geestelijke lui heid". Hij verklaarde heftig; „Er bestaat geen ijzeren gor dijn en dat heeft dit proces duidelijk aangetoond". Kravchenko deed een beroep op de rechtbank een „duidelijk en streng vonnis" tegen de be klaagden te wijzen. Hij pleitte voor het maken van een duidelijk onderscheid tussen de Sowjet-Russische re gering en jret door haar gere geerde volk. - „Indien de Europese volken zich niet losmaken van hup vrees voor het communisme en zich niet aaneenscharen tegen de Sowjet-Russische bedrei ging, lopen zij gevaar hun vrij heid en onafhankelijkheid te verliezen", vervolgde hij. De schrijver van het door Kravchenko aangevochten ar tikel in „Les Lettres Francai ses", Wurmster, hield de laat ste toespraak van het proces. Hij verklaarde dat het proces in feite was gevoerd tegen Marx, Engels, Lenin, Stalin en het grote land, dat de onwrik bare toeverlaat vormt van millioenen arbeiders door de gehele wereld. Te Akkrum is op 64-jarige leeftijd overleden de heer J. H. Rypkema, die een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in de Friese IJssport organisatie. ..is het 100 jaar geleden, dat in de slag bij Novara het Piëmontese leger door Radetsky vernieti gend werd verslagen; ..is het 50 jaar geleden, dat de Duitse natuurkun dige G. H. Wiedemann te Leipzig overleed Diana's belager krijgt een half jaar. „Herostratus ei Koster, de belagers van Diaim" aldus ver geleek de officiexf van Justitie bij de arondisfementsrecht- bank te Rotterdam de man, die in 356 v. Chr. de Diana- tempel in Efeze in brand stak om zijn naam bij het nage slacht bekend te maken met de man. die de aandacht op zich wilde vestigen door op 11 Maart het schilderij „Diana in het bad" van Rubens met een mes te beschadigen. Als motief gaf verdachte op, dat hij reeds 8 weken werkloos was. Daarom wilde hij de aan dacht trekken. „Als alle werk lozen zo deden, hadden we binnenkort geen schilderijen meer over" meende de presi dent. De conclusie van het psychiatrisch rapport luidde dat verdachte verminderd toe. rekeningsvatbaar was en dat zijn geestesstoring 'n ziekelijk karakter droeg. Op verzoek van de officier werd onmiddellijk vonis gewe zen. Koster werd veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, onder toez;chtstelling van een psychiater en voor waardelijke beschikbaarstel ling van de regering. Ongeval op brug in Indonesië. ZEVENTIEN DODEN. Bij Bekassi werden 17 Indo nesiërs gedood, toen onder een groep van enkele duizenden Indonesiërs, die naar de Sa- wahs gingen op de brug over de Kali Bekassi paniek ont stond. Toen de eersten van de groep zich op de brug bevonden, na derde van de andere zijde een auto met brandende koplampen. De sahwahgangers dachten waarschijnlijk, dat de auto op de smalle brug .zou doorrijden en drongen terug. Zodoende ontstond paniek, waardoor hon derden onder de voet geraak ten of van de brug werden ge drongen. De paniek plantte zich voort op de anderen, die geschreeuw hoorden. In totaal werden minstens 12 vrouwen en kinderen en 5 mannen ge dood, terwijl een tiental per sonen vermist wordt. De ge wonden zijn naar Batavia over gebracht. Doodstraf en levenslang voor twee A.KD.-ers. Dinsdagmorgen werd door het Bijzonder Gerechtshof te Assen de doodstraf geëist tegen de voor malige opperman J. H. M. uit Coe- vorden. Hij behoorde tot de groep A.K.D'crs die in Drenthe het leven van tal van illegale werkers en on derduikers onveilig maakte. Vol gens de tenlastelegging is het aan zijn activiteit te wijten, dat velen hunner werden gearresteerd en vermoord of in een Duits concen tratiekamp om het leven kwamen. Levenslange gevangenisstraf werd geëist tegen de 28-jarige timmer man J. S. uit Coevorden, eveneens een lid van de berucht geworden A.K.D.-groep in Drenthe. Duitse demonstratie tegen de grenscorrecties. Maandagmiddag heb ben Duitse autoriteiten in het grensgebied van Selfkant in het dorp Gangelt (ten Oosten van Sittard), een demonstratie georgani seerd tegen de voorgenomen grenscorrecties. Tot de sprekers be hoorde de minister-president van Nord-Rhein Westphalen, dr. Karl Arnold. Mogelijk produceert de Sowjet-Unie reeds atoomwapens. Dr. David Bradley, een geleerde op het gebied der stoom energie, heeft in een toespraak te Washington verklaard, dat de Sowjet-Unie niet slechts het „atoomgeheim" bezit „doch mogelyk reeds atoomwapens-fabriceert". Dr. Bradley had het ln zijn toespraak over een aantal waandenkbeelden over de atoombom, in de eerste plaats de „mythe van het geheim" De Sowjet-Unie, zo kon men als zeker aannemen, was in 't bezit van het wetenschappelij- lijke kennen hoe een atoombom te maken. Volgens dr. Bradley hebben de V.S. slechts een voorsprong van zeer tijdelijke aard. Ieder die een atoomtoren kan bou wen, kan plutonium maken. Het is zeer wel mogelijk, dat een geïndustrialiseerde Sow jet-Unie, gesteund door gevan gen genomen Duitse geleerden reeds atoomwapens produceert. DE VERLIESLIJST. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Korp. A. M. Terloo, afkom stig uit Oudenbosch; Sold. Ie kl. A. P. van der Vliet, Zoe- terwoude; Sold. P. A. Jacob- sen, Renkum; Sold. H. J. den Brok, Oss; Sold. J. van Beek, Rotterdam; Sold. T. Boer, Slie- direcht; Korp. D. J. van Hun- nik, Veenendaal; Sold, le kl. I. van den Bosch, Kesteren; Serg. J. M. Harmsma, Hasker- land; 2e It. W. Warmer, Am sterdam- (c.)Majoor C. de Zwaan, Amsterdam-(c.Sold. A. J. Verwerda, Wierden (O.); Sold. J. T. Hensgens, Kerkra- de; Serg. J. M. Hermens, Am- sterurade (L.): Serg. H. J. J. in 't Hulst, Venray; Sold. J. P. Willems, Posterholt (L.); Sold. H. M. Raaymakers, Veg- hel; Korp. J. C. Snaterse, Gouda, Koninklijk Ned. Ind. leger. Voorts 10 leden van het K.N.I.L. Het was evenzeer een waan denkbeeld, dat de atoomwa pens absoluut wapens zijn. Zij zijn dit niet. Zjj zijn onderhevig aan duidelijke beperkingen en behoren wel degelijk op stra tegische en tactische wijze ge bruikt te worden, zo zeide Bradley. Het laatste even absurde als gevaarlijke waandenkbeeld was de mening, dat de atoom wapens in werkelijkheid niet van zo groot belang zyn. Er werden pogingen gedaan de uitwerking van de atoombom te kleineren. Dr. Bradley zeide te hopen, dat David Liliental, voorzitter van de atoomcömmlsie, toe stemming zou ontvangen de oficiële verslagen over de uit werking van de atoomwapens vrezen" dat" te publiceren. Voor 16.000 aan vulpenhouders gestolen. Bij de Haagse recherche is aangifte gedaan van de diefstal van een grote hoeveelheid vul penhouders. vulpotloden en balpuntpennen. welke een ver koopwaarde van 16.000 ver tegenwoordigen. Deze diefstal zou gedurende de laatste zes maanden gepleegd zijn in het magazijn ener grossierderij te 's-pravenhage. Een 19-jarige magazijnknecht is gearresteerd. Na aanvankelijk hardnekkig te hebben ontkend gaf hij ten slotte toe, dat hij van zijn in diensttreding af, geregeld een aantal vulpennen had weggeno men. Er is voldoende huisbrand. (Van onze parlementaire red.)' Als het publiek bereid is de beschikbare huisbrand te kopen dus ook cokes en eierkolen zullen nog vóór de afloop van het huidige stookseizoen alle toewijzingen afgeleverd kunnen worden, al dus deelde minister van den Brink, Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer mee in zijn be antwoording van enige vra gen van het hd de heer C. Woudenberg (P.v.d.A.). Hij knoopte daaraan een korte beschouwing over de huisbrandvoorziening vast. Tengevolge van de schaarste konden in het stookseizoen 1945-1946 slechts zeven een heden brandstof worden ver strekt. In de beide daarop volgende seizoenen konden twaalf eenheden afgeleverd! worden en in het seizoen '48- 1949 zal men het eveneens met twaalf eenheden moeten; doen. De vraag richtte zich voor al op anthraciet, waarvan in 1948 slechts 2 pet. minder werd geproduceerd dan in het daaraan voorafgaande jaar. Onze deviezenpositie liet geert invoer van anthraciet op gro te schaal toe. Toen de productie van anthraciet verminderde, was de beschikbare hoeveelheid co kes en eierkolen groter. De handel moest trachten deze soorten brandstof af te zet ten en in October 1948 heeft hij inderdaad krachtig front gemaakt tegen het verlangen van de verbruikers om uitslui tend anthraciet te betrekken. Waneer deze tendens zich voorzet, zullen de moeilijkhe- den in de brandstoffenvoor- ziening sterk verminderen en zal niemand behoeven te hij zonder kolen j komt te zitten. In vijf jaar verdubbeling het telefoonverkeer? van Dat kan zo niet voortgaan! Het was gisteren een belangrijke dag niet alleen voor Vlissingen, maar voor geheel Walcheren, want de ingebruikstelling van de auto matische telefooncentrale te Vlissingen, waarvoor zelfs de directeur- generaal der P.T.T., de heer L. Neiier, was overgekomen, bete kende tevens het sluitstuk in de automatisering van het Walclierse telefoonnet. In het Concertgebouw had des morgens een bijeenkomst plaats, welke door tal van autoriteiten werd bijgewoond en waarin de directeur van het telefoondistrict Breda, de heer W. A. J. Scheide mans, in een interessante rede de betekenis van dit moment schetste. Eindelijk... dat kan men zeggen van deze automatisering, aldus de heer Scheidemans, maar dit woord houdt toch ook de onuitgesproken gedachte van iets belangrijks in, Spr. herinnerde er aan, dat Vlis singen in 1892 zijn telefoon kreeg, acht jaar na Middelburg. Nu ge schiedt de automatisering zeven jaar na die van Middelburg: we hebben dus al één jaar ingelopen. De oorlog heeft de plannen tot automatisering van het telefoon net van geheel Walcheren ln de war gestuurd. Wel waren in 1940 de gebouwen en de apparatuur ge reed, maar het gebouw te Vlisin- gen werd in de Meidagen van 1940 zo ernstig door granaatvuur be schadigd, dat de automatisering van Vlissingen losgemaakt moest worden van die van overig Wal cheren. Daar kwam men in April 1942 klaar, maar vijf maanden la ter werd reeds pl.m. 75% van de abonné's op last van de Duitsers uitgeschakeld. Honderden toestel len verdwenen op den duur naaf Duitsland. Bij de bevrijding werd de cen trale te Vlissingen totaal vernield, die van Serooskerke, Koudekerke en Souburg stonden in het water die van Veere, Nieuw- en St. Joos- land. Domburg en Zouteïande wa ren min of meer beschadigd. Het kabelnet had door bombardemen ten en inundatie ernstig geleden. Spr. ging de geschiedenis van liet herstel na, waarbij aanvanke lijk zelfs verbindingen met Oost- kapelle en Domburg tot stand ge bracht werden door veldkabels door de boven 't water uitstekende bomen. De diverse centrales wer den hersteld, behalve die te West- kapelle; de abonné's daar werden geconcentreerd op de centrale te Domburg en dit zal. althans in de naaste toekomst, zo blijven. De heer Scheidemans bracht hulde aan het personeel voor de grote toewijding, waarmede het de vele moeilijkheden ten slotte heeft weten te ovenvinnen. UITBREIDING. Wat de nieuwe Vlissingse cen trale betreft, deelde de heer Schei demans mede, dat deze voorlopig is ingericht voor 1000 abonné's, maar nog dit jaar zal worden uit gebreid tot 1600. Het op 1 Maart 1893 in bedrijf gestelde Vlissingse telefoonnet (geëxploiteerd door de heren Rib- bink en van Bork) was natuurlijk totaal verouderd. Het is nu door een geheel nieuw vervangen. Hier toe werd 11 km nieuwe kabel ge legd. Spr. bracht dank aan de directeur van Gemeentewerken voor de daarbij verleende mede werking. Dit werk werd geheel in eigen beheer uitgevoerd. Voorts bracht spr. dank aan de Vlissingse telefonisten die op dit moment in de oude centrale nog ijverig aan het werk waren voor de wijze, waarop zij onder de meest moeilijke omstandigheden haar arbeid hebben verricht, zelfs tij dens bombardementen. SNELLE GROEI. Voortgaande gaf de directeur nog enige interessante cijfers, welke duidelijk beeld geven van dc steeds sneller groeiende behoefte aan de telefoon: op 30 April 1940 telde Walcheren 1993 aansluitingen, op 1 Maart j.l. 2720 en nu. na de automatisering te Vlissingen zelfs 2800, dat is 40% meer! In geheel Zeeland bedroeg de toename in 1948 19%, in West Zeeuwsch- Vlaanderen sedert 1940 50% (van 696 op 1058). Een dergelijke groei kan niet be stendigd worden. Dat zou immers in vijf jaar een verdubbeling be tekenen, niet allorn van het aan tal abonné's. maar van de gehele apparatuur en de kabelnetten. En dat is uitgesloten. Maar gelukkig is de periode van herstel van oor logsschade en van inhalen van ach terstand nu vrijwel afgesloten. Voor Walcheren zijn er nog en kele moeilijkheden. De centrales van Souburg en Domburg zijn „vol" en hier wachten reeds resp. 28 en 24 abonné's. De Souburgse centrale zal nog dit jaar worden uitgebreid, maar voor Domburg staat het tijdstip van uitbreiding nog niet vast. Spr. begreep de moeilijkheden voor de badplaats Domburg, maar moest toch nog enig geduld vragen. Alle mogelijk heden om de wensen van het pu bliek te bevredigen zullen worden uitgebuit. Ten slotte nodigde de heer Scheidemans burgemeester Kolff uit het eerste automotische stads gesprek te voeren. De burgemeester belde daar op zijn echtgenote op (no. 2325) en deelde haar onder hilariteit van de aanwezigen mede, dat hij deze middag niet thuis kon komen om koffie te drinken. De heer K. van Everdingen. voorzitter van de afdeling Ver keer van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zee land. voerde het eerste automa tische interlocale gesprek, nl. met de Griffier der Provincie te Middelburg. De Commissaris der Koningin bleek afwezig te zijn. (Vervolg op pag. 2). Voorzichtig met oordeel over lafheidsdelicten. Voor het Hoog Militair Gerechtshof, stond Dinsdagmorgen terecht de 63-jarige generaal-majoor B. Harberts uit Wasse naar, die in de Meidagen van 1940 commandant is geweest van het tweede legercorps. Aan generaal Harberts was tenlastegelegd dat hij in de Mei dagen 1940 bevelen van de commandant veldleger eigendunke lijk had overschreden en door desertie zijn vechtende troepen in de steek had gelaten. Deze zaak is, zoals de advo caat-fiscaal meedeelde, reeds dadelijk na de capitulatie in 1940 onderzocht. In die dagen werd gesproken over het „schandaal Harberts", de N.S. B. zag er een propagandastunt in. Invloedrijke militairen wis ten te verhinderen, dat de zaak voorkwam. Het onder generaal H. ge stelde tweede legercorps was ingezet bij de Grebbeberg. Op 12 Mei 1940 gaf de C.V. bevel aan de commandant van de tweede divisie om een aan val op Rhenen te ondernemen. De commandant van de vierde divisie werd onder zijn beve len gesteld. Toen generaal H. van dit bevel hoorde, gelastte hij dc commandant van de vier de divisie de tegenaanval te ondernemen en hij stelde de tweede divisie onder diens commando. Generaal II. ontruimde 13 Mei zijn commandopost te Doorn. Verschillende officieren waren hiervan niet op de hoog te. Toen zij de commando-post ontruimd vonden, dachten zij, dat hun bevelhebber de benen had genomen. Generaal H. verklaarde, dat hü volgens een per telex over gekomen bevel moest terugtrek ken. Hij kon zijn ondercomman danten hiervan niet op de hoog te stellen en het zou ook wei nig geholpen hebben, want het corps was reeds en masse op dc terugtocht. Na vier dagen onafgebroken gewerkt te heb ben stortte generaal H. in en sliep op raad van zyn chef-staf een paar uur. Officieren, die hem op dat ogenblik niet kon den bereiken, dachten, dat hij gedeserteerd was. VRIJSPRAAK. De advocaat-fiscaal, mr. Van Gilse, verklaarde in zyn requi sitoir, dat men zeer voorzich tig moest zyn met een oordeel uit tc spreken over z.g. laf heidsdelicten. Dikwijls zyn be schuldigingen ontstaan, zo zei hy, uit de behoefte om een schuldige tc vinden voor het falen van de actie. In deze zaak is generaal H. daarvoor aangezien. Mr. van Gilse meende, dat men be klaagde alleen een zekere vrij postigheid kon verwijten door bevelen van eigen amendemen ten te voorzien. Er was geen sprake van opzettelijke onge hoorzaamheid. Resumerende kwam mr. Van Gilse tot de conclusie, dat op zet en kwaadwilligheid niet be wezen waren en hij vroeg het hof generaal ^H. van het ten laste gelegde vrij te spreken. Het hart niet op de rechte plaats* Bij het in Januari te Pijn- acker gehouden bevolkingson derzoek op t.b.c. kwamen en kele merkwaardige afwijkin gen aan het licht. Zo werd o.a. bij iemand een breuk van het middenrif geconstateerd. Bij de 53 gevonden vergrotingen of vormafwijkingen van het hart viel in het bijzonder op het ge val. waarbij het hart niet links doch rechts zat en dc lever links in plaats van rechts. Verder waren er 20 personen, met 13 inplaats van met 12 rib ben. RUSTIG WEEK. Geldig tot Woensdagavond. Overwegend droog weer, met overdrijvende wolkenbanken en op enkele plaatsen nevel of mist. Weinig wind. Tamelijk zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1