PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Hik- en snik staking" DE BILT Palar eist herstel binnen veertien dagen De Hervormde kerk te Zaamslag Eerst moeten de Indonesiërs het onderling eens worden Protestbetoging in Gangelt tegen de grenscorrecties 192e Jaargang - No. 67 Dagblad, uitgave van de Firms provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B den Boer Ad) W de Pagter Hoofdred. G Balllntijn. Pl.verv. W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct pei week; 13.90 p kw.; fr p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 Maart 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief, Xleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux Vlissingen Walstr. 50-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 235!) - Middelburg: Londenae Kaal 29.tel. 2077 2024 - Goes: L. Vorststr. 55 tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -Terneuaen: Brouwerijstr. 2 - ZlenKzee: N. Bpgardstr. c ICO tel. 26 Reeds ie veel compromissen? Voortzetting van Indonesisch debat in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft Maandagavond zijn dehat over de Indonesische kwestie weer voortgezet zonder tot een re sultaat te komen. Afgevaardigden van India, Pakistan en Egypte kwamen aan het woord, terwijl de vertegenwoordi ger van de Republiek Indonesia, Palar in een rede, o.m. het herstel van de Republiek binnen 14 dagen eiste. De zitting werd weer tot Woensdagavond verdaagd. Eerste spreker was Sen, de vertegenwoordiger van India, die herinnerde aan een verkla ring van dr. van Royen van 28 Januari, waarbij deze fun damentele bezwaren tegen het herstel van de Republiek for- mujeerde, en wees er voorts op, dat men in Den Haag blijkbaar de uitnodiging aan de republikeinse leiders tot bijwonen van de Ronde Tafel conferentie als voldoende te gemoetkoming aan de resolu tie van de Veiligheidsraad be schouwt. Daar tegenover stel de Sen de rede van de Ameri kaanse vertegenwoordiger Austin, die constateerde, dat de Nederlanders nog niets heb ben gedaan tot uitvoering van de resolutie. Aan het Canadese voorstel geven allerlei sprekers een verschillende uitleg. Sen meen de, dat een preliminaire con ferentie alleen tot doel zou mogen hebben een onmiddel lijk herstel van de republi keinse regering. Ten slotte wees hij er op, dat de situatie in Indonesië met de dag slech ter wordt. REDE VAN PALAR Palar verwees nogmaals naar de hinderpalen, die volle dige overdracht van de sou- vereiniteit in de weg staan en die z.i. zijn te vinden in de Nederlandse grondwet. De hierin vervatte bepalingen be treffende de band van Indo nesië met Nederland zijn een zijdig door Nederland opge legd. Spr. maakte in het bij zonder bezwaar tegen de waarborgen van goed bestuur en de handhaving der alge meen menselijyke rechten door de Ned. Indonesische Unie. Alleen een souverein Indone sië kan en moet deze waar borgen geven. Bovendien is deze Unie taak volkomen een zijdig door Nederland alleen vastgesteld. Palar wees voorts nog op de tweemaal met algemene stemmen aanvaai-de resolutie in de B.F.O. waarin herstel van de republikeinse i'egering geëist wordt. Palar vatte zijn standpunt als volgt samen: 1) De resolu tie moet onmiddellijk worden uitgevoerd cn de procedure hierin voorgesteld moet worden gevolgd. 2) Een preliminaire conferentie onder auspiciën van de Unci zou in elk geval geen ander doel kunnen hebben dan het onmiddellijk herstel van de republikeinse regering. Hier voor is het voldoende dat de resolutie zelf wordt uitgevoerd. Het herstel van de republiek moet binnen 14 dagen geschie den. 3) De Unci moet onmid dellijk een rapport indienen over de situatie in Djoc-ja. 4) De Unci moet onmiddellijk rapporteren over de militaire situatie, ook in die gebieden, welke voor 18 December jl. onder Nederlandse controle stonden. 5) Een onmiddellijk onderzoek naar wreedheden van beide zijden moet worden ingesteld door een internatio nale commissie. De afgevaardigde van Pakis tan, kolonel Abdoerrahim, ver klaarde, dat zijn regering niet kan instemmen met de theorie, dat een agressieve mogendheid zou kunnen worden toegestaan door middel van militair ge weld een onwettig doel te be reiken. Hij meende, dat een preliminahe conferentie niet eens nodig is wanneer de Ne derlanders het werkelijk ex-nstig menen en hij deed ten slotte een beroep op ons land althans te beginnen met de uitvoering van enige der meest gematig de eisen van de Veiligheids raad. De Egyptische algevaardigde Bey Fawzi opponeerde tegen de suggestie van Belgische zij de, nl. dat het voor Indonesië even goed mogelijk zou zijn een compromis te vinden als voor Palestina. De Ver. Naties heb ben, aldus Bey Fawz'. juist aan gezag ingeboet omdat zij zijn vervallen tot compi-omisssen met haar eigen beginselen. Pa lestina was al een heel slecht voorbeeld, dat beslist niet na gevolgd moet worden. De Belg van Langenhove had er voorts nog op gewezen, dat Nedei'land toch wel heel dui delijk heeft verklaard, dat de overdracht van de souvereini- teit onvoorwaardelijk zal zijn. De zaak tegen „Oliebollen nel". de 33-iarige Haagse schoon heidsspecialiste Nel Denies, die veertien dagen geleden onder ver denking van het ven-aden van Jo den aan de S.D., voor het Haagse Bijzonder Gerechtshof terecht stond, is voor een hernieuwd on derzoek terugverwezen naar raadsheer-commissaris. ITALIAANSE COMMUNISTEN BLIJKEN VINDINGRIJKE LIEDEN. 19-jarige mevrouw tot doodstraf veroordeeld, TRAGISCHE ZAAK. De Britse pers houdt zich de laatste dagen meer nog dan met de zaak tegen John Hay bezig met het lot van de 19-jarige mevrouw Renée Duffy, die te Manchester tot de doodstraf is veroordeeld wegens moord op haar 23- jarige echtgenoot George Duf fy, aldus meldt het Alg. Dag. blad. Tijdens de rechtzitting werd het duidelijk dat Duffy zijn vrouw op beestachtige wijze heeft behandeld. Toen zij na een twist het huis wilde ver laten, verzette Duffy zich er tegen dat zij hun baby zou meenemen. In een opwelling van drift heeft zij haar man daarop met een hamer -.gesla gen en zo ongelukkig ge raakt dat hij even later over leed. De jury, die Renée Duffy schuldig verklaarde, sprak zich tegelijkertijd zeer sterk voor gratie uit, en practisch berust nu by de minister van binnenlandse zaken de beslis sing. De Engelse kranten zijn zonder uitzondering zeer sterk met het lot van Renée be gaan. Onbekend gebleven mensen hebben bloemen naar de gevangenis gestuurd toen het vonnis bekend werd. Montgomery bevelhebber van Atlantische legers. .Volgens 'n bericht uit Wash ington van het Engelse con servatieve blad Daily Mail wordt verwacht, dat de V. S. zullen instemmen met de be noeming van veldmaarschalk Montgomery, tot hoofd van de verdedigingscommissie van het Atlantisch Pact. „De troepen van 12 landen zullen onder zijn (Montgome ry s) bevel komen", aldus dit bericht Men denkt dat de commis sie haar hoofdkwartier in de buurt van Parys zal hebben. Albaanse premier in Moskou Radio-Moskou deelt mede, dat een Albanese regeringsde legatie. onder leiding van pre mier En ver Hod ja, in Moskou is aangekomen. (Van onze correspondent). Turijn, Maart Sedert en kele weken wordt de machine industrie van Turijn, door een zg. „Singhiozzo"-stakihg lam ge legd. Terwijl bij 'n gewone sta king 't werk geheel wordt neer gelegd, zodat 't gedupeerde be drijf zijn poorten geheel moet sluiten, hebben de Italiaanse communisten, op staking belust, iets nieuws verzonnen om de voortgang van de productie te gen te gaan en toch het bedrijf op gang te houden. De nieuwe methode is de „Hik- en Snik-staking", een be naming, die wel grappig in on ze oren klinkt en die van een zekere galgenhumor van de Italiaanse arbeider getuigt, maar die toch voor de werkge ver een minder prettige ach tergrond heeft. Immers: de arbeiders onder breken het werk op last van de communistische voormannen twee keer per dag telkens een half uur lang. Tijdjms de ge dwongen werkpauzeuangen de arbeiders met verveelde ge zichten in groepén rond en ma ken op de bezoeker een nogal neerslachtige indruk. Telkens „maar" een half uur tje lijkt zo te zien onschuldig en zonder al te grote beteke nis. maai- als het om een be drijf gaat. dat voor de export werkt en als het orders betreft, die met de grootst mogelijke spoed dienen te worden uitge voerd, is zo'n hik- en snik-sta king bepaald funest. De pro ductie wordt ernstig gehandi capt en de export komt in ge drang en daarom is het dege nen, die aan de touwtjes trek ken, te doen. Aanleiding tot deze ïerk- waardige, maar niettemin fnui kende staking te Turijn waren offcieel de hoge, maar sedert Tamme verkiezingen in Frankrijk. GEEN GROTE VERSCHUIVING De kantonale verkiezingen in Frankryk hebben geen op zienbarende verschuivingen in de aanhang der diverse stro mingen aan het licht gebracht. De R.P.F., de party van de Gaulle bleef beneden de ver wachtingen, maar verkreeg toch het grootste aantal of ruim 25% der stemmen. De communisten volgen op de voet met bijna 24%. De socia listen brachten het tot b\jna 17%, de M.R.P. tot 8%. Daar een candidaat zich eerst na een absolute meerder heid als gekozen kan beschou wen zeggen deze percentages weinig over de aantallen ver loren of gewonnen zetels. Bo vendien is in een groot aantal districten herstemming nodig. De opkomst van het kie zerscorps was zeer matig. De verkiezingen werden gehou den in slechts de helft der over de 90 departementen. Twee professoren van het Sowjet Staatsinstituut voor cine matografie zijn, naar wordt ge meld, ontslagen uit hun functie en „kosmopolieten zonder tehuis" ge noemd. anderhalf jaar niet gestegen kosten van levensonderhoud. De schade voor de Italiaan se volkshuishouding, die toch al met te hoge' kosten werkt en een bijzonder intensieve se rieproductie bij dalende kosten van node zou hebben, is onge twijfeld aanzienlijk. De nieuwe stakingsmethode heeft echter het voordeel voor de arbeiders, dat zij tijdens de staking slechts een gedeelte van hun loon moeten derven, omdat zij tenslotte toch op het werk verschijnen. Evenals de reeds eerder toe gepaste „non-collaboratie" is ook de „hik- en snik-staking" geens zins een manifestatie van de macht der communistische vak bonden in Italië. Verder gaat het hier om een enigszins vreemde noodsprong, omdat de Italiaanse arbeiders niet meer gemobiliseerd kunnen worden, als zij hun weekloon er geheel bij inschieten. En de stakings kas van de vakverbonden is leeg Schoenen-show. Op initiatief van de Ned. Ver. van winkeliers in luxe-schoeisel en een aantal schoenfabrikanten wordt op Maandag 4 April a.s., in het Kurhaus te Scheveningen, die eerste show van modeschoeisel in Nederland gehouden. Onze nieuwe telefoonnummers. Wij maken er onze le zers op attent, dat in verband met de automa tisering van de telefoon te Vlissingen met- in gang van hedenmiddag, 13 uur, onze telefoon nummers te Vlissingen als volgt zijn: KENNUMMER K 1184. Directie, redactie, ad ministratie en drukkerij (3 lijnen) 2355. Vóór 8.30 uur, na 17.30, uur, 's Zaterdags na 12.30 uur en 's Zondags: Woning directeur 2357. Redactie 2355 (bij geen gehoor: 2160 of 2861). Voorlopige bespreking in Batavia is onontbeerlijk. Het proces tegen Dennis c s. in New Vork Irl New York heeft de pro cureur van de regering voor een federale rechtbank de be schuldiging omschreven, op grond waarvan elf vooraan staande Amerikaanse commu nisten terecht staan. Deze partijleiders zouden samengezworen hebben om tot een gewelddadige revolutie -te komen in de Ver. Stater. De procureur beschuldigde hen ervan, dat zij de Russi sche xevoiutie van 1917 leren zien als het klassieke model voor een omverwerping van j de Amerikaanse regering. Een der beschuldigden, de party-secretaris Dennis, zei, dat de vrijheden van het ge hele Amerikaanse volk af hangen van de uitslag van het proces. Radio-Moskou tetde de bases. Radio-Moskou heeft gemeld, dat Engeland heeft besloten Malta te stellen onder Ameri kaanse „controle, om het te ver anderen in een Amerikaanse marine- en luchtbasis". Cyprus en Kreta zouden even eens schakels worden in het wereldnetwerk van Amerikaan se bases. De commentator zei, dat de Amerikaanse bases in het At lantisch gebied als volgt zou den zijn verdeeld: 68 in de golf van Panama en de Caraibische Zee, 63 in En geland, Frankrijk of Duitsland en nog 25 in het Zuidatlantisch en 18 in het Noordatlantisch gebied. Internationalisatie van Jeruzalem Naar verluidt, hebben de lei ders der uit zeven landen be staande Arabische Liga inge stemd met de internationalisa tie van Jeruzalem, onder voor waarde, dat de Liga aanzien lijke bevoegdheden zou ont vangen. Reuter verneemt verder uit Rhodos, dat de wapenstil standsbesprekingen tussen Is raël en Transjordanië hervat zijn. Het troepenschip „Zuider kruis" zal Woensdag met deta chementen van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger en de Kon. Landmacht uit de Rotter damse haven naar Indonesië ver trekken. De zienswijze van Oost-lndonesië. Een officiële commentator van radio Makassar heeft ver klaard, dat, naar de mening van de regering van Oost-ln donesië, de Indonesische af vaardiging naar de Rondeta felconferentie uit één lichaam moet bestaan en niet een de legatie van de bijeenkomst Federaal Overleg en een Re publikeinse delegatie. Wij moeten erkennen, dat een voorlopige bespreking on der toezicht van de Unci vele nieuwe mogelijkheden kan openen. Behalve een door braak in de impasse zal 't verlangen van onze regering om tot een synthese tussen de Indonesiërs onderling te komen verwezenlijkt worden, aldus de commentator. Ook eist onze regering, dat de Unci in haar volle competen tie wordt erkend en dat zij zal vasthouden aan het een maal ingenomen standpunt, neergelegd in het politiek pro gram van de Negara Timoer. Eén van de voornaamste punten van dat program Is, dat het Indonesische probleem eerst uitgemaakt dient te worden tussen de Indonesiërs onderling, waarna pas de an dere belanghebbende partij rechten kan doen gelden. Naar de mening van onze re gering is het niet mogelyk tot een vergelijk te komen alvorens de Indonesiërs zelf één zijn in hun standpunt. Dit is essentieel voor de oplos sing van liet geschil. De Rondetafel-conferentie zal moeilijk door de Indone siërs kunnen worden bijge woond voor de Indones-ërs zich tot één party hebben ge vormd. Daarom is een voor lopige bespreking in Indone sië een gebeurtenis, waaraan niet te ontkomen is. Tussen de Republiek en de B. F. O. is al zekere overeenkomst be reikt tengevolge waarvan één partij gevormd wordt, die la ter met de Nederlandse re gering in Indonesië bespre. Prins Bernhard Woensdag terug. Uit St. Anton vernemen wij, dat Prins Bernhard en de prinsessen Beati'ix en Irene Woensdag a.s. naar Nederland zullen terugkeren. Het gezel schap zal met een extra trein tot Friedrichshafen rei zen. Vandaar gaat de reis per vliegtuig vei-dex*. Gedistilleerd nog tegen oude prijzen. Naér wy vernemen mogen de slijters momenteel nog ge distilleerd tegen oude prijzen uitverkopen, doch in verband met de komende accijnsvex-ho- ging is het afleveringsverbod aan de producenten van ge distilleerd nog steeds van kracht. kingen houdt. In deze drie hoeks-conferentie zal de sa menstelling van de Indonesi sche delegatie naar de Ron- detafel-coferentie worden be paald. Indien het Canadese voor stel wordt aangenomen, zal de regering van de Negara Indonesië Timoer bij de by- eenkomst Federaal Overleg een resolutie indienen met 't verzoek om een voorlopige bespreking te Batavia, te hou den tussen de Republiek, de B. F. O. en de regering van Indonesië als vertegenwoor digster van de Nederlandse regex-ing. De Indonesische re gering zal uit één lichaam moeten bestaan en niet, zoals door Den Haag is aangekon digd, uit een republikeinse delegatie en een delegatie van de B. F. O. Telefoto van Senator Tom Connally, president van de Commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat, terwijl Iijj de inhoud van het Noord Atlantisch Pact bestudeert. Dr. Arnold spreekt van „lamdroof". In Gangelt bij Gcilcnkirchen is Maandagmiddag een protest betoging gehouden tegen de grenscorrecties, die werd bijge woond door een aantal leden van het kabinet ran Noord- RijnlandWestfalen. De minister-president dr. Ar- noldi sprak tot een menigte van een paar duizend personen over landroof, daarbij doelend op de verwachte grenscorrec ties. De grensstreek behoorde vol gens Arnold bij Duitsland. Een zijdige grensveranderingen dien den tot het verleden te beho- ron. - Een reeks andere woordvoer ders spraken de menigte toe. De heer Pilatus zeide, dat hij namens de bevolking een pro test-telegram aan generaal Ro bertson heeft gezonden. Vol gens Pilatus werden door de correcties „levende mensen ge bruikt als ruil- en handelsob ject ten behoeve van herstel aanspraken". De Duitse ministers hebben Maandag een bezoek aan enke le dorpen in het grensgebied gebracht om de bevolking van Doodstraf gehandhaafd. De raad van cassatie ver wierp het beroep van E. C. Drost uit Zeist, die door het Leeuwarder Bijz. Hof tot de doodstraf was veroox-deeld. In het arrest van de raad van cassatie werd gezegd dat de zwaarste straf de enige juiste straf is voor deze requirant, die meer dan één moord heeft gepleegd. De uitspraken in de zaken tegen A. C. J. Magielsen uit Schiedam en de Duitser A. L. W. Ahlbrecht zijn door de raad van cassatie vóór onbepaalde tyd aangehouden. GEBOUWD DOOR ZEEUWSE STATEN. Een predikant-geneesheer* In een vroeger geplaatst ar tikeltje hebben we gezien, dat Zaamslag in 1586 door Prins Maurits op de Spanjaarden werd veroverd. Dit op zichzelf heugelijke feit, werd echter Zaamslag's noodlot, want om het sterkere Axel, dat even eens door Maurits was ver overd, te beveiligen, werd de gehele Heeiiijkheid Zaamslag aan de golven prijs gegeven. Ruim 60 jaar bleef de zee heer en meester over dit uit gestrekt en eertijds vruchbaar gebied. In 1650 werd do tegen woordige Zaamslagpolder drooggelegd. Zienderogen groei de hierin weer een dorp en met grote voortvarendheid wer den alle zaken van opbouw aangepakt. Blijkbaar niet alleen de mate riële, maar ook de geestelijke, want reeds op 31 Juli 1651 werd in deze pas gestichte ge meente een predikant, ds. de Raad bevestigd. Bij gebrek aan een kerkgebouw werden de godsdienstoefeningen in een burgerwoning gehouden en toen die te klein werd in een bierbrouwerij. Vanzelfsprekend verlangde men echter sterk naar een meer passend bede huis. Geldgebrek verhinderde voorlopig de bouw hiervan, zo dat men noodgedwongen alles bij het oude moest laten. Mo gelijk tengevolge hiervan nam ds. de Raad reeds in 1653 een beroep naar West-Souburg aan en verliet hij dus zijn gemeente reeds na 2 jaren. Zijn opvolger werd Abraham Huydenbroeck', een jongeman van pas 24 jaax\ geboortig uit Aardenburg, waar zijn vader bui'gemeester was. Ondanks het feit, dat deze dominé nog zeer jong was, bleek al gauw, dat de gemeente met hem een zeer goede keus had gedaan. Niet alleen met ijver en liefde, maar ook met kennis van zaken trad hij als geestelijke leider der gemeente op. NIEUWE KERK. Zodra deze ambitieuze jonge man zich had ingewerkt, be gon hij middelen te beramen, om de nog steeds als bedehuis in gebruik zijnde brouwerij te kunnen ruilen voor een meer passende omgeving. In overleg met de kerkeraad stelde hy voor een gedeelte der in de Zaamslagpolder liggende lande rijen, die eigendom waren van de diaconie van Zaamslag, af te staan aan de Staten van Zee land en deze te verzoeken in ruil daarvoor een kerkgebouw met klokketoren te willen bou wen. Voor altijd moesten de Staten kerk en toren op hun kosten onderhouden. Bovendien kon men dan nog een eeuwige bijdrage voor de diaconie van 300 per jaar vragen. Na moeizame onderhandelin gen gingen de Staten accoord en werd een overeenkomst aangegaan, waarbij van de ar- megoederen 50 gem. 135 roeden grond werd afgestaan in ruil voor de bovenomschreven voor delen. Op 1 Maart 1657 wex*d de te bouwen kerk aanbesteed en nog geen jaar later, op 27 Ja nuari 1658, door ds. Huyden broeck plechtig in gebruik ge nomen. Het behoeft geen be toog, dat de Zaamslagse Hei-vormden van toen zeer gelukkig waren met hun voor die tijd fraaie en ruime nieuwe kerk. PREDIKANT-GENEESHEER Behalve een goed predikant was ds. Huydenbroeck ook 'n goed geneesheer, en bewees hij ook met die kunde zijn gemeen te goede diensten. Bovendien deed hij al dit werk gi-atis, zo dat het wel begrijpelijk is, dat hij zich zeer bemind maakte. Bijzonder verdienstelijk maakte hij zich toen in 1666 Zaamsldg geteisterd werd door de pest. Dag en nacht was hij in de weer, om de zieken geestelyke cn geneeskundige bijstand te geven. Op een gegeven moment ech ter werd d'c goede verstandhou ding in de gemeente verstoord. De toenmalige ambachtsheer, de Huybert van Kruiningen, een zeer lastig heer, begon zich in kerkelijke zaken i-echten aan te matigen. Ds. Huydenbroeck verzette zich hiertegen, maar deze tegenstand haalde hem de vyandschap van v. Kruiningen op de hals. 'T dorp weTd op de duur verdeeld in twee elkaar zeer vijandige kampen. Het me ningsverschil liep zo hoog, dat de ambachtsheer op een gege ven moment zelfs een gods dienstoefening kwam verstoren! Voox-taan was de politie in de kerk aanwezig om dit te voorkomen. Hiermede was de zaak echter niet opgelost, want nu werd de dominé het doelwit der bal- digen. Ergerlijke schotschriften en baldadigheden in en bij zijn woning maakten hem het leven zuur en zo is het wel te be grijpen, dat hij een beroep naar elders aannam. De 21ste Juli 1677 verliet de ze man. die op allerlei gebied zoveel voor Zaamslag had ge daan, het dorp met stille trom. Letterkundige tot 14 jaar veroordeeld. Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam, heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de let terkundige F. Koning. Deze verdachte, die zich in de be zettingstijd had voorgedaan als een „goede" N.S.B.-er en over contacten met SD.-ers zou be schikken, heeft tal van mensen een rad voor de ogen gedraaid en op deze wijze geld in de wacht gesleept. Bovendien heeft hij een geraffineerde poging gedaan de uitgever Giltay te belasteren. Een en ander was voor het hof aanleiding K. te veroordelen tot 14 jaar gevan genisstraf met aftrek. Het ver zoek van de verdediger dr. mr. W. Schuurman Stekhoven uit Rotterdam een psychiatrisch onderzoek te doen instellen werd afgewezen. De advocaat fiscaal had 20 jaar geëist. het medeleven der regering te overtuigen, In Gangelt waren vrijwel alle huizen met vlaggen getooid, in de direct betrokken dorpen aan de gTens echter niet. Slechts waren hier en daar leuzen op de muren gekalkt als „nieuwe grens, nieuwe oorlog, wij blij ven Duits ondanks annexatie", terwijl een opschrift verzeker de: „De Duitse Michel komt te rug met hamer en sikkel". Medezeggenschap van gemeentepersoneel? Een destijds door de Rot terdamse gemeenteraad inge stelde commissie is tot de conclusie gekomen, dat het wenselijk is aan het gémcen- tepersoneel een zekere mede zeggenschap in dc bedrijfs voering van gemeentelijke diensten en bedrijven te ver lenen, als aanvulling op de medezeggenschap in de rege ling van de arbeidsvoorwaar den, welke het reeds bezit. In een brief aan de raad spreken B. en W. nu als hun mening uit, dat het verlenen van medezeggenschap geens zins zo ver mag gaan, dat 't personeel zich gaat plaatsen „op de stoel van de direc teur" en zich gaat bemoeien met de technische en econo mische leiding in engere zin. De medezeggenschap in de diensten en bedrijven zal zich tot een raadgevende moeten beperken. HET EERSTE KIEVITSEI. Maandagochtend is onder Wierdum in Friesland het eer ste kievitsei gevonden door de heer K. Dijkstra, wonende by Leeuwarden. Dit ei is aan H. M. de Koningin aangeboden. Een tweede Wirdummer, de heer P. Dyk, was met z\jn ei net iets achter bij zyn dorps genoot, die het eerste ei raap te. Overigens staat voor deze tweede plaats ook de heer Menkveld uit Hengelo (O.) op de nominatie. Demonstratie in Londen tegen Britse fascisten. Een menigte van meer dan vijfduizend communisten en anderen heeft Zondagavond gepoogd in Londens East End een optocht van honderdvijf tig leden van de fascistische beweging van sir Oswald Mosley uit elkaar te jagen. Glazen stuiters, stalen kogel lagers en voetzoekers werden op de weg gegooid om de be reden politie te hinderen, die trachtte de weg voor de op tocht vrij te houden. Achttien pex-sonen, onder wie verschei dene vrouwen, zijn gearres teerd. Acht politieagenten lie pen verwondingen op. Alle politieke optochten in het gebied van Londen zyn voor drie maanden verboden bij decreet van de Engelse mi nister van binnenlandse zaken. Radio-Tirana meldt, dat in de Albanese hoofdstad een proces is begonnen tegen 21 personen, die „spionnen, saboteurs en verraders, agenten van het Trotzkistischc Belgrado" worden genoemd. VOORSPELT NEVELIG WEER. Geldig tot Dinsdagavond. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Op vele plaasen nevel of mist, overi gens veel bewolking en ttfdelyk enige regen of motregen. Iets zachter dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1