NIEUWS UIT ZEELAND Solistenconcours te Goes Voorjaarsconferentie der Ned. Zondagsschoolveren. Afdeling Middelburg A.N.B. bestond 55 jaar WALCHEREN jT-genda Geslaagde feestdag. De commissie, die de viering van het 55-jarig bestaan der afd. Middelburg van de Alg. Ned. Bouwvakarbeiderobond jieeft voorbereid kan terugzien <>p een uitstekend geslaagde dag. Zaterdagmiddag werd In de Confrériezaal van het Schuttershof te Middelburg 'n gezellige receptie gehouden, later gevolgd door een ge meenschappelijke maaltijd ln besloten ltrlng en 's avonds was er een bonte avond met aan het slot een feesthal. De receptie was tegelijker tijd een huldiging van de drie veteranen, de heren N. Baljeu, \V. Corné en W. C. L. de Ruyter. Zjj behoren tot de op richters van de afd. en hebben hun beste krachten gegeven aan de vakbeweging in een tijd. dat daarvoor moed nodig was. Als blijk van waardering werd hun door zowel de afde lingsvoorzitter, de heer J. Goosse als de tweede bonds voorzitter de heer Mes, een enveloppe met inhoud aange boden. Een groot aantal sprekers complimenteerden ln korte speeches het afdelingsbestuur. We noemen de wnd. districts- bestuurrder de heer Baljeu. de oud-bondsvoorzitter de heer Stam. de huidige districtsbC' bestuurder de heer Baljeu bondsraadslid de heer A. Buys uit Goes, de tweede voorzlter van de bestuurdersbond de heer Chr. Bank. de voorzitter van de Volksstem en verte genwoordiger van de Meubel makers Bond de heer W. C. L. de Ruyter en voorts verte genwoordigers van andere af delingen. Zij allen staken de loftrom pet over de afdeling Middel burg, die bij de Bond bekend staat als een der beste en trouwste. De heer Bleeker uit Axel richtte in het bijzonder enkele waarderende woorden tot pen ningmeester de heer Lievense, die een boekwerk kreeg aan geboden. Het programma voor de bonte avond werd verzorgd door het ensemble Charles Aerts, waartoe artisten beho- Aardappel-areaal moet kleiner worden. In een vergadering van het hoofdbestuur van de Frleschc Mij. V3n Landbouw kwam de vrees tot uitdrukking dat het aardappel areaal in 1949 weer veel te groot zal worden en dat overproductie, prijsval en ernstige verliezen daar van het gevolg zullen zijn. Het bestuur durfde evenwel de ver antwoordelijkheid niet op zich te nemen de leden te adviseren over te gaan tot een sterke inkrimping van de oppervlakte aardappelen, die als handelsgewas worden ge teeld. De boeren dienen er echter van doordrongen te worden, zo word gezegd, dat. wanneer het -areaal niet belangrijk kleiner wordt, de kans op overproductie met alle gevolgen daaraan verbonden, zeer groot is. Het risico zal geheel door de boer moeten worden gedragen. Het plan voor een regeling, die de poterprijs 1949 op peil kan houden, dc export-positie van dc aardappel kan saneren en de dc- viezenvoorzlening kan bevorderen werd besproken. Dit plan dat reeds In Den Haag aanhangig is gemaakt, is daar niet erg gunstig ontvangen. Dit zou kunnen bete kenen. dat wegens te verwachten overproductie de prijzen van het pootgoed oogst 1949 waarschijnlijk zeer laag zullen worden, dat het buitenland vermoedelijk invoer rechten zal gaan heffen en dat een belangrijke deviezenbron voor ons land zal opdrogen. DUITSE GRONDWET. De onder communistische leiding staande Oost Duitse Volksraad, heeft Zaterdag in zijn tweede zittingsdag tc Ber lijn, met algemene stemmen een ontwerpgrondwet goedge keurd en besloten deze aan het Volkscongres voor te leg gen. Middellandse Zeepact. Syrië. Turije cn Engeland zou den thans besprekingen voeren, met het oog op een Middellaudsc- /.eepact, aldus het persbureau A. F. P. Men verneemt uit gezagheb bende bron. tc Damascus, dat de Syrische gezant te Ankara con crete voorstellen zou hebben ge daan in verband met een Syrische toetreding tot het pact. nadat be sprekingen hadden plaats gehad met de Turkse minister van bui tenlandse zaken en de Britse am bassadeur te Ankara. (Ingezonden mededeling) Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatlsche Pijnen doen hun slopend werk, en ge voelt U een wrak en af geleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de be. proefd heilzame Kruschen- kuur, waaraan talloze Ijjders aan rhcumatische pijnen een nieuw leven te danken hebben. Kruschen ia een zuiver natuur product, een samenstel van zes minerale zouten met een er kend aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Daarom is, Juist waar onzui ver bloed zich demonstreert in Rheumatlsche pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood. Begin ennee hoe eerder hoe beter: iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wèl regclma. tigVraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist ren. die van tyd tot tiju voor de radio optreden. De zoetge vooisde Charles Aerts zelf zong In Italiannse stijl een aantal graag gehoorde num mers. Jan Oradi die over een prettige en beschaafde micro foon stem beschikt ontlokte terecht met zijn geestige en rake imitaties veel applaus. Silvian Poons' die in vele re vues en op de fjlm zijn sporen heeft verdiend verzorgde op de hem eigen wijze de confe rence, waarbij speciale melding verdient zijn kostelijke parodie op een schoolmeester. Het af wisselend program bood ver der een sneltekenaar, een goo chelaar en declamatie van Jeanne Verstraete. Bij Cor van Veen was het muzikale gedeelte in goede handen. Al met al verdient de VARA met dit gezelschap waarlijk alle eer. De feestrede aan het begin werd uitgesproken door de tweede bondsvoorzitter de heer Mes. Verkiezingen in Frankrijk. Over het algemeen schijnt zestig k zeventig procent van het aantal stemgerechtigden bij de Zondag in Frankrijk ge houden verkiezingen voor ver nieuwing van de helft der pro vinciale raden zijn stem te hebben uitgebracht. Van de tegen middernacht getelde stemmen (700.000) kwa men 28 procent aan de Gaullis ten, 23 procent aan de commu nisten en 38 procent voor de gezamenlijke regeringspartijen. Van de laatste waren 19 pro cent van de socialisten, 10 pro cent van dc M.R.P. en 9 pro cent van de radicalen. De over blijvende 11 procent kwam aan rechtse groeperingen. De Gaul listen hadden ook wat het ze telaantal betrof de leiding. Van de 220 te middernacht bekend geworden uitslagen ver klaren de Gaullisten 91 zetels gewonnen te hebben. In het geheel gaat het om 1508 zetels. Na vier jaren Onder Weurt in de ge meente Beuningen bij Nijmegen werd dezer da gen aan de oever van de Waal een zware bol ont dekt die aanvankelijk voor een n iet-ontplofte bom werd aangezien. De mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd en identificeerde het geval als een lang niet onge vaarlijk onderdeel van de in deze omgeving maar al te goed bekende V 1. De bol heeft een dia meter van plm. meter en weegt minstens 60 kg. Volgens de deskundigen bevat zulk een bol waarvan er twee aan een V 1 zaten hoogge- comprimeerde lucht, die bij de ontploffing vrij komt en de vaak ruïneu ze luchtdruk teweeg bracht. De bol is door de Mijnopruimingsdienst me degenomen om door ken ners van de V 1 te wor den gedemonteerd. ZWEMMEN Wereldrecord vlinderslag Zaterdag werden in het Oostelijk zwembad te Rotter dam wedstrijden gehouden ten bate van de NJ.W.LN. Ria van der Horst, Nel Garritsen (vlinderend) en Irma Schuh- macher legden de 3X100 meter wisselslag estafette af in de uitstekende tijd van 3 min. 46.7 sec. Deze tijd zal brj d F.I.N.A. voor erkenning r wereldrecord op dit nummei worden Ingediend. De presta tie van Irma Schuhmacher, die zeker 1 min. 6.5 sec. op de 100 meter borstcrawl moet hebben genoteerd. was zeer verdienstelijk. De zwemclub Rotterdam eindigde als tweede op dit nummer met 4.12.2 en „Surae" Breda als derde met 4.14.5. Prestaties van de Zeeuwse muzikanten gaan omhoog* Zaterdag werd in ..de Prins van Oranje" te Goes liet eerste deel van het sollsten-conceurs van d< Bond van Harmonie- en Fanfare- gezelschappen in Zeeland gehou den. Helaas kan deze dag niet in «He opzichten geslaagd genoemd worden, daar verscheidene so listen zonder kennisgeving ver stek lieten gaan. terwijl ook de be langstelling groter had kunnen zijn. Als jury trad op de heer D. Speets uit Santpoort, die in zijn toespraak na afloop van het con cours. verklaarde dat het concours zich onderscheidde in contrasten Er waren prachtige cn min dei- fraaie nummers. Op ieder con cours is dit tegenwoordig het ge val. Men moet bedenken dat de noten geen doel. doch slechts mid del zijn. Wanneer meer aandacht aan de intentie van de componist wordt geschonken zijn er veel be ter prestaties tc leveren. Ook dient men staande tc spelen. Overigens was de heer Speets van mening, dat men na de inzinking in de oorlogsjaren, in Zeeland op de goede weg is. Men gaat eer gestadig omhoog. De heeren P. de Rooy uit Vhs- singen en W. L. Harthoorn uit Goes zorgden voor de piano-bege leiding. De voorzitter van de bond, de heer C. A. Blok sprak een openings- en een slotwoord. Volgende week Zaterdag wordt het tweede deel afgewerkt. De volledige uitslagen zijn ais volgt: Derde afdeling: Eersto prijzen: H. Slabbekoorn. alto, „Ons Genoe gen". Kapelle. 66 pnt.; P. B. Mol, piston. „Prinses Juliana". Baar land. 68 pt.; D. de Visser, trom pet. ..Mozart". Yerseke. 67 p.; C. Leen poel, bugel. „Ons Genoegen". Kamperland. 66 p.; Tweede pr.: J. v. Kleunen, bugel „Ons Genoe gen" Kapelle, 60 p.: P. de Wee. alto. ..Mozart". Yerseke. 62 p.: J. de Wee. clarinet. „Mozart". 57 p.: M. Versluis, corhoorn, „Ons Ge noegen". Kamperland 62 p.: J. dc Kam Cz.. piston. „Ons Genoegen". Kamperland. 61 p.; L- Jobse, sex tenor. „Crescendo". Oostkapclle. 59 p.; Tweede afd.: Eerste prijzen: Thijs de Koster, alt sax., „Rillan- dia". Rilland. 64 p.: W. Lecnpoel. bugel. „Ons Genoegen", Kamper land'. 66 p.: C. van Houte, tuba. „Vooruit". Waarde. 65 p Tweede prijzen: Jac. Semeijn. bariton. ..Witte van Hacmstede". Haam stede. 57 p.: H. Baurdoux Az.. bugel. ..ONDA". Nw.- cn St. Joos- land. 61 p,; Derde prijs: J- Braam- se. bugel. „Dc Echo". WUhelmina- dorp. 53 p. Eerste afd.: eerste prijs: M. Braam. bas. „Ons Genoegen". Kapelle. 66 p.: Joh. Vreke. tuba. Apollo", Domburg. 67 p.; 2de pr.: Nieuws •n een Noiedop De burgemeester van Gronin gen opende de duizendste woning die na de bevrijding in Groningen gereed kwam. Generaal Yoei Ying-Kai is te gen het commando van de Chinese regering ln Kanton in opstand ge komen en heeft zich meester ge maakt van de havenstad Swatou. Engeland heeft besloten de subsidie aan het Transjordnanó» Arabisch legioen in het financiële jaar 1949-1950 met l tot 314 mil- lloen pond sterling te verhogen. Paus Plus XII heeft toestem ming gegeven tot het opnemen van een film. waarin hij oen bij belse passage bespreekt. H. Baurdoux. piston. „ONDA", Nw-, en St. Joosland, 62 p. Eerste afd.: Duetten: W. Leen- poel. C. Leenpocl. bugel, ,.Ons Ge noegen", Kamperland, 62 p„ 2e pr. Afd. Uitmuntendheid: Eerste pr. met lof: M. Lecnpoel. tuba. „Ons Genoegen". Kamperland. 76 p.; J. P. Corveleijn. bariton. „Ons Ge noegen". Vlissingen. 72 p.; Joh. Braamse, bariton. „Witte van Haemstede. 73 p.: Eerste prijs: M. Steketee. piston „Excelsior". Kloe- tinge. 64 p.; Tweede prijs: J. de Hondt. trombone, „Ons Genoegen", Vlissingen. 61 p. Afd. Uitmuntendheid duetten: A. Geus. bugel. C. Rijk, piston, .Euterpe", Helnk'enszand. 64 p., lc pr. Afd. Uitmuntendheid kwintetten: J. Vreeke, sax. sopr..: P. Wisse, sax. sopr.; J. Geldof. sax. alt.; A. Klopmeijer, sax. tenor; J. Maas, sax. bariton. Apollo". Domburg, 61 p.. 2e pr. Ere afd.: P. Wisse. sax. sopr.. „Crescendo". Oostkapelle. 74 p.. Ie pr- met lof; C. J. Cornelisse. ba riton. „Vooruit". Waarde. 62 p.. 2e pr. Hoogste Ere afd.: Eerste pr. met lof: J. Meliefste. bariton „ONDA" N.- en St. Joosland en W. M. Din- gemanse. clarinet. „EMM", Kort- gene. beiden 74 p. Eerste prijs: C. Iz. Meliefste. tu ba. „ONDA". N.- en St. Joosland. 70 p. Klünner komt voor. Een van de leidende SJX- en» in Zeeland tijdens de bezet" tlng, de Duitser Karl W. F. Klünner, zal op 6 Apr. a.s. voor het Bijzonder Gerechtshof Middelburg terecht staan. Hem wordt ten laste gelegd moord, doodslag en mishandeling van diverse personen. Mr. F. YV. Adrlaanse is verdachte als raadsman toegewezen. Ernstige verraadzaken voor het Bijzonder Hof. Voor het Bijzondei Gerechts hof te Middelburg zullen Woensdag a.s. twee verraad zaken worden behandeld. De koopman F. van Loenhout uit Goes wordt er van beschuldigd ia zes gevallen anti-Duitse handelingen van goede Neder landers bij de Sicherheitspoli- zei te hebben aangebracht. Ondermeer zou hij officieren manschappen van de Op- bouwdienst te Sluis aan maat regelen door de vijand hebben bloot gesteld, zou hij een in woner van Hansweert, die het plan had naar Engeland te vluchten, hebben aangebracht en de aanwezigheid van een radiozendapparaat en wapens hebben verraden. Bij enkele van deze feiten zou de bakkersknecht F. Koeij- ers uit 's Heer Arendskerke betrokken zijn geweest. Hij zal Woensdag eveneens terecht staan. Zierikzee koopt oud-> schilderijen- Door toevallige omstandig heden was na de oorlog een grote verzameling waardevolle schilderijen (portretten) in handen gekomen van de kunst handelaar Neystad te Lochem. Onder deze schilderijen bevon den zich verscheidene portret ten van Zeeuwse magistraten. Mr. A. Staring, een expert op het gebied van kunst, heeft verschillende gemeentebestu ren van Zeeland hierop geat tendeerd en deze in de gele genheid gesteld om deze schil derijen tegen taxatie-prijs aan te kopen. De gemeente Zierikzee hierop ingegaan en heeft aan gekocht drie schilderijen ge schilderd door de weinig be kende Zierikzeese kunstschil der Jacob Lambrechtszoon Loncke, voorstellende de fami lie Loncke (man. vrouw zoon), benevens nog vier an dere portretten, alle van Zie rikzeese burgemeesters magistraten. Reeds waren eigendommen door schen king verkregen twee schil derijen van de familie Haaij- man, mede geschilderd door bo vengenoemde schilder Loncke. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling om te zijner tijd deze portretten ter bezichti ging te stellen voor de burge rij. Nederlandse journalisten kring. Zaterdagmiddag werd in restaurant Den Hout te 's- Gravenhage de jaarvergade ring gehouden van de Ned. Journalistenkring. Tot de hoofdbestuursleden, die perio diek aftraden en niet herkies baar waren, behoorde de heer G. Ballintijn te Middelburg. In zijn plaats werd tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer H. A. Bosshardt te Vlis singen. Logies voor Zierikzeese gasten. Vrijdagavond werd er te Zie rikzee vergaderd met verschil lende boeren, wonende in en aan de rand van Zierikzee. Besproken werd het verschaf fen van logies en kampeerge legenheid tijdens de eeuwfees ten. Het resultaat was, dat alle boeren hun schuren en weiden beschikbaar hebben gesteld. Hierdoor kan aan 10.000 be zoekers onderdak worden ver leend. Daarbij zij vermeld, dat V.V.V. zal zorg dragen, dat al deze gasten zullen slapen op strozakken en kussens. De kos ten per nacht en per persoon zullen bedragen in schuren 0.50 en op kampeerterreinen 0.25. Ook is V.V.V. er in ge slaagd de moeilijkheden van parkeerterreinen voor auto's op te lossen. Te Breda slaagde voor het examen geschiedenis van het zie kenfondswezen enz. de heer D. Hendrikse te St, Annaiand. Teraardebestelling ir. C. A. de Looze. Op de Algemene Begraaf plaats te Goes, Werd Zaterdag middag het stoffelijk overschot tér aarde besteld van wijlen ir. C. A. de Looze, oud-direc teur van de R.H.B.S. aldaar. Behalve directeur en leraren van het Goese Lyceum, waren verscheidene oud-leerlingen en vrienden van de overledene op de begraafplaats aanwezig. Aan de groeve hebben oud notaris J. Pilaar als oud-voor zitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. van Tiel namens de leraren, die onder het directoraat van ir. de Loo ze werkten, en de heer M. Nordlohne als kleinzoon, korte toespraken getuigd van de grote geest van de over ledene en de kracht die hier van uitging voor allen, die met hem in contact mochten ko men. Een zoon dankte namens de familie voor de belangstelling. MiLdelburg TENTOONSTELLING „KUNST VAN BALI" GESLOTEN. Zondagmiddag is de ten toonstelling „Kunst van Bali' in het Kunstmuseum te Mid delburg gesloten. Ruim 450 belangstellenden hebben deze expositie bezocht; hierbij wa ren 367 betalende bezoekers. VERKOPING. Door Notaris R. Batten is te Middelburg publiek verkocht: een huis met erf en tuin aan de Noordweg 45 te St. Laurens, groot 5 aren. aan C. Willemse cn J. van Schaik te Middelburg voor f 5271. Een pakhuis en erf aan de Sim- pelhuisstraat te Middelburg aan F. L. C. Hoornick voor f 200 KONIJNENFOKKERS VERGADERDEN. Vrijdag heeft de konijnenfok kersvereniging „Nut cn Sport" te Middelburg haar 31ste jaarverga dering gehouden in „De Een dracht" te Middelburg. De goed bezochte vergadering had o.m. tot taak een nieuw be stuur te kiezen aangezien het be stuur zijn ontslag heeft genomen in verband met het rooster van aftre den. In het nieuwe bestuur werden herkozen A. A. Clement ais voor zitter met alg. stemmen. J. Nij- holt, 2e voorz., J. C. v. d. Boudt, seer., P. J. den Hollander, pennm. en gekozen Jac. Seymour. 2e secr. en A. Passenier en M. J. Hooge- steger als leden, allen met grote meerderheid van stemmen. Als tatoueerder treedt op A Passe nier, met hulptatoueerder P. J. v. Iren. Plannen zijn om dit jaar. in de maand December weer een ten toonstelling te houden in combi natie met de pluimveevereniging „Middelburg en Omstreken". Het wordt dan een kringtenloonstel- iing. De vereniging telt 'hans 64 leden- O.- en W.'Souburg. ZANGUITVOERING. De Chr. Zangvereniging „So li Deo Gloria" te Souburg, gaf Vrijdagavond in de Gerefor meerde kerk een concert, waar- Goed bezochte samenkomst te Goes. Zaterdag werd in het kerk? gebouw van de Vrij Evang. Gemeente te Goes de voor jaarsconferentie van de Ned. Zondagsschoolvereniging, dis trict Zuid- en Noord Beve land gehouden. De samenkomst, die onder leiding stond van da. Lely, Ned. Herv. predikant te Nisse, was goed bezocht. Da. Lely wees er in zijn openingswoord op, dat het kind op de Zondagsschool in de ljjdenstijd niet de roman tiek van het sterven van Christus mag worden voorge-, houden, maar dat veel meer moet worden gepredikt het Koninkrijk der Hemelen, als de bevrijdende boodschap, juist door het lijdens- en op standingsevangelie. Hierna sprak de heer P. Bouwensé, onderwijzer ener Chr. school te Middelburg. Aan de hand van vele voorbeelden uit zijn loopbaan, gaf deze spreker talrijke wenken hoe met het kind moet worden omgegaan en op welke wijze het Bijbels verhaal levend moet worden verteld. Het werk' op de Zondagsschool zal al tijd met grote liefde voor het Smokkelaars gesnapt. Vier Nederlanders, die per autobus uit Duitsland terug keerden zijn te Venray, toen uit de bus stapten, aange houden. Ze bleken grote par tijen auto-contactsloten, hon derden zakmessen en auto-in strumenten in hun bezit te heb ben. kind moeten plaats vinden en ook met het juiste Inzicht. Men zal niet alleen Gods rechtvaardigheid voor mogen stellen, maar ook Zijn grote genade. Het verhaal mag geen vrome preek zijn en zeker mogen de kinderen door dit alles niet angstig worden ge maakt. Een kind voelt meest al alles schepper dan ouderen. Het voorstellingsvermogen van het kind moet met grote voorzichtigheid worden ge vormd en de blijdschap en de oprechtheid van het geloof moet worden voorgeleefd. Het Bijbels verhaal op de Zondags school hoeft niet uitgebreid en zeker niet te hoog gegre pen te zijn. Een bewijs hier voor z(jn de geiykkenisse van Jezus zelf uit het Nieuwe Testament. MOGELIJKHEDEN MeJ. K. Eversdijk van Kloe- tinge sprak hierna over „Wat is in uw plaats moge lijk"? Zij wees hierbij op de ouderavonden, de gezinsdienst en het contact met elkaar en het bezoeken van de cursus avonden, die z\j als trainer van de N.Z.V. voor het Zondags- schoolpersoneel geeft. De jaarvergadering van de N.Z.V. zal dit jaar te Leeu warden worden gehouden. Tijdens de broodmaaltijd was er volop gelegenheid tot het houden van persoonlijke ge sprekken. Des avonds werd de mooie film van de jaar vergadering 1948 in Amers foort vertoond. Vele Zeeuwen konden op deze film zichzelf zien. Aan het einde van de avond wekte ds. Leley op dit grote werk en elkander steeds in )'t gebed op te dragen altijd gelovend in Gods Zegen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Zundert, jhr. F. YV. Teding van Berkhout, le- gerpred. te Amersfoort; Colijns- plaat (toez.), A. Pop te Acquoy. Aangenomen naar: lKoetinge, J. Jellema te Oostendrecht; Leerdam, H. van Dijk te Den Ham. Bedankt voor Poortvliet ds. A. J. Timmer te Polsbroek en Vlist. Ds. J. A. Talma uit Zaam- ig, heeft het beroep naar H. Arendskerke aangeno men. VRIJ EVANG. GEMEENTE 70 JAAR. Zondagvoormiddag had te Wemeldinge een herdenkings dienst plaats in verband met het 70-jarig bestaan van de Vrij Evangelishe gemeente. De voorganger in deze dienst, ds. de Goede, las het bijbelge deelte Openbaringen 1 1—8 en hield een predicatie naar aanleiding van Ps. 103 Fbn 2. Vooraf deelde hfl mede, dat het kinderkoor in deze dienst enige liederen zou zingen. Mededeling werd gedaan van ingekomen felicitaties der zus- tergemeenten en van de voor laatste predikant, ds. Wergés te Voorschoten. Ds. de Goede heette welkom de afgevaardigden van de zus- tergemeenten te Goes en Cad- zand en de burgemeester van Wemeldinge. Spr. zeide, dat wij ons niet mogen laten voorstaan op menselijke prestaties, maar dat wij in dankbare herden king mogen uitroepen: „Niet ons, o. Heer, maar U en Uw heiligdom zij de eer". Christus heeft ln de Vrü Evangelische gemeente vele dingen bewerkt en de leraars aan zijn rechterhand genomen In het bijzonder herdenken wij ds. A. Mooij, oprichter en eerste voorganger der op 21 Maart 1879 geïnstitueerde Chr. Evang. gemeente te dezer plaatse. Vele moeilijkheden neeft hij in het begin van zijn arbeid ondervonden. Hij heeft veel voor deze gemeente ge daan. Wjj herdenken in oot moed, dat de gemeente thans bezit een kerkgebouw, een pas torie en een Zondagsschoolge bouw. Spr. herdacht ook de andere voorganger en mede oprichter. Tenslotte werd er gecollecteerd voor het fonds, waaruit men gebrandschilderde ramen voor de kerk wil aan schaffen. De afgevaardigde van de ge meente Goes sloot met dank zegging. aan „Hosanna" uit Vlissingen en „Soll Deo Gloria" uit Mid delburg medewerking verleen den. De drie verenigingen, die eerst afzonderlijk een 4-tal nummers ten gehore brachten, onder leiding van de directeur, de heer J. Suurmond, bleken goed te zijn voorbereid. Ook de gezamenlijk gezongen num mers werden uitstekend uitge voerd. Na afloop van het concert werd de directeur een pracht bloemenmand aangeboden door de voorzitter, de heer A. Goed hart, die dankte voor het vele werk, dat de heer Suurmond steeds voor de vereniging ver richt. Ds. v. d. Berg noemde zich de tolk van alle aanwezigen, toen hij in een kort slotwoord de vereniging dankte voor het gebodene. Hij eindigde met dankzegging. A.R. KIESVERENIGING. Vrijdagavond werd in het jeugdgebouw van de Geref. kerk te Souburg, door de A.R. kiesvereniging een vergadering gehouden onder leiding van de heer M. v. d. Putte. Deze wees er op, dat met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen veel van de leden gevraagd zal enkele huishoudelijke zaken worden. Na afwikkeling van hield de heer C. Sirnonse een inleiding over „Plaats en taak van ons gemeentebestel in het staatsleven". Arnemuiden SCHOORSTEENBRAND. In de nacht van Vrijdag op Za terdag ontstond begin van schoor steenbrand bij de heer P. de Meul- meester te Arnemuiden. Door tij dig ingrijpen van de brandweer commandant kon erger worden voorkomen. Oostkapelle „DE ZONNESTRAALTJES» Vrijdagavond hield de meisjes club „De Zonnestraaltjes" te Oostkapelle haar jaarlijke feest avond in het verenigingsgebouw onder leiding van mej. C. Bom mel jé. Met het zingen van Gezang 223 vers 1 en 2 werd deze bijeenkomst geopend. Met zang, tableaux, sprookjes en gedichtjes werd de avond ge- noegelijk doorgebracht. Aan het voordragen van gedich tjes waren prijzen verbonden. De le prijs werd gewonnen door mej. C. Poppe en de 2e prijs door mej. P. den Hollander. Ds. Richard sprak een slotwoord naar aanleiding van Luca? 10. Vrouwenpolder „ADVENDO". Vrijdagavond hield de Chr. Zangvereniging ADVENDO te Vrouwenpolder haar Jaarfeest on der leiding van haar voorzitter, de heer W. Vos. Deze heette het talrijke publiek hartelijk welkom, waarna de jaarverslagen werden uitgebracht. Hierna volgde het feestelijk gedeelte, o.a. schetsjes, voordracht, wedstrijd „wie neemt de handschoen op", hersengym nastiek. Tot slot werd het ver- zetsstuk opgevoerd: „Plicht of liefde" in 4 bedrijven. Een door burgemeester v. Liere beschikbaar gestelde taart werd „Amerikaans" verkocht. De opbrengst bedroeg f 49.75 ten bate van de sbldaten uit Vrouwenpolder, die in Indone sië vertoeven Westkape Bonkaarten halen. De uitreiking van de bon kaarten zal te YVestkapelle plaats hebben voor zelfverzor- gers en niet-zelfverzorgers op Dinsdag 22 Maart. Aan de beurt zijn de letters L t.m. Z. Zoutelande OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Vrijdagavond werd in de school te Zoutelande, een zeer druk bezochte Ouderavond ge houden, onder leiding van ds. J. F. Wagener. Deze hield een inleiding, waarna de heer A. Janse, hoofd der school, sprak over de waarde van het by zon der onderwijs. Mej. Samuëlse hield een causerie over „De Schooltuin". In de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de prestaties der leerlingen te bekijken. Na de pauze liet de heer D. Wijs man enkele schoolfilms zien, waarna de heer H. J. Schoen maker vertelde over het ont staan en de waarde van de kleutertekening. Tenslotte liet de heer P. den Hollander de aanwezigen een ingewikkelde cijfersom uitrekenen. Ds. Wagener sloot deze zeer geslaagde ouderavond met dankgebed Drankbestrijders vergaderden. De Zeeuwse Propaganda-coi.i.nis- sie van de Ned. Vereniging tol af schaffing van alcoholhoudende dranken kwam Zondag in de Prins van Oranje te Goes in jaarverga dering bijeen onder voorzitter schap van de heer A. J. Berenpas uit Middelburg. Het jaarverslag van de secreta ris. de heer M. A. L. Hubregtse. Middelburg. constateerde, dat langzaam maar zeker de motor gaat draaien, waaraan helaas ook het alcoholisme meewerkte. Voorts wordt een overzicht gegeven van de gehouden vergaderingen en het propagandawerk. Het ledental steeg van 89 tot 92. De rekening van de penning- meesteresse, mv. Rie Wiebervan Wezel. Middelburg, gaf een batig saldo van f 30.26 aan. Rekening 1948 zowel als begroting 1943 wer den goedgekeurd. De commissie werd gemachtigd tot het organiseren van een jonge- renconferentte in de Jeugdher berg Klavervelde te Bergen op Zoom op 14 en 15 Mei 1949; tot het organiseren van een tocht naar de waterwinning van de gemeente Middelburg te Oranjezon on He melvaartsdag 1949 en het organi seren in samenwerking met de afdelingen van een weekendkamp in September in het z.g. Jeugd centrum te Domburg. De najaars vergadering zal 16 October a.s. te Vlisisngen worden gehouden. Bij de bestuursverkiezing wer den de altredende leden: voorzit ter A, J. Berenpas en penning- meesteresse mw. Rie Weber—van Wezel herkozen. In de middagvergadering hield de declamatrice. mevr. Tine Kcrk- hoffPet. hoofdbestuurslid vap de N.V. een inleiding en droeg enke le gedichten voor. In haar inleiding gaf zy met tal van voorbeelden de ernstige gevolgen van drankgebruik aan. Spr. wees hierbij op de strijd en de verantwoordelijkheid van de geheelonthouder in de zorg voor de medemens en op de plichteu ook van de leden van de P.v.dA., die als socialisten mede de ver antwoordelijkheid dragen voor al les wat in het huidige tijdsgebeu ren plaats vindt en dus ook aan de drankbestrijding dienen mede te werken. Verder droeg mevr. Kerkhofi' op keurige wijze enige gedichten van Garmt Stuiveling, Tony de Ridder, Adema van Scheltema en Henriëtte Roland Holst voor. Met 'n dankwoord van de voorr zitter werd de jaarvergadering daarop gesloten. Met ingang van 1 April 1949 is aan de heer P. van den Ameele, assistent dienst- geleider der Invoerrechten en Accijnzen te Middelburg eer vol ontslag uit 's Rijksdienst verleend. Als dienstleider der Invoerrechten en Accijnzen zal hij door de assistent J. van de Voorde te St. Lau rens worden opgevolgd. VERKOPING. Door Notaris R. Batten is te Zoutelande publiek verkocht aan de heer P. Verhage voor de som van f 7100.— het huis met schuur en tuin aan de Molenweg 10 te Zoutelande. groot 5 a. 25 c.a. St. Laurens „NEDERLAND FN ORANJE". Vrijdagavond hield de A.-R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" te St. Laurens haar 46e jaarvergadering in de con sistorie der Gereformeerde Kerk. Uit het jaarverslag van de secetaris ,de heer J. Riemcns bleek, dat de vereniging thans 127 leden telt. In 1948 bij de Tweede Kamerverkiezing wer den 337 stemmen op de A.-R. lijst uitgebracht. Het jaarver slag van de penningmeester, de heer J. YV. Davidse. toonde een klein batig saldo. Tot bestuurs leden werden herkozen de he ren J. Riemens en A. Sirnonse Lzn. Benoemd werden twee af gevaardigden naar het Provin ciaal Comité en vijf naar de Centrale Middelburg. Besloten werd bij de a.'s. Ge meenteraadsverkiezing uit te komen met een lijst van 9 na men. Na uitvoerige bespreking werd bij stemming de volgen de lijst samengesteld: 1. P. Boon, aftredend; 2. J. Riemens, aftr.; 3. Joh. Marinissen, aftr.; 4. J. Koole Mzn.. aftr.; 5. C. Ton; 6. A. v. d. Broeke YVzn.; C. Joosse; 8. A. Sirnonse Lzn.; 9. C. Wattel. Aagtekerke Z.L.M. VERGADERING. Vrijdagavond vergaderde le Aagtekerke de afdeling der Z.L. M. onder voorzitterschap van dc heer S. Kodde. Besloten werd de subsidies ten behoeve van de rundvee- en de geitenkeuring vast te stellen op resp. f 10 en f 2.50. Bij de ingekomen stukken kwam ter sprake een schriftelijke cur sus motorkennis. Bij voldoende deelname zal men een dergelijke cursus organlseeren. De heer I'. de Visser Moens werd met alge mene stemmen nis bestuurslid herkozen. De heer Kodde stelde zich niet meer als voorzitter her kiesbaar. In diens plaats werd ge kozen de heer S. de Visser Mal- jaars. Bij de rondvraag kwam de in poldering van het Sloe ter sprake. Besloten werd te protesteren te gen toewijzing van gronden aan landbouwers buiten Walcheren. De scheidende voorzitter gaf hierna een overzicht over de pe riode van zijn voorzitterschap. HU wenste zijn opvolger veel succes toe. De heer Visser Moens dankte de heer Kodde voor het vele 'werk, dat deze voor de afdeling had verricht. Als blijk van waardering overhandigde hij hem het boek werk: „Honderd jaar Z.L.M.". De heer Kodde dankte. VLISSINGEN. Maandag, Luxor, „De Zwarte Dood". 8 uur: Alhambra: ..Night and Dey". 7 en 9 uur. Dinsdag, Luxor. „3 mannen van Texas": Alhambra. „Slaven in opstand". Strandhuis, Alg. Verg. V.V.V., 8 uur; Concert gebouw, Uitv. Chr. Gym- nastiekver, 8 uur. MIDDELBURG. Maandag Electro: San Antonio, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Iedere avond klokslag 8. 8 uur. Dinsdag Verenigingslokaal 'c Zand: Jaarvergadering Herv. Sdhoolver..' 8 uur; Electro: „Rhapsodie in blue", 7 cn 9.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2