PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tekst Atlantisch Pact bekend Zeeland kent practisch geen werkloosheid Hoe het Nederlandse leger in Mei 1940 vocht De BILT Deze week Onmiddellijke bijstand na gewapende aanval Vandaag Minister Stikker spreekt van „historische gebeurtenis' VOORSPELT 192e Jaargang - No. 65 Dagblad, uligave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W <ri Pagter Hoofdred. G Baltotyn.Plverv W Leertouwei en H A Bos&nardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; t 3.96 P Tw.; £r. p. p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per m Minimum p. advertentie f 2.60 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels); van 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Walstraat 58—60, telefoon 10 (3 lijnen) Middelburg Londense Kaal 29. leL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 tb.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel 102 - Temeuzen: BrouwerUstr. 2 - Ziertkzee N Bogerdstr. G 160. tel.» Deze week eindigt met een uitermate belangrijk feit: met de publicatie van het eerste deel van het rapport der Par lementaire Enquête-commissie naar het beleid van de Neder landse regering voor het uit breken van de jongste oorlog en gedurende de oorlogsjaren. Er is naar dit rapport gedu rende lange tijd met grote be langstelling uitgezien en men kan moeilijk zeggen, dat er van de ztjde der regering en der vroegere bewindvoerders veel animo aan de dag is ge legd om het uitbrengen van dit rapport te vergemakkelij ken. Reden te meer om thans de inhoud aandachtig te u~ studeren! De ontwikkeling van de si tuatie in Indonesië is aller minst bevredigend. Nederland heeft in deze week moeten toegeven dat het 't initiatief heeit verloren en dat de Amerikanen en daarmede cle republiek practisch de rege ling van de gang van zaken in handen hebben. Amerika zet zijn wil door en Nederland heeft niet de macht om zich daartegen te verzetten. Zoals bekend is de gang van zaken nu zo, dat eer3t in Ba tavia met medewerking van de republiek en onder Ameri kaans toezicht zal worden be paald, wat men te Den Haag zai voorstellen en dat daarna eerst de Rondetafelconferen tie in de Hofstad zal worden gehouden. Tegelijkertijd dringt Mont gomery erop aan, dat wij een deel van onze troepen ver vroegd uit Indonesië zullen te rugroepen, omdat deze in West Europa nodig zijn ter versterking van de Nederland- sft potentiële sterkte. Nu het spel in Indonesië vermoede lijk toch verloren is en de perspectieven voor Nederland somberder zgn dan ooit, zal daartegen wellicht niet veel bezwaar meer bestaan. Tevens wordt aangekondigd, dat de Nederlandse militaire lichtin gen vergroot zullen worden. Zulks ingevolge onze verdrags verplichtingen jegens onze bondgenoten, bondgenoten aan wie wij inzake Indonesië wel buitengewoon weinig dank baarheid verschuldigd zijn. De Benelux-conferentle heeft zeer belangrijke resultaten af geworpen en is geworden tot de aankondiging van de ver wezenlijking van de plannen, die in de voorafgaande jaren door de staatslieden werden gesmeed. Geleidelijk zal de economische eenwording der drie landen in practijk worden gebracht. De voordelen en de nadelen zal men daarbij zo veel mogelijk tegen elkaar laten opwegen. In het binnenland was ver der van betekenis, dat Schreie- der over de grens is geleid en dat daarmede de enige Duitser, die opheldering over het Englandspiel had kunnen geven, uit ons land verdwenen is. Of we hem ooit terug zul len zien, is de vraag. Menig een zal deze vrijlating- zwaar op de maag liggen: velen blijven Schreieder als een oor logsmisdadiger beschouwen en zien in hem allerminst een Duitser, die slechts zijn plicht deed. Ten slotte dient hier mel ding te worden gemaakt van de aankondiging van minister Mansholt, dat de vleesdistri butie haar einde tegemoet gaat en van de mededeling van minister Lieftinck, dat de loon- en inkomstenbelasting aan het einde des jaars zul len worden verlaagd. Voor ve le huismoeders zullen zij daar om de mannen van de Week ztjn! In het buitenland heeft Engeland een boekje open ge daan over zijn snelle herstel ua de oorlog. De Engelsen hebben een opmerkelijke so berheid betracht in hun le venswijze na het einde van de strijd, zii waren soberder dan de Nederlanders en zij plukken er thans de goede vruchten van In Zuid-Afrika wordt de positie der nationalisten steeds sterker en neemt de Engelse Invloed diensvolgens ar. In Rusland zijn nieuwe hoogwaardigheidsbekleders ontslagen en niemand begrijpt dusver, wat er uit dit al les voort zal vloeien. En Italië if toegetreden tot het Atlan- cfC j ?act' iets wat het link se deel der bevolking zo z™*3* valt en tot zoveel te- ^®rj]we,cr prikkelt, dat de rege- bmg heeft moeten besluiten ertellenlng van het pact steïlerL1511" enige tijd uit is in de twee jongste vn cen zeer onbetrouw- w«- v"^g:enoot geweest en heeft beide malen zijn vrien den in de steek gelaten. Of Atio^ü trouw lid van het ™™CJ? Pact zal worden, mag. gezien de verdeeldheid, ™>««^$dd?..dasr treedt' i ;,ep ®*Kogenbosch, Ingesteld na v?n het Bossche Bü- d»ü w Ge™fhtshof. hield Dins dag haar eerste zitting. Er wordt niet gewacht op de Veiligheidsraad. Vrijdagmiddag is gelijktijdig in alle Westerse hoofdsteden de tekst bekend gemaakt van het Atlantisch Pact. Deze tekst is samengesteld uit 14 artikelen, welke hieronder worden weer gegeven, enkele enigszins bekort. Vooraf gaat de preambule, waarin de ondertekenaars hun vertrouwen in het Handvest der V. N. uitspreken, maar tevens hun vastbeslotenheid om de vrijheid, het gemeenschappelijk erfdeel en de beschaving van hun volken te verdedigen. Zij hebben besloten hun krachten te verenigen voor het be houd van vrede en veiligheid. Artikel 1. De partijen nemen op zich om alle internationale geschil len waarin zij mochten worden gewikkeld langs vreedzame weg te beslechten en om in haar internationale betrekkin gen zich te onthouden van be dreiging met of gebruik van geweld op enige wijze welke onverenigbaar is met de doel einden van de Ver. Naties. Artikel 2. De partijen zullen bijdragen tot een verdere ontwikkeling van vreedzame internationale betrekkingen en economische samenwerking aanmoedigen tus sen alle partijen. Artikel 3. Ten einde de doeleinden van dit verdrag beter te verwezen lijken zullen de partijen, ieder voor zich en tezamen, haar in dividuele en collectief vermo gen om een gewapende aanval te weerstaan handhaven en ontwikkelen, door voortdurend en op doelmatige wijze zich zelf te versterken en elkander hulp te verlenen. Artikel 4. De partijen zullen onderling overleg plegen telkens wanneer naar de mening van een van haar de territoriale onschend baarheid, politieke onafhanke lijkheid of veiligheid van een der partijen wordt bedreigd. Artikel 5. De partijen komen overeen dat een gewapende aanval te gen een of meer van haar in Europa of Noord Amerika als een aanval tegen haar allen zal worden beschouwd. Zij ko men bijgevolg overeen dat, in dien zulk een gewapende aan val plaats vindt, ieder van haar de aldus aangevallen partij of partijen zal bijstaan, door ter stond, individueel en in samen werking met de andere partij en, op te treden op de wijze die zij nodig oordeelt met inbegrip van het gebruik van gewapende macht om de veiligheid van het Noord-At lantisch gebied te herstellen en te handhaven. Elke gewapende aanval van dien aard en alle dientengevol ge genomen maatregelen moe ten terstond ter kennis worden gebracht van de Veiligheids raad. Deze maatregelen zielen worden opgeheven zodra de Veiligheidsraad de nodige maat regelen zal hebben genomen, om de internationale vrede en veiligheid te herstellen en te handhaven. Artikel 6. Voor de toepassing van arti kel 5 wordt mede als een ge wapende aanval op een of meer der partijen beschouwd ccn ge wapende aanval op het grond gebied van een der partijen in Europa of Noord-Amerika; op de Algerijnse departementen van Frankrijk; op de bezet tingstroepen van een der par tijen in Europa; op eilanden vallende onder de rechtsmacht van een der partijen in het Noord-Atlantisch gebied ten Noorden van de Kreeftskeer kring of op de schepen of luchtvaartuigen van een der partijen in dit gebied. Artikel 7. Het verdrag doet geen af breuk aan de rechten en ver plichtingen welke uit het hand vest der V. N. voortvloeien^ of aan de primaire verantwoorde lijkheid van de Veiligheidsraad voor de handhaving van inter nationale vrede en veiligheid. Artikel 8. Elk der partijen neemt op zich geen enkele internationale verbintenis aan te gaan in strijd met dit verdrag. Artikel 9. De partijen richten een Raad op waarin elk van haar zal zijn vertegenwoordigd ten einde aangelegenheden de tenuitvoer legging van dit verdrag betref fende in behandeling te nemen. De Raad zal de hulporganen oprichten welke nodig mochten zijn: in het bijzonder een de fensie-comité. Artikel 10 De partijen kunnen eenstem mig elke andere Europese staat, welke kan bijdragen tot de veiligheid van het Noord-At lantisch gebied, uitnodigen tot het verdrag toe te treden. Artikel 11. Het verdrag zal worden be krachtigd en de bepalingen daarvan zullen door de partij en worden tenuitvoergelegd overeenkomstig de onderschei dene grondwettelijke procedu res. Artikel 12. Nadat het verdrag gedurende 10 jaar van kracht is geweest, of te eniger tijd daarna, zullen partijen, op verzoek van een van haar, zich met elkander verstaan omtrent herziening. Artikel 13. Nadat dit verdrag gedurende 20 jaar van kracht is geweest kan elke partij ophouden partij te zijn één jaar nadat zij van deze opzegging kennis heeft gegeven aan de regering van de Ver. Staten. Artikel 14. Het verdrag, waarvan de En gelse en de Franse teksten ger lijkelijk authentiek zijn, zal worden nedergelegd in het ar chief van de regering van de Ver. Staten. is het 100 jaar geleden, dat de Duitse groot-ad miraal en staatsman Al fred von Tirpitz, de ver nieuwer van de Duitse vloot, te Küstrin werd geboren. EN MORGEN. ..is het 15 jaar geleden, dat Koningin-Moeder Emma te Den Haag over leed. Italiaans parlement een slaapzaal. Uitputtend debat. Na een debat van twee dagen achtereen heeft dc Italiaanse Kamer van afgevaardigden de aansluiting van Italië bij het Atlantisch Pact goedgekeurd met 342 tegen 170 stemmen. Na de stemming ontstond een hand gemeen, dat duurde totdat na 10 minuten de zaal ontruimd werd. De „grote wolfszaal", waar in Juni 1946 de Italiaanse re publiek werd geproclameerd, geleek Vrijdagmorgen meer op een slaapzaal. Uitgeputte afgevaardigden lagen er te slapen op sofa's en divans en in armstoelen. Slechts een vijftigtal leden bevond zich in de vergaderzaal. De mees ten van deze lagen met hun hoofd op hun lessenaar te slapen, terwijl de linkse afge. vaardigden elkander, naar rato van vijf per uur. aflosten op het spreekgestoelte. De meest overwerkte man in deze parlementaire strijd is tot nog toe de parlcmcnts- barbier. Hij heeft in 24 uur tijds meer dan driehonderd af gevaardigden geschoren er sloot Donderdagavond zijn sa lon van louter uitputting. Kranige prestaties in de lucht en bij Den Haag, Rotterdam en de Afsluitdijk Uit het rapport van de Parlementaire Enquête-commissie. Dc Parlementaire Enquête-commissie Regeringsbeleid 1940—1945 is met het eerste gedeelte van haar omvangrijke arbeid gereedgekomen. De resultaten zijn vastgelegd in een uitvoerig rapport over het mili taire beleid in de jaren 1939 en 1940. Het omvat de beschouwingen van de commissie en de conclusies, waartoe zij gekomen is. 88 bijla gen (instructies aan de opperbevelhebber, militaire stukken en brie ven, verslagen van militaire besprekingen, uitgewerkte krijgsplannen, mémoires, uittreksels uit dagboeken, gevechtsberichten, bevelen, ra dioredevoeringen, enz.), alsmede de volledige verhoren van 79 voor aanstaande personen, op verschillende tijdstippen gehouden. Wij publiceren op deze pagina enkele, bijzonderheden uit dit rapport omtrent het verloop der gevechtshandeüngen in ons land tijdens de oorlogsdagen van Mei 1940. Elders in dit nummer kan men andere bijzonderheden uit voerig aantreffen. Met betrekking tot de verschil lende krijgsverrichtingen op de vliegvelden en de maatregelen, welke genomen zijn tegen een aanval uit de lucht, is de com missie van oordeel, dat naar haar indruk de houding van de troep over het algemeen behoorlijk is geweest. Hoewel men niet gerekend had op parachutistenaanvallen en luchtlandingen op zo grote schaal, heeft men met betrekkelijk weinig geoefende troepen, kans gezien de drie vliegvelden rondom Den Haag weer in handen te krijgen, de parachutisten is isoleren of te verspreiden en zodoende 't rege ringscentrum veilig te stellen. Hierdoor is inderdaad slechts een gedeelte van het krijgsplan van de Duitsers ten uitvoer gebracht. Het is uiteraard in hoge mate te Vo~r vakmensen is er altijd plaats Herinnert U het zich nog, de lange rijen steuntrekkenden, wachtend op uitbetaling der pen ningen, die zij eigenlijk als een aalmoes moesten beschouwen, om dat zij er geen arbeidsprestaties voor hadden geleverd? Een on verkwikkelijk beeld, waaraan men liever niet terugdenkt. Toch mag men niet dc ogen sluiten voor het feit, dat er deze winter zonder de cultuurtechnische werken alweer een grote werkloosheid zou be staan in Zeeland. Aan deze wer ken is het in de eerste plaats te danken, dat het aantal werkzoe kenden momenteel minimaal klein is. „Een reële werkloosheid hebben wij eigenlijk niet", vertelde ons de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg, de heer J. C. Corver. De vrije cul tuurtechnische werken, die voor al op Walcheren vele arbeids krachten vragen, kan men moei lijk als werkverschaffing be schouwen, omdat hier van rege ringssteun geen sprake is. Na tuurlijk komt hier eens een einde aan en dan moet in het slappe seizoen een grote werkloosheid on der de landarbeiders worden ge vreesd. maar het is nooit verstan dig zich zorgen vóór de tijd te ma ken. Voorlopig kan men nog wel wat jaartjes vooruit. Op 5 Maart stonden bij het G. A. B. 264 Zeeuwen\als werkzoe kend te boek. Een honderdvijftig tal daarvan is kantoorpersoneel, dat slachtoffer werd van inkrim ping en opheffing van bepaalde diensten, zoals R.V,I„ Distribu tie, P.B.V.O., en Streekbureau zen behoort voorts een catagorie mensen, die door omstandigheden tijdelijk overbruggingssteun no dig hebben, maar die spoedig weer geschrapt kunnen worden. Algemeen wordt beweerd, dat de arbeidsmarkt verzadigd raakt en gedeeltelijk is dat ook wel waar. Doch geschoolde vakarbei ders kunnen nog altijd terecht. Wat de bouwvakken betreft, ligt de situatie zelfs zo, dat Zeeland onvoldoende arbeiders heeft om de uit het bouwvolume toegewe zen contingenten woningen te bouwen, terwijl deze aantallen toch waarlijk niet groot zijn! Er moeten werkkrachten van buiten de provincie worden aangetrok ken en dat wordt langzamerhand ook minder gemakkelijk, omdat men elders eveneens gaat bouwen. Maar de ongeschoolden.... Och, om hen zit men heus niet verle gen! Zij zijn als het ware een le vende waarschuwing hoe onver standig het is geen vak te leren. Die dat wél doet heeft altijd meer mogelijkheden en een zekerder toekomst. Er kan dan ook niet ge noeg op gehamerd worden; ouders, laat Uw kind een vak le ren, waarvoor het belangstelling en aanleg heeft. Het is heus niet zo erg, dat Uw jongen in de eer ste tijd misschien wat minder verdientlater plukt hij vruchten! Wij vernamen, dat thans de mo gelijkheden worden onderzocht om te komen tot stichting van een opleiding voor de metaalvakken. Speciaal de gedemobiliseerden zullen hiervan veel plezier kun nen hebben. De industrie, met name natuur lijk in Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlissingen. kan nog altijd ge schoolde mensen gebruiken. De Walcheren, Tot deze 264 werklo- plaatsingsmogelijkheden op kan toren worden echter steeds ge ringer. Dit geldt zeer zeker ook voor het vrouwelijk personeel. Een van de oorzaken hiervan is, dat meisjes die op een kantoor heb ben gezeten, doch wegens inkrim ping zijn ontslagen, persé weer op de kantoorkruk terug willen. Over het algemeen voelen zij voor de huiselijke vakken geen greintje, hoewel daarin werk genoeg te vin den is. Zoals bekend vindt ook een aan tal buitenlanders werk in Zee land. Bij de Schelde te Vlissingen heeft men twee contingenten Po len gehad, maar vele zijn inmid dels weer verdwenen. De Poolse arbeiders, die thans nog op de fa briek werken, zijn, naar verwacht wordt, wel „blijvertjes". Per jaqr worden voorts ongeveer 5000 ver gunningen of verlengingen daar van verstrekt aan Belgische ar beiders, die hun boterham verdie nen in de vlasnijverheid en de in dustrie van Zeeuwsch-Vlaanderen terwijl een 150-tal in de bouwvak ken zit. OUD-O. V.W.-ERS. Goed nieuws is het, dat alle oud-oorlogsvrijwilligers op 25 na geplaatst zijn. Dit jaar worden echter 7 a 800 nieuwe gedemo biliseerden verwacht en het zal moeten worden afgewacht, of deze ook spoedig „onder dak" komen. Hierover zijn nog moeilijk voor spellingen te doen. Tenslotte: de emigratie. Blijk baar heeft de propaganda, die daarvoor werd gevoerd, nogal in druk gemaakt, want er kwamen talrijke aanvragen binnen. Maar toen puntje bij paaltje kwam wer den vele hiervan ook weer inge trokken. Niettemin heeft een aan tal landbouwers de grote stap ge waagd; Canada was favoriet, maar ook in Australië en Zuid-Arfika zag men kansen liggen. Zal het bij dc pioniers blijven of zal het straks noodzakelijk zijn, dat gro te aantallen Nederlanders, die bin nen de grenzen overcompleet zijn geworden, hun geluk daarbuiten proberen te vinden? De tyd alleen kan daar het antwoord op geven. betreuren, dat men hetzelfde re sultaat niet heeft kunnen berei ken met het vliegveld Waalhaven bij Rotterdam. De overmacht, waarmede de vijand hier gedaald is, was yan die aard, dat de sterk te van onze troepen hier niet te gen opwoog. Dc beoordeling van de prestaties van de troepen aan de Grebbelinie lopen nogal uiteen. Mede doordat de j» epen in de Grebbestelling, die reeds enige dagen voor de oor log weinig rust hadden gehad, ge durende de oorlogsdagen in het geheel niet konden rusten, moet de invloed van aanhoudende artil leriebeschieting. gevolgd door een Stuka-aanval, niet onderschat wor den. De commissie heeft van de krijgsverrichtingen in Rotterdam de indruk gekregen, dat, hoewel het commando van deze geheel onvoorbereid was op de verdedi ging, men kans heeft gezien deze op een uitstekende wijze te voe ren. De vijand heeft de capitulatie vanRotterdam dan ook slechts kun nen afdwingen door het uitvoeren van het bekende bombardement van de 14de Mei. BIJ DE MOERDIJK. Dc commissie is van oordeel, dat het verloop der gebeurtenissen om en bij de Moerdijkbruggen bij zonder teleurstellend is geweest. Dat de Moerdijkbruggen op wel zeer snelle wijze in handen van de Duitsers gevallen zijn, vindt zijn oorzaak vooral hierin, dat men de troepen bij deze bruggen niet ge alarmeerd had. zodat zij op de avond van de 9de Mei geheel on bekend waren met het feit. dat dc volgende dag met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de oorlog zou uitbreken. De overwe ging van de commandant van de Vesting Holland, dat de Moerdijk bruggen in de tweede of derde linie lagen en derhalve geen on middellijk gevaar liepen, acht de commissie in tegenspraak met zijn opdracht op de grote betonweg tussen de Moerdijkbruggen en Dordrecht zware mitrailleurs tegen luchtlandingen te plaatsen. IN HET NOORDEN. Uit de verdediging van Korn- werderzand is gebleken, dat de Nederlandse troepen, wanneer zij in goede stellingen waren onder gebracht. uitnemend weerstand konden bieden tegen een vijande lijke overmacht. De débacle van de Wonstelling moet men voornamelijk verklaren uit de geheel onvoldoende inrich. ting. Hieruit blijkt dan ook. dat het moreel van de Nederlandse sol daat. wanneer hem slechts de goe de middelen worden verstrekt, niet onder behoeft te doen vooi dat van de vijand. OORLOGSRECHT GESCHONDEN. Gebleken is, dat de Duitsers reeds met de vijandelijkheden wa ren begonnen, voordat een ultima tum was overhandigd. Ook hebben de Duitsers zich ook verder in verschillende gevallen niet gehouden aan de regels, wel ke tussen oorlogvoerenden gelden. Een van deze overvallen, welko helaas maar al te goed is ge slaagd, heeft plaats gevonden bij dc spoorbrug by Gennep. Als vaststaand kan worden aangeno men, dat de Duitsers zich de toe gang tot de brug hebben ver schaft, doordat zU een aantal Duit se militairen, gekleed in unifor men der Kon. Maréchaussee, die z.g. Duitse krijgsgevangenen mei zich medevoerden, naar de brug hebben gestuurd. De commissie heeft gemeend zich niet in de finesses van deze zaak te moeten verdiepen, daar hiernaar, op last van dc procu- Het Pact geen te knellend keurslijf. Vrijdagavond werd van vele zjjtlen commentaar geleverd op het Atlantisch Tact, de inhoud waarvan via radio en pers in korte ty'd de gehele wereld uitgebazuind is. Minister Stikker, die in zijn departement de tekst van het verdrag aan een aantal jour nalisten overhandigde, sprak in een korte toelichting van een „historische gebeurtenis", wanneer begin April het Pact getekend zal worden. De macht van de verbon den landen is zo groot, dat bij voorbaat elke gedachte aan agressie op deze bond genoten uitgesloten mag wor den geacht. Men moet in het ternationaal incident of bin nenlandse revolutionnaiire acti viteit zullen als zodanig niet beschouwd worden. Wel een binnenlandse revo lutie, die vanuit het buiten land gesteund wordt of een actie tegen de vliegtuigen, die de luchtbrug naar Berlijn in stand houden. In geval van twijfel kar. elke ondertekenaar zich zijn oordeel voorbehouden, doch 't ligt voor de hand, dat na overleg een gemeenschappe lijk standpunt zal worden in genomen. Mr. D. U. Slikker Pact geen verborgenheden zoeken, want die zijn er niet. Minister Spaak "sprak in Brussel over een „triomf van de openlijke diplomatie." Een op zich zelf staande defensie voor kleine landen als Bel gië zou neerkomen op een „misplaatste grap." Het eni ge wat een aanvaller zou af schrikken was „de zekerheid dat hij de rest van de wereld tegen zich zou vinden." Minister Bevln legde er in Londen de nadruk op. dat 't Pact zich tegen niemand richt. Indien gezegd wordt, dat front wordt gemaakt te gen enig land, is Bevin's ant woord: bestudeer de tekst. Minister Sehuraan gaf in Parijs te verstaan, dat nu spoedig Amerikaanse militai re hulp zou volgen. Voor het eind dezer maand zou bekend worden wat voor wapens ieder land ontvangt en hoeveel. Minister Acheson werd in Washington 70 minuten lang door journalisten het vuur aan de schenen gelegd met allerlei vragen. Hij verzekerde, dat elke eventuele actie genomen zou worden in overeenstemming met de Amerikaanse grond wet. Dus: indien er een oor logsverklaring mee gemoeid is beslist het Congres. Op aandringen van Canada is het Pact in zo eenvoudig mogelijke bewoordingen ge steld. opdat meer de nadruk wordt gelegd op de geest dan op de letter van de verplich tingen. Men heeft de verplichtingen opzettelijk niet in een te knellend keurslijf willen per sen. Volgens artikel 5 kan iede re partner ingeval een con flict zelf zijn bijdrage bepa len tot de gezamenlijke mili taire actie. Hierbij dienen na tuurlijk de morele verplich tingen en de plannen van 't gemeenschappelijk defensie- comité in acht to worden ge nomen. Enige moeilijkheden geeft de uitlegging van artikel 5. Wanneer is er sprake van 'n gewapende aanval Loutere grensschermutselingen, een in- reur-fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof te 's Hertogenbosch. een on derzoek is ingesteld, ten einde de Nederlanders, die medeplichtig aan deze overval zijn geweest, te kunnen vervolgen. De commissie heeft niet de in druk. dat zij een volledig over zicht heeft van alle gevallen van deze aard. Speciaal uit het ge beurde bij Gennep is echter vol komen duidelijk, dat deze schen dingen van het oorlogsrecht niet min of meer toevallig op gezag van legercommandanten of door individuele personen hebben plaats gevonden, doch dat deze de uitvoering waren van een wel overwogen plan, waarbij het Oberkommando der Welirmacht rechtsstrceks leiding heeft gege ven. DE HOUDING VAN DE TROEP Ten aanzien van de houding van officieren en troepen merkt de commissie tenslotte op; dc vre desorganisatie van het Nederland se leger liet niet toe met grote troepeneenheden te manoeuvre ren, zodat niet duidelijk kon blij ken of de hogere commandanten inderdaad geschikt waren om dergelyke eenheden te leiden. Een ander bezwaar, dat zich in deze oorlogsdagen gewroken heeft, was. dat de militaire tucht in vre destijd op te gemoedelijke wijze werd gehandhaafd. Het is duide lijk, dat de Nederlandse troepen, op deze wijze opgeleid en som tijds onder commandanten gesteld, die in oorlogstijd bleken te fa len, niet tegen de moderne oor logvoering bestand waren. KORTE PREDICATIE „Thans wordt een oordeel over deze wereld voltrok ken". Joh. 12 31, Het is voor de moderne mens heel wat om Jezus Christus de plaats te geven, die Hij Zelf vraagt. Dat is n.l. heel wat an ders dan het geven van „een" plaats aan Hem. Waarschijnlijk onder druk der omstandighe den komt dit laatste tegenwoor dig in opmerkelijk wijde kring voor. Mensengroepen, die vroe ger volkomen huiten enig con tact met de figuur van Jezus van Nazereth stonden, krijgen nu oog voor Hem. Er is min of meer bereidheid om zich aan Hem te oriënteren, omdat men nergens een persoon weet te ontdekken, waarvan meer zede lijke kracht uitgaat. In Hem ziet men een mogelijkheid om. deze wereld bewoonbaar te houden of te maken een mo gelijkheid voor ware mense lijkheid. Nu zou ik niet gaarne ont kennen, dat in Jezus van Naze reth deze kracht niet aanwezig zou zijn. Inderdaad geloof ik, dat in Hem en bij Hem de men selijkheid veilig is. Maar... als alleen jonge mensen zullen wij U en ik hebben Ie komen tot „iets", dat veel dieper in ons leven insnijdt. Want Jezus Christus vraagt orus in Hem het „wendingspunt" te zien in de geschiedenis tussen God en mensheid, tussen God en wereld. Hij heeft de preten tie n.l., dat Hij Gods oordeel over onze wereld voltrekt Gods oordeel, dat hierin be staat, dat de „overste dezer we reld" (is ander woord voor dui vel.') buitengezet wordt en ieder de kans gegeven wordt om ver vuld te worden met nieuwe kracht. Hij brengt vernieuwing van de wortel af; vernieuwing, die de menselijkheid, waarnaar wij snakken, in zich draagt. Dus toch weer menselijk heid? Ja, maar alleen via oor dcel en totale vernieuwing.' J. VAN DE GRA/1FF. Sas van Gent. U.N.C.!.-waarnemers in Indonesië gewond. Twee militaire waarnemers van de UNCI, de Engelse lt. kol. Hary Chaplin en de Ame rikaanse majoor John Simons, werden gewond, toen de jeep, waarmede zij van Brastagi naar Medan reden, door een bende werd beschoten. Het is de eerste maal, dat waarne mers van de V.N. in Indone sië bij de uitoefening van hun taak letsel opliepen. Ook de Nederlandse luitenant Van Voorst tot Voorst werd bij deze beschieting gewond. Hij en Chaplin zijn zwaar. Si mons licht gekwetst. Dc jeep, die wit was geschilderd en het opschrift „United Nati ons" droeg, werd door de ben de in brand gestoken. De aan vallers beschikten over auto matische wapenen. Gevallen voor het vaderland. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen bij de Kon. Landmacht in Indonesië zijn gerapporteerd: Sold. K. de Mots. Nunspcet; korp. H. J. F. Koolmees. Den Haag; sold. H. Perquin. Koog a. d. Zaan; korp. J. P. G. Pelzer. Wau- bach; sold. L. van Xustig uit Hee renveen; sold, H. J. Lamers uit Mook. Te Made is een boerderij door een felle brand verwoest. Drie kalveren kwamen in de vlammen VRIJ KOUD. Geldig tot Zaterdagavond Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige, tijdens buien af en toe krach tige Noordelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1