T Kappie in de ingewanden der aarde UIT DE PROVINCIE Sport en wedstrijden c Walcheren. THOLEN rv Lezers schrijven ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY AETHER Eerste nieuwgebouwde winkelpand gereed. Te Vlissingen is Woensdag middag het eerste geheel nieuwgebouwde winkcjpand in gebruik genomen, dat na de oorlog verrees. Het is het pand aan de Kleine Markt, waarin het groentenbedrijf van de heer J. Meijer is gevestigd. Wethou der M. A. van Popering en de lieer J. Moll. wnd. directeur gemeentewerken, waren bij de ze opening aanwezig en in een toespraakje vestigde de wet houder de aandacht op de be tekenis van deze nieuwbouw. De architect, de heer C. Trap penburg sprak ook een kort woord en na hem volgden nog enige sprekers. De heer Meijer dankte. Het is bemoedigend, dat ook nog op enkele punten in de stad totaal nieuwe gebouwen voor middenstandszaken ver rijzen, waardoor het aantal „gaten", dat door de oorlog in Vlissingen's bebouwing werd geslagen, thans geleidelijk ver dwijnt. Vlissingen ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag was het 25 jaar geleden dat de heer W. Marijs in dienst trad bij de limonade- fabriek van de heer L. Cyvat te Vlissingen. Woensdagmor- §en werd de jubilaris gehul- igd, waarbij hij werd toege sproken door de heer L. Cy vat, die de heer Marijs dank bracht voor al het werk dat hij ln de afgelopen 25 jaar voor de zaak heeft gedaan, terwijl hij hc-m een enveloppe met inhoud overhandigde. Me vrouw Marijs werd in de bloe metjes gezet. Verder voerden nog het woord, de heren J. Cyvat, P. Marijs enC. Koole. Namens het personeel werd hem een fraai rookstel aange boden, GEMEENSCHAPPELIJK BELANG. De middenstandsvereniging „Gemeenschappelijk Belang" vergaderde Dinsdag in het Con certgebouw te Vlissingen onder voorzitterschap van de heer J. de Visser. Deze wees er op, dat nog steeds geen antwoord was binnengekomen van „Handels belangen" uit Middelburg over medewerking aan de z.g. „Zee land-actie". De secretaris, de heer P. v. d. Maden en do penningmeester, de heer P. v. d. Linden, brach ten hun verslagen uit. Hieruit bleek, dat „Gemeenschappelijk Belang" zich heeft ontwikkeld tot een bloeiende vereniging. Het aantal leden op 1 Januari 1948 bedroeg 66, op 1 Januari r- 1949 waren het er 89 en thans zijn er 144 middenstanders als lid ingeschreven. De kaspositie is'gunstig, hoewel niet voldoen de om grootse acties te finan cieren. De aandacht werd gevestigd op de jaarvergadering van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, die 22 Maart zal wor den gehouden en op de lezing, die Admiraal Helfrich voor de Z.V.U. en „Onze Vloot" zal hou den. Beide onderwerpen, vreem delingenverkeer en marine, die nen de belangstelling van de middenstand te hebben. Uitvoerig werd gediscussieerd over het ontwerpwinkelslui- tingswet. Over het algemeen voelde men weinig voor open stelling tot 7 uur 's avonds. De openstelling op Donderdag avond wcrcl voor Vlissingen volkomen ongewenst geacht. Er werd tenslotte een com missie benoemd, die de moge lijkheden voor een toneelclub uit de vereniging onder de lou pe zal nemen. Westkapelle AMERIKAANSE GIFT Dezer dagen arriveerde te Westkapelle een zending Ame rikaanse goederen. Deze be stond uit een partij speelgoed en 1800 lollies. De lollies zul len onder dc schoolkinderen worden verdeeld en aan het speelgoed zal nog een nadere bestemming worden gegeven. FILMAVOND Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. Noodkerk te Westkapelle de film van het Bijbelgenootschap „Geen gren zen meer" vertoond. Ds. Oost hoek opende deze bijeenkomst. De heer Coumou sprak een propagandistisch woord en eindigde met dankgebed. FILMVOORSTELLING In de Ned. Herv. Noodkerk te Westkapelle hield de Stich ting voor het verwaarloosde kind „De Opbouw" een film avond. Vertoond werden de Kroningsfilm en een film van de Stichting. Ds. Oosthoek opende-en sloot de bijeenkomst. Nieuw- en St. Joosland ONGEVAL Dinsdagmiddag omstreeks ?w>üUVa het drie 3ari2 dochtertje van de heer H. X™ iX dat aan het spelen was bij de familie D. v. Leer- da™ de Korteweg, het ongeluk van de trap te vallen noodlottige gevolg, da het kind met een vermoe delijke schedelbasisfractuur op dokters-advies ln het zleken- 3.^ Middelburg moest worden opgenomen. •VERKIEZING GEMEENTERAAD. De verkiezing voor leden van de raad zal te Nieuw en Sint Joosland geschieden op Woens dag 22 Juni '49. F NIEUWE STRAATNAMEN. De raad der gemeente Nieuw- en Sint Joosland kwam Maandagmid dag in openbare vergadering bij een. onder voorzitterschap van burgemeester F. van Randwijck. Medegedeeld werd. dat mej, S. J. van Aartsc. onderwijzeres te Rilland-Bath. haar benoeming tot onderwijzeres aan de O.L.S. heeft aangenomen. Zij hoopt 1 Juni als zodanig in dienst te treden. De nieuwe torenklok is bij dc klok kengieterij te Heiligerlee gereed gekomen en zal eertstdaags arri veren. De begroting 1948 werd in opdracht van G.S. gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Door deze aangebrachte wijzigingen werd de post van onvoorzien met f 123.67 verhoogd. De legesverordening voor wat betreft verlening kam- peervergunningen werd gewijzigd, benevens die voor afgifte bouw vergunningen De instructie ge meente-ontvanger werd gewijzigd. De zitdagen zijn thans vastgesteld op Donderdag- en Zaterdagmorgen van 10—12 uur. Een voorstel van B. en W. om een strook grond aan de Rijksweg van ongeveer 4500 m2 aan te kopen voor de bouw van middenstondswoningen, onder voorbehoud van goedkeuring door Ged. Staten en zolang er van bouw niets kan komen, om dit na aan koop te verhuren als tuingrond, werd na langdurige besprekingen aangehouden. De heer v. Nimwe- gen (Arb.), raadde ann een stuk grond aan te kopen van 10.0C0 m2 en dit dan niet te verhuren als tuingrond, maar om dit in te rich ten voor sportterrein, ten dienste van de scholen en plaatselijke ver enigingen. Adhaesie werd bétuigd aan een adres aan de regering en de Sta- ten-Generaal, betreffende de oor logsschade op Walcheren. Dit ver zoek ging uit van de Stichting van door watersnood getroffen grond gebruikers op Walcheren. Met al gemene stemmen werd besloten ten behoeve van de bouw van 5 woningen van herbouwplielitigen de benodigde grond in erfpacht beschikbaar te stellen. De huur voor elk perceel zal i 40.per jaar bedragen. Uitvoerig weid stilgestaan bij de riolering van de nieuw gebouwde woningen. Beslo ten werd deze riolering aan ie leggen, waarmede een bedrag van f 55.000.— gemoeid zal zyn. Een groot bedrag zal door het Rijk worden vergoed voor de woning wetwoningen, terwijl bovendien werd overwogen om een rioolbe lasting in te voeren. JULIANA. EN WILHELMINASTRAAT De korte straat ter weerszijden, waarvan de 14 woningwetwoningen in aanbouw zijn en welke 1 Sep tember gereed zullen komen, zal de naam dragen van Julianastraat en de straat, die uitweg geeft op de Molendijk en die dus in de toe komst doorgetrokken zal worden tot geheel achter de oude begraaf plaats. aansluitend op de ontwor pen straat, die op de Rijksweg zal uitkomen Wilhelminastraat. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Bedankt voor Tholen E. S. de Lint te SL Philipsland. Beroepen tot bijzondere hulp- pred. te Hemmen prof. dr. M. J. A. de Vrijer, rustend hoogleraar tc Rotterdam. GEREF. KERKEN. BIJZ. POLITIERECHTER. Sloep gesmokkeld. De Bijzondere Politierechter te Middelburg behandelde in zijn zitting van 15 Maart de volgende zaak: R. C.. te Doel, had tc Ouddorp een sloep gekocht on daarvoor f 1000.— betaald. Deze f 1000.— had hij in strijd met de bepalingen van het Deviezenbesluit zonder vergunning via de Zeeuwse wa teren, Nederland binnen gebracht. Verdachte werd thans veroordeeld tot f 300.o£ 3 maanden. Tuchtrechter. De Tuchtrechter voor de Prij zen te Middelburg behandelde de volgende zaken. TE DURE SIGAREN AANSTEKERS. Het aanhouden van een recep ten-register stuit bij vele bakkers (banketi nog op moeilijkheden, ondanks de steun van de B.-Com missie. Ook J. M. te Koudekerke, had zich hiervoor te verantwoor den, benevens voor de verkoop van enige banketbakkers-artikelen tegen te hoge prijs. M. gaf de fei ten toe, maar had juist deze keer de proef genomen met de verkoop van eierkoeken en speciale pop pen, aldus verdachte. De Tucht rechter legde een boete op van f Ï5.voor de banketbakkers waren en f 10.voor het recep. register. J. B„ tc Middelburg, verkocht sigarenaanstekers tegen te hoge prijs. B. had verstek laten gaan en werd veroordeeld tot f 10 boete met verbeurdverklaring der inbe- slag genomen aanstekers. D. H., te Vlissingen, had enige woningen te duur verhuurd. Hoe wel H. op een vorige zitting ver klaard had een hertaxatie aan te zullen vragen bij het Prijzen Bu reau voor onroerende goederen, had hij deze verklaring weer inge trokken. De Tuchtrechter legde hem bij verstek een boete op van f 45.—. C. v. d. H., eveneens te Vlissin gen, had enige horloges te duur geëtaleerd. H. gaf deze feiten toe. De omstandigheden waren voor ons moeilijk, aldus verdachte, in de steden kon men overal uurwer ken kopen zonder vergunning, ook dc mensen hier in Zeeland wilden graag zo'n horloge kopen. De Tuchtrechter legde een boete op van f 30.— met teruggave der hor loges. stemgerechtigden. Er zijn Poortvliet OUDERAVOND CHR. SCHOOL. In de Chr. School te Poort vliet werd dezer dagen dejaar- lijkse ouderavond gehouden, waarin de heer Looyenga sprak over de opvoeding van het kind. Na de pauze hield de heer C. Hartog een causerie over „Het angstige kind". St. Annaland BILJARTWEDSTRIJD. Dezer dagen werd te St. An naland een wedstrijd gespeeld tussen ..Ons Genoegen" uit St. Annaland en „Steeds Beter" te Tholen. De uitslag luidt: P. Bcrrevoets F. Rijnberg 6675; J. BlaasJ. A. Heiboer 4675; M. Nijs—C. Nelïsse 56—75; Oer- lemansJ. d. Engelsman 75 72; v. ZandvlietJ. Quist 75 68; C. Schot—A. Slager 75—48. „Ons Genoegen" won met 13 punten. Staven isse PRAATAVOND Vrijdag werd door de Stich ting Dorpsgemeenschap te Stavenisse een praatavond ge houden. Burgemeester L. A. Verburg sprak een openings woord. Daarna werden door dr. Bernhardt vragen beant woord over kruissnelheid van vliegtuigen, het Noorderlicht, tekenfilms, schroefbeweging van schepen enz. (holen JONGEMEISJESVERENIGING OPGERICHT. Uitgaande van de Geref. Kerk te Tholen is thans een jonge- meisjesvereniging opgericht. Deze vereniging draagt de naam „Nieuw Leven". v'v ,.<v,ttt.;.—t -v' 18. Maar de man Habbe Kratsch had gelijk gehad. Onder in de vulkaan lag zand. Met een plof kwam Kappie daar in terecht en verdween erin. „Wat een ellende! Wie is dat!" zei de maat bij zich zichzelf. „M'n hele mond zit vol zandbah! Hédat is Kappie. Gelukkig, nu ben ik hier niet meer alleen met al mtfn narigheid." Kappie kroop uit het zand. Z'n ogen zaten half dicht en h\j was helemaal niet blij. „Zo maat," zei hij. „Het is een wonder, dat we nog leven! Wat zijn we begonnen! H$, wat ls dat nu weer?" Ze hoorden een plof naast zich en dat was de man Habbe Kratsch, die zich ook had laten vallen. Hij krabbelde meteen weer overeind. „Hier zijn wij!" zei hij trots, „Dat was ene goede idee.. Nu wij gaan zoeken naar die diamanten." „Er is hier niets te zoeken!" zei Kap pie, die zwaar uit zijn humeur was. „En wat zien ikke daar dan?" vroeg Habbe Kratsch en htf wees naar een nauwe spelonk in de kraterwand.^.Dat is die weg naar myne diamanten durf ik wedden! Komt, volgen mij!" De heer H. Janssen van de In voerrechten en Accijnzen uit Ter- neuzen werd overgeplaatst naar het kantoor te Kapellebrug. VOETBAL Internationaal jeugdtournooi. GEORGANISEERD DOOR DE K.N.V.B. De Football Association had in 1947 reeds plannen gemaakt een internationaal jeugdtour nooi te organiseren, dat echter geen doorgang kon vinden. In 1948 is het eerste wereldtour- nooi voor jeugdigq spelers in de leeftijd van 16 tot 18 jaar te Londen gehouden. De K.N.V.B .heeft de organi satie op zich genomen voor het cuptournooi 1949, waaraan deel nemen Engeland, Schotland, Noord Ierland, Frankrijk, Bel gië, Oostenrijk en Nederland. Het resultaat van de loting is, dat in de eerste ronde Ne derland op 18 April te Utrecht tegen Oostenrijk speelt. Noord IerlandEngeland op het H.F. C.-terrein te Haarlem en Frank rijk tegen Schotland op het B. V.V.-terrein in den Bosch. Bel gië is die dag vrij. De winnaars van Nederland Oostenrijk en Noord Ierland— Engeland komen Dinsdag 19 April te Amsterdam tegen elk aar uit, terwijl België die dag speelt tegen de winnaar van de ontmoeting FrankrijkSchot land te Hilversum. De verlie zersontmoeting wordt te Zeist gespeeld. De eindstrijd wordt Donder dag 21 April gespeeld op het Sparta-terrein te Rotterdam, voor de derde plaats wordt die dag op het V.U.C.-veld te Den Haag gespeeld. De eindstrijd van het troosttournooi wordt, gehouden op het U.V.V.-terrein te Utrecht. Bondselftal Oostelijk elftal. Met het oog-op de ontmoe ting Noord-FrankrijkZwalu wen, Zondag 3 April te Rijs- sel, speelt een Bondselftal Woensdagavond 23 Maart een oefenwedstrijd tegen een Oos- Schwencke (HBS); voor: KÖ- neman (SVV), Schaap (*t Gooi), Van Roessel (Longa), Timmermans (ADO) en Groe- neveld (Haarlem). Reserves: Landman (Nep- tunus), Wagener (Willem II), v. d. Hart (Ajax), Wimmers (BI. Wit) en Meijer (Spar taan). HOCKEY Autoriteiten met hockey-sticks. OUDERDOM SLAAT JEUGD Het was een vreemd ge zicht op het wat modderige grasveld van het Wagenersta dion in Amstelveen, om Wet houder A. de Roos van Am sterdam, de hoogleraren Den Hollander en Verrijn Stuart van de Amsterdamse univer siteit, alsmede enkele bank directeuren, assuradeurs en effectenhandelaren met Indi- anengehuil in korte broekjes achter de doellijn vandaan te zien stormen in de richting' van een aantal meisjesstuden ten. Dat geschiedde ter gelegen heid van een hockeywedstrijd tussen het dameselftal van de algemene studenten vereni ging Amsterdam (Asva) en een ploeg, samengesteld uit diverse autoriteiten van de hoofdstad. De autoriteiten wonnen ten slotte met 40. BIUARTEN Domingo Europees kampioen. De eindstand van het wereld kampioenschap biljarten 71/2 luidt: 1 Domingo 2 Van de Pol 3 Vingerhoedt 4 Van Hassel 5 Metz 6 Chassereau 7 Dufetelie 8. Galmiche 9 Nussberger 10 Kocian Pnt. li.s. gm. 16 131 17.31 13 132 16.45 12 135 14.18 12 117 11.70 12 92 11.35 10 75 12,59 9 87 11.30 4 53 8.90 2 60 7.50 0 56 5.25 DAMMEN Persoonlijk kampioenschap van ZeeJand. Woensviagavond werden in de finale om het persoonlijk damkampioenschap van Zee land te Middelburg de volgen de partijen gespeeld: J. de SmetW. Lente 02; L. VinkJ. Strooband Jr. 1 1; W. Lente-F. de Jon ge 0—2. De afgebroken partij tus sen Lente en Vink werd dooi- Vink gewonnen. tespighi k In. II). Haarlem. De Bondsploeg komt als volgt ln het vela: Doel: De Munck (Sitt. Boys); achter: Everse (Nep- tunus) en Van Bun (MVV); midden: Scholtens (PSV), Kroon (Beijenoord) en FEUILLETON 80 Op een wenk van haar moe der zweeg Irene. „Wacht nog maar een paar dagen met je kamenier", beet deze haar dochter toe. „We moeten het arme kind toch eerst aan deze luxueuze om geving laten wennen!" De dames Larsen zelf ech ter wisten zich aan dit weel derige leventje onmiddellijk aan te passen. Ze stelden vast, dat ze voor haar gar derobe nog van alles nodig hadden de modezaken in dezo mondaine badplaats lok ten ook zo verleidelijk! en brachten Beate van haar wensen op de hoogte. „Je vindt 't toch wel goed, beste kind?" vroeg mevrouw Otille Larsen liefjes. „Wij zouden uit piëteit tegenover die arme Jules Mengelberg eigenlijk ook liever in de rouw gaan, maar tenslotte hebben we hem, welbeschouwd nauwelijks gekend en dat we nooit veel voor hem hebben betekend, heeft zjjn testament wel bewezen. Maar als ie er bezwaar tegen mocht heDben, richten we ons natuurlijk' ge heel naar jouw wensen. Al leen voelen Irene en ik ons in rouwkleding zo ontzettend bedrukt." Beate onderbrak haar woor denstroom met een vermoeid gebaar van haar hand. „Schaft u zich gerust alles aan, wat u nodig denkt te hebben en laat u de rekeningen maar naar het hotel komen." Dat lieten Irene en haar mamma zich geen tweemaal zeggen. Zij zochten het beste en liet duurste op het gebied van toiletten uit en daarmee begon voor haar een waar leventje van plezier. Zij be zochten concerten, de schouw burg en de speelzalen, zij maakten autotochten in de omgeving en wisten al spoe dig een grote kennissenkring om zich neen te verzamelen. Daarbij waren ze zelfs zo grootmoedig Beate uit te no digen ai deze genoegens met haar te delen. Een of twee maal ging het meisje ook in derdaad mee naar een con cert, maar de muziek stemde haar nog droeviger en het gezwets van de vele kennis sen der dames Larsen maak te haar nerveus. Onder het voorwendsel, dat ze zich te vermoeid voelde, trok zij zich weldra .van alles terug. „Zullen we eens een dokter voor je laten komen, lieve kind?" vroeg mevrouw Lar sen deelnemend. „Hij zou je misschien adviseren de baden te gebruiken en je wat ver sterkende middelen kunnen voorschrijven." „Nee, nee, dank u, ik wil geen dokter zien. Ik ben trou wens helemaal niet ziek, al leen maar wat apathisch. Al les wat ik nodig heb, is rust. Gaat u gerust alleen met Ire ne uit, tante Otillie en neemt u het mij niet kwalijk." De beide dames toonden zich ln dit opzicht echter allerminst kwalijk nemend; integendeel, zij waren blij van „de lelijke Beate" af te zijn, omdat zij in elk gezelschap door haar tegenwoordigheid de stemming slechts bedierf. „Wij zijn natuurlijk elk ogenblik tot je beschikking", meende mevrouw Larsen haar nog te moeten verzekeren. „We hebben dr. Kruger nu eenmaal beloofd, dat we goed op" je zouden passen. Vergeet dat alsjeblieft vooral niet, beste kind!" Beate knikte, maar ze was innerlijk dolblij, dat de beide dames zich, ondanks deze be lofte, van dat ogenblik af in 't geheel niet meer omhaar bekommerden. Ze bracht de dagen door, zoals ze dat zelf het liefst wilde, stond vroeg op en maakte lange wandelin gen door de bossen ln de om geving, maar nochtans voelde zij zich innerlijk leeg en verlaten. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 16 Maart 1949. Bounty, Koopman; Corjo, Van Dijke: Jaco, Goumare; Brabo, de Decker, allen naar .Rotterdam: Yo- lnnda, de Backer: Spes Salutis, Oomens, beiden naar Amsterdam; Rio, Ruitenberg, Adriana, Ruiten berg. beiden naar Werkendam; Catharina Alida, Verduin, Broek op Langendijk; Noordland, Blom- me, Deneplaat; Eben Haëzer, Aar- noudse, Dokktim; Lisette. Clau- waert, Nijmegen; Rijn Schelde 4. Jonca; SB 8, v. d. Wielc; Stad, Brugge, Mertens; Citerna. v. Hou- welingen; Damco 25, Schelling; De Gids. de Jonge, allen naar Duitsland; Hcnja, v. d. Zee; Ex press 26. v. d. Linde, beiden naar Basel; Rijn Schelde 21. Blommaert; Cermania. Visser; Stad Amsterdam 12. Zaal: Energie, van Waarden burg; Grace de Dieu, de Bock; Coöperatieve 3. Van Utrecht; Onderneming, Versluis; Variatie, Versluis: René 10. Van Cauwen- bergh; Provence, Hendriks; Rhein- fclden, Van Gaaien; Margaretha, van Neljcnhoff; Joma, Ruitenberg; Nelly, van Zwol; Damco 49, Augustinus: Panama, Rijcquart; Fluviale 27, Van Deurzen; Ex press 51. Burgl; Sclireckhorn, Mul ler; Cor, de Looft; Badus, Den Hartigh; Cathelina. van Beelen; Express 25, Boelhma; Vertrouwen, Theunisse; Familietrouw, den Outer; Liliane, Cloostcnnans, al len België. NOGMAALS: VOORJAAR IN DE LUCHT. Het doet mij genoegen, dat ik de heer Budde even vóór was. Dat was de bedoeling en gevolg •an een zekere „deskundigheid". Maar... de heer Buddc heeft wel heel veel willen lezen uit de drie zinnetjes, die ik aan het gevonden bloeiend speenkruid wijdde. Mag ik een plant, wier bloemblaadjes zich gestrekt hebben, als bloeiend en dus „open" beschouwen? Ik meen van ja, daar ik met opzet alle planten met geelgepunte bloemknoppen buiten beschouwing liet. De heer Buddc maakt van zijn standpunt uit een even grote fout als hij mij toeschrijft, daar I ons vertelt, dat het speenkruid avonds niet bloeit, De bloemblaad jes vouwen zich wel tegen eikaar. maar worden nooit meer geheel door de kelk ingesloten, komen dus niet meer in knoptoestand terug. Hij bedoelt het speenkruid „slaapt" 's avonds. De redactie zal dit wel weten: kan dus rustig de excuses terug nemen en bovendien zijn volle ver trouwen aan de heer Zwerfmans blijven schenken, daar deze zich beijvert slechts datgene mee te de len, wat hij persoonlijk in de na tuur ontmoet; zijn artikelen be rustten van a tot z op pure waar neming en zo hoopt hij te blijven schrijven. BAREND ZWERFMANS. DE MELKWIJK. Een „belanghebbende" te Mid delburg, schrijft ons, dat hij geen overwegend bezwaar heeft tegen de nieuwe wijze van melkbezor- gen door het indelen van de stad in wijken met een vaste melkbe zorger. Hij zou echter graag ver nemen of de cliënten ook iets be merken van de bezuiniging, die door deze nieuwe indeling wordt verkregen. Naar zijn bescheiden mening heeft 'n nieuwe werkwij ze weinig nut wanneeer het pu bliek daarvan niet de vruchten plukt in de vorm van goedkopere melk. MET WETENSCHAPPELIJK. Wat het stukje van ds. Pennings betreft, kan ik alleen niet waar deren. dat een zekere mijnheer Pennings als predikant der Ned. Herv. Kerk dit stuk tekent. Wij kunnen er over discussiërèn of een koloniaal regiem verderfe lijk is, of Indonesië onder eigen bewind er beter aan toe geweest zou zijn. of Nederland als kolo nisator de vergelijking met andere landen kan doorstaan enz. enz. Maar er zijn grenzen, zelfs voor een Ned. Herv. Predikant. De goe de trouw van de tegenpartij moet men respecteren. De dominee, die zegt het geweten wakker te willen schudden, suggereert, dat het ge weten in slaap zou 2lin of niet aanwezig. Hij schrijft minder mooie dingen toe aan zijn oppo nenten. die toch ook menen, dat hun oplossing de juiste 'en de rechtvaardigste ls. Zijn geschrijf is niet weten schappelijk. laat staan het woord van een wijs en bezadigd man. Ik heb cr bezwaar tegen, dat hij als predikant zijn politiek inzicht in koppelverkoop met zijn gods dienst wil slijten. Vlissingen. T. H. P. VOOR DE NIEUWE KERK. Er is enige tijd geleden te West kapelle een commissie opgericht orp gelden in te zamelen voor de bouw van een nieuwe kerk op Westkapelle. Helaas merken wij er niet veel van dat die commissie is opge richt. Want inplaats dat ze in deze lange winter met zijn vele moge lijkheden. eens een flinke actie op touw heeft gezet, die minstens f 1000 of f 2000 op zou brengen voor de nieuwe kerk. is er in deze winter ongeveer niets gebeurd. Dit heeft de Jongelingsvereni ging van Westkapelle ook bemerkt, en zij organiseerde Zaterdag j.l. een avond met muziek, zang en to neel. (die alle lof verdiend) en waarvan do opbrengst. bestemd was voor de nieuwe kerk. Voor waar e- prachtidee. Maar zie. loen w Jc zaal eens rondkeken, zagen niet één lid. noch van comnr e. noch van de kerkc- raad, ,ch van kerkvoogdij. Niet een .1 deze heren toonde be lang .ling. Dat was toch zeker wr iders verdiend? .raag my af. als er nog eens iets gedaan moet worden óf dc C.J.M.V. dan nog bereid zal zyn medewerking te verlenen. Ook denk ik: Wat moeten de adopte rende gemeenten wel niet denken van zoiets? en de Fantasie no. Ill van Fnu- ré speelt (H. II 15.25). Een ochterfdconcert op gramo- foonplaten met werken van Beethoven en Rcspighi kan men horen om 8.55 Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 10.115 Muziek houdt fit; 11 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio 13 Ned. Strijdkr.; 14.40 Rcger-Bruck- ner cyclus; 15.10 Naar het won derland der muziek: 16.10 Gedeel ten uit Amerikaanse t'ilmS; 16.30 Schoonheid van het Gregoriaans: 17 De Wigwam; 18 Volksliederen- kwartet; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Nieuws; 19.30 Les compagnons de la chanson: 20 Nieuws; 20.12 Gramofoonmuziek: 20.20 Gramo- foonmuziek; 21 Negen heit de klok; 22 Weekend serenade door het Orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 23 Nieuws; 23.25 Cincin nati Symphonic-orkest. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 8.55 Ochtentfconcert; 10.20 Radio- feuilleton; 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrij ven: 11.40 Duettenprogramma: 13 Nieuws: 14 Het Nederlandse lied 0.1.v. Renske Nieweg; 14.30 En gelse Harmonieorkesten; 15.25 Om- roepkamerorkest; 17.30 Om cn nabij de twintig; 18 Nieuws: 19 Actualiteiten op kunstgebied; 20 Nieuws: 20.20 Promenade-orkest o. 1.v. Benedict Silberman: 22 Vln- dobona Schrammel'n; 23 Nieuws; 23.40 Pianospel door Denny Vaughan. Brussel-Vlaams (322 M.): 7. 8. 9. 13, 17.05. 19 en 22.55 Nieuws; i2 Qevar. gram. muziek; 14.10 Italiaans caslnoprogr.; 16 Vocaal kwartet; 18.15 Dansorkest; 19.30 Liederen: 22.15 Verzoekprogr. Brussel-Frans (484 M.): 7. 8, 13. 19.45. 22 cn 23.55 Nieuws; 14.30 Nieuwe gram. platen: 19 Operette muziek; 19.40 Gram. muziek; 2i.30 Verzoekprogr.: 23 Symphonie jio. 3 in F gr. t. Brahms. Engeland-Light Program 1500 en 202 M.): 10.20, 23 cn 0.56 Nws.; 12 Hoorspel; 15 Boekbespreking: 15.30 Militair orkest; 17.45 BBC Variété orkest: 21 Sandy Macpher- son. orgel; 21.30 Community-sin ging. Amsterdamse Beurs 16 Maart 17 Maart Nederland 1948 (3100% 100% dito 1947 (3%) 3 97 97% dito 1937 3 96%' 96% Dollar-lening 1947 3 98% 93% Investeringscert. 3 07% 97% Nederland 1962—64 971'. 97% Nederland 196264 97% 97% Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Spaare. f 100 2% ','0 100% 100% Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 96% 96% Ned. Ind. Hand. B 104 Ned. Handelmij. 150% 150 AKU ir.su 155K Bergh's Jurgens Calvé-Delft EEN WESTKAPPELAAR.' WAAROM MERKWAARDIG? Aangaande het ingezonden stukje centrale Suiker van ds. Fournier van Oostburg. 1 ïfL onder de titel „merkwaardig" en Ho°g°vcns betrekking hebbend op het spelen van de Harmonie by de komst van een bisschop by de inwijding van een R.K. kerkgebouw, moet mij. als oud-ingezetene van Oostbuvg. even iets van het hart. Toen ik. 20 jaar geleden ingezetene was te Oostburg. bestond ook de neutrale Harmonie. Het is toen meermalen voorgekomen, dat by optochten van een missiegenootschap, muzi kale medewerking werd verleend door het muziekcorps van Water land-Oudeman. België, omdat de neutrale Harmonie weigerde voor zulke specifiek Katholieke optoch ten haar medewerking te verlenen. Ik meen my ook te herinneren dat bij de ongeveer twee jaar geleden gehouden Katholiekendag te Oost- burg, een muziekgezelschap van Vlissingen medewerking verleende en niet de Harmonie van Oostburg. Dank zy het zegenrijk werken van de Ooslburgse dorpsgemeen schap behoren hopelijk zulke piet luttigheden tot het verleden en zal de neutrale Harmonie evengoed haar medewerking verlenen by de inwijding of opening van de in aanbouw zijnde of te bouwen Ned. Herv. of Geref. Kerken, of die werken dan al of niet op van Pro testanten of Katholieken onteigen de grond gebouwd zyn. Met dank voor de plaatsing. Vlissingen A. BOUSSEN. 152% 174% 126% 132% 176 285% 284 Vu 142% 140% 151% 150% 121 135% 133% ZATERDAG. De laatste dag van dc week wordt besloten met een uit voering van de tweede Sym phonie van Tsjaikofski door het Cincinnotia-orkest o.l.v. Eugè- ne Goossens (H. I 23,25). Maurits v. d. Berg dirigeert het Omroepkamerorke3t, dat de Symphonie no. 46 van Haydn Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Bill ton Kon. Petrol. My. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Pakctvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kenneèöt Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. Pennsylvania Evenals de beide vorige dagen had het zakenverkeer op de Am sterdamse effectenbeurs Donder dag een onbelangwekkend verloop. Nadat beginbeurs de diverse or ders verwerkt waren, waarbij een kleine vraag of licht aanbod in de reeds dunne markt doorslagge vend was voor de koersvorming. kreeg de beurs een rustige aan blik en werd in de hoeken spora disch gehandeld. Donderdag bleek de stemming voor Indonesische fondsen opnieuw iets gedrukt. Af wijkingen van grote betekenis kwamen niet voor, doch dc hoofd fondsen verloren 1 2 punten. Van de Industriële waarden ston den certificaten Unilever aan enig aanbod bloot, waardoor de koers met een viertal punten terugliep tot 227. doch daarna weer aantrok tot 228. Certificaten Philips cn Aku als ook de meeste overige industriefondsen vertoonden frac- tlonele nadelige verschillen. ZON EN MAAN. 19 Maart: Zon: op 6.46 onder 18.50 Maan: op 0,33 onder 8.31 Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water U.+NAP u.+NAP 4.59 2.14 5.32 2.32 6.09 2.37 6.31 1.49 17.27 1.99 17.59 2.18 1B.38 2.23 18.56 1.43 Laag Water u.—NAP u.—NAP 11.26 2.18 23.37 1.93 12.05 2.38 0.13 2.33 12.44 2.54 11.58 1.72

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3