R0TER.2L NIEUWS UIT ZEELAND Bazar van oud-O. V.W.-ers te Middelburg geopend Inpoldering bij Ossendrecht Grenswijziging Vlissingen Goes heeft een sluitende begroting Vrijwel geen nieuwe uitgaven mogelijk Gasthuistekort over 1948 f 24.500 meer als geraamd- Met een nader op f 84.000 be paalde bijzondere bijdrage uit het Gemeentefonds zijn B. en W'. van Goes erin geslaagd een sluitende gemeentebegroting voor 1949 sa men tc stellen, die voor wat de gewone dienst betreft een totaal cijfer van f 1.912.265.07 en voor de kapitaaldlcnst een cijfer van f 437.261-5" aangeeft. In een overzicht van enkele on derwerpen. welke niet konden worden toegelicht in de bij de begroting behorende M. van T. wordt opgemerkt, dat een verho ging van de belnstingbijdr^e van rond f 17.600. en een verhoging, van de algemene en bijzondere uit keringen uit het gemeentefonds voor 1919 met f 53.069.20. de ge meente wat meer armslag geeft, hetgeen wel nodig is. zowel voor 1048 ais voor 194». B. en VV. jui chen dit toe. niet om hel uitgaven- peil te kunnen verhogen, maar om dat dit kan meewerken tot een herstel van de aulopomie der ge meenten Niet te ontkennen is. dat in het algemeen wel een wij ziging ten goede is waar te nemen ten aanzien van de positie der gemeenten In ons Staatsbestel, maar toch is er nog steeds een neiging tot regeling van tot de huishouding der gemeente beho rende onderwerpen van uit het centrale punt. Twee meevallers, voortvloeiende uit de nader gebleken gunstiger resultaten van de exploitatie van het gasbedrijf en het alsnog in aanmerking komen voor een belas- nngbüdrage. overtreffen in be langrijke mate het meerdere tekort voor 1948 van het Gasthuis ad f 24.500.—. waardoor met een la gere bijzondere bijdrage kan wor den volstaan dan de oorspronke lijk in de begroting voor 1948 ge raamde. VRIJWEL GEEN NIEUWE UITGAVEN. Nieuwe uitgaven zijn in de be groting voor 1949 vrijwel niet op- Middelbaar onderwijs in Zeeland. (Slot van pag. 1) Daarnaast zijn vermoedelijk nog- wel andere maatregelen denkbaar, welke wat meer aantrekkelijkheid kunnen ge ven aan de leraarsarbeid in afgelegen gebieden. Daarbij dient dan in de eerste plaats de afschaffing van de classi ficatie overwogen te worden. DE OMVANG. In Zeeland volgen ruim 1700 leerlingen het middelbaar on derwijs. dat gegeven wordt aan lycea, hogere burgerscho len en gymnasium. Verwacht mag worden, dat dit aantal nog iets zal toenemen als straks dc stijging van het geboortecijfer gaat doorwer ken. Het openbare onderwijs zal vermoedelijk deze- stijging wel l.-unnen opvangen. In de kringen van het Christelijk onderwijs bestond enige tijd geleden reeds het verlagen tot vestiging van een middel baar onderwtfs-lnrlchtlng in Middelburg. Het lijdt weinig tfwyfel. dat deze aangelegenheid in de toekomst weer aan de orde zal komen, als het aantal M. O.-lcerlingen toeneemt. Als algemene opmerking kan nog gelden, dat de be langstelling in Zeeland voor dc gymnasiale opleiding te klein is. Men geeft wat veel de voorkeur aan andere op leidingen. Met zal nodig zijn wat meer belangstelling voor de gymnasia opleiding te wekken. Een bijzondere opmerking kan gemaakt worden over W. Zeeuwsch-Viaanderen, waarde nieuwe ontwikkeling, welke zich op óndorwijsgebled heeft voorgedaan, oorzaak is dat 't lyceum in Oostburg de volle steun nodig zal hebben van degenen, die deze vorm van onderwijs voor hun kinderen wensen. HA N DE LSONDERWIJ S. Deze korte beschouwingen over enkele punten van de middelbaafonderwijs-organi- satie tn Zeeland, zouden al te onvolledig zijn. wanneer geen melding werd gemaakt van het middelbare handels onderwijs. Middelburg bezit 'n Middelbare Handelsdagschool met 50 leerlingen. Hulst heeft een R.K. Handelsdagschool. Middelbare handelsavond scholen 74jh er te Middelburg en Vlisslngen met 50 en niet 157 leerlingen. Ook is er een Handelsavondschool in Goes. In de toekomst zal overwogen moeten worden of er op het gebied van het handelsavond- onderwijs in andere streken van Zeeland nog iets gedaan kan worden. Dat deze vorm van onderwys in Zeeuwsch- Viaanderen geheel ontbreekt is vermoedelyk niet gewenst <-n stichting van zo'n school In Zeeuwsch Vlaanderen zal overweging verdienen. (Ingezonden mededeling) Onbetwist de beste tandpasta (Ingezonden mededeling) iiimiiiwiiiniii ■!l!ll b„ A.C.van der Rest.GoBS üiwmiiinmiiniiiiaüiniiHiiiimiii genomen, tenzij deze voortviuw.cn' uit bü wettelijke bepalingen aan de gemeente opgelegde verplich tingen. Dit neemt niet weg. dat in het algemeen reeds bestaande pos ten tengevolge van de stijging van salarissen en lonen en nog steeds stijgende materialenprijzen eerder hoger dan lager moesten worden geraamd, In verband met de uit groei van het Chr. Lyceum zullen de uitgaven hiervoor in de loop van de volgende jaren nog steeds toenemen. Dit gevoegd bij het feit dat inkomsten als die van staan gelden, kermissen en toogdagen vermoedelijk minder ruim 7.uhen vloeien dan de voorafgaande Jaren, moge het duidelijk zijn. zo merken B. en W. op. dat niettegenstaande de ruimere armslag een sluitende begroting slechts met grote moeite is kunnen worden bereikt. GEEN VERBETERING VAN HOOED VERKEERSWEG. G S. wensen alvorens posten op de kapltaaldienst goed te keuren dc dekking te zien aangewezen, opdat blijkt, dat deze binnen het raam der begroting aanwezig is. Daarom zal ook ten aanzien van de in de kapitaaldienst voor 1949 op te nemen uitgaven voor uitbrei ding van het stadhuis, de aan schaffing van een nieuwe motor- brandspuit met ladder en de aan schaffing van een kolkenzuiger en faccaliënauto. op dezelfde wijze de dekking moeten worden aangewe zen. Bij het aangeven van dekking voor kapitaalsuitgaven, geraamd voor 1948. is buiten beschouwing gelaten de verbetering van de hoofdverkeersweg door Goes, om dat dit werk naar mag worden aangenomen ook in 1949 nog niet in uitvoering zal komen, terwijl voorts in de begroting voor 1940 niet werd opgenomen het laatste gedeelte van de verbetering van de havenboorden. Ware de rente aflossing voor deze twee objec ten wel in deze begroting geraamd dan ware het niet mogelijk ge weest een sluitende begroting op reële wijze te krijgen. GROTE VOORZICHTIGHEID GEBODEN. De op f 84.000 bepaalde bijdrage biedt weinig ruimte voor de uit voering van werken, ook al zijn deze nog zo urgent. Een en ander maant zeer zeker tot de grootste voorzichtigheid, omdat voor 1950 niet te vast mag worden gerekend op een zodanige verhoging van de gewone en bijzondere bijdragen uit het gemeentefonds, welke voor 1948 en 1949 enige ruimte bieden, terwijl ook de mogelijkheid daarin onder het oog wordt gezien dat de uitkering van het Rijk wegens on- dernemingsbclasUng voor 1950 In- ger zal zijn. Alhoewel de bouw van ca. 400 woningen ertoe heeft bijgedragen om aan het moeilijke vraagstuk van het tekort aan woonruimte enigszins tegemoet komen. kan toch nog geenszins van een afdoen de oplossing worden gesproken. Het ligt in de bedoeling van B. en W. te ïijner tijd voorstellen te doen tot verdere woningbouw. Binnenkort hopen B. en W. de raad ook een voorstel tc kunnen doen tot het in exploitatie brengen van het eerste deel der voor aan leg van een industrieterrein aan gekochte gronden. VERHOGING SUBSIDIE BIJZ.> BEWAARSCHOLEN. Het is B. en W. mogen gelukken om alsnog f 3000 te vinden voor verhoging van het subsidie aan de bijz. bewaarscholen. De bijdrage wordt van f 10 op f 25 per leer ling gebracht. Hiervoor is even wel de post ad f 1000 voor cultu rele doeleinden, die aanvankelijk op de begroting was gebracht, op geofferd moeten worden. Consequenties van de Benelux. Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken door de Eerste Kamer heeft minister Van den Brink, nadat nog enige sprekers al gemene opmerkingen hadden gemaakt, als zijn mening ge geven. dat de economische moeilijkheden groter zullen worden. De toekomst is zorg wekkend en daarom is een sobere levenswijze en een uiterste krachtsinspanning van het Nederlandse volk nodig. Het productieapparaat moet belangrijk worden uitgebreid en grote investeringen moe ten geschieden, wil men de noodzaak van emigratie ont gaan. Om de productie op te voeren zal zoveel mogelijk in twee- en drie-ploegenstclsels gewerkt moeten worden. De minister ging nader tn op de besluiten van de laat ste Benelux-eonfcrentie, kon digde aan, dat een nieuw han delsverdrag zal worden afge sloten en verzekerde, dat aan de belangen van het Ne derlandse bedrijfsleven alle aandacht zal worden besteed. In de loop van 1949 zal gepoogd worden de consump tie zoveel mogelijk vrij te maken. Er zullen invoerres- tricties gemaakt worden voor goederen uit het dollar-ge bied. Voor eind 1949 zullen de subsidies op de prijzen van in ons land geproduceer de goederen zijn opgeheven, behalve in büzondcre geval len; het ligt in de bedoeling, dat vóór 1 Juli 1950 het me rendeel der prijsregelingen, in verband met de schaarste ge nomen, zullen vervallen. De 18 millioen voor melkveehouders. VOOR DE ZANDGRONDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling (Arb.) in verband met het door de Stichting van de Landbouw gegeven advies om een bedrag van 18 millioen gulden, bedoeld als toeslag voor de geleverde melk van de lichtere gronden, slechts uit te keren aan de melkveehouders van de zand gronden. heeft de heer Mans- holt. minister van Landbouw, geantwoord, dat de stichting voor de landbouw inderdaad heeft geadviseerd het bedrag van 18 millioen gulden, bedoeld als toeslag voor de melk, gele verd van de lichtere gronden, slechts uit te keren aan de melkveehouders van de zand gronden. De minister kon geen aanlei ding vinden af te wijken van het advies van de Stichting K.L.M.-jubileum (Van onze Haagse redacteur) De K.L.M. bereidt zich voor op een grootse herdenking h&rer oprichting op 7 Octo ber 1919. Zij is de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld. Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan zal de Internationale Bond van Luchtvaartmaatschappijen dat jaar in Nederland bijeenko men. De K.L.M. opende haar eer ste luchtlijn, die op Londen, op 17 Mei 1920 met een Fok ker Vila en zij exploiteert die nog steeds. De Nederlandse onderne ming is opgericht door een gewezen militaire vlieger, ge naamd Albert Plesman. Hij staat nog steeds aan het hoofd van het bedrijf, nu als president-directeur en als ere-doctor van de Delftse Ho geschool. Over de gehele we reld wordt hij erkend als een der grootste organisatoren op luchtvaartgebied. Nieuwe werkkledingbonnen. De bonnen voor werkkleding H. 12 en L. 12 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op do bon nen H. 12 kan men kopen, een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of 'n mouwschort. Op de bonnen L. 12 kan men kopen: een werk broek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow. een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H. 1 t/m 11 en L 1 t/m 11 en de rantsoenbon nen FC en FD blijven voorlo. pig geldig. MEVR. O'KEEFE MAG BLIJVEN. Het Australische hoogge rechtshof heeft met vier tegen twee stemmen besloten, dat mevr. Annie O'Keefe, dc Indo nesische vrouw van een Australiër, niet uit het land zal worden gezet. Ook de acht kinderen uit haar eerste huwe lijk mogen in Australië blijven Zoals bekend, was mevrouw O'Keefe in verzet gegaan te gen haar uitwijzing, welke was uitgevaardigd overeenkomstig de wettelijke bepalingen tot handhaving van een ..blank Australië". EERSTE KAMER minder daar een verzoek om ook de melk. gewonnen op veengronden, in de toeslag te doen delen hem slechts uit de provincie Friesland heeft be reikt. De parlementaire enquête. Zaterdag wordt het eerste deel van het rapport der par lementaire enquête-commissie, die een onderzoek instelde naar de overheidsactiviteit kort voor de oorlog en tijdens het Lon- dense bewind van de Neder- se regering, aangeboden aan de Tweede Kamer. Het wordt diezelfde dag gepubliceerd^ Lening voor een ziekenhuis. Proeftochten van de „Wai-Ngapoe". DINSDAG OVERDRACHT VAN HET v SCHIP AAN DE K.P.M. De Wai-Ngapoe, de in Vlis- singen vervaardigde en in Goreum in elkaar gezette vee boot met passagiersaccommo datie, heeft deze week vanaf de werf der N.V. Kon. My. De Schelde te Vlissingen haar proeftochten gemaakt op de Vlissingse rede. De proefvaarten hadden een uitstekend verloop en het schip beantwoordt volkomen aan de verwachtingen. Zoals men zich herinneren zal is de Wai-Ngapoc een vee- boot die bestemd is voor de K.P.M. en die zal varen tus sen Soemba, Bali en Java. Het schip heeft 'n huttenaccommo- datie voor 12 passagiers; het kan tevens desgewenst 1442 dekpassagiers vervoeren. Het vaartuig is 96 meter lang, 15 meter breed, heeft een diepgang van 5.40 meter en wordt voortgedreven door een Werkspoormotor van 12500 pk. waarmede een snelheid kan worden bereikt van 13,25 zeemijl per. uur. Alle onderdelen van het schip werden op de werven van De Schelde vervaardigd, doch daar op de hellingen geen plaats was en de K.P.M. prijs stelde op spoedige oplevering van het vaartuig, werd het gemonteerd op de werf <Jer firma Bijker te Gorinchem. In Vlissingen wordt thans tc laatste hand aan het schip gelegd. Dinsdag aanstaande zal het worden overgedragen aan de Kon. Paketvaartmaatsehappij. Wegbeplanting op Tholen. Woensdagmorgen is te Mid delburg namens Gedeputeerde Staten van Zeeland aanbesteed ..het aanbrengen en onderhou den van beplantingen met toe behoren op de Provinciale weg Scherpenisse—St. Maartensdijk- Stavenisse tusSen St. Maartens dijk en Stavenisse". De volgende inschrijvingen kwamen uit de groene bus: Jac. van Lint. Boskoop 15.244; J. H. Hoffman Jr., Amstelveen 12.736; L. van Popering, Bruinisse 8780; A. Zandber gen. Boskoop 8400; W. en J. van Vossen. St. Annaland 8310; P. Knuist, Tholen 8200; D. Rentier, Noordgou- we 7764; Fa. v. d. Werf, Scherpenisse 7730. REPATRIëRENDE ZEEUWEN. Met het troepentransport- de Landbouw, zulks ti f.1!.1? ..Groote Beer'- repa- triëren de volgende Zeeuwen: L. de Bat te Krabbendijke, A. J. Kole te Yerseke. A. van Leest te Amemuiden, C. J. Kegge te Tholen en Th. Schoon te Middelburg. Vertrek Tandjong Priok 4 Maart. Vermoedelijke aan komst te Amsterdam'27 Maart. TELEFONISCH WEERBERICHT. Utrecht krijgt een telefoni sche weervoorspelling. Men behoeft maar een- bepaald nummer te draaien en van het telefoonkantoor krijgt men een weervoorspelling. Het K.N.M.I. te De Bilt ver zorgt dit nieuwste snufje. NOG GEEN BESPREKING MET DE PROVINCIEZEELAND. Waterschap gevormd. Iu verband met de be richten over de plannen, die zouden bestaan voor het indijken van schorren nabij Ossendrecht, vernemen \vjj van bevoegde zijde het vol gende. Nadat reeds vroeger plan nen ter sprake waren geweest voor de indijking van schor ren voor de Scheldekust van Zuid-West Brabant, kwam deze zaak na de bevrijding in een nieuw stadium, toen de verbetering van de afwatering der Scheldepoldcrs bij Ossen drecht opnieuw onder ogen werd gezien. Bij het herstel der door het schorrengebled stromende Noordkil, welke tengevolge van de oorlogshandelingen in cle betrokken streek en het slechte onderhoud in de oor logsjaren abnormaal sterk was aangeslibd, werd door de pro vinciale waterstaatsdienst van Noord Brabant medewerking verleend. De instandhouding van de kil na totaal herstel zal dermate moeilijk en kost baar zijn, dat ter oplossing van deze moeilijkheden zo spoedig mogelijk tot inpolde ring van het voorliggend schorrengebled zal moeten worden overgegaan. WATERSCHAP Tot verbetering van de wa terstaatkundige toestand rond Ossendrecht werd door de Sta ten van Noord-Brabant reeds besloten tot de oprichting van het waterschap „De Noordkil van Ossendrecht", welk be sluit de koninklijke goedkeu ring inmiddels heeft verwor ven. Een verdere verbetering zou dus worden verkregen door inpoldering van 't rijpe schor- rengebied langs dc Westcr- scheldo bij de Noordkil, waar door tevens een voor cultuur geschikt gebied van plus mi nus 250 ha. zou worden ge wonnen. Alvorens echter tot die in poldering kan worden overge gaan, zal tussen verschillende instanties overleg moeten wor den gepleegd, o.a. met België in verband met de invloed, welke de inpoldering op het bestaand Scheldereglme zal kunnen hebben, en voorts met het provinciaal bestuur van Zeekind. in welke provincie het schorrengebied is gele gen. NOG GEEN BESPREKING In tegenstelling met vroe- ger gepubliceerde berichten, kan worden medegedeeld, dat, behoudens ambtelijk overleg tussen de provin ciale waterstaatdiensten van Noord-Brabant en Zeeland, nog geen bespre kingen tussen de belang hebbende instanties zijn ge voerd en evenmin besluiten omtrent de inpoldering ge nomen zijn. Wel is door de Provinciale Staten van Noord-Brabant ln de tweede gewone zitting 1947 een bedrag van 60(30 be schikbaar gesteld voor het opmaken van een plan tot indijking van het langs de Westerschelde nabij Ossen drecht gelegen schorrenge- biedr De Provinciale Water staatsdienst van Noord-Bra bant is met de opmaking van dat plan belast. Het ligt daar bij niet in de bedoeling reeds thans een volledig indyKinga- plan op te maken, doch alleen een voorlopig onderzoek te doen instellen, dat de nodige gegevens moet opleveren voor het noodzakelijk overleg met de bij deze inpoldering belang hebbende instanties. Weg- en waterbouw kundige werken in 1949 De regering heeft medege deeld, dat voor 1949 in gehéel Nederland een bedrag van 295 milioen verwerkt mag worden aan weg- en water bouwkundige werken. Aan de colleges van Gedepu teerde Staten in de elf pro vincies is reeds bekend ge maakt welk bedrag aan hun provincie is toegewezen voor verdeling over provinciale werken, waterschapswerken en gemeentelijke werken. Gedeputeerden hebben echter de vrijheid hiervan af te wij ken in overleg met het pro vinciaal contactorgaan voor de wederopbouw. Voor weg- en waterbouw kundige werken aan vliegvel den zal een afzonderlijk bouw volume worden toegewezen, wanneer dat nodig mocht zijn. Schaakclub Terneuzen kampioen van Zeeland. Bear Vlissingen deze week op verrassende wijze met 5Vz 1/2 van Goes wist te win nen, is de schaakclub Terneu zen kampioen geworden van de Zeeuwse schaakbond. Uit 7 wedstrijden behaalde Terneuzen 12 punten en Ooes eveneens 12 punten uit 8 wed strijden. Daar Terneuzen een beter bordpuntengemiddelde heeft, is de laatste wedstrijd van geen belang meer. Terneuzen zal nu de promo tiewedstrijden kunnen spelen voor de hoofdklasse Zuid der K.N.S.B. Het tiental zal dan de strijd moeten opnemen tegen Eindhoven II, Maastricht en Het Anker, kwade tegenstan ders, die, gezien de verre rei zen, die eraan verbonden zijn, de club voor een zware taak zullen plaatsen. Walcheren, Vlissingen BUURTVERENIGING „BADHUISSTRAAT EN OMGEVING". Voor een goedgevulde zaal. hield Woensdagavond in Hotel Oosterhuis, dokter de Greef een causerie over het onder werp: „Een wandeling door de natuur". Aan de hand van een serie lichtbeelden liet dokter de Greef zich kennen als een vaardig causeur, die zijn ge hoor wist te boeien, door zün kundige uiteenzetting van ve lerlei merkwaardige verschijn selen in de natuur, o.a. duin verstuiving, duinaanwinning. enz. De buitengewoon mooie foto's lieten o.a. zien hoe aan trekkelijk Walcheren vroeger was in zijn eeuwenoude, dooi de natuur gevormde landschap. Aan het slot werd door ae voorzitter der vereniging, de heer C. Bikker, dank gebracht aan de spreker en de hoop uit gesproken dat deze avond mocht medewerken tot weder oprichting van de Vereniging van Natuurvrienden, die ook voor de oorlog haar plaats had in de Vlissingse samenleving. Meer hotelruimte Yoor Vlissingen. Tegenover het slation zal op het terrein, waar voor de bevrij ding het hotel „Zeeland" stond, in de komende weken een eenvoudig noodcafê worden gebouwd. dat omstreeks half Mei geopend zal kunnen worden. De heren H. J. Smits en Zn., die vroeger hotel ..Zeeland" exploiteerden, hebben hiertoe opdracht gegeven. Het ligt in de bedoeling, dat dit nood- restaurant een aantal Jaren zal dienst doen tot het hotel weer zal kunnen worden opgebouwd, waar schijnlijk niet precies ap dezelfde plaats van vroeger, maar iets meer in de richting van de aanlegplaats van de provinciale boten. Ook het hotel „Noordzee Bou levard" krijgt een uitbreiding doordal het voormalige restau rant ..Albion" hierbij getrokken zal worden. Na verbouwing zal dit nieuwe gedeelte een eetzaal, slaap kamers met 13 bedden en een kleine zaal voor vergaderingen, lezingen e.d. bevatten. In verband met het tekort aan hotelruimte in Vlissingen zal deze uitbreiding in het a.s. seizoen men denkt hiermede 1 Juli ge reed te zijn zeer welkom zijn. gatielening groot fioen uitgegeven 1 Voor de financiering van de onderhanden zijnde grote uit breiding van het R.K. zieken huis te Sluiskil is door het bestuur een hypothecaire obli- 1,2 mü- ren te 3 Eilandgemeenschap Tholen gesticht. Nadat op 10 Januari jl. te Stavenisse de eerste bespreking was gehouden over de oprich ting van de Stichting „Gemeen schap Eiland Tholen", verga derden op 11 Maart jl. in* hotel Engelvaart te Tholen onder voorzitterschap van burgemees ter L. A. Verburg van Stave nisse, de heren, W. L. Blinden- bach, notaris te St. Maartensdijk, F. M. Boogaard, burgemeester te St. Annaland, D. C. Bouwen- se, burgemeester te St. Maar tensdijk, C. P. van Boven, wnd. Directeur van 'het bijkantoor G.A.B. te Tholen, rar. A. J. van der Hoeven, burgemeester te Tholen, B. J. van Oeveren, burgemeester te Poortvliet en J. Vermaes. vertegenwoordiger van de Chr. Landarbeidersbond te Tholen. Unaniem was men van oor deel, dat het in het belang van het gehele eiland Tholen zou zijn als er een regionale werk gemeenschap voor die streek in het leven werd geroepen, ten einde de sociale-, culturele- en economische problemen geza menlijk tot een oplossing te kunnen brengen. De aanwezige personen rie pen op grond daarvan in het leven de Stichting Gemeen schap Eiland Tholen, waarvoor een stichtingsstatuut werd vast gesteld. Matthaus Passion te Hulst. Voor de Passion die 27 Maart in de basiliek te Hulst wordt uitgevoerd, bestaat gro te belangstelling. De Rijks inspecteur van het Verkeer zal aan degenen, die in het bezit zijn van een geldige door hem afgegeven rijvergunning op verzoek ontheffing van het rij verbod op Zondag verlenen, wanneer blijkt, dat men moei lijk of in het geheel niet van openbare middelen van vervoer gebruik zal kunnen maken. In plaats van het oorspronkelijk geëngageerde orkest Komt nu het Ned. Symphonie-orkest. Ook bjj de solisten traden enige veranderingen op. Voor viool, komt Sam Swaap, voor hobo Haakon Stotijn en voor fluit Hubert Barwachser. De belangstelling van de Zeeuwse eilanden en van België is zeer groot. Door de Commissaris der Koningin. Donderdagavond heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in de Middelburgse Schouwburg 'n bazar van de Zeeuwse Bond van oud-Oorlogsvrijwilligers, die tot en met Zaterdag gehou den wordt, geopend. De bovenzaal, die een meta morphose had ondergaan, was overvol toen de erevoorzitter van de Bond. de heer A. de Jonge, het openingswoord sprak. Hij uitte zijn vreugde over de belangstelling van de dverheid voor het lot van de oud-O.V. W.crs; deze bleek thans weer Middelburg Eerste jaarvergadering Herv. Vrouwenvereniging. Onder leiding van Mevrouw Don, hield de Hervormde Vrou wenveren. te Middelburg in de Bogardzaal haar eerste, jaar vergadering, waarbij ook de praeses van de kerkeraad, de president-kerkvoogd en af vaardigingen van de Vrijzinni ge Vrouwenvereniging en van de. Ned. Herv. Mannenvereni- ging aanwezig waren. Onder het motto ..Dienende liefde", gaf mej. Edelman een keurige voordracht over het Joodse meisje van Naaman. Uit 't door mevr. de Vries— Goudkamp uitgebrachte jaar verslag bleek, dat het ledental zich nog steeds in stijgende lijn beweegt, zodat over een grotere lokaliteit zal moeten worden beschikt. Een telegram met een geluk wens voor de vereniging was binnen gekomen van ds. Janse, destijds hulp-prediker te Mid delburg en mevr. Janse, thans wonende te Texel. Mevr. Smits declameerde „De wijze Ko ning"; na de pauze werden eni ge schetsjes voorgedragen en bracht een zangkoortje uit de leden enige verzen ten gehore. Tenslotte sprak de praeses van de kerkeraad, ds. Smits, een opwekkend woord en sloot ds. Don de uitstekend geslaagde eerste jaarvergadering. uit de aanwezigheid van de Commissaris. Spreker bracht dank aan allen, die medege werkt hebben aan de totstand koming van de bazar, met na me de neringdoenden, die fraaie prijzen ter beschikking stelden. Jhr. De Casembroot, die ver gezeld werd door zijn echtge note. wees er op, dat het de plicht van het Nederlandse volk is de organisaties voor oorlogsslachtoffers en oud- oorlogsvrijwilligers, alsmede de Stichting 19401945 te steunen. Hij herinnerde vervolgens aan de moeilijke tijd, die de mili tairen hebben doorgemaakt en aan de schitterende prestaties (waarop het gehele volk trots mag zijn), van O'.V.W.-ejrs en dienstplichtigen. Tenslotte wek te hij de bezoekers van de ba zar op hun beurs wijd te ope nen, omdat de bond, die zo be langrijk werk verricht, zeker grote steun verdient. Het rad van avontuur is de voornaamste attractie van de gezellige bazar, maar ook met touwtje-trekken, schieten, ton- grabbelen, het namen raden van poppen en dergelijke ver maken. zijn mooie prijzen te winnen. Men kan zich voorts de toekomst laten voorspellen en de dorst lessen aan een bar. De eerste avond was het be zoekersaantal reeds zeer groot. Zaterdagmiddag organiseert de bond een korfbalwedstrijd op de Markt tussen twee ster ke twaalftallen. Aanvankelijk zou de match gecostumeerd worden gespeeld, doch men heeft daarvan afgezien. Op het onlangs te Utrecht ge houden examen voor keurmeester van konijnen slaagde de heer Jac. Seymour te Middelburg voor di ploma C, Rexem alle kleuren. Marktberichten. VISMIJN VEERE. Vrijdag 18 Maart: Bot 35 cent per kg; Schol 30 cent per kg: Schar 35 cent per kg. Instemming van de minister van binnenlandse zaken. Grens van Koudekerke wordt opnieuw bekeken. Zoals bekend zijn reeds ge ruime tyd in behandeling de plannen tot wijziging van de grenzen der gemeente Vlissin gen. Deze plannen omvatten het voegen bij Vlissingen van enig gebied, dat thans behoort tot de dorpen Koudekerke, Sou burg en Ritthem. Het dorp Ritthem zou worden opgehe ven. doordat het overblijvende deel van Ritthem bij Souburg zou worden gevoegd. Boven dien zou een deel van Koude kerke bij Souburg komen. Naar wij vernemen, heeft de minister van binnenland se zaken over deze reeks van grenswijzigingen zijn zienswijze medegedeeld aan Gedep. Staten van Zeeland. De minister kon zich ver enigen met de opheffing van de gemeente Ritthem en met de nieuwe grens voor Souburg en voor Vlissingen. De minister was echter van mening, dat de gemeente Kou dekerke, die enige jaren gele den reeds een aanzienlijk ge bied aan Middelburg moest af staan. door deze nieuwe ge- biedsafstand teveel aan beteke nis zou inboeten. HU adviseerde daarom de kwestie van de Koudekerkse gemeentegrenzen eerst in ruimer verband te be zien. Totzover de mededelingen van de minister. Naar wij ver nemen heeft intussen dc pro vinciale commissie, die door Gedep. Staten van Zeeland is belast met het uitbrengen van advies over de herziening van de gemeentegrenzen, haar rap port over Noord Walcheren uitgebracht. In het licht van dat rapport zal nu de kwestie Koudekerke nader worden bekeken. Hierover zullen Gedep. Sta ten hun zienswijze nog kenbaar moeten maken. |T-gerida VLISSINGEN. Vrijdag, Luxor, „De Zwarte Dood" 8 uur; Alhambra, „Night and Day", 7 en 9 uur. Zaterdag, Luxor. „De Zwarte Dood". 8 uur; Alhambra. „Night and Day". 7 en 9 uur; Concertgebouw. Bokswedstrij den, 8 uur. Zondag, Luxor. „De Zwarte Zwaan". 3, 7 en 9 uur; Alham bra. „Night and Day", 3, 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vrijdag Kunstmuseum: Tentoon stelling Kunst van Bali, 1—5 u. Schouwburg: Bazar Zeeuwse Bond van Oud-OorlogsvrlJwll- ligers. 7—12 uur n.m.; Hotel Nieuwe Doelen: Jaarvergade ring V.V.V., 8 uur; Electro: San Antonio, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Iedere avond klokslag 8, 8 uur; Schutters hof: Uitvoering personeelsver eniging fa. Alberts. 8 uur. Zaterdag Kunstmuseum: Ten toonstelling Kunst van Bali, 1— 5 uur; Schouwburg: Bazar Zeeuwse Bond van Oud-Oor logsvrijwilligers, 311.30 uur; MarktGecostumeerde korf balwedstrijd. 2.30—4 u.; Schut tershof: Afd. Middelburg Ned. Bouwvakarbeidersbond, recep tie 3—5 uur, feestavond, 7.30 uur; Electro: San Antonio, 7 en 9.15 uur: Schouwburg: Ie dere avond klokslag 8, 8 uur. Zoadag Kunstmuseum: Ten toonstelling Kunst van Eali. 10—1 en 2—5 uur; Electro: San Antonio, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Iedere avond klokslag 8, 2.30 en 8 uur; Schuttershof: dansen. 8—12 u. SINT LAURENS. Vrijdag A.-R. Kiesvereniging, 7.30 Zaterdag 19 Maart 1949 herdenken H. M. UFKES L. UFKES— VAN DER PEIJL hun 35-jarige cchtver- enlging. V HENK. X MARIE. PIET. Kasteelstraat 104, ajc Vlissingen. >i: Receptie van 35 uur „Concordia", Paling- jjj straat 25.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2