Smokkeldrama te Eede Min. Lieftinck kondigt accijnsverhogingen aan NIEUWS UIT ZEELAND Oud-oorlogsvrijwilligers feestten in Middelburg r Spoorweg-directie bezocht Zeeland. Mr. Dr. A. J. J. M. MES 50 JAAR. Walcheren. Een onschuldige neergeschoten? In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich aan do grens bjj Ecde (Aardenburg) een smokkeldrama afgespeeld, waarbij een dode is gevallen. Volgens de verklaring van twee grenskommiezen zouden zy in de zogenaamde Valleis treek een man hebben gezien, die dwars door het land sloop Zy wilden tot aanhouding van deze man overgaan. Toen ze de indruk kregen, dat de man wilde vluchten, zouden enige schoten ?Un gelost. De «nan werd zo ernstig gewond, dat hjj naar het ziekenhuis te Oosthurg moest worden overgebracht, waar hij Woensdagmorgen is o%'erIeden. Het slachtoffer was tie 34-jarige P. R., een vlasser te Bede. Hij was ongehuwd. De kommiezen beweren, dat zy de man hebben aangezien voor de voorloper Van een smokkelaarsgroep. Er werd echter geen smokkelwaar op P R. gevonden. Dit grensdrama heeft in Eede en omgeving grote be roering gewekt. Het slachtof fer. de heer R.. had te Eede vlasscrij en hij stond als mens en als handelaar zeer goed aan geschreven. Het wordt uitge sloten geacht, dat hij iets uit staande gehad zou hebben met smokkelarij. ONDERZOEK. De officier van justitie uit Middelburg heeft Woensdag ter plaatse een onderzoek inge steld en er is beslag gelegd op het lijk voor gerechtelijke schouwing Hangende het onderzoek kon den geen inlichtingen verstrekt worden, waarom wij ter plaat se zelf ons licht hebben opge stoken. Ongeveer een kwartier gaans buiten het dorp Eede staat het café van de familie van P. Dit café annex winkel is gelegen op slechts enkele meters af stand van de Belgische grens In dit café bevond zich Dins dagavond de heer R. in gezel schap van enige veckooplieden en vlashandelaren. Er werd nogal wat gedronken die avond, maar. zo men ons verzekerde, was R. niet dronken. In de loop van de avond vertrokken de andere bezoekers, die pet- auto gekomen waren en R., die per fiets was, bleef alleen ach ter. Tegen half twaalf, juist toen R. huiswaarts wilde koren, werd er buiten geschoten, wat in die omgeving wel vaker voorkomt. EEN VERGISSING De familie van P adviseerde daarom R. nog even te wach ten. Toen alles weer rustig was, ls hij vertrokken. Kort daarop weerklonken weer ge weerschoten. maar de familie van P. schonk daaraan geen aandacht moer. Eerst Woens dag hoorde men van het dra. ma. Wat is er nu die nacht gebeurd De kommieZen, die bij de schietpartij betrokken waren, wisten dat R. zich die avond in het café bevond, want ze zijn in dat café geweest. Er is die nacht inderdaad gesmokkeld, getuige de -eerste schietpartij en ook het feit, dat pakken gort zijn gevonden Hebben de kommiezen zien vergist en R. aangezien voor een lid van deze smokkelaars bende? De2e vraag zal door de jus titie beantwoord moeten wor den. VREEMD ELEMENT. Er zit in deze zaak een vreemd element R. is namelijk gevonden met drie schotwon den en volgens de verklaring van de kommiezen zou slechts één van hen hebben geschoten. Nu is het Iflk gevonden op een stuk bouwland links van de weg en R. kon die plek al leen bereiken als hij over een dam gereden zou zijn en zich verder had begeven over het omgeploegde bouwland. Het wonderlijke is, dat R zjjn fiets meegenomen zou hebben over die omgeploegde grond en dat nog wel over een afstand van ongeveer 80 meter. De fiets werd namelijk naast het lichaam van R. gevonden. Hierover doen allerlei wilde geruchten de ronde. Met belangstelling wordt uit gezien naar de resultaten van het gerechtelijk onderzoek. -\ Belevenissen van een broche. De Maastrichtse recher che hreft na ijverig speu ren bjj mevrouw de K. in Voorburg een kostbare di amanten broche ontdekt, welke in Maastricht met enkele andere kostbare sie raden was gestolen ten na dele van de heer I.. uit wiens woning de opperman M. ze aldaar In Dec. de K. gestolen. Mevrouw de K. had de broche op een vei ling in Den Haag voor on geveer f 600 gekocht. De broche was via de dief door een heler, de opper man M. S., in Amsterdam verkocht aan een juwelier op de Zeedijk voor f 85. de ze had ze voor f 185 door?, verkocht aan een Amster damse collega, die ze op zijn beurt doorverkocht aan een juwelier in Den Haag voor l 275. Vandaar kwam ze op een veiling in de Re sidentie. waar ze tenslotte bij de Voorburgse dame te recht kwam. De broche schijnt veel meer waard te zijn dan waarvoor ze uiteindelijk werd verhandeld, want het kleinood was een geschenk aan de familie I. van een Beierse Prinses, die het sieraad omstreeks 1850 heeft geschonken. De prachtige broche is met tientallen diamanten in een gouden bloemtak met lint omstren geld, versierd. VERBETERING WEG BERGEN OP ZOOM- ANTWERPEN De K.N.A.C. deelt mede, dat de gevaarlijke haakse bocht in de kom van Hoogerheide in de verbinding Bergen op Zoom-Antwerpen binnenkort geheel zal worden opgeruimd. Tweede Kamer Stieren-tragedie In het dorpje Vlist, onder de rook van Gouda woont de vee houder R.. die in het bezit was van een jonge stier. Teneinde het beest zo nodig aan een ketting te kunnen leiden en hem bij onge wenste omgang met mede-weide- bowoonsters in letterlijke zin een pin op de neus te kunnen zetten, achtte dc eigenaar bet nodig het dier een ring in de neus te doen. Dit werkje behoort .echter niet lot dc alledaagse noch tot de gemak kelijkste taak van dc veehouders, waarom zij cr meestal toe over gaan dit door een deskundige te laten doen. Deze veehouder ech ter dacht het met behulp van en kele nieuwelingen Sn dat vak zelf wel klaar tc kunnen spelen. De Jonge stier bleek echter al lerminst op zulk een teken van (Jdelheid gesteld te wezen. Ten einde raad besloot men de kaken van de stier vast te binden. Met een stevig touw geschiedde dat zo serieus dat het beest zich-gewon nen scheen te geven en de behan deling kon doorgaan. Juist toen de mannen mét vol doening constateerden de juiste methode gevonden te hebben, blies het slachtoffer de laatste adem uit. De film van de maand. Het bestuur van de Nederlandse filmclub verleende aan de film „Une s» jolie petite plage'" <Zo'n aardig badplaatsje), die binnen kort haar première beleeft in het Alhambra-theatcr te Amsterdam, het praedicnat ..de film van de maand". (Ingezonden mededeling) EIND DIT JAAR VERLAGING VAN LOON- EN INKOMSTENBELASTING Woensdag heeft de minister van financiën, prof. Lieftinck, dc leden der Tweede Kamer op de hoogte gebracht van hetgeen op de Bcnclux- conferentio té Hen Haag werd besproken inzake fiscale problemen. In de eerste plaats kwam op deze conferentie aan de orde de kwestie van de unificatie der accijnzen, ee de economische unie. In bet ontwerp van wet, dat thans door de Kamer wordt be sproken. zijn nog niet begrepen de accijns op gedistilleerd, suiker, lucifers en benzine. Inmiddels zijn echter ook voor deze artikelen nieuwe tarieven overeengekomen. Allereerst gedistilleerd. Het in België bestaande tarief bedraagt op het ogenblik f 600 per hl ad 50 pet. In Nederland bedraagt dat tarief f 320, in Luxemburg 1' 510. Het overeengekomen tarief be draagt 1 475 per hl van 50 pet. Wat betreft de benzine. Het over eengekomen tarief zal bedragen f 22 per 100 kg. Dit was in Ne derland f 14.67. Het overeengekomen tarief voor suiker zal bedragen f 11 per 100 kg. Dit w3S in ons land f 3,60. Deze nieuwe tarieven betekenen voor Nederland een zekere ver hoging van de druk der omzetbe lasting, doch voor België beteke nen zij een zeer belangrijke ver laging. De minister verklaarde, dat zijn streven er bij voortduring op ge richt zal zijn om concessies, welke eventueel nodig zullen zijn om te komen tot verdere aaneensluiting tussen de belastingen der drie Be- nelux-lnnden. zo beperkt mogelijk ie houden. Hij merkte op, dat het wetsont werp een belangrijk offer voor de fiscus betekent voor wat de af schaffing van de zout- en de ver laging van de bieraccijns betreft. Over dc unificatie van de mo torrijtuigenbelasting is eveneens overeenstemming verkregen. In Nederland zal dc druk iets meer worden verschoven naar de per sonenauto's. speciaal naar de duur dere wagens. De besluiten, welke genomen zjjn voor een eerste toenadering op het gebied der directe belastingen zijn volgens minister Lieftinck nog ia bescheiden omvang. Van Nederlandse zijde is beslo ten tot een verlichting van de druk der ondernemingsbelasting, mee brengende een afschaffing van dc belasting naar de grondslag be drijfskapitaal en enige verzachtln. gen van de belasting naar de grondslag bedrijfsopbrengst. Aan het einde van dit jaar hoopt de minister een verlaging van joon- en Inkomstenbelasting gereed te hebben. CREDIET AAN INDONESIA Daarna beraadslaagde de Kamer over hel wetsontwerp tot credlet- verstrekking aan Indonesië Dit ontwerp beoogt de minister van financiën te machtigen aan Indo nesië een crediet van f 850 mil- lioen te verlenen, nodig voor het verrichten van betalingen in Ne. deriand door onder het Indone sisch rechtsgebied vallende natuur lijke en rechtspersonen. De heer Welter meende, dat er geen zakelijke ondergrond voor het crediet is. Z.i. is sinds 1045 in In- dië een fantastisch financieel wan- i>cleid gevoerd. De heer Lucas (K.V.P.) daar entegen was van oordeel, dat er offers gebracht moeten worden voor het herstel van Indonesië. Van zijn zijde zal men geen be zwaren ontmoeten zolang men het monetaire probleem de baas blijft. Minister Lieftinck zeidc te ho pen. dat er spoedig gelegenheid zal zijn voor een uitgebreider ge- dachtcnwisscling. De regering heeft namelijk het voornemen een ontwerp in te dienen, dat een voortzetting is van het onderha vige. HU merkte op. dat geduren de 1949 nog geput kan worden uit de credietruimte. welke het hui dige ontwerp verschaft. Daarna zullen voor 1949 nog additionele credieten van 200 400 millloen nodig zijn. Het wetsontwerp werd tenslot te z.h.s. goedgekeurd met de C.P.N.-fractie tegen. Na mededeling te hebben gc- i noodzakelijke waarde voor April zal worden bijeengeroepen, sloot de voorzitter daarop de ver gadering. RUSSISCH IN IIET LEGER. Bij de aanvang der Tweede Kamervergadering van Woens dagmiddag heeft de lieer Gort zak (CPN) verlof gevraagd te mogen interpelleren over een geheim schrijven van het hoofdkwartier van de Generale Staf, waarin gevraagd wordt een enquête onder officieren en minderen in te stellen nopens hun kennis van de Russische en andere Slavische talen. De Kamer zal op een nader tijdstip over deze aanvraag be slissen. EERSTE KAMER Verplichte deelname bedrijfspensioenfonds. De Eerste Kamer is Woensdag voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp „WetteUjke regeling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspen sioenfonds". De heer Vixseboxse (C.H.) stond gunstig tegenover dit ontwerp om dat vrijwel alle trekkers van lage inkomens er onder te brengen zijn. De lieer Kramer (Arb.) meende, dat de gebreken van dit wetsont werp wel wat veel uitgesponnen zUn. terwijl het toch ook vele voordelen biedt. o.m. een oplos sing voor de zelfstandigen. De heer Brandenburg (C.P.N.) noemde dit wetsontwerp een af leiding van de ouderdomsvoor ziening in de corporatieve sfeer der publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. MINISTER ANTWOORDDE. Minister Joekes beantwoordde de spiekers en betoogde, dat dit ontwerp aansluit by de ontwikke ling der ouderdomszorg in de laat- ste jaren. De stelling dat men zich had moeten beperken tot de kindbouwpensloenen. achtte hU niet juist. Het ontwerp brengt z.i. dus ook een grote verbetering in vergelUking met het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen. Naar aanleiding van beschou wingen van de heer Regout zeide de minister, dat de totale wette lijke sociale lasten voor de Neder landse ondernemingen volgens statistische gegevens 24.4 pet. be dragen. De minister deelde nog mede. dat hij vernomen heeft dat de Stich ting voor de Landbouw voorshands zou afzien van het vragen van toepassing dezer wet op de zelf standigen. Het wetsontwerp werd hierna aangenomen zonder hoofdeiyke stemming met aantekening, dat de communisten tegen zijn. Tweede trainer voor Ned. elftal. Volgens de Volkskrant heeft het bestuur van de K.N.V.B. J. van der Leek. de trainer van de Utrechtse eerste-klas6er DOS, verzocht om naast Karei Kaufman op te treden als oefenmeester van het Neder lands elftal. J. van der Leek heeft vooral naam gemaakt als oefenmees ter door de wijze waarop hij de merkwaardige opmars van De Volewijckers naar de eerste klas geleid heeft. In zijn boek „Modern Voetbal" heeft hij zich een overtuigd aanhanger van Nog dit jaar bouw van het station Vlissingen. Woensdagmorgen heeft de voltallige directie der Neder landse Spoorwegen, .in gezel schap van een aantal hoofden van 'dienst, een bezoek ge bracht aan de stations langs de Zeeuwse lijn. Even na tien uur arriveerde de directietrein een diesel te Vlissingen, waar het ge zelschap. tezamen met de sta tionschef. de heer C. Wouden berg, ter plaatse, de plannen voor het nieuwe station op him uitvoerbaarheid toetste. Naar w\j vernemen, ligt het in de bedoeling nog dit jaar een aanvang te maken met het nieuwe station, dat ontworpen werd door de architect der Spoorwegen, de heer S. va" Ravesteyn. De plannen zijn vrij wel gereed en het hangt nog slechts van de goedkeuring van de Rijkswaterstaat af, of In de loep van 1949 zal kun nen worden begonnen Zoals wij reeds eerder me dedeelden. zal de voorgevel van het nieuwe gebouw enkele meters meer naar achteren komen dan die van het oude, dit om meer ruimte voor het verkeer naar en van de Pro vinciale boten te verkrijgen. Het wordt overigens een zeer bescheiden stationsgebouw, waarin de mogelijkheid voor uitbreiding voor het geval de lijndiensten op Engeland weer naar Vlissingen zouden worden verplaatst, wordt opengehou den. Het nieuwe station krijgt ook slechts twee perrons in plaats van drie, al blijft er plaats om in de toekomst nog een derde perror. aan te leg gen. Na ruim een half uur ver trok de directie-diesel in de richting Middelburg. Op alle stations langs de Zeeuwse lijn had men een kort onderhoud met de chefs, waarbij te Ka- pcllc nog het verminderde rei- zigersvervoer als gevolg van het niet stoppen van vele trei nen ter sprake kwam. Morgen. Vrijdag, hoopt het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, zijn 50-ste jaardag te vieren. Ge boren op 18 Maart 1899 te Mid delburg, is hij Zeeland steeds trouw gebleven. De heer Mes bezocht het Canisius-College te Nijmegen en studeerde vervol gens rechten aan de Leidse Universiteit Jffief-een onderbre king ter .vervulling van zijn militaire dienstplicht. Reeds in zijn studententijd toonde zich zijn aanleg voor het ver enigingsleven: hij werd quaes tor van de Kath. Stud. Ver. „St. Augustinus". In 1923 be haalde hij de meester-titel en in 1926 volgde zijn benoeming lot burgemeester van Heinkens- zand en daarmede de terugkeer naar Zeeland. Dit burgemees terschap van dr. Mes werd na bijna 20 jaren (met een onder breking van 2 jaren als „on derduiker") beëindigd door de verkiezing tot lid van Gedepu teerde Staten. Bovendien was dr. Mes van 19361938 tevens burgemeester van Ovezande. Snel trad mr. Mes in het Zeeuwse verenigingsleven op de voorgrond, eerst goed ech ter na de bekroning zijner ju ridische studies. Op 11 Decem ber 1930 promoveerde hij te Nijmegen tot doctor in de rech ten op het proefschrift „Retri- butiën". Spoedig deed hij zijn intrede in het bestuur der ver eniging van burgemeesters en secretarissen op Zuid- en Noord-Beveiand (waarvan hij nog steeds de voorzitter is) en in hel bestuur der Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, afd. Zeeland. Hij werd ook ge kozen tot secretaris van de Raad van Beheer der Water leiding Mij. ..Zuid-Beveland". Van zijn sociale belangstelling getuigt o.m. zijn initiatief tot oprichting van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland in 1928. waarvan dr. Mes nog steeds voorzitter is, en dat tot de oprichting van het Katho lieke Zeeuwse Centrum voor Cultureel en Maatschappelijk Werk, dat eveneens' onder zijn leiding staat. Hij is voorts voor zitter van da Grondkamer voor Zeeland. Het is ondoenlijk, de vele functies op te sommen, waartoe dr. Mes werd geroepen als ge volg van zijn grote bekwaam heden en zijn beminnelijke, be scheiden persoonlijkheid. Vermelden we slechts., dat dit lUCUVUCilIlg IC lltuucil 5— "7, I daan. dat dc Kamer niet voor 5 het stopperspilsysteem getoond. alles er toe leidde, dat dr. Mes die reeds vele jaren be stuurslid was van de Kring Middelburg der R.K. Staats partij en sedert 1935 lid voor die partij in dé Provinciale Sta ten, spoedig als fractie-voorzit ter. vertegenwoordigde in 1937 tot Tweede Kamerlid werd gekozen, welke functie hij ver vulde tot 1948, toen hij zich niet herkiesbaar stelde. Ongelofelijk veel heeft hij als zodanig voor Zeeland en de Zeeuwen gepresteerd. Ongetwijfeld zullen zeer ve len morgen van hun belangstel ling blijk geven, hetzij schrif telijk, hetzij persoonlijk in het St. Jozef-ziekenhuis te Vlissin gen. waar dr. Mes thans we gens een gelukkig niet ernstige ziekte wordt verpleegd. De „Vlisniar" in 1948. De Vlinsingse Mineraalolle- Asphallraffinadérij hield te Rotterdam haar aandeel houdersvergadering. Besloten werd 9% dividend uit te ke ren, waarvan 5% stockdivi dend en 4in contanten. Hiermede is een bedrag van 9-1.500 gemoeid, terwijl aan "tanteièmes zal worden uitge keerd een bedrag van 58.460,88, voor de Algemene Reserve is een bedrag van 159.365,25 uitgetrokken. De totale winst was 312.326.13. Op het Oliebunkerstation aan de Buitenhaven te Vlissin- de vervoermiddelen werd ten laste van de Verlies- en Winstrekening i' 85.444,66 afgeschreven. De boekwaarde van de fabrieksinstallaties en inventaris van het bedrijf aan de binnenhaven te Vlissingen bedroeg per 31 December '47 109,702.04. Het grootste deel der installaties is ver kocht aan de Nederlandse Op slag Maatschappij te Rotter dam; de resterende eigendom men aan de Binnenhaven te Vlissingen staan per 31 De cember 1948 te boek voor 1.De exploitatie van het Oliebunkerstation aan de Bui tenhaven te Vlissingen heeft, behalve de vaste baten, extra inkomsten uit ousted. manipu laties e.d. opgeleverd. In het jaar 1948 werden aldaar door 178 schepen en tanklichters aardolieproducten aan- en af gevoerd. Vrachtauto rijdt op autobus. ÉÉN ZWAARGEWONDE. Woensdag is bij de bocht Nieuwlandsc wegVeerdam te Nieuw en Sint Joosland een kleine vrachtauto, bestuurd door de 26-jarige J. Hoppen- brauwers uit Bergen op Zoom op een autobus van de Stoom tram Walcheren gereden. De vrachtauto werd zwaar bescha digd en de bestuurder ernstig gewond. Deze werd tnel been breuk en zware, inwendige kneuzingen naar het zieken huis te Middelburg overge bracht. De chauffeur van de bus, de heer J. Wattel uit Mid delburg liep slechts enige schrammen aan de hand op. De autobus vervoerde geen passa giers. De bestuurder van de vracht wagen raakte blijkbaar de macht over het stuur kwijt, zo dat de wagen begon te slinge ren, naar links zwenkte en daarna in volle vaart op de bus inreed. De bus, die juist werklieden naar Arnemuiden had gebracht, werd zwaar be schadigd. Het is niet onmogelijk dat de chauffeur van de vracht wagen alcoholische dranken had gebruikt. De politie stelt een onderzoek in. De bruidegom bedacht zich! Een paartje, dat enkele we ken geleden te Yerseke in on dertrouw was opgenomen, zou Woensdag de beslissende stap ondernemen. De ambtenaar van de burgelijke stand had alles in gereedheid gebracht om het paartje te ontvangen. Ook de getuigen waren verwittigd om aanwezig te zijn bij dit grote gebeuren. Het paartje begaf zich naar het gemeentehuis waar het huwelijk zou worden voltrokken. Voor het gebouw aangekomen, bedacht de brui degom zich en verklaarde niet tot de beslissende stap over te gaan. Het slot was een zeer bedroefd bruidje en een wach tende ambtenaar. Gewestelijke vergadering Chr. Vrouwenbond. Woensdag kwam in de Bo- gacdzaal te Mkldelburg dc Chr. Vrouwenbond in Zeeland en West-Brabant in provincia le vergadering bijeen, onder leiding van mej. Donner uit Goes. Als secretaresse fungeer de mevr De JongBikker, Middelburg. West-Brabant. vertegen woordigd door mevr. Dekker, was voor de laatste maal aan wezig, aangezien de leden uit deze streek in verband met de groei van de Zeeuwse afdeling bij Noord-Brabant en Limburg zullen worden gevoegd. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mevr. Ligt- hart§chenk uit Kruiningen en mevr. Langkamp uit Ter- neuzen, waarna de voorstellen van het hoofdbestuur uitvoerig werden besproken. De jaarlijkse gewestelijke landdag zal te Vlissingen be ginnen, waarna Domburg zal worden bezocht en mogelijk ook Middelburg. De nieuwe afdeling Grijps- kerke was in deze vergadering voor de eerste maal vertegen woordigd. In Serooskerke (W.) is een afdeling in oprichting. BESMETTELIJKE ZIEKTE. In de v/eek van 27 Febr.5 Ir. G. A. de Looze overleden Woensdagmorgen is in de ouderdom van 73 jaar te Goes overleden de heer ir. C A. de Looze, oud-directeur van dc R. H.B.S. aldaar. Na zijn studies in Delft vol tooid te hebben en enige jaren leraar te Zierikzee geweest te zijn, werd hij reeds op 30-jari- ge leeftijd benoemd tot direc teur van de R.H.B S. te Briel- le. In 1920 volgde zijn over plaatsing naar Goes, waar hij in 1940 gepensionneerd werd. Zijn heengaan zal bij zijn vele oud-leerlingen, die alom in den lande verspreid wonen, ontroe ring wekken, daar hij door zijn bezielende lessen, zijn eenvoud en eerlijkheid dc harten der leerlingen veroverde. Velen ko zen dan ook de scheikunde tot studievak. Mede door zijn uit stekend directoraat verwierf de R.H.B S. te Goes een voor treffelijke naam. Met hem is een nobel mens heengegaan. De begrafenis zal jjlaats hebben op Zaterdagmiddag half drie op de Algimene Be graafplaats te Goes. Begrafenis W. A. van Leeuwen. Onder grote belangstelling werd Woensdagmiddag' op ue Algemene Begraafplaats te Vlissingen ter aarae besteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer Wv A. van Leeuwen, in leven chef van de Practische opleiding voor ScheepswerktuigKundige van de K.P.M.-Java-China-Japan- lijn. In de aula van de begraaf- aats werd allereerst het woord gevoerd door de heer E. T. Cornelis, namens de di rectie van de K.P.M.-J.C.J.L. te Amsterdam. De heer Corne lis noemde de overledene een man met grote gaven van hoofd en hart, een zeeman van wiens capaciteiten velen van het personeel der K.P.M. hebben geprofiteerd De heer J. C. Anker, voor zitter van het comité voor het plaatsen van een gedenk plaat in dc „de Ruyterschool", herdacht het tragische overlij den van de heer van Leeuwen, enige ogenblikken nadat hij nog een bijeenkomst van dit comité had meegemaakt. Namens het personeel van de opleiding sprak de heer J. van As, waarnemend chef. In de weinige jai-en, dat men in Vlissingen met de heer van Leeuwen mocht samenwerken, aldus de heer van As, heeft men hem leren waarderen als Iemand met grote gaven. De heer J. Vader, sprak namens dc directeur va.n de „De Ruij- terschool", die verhinderd was. Ook hij sprak woorden van troost tot de familie. Tenslot te spraken nog de heer M. L. Louwerse, namens het be stuur van de Machinisten- school te Middelburg en één der leerlingen. De laatste noemde de overledene als chef een vader voor zijn jongens. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. De met bloemen bedekte baar werd daarna door de leerlin gen naar het graf gedragen. Aan weerszijden van het pad stonden leerlingen van de op leiding en van de Zeevaart school opgesteld. Op weg naar het. kerkhof was de stoet langs het gebouw van de K.P.M. op de Boule vard gereden. Onder de vele belangstellenden bevonden zich o.a. de weth. v. onderwijs van Vlissingen, de heer W. Poppe, de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg, de heer J. C. Oorver, en de directeur van de Machinistenschool te Middelburg, de heer E. Vls- scher. Middelburg MAATSCHAPPELIJK WERK OP HUMANISTISCHE GRONDSLAG. Woensdagavond is in Mid delburg tijdens een goed be zochte bijeenkomst een afde ling van „Humanitas", de ver eniging voor maatschappelijk werk op humanistische grond slag, opgericht. De heer J. Boetje, inspecteur-propagan dist, hield een rede, waarin hij wees op de noodzaak, dat ook voor de buitenkerkelijke volks groepen een organisatie be staat, die het maatschappelijk werk bevordert en leidt. Reeds in oorlogstijd heeft minister In 't Veld hierover besprekingen gevoerd en op 31 Mei 1945 kwam de organisatie tot stand, aanvankelijk als stichting, la ter als vereniging. Zij behar tigt o.a. kinderbescherming, reclassering en de belangen van Nederlandse militairen in Indonesië. Naar aanleiding van deze in leiding werden talrijke vragen gesteld, waarna een voorlopig bestuur werd gevormd, dat als volgt is samengesteld: voorzit ter de heer A. J. Berenpas, secr. mej. KloeverKorn, pen_ ningmeesteresse mej. L. Kok, leden de dames Schrijver Wage en Van Andel en de he ren Immig, H. P. Winkster en A. Kuys. Vlissingen CANDIDATENLIJST C.H.TI. In de Dinsdag gehouden vergadering van dc afdeling Vlissingen der C.H.U. is de volgende candidatenlijst op gemaakt voor de komende raadsverkiezingen 1. H. van Rooijen, 2. J. P. Ventevogel, 3. F. van Sabben, 4. W. J. Berg, 5 G. J. de Vries, 6. S. Roose, 7. P Bikker, 8. A. Ie Feber, 9. M. T. de Looff en 10. J. Gastel. EEN VROLIJKE AVOND. Na 'n afwezigheid van 11 jaar trad Woensdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen op de „allercharmantste" Hen- /iëtte Davids. Ze is in Amerika geweest en vandaar dat haar program sterk was ingesteld op Hollywood. Nu kan men lange debatten houden over kunst met een grote en kleine k, maar één ding staat vast: Henriëtte Da vids heeft altijd een overwel digend succes. Dat had ze ook Woensdagavond jn Vlissingen. Dc ernstige noot in haar pro gram ontbrak overigens niet. toen ze een bekend liedje van wijlen haar broer Louis zong. Na Heintje noemen we direct Willy Vervoort, de Sappige Vlaming, die. stormen van ge lach veroorzaakte. Peter Piekos bracht kostelijke imitaties, Menno Grondsma zong dat 'het een lust was. Het was een gezellige en grappige avond. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar 's-Heeren- hoekNieuwdorp A. P. v. d. Made, cand. te Utrecht. Nieuwbouw station Roosendaal in gebruik Met enige plechtigheid ls Woensdagmiddag d^ in 1944 door 'bombardementen verniel de, thans nieuw gebouwde vleugel van het station Roo sendaal officieel in gebruik genofnen. Nieuwe C.A O. voor de Tuinbouw. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zijn de eerste collectieve arbeidsover eenkomsten voor de tuinbouw voor het contractjaar 1949 195(1 thans bij het College van Rijksbemiddelaars ingediend. Het betreft een C.A.O. voor de provincie Groningen, voor het Maart kwam er in Zeeland één rayon Westland en voor het geval van besmettelijke ziekte rayon Den Haag—Delft—Rot-1 voor, namelijk van diphtherie terdam. te Goes. „Ontmoetingsavond" in het Schuttershof- Veie Zeeuwse ex-O.V.W.- ers hebben elkaar Woensdag avond in het Schuttershof te Middelburg weer ontmoet tij dens een door de Zeeuwse Bond van Oud-Oorlogsvrijwil ligers georganiseerde feest avond, welke speciaal bedoeld was als „ontmoetingsavond" voor de jongens, die de laat ste tijd uit Indonesië zijn te ruggekeerd. Tot de talrijke genodigden behoorden de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemees ter van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg, de gemeente-secretaris, de heer J. Ph. Koene, de garnizoenscommandant, maj. J. Potteboom, de oud-comman dant van het Zeeuws batal jon, de heer De Kam. de voorzitter van de De.uobilisa- tieraad, mr. J. M. Pilaar, of ficieren van de C.O.A.K. ei vertegenwoordigers van de Band NederlandIndonesië, vele met hun dames. In zijn openingswoord ver welkomde de ere-voorzitter van de bond. de heer A. de Jonge, in het bijzonder de Commissaris der Koningin, die hter andermaal getuigde van zjjn warme belangstelling voor de oud-O.V.W.-ers. Een har telijk applaus volgde op deze woorden. De heer de Jonge wees er vervolgens op, dat de O.V.W.-ers destijds door aan de regeringsoproep gehoor te geven, bewezen hebben plichtsgevoel en verantwoor delijkheidsbesef te bezitten. Zij mogen nu niet voor avontu riers worden gescholden, inte gendeel. het is de plicht van ons volk er voor te waken, dat deze mannen op geen en kel gebied worden achterge steld. De Indonesische tijd heeft de vrijwilligers ook winst ge bracht, aldus spreker, zij leerden ware kameraadschap en zelfstandigheid kennen. Hij waarschuwde tenslotte tegen défaitisme. AFWISSELEND PROGRAMMA. Nadat het volkslied was ge zongen en de voorzitter, de heer C. Antheunissen, een kort woord had gespro ken, ging het doek op voor de revue „Rechts uit de flank, mars!" samengesteld door de heer J. H. Hoorn en inge leid door een optreden van de Achilles-signaalafdeling. Er werden zeer geestige schets jes opgevoerd, deels afgestemd op het militaire leven, een vlotte conférencier bracht de zaai aan het zingen en Baby den Toonder bracht als solist èn samen met de jeugdige Rietje Prince populaire accor- deonmuziek ten gehore. Een groot succes oogstten ook de dames- en meisjesafdellngen van „Achilles", die met hun lenigheidsoefeningen en bij zondere prestaties op de brug veel indruk maakten. Bij een Amerikaanse verloting bracht een ets van Louis Heijmans 94 op. Na afloop van deze, door een prettige sfeer gekenmerk te avond, overhandigde de heer De Jonge bloemen aan de echtgenote van de confé rencier. het vrouwelijk lid van de Babytonband, de jongste gymnaste en dc enige oud- oorlogsvrijwilligster, mej. Bal. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 15 Maart 1949. Andijvie 6676: Spinazie 5277: Snijsla 86164: Bosradijs 1316; Rode kool 4—21: Sav. kool 1036: Boere kool 11—22; Spruiten 30—66; Prei 7—12: Witlof 18—53: Bloem kool 38, alles per 100 kg, bos of stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2