PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Veiligheidsraad behandelde Indonesische kwestie Opstel-prijswinnaars weer in Nederland terug Kwaliteitsfruit van Z.-Beveland D£ BILT Verloren spel Bewakingsmacht der Ver. Naties. J- Vandaag Dit jaar einde van de vleesdistributie. Washington wees „neutraal" voorstel over Berlijn af Wat de veiling deed 192e Jaargang - No. 63 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer. Adj. VV de Pagter. Hoofdred- G BaUintyn. PLverv.: W Leertouwer en H. A Boss hardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; 1 3.9C p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 Mrt. '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per nrn. Minimum p. advertentie 12.54) Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 PJZ.C.. Middelburg Bureaux te Vllssingen Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2 Goes; L. Vorststr. 55. tel. 2473 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauriisstr. 12, tel. 1 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogcrdstr. C 160, tel.2* Nederland heeft bij monde van dr. van Royen Maandag avond in de Veiligheidsraad inzake Indonesië gecapituleerd. Het werd niet met zoveel woorden gezegd, maar men kan geen andere uitleg geven aan de mededeling, dat de Ronde tafelconferentie in Den Haag vooraf zal worden gegaan door een voor-conferentie in Bata via, waaraan ook door Neder land zal worden deelgenomen en waarop de voorwaarden voor en het tijdstip van de Haagse conferentie zullen wor den bepaald. Deze conferentie zal worden gehouden onder auspiciën van de Commissie der Verenigde Naties. De poging van de Neder landse regering om de afwikke ling van het Indonesische pro bleem naar Den Haag te ver plaatsen is dus mislukt. Ook de pogingen, om de beslissingen in eigen hand te houden hebben gefaald. In feite zal nu Ameri ka de beslissingen nemen en voorschrijven. Voor iedereen zal het duidelijk zijn, wat dit betekent. De republiek Indone sië staat sterker dan ooit en niemand zal zich nog verbeel den, dat Soekarno en de zijnen ooit van het toneel verdwijnen. De tweede politionele actie is op een fiasco uitgelopen, om dat zij blijkt niet de minste verandering in de situatie te hebben gebracht. De conferentie in Batavia zal de Haagse conferentie voor bereiden. Dit kan niets anders betekenen, dan dat in Batavia en niet in Den Haag zal wor den uitgemaakt, waartoe in Den Haag zal worden besloten, als het tenminste nog tot een Rondetafelconferentie in de Hofstad komt De plaats der conferentie en de bemoeienissen van de Ver enigde Naties brengen wellicht zelfs de Unie tussen Nederland en Indonesië in gevaar. Men mag. erop rekenen, dat de re publiek na de jongste actie niets ongedaan zal laten om ook deze unie te torpederen en als zulks inderdaad geschiedt, zal zonneklaar blijken of de federalistische deelstaten buiten de republiek inderdaad zoals wel beweerd werd kunstma tige Nederlandse scheppingen zijn, of dat zij geboren werden uit het verlangen der federalis ten om door een unie met Ne derland verbonden te blijven. Het is een tragische ontwik kelingsgang, maar Nederland heeft zich zeer, zeer lang op een hellend vlak bevonden, zonder de kracht te kunnen vinden zich daarvan te verwij deren voor het te laat was. Het te laat, dat achter ieder Nederlands initiatief inzake In donesië geschreden kon wor den, moet helaas ook ditmaal geschreven worden. Met bezorgdheid zien wij de verdere ontwikkeling tegemoet. Meningen bleven verdeeld Status van de republiek De debatten over de Indonesische kwestie werden Woensdagavond geopend niet 'n rede van de vertegenwoor diger van Noorwegen, Arne Sunde, die erop aandrong, dat de Veiligheidsraad een soort cotitrölc zou instellen om na te gaan of de regels van menselijkheid in het voeren van de „kleinere oorlogen" werden onderhouden. Beschuldigingen over wreedheden werden door beide partijen geuit. Sunde ondersteunde het voorstel van Canada en Chi na om een preliminaire con ferentie te houden teneinde de status van de republiek vast te stellen. „Wij zijn van mening dat deze conferentie het effect zal hebben dat 't Nederlandse plafi tot het hou den van een Rondetafel-confe- rentie in Den Haag kans van slagen heeft." De afgevaardigde van Frank rijk. Francois J. Chauvel, ondersteunde eveneens het Ca nadese voorstel. Hij verklaar de dat het logisch was dat de Republikeinen en de Neder landers zochten naar een op lossing van het geschil onder auspiciën van de Commissie der V.N. Hij drong er bij de Raad op aan een liberale hou ding aan te nemen wat be treft de uitvoering van de re solutie van 28 Jan. j.l. De afgevaardigde van Cuba, Alvarez, verklaarde geen ex cuus te vinden voor het feit, DE STRUD IN BIRMA Thans zijn plannen gereed voor de organisatie van een bowalvingsmacht dier VJN. ter bescherming van waarnemers der V.Ndie het slachtoffer zouden kunnen worden van aanvallen door „ongediscipli neerde elementen" of ter be- waking van neutrale giebieden, weike afgebakend zijn voorbe sprekingen der V.N. Trygve Die, de secretaris-generaal, zal de volgende maand zjjn plan nen aan de algemene vergade- ving voorleggen. Er bestaat reeds een kern van deze bewakingsmacht, be staande uit kleine contingen ten uit België, Frankrijk en Noorwegen. Twee Amerikaan se secties staan gereed en meer worden verwacht uit Ne derland, Zweden en Canada. De manschappen zullen vol gens het plan gerecruteerd worden uit geoefende politie manschappen van verschillen de landen. Zij zullen in blauw grijze uniformen worden ge kleed en gewapend zijn met revolvers, karabijnen en lichte automatische wapens. De be doeling bestaat niet een mo derne strijdkracht te vormen Een belangrijk punt in de plannen is, dat de bewakings macht in een gebied slechts biag optreden met toestem ming der plaatselijke souverei- ne autoriteiten. Naar men ver wacht zullen de Oosteuropese landen zich tegen het voorstel verzetten. Politieke w/iame- mers zijn van oordeel, dat de plannen van Trygve Lie onder zullen gaan in de algemene te- ?«fnSL in£ tussen Oost en West. Kroonprinses yan Noor wegen zal schip dopen. Zaterdag 2 April zal te Am sterdam een schip voor de Norske Amerika-L>m'e te Oslo te wafer worden gelaten. De doopplechtigheid za.1 worden verricht door k-roonprinses Martha van Noorwegen, die met kroonprins Olav speciaal voor deze bijzondere gebeurte nis naar Amsterdam overkomt. Mandalay in Birma door communisten bezet. De opstandige Karens heb ben thans met de communis ten, die zich bij hen hebben gevoegd, de tempelstad Man dalay volledig in handen, al dus een. communiqué der Bir mese regering. Volgens het communiqué moedigen de com munisten het plunderen in de stad aan en zijn zij de huizen van verschillende rijke bur gers binnengedrongen. dat de Nederlanders de re solutie van de Raad niet heb ben uitgevoerd. De Raad zou moeten eisen dat de Republi keinse leiders onmiddellijk zonder enige voorwaarde zou den worden vrijgelaten en hun regering zou worden hersteld. De afgevaardigde van Aus tralië, Hood, betoogde dat hij twijfelde aan de te houden preliminaire conferentie en hij verzocht nadere verduidelij king betreffende de status van de Republiek en haar verte, genwoordigers op deze preli. minaïre conferentie. Hij waar schuwde de Raad. dat men een gevaarlijk precedent schiep, indien men met be paalde beginselen de hand zou lichten. De Raad zou zijn eigen beslissingen verzwakken. Generaal Romulos (Fhilippij- nen) verklaarde met nadruk dat er egen sprake kon zijn van een preliminaire confe rentie. DR. VAN ROYEN SPRAK. Dr. van Royen verklaarde als toelichting op de preli minaire conferentie: „Hetlflkt mij toe dat de Nederlanders een essentiële bijdrage hebben geleverd om de huidige im passe te doorbreken door het voorstel betreffende het hou den van een preliminaire con ferentie te steunen. Dit zal echter offers vragen van bei de partijen. Ik betreur het daarom van de heer Palar te hebben begrepen uit zy'n verklaring van Maandag j.l.. dat de Republiek niet bereid is het voorstel van Canada aan te nemen. Het zou tra gisch zijn indien de Repu bliek thans de deur sloot voor onderhandelingen want de prijs voor deze kapitale dwaling zou in .de eerste plaats betaald worden door het volk van Indonesië in de vorm van maandenlang uit stel en voortdurende gueril la. Ik hoop daarom oprecht dat de Republiek haar hou ding zal willen herzien. Dr. Van Royen wees op de nadelen van eenherstel der Republiek in Djocja. De afgevaardigde van de Oekraïne. Tarasenko, herhaal de de beschuldigingen van Rusland dat de federalisten in Indonesië enkel Nederland se ..marionetten" zijn. Hierna werd de zitting ver daagd tot Maandag a-s. De tuinders van Loosduinen hebben krachtig geprotesteerd te gen het Haagse structuurplan van Dudok, waardoor goed land be bouwd zou worden. Togliatti beledigde H.M de Koningin. GEZANT TE ROME PROTESTEERT. Naar A.F.P. verneemt, heeft de Nederlandse gezant te Ro. me, graaf W. van Bylandt, op het ministerie van buiten landse zaken aldaar gepro testeerd naar aanleiding van een beledigende opmerking, die in verband met de Indo nesische kwestie aan 't adres van de Koningin der Neder landen werd geuit. De opmerking werd gedaan door Togliatti, de leider der communisten, tijdens een Ka merdebat over de Indonesi sche kwestie. Directeur Kwatta-fabrieken omgekomen. Drs. Max van Iersel, direc teur der Kwatta-fabrieken te Breda, is naar thans bekend wordt, Dinsdag bij een auto ongeluk om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde op de grote weg naar Eind hoven, tussen Oirschot en Moergestel. De heer van Ier sel bevond zich alleen ln de wagen. De auto by kt tegen enige bomen langs de weg te zijn gereden en is totaal in elkaar gedrukt. De heer van Iersel was 38 jaar. Minister Stikker tevreden. Met een K.L.M.-toestel uit Londen, keerde minister Stik ker na zijn Londense bespre kingen Woensdag naar Ne- .derland terug. De minister was zeer zwijgzaam, en zelde slechts uiterst tevreden te zijn over de te Londen be reikte resultaten. NA 7 JAAR. "k. Enige tijd geleden ont ving de Semarangse po litie een brief van een dame uit Batavia, waarin zij vertelde voor de oor log sieraden en meubels aan haar baboe" in bewa ring gegeven te hebben. Zij zelf was na het kamp naar Nederland gegaan, maar nu op Java terug gekeerd. Zij vroeg of het de politie misschien mo gelijk was om haar eigendommen op te spo ren. De brief ging verge zeld van een 15 jaar oude foto. Dat dit geval geen eenvoudige opgave voor de politie betekende, kan men begrijpen. Naar alle kanten begon men te speuren. De stad werd in iedere richting door kruist. Maar. tenslotte had men succes: de ba boe werd gevonden. Zij bleek naast het hoofdbu reau van politie werk zaam te zijneen groot gedeelte van de in bewa ring gegeven eigendom men kon door haar wor- ^^den^eruggegeven^^^^^- ..is het 100 jaar geleden dat Koning Willem II te Tilburg overleed; ..is. het 300 jaar geleden, dat de beroemde Neder landse klassiek philoloog G. J. Vossius te Amster dam werd geboren. Varkensvlees wordt goedkoper. In Heerde heeft minister S. L. Mansholt gesproken op uit nodiging van de Bond van Kleine Boeren over „de land bouwpolitiek bezien in het licht van de economische unie". Daarbij wees hij op het grote belang van de Marshall-hulp voor de landbouw. Het ligt in het voornemen in het a.s. voorjaar voor de tijd van drie jaar, een bacon-con- tract met Engeland af te slui ten. dat een jaarlijks stijgende export naar dat land betekent. Door vergroting van de var kensstapel zal niet alleen dit jaar de vlecsdistribuiie kunnen worden afgeschaft, maar zal ook de prys voor varkensvlees omlaag kunnen gaan. Vragen over prijsvorming van pootaardappelen. Het Tweede Kamerlid de heer Vondeling (Arb.) heeft aan de mi nister van landbouw gevraagd welke maatregelen de regering overweegt met betrekking tot de productie en de prijsvorming van pootaardappelen in het komende oogstjaar? Nieuwe geldhervorming voor de deur. Binnen enkele dagen zal in West-Berlyn een nieuwe munt hervorming worden afgekondigd, die tot doel heeft de Weste lijke Mark tot alleen geldend betaalmiddel te maken. Alle hoop, dat men toch nog tot een overeenstemming zou kun nen geraken over de muntkwestie in de Duitse hoofdstad zou daarmee verkeken zijn. Blijkbaar voelt het Westen zich op het ogenblik sterk genoeg om alle bruggen achter zich te ver branden en geen genoegen meer te nemen met 'n compromis. Dit blijkt ook uit een rappoVt dat Woensdagavond te Lake Success werd gepubliceerd en dat afkomstig is van de com missie van ..neutrale deskundi gen", die hardnekkig getracht heeft voor de Markenkwestie, de oorspronkelijke aanleiding tot de blokkade, een oplossing te vinden. Na meer dan 70 vergaderin gen moest deze commissie de Veiligheidsraad van haar fa len in kennis stellen. Dit ge schiedde op 11 Februari, doch het rapport werd voorlopig ge heim gehouden. Thans blijkt er uit, dat een door de commissie uitgewerkt compromis-plan in de ogen van de Britten en de Fransen nog wel genade kon vinden. Zij althans verklaarden zch met de algemene opzet ac- coord. De Amerikanen echter verwierpen het plan, hoewel zij een paar maanden tevoren bereid waren gebleken een soortgelijke oplossing .te aan vaarden. In een memorandum deelde Washington mede, dat de splitsing van Berlijn reeds te ver was gevorderd om nog een controle van de vier be zettende mogendheden over het geldwezen en de handel van de stad mogelijk te maken. In de drie Westelijke hoofd steden zijn Woensdagavond aanstonds commentaren op het rapport der „neutralen" wereld kundig gemaakt, wellicht om dat het de indruk wekt als zou het Westen verantwoordelijk zijn voor het mislukken der bemiddelingspogingen. Daarin worden nogmaals de Sowjets verantwoordelijk gesteld voor de huidige situatie en voor alle moeilijkheden, die er het gevolg van zijn. Enthousiast over Amerika en de Amerikanen. Alle Hollywood-sterren hadden griep. Amsterdams luchthaven Schiphol was vanmorgen in druilige regen wei bijzonder troosteloos voor twee dodelyk vermoeide jonge mensen, Jen ny van Reyen uit Heemstede, 19 jaar oud, leerlinge van een 4e klasse H.B.S. A en Gustaaf Sedee, 16 jaar uit Nijmegen, leerling 5e klasse Gymna- nasiuni, de twee Nederlandse winnaars van de opstelwedstrijd van the New York Herald Tri bune. Met 32 andere jongens en meisjes uit ieder der Marshall landen een paar zijn zij tien weken lang in de Ver. Staten van Noord Ameri ka geweest, als beloning voor het feit, dat zij het beste op stel schreven over het ont werp „The world we want" (de wereld zoals wij haar graag willen). JENNY ENTHOUSIAST Jenny is enthousiast over .merika. „De mensen zijn er Op de uitgestrekte terreinen van de Veilingsvcreniging „Zuid-Beveland" aan de Terwelstraat te Goes heerst op het ogenblik een betrekkelyke rust. In de wintermaanden, worden slechts enkele dagen per week groenteveilingen ge houden en regelmatig komen, al naar gelang de behoefte, ook partijen winterfruit uit het koelhuis onder de klok. Het drukke seizoen ligt in de zomermaanden. Dan kun je rijen auto's van kopers uit alle dolen van het land by dc veiling zien staan. Dagen waarop 400.000 kg. fruit wordt verwerkt, zyn dan geen zeldzaamheid en de staf van perso neel die in het hoogseizoen dikuyls van 50 tot 150 man uitdijt, komt dan vaak nog handen tekort. Ook het afgelopen jaar gaf geen reden tot klagen. Hoewel er tengevolge van de hagel- schade weinig standaardkwa liteit werd aangevoerd, waren de fruitpryzen toch zeer gun stig, zodat een omzetcijfer van niet minder dan 6.896.472 bereikt kon worden, tegen 4.4473.780 in 1947 en 6.516.235 in 1946. De veiling „Zuid Beveland" heeft hiermee wer een record-opbrengst be haald. Trouwens de veiling heeft zich steeds in een stij gende belangstelling mogen verheugen. Meer en meer is de teler gaan beseffen, dat de veiling 'n onmisbare schakel ls voor de afzet van zyn produc ten. En het is ook aan de veilingen in het algemeen te flanken, dat byv. de fruitteelt zo'n grote vlucht heeft geno men en dat de kwaliteit zo ver is opgevoerd, dat het Ne derlandse en vooral ook het Zeeuwse fruit, een vooraan staande plaats op de wereld markt is gaan innemen. Op de veiling kwamen de kwekers die tot dusver hun producten uit de hand ver kochten, in kennis met de kwaliteits producten van hun collega's. Er ging een stimu lerende werking van uit, het vakonderwijs werd uitge breid. kortom mede door de betere prijzen gingen de kwekers zich er steeds meer op toeleggen kwaliteits fruit aan de markt te bren gen. De Goese veiling was ook de eerste die kwaliteitseisen ging stellen. Later zijn deze door de overheidsinstanties overgenomen en tot gewone voorschriften gemaakt. DE GROEI VAN DE VEILING. Vyf en veertig jaar gele den werd de Veilfngsvereni- ging opgericht. Men begon ln 'n klein lokaal, waar 't eer ste jaar 'n omzet van 11.579 werd bereikt. Geleidelijk i groeide de omzet, byv. in '091 tot 23.913 en in 1914 tot 55.550. De grote bloei kwam echter eerst na 1916, toen de regering de veilplicht invoerde. In 1917 kon het eerste deel van het bestaan de gebouwencomplex gebouwd worden. Wat deze veilplicht bete kende, blijkt wel uit het om zetcijfer van 1919 dat 1.086.663 bedroeg. Enkele jaren na de eerste wereld oorlog kwam de veilplicht te vervallen, doch de kwekers hadden intussen ingezien dat de aanwezigheid van een vei ling als afzetorgaan voor de producten, onmisbaar was. De hierna volgende uitbreidingen illustreren duidelyk de plaats die de veiling ging innemen. In 1921 werd nl. het eerste gebouw uitgebreid, in 1926 werd het opnieuw uitgebreid, in 1931 kwam de eerste spe ciale emballageloods, in 1936 het pakstation, in 1935 het koelhuis en in 1939 onderging de emballageloods een uit breiding; Intussen was de om zet in laatstgenoemd jaar tot 1.381.261 gestegen. HET NIEUWE KOELHUIS. Momenteel wordt nog ge werkt aan de uitbreiding van de koelruimte. Zoals bekend, wordt de helft van de voor malige stroopfabrjek hiertoe ingericht. Het gebouw en de isolatie is reeds gereed. Ge wacht wordt nog op de koel- apparaten. Deze zullen ech ter tijdig arriveren om het nieuwe koelhu's in September a_s. in bedrijf te kunnen ne men. De veiling „Zuid-Beveland" I zal dan de beschikking heb ben over koelruimte voor 900.000 kg. in het bestaan de koelhuis er. 700.000 kg. in het nieuwe. Terwijl men thans nog slechts één cel voor gas- bewaring heeft, zullen er in het nieuwe koelhuis nog vier cellen voor dit systeem van bewaring bijkomen. In het af gelopen seizoen heeft 't koel huis geheel volgestaan. In middels is hiervan ongeveer ■300.000 kg. afgezet. WAARSCHIJNLIJK VRIJWILLIGE VEIL PLICHT. Zo hebben in de loop der jaren het bestuur en de direc teur, de heer J. G. Cornelis- se met zijn staf, door het bieden van de grootst moge lijke service, geijverd voorde belangen van de kwekers èn de kopers. Goes heeft ook de grootste sortcerveiling, waar ongeveer 60 70 van de aanvoer wordt gesorteerd. Voor dit doe] werden zelfs in Oudelande en 's Heerenhoek twee softeerstations ingericht. In kringen van de handela ren heeft de veiling ook een goede naam omdat men er op de kwaliteit kan vertrou wen, hetgeen helaas niet van alle veilingen gezegd kan worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu binnenkort de in 1933 van regeringswege opnieuw Ingevoerde veilplicht voor fruit weer worden opgeheven. Het ligt nu in de bedoeling aan de kwekers een veilplicht op basis van vrijwilligheid op te leggen. Is het verwonderlijk dat hier tegen onder de thans 900 leden-kwekers over het algemeen weinig bezwaren bestaan Het veil'ngswezen heeft bewezen onmisbaar te zjjn voor de afzet van de producten. veel vrijer dan hier, ik ge loof zelfs veel gelukkiger. Zij staan stevig met hun benen op de grond en weten waar over ze spreken. De Amerika nen zyn opvallend goed ge- informeerd over de politiek, alleen van Indonesië begrij pen ze niets. De Amerikaanse houding, voor zover ik begre pen heb, is alleen maar een kwestie van „het opnemen voor degene die onder ligt". Vooral opgetogen bleek zij te zijn over het huiselijk' le ven in de „States" en de ver houding tussen ouders en kin deren. In Amerika is de vader een vriend van zijn zoon en ieder lacht als je vertelt, dat in Nederland de kinderen tegen hun ouders zeggen. Gustaaf vertelde ons van de ontmoetingen met president Truman en Trygve Lie. „Tru man maakte grapjes over de bouwvalligheid van het Witte Huis, mr. Lie ging kennelijk gebukt onder zorgen want hij volstond met ons een hand te geven". STERREN HADDEN GRIEP Op hun reis door de Ver. Staten werd natuurlijk ook een bezoek aan Hollywood ge bracht. dat overigens een teleurstelling werd, want alle „sterren" die zrj zouden ont moeten hadden griep. De over weldigende indruk, die de stu dio's maakten vergoedde ech ter veel. Het hoogtepunt van de reis was het Herald Tribune Fo rum in het Waldorf-Astoria hotel in New York, waar eerst Paul Hoffman gesproken heeft over de Marshallhulp en daar na leder der 34 deelnemers aan de trip over het effect van deze hulp in zijn of haar vaderland. Wat diepe indruk op Jenny heeft gemaakt is het feit dat de Nederlandse koninklijke fa milie zeer populair is in Ame- ka. „Bij verscheidene families liet men ons albums zien van H.M. en haar familie met fo to's erin, die ik zelf niet eens kende", vertelde Gustaaf. Elf jaar voor Ernst Voorhoeve. Het Bijzonder Hof te Arn hem behandelde op 2 en 3 Maart de zaak tegen Ernst Voorhoeve, in bezettingstijd leider van de N.S.B.-propa- ganda, in het bijzonder voor de werving van recruten voor het Oostfront. De procureur fiscaal mr. Huber eiste in zijn requisitoir een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. Het Hof heeft Voorhoeve thans veroordeeld tot 11 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De heer Jan Trap, te Oostcrend op Texel, vierde Woens dag zijn 100ste verjaardag. Voor 7.0ver de geschiedenis van Texel kan worden nagegaan, is hij de eerste 100-jarige van het oiland. Engeland speelt op tegen vroegere as-satellieten. In het Britse Lagerhuis heeft onderminister Mc Nell, Roemenië, Bulgarije en Hon garije beschuldigd van „flag rante schendingen" van de vredesverdragen. Roemenië en Bulgarije had den beide de militaire clausu les geschonden en Hongarije was voornemens zijn militaire strijdmacht uit te breiden bui ten de sterkte, die volgens 't verdrag was toegestaan. Alle drie landen hadden eveneens de economische clausules en de clausules betreffende de rechten van de mens over treden. „De Britse regering", aldus Mc Neil, „mag concluderen, dat de voormalige vijandelij ke regeringen met stilzwijgend goedvinden van de regering der Sovjet-Unie. de militaire clausules van het vredesver drag niet naleven." Geruchten over actie tegen Tito. Er doen in het eWsten ge ruchten de ronde, dat de Ko« minform-landen een actie bera men tegen Joego-Slavië, nu zij er na 9 maanden van propa ganda en economische sancties nog niet in geslaagd zijn het bewind van maarschalk Tito ten val te brengen. Langs da grenzen van Jocgo-Slavië zou den troepenconcentraties plaats hebben en in het land zelf zou zich een opstandige beweging aan het vormen zijn. In Londen staat men zeer zeer sceptisch tegenover deze berichten. Men vemoed. dat het bericht over een bespreking tussen Tito en vertegenwoordi gers van het Wessten op het eiland Brioni door de Komin- form is gelanceerd om Tito eens te meer als „verrader" aan de kaak te kunnen stellen. Einde proces Kravchenko komt in zicht. De verhoren en pleidooien in het proces van Kravchenko tegen het communistische weekblad „Les Lettres Fran- caises", zullen dc volgende week beëindigd worden. Dit werd Woensdag duidelijk ge maakt door advocaten voor de verdediging, die het Hof mededeelden, dat zelfs indien dc eerste advocaat van de verdediging, mr. Joe Nord- mann, de volgende week nog ziek mocht zijn, zijn slotplei- dooi door een ander zou wor den voorgelezen. Guerilia-benden in actie op Java. Reuter meldt, dat een goed bewapende guerilla-bende van 100 man, die werd aangevoerd door drie Japanners, de on derneming» wacht van een onderneming, gelegen op 6 km. afstand van het van een groot garnizoen voorziene Bui tenzorg, hebben verjaagd, waarby de Nederlandse com mandant werd gedood. Ook zyn in Pasundan aan vallen gemeld van tot 500 man sterke benden. Twee Nederlandse gouver nementsdienaren zouden zyn gedood bij een overval door guerillatroepen op een con- vooi tussen Purwokerto en Purbolinggo. VOORSPELT WISSELEND WEElt. Geldig tot Donderdagavond. Geleidelijk toenemende bewol king. maar nog btfna overal droog weer. Afnemende en naar Noord west of West krimpende wind. On- geveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1