T Gesprekken met Hans A. Rauter Kappie in de ingewanden der aarde c r KLANKEN AETHER ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY BANDAGE NAAR MAAT Speciaalzaak Fa. R. R. VAN DE WOESTIiNE Prof. Posthumus en drs de Jong spraken met de S.S.-generaal in zijn cel DE GIER UIT DE ALPEN „S.S. Obcrgruppcnfiïhrer und General der Waffen-S.S.", „llöherer S.S.-ytmd Polizeiführer", „Generalkommissar für das Sicherheltswe- scn", dat waren de vervaarlijke titels, die tijdens de bezetting onder vele der gehate „proclamaties", „verordeningen", „bekendmakingen" en „waarschuwingen" stonden gedrukt en die steeds ondertekend werden met de naam: Rauter. Rauter Is nu ter dood veroordeeld en de beperking, die er voor zijn proces bestond om ruchtbaarheid te geven aan het vele bezwa rende materiaal, dat legen hem bijeengegaard was, is thans weg gevallen. Wij kunnen daarom overgaan tot publicatie van enkele arti kelen over persoon en daden van deze destijds zo machtige leidende figuur uit het Duitse bezettingsapparaat. Het materiaal daartoe is ons ver strekt door het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentic te Amsterdam, dat te Berlijn in de persoonlijke correspondentie van Rauters chef, Himmler, een groot aantal brieven van Rauter aantrof en copieerde. Bovendien voerden twee vertegen woordigers van het rijksinstituut, prof. mr. N. W. Posturaus en drs. L. de Jong, begin 1347 dus nog voor zijn berechting urenlange gesprekken met Rauter in diens cel. waarbij Rauter vrijelijk aan het woord werd gelaten. Passages uit die gesprekken, indrukken over Rauter van drs. de Jong, zoals hij die na elk onderhoud voor zich zelf noteerde, en gedeelten uit brieven van Rauter aan Himmler laten wij hier volgen. DE JODENVERVOLGINGEN. „Op 15 October worden de Joden in Nederland vogelvrij verklaard", zo schreef Rauter op 24 September 1942 in een geheime brief aan de Reichsführer-S.S. und chef der Deutschen Polizei. Heinrich Himm ler, en hij vervolgde: „Dan begint een grote politieactie, waarbij niet alleen Duitse en Nederlandse po ll tieorganen. maar ook de geza menlijke afdejingen der N.S.D.A.P., de organisaties van dc partij, van de N.S.B., van de Wehrmacht be trokken zullen worden. Iedere Jood die ergens in Nederland wordt aangetroffen, wordt naar de grote Jodenkampen overgebracht. Dus kan geen enkele Jood zonder voor keurstempol zich meer in Neder land verloren. Tezelfdertijd maak ik een begin met publicaties, waar in ik bekend maak, dat het ver mogen van Ariërs, die Joden ver stopt gehouden of over de grens gesmokkeld hebben, of die P.B.'s vervfilst hebben, in beslag wordt genomen, en dat de daders naar een concentratiekamp worden ge stuurd dit alles om de vlucht van dc Joden, die in grote omvang begonnen is, te voorkomen. De nieuwe honderdschappen van de Nederlandse politie gedragen zich inzake de Jodenkwestie uitstekend en nemen dag en nacht honder den Joden in hechtenis. Het enige gevaar, dat hierbij-optreedt, is de omstandigheid, dat hier en daar een der polltie-agenten wat al te ver gaat en zich verrijkt met Joods bezit. Ik heb bevolen, dat de be palingen van het S.S.- und Polizei- gericht ten overstaan van dc vol ledige honderdschap voorgelezen worden. Het Jodenkamp Westerbork is al helemaal gereed, het Jodenkamp Vught zal 1015 October klaar komen. Heil Hitler. Uw dienstwillige dienaar, Rauter S.S.-Gruppenführer". Tijdens zijn proces beweerde Rauter, dal, hij van het lot der gedeporteerde Joden tot na de Duitse capitulatie onkundig was gebleven. Hij zeide er voor het eerst van gehoord te hebben in de gevangenis te Arnhem, waar prof. Posthumus en drs. de Jong het herrf hadden verteld. Over dit gesprek schrijft drs. de Jong het volgende: Tijdens ons onderhoud met Rau ter, op 3 April 1947 in dc gevan-y genis te Rotterdam, confronteerden wij Rauter voor de eerste maal in onze gesprekken met het lot dei- Nederlandse Joden, die op zijn bevel opgejaagd, opgesloten en ge deporteerd waren. Fragmenten uit zijn brieven werden hem getoond, waaruit een overijverig Jodenver volger sprak. Passages werden voorgelezen uit een toespraak, door hem ln 1943 gehoudcn( waarin hij de S.S. tot onbarmhartig optre den aanmaande). Er vielen lange pauzes in het gesprek. Zakelijk kreeg hij te horen, wat er in Auschwitz, in Sobibor, op bevel van zijn aangebeden Relchsführer- S.S. met zoveel tienduizenden man nen, vrouwen en kinderen gebeurd was, die hij uit Westerbork door gezonden had. „Ich habe es nicht gewusst", „Maar hebt u zich nooit afge vraagd, wat het lot zou zijn van al die zuigelingen en ouden van da gen en invaliden, die u midden in do winter in goederenwagens naar Polen Het rijden?" vroeg prof. Posthumus. „Es war Krieg". „De mensen, die in 1042 doorge zonden werden, waren op het eind van het jaar bijna allemaal al dood. Wanneer de trein Westerbork ver liet,- gingen de mensen hun dood tegemoet. En die regering van u, deze heren wilden de wereld re geren. Begrijpt u nu misschien de afschuw, die wfj allen voelen, en de schuld, die op het Duitse volk rust?" Rauter zweeg. Een bedremmeld zwijgen. Voor het eerst. „Sie haben eincr sehlechten Saelie gedient". In de stilte viel slechts één woord van Rauters lippen: „schick- sal". PIJNLIJK PUNT. In gesprekken, die de belde ver tegenwoordigers van het rijksin stituut eerder met Rauter hadden gevoerd, hadden zij enkele malen vluchtig over de deportatie der Joden in concentratiekampen ge sproken. Dc volgende passage komt voor in de indrukken, die drs. de Jong na afloop van het vierde gesprek op schrift stelde. „Het is net of je Rauter op zijn geestelijke eksterogen trapt, wan neer je hem iets vraagt over het voor hem zo pijnlijke punt: de deportatie en uitmoording der Jo den. Gisteren bijvoorbeeld, vertelde hij van de mannen van de Ord- nungspolizei die met de Joden- transporten meegingen naar een kamp in Silezië. „Weet u de naam?" Hij zei van niet. „Ausch witz". „Ach ja". Hij loog m.i. Ik vroeg hem toen. of hij die bewa kers wel eens gevraagd had naar het soort kamp waar die honderd duizend mensen afgeleverd werden. Nooit! Of hem dat niet interes seerde? Nee, hij had er niet naar gevraagd. „Ich wusste ja gar nicht, dass al die Leute dort vergast wurden". Daar vroegen we hem toch helemaal niet naar. Maar hij vond het nodig, zich im voraus te verdedigen. Verdacht." „GIER UIT DE ALPEN». Rauter was geen Duitser geen „mol"'. Hij was op 4 Februari 1395 te Klagenfurt in Oostenrijk gebo ren en meldde zich in 1914 als oorlogsvrijwilliger bij het Karin- thlsche eerste regiment bergtroe pen. Hij was een militair in hort en nieren, die in het vaarwater der Duitse hatlonaal-socialistischc beweging verzeild geraakte, nadat hij uit Oosetenvijk was verbannen. Met de katholieke kerk verbrak hij in 1936 alle banden en aange zien zijn voornamen Johann Bap tist Albin hem te week voorkwa men, syncopeerde hij die tot har dere Hanns A. Hij was nog nim mer in Nederland geweest, toen Himmler hem einde Mei 1940 tot „Höhere S.S.- und Polizeiführer" in Den Haag benoemde. Bij dit eerste gesprek fungeerde een der medewerkers van het I rijksinstituut. Joop Spamaay. als stenograaf, Spamaay was tijdens de bezetting op last van Rauter gearresteerd en opgesloten in de zelfde gevangenis, waarin nu Rau ter verbleef. „Ik had het onder houd met gemengde gevoelens te gemoet gezien," zo schrijft drs. de Jong in zijn eerste indrukken over Rauter. „Enerzijds de span ning de man te ontmoeten, die misschien meer dan iemand anders verantwoordelijk was voor de dood Van tienduizenden Nederlan ders, die misschien persoonlijk de razzia geleid had. waarbij mijn eigen naaste famiLie werd opge pakt om niet terug te keren anderzijds het gevoel, of we hem baas zouden kunnen, of we hem „aan" konden. Daar zaten wij met z'n drieën op hem te wachten in een cel voor Sparnaay in het bijzonder was de wereld absoluut „verkeerd", Een zekere voldoening zat er wel in. De deur ging open. Een lange gestalte dook naar binnen. Rauter. Eerste indruk: wata is die man afgrijselijk mager en vervallen, net een vogelverschikkcr. Wij vroegen hem te gaan zitten. Prof. Posthumus had het zo inge richt dat hij met zijn gezicht naar het licht zat, zodat we hem goed konden observeren. In de loop van het gesprek deed Rauter me steeds meer denken aan een oude gier. die op een rotspunt zit. met ingetrokken, brede vleugels en de scherpe kop met felle bek naar voren. Een gier uit dc Alpen, vergezeld geraakt ln Nederland Hij begon te vertellen over de eerste wereldoorlog, toen hij 19 was. Sprak met gloed van de frontkumeraadschap. Zijn hele be oordeling van mensen was op het milltairistische afgesteld. Dat wa ren de categorieën waarin hij voel de en dacht. Dat was ook de overheersclien- de indruk van het verhaal dat hij deed. Die man had nooit een normaal leven gezocht. Na de eer ste wereldoorlog alleen maar ge vechten waarbij hjj haantje-de- voorste was. Blijkbaar was hij een geboren leidersfiguur, geboren bendehoofd. Heel goed te begrij pen met zijn lange gestalte. Het woord cultuur kwam niet over zijn lippen. Niets over kunst, boe ken, films, toneel, vrouwen. Hij was pas getrouwd toen hij 42 was. Voor niets had hij tijd gehad. Al leen maar roverhoofdman gespeeld en ervan genoten". VOETBAL K.N.V.B. afd. Zeeland ZATERDAG COMPETITIE 2e Klasse A. Krabbendijke II gaat re gelrecht op de titel af. S.N.P. was Zaterdag het slachtoffer der toekomstige kampioenen (3i) en- zal ook wel niet in staat zijn om in de returnwed strijd a.s. Zaterdag het puntje aan Krabbendijke II af te ne men, waardoor Wolfaartsdijk nog op gelijke voet zou kun nen komen. Kattendijke zette, de goede resultaten der laatste weken niet voort en werd in Rilland geklopt (4—0). B. Wissekerke eindigde zo als het begonnen is namelijk met nulwinstpunten door ccn twaalfde nederlaag tegen Wol faartsdijk II (1—5). Evengoed een keurig voorbeeld dat Wis sekerke ij als goed verliezer gegeven heeft! JUNIOREN Groep A. I. KoudekerkeMid delburg I 2—4; R.C.S. I—Goes I 1—0. Groep A. II. Lewed. Boys De Zeeuwen II 10; Patrij zen—Goes 3—3: Rilland-Bath— Robur 24; Middelburg II— Yerseke 04; KapelleKrab bendijke 40. Groep B. II. Oostburg—De Zeeuwen 2—2. Groep B. III. Walcheren II R.C.S. II 13; Schoondijke Vlissingen III 92. Dc directeur van „Aviolan- da". P, v. d. Velde, die aan de Duitsers vliegboten heeft gele verd, werd tot een jaar gevange nisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en een boete van f 30.000 veroordeeld. 16. „Houden U vast!" zei Habbc Kratsch tegen Kappie. „Ikke hebben eneschfln- lantaarn! Wij kjjken!" „Het is verschrikkelijk!" riep Kappie. „Kunnen we dan niets doen? Die arme maat!" „Kalmte bewaren!" zei Habbe Kratsch, lie intussen zyn zaklantaarn uit zijn broeJczak' gehaald had. By het schijn sel daarvan zagen ze heel ver bene den zich ln de diepte de gestalte van de maat, die uit iets kroop, dat wel op zand leek. „Alles is die orde!" zei Hebbe Kratsch toen opgewekt tegen Kappie. „Er is genen vuil aan die lucht. Die man ts niet gedeerd!" „Hoe kunt U dat nu van hieruit zien?" zei Kappie. „Ikke zien dat het zachte zand is!" zei Habbe Kratsch. „wy niet hoeven langs die touw naar beneden daal. Wij ook vallen en wij daar zijn in ene se conde!" „Ook vallen?" vroeg Kappie. „Ik denk cr niet aan!" Amsterdamse Beurs 14 Maart 15 Maart. Nederland 1948 (3'/4) 100% 100', dito 1947 (33 96% 96% dito 1937 3 96% 96% Dollar-lening 1947 3 98% 98»% Investeringscert. 3 97»% 97% Nederland 1962—64 97 97% Nederland 1062—64 97% 97% Nederland 1962—64 97% Nederland N.W.S. 2% 97% Spaarc. f 100 2% 100% 1007/g Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 96% 96% Ned Ind. Hand. B 107% 107% Ned. Handelmij. 154 151 AKU 135 155 Va Bergh's Jurgens 282 281'A Calvé-Delft 128 126 Centrale Suiker 150% 150 Kon. Ned. Hoogovens 175 176 Unilever 233% 233% Ned Kabelfabriek 257% 251 Philips 219 221% Wilton Feyenoord 158 157% Biliton Kon. Petrol. Mij. 286% 287»% Amsterdam Rubb. 146% 144 H.A. Lijn Kon. Paketvaart 164% 164 Ned. Schcepv. Unie 161% 161% Rotterdamse Lloyd 147 147»% Stv. Mij. Nederland 159»% 160 Handelsver. A'dam 155 154% Deli Batavia Mij. 120% 121% Deli Mij. 137% 136% Anaconda 32% 31% Bethlehem Steel 97% General Motor 60% Kennecot 49% 49»% Shell Union 36% 36% Baltimoro Spw. 8% Miss K.T. Spw. New York Cantr Spw. 10% Pennsylvania 14% De beurshandel gaf Dinsdag niet de minste tekenen van expansie. Integendeel scheen het wel alsof de ondernemingslust van het pu bliek nog kleiner was geworden. In geen enkele afdeling van de markt ontwikkelde zich affaire van betekenis en daarbij was de koersontplooiing onregelmatig. De toonaangevende aandelen van de locale markt waren bij de opening mereridecls. wat hoger dan Maan dag bij het slot. doch vertoonden weldra een neiging tot achteruit gang. totdat ln het laatste gedeel te van de beurstijd de stemming weer vaster werd en in n^enoeg alle rubrieken werd bij het^lot op ongeveer het hoogste punt van de dag gehandeld. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Bevallen: R. Mouthaan—Burger, z.; M. Blok—Kruijf, d.; C. M. Vis servan de Grijp, d.; E, H. de ZwartAveling, N. Rouw— Louisse, z. Ondertrouwd: J. C. van Sprang 57 j. en E. Le RoiJ, 54 j.; L. Lan- dowski, 35 j. en M. A. van Dom melen. 23 j.; N. II. van der Hei den. 28 j. en J. C. van Stee. 27 j.: E. van Asselt, 22 j. en A. Roedema, 22 j. Getrouwd: W. L. Bliek. 48 j. en I. K. Bausz, 41 j.; J. A. Poer- stamper, 30 J. en M. de Nooijer, 32 j. Overleden: F. Steenaard, 70 j.; J. H. van Breugel, 66 j. IIEINKENSZAND. Getrouwd: J. L. Raas, 32 J. en C. Uitterhoeve, 26 j. Overleden: M. Verdonk, 83 j.; DONDERDAG. Het Concertgebouworkest ls sedret lang bekend om zijn voortreffelijke Mahler-vertol- kingen. Vanavond wordt de derde symphonie van Mahler uitgevoerd met medewerking van Annie Woud, een jongens koor van Willem Herpe en het Vrouwenkoor van „Toonkunst" Het geheel staat onder leiding van Elrich Kleiber <H. II 20.15), De N.C.R.V. begint vandaag met een serie „Beroemde con certen". De reeks wordt ge opend met het vioolconcert in D van Beethoven gespeeld door Yehudi Menuhin met het Lu- zerner Festival Orkest o.l.v. Wilhelm Fürtwangler (H. I 23.15). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws: 9.40 Schoolradio; 10 Orchestre de la Société du Conservatoire o.l.v. Fe lix Weingartner; 10.45 Fragmenten uit „Paulus" van Mendelssohn; 11 De Zonnebloem: 11.40 Schoolradio; 13 Nieuws: 14 Marinierskapel der Kon. Marine; 15 Bekende orga nisten spelen voor u; 15.15 Kamer orkest o.l.v. Maurits v. d. Berg; 17 Het Radlojcugdjournaal; 18.30 Ned. StrUdkr.; 19 Nieuws; 19.15 Nederlandse organisten spelen eigen werken; 20 Nieuws; 20.15 Een studio Steravond: 22 Boston Symphonle-orkest; 22.25 Duo Ge orge van Renesse Felix de No bel; 23 Nieuws: 23.15 Cycïus: „Beroemde concerten". Hilversum XX: 7 en 8 Nieuws; 9 Gramofoonmuziek; 10.13 Arbeids vitaminen; 11 Ochtendconcert;. 12 Joop Walvis bespeelt het orgel van het Passage theater te Schie dam; 13 Nieuws; 14.15 Solisten concert; 15 Voor de zieken en ge zonden; 16 Van vier tot vijf; 17 Kaleidoscoop; 18 Nieuws; 39.10 Avondschool voor Jong en oud; 20 Nieuws; 20.15 Concertgebouw-or kest; 23 Nieuws. Brussel-Vlaams (322 M.)7. 8. 9. 13, 17.05. 19. 22 en 22.50 Nieuws; 12 Lachte gram. muziek: 15 Mu ziekgeschiedenis; 20 Verzoekpro gramma; 21 Verzoekprogr.; 22.15 Kamermuziek. Brussel-Frans (484 M.): 7, 8, 13, 19.45, 22 en 22.55 Nieuws; 13.15 Casinoprogr.; 14 Gram. muziek; 19 Lichte gram. muziek; 20.15 Her denking sterfdag Chopin; 21.45 Lichte gram. muziek. Engeland-Home Service (343 M.) 9, 14, 19. 22 en 24 Nieuws; 13.30 Voor de arbeiders; 19 30 Rossini; 20.30 Het „Trio de Trtste"; 23.20 Vragenbeantwoording. Engeland-Light Program (1500 en 262 M.): 10.20, 23 en 0.56 Nws.: 13.30 BBC Theater orkest; 15 Voor de vrouw; 19.45 Hoorspel; 21,30 BBC Variété orkest; 22 Gevar. progr. FEUILLETON ZON EN MAAN. 17 Maart: Zon: op 6.51 onder 18.47 Maan: op 23.02 onder 7.52 Verlaten! Dit woord vormde steeds weer de echo in Beate's gedachten, wanneer ze zich een enkele maal intensief met haar toestand bezig hield. Ze leefde maar troosteloos voort als een schaduw. Peter verkeerde in zorg over zijn jonge meesteres en in zijn radeloosheid zocht hij Emma op; „Er moet iets gebeuren", meende hij. „Waarom komt dr. Kruger niet meer en doet die niets voor de Juffrouw?" vroeg Em ma. „Hij komt van tijd tot tijd wel eens, maar ze wil hem niet ontvangen. En inbreken kan de dokter tenslotte öbk niet bij ons", bromde Peter. „ik zal wel eens met hem gaan praten". Met deze woor den trok Emma haar mantel aan om zich naar de woning van de medicus te spoeden. Dr. Kruger was juist dood moe van een gehele reeks visi tes thuis gekomen. De griep epidemie nam weliswaar iets af, maar zij gaf hem toch nog handen vol werk. Hij vond zijn zuster en Sabine Reuders ge dienstige in de huiskamer. „Dokter, u moet eens naar me luisteren", begon Emma, zonder verdere inleiding. „Die juffrouw Mengelberg maakt het niet lang meer, als er niet spoedig iets gebeurt. Ze moet hier vandaan, anders kunnen we haar binnenkort naast haar oom begraven". „Ik kan juffrouw Mengelberg helaas niet dwingen Hassel- feurde te verlaten", antwoord de de dokter verdrietig. „Ze is tenslotte een volwassen mens. En om haar geheel alleen op reis te sturen, zou bovendien geen zin hebben. In de toe stand, waarin ze verkeert, heeft ze gezelschap nodig, dat haar een beetje opbeurt".. „Dat heb ik zojuist ook al met uw zuster besproken", viel Emma hem haastig bij. „De kuur, die u juffrouw Reuder hebt voorgeschreven, heeft wonderen verricht, want haar brieven zijn weer net zo opge wekt als vroeger. 'Je kunt wel merken, dat ze weer helemaal de oude is. Nu moet u er voor zorgen, dat juffrouw Beate ook een poosje weg komt". „Ja, ja, dat is gemakkelykcr gezegd dan gedaan. Ik kan die jongedame toch bezwaarlijk eveneens achter dr. Reuder aansturen, Emmaj" „Nee, dat gaat natuurlijk niet. Maar juffrouw Beate heeft immers nog haar achter nicht. Ik heb die juffrouw Ire ne weliswaar nooit goed kun nen uitstaan, maar ze is in iedre geval vrolijk en opge wekt. Ze heeft zelfs de oude kapitein af en toe nog wel eens wat weten op te vrolijken allicht, dat ze het dan met juffrouw 'Beate ook klaar speelt. En een mama heeft ze immers ook nog. Nu heb lk zo gedacht: als u die drie dames nu eens samen op reis kon la ten gaan. Ik geloof stellig, dat de juffrouw daar baat bij zou vinden. Geld is er genoeg én ze behoeft niet te sparen. Wat denkt u van dat plannetje, dokter? Lijkt het u niet goed?" De medicus knikte instem mend. „Dat dunkt me werkelijk nog zo. gek niet, Emma. In ieder geval weet ik ook geen ander gezelschap, want dc kennissen kring van juffrouw Mengelberg was hier niet zo heel groot. Ik zal me direct met de dames Larsen in verbinding stellen cn alles breedvoerig uiteen zetten. Misschien kan ik ze er eerder toe overhalen, wanneer ik een, bekende badplaats voorschrijf; dan behoeven juffrouw Irene en haar moeder zich niet in een of ander klein nest tc begra ven. Dat is trouwens voor juf frouw Mengelberg ook beter. Die moet eens iets nieuws zien, wat afwisseling hebben en de nodige verstrooiing. Ik beloof je. Emma. dat ik vandaag nog zal schrijven". (Wordt vervolgd) 17 Maart Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee u.+NAP 3.28 2.44 4.00 2.60 4.53 2.60 5.11 1.64 Hoog Water U.4-NAP 15.57 2.42 16.29 2.58 17.27 2.60 17.41 1.72 u.—NAP 10.00 2.41 10.40 2.55 11.25 2.71 10.39 1.77 Laag Water -NAP 22.08 2.06 22.48 2.23 23.32 2.37 22.44 1.43 De Heer en Mevrouw C. VAN REEMST—MIDDEL VEEN geven met grote vreugde kennis van do ge boorte van hun Dochter ANNIE ELIZABETH (ANNELIESJE). Middelburg, Oud-Beijerland, Oostdfjk 81, 12 Maart 1949. Ondertrouwd: K. MALCORPS en F. DE HULSTER. Huweiyksvoltrekking 31 Maart 1949. Middelburg, Park de Griffioen 24 Schoondyke, Molenstraat 38 Toekomstig adres: Hel- sinkistr 6, Oostburg. Chr. Lagere Landbouw school, Middelburg. Aangifte van leerlingen voor het nieuwe schooljaar, kan tot 1 April a.s. monde ling of schriftelijk geschie den bij het hoofd der school, J. K. VOOGD, St. Pieterstraat 44. Middelburg. Gegadigden moeten het 7e leerjaar hebben doorlopen of niet meer leerplichtig zyn. '*#****#*.»********•-:(- :H Vrijdag 18'Maart a.s. hopen D.V onze ge- hefde Ouders, Be- huwd-, Groot- en Overgrootouders, JACOB ROELSE X en PAULINA LOUS, jj: hun 45-Jarlgc echtver- eniging te herdenken. Dat by deze jaren noff vele gevoegd mo- gen worden, is de wens van hun dankbare Kin- :j: deren. Behuwd- en Kleinkinderen en Ach- terkleinkind. Westkapelle, Maart 1949.' Vooraanstaande Essence- fabriek vraagt vertegenwoordiger in vaste dienst, goed inge voerd bij de levensmidde len- en drankenindustrie, voor de provinciën Lim burg. Brabant en Zèeland. Leeftijd tot 40 jaar. Alleen zy, die recente bewijzen van verkoopkracht kunnen overleggen, gelieven te re flecteren. Sollicitaties met pasfoto onder opgave van antecedenten en referenties lett. D 15, Bur. P.Z.C., Vlis singen. Geheimhouding ver zekerd. Te koop pracht hennen, eerste leg. F. CHRISTI- AANSEN, Dishcck. Koude kerke. f Firmo A. R. DE MUYNCK Middelburg, L. Noordstr. 45, Tel, 2086 Goes, Lange Kerkstraat 9, Telefoon 2039 VOOR Die werkelijk steun geeft, zijn wij nog steeds de vooraan staande zeek in Zeeland. MEDISCH VERANTWOORD! 'Jrccus Bandage! >.H. UN6£ VQMtyflAtf 5F55 - TEUT. 24Ö0 Mogen wij U wenken, aan 't volgende te denken: La kentjes cn sloopjes voor kinder led. en wiegjes. Voor 6.84. Luiers voor 0.92 -f- 3 pnt. Moltononderleg- gers (zonder punten) voor 1.03. Wieg- en led. zeiltjes HEBT U STOF OF MATERIAAL? Wij maken voor U: Fiets tassen, Actetassen, Bood- schaptassen, Reistassen, Klompsokken, Damestassen, luxe lederwaren, Beugeltas sen, enz. enz. Reparaties worden door ons vakkundig uitgevoerd. P. H. A, ROOVERS Viasmarkt 9 Middelburg mm Ambtenaar justitie, op wachtgeld zoekt voor hem passend werk, incas seerder (borgsom aanw.); contröle- of informatie werkzaamheden. Br. lett. B 14, Bur. P.Z.C., Vlissin gen. Telefonisch aangesloten onder No.. 194 L. F. VERHULST Café „VIER EMMERS" Marlet Oostburg. Mevrouw VAN STOLK— HAHN, Voorschoterlaa.n 117a te Rotterdam, telefoon 27666, vraagt MEISJE v. d. en n. Goed kunnende koken. STEEDS IETS APARTS brengen wij in onze afdeling geschenken. In Tin: vazen, kannen, eicrstellen, serviezen, enz. in verzilverd: eierstellen, roomstellen, lepeltjes, enz. Verder sigarettenkokers, poederdozen, siga- rettenstandaards, boterwarmers, botervlootjes te veel om op te noemen. Neemt U vrijblijvend een kykje in de St. Janstraat (by Langcdelft), Middelburg, telefoon 8221. De zaak waar U goed, dus voordelig koopt. MIDDELBURG ONGELOOFLIJK ENTOCH WAAR Want wy komen Donderdag 17 Maart 1949 van 115 en 79 uur en Vrijdag 18 Maart 1949 van 115 en 79 uur in het Ned. Koffiehuis, Dam 21, Middelburg, met een zeldzame collectie New look Bontmantels van fabriek naar gebruikster Nimmer kreeg U kans om tegen uiterst lage pry zen in bezit te komen van een bontmantel. Vry entrée zonder verplichting. Veiling Donder dag 7 uur. Wy geven U één raad: Kom beslist even kijken. Nu reeds zomerprijzen. NU KOPEN. GELD BESPAREN KON U NERGENS SLAGEN, BIJ G.V.B. O AAN VRAGEN. Ook voor V hebben w(j een BONTMANTEL. AANBESTEDING Het bestuur der waterke ring van de calamiteuze Adornlspolder zal op Vrij dag 8 April 1949, voorm. 10 uur, in de Stadsherberg bij P. CORNELIS, te Nieuw- vliet,, in het openbaar onder nadere goedkeuring aanbe steden Het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 80 April 1950, der waterkerende werken van de polder. Aanbesteding volgens par. 2 der in 1942 gewijzigde A.B, Bestek en nota van inlich tingen tor inzage van 25 Maart af by de waterbouw kundige te'Cadzand. Het bestek is van gemel de datum verkrijgbaar by de Secretaris-Ontvanger ad 1, afgehaald, of 1.10 per post. Aanwijzing uitsluitend op 2 April, voorm. 10 uur, bij P. CORNELIS voornoemd. De inschryvingen mogen op ongezegeld papier wor den gesteld. Het Bestuur voornoemd, ADR. BRAKMAN. Voorzitter. P. BRAKMAN, Secretaris-Ontvanger. Nieuwvliet, 16 Maart 1949.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3