NIEUWS UIT ZEELAND Bouwvakarbeiders-bond te Middelburg jubileert Verhoging van pensioenen Verwoeste stadskern van Middelburg St Eligiuskerk te Oostburg in gebruik genomen Besluiten van Middelburg s gemeenteraad Walcheren. fl-genda Tweede Kamer Kamerleden zijn nog niet tevreden De Tweede Kamer heeft in haar zitting van Dinsdagmid dag eerst een aantal zg. klei ne wetsontwerpen zonder dis cussie afgedaan, waarbij slechts enkele opmerkingen van de zijde van de Kamerle den werden gemaakt, Daarby bevonden zich de wetsontwerpen tot het verle nen van ccn tijdeiyke bijslag op de uitkeringen ingevolge de noodwet-ouderdomsvoor ziening en tot wyziging van de kinderbijslagwet voor Inva liditeit*-, ouderdom*, en we zenrentetrekkers. De kosten van deze voorzieningen worden op resp. 61.:; en 1.1 millioen gulden geraamd. PENSIOEN VERHOGING Daarna kwam in behande ling het wetsontwerp tot wtfziging van de wet van 5 November 1918 tot verhoging van de pensioenen met een toeslag. Door deze wyziging wordt voor hen, die een pen sioen genieten, dat by bedoelde wet met een toeslag van 100 pet. van het pensioen verhoogd is. het maximum van 500 voor eigen pensioen en van 350 voor weduwen- pensioen verhoogd tot onder- scheldelyk 600 en 500. De heer van Sleen (Arb.) betoogde, dat de minister slechts op één punt tegemoet komt aan de wensen, welke de Kamer destijds bij de mo tie van Sleem ter kennis van de legering heeft gebracht. Spre ker diende een amendement in ten einde voor de tussen .1922 en 1934 gepensionneerder. een verhoging toe te passen van 25%. voor de groep 1935- '39 van 30% en voor de groep 1940- 45 van 35%. Ook de heer Stapelkamp (AR) meende, dat het voorstel niet aan de billyke verwachtingen voldoet en de heer Ritmeester (V.V.D.) pleitte speciaal voor verhoging van de weduvvenpensioenen. De heren Gortzak (C.P.N.) en Dassen (K.V P.) hadden eveneens bezwaren tegen het ontwerp. Minister Van Maarscveen vond het amendement-Van Sleen onaanvaardbaar. Deze toonde zich toen bereid het in te trekken mits de minister wil beloven, dat de regering binnenkort met een verbetering komt. De heer Van Maarseveen vond dit echter een zaak voor de Ministerraad. De heer Gort zak wilde de gehele pensionne ring herzien hebben. Hierna werd het wetsontwerp goedge keurd. Ook het wetsontwerp, dat dient tot wijziging van de wet Zuivering Kunstenaars en waarin wordt bepaald, dat de centrale ereraad zaken, welke nog niet afgedaan zijn door een ereraad voor de kunst, beslist in eerste en hoogste ressort, werd aanvaard. Een amende ment van de heer Goedhard (Arb.). waarin wordt voorge steld de centrale ereraad aan te vullen met personen, die eerder in de ereraden, welke in eerste ressort recht deden, zit ting hebben, werd overgeno men. Dr. Samuel wendt zich tot Kamers en regering Dr. J. Samuels te Amsterdam, over wiens methode voor de kanker onlangs een rapport is gepubliceerd, samengesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr. J. J. Brutel de la Rivière. heeft zich thans in een adres ge wend tot de Eerste en Tweede Kamer. Hij zegt in dit adres, dat het rapport van nul en ge- ner waarde is, omdat de circa 130 door hem genezen ver klaarde kankerpatiënten heb ben geweigerd zich door de commissie te laten onderzoe ken, en omdat de commissie bestond uit incompetente o£ hem vijandig gezinde perso nen. Het is aan geen twijfel on derhevig, aldus dr. Samuels in dit adres, dat het mij gelukt is. de oorzaak en de causale gene zing van kanker te vinden, te vens gaf ik de weg aan om deze ziekte prophylactisch te bestrijden. Het adres betoogt voorts, dat de rapporteur deze beweringen op generlei wijze heeft kunnen weerleggen en dat de door dr. Brutel ten onrechte gevoerde actie, vooral die in het buiten land. niet in het belang van Nederland en de Nederlandse wetenschap is. Dr. Samuels verwacht dat de Kamer hier over haar afkeuring uitspreekt en de minister van Sociale Za ken, met wiens goedkeuring deze actie klaarblijkelijk is ge schied, hierover interpelleert. Een adres van dezelfde strekking heeft dr. Samuels doen toekomen aan de rege ring. Steeds meer prijzen vrij* Het ligt in de bedoeling de gortpellcrijen binnenkort op aanvraag van grondstoffen te voorzien, zodat van schaarste geen sprake meer zal zijn. In verband hiermee is de maxi mumprijsregeling voor gort opgeheven. Ook voor Neder lands bier bij verkoop in fust en flessen is de prijs vrij gela ten.- Extra vlucht naar Batavia- Vrijdag a.s. zal een extra K. L.M.-Constellation, de Batavia, van Schiphol naar Batavia ver trekken met een lading van 4% ton post aan boord. Ook deze vlucht wordt gemaakt via Khartoum en Mauritius. Moeder liet haar kindje in de steek NIET TOEREKENINGS VATBAAR. Op 5 September 1948 werd in de hal van het Apollotheatcr te 's- Gravcnhagc een 2-Jarig kind ach tergelaten. De ouders waren aan vankelijk onvindbaar doch later werd in Rotterdam de moeder van het kind, de 26-jarige Aagje de H.—de B.. aangehouden. Deze jon ge vrouw stond thans voor de tweede maal terecht voor de Haag* rechtbank. Bij dc eerste be handeling was 1 Jaar en 3'maan den gevangenisstraf geëist. De op stellers van het ondertussen uit gebrachte psychiatrisch rapport /ijn tot de conclusie gekomen, dat het opzettelijk verlaten van haar kind aan deze vrouw niet als een strafbaar delict kan worden aan gewreven. Door haar gebrekkige ontwikkeling cn ziekelijke stoor nissen is zij niet toerekeningsvat baar. Aan de hand van dit rapport vroeg de officier van justitie dan ook ontslag van alle rechtsvervol ging cu opneming in ccn krank zinnigengesticht voor dc tijd 1 één Jaar. AFWIKKELING GELD ZUIVERING In dc tweede uitvoeringsbeschik king wet afwikkeling gcldzuive- ring heeft de minister van finan ciën dc regelen vastgesteld, vol gens welke de Nederlandse Bank ten behoeve van bepaalde hou ders van een optierekening gunning kan verlenen tot het over boeken op een helcggingsrekening van een bedrag, dat hel algeme ne maximum van f 3500 te bov gaat. Een dergelijke vergunning voor overboeking kan worden verleend voor tegoeden op optierekening, welke uitstaan op een in de be schikking omschreven spaarre kening of dcpositlerckcning. da terende van 30 Junt 1939 en se dertdien onafgebroken staande ten name van dezelfde houder. Bij de toepassing van deze faciliteit /.al worden uitgegaan van de stand van de spaarrekening of de de positorekening per 30 Juni '39 met dien verstande, dat bijboeking op optJerekening. teneinde tot een groter bedrag van de faciliteit te kunnen profiteren, wordt uitge sloten on In geen geval vergunning wordt verleend tot een groter be drag dan t 10.000.—. (Ingezonden mededeling) Horen in huis! Al» een kou of griep tJ ovemlt o plotielin* hoofd- of kietpijo komt opdagen. 1* het een uitkomst MIJiiMrdl peedera MJ de head te katten. Ott» 45 ex. Vragen van het C.HU.-Kamerlid Van der Feltz aan Min. In t Veld Speciaal bouwvolume gevraagd Het Tweede Kamerlid, de heer van der Feltz (CH.) heeft aan de minister van Wederopbouw schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister be kend, dat bij de verdeling van het bouwvolume voor '49 aan de gemeente Middelburg slechts een hoeveelheid van 68 woningen is toegewezen, waar van 28 van 251 m3 en 40 montagewoningen 2. Is de minister niet van mening, dat met een zo klei ne hoeveelheid bouwvolume herbouw van de verwoeste stadskern van Middelburg vol komen is uitgesloten, vooral omdat in verband met het bouwplan en met het stads beeld bedrijfspanden met woon ruimten van aanzienlijk grote omvang in de kern der stad behoren te verrijzen o. Biyft de minister bij zijn rede van 13 November 1948 te Nijmegen, waarin hij toe zegde in overweging te zul len nemen nieuwe voorzie ningen te zullen treffen voor de wederopbouw van steden als Rotterdam, Tiel, Middel burg en Nijmegen, waarvan het handelscentrum door de oorlog verwoest is. en "bij zijn uitspraak in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal op 20 Januari 1949 dat deher bouw van de verwoeste ker nen van Middelburg en nog enige verwoeste steden hem zeer na aan het hart ligt en dat hij zeker moet doen, wat in zijn vermogen ligt om te zorgen, dat deze verwoeste stadskernen in de kortst mo- Staatshoofd van Pasundan tweemaal beschoten. Op 't staatshoofd van Pasun dan. de heer Kusuma. die een tournée door het Oostelijk deel van de Negara maakte, is twee keer geschoten. Eenmaal ge schiedde dit van verre afstand met twee mortiergranaten. Er werden geen personen gewond, doch toen een Nederlandse pa trouille in een vuurgevecht met de benden raakte, werd een mi litair gewond. Textieldiefstal opgelost. Een maand geleden werd bij de Amsterdamse politie aan gifte gedaan van diefstal van een hoeveelheid wollen dames- japomtof en mantelstof ter warde van 17.000 uit een vrachtwagen van dc Noord- Brabant-expresse. Kortgeleden werden enige stalen ontdekt, die van het gestolen goed af komstig waren. De aanbieders werden in het oog gehouden en toen zij dezer dagen poogden goed te verkopen aan de oor spronkelijke eigenaar van de stoffen, liepen zij tegen de lamp. Ogenschijnlijk ging deze man op de koop in, waarna re chercheurs vijf „verkopers" en medeplichtigen kon arresteren. (Ingezonden mededeling) gelyke tfld worden herbouwd? 4. Indien het antwoord op deze vraag bevestigend luidt, is de minister dan bereid maatregelen te nemen, om de herbouw van bedryfspanden met woningen die voor de op bouw en het weer tot bloei brengen van het economisch leven in Middelburg absoluut noodzakelijk zyn, te bevorde ren en wil de minister daar om een speciaal contingent bouwvolume beschikbaar stel len voor de bouw va.n be drijfspanden met woonruimte ln die stadskern, opdat daar door de verwoeste stadskern van Middelburg in de kortst mogeiyke tyd zal kunnen wor den herbouwd 5. Zo de minister een zo danige beschikking zou willen nemen, zou de minister dan willen mededelen, binnen hoe veel tyd deze beschikking mag worden verwacht, opdat het gemeentebestuur van Mid delburg de nodige maatrege len kan treffen om aan deze beschikking van de minister zo spoedig mogelijk uitvoe ring te kunnen geven? EERSTE KAMER Verplichte deelname bedrijfspensioenfonds. Dinsdagmiddag heeft de Eer- te Kamer het wetsontwerp tot regeling van de verplichte deelname in een bedrijfspen sioenfonds behandeld. De heer Steinkühler (K.V.P.) vond d evoordelen van het ontwerp belangrijk genoeg om het te aanvaarden, maar de heer Regout (K.V.P.) dacht er anders over. Volgens dit lid beslist het incidenteel over de ppsitie der zelfstandigen. Men gaat er mee in de richting van staatssocialisme. De heer Mole naar (V.V.D.) verklaarde, dat zyn fractie aarzelt het ont werp te aanvaarden. Men heeft bezwaar tegen verbinding van consequenties aan de besteding der gelden in veiiand met de prijspolitiek, mits Wen afgeron de regeling voor de landbouw en vindt, dat dc minister te grote bevoegdheden krijgt. De heer Schipper (A.R.) was het niet duidelijk welke plaats de bedrijfspensioenfondsen zullen innemen in het kader der ou derdomsvoorziening. Nieuw gebouw P.Z.C. - Viissingen De gerestaureerde gebouwen der P.Z.C. in de Walstraat te Viissingen zijn Dinsdagmorgen zonder veel officieel vertoon in gebruik genomery- en daar mede is in de geschiedenis der Prov. Zeeuwse Courant een nieuwe mijlpaal gepasseerd. Het gebouw, in 1924 betrok ken, werd in de bevrijdings dagen zo zwaar gehavend, dat het nauwelijks mogelijk scheen om het weer op te knappen. Toch slaagde men daarin en voor het eerst sedert Novem ber 1944 zijn redactie en admi nistratie nu weer goed gehuis vest. Er werden door directie, ar chitect en aannemer, alsmede door vertegenwoordigers van het personeel hartelijke toe- ;praken gewisseld, die de be tekenis van deze dag onder streepten en waarin hulde werd gebracht aan de beide directeuren, de heren F. van de Velde te Viissingen en F. B. den Boer te Middelburg. Na mens het personeel werd door de heer J. Marijs aan de direc tie een door de heer J. H. Buising ontworpen smeedijze ren halklok aangeboden. Bankbiljettenregen te Viissingen Zaterdagavond had een win kelier uit de Walstraat te Viis singen zijn ontvangsten van de laatste dagen in een karton nen doos gedaan, met de be doeling deze doos mee naar huis te nemen. Hij plaatste de doos op zijn bakfiets en zette deze achter zijn woning. Hij vergat echter het geld mee naar binnen te nemen. Zondagmiddag waaide de doos open en enige honderden gul dens dwarrelden door de Wal straat. Verschillende voorbij gangers wisten diverse biljet ten van 100.bij de recht matige eigenaar terug te be zorgen. Er werden zelfs enkele ..papiertjes van tien" uit de dakgoot gevist. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar minder eerlijke vinders, die het geld in hun zak gestopt hebben. Bij het onderzoek kwam nog een andere zaak aan het licht. Eén vinder was nl. in het bezit van van bankbil jet van 100.—. dat echter nimmer in de doos geweest was. De politie vond dit na tuurlijk vreemd en voelde de man eens aan de tand. Deze bekende tenslotte, dat hij enige dagen geleden in Middelburg een som geld gestolen had. CONCOURS ZEEUWSE ZANGERS- BOND „ZANG VEREDELT". Het zangconcours van de Zeeuw se Zangersbond „Zang Veredelt" wordt dit jaar te Goes gehouden op Zaterdag 18 Juni a.s. in het Schuttershof. Als ontvangende ver eniging treedt op het gemengd koor „Arti ct Amlcitiae" te Goes. Gevallen voor het vaderland. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: KON. LANDMACHT Sold. Ie kl. H. J. H. in den Kleef. Heijthuizen; sold. H. J. Elnmahl. Kerkrade; sold le kl. J. de Groot, Huizen: sold. R. van Klinken. Nleuwweerdinge: sold, le kl. D. de Kok. Alblasserdam; sold. J. B. Krops. Odoorn; sold. H. F. Huttinga. Velsen; korp. C. Ma- gielse. Utrecht: sold, M. W. Op pers. St. Oedenrode: sold. A. G. Orval, Tegelen; sold. J. Sietses, Enkhulzen; sold, le kl. W. Breen, Goudat serg. N. H. Berendsen, O06terbeek; korp. K. van Dijk, Amsterdam: serg. R. H. Gademann, Didam; sold, le kl. G. van der Hout. Monster; sold. J. Huisman, Schipluiden: sold. M. H. de Jong. Vleuten; sold. A. Ju. Leiden; sold. J. Vermeulen,, Waddinxveen; sold. L. van Wilgen. Boskoop; korp. A. A. van der Hulst, Voorburg: sold. T. M. Hermans, Rotterdam; sold. J. W. van Winsen, Woerdgn; sold, le kl. T. G. M. Hulst. Bergh; sold, le kl. H. Koppenaat, Breezand; serg.-maj. J. Rusman. Haarlem: sold, M. F. Ahaus, Amsterdam; sold. J. G. Wlndmeyer, Rotter dam: sold. P. J. Haanraats, Eijgels- hoven; korp. G. Hanssen. Liesscl; korp. J. H. van Poortvliet. Nijme gen; sold, le kl. J. C. Dekkers. Eindhoven: sold. W. A. van Ger- wen, Valkenswuard; sold. N. Sijm, Wieringcrmeer; sold. P. S. Haves, Horn; 2e It* jhr. G. J. A. Schim- melpennlnck, Zeist: sold. F. C. v. Zundert, Hoeven: korp C. Boius, Nijmegen; serg. P. H. Schotte, Den Ilaag; serg, H. J. van Hassel, Den Bosch. Bisschop van Breda verrichtte consecratie Grote belangstelling Verbetering van het rundvee in Zeeland. De Prov. commissie ter be vordering- van Rykswege van de Rundvcefokkerij in Zeeland en tevens bestuur van de Ver eniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland heeft in haar, onder leiding van de voorzitter H. A. A. baron Col- lot d'Escury, in hotel Centraal te Goes gehouden vergadering besloten, de algemene vergade ring van deze vereniging op 5 April a.s. in 't Schuttershof te Goes te houden. Zulks in combinatie met de districts vergadering van het Ned Rundvee Stamboek. De spoorweg MechelenTerneuzen. Aan het voorlopige verslag der commissie van raporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wyziging van het negende hoofdstuk B der rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 gedeeltelyke overneming spoorweg Meche- len-Terneuzen) is het volgen de ontleend: Naar in de toelichting wordt medegedeeld, zou de „Société du chemin de fer international de Malines Terneuzen". niet meer zonder nieuwe overheids steun haar bestaan kunnen voortzetten. Verscheidene le den zouden gaarne vernemen hoeveel de oude overheidssteun bedroeg en hoe groot het Ne derlandse deel er van zou zyn, liet was Dinsdag; voor de Katholieke bevolking van Oost burg ccn blijde dag, daar de nieuwe Sint Eligiuskerk In ge bruik kon worden genomen. De bisschop van Breda, mon seigneur Jos Baeten, was voor deze plechtigheid naar Oost burg gekomen om de con secratie te verrichten. Dinsdagmorgen begonnen de plechtigheden reeds vroeg. Ge assisteerd door vele geestelijken verrichtte de bisschop eerst de ce remoniën binnen het kerkgebouw. De2e ceremoniën mochten niet door de gelovigen worden bijge woond. Te ongeveer half elf wer den de kerkdeuren geopend. Na- i-it eerst de leden van de vereni- ingen. voorafgegaan door vaan- Iels en bannieren, het kerkge bouw hadden betreden was het ruime gebouw spoedig geheel ge vuld. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema. Dc bisschop werd geassisteerd door deken A. Liovegoed. kape laan van Waes en een tiental an dere geestelijken. Het geheel was een indrukwekkende plechtigheid, na afloop waarvan de bisschop 't kerkgebouw verliet, voorafgegaan door een stoet van bruidjes. DE KERK. De St. Eligiuskerk is de eerste nieuwe kerk na de oorlog ln Zee land gebouwd. Het gebouw is op getrokken in bnslliekstyi en het InteVicur is zeer sober cn eenvou dig gehouden. Het daglicht krijgt toegang door hoog aangebrachte kleine ramen, waardoor er ln de kerk steeds een half duister is. De kerk biedt plaats aan 700 personen, doch daar hel aantal katholieken in Oostburg niet zo groot is. zal alleen het midden schip voorlopig gebruikt worden. wanneer zy verstrekt zou worden. Andere leden zouden gaarne van de regering nadere inlich tingen ontvangen nopens de positie, waarin de maatschap pij tijdens de onderhandelingen lcwam te verkeren, en die tot gevolg hadden, da.t zij om op heffing der consessic-verplich- tingen moest verzoeken. Weer andere leden uitten de vrees, dat het jaarlyks te kort van 300.000 tot 400.000 hetwelk ten laste van de exploitatierekening van de Nederlandse spoorwe gen zal worden gebracht, me de een ongunstige invloed zal hebben op de positie van het personeel dier spoorwegen, in het byzondc.r bij conjunctuur- omslag. Bij sommige leden was de vraag gerezen of het vervoer niet beter met autobussen zou kunnen plaats vinden. OFFICIERSOPLEIDING Dinsdagmorgen heeft in de Vlissingse H.B.S. de garni zoenscommandant van Middel burg, de majoor J. Poteboom, zyn laatste voorlichtingslezing gehouden over de mogelijkhe den tot officiers-opleiding. Het was een onderhoudend, in structief betoog, dat volkomen gespeend was van alles wat naar militairisme en oorlogs verheerlijking zweemde, maar- in alle eenvoud de aandacht vestigde op de noodzaak van een leger voor iedere moderne staat. De leerlingen vo.lgden het betoog met aandacht. In snel tempo door een lange agenda. Voordat de gemeenteraad vnn Middelburg Maandagmiddag de begrotingen voor 1949 ging bespre ken. werden in snel tempo enige andere agandnpunten behandeld. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder de he ren L. Gocdblocd en B. A. Hessc- link, die enige tijd ongesteld zijn geweest, welkom. Hij deelde me de. dat besloten is de drie nieuwe straten bij de Julinanastraat de namen Bernhardstraat, Beatrix- straal cn Irencstrnat te geven. De raad ging er mee accoord, dat de gasprijs met ingang van de meteropname over Maart cn April verhoogd wordt met 2 cent per m3. Met 15 stemmen voor werd ds. M. Enker benoemd tot leraar He breeuws aan het Stedelijk Gym nasium; ds. A. dc Vries, die num mer 2 op de voordracht stond, kreeg drie stemmen. Aan de heer J. Loenhoul werd met ingang van 1 Maart j.I. eervol ontslag ver leend als leraar aan de gem. avondschool voor Nijverheidson derwijs. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen. De heer L. Vink werd in vaste dienst benoemd tot leraar aan de Avondschool voor Nijverheidson derwijs, dc heren M. Hozee, A. dc Muynck, B. Kalkman. C. Wouters, J. van Dricl, H. Heyt. G. de Ru. M. v. Strien en C. P. Kant kregen een tijdelijke aanstelling als leraar aan deze school. Goedgekeurd werd een voorstel tot aankoop van 60 stenen nood woningen. De heer M. Wattcl (A.-R.) ver klaarde zich een tegenstander van huurverhoging voor de bewoners van de noodwoningen: de huren FILMS VAN DE WEEK Twee sprenkelende blijspelen. „De vrijgezel en het bakvisje" (The Bachelor and the Bobby-so- xes) met Cary Grant, Myrna Loy, Shirley Temple, Rudy Vallce cn Ray Collins; regie: Irving Rels. Deze sprankelende comedie, 'n satyre op de kalverliefde van ecn bakvisje voor een veel oudere ar tist, die voorbestemd is de man te worden van haar grote zus, is Hollywood ln top-vorm. Zuslief draagt haar echtgenoot-in-spé op. de kleine Susan (Shirley Temple) een lesje te leren, maar vóórdat dat geleerd ls, krijgt men de grap pigste situaties, die men zich den ken kan. opgediend en §teken al lerlei zotte personen hun neus in de affaire. Cary Grant was ge knipt voor de rol van de artist; als men hem bijvoorbeeld bezig ziet in jeugdspelictjes als zaklopen en aardappelrace, zal niemand ern stig kunnen blijven kijken. Al- hambra (Viissingen), biedt deze zonnige ontspanningsfilm deze week aan. „De hemd kan wachten" (Heaven can walt) met Gene Tler- ney, Don Ameclie, Charles Co- burn, Eugene Pallette cn Laird Cregar; regie: Ernst Lubltsch. Amerika pakt deze week goed uit! In Luxor (Viissingen) gaat eveneens een prachtig geslaagd blijspel vol milde humor cn amu sante dialogen, gemaakt door de meester-regisseur Ernst Lubltsch, die onlangs overleden is. In het maken van lichte comedies was hij onovertrefbaar; de „Lubitsch- touch" verzekerde een op hoog peil staand amusement. Zo ook hier de belevenissen van de licht hartige Henry van Cleve (Don Ameche) in de „gay nineteens". de vrolijke negentiger jaren. Er zit vaart on geest in, de rollen zijn kostelijk gekarakteriseerd cn de technische verzorging (de film is in kleuren) valt te prUzcn. „De lachende vreemdeling" (Shut my big mouth) met Joe Brown, Adele Mara, Victor Jor- en Fritz Feld; regie; Charles Bar ton. Ook Electro (Middelburg) brengt een flinke dosis humor, zij het humor van groffer soort. Joe Brown zien wij hier verkleed als een bekoorlijke jonge vrouw een schurkachtig man de das om doen. Hij heeft evenveel geluk als angst en wanneer hij en passant nog even een stel opstandige In dianen de vredespijp te voorschijn laat halen, is hij de held van de dag. Voegen wij er nog aan toe. dat dit alles zich afspeelt ln een wilder dan Wild Westen en dat Joe groter mond dan ooit tevo ren openspert, dan weet men, waar men deze week aan toe is. zijn, in vergelijking met die van dc nieuwe permanente woningen, al vrij hoog. De heer.Kögeler ant woordde, dat een huurverhoging landelijk wordt doorgevoeld. Eveneens werd besloten een cre- diet van f 27.177 beschikbaar te siellen voor uitbaggering van de binnenhavens en het kanaal langs de Loskade. Medegedeeld werd, dat wellicht ook Rijkswaterstaat het voor rekening van die dienst komende kanaa'lgedeelte gelijk tijdig zal laten uitbaggeren. De gemeenterekening 1947 werd voorlopig vastgesteld. Bij de rondvraag voerde onder meer de heer Hesselink (V.V.D.) het woord. Hij wees op de onge wenste toestand, dat men een van de belde kleedlokalen op 't sport terrein alleen kan betreden via het andere. De heer L. J. Geers ant woordde, dat opdracht is verstrekt om de kleedruimte uit te breiden en te verbeteren. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Drietal te Leiden (vac. D. Kuil man) J. J. Hietkamp te Rotter dam—Delfshaven, P. Kloek te Windesheiin en J. J. Koning te Gouda. Beroepen te Ellekom G. v. Mor sel te Sluiskil; te Vollenhove N. Koreman te Scherpenisse. Bedankt voor Puttershoek ds. E. S. de Lint te St. Phtüpsland. Aangenomen naar Rotterdam- C (vac. S. J. H. Kalf) C. A. Ko- revaar te Gouda. GEREF. KERKEN (ART. 31). Aangenomen naar Apeldoorn B. Jongeling te Sappemeer. Middelburg MOLENKIOSK IVORDT GEPLAATST Werklieden zijn Dinsdag op de Markt te Middelburg begon nen met de plaatsing van de zogenaamde „molenkiosk". De ze is verpacht onder voorwaar de, dat dc pachter tevens „mo lenbordjes" verkoopt, waarvan de opbrengst ten goede kornt aan het fonds voor restauratie van do Middelburgse molens. De eigenlijke kiosk, die een achthoekige vorm krijgt, wordt gemetseld door leerlingen van de Ambachtsschool. Boven op de kiosk wordt het grote mo del van een molen dat met zijn draaiende wieken -een uitste kende blikvanger is, aange bracht. Veere „SAMENWERKING" BESTAAT 40 JAAR. Zaterdagmiddag hield de onder afdeling der Z.L.M. „Samenwer king" ln café Wilholmina te Veere. ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan een fcestvergadering. Ver scheidene genodigden waren aan wezig. onder wie het college van B. cn W. Dc voorzitter, de heer Volkers. sprak ecn openingswoord cn gaf ccn overzicht over de afge lopen 40 jaar. De secretaris bracht verslag uit. waaruit bleek, dat de vereniging momenteel 54 leden telt. Hierna bracht burgemeester Jhr. I. F. den Boer-Poortugael in her innering hoe zwaar Walcheren ge teisterd was en welk een moeilijk, maar mooi werk cr in de toekomst nog te doen was. Mr. Schlingcmann. secretaris van de Z.L.M.wees er op, dat de vereniging in 1909, in dc zgn. ..goe de oude tijd", was opgericht. Daar na kwam de eerste wereldoorlog, waarna na een betrekkelijk kalme tijd, de landbouwcrisis aanbrak. Het meest heeft dc landbouw van de 2e wereldoorlog te lijden ge had. Spr. zcide dat er nu een tijd aan zou breken, die niet gemakke lijk zou zijn voor de landbouwers. Voorts voerden nog het woord de heer Cevaal, namens de kring Wal cheren, de heer L. Dingemanse. namens do Boerenleenbank en de, heer F. Castel. De voorzitter van de L.J.G. en Z.L.M. te Middelburg drong er bij hel bestuur op aan. ook te Veere een afdeling L.J.G. op te richten. Onder ziin leiding werden cr en kele aardige stukjes ten tonele ge bracht. Koudekerke UITVOERING „ZANG,LUST". Zaterdagavond gaf de ge mengde zangvereniging „Zang- lust" te Koudekerke, voor de tweede maal in het woderop- bouwkamp,, een zeer geslaagde avond. Het publick, dat bij de eerste uitvoering, wegens plaatsgebrek niet aanwezig kon zijn, kreeg nu gelegenheid om deze uitvoering bij te wonen OUDERAVOND Dezer' dagen hield de open bare school te Koudekerke een ouderavond welke door de ouders der kinderen druk werd bezocht. Het hoofd der school, de heer Mosselman, bracht verslag uit over de afgelopen jaren.. Hy sprak een woord van dank tot B. en W„ die hun volle mede werking hadden gegeven om de school, die door de oorlogs handelingen zoveel te lijden had gehad, weer ten spoedig ste in gebruik t.e doen nemen. Nadat de ouders in de gele genheid gesteld waren het werk van hun kinderen te be zichtigen. vertoonde dc heer Mosselman tenslotte enkele schoolfilms. Sedert 1894-ds er veel veranderd Deze weck herdenkt de afdeling Middelburg van de Algemene Ne derlandse Bouwvakarbeiders-bond haar 55-jarig bestaan. Omdat het door dc bezetting onmogelijk was in 1944 het gouden jubileum te vieren, heeft het bestuur gemeend aan dit feit bijzondere aandacht te moeten schenken: Zaterdagmid dag wordt een receptie gehouden en *s avonds een feestavond. Nog slechts twee Middelburgers, die van de oprichting af lid zijn geweest, zijn in leven; het zijn de heren W. Corné en N. Baljeu, welke laatste als secretaris en als penningmeester de bond heeft ge diend. In zijn woning in de Vol- derijstraat heeft deze oudp baas, die na een leven van hard werken als timmerman thans van een wel verdiende rust geniet, ons iets ver teld ever het ontstaan van de af deling. In de tachtiger jaren bestonden in Middelburg reeds een typogra fen- en een meubelmakersorgani satie. In die tijd ontstond een ge combineerde vakvereniging. De meerderheid van de leden be oefende het timmervak en het duurde niet lang of er werd be sloten een timmerJiedenveveniglng op te richten. Op 13 Maart 1894 werd deze vereniging geboren en kort daarna ondergebracht bij de Algemene Nederlandse Timmerlie- denbond. Omstreeks 1920 werd de ze opgenomen in de Alg. Ned. Bouwvakarbeiders-bond. Het spreekt vanzelf, dat men als voornaamste doel stelde de verbe tering van de positie der arbei ders langs organisatorische weg. En er viel heel wat te verbeteren. In die oude tijd gingen de tim merlieden met een heel karig loon naar huls: het uurloon bedroeg 14 cent en de werkloosheid was schrikbarend groot, want de bouw nijverheid in Middelburg had wei nig om het lijf. Dat was toen in Viissingen beter en daar werd dan ook 2 cent meer per uur betaald! Van vacantie was geen sprake, op feestdagen kregen de werknemers geen beuling, uitkering bij vorst verlet bestond niet. Voor arbei ders, die lid van de bond waren, was het bovendien veel moeilijker om aan de slag te komen dan voor hun collega's, die ongeorga n-seerd waren: vele werkgevers I sloegen de activiteit van de bond met wantrouwen gade! Sedert die dagen is er veel ver anderd cn zijn sociale verbeterin gen tot stand gekomen, waarvan men destijds niet had durven dro men. Het moet voor de jubileren de afdeling een voldoening zijn te weten, dat zij daaraan in de achter haar liggende 55 jaar krachtig heeft meegewerkt. MIDDELBURG. Woensdag Schuttershof: Feest avond Zeeuwse Bond Oud-Oor- logsvrljwilligers, 8 uur: Doops gezinde kerk: Lezing ds. H. J. P. Boekc v. Ver. Vrijz. Her vormden, 8 uur: Schutershof: Bijeenkomst Humanitas, 8 uur: Schouwburg: C.F.A. „Good bye mr. Chips", 8 uur; Kunst museum: Tentoonstelling Kunst van Bali, 1—5 uur; Elec tro: Dc lachende vreemdeling, 7 en 9.15 uur. Donderdag Schuttershof; Indra, 8 uur: Kunstmuseum: Ten toonstelling Kunst van Bali, 1 5 uur; Concertzaal: Lezing „De twee wetten". 8; Schouw burg: Bazar Zeeuwse Bond oud-Oorlogsvrijwilligers; Elec tro: Dc lachende vreemdeling, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag „Vrijgezel cn het Bakvisje', 7 en 8 uur. Luxor. „De Hemel kan wachten" 7 cn 9 uur; Concertgebouw. Kinder- en Familievoorstelling 2 uur: Heintje Davids, 8 uur; Strandhotel. „Zwerftochten door de natuur". Lezing dokter G. J. M. de Grecf. Donderdag. Voor bioscopen zie Woensdag. Concertgebouw: Heintje Davids, 8 uur. SOUBURG. Donderdag Rchoboth: Jaarver gadering Coöp. Boerenleen bank, 7.30 uur. DOMBURG. Woensdag Walch. Dolfijn: Le zing ds. G. H. v. Wlllenswaard. „Dc historische achtergrond van de Russische kerk 8.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2