PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Doodstraf geëist tegen Ridder van Rappard Fantaserende kruilebol schaakte 16-jarig meisje Pacific-Pact in de maak Begrotingen 1949 goedgekeurd BILT Ontslagen in de Sowjet-Unie Onderzoek naar wreedheden wordt voortgezet DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 61 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntljn. Pl.verv.: VV Leertouwet en EL A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 et per week; I 3.90 p. kw.; fr. p. p. 14.15 per kw- Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Maart 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrc» Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamlngstr 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorstctr. 55. tel. 2475 tb.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160, tei.21 HIJ WILDE AANSLUITING BIJ DUITSLAND. „Eén volk, één rijk, één Führer", dat was de leuze van dr. Ernst Herman Ridder van Rappard, de leider van de N.S.N. AP-, die Maandag voor het Haagse Bijz. Gerechtshof terecht stond. Deze thans 49-jarige ex-leider van een partijtje, dat voor 1940 6Ó0 tot 800 en in bezetting 10.000 leden telde, wordt ervan beschuldigd zijn „heimwee naar de eeuwige Duitse grootheid" in openbare propaganda-redevoeringen te hebben uitgedragen om het geestelijk verzet van het Nederlandse volk tegen de Duitsers te breken. Speciale opleiding in 1939 in Duitsland. In tal van artikelen in het N.S.N .A.P.-orgaan, voerde hij propaganda voor de aansluiting van Nederland bij Duitsland en wekte hij Nederlanders op om gemene zaak te maken met de Duitsers tegen de geallieerden. Hij liet kalken met slag zinnen als „Holland voor Hitier", „Neder-Duits weder Duits" en „Duits is ons bloed". In Maart '41 is hij als Unter- scharführer tot de S.S. toege treden. Als getuige werd de levens middelenfabrikant J. H. Scharff uit Amsterdam gehoord, die voor de bezetting secretaris van de N.S.N.A.P. is geweest. Ge tuige, reeds op vrije voeten, verklaarde, dat de partij van de Duitsers geld ontving. De leider kreeg een maandsalaris van 500.—. In Zuid-Limburg gin gen de leden de grens over en hielden in Duitsland hun bijeenkomsten. S. beweerde, dat de straatterreur van de N.S.N. A.P. door de leden op eigen ge legenheid werd uitgeoefend. VERDACHTE WIST NIET.. Dr. Ridder van Rappard. grijs en met een goed verzorgd uiterlijk, werd hierna gehoord. Verdachte beweerde niet gewe ten te hebben, dat Nederland na de capitulatie in Mei 1940 nog in oorlog met Duitsland was. Onwaarschijnlijk voor een doctor in de staatswetenschap pen, vond de president. Verdachte gaf toe, dat hij ge tracht Jiad de onwil van het Mijnwerkersstaking in de Ver. Staten. Ten minste 56.300 Ameri kaanse spoormannen zullen de komende twee wekqn zonder werk zijn als gevolg van een staking van 425.000 mijnwer kers, die Maandag in alle mijn- gebieden ten Oosten van de Mississippi is begonnen. De staking, die de steenkool productie van de V. S. tot een zeer geringe hoeveelheid zal beperken, is uitgeroepen door John Lewis, de leider der Ver enigde mijnwerkers, als protest tegen de benoeming van James Boyd als directeur van het mijnbureau door president Tru man. Geheime conferentie te Godesberg. VOORAANSTAANDE DUITSERS BIJEEN In Godesberg zijn een aantal vooraanstaande Duitse politici en economen in 't geheim aan het confereren over de moge lijkheden eindelijk eens tot een vredesverdrag te komen. Aan deze conferqjitie nemen o.a. deel dr. Ltinder, voorzitter van de economische raad in de Westelijke zóne en Nadolny, voormalig Duits ambassadeur te Moskou. Deze laatste zou het ver trouwen genieten van het Rus sische militaire bestuur. De deelnemers aan de con ferentie willen nagaan hoe de steeds verder gaande splitsing' van Duitsland gestopt kan worden en hoe de Duitse be volking in de diverse zones kan samenwerken om een ge zamenlijke gedragslijn te ont werpen ten opzichte van een mogelijk vredesverdrag. Engeland waarschuwde Israël. Reuters diplomatieke correspon dent heeft vernomen, dat Engeland Israël de vorige week een nota heeft gezonden met de waarschu wing, dat Britse troepen in de Transjordaanse haven Akaba con signe hadden het vuur ,tc openen op welke strijdkrachten ook. die de Israëlisch-Transjordaanse grens zouden overschrijden. Een Israëlisch antwoord op de nota zou Engeland verzekerd heb ben. dat de bedoelingen van de Israëlische troepen v^delievend waren. Teveel scheepsruimte De National Federation of Shipping in Amerika heeft aan de regering verzocht geen Marshall-hulp "meer te verle nen voor uitbreiding van de koopvaardijvloot in de Mars hall-landen. De federatie be weert, dat na het voltooien van de thans lopende scheeps- bouwprogramma's in die lan den de totaal tonnage 5 mill, ton hoger zal zijn dan in '39. Nederlandse volk tegen de Duitse bezetting weg te nemen. Hij en zijn partij waren niet in principe anti-Oranje geweest. Een Oranje-vorst had gerust onder Hitier kunnen staan. Ridder van Rappard noemt zich de oprichter van de N.S. N.A.P.. een „eer", welke hem door anderen betwist wordt. Hij is van 1932 tot 1939 de leider geweest. Na de afkondiging van het uniformverbod in 1939 hief hij de partij op en vertrok hij, moeilijkheden met de politie vrezende, naar Düsseldorf. Om vuil werk te doen, zei de presi dent. IN NEDERLANDS UNIFORM. Ridder van Rappard meldde zich spoedig b(j de Duitse Welirmacht en werd ingedeeld bij een „Einheit zur besontlere Verwendung" .De manschappen van dit commando werden ge oefend met Nederlandse unifor men en Nederlandse wapenen om als voorhoede van het Duit se leger Nederland binnen te vallen. Verdachte verklaarde, dat h\j weggegaan was van de ze afdeling, toen hij de bedoe lingen begreep. De Nederlandse regering had hij echter niet ge waarschuwd. Toen pleegde u landverraad, riep de president. Verdachte ontkende. In 1942 werd de N.S.N.A.P. op bevel van Seyss Inquart op geheven en opgelost in de N.S. B. Ridder van Rappard vocht in Griekenland en in Rusland. Als Obersturmführer kwam hij terug naar Nederland. Hij was o.m. Ortskommandant van Velp en Bodegraven. Verdachte verklaarde, dat hij in Hitier een voorstander van de vrede had gezien en dat hij de aanval op ons land als tra- tegische noodzaak had be schouwd. Hij wilde van de „anschlusz" een „anschlusz naar de geest" maken. Hij hield vol, dat hij het Nederlandse belang had willen dienen. De procureur-fiscaal achtte bewezen, dat verdachte ccn opleiding heeft gevolgd bij 't speciale commando. Door de Nederlandse regering niet te waarschuwen, pleegde hij land verraad. Hy verdient een zwaardere straf dan Mussert. omdat hij verder ging. Hierop werd de doodstraf geëist. De verdediger, rar. Van der Ven, betoogde, dat verdachte niet vervolgd kan worden, om dat hij buiten het rijk als niet- Nederlander in vreemde krijgs dienst was getreden. Uitspraak op 28 Maart a.s. Militaire activiteit in Indonesië. Het Nederlandse Militaire over zicht over de activiteit gedurende de laatste week maakt melding van het optreden van Nederland se troepen tegen gewapende ben den, o.m. in de omgeving van Banjumas, in Midden-Java, alwaar op 4 Maart nabij Bototsari een ge wapende groep van 70 man ge heel werd vernietigd. In de eerste week van Maart zijn ook acties ingezet tegen ge wapende groepen in Oost-Java, waarbij op verschillende plaatsen de tegenstanders ruim 100 man aan doden en diverse wapens verloren. In de omgeving van Bangil hebben op 7 Maart de Nederlandse troe pen een gewapende groep van 200 man vernietigd, die werd geleid door vier Japanners. De gunstige ontwikkeling van de toestand in Bantam hield aan, in de omgeving van Labuan en Serang- treedt de bevolking meer en meer op tegen rampokkende benden. Ambonnezen wensen een eigen deelstaat. Het bestuur van de commissie rechtspositie voor de Ambonnezen heeft telegrammen gezonden aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, aan de minister-presi dent, en aan de Staten Generaal van de volgende inhoud: „De commissie rechtspositie Ambonnezen eist ingevolge de Linggadjati- en Renville-overeen- komsten cn gelet op de koninklij ke wil en de redevoeringen van Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana zelfbeschikkingsrecht voor de Zuid-Molukken en dus een eigen status als deelstaat naast Oost-Indonesië, doch binnen het raam van de Ver. Staten van In donesië en derhalve afvaardiging naar de Ronde Tafel-conferentie". Nooit te oud om te leren. Aan het 30 Maart a.s.. te organiseren tussen tijds verkeersexamen van de afdeling Slie- drecht der vereniging voor Veilig Verkeer wordt behalve door een 80-tal jongens en meis jes van de lagere scho len, ook deelgenomen door een drietal ver pleegden uit het „Her vormd Rusthuis" te SliecLreóht, die resp. 82, 81 en 79 jaar oud zijn. Hond trok gasslang weg. Een melkboer ging een wo ning aan het Clermont-plein Le Vaals binnen om zijn melk af te leveren. Hy nam een scherpe gaslucht waar en be vond dat in een der kamers de 59-jarige W. J. en diens 26-jarige zoon bewusteloos te bed lagen. De geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen kon slechts de dood van beide mannen constateren. Uit het door de politie in gestelde onderzoek is geble ken. dat een der 3 zich in de kamer bevindende honden de gasslang had los getrokken, als gevolg waarvan de man nen in hun slaap door het uitstromende gas werden be dwelmd. Besprekingen te Canberra. „Er worden thans besprekin gen gevoerd over het sluiten van een regionaal verdrag voor het gebied van dc Stille Oce aan. Zow'el Britse, als niet- Britsc landen zullen zich bij dit verdrag kunnen aansluiten", al dus verklaarde de Australische minister van defensie, John Dedman. Maandag tijdens een pers-conferentie. Minister Dedman verklaarde verder, dat Engeland een „be langrijk aandeel" had in de be sprekingen voor een. verdrag, dat overeen zal komen met het Atlantisch Pac. Van gezaghebbende zijde wordt nog vernomen, dat in de toekomst te Londen een confe rentie van ministers-presiden ten der zeven dominions, die besprekingen zullen voeren over het instellen van verdedi- gingszönes in het Britse we reldrijk, zal worden gehouden. OOK IJSLAND. De IJslandse minister van buitenlandse zaken, Bjarni Be- nediktsson, is per vliegtuig te New York aangekomen. Hij werd vergezeld door twee col lega's. De drie IJslandse minis ters zullen te Washington be sprekingen over het Atlantische Pact voeren: Minister Benediktsson ver klaarde dat hij en zijn collega's naar de Vex-. Staten waren ge komen om „een onderzoek in te stellen" naar het Atlantisch Pact. „Wij weten nog niet. of wij eraan zullen deelnemen", ver klaarde hij. „Wij moeten uit vinden. of IJsland in het ver drag een plaats is toegedacht". Bezwaren tegen Oorlogsschadewgt. (Van onze Haagse redacteur). De Siehting voor de Land bouw hééft over liet ontwerp van wet op de materiële oor logsschade en de nadere inter pretatie hiervan in de Memo rie van Antwoord een uitvoe rige nota aan, de leden ran de Tweede Kamer gericht, waarin de bezwaren tegen het ontwerp nogmaals worden uiteengezet. Met name gaat de Stichting in op de vergoedingsregelingen voor dc herbouw der ifoerd^- ryen, de bedrijfsinventaris Van het vee, het herstel der be schadigde gronden, het herstel van glas en opstanden in de tuinbouw en de regelingen be treffende de hypotheken en de beroepsschriften. Koningin Wilhelmina-fonds. Blijkens de stichtingsakte van het Koningin Wilhelmina- fonds op 14 Maart j.l.- ge passeerd voor Notaris van Riel te Amsterdam, werd tot heden in dat fonds bijeenge bracht 2.081.127,51. Maar nu wil hij zijn leven beleren. Een jonge kruilebol met een geruit jasje en een schotse das stond gistermiddag met een half schuldbewust gezicht in het ver dachtenbankje van bet Amster damse Gerechtshof. „Omdat hij op 19 Augustus 1948 zoals de ten lastelegging wil een 16-jarig meisje uit Nieuwer Amstel zonder de wil van haar voogden doch met hare toestemming heeft wegge voerd" De president drukt het meer populairder uit: „Je hebt haar ge woon geschaakt cn je bent nooit van plan geweest haar te trouwen. Je hebt het meisje gewoon ge meen bedrogen". De kruilebol schudt het hoofd. Hij wilde het meisje oprecht hu wen. Weliswaar had hij haar niet de gehele waarheid verteld. Hij vertelde haar de zoon te zijn van een Amerikaanse industrieel, doch in werkelijkheid was hij nog niet zo lang geleden uit een Rijksop voedingsgesticht ontvlucht, iets waar hij overigens een meester in was, want dit was hem al een do zijn maal gelukt. Met het meisje was hij via Bel gië naar Frankrijk gereisd. Ook hier bleken de gendarmes (te ge- improviseerde huwelijksreis van het jeugdige tweetal niet overma tig te kunnen appreciëren en ze leverden de overmoedigen dan ook prompt a.an dc Nederlandse justitie over. Acht maanden celstraf legde de rechtbank de jeugdige avonturier op. Bij de behandeling in hoger beroep bleek de procureur-gene raal. mr, Fabius. het geheel met deze straf eens. „Het enige is te gen zo n jongen hard te zijn", meende hij en vroeg bevestiging van het vonnis. De thans 19-jarige kruilebol voelde echter maar weinig voor de gevangenis. Hij wil in een ge zin worden opgenomen. Daarom heeft hij zelfs ook een brief aan de Koningin geschreven. „In een gezin met meisjes ze ker". merkt de procureur fiscaal op. Doch deze schudt het hoofd, hij wil zijn leven beteren. Zijn verdedigster, mej. Nieboer. kwam heftig voor hem op. Hij is van jongs af aan in inrichtingen groot gebracht. Zijn vader is op zee, zijn moeder leidt een eigen aardig leven. Is het een wonder, dat deze kruilebol zo is opge groeid? „In Rotterdam is een tehuis voor wei-kende jongens, heb je daar wel eens van gehoord?" vraagt een der raadsheren. Dat heeft hij en hij voelt er veel voor. Misschien, dat ze hem daar willen hebben. Uitspraak op 28 Maart. Birma verwijdert Britse officieren. 37 Britse officieren van de militaire missie te Rangoon hebben bevel gekregen Birma te verlaten, daar premier Thanlcin Noe de mening is toe gedaan dat zij door hun con tact met de oproerige Karens zijn „besmet", zo meldt de „Daily Express". De 37 offi cieren en hun ge7innen, samen 48 personen, zullen langs de zee en door de lucht naar Sin gapore worden overgebracht. Het Ambtenarenverbod. Bij dc regering is in overwe ging of de nog altijd bestaande lijst van voor ambtenaren ver- bodon vei-enigingen. welke lijst dus verouderd is. thans vervan gen dient te worden door een nieuwe lijst» ofwel dat, met in trekking van de bestaande een algemene clausule zal kunnen worden volstaan. Kerensky vormt Russisch „bevrijdingscomité". Alexander Kerensky, pre mier van de voorlopige Russi sche regei*ing na de val van het Tsarenbewind, heeft teza men met 24 andere Russische ballingen te New York een comité ingesteld, dat voorne mens is „Rusland van de communistische dictatuur te bevrijden." Het comité, dat de naam „Unie voor de bevrijding van het Russische volk',' heeft aan genomen, wil een „vrij en waarlijk democratisch Rus land" tot stand brengen. 0 LID VAN HET POLITBUREAU UIT ZIJN- FUNCTIES ONTHEVEN. Het praesidium der Opperste Sovjet heeft b(j decreet de 45-jarige Nicolai Voznessensky, plaatsvervangend voorzit ter van de Sovjct-ninisterraaad, van zijn functies ontheven. Voznessensky was tevens voorzitter van de staatscom missie voor het ontwerpen van plannen en, wat nog be langrijker is, lid van het machtige Politbureau. Verder zijn ontslagen Iwan Gollskof als voorzitter van 't Hoog Gerechtshof der Sovjet- Unie en Popkof, lid van de Opperste Sovjet. Voznessensky kwam in aan zien na de grote zuiveringen voor de oorlog, toen vele eco nomen en industriële specia listen werden ontslagen. Hij onderscheidde zich het eerst in 1934. toen hij lid was van de commissie voor de plan nen te Leningrad en een be schermeling werd van Zhda nof. Popkof was burgemeester van Leningrad en voornaam ste partij-organisator aldaar. Onlangs werd in de te Le ningrad verschijnende editie van de „Prawda" bekend ge maakt, dat hij niet meer bur gemeester en partijleider was. „Tot dusver" geen bevestiging van de beweringen. Eventuele schuldigen worden streng gestraft. Uit enkele reacties is geble ken dat het officiële bericht over het onderzoek naar het gedrag der troepen in Indone sië hier en daar in de pers de indruk heeft gewekt, als zoude Gemeenteraad Middelburg Wél bezuiniging, niet het domme rode potlood Financiële vooruitzichten weinig rooskleurig Na bijna vijf uur vergaderen heeft de gemeenteraad van Middel burg Maandagmiddag de begroting voor 1949 goedgekeurd. Geen enkele maal kwam het bij de algemene beschouwingen tot een politiek debat, maar vurig werd door talrijke raadsleden gepleit voor de belangen van hun stad. in het bijzonder voor wat de her en nieuwbouw betreft. Ook onderschreven alle woordvoerders de op merking van B. cn W„ dat een voorzichtig financieel beheer, uiterste soberheid en hard werken thans vooral dringend geboden is. Voordat de begroting en memo rie van toelichting op tafel ver schenen, werden enige voorstel len goedgekeurd, waarop wij nog nader terugkomen. Besloten werd de gasprijs tc verhogen met 2 cent per m3: ds. M. Enker werd tot leraar Hebreeuws aan het gym nasium benoemd. De algemene beschouwingen over de begroting werden geopend door ir. M. de Vink (arb.l. die. evenals de na hem komende sprekers, het gemeentebestuur en de ambtena ren dank bracht voor de wijze, waarop zij de begroting hebben opgesteld en toegelicht. Hij erken de de noodzaak van bezuiniging, maar waarschuwde tegen het ge bruik van het niets ontziende ro de potlood. De uitgaven voor volksgezondheid en onderwijs mogen niet worden ingekrompen. Middelburg heeft economisch en sociaal een achterstand, die ze ker moet worden ingehaald. Het zal echter moeilijk zijn dit op ei gen kracht te doen. Het verlanglijstje van ir. Dc Vink vermeldde sportterreinen, kinderspeelplaatsen en speelwei den, een zuiveringsinstallatie voor rioolwater, een openbare kleuter school op "t Zand en wat hy vooral belangrijk achtte een zwembad. Er moeten gelden voor gevonden worden, zo meende hij. Spreker wees met nadruk op de noodzaak, dat Middelburg zo spoe dig mogelijk weer een gave stad wordt en het een protest horen tegen het geringe bouwvolume. Tenslotte drong hy aan by de woningbouw het accent te leggen op de arbeiderswoningen. De heer G. Luyendyk (C.H.) viel de regeringspolitiek ten aanzien van dc materiële oorlogsschade aan. Liefdesverklaringen uit Den Haag komen er voldoende, maar het ziet er naar uit, dat deze slechts platonisch zyn. De stads kern zal snel herbouwd worden, zo is verzekerd, maar hoe is dat te verwezenlijken? En hoe kan dc industrialisatie bevorderd worden zonder woongelegenheid voor ar beiders? Middelburg zal een betere woon stad moeten worden, zorg moet worden besteed aan betere be stratingen en verlichting, aan groen en bloemen, aan redding van oude gevels. Spreker besloot: „Het jaar 1949 komen wij wel door. maar voor de toekomst kan ik weinig lichtpuntjes ontdekken. De aandrang van B. en W. om zuinigheid te betrachten, is wel licht nog niet krachtig genoeg". „Het college van B. en W. heeft een open oog voor de moeihjkhe- den. die ons ongetwyfcld wach ten". aldus de heer A. J. Schot (S.G.), die gaarne zijn steun toe zegde, echter niet bij posten, die ingaan tegen de Heilige Schrift. Spr. doelde hier spciaal op de ver pachting van standplaatsen op de kermis. Dit vermaak achtte hij des te meer ongepast, omdat ons volk een moeilyke tijd doormaakt. Hij kantte zich voorts tegen Zon dagsontheiliging cn drankmisbruik en zou gaarne zien, dat in een verordening wordt bepaald, dat na bepaalde uren en op Zondag geen sterke drank mag^ worden ver kocht. Tenslotte vroeg de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) B. en W. om de begrotingsbedragen zo juist mo gelijk te ramen en te waken tegen overschrijding hiervan Hij vroeg of er nieuwe gegadigden zijn voor het Industrieterrein. Er moet naar gestreefd worden dat de bedrijven hun eigen kosten dekken. KLEINE BOUWVOLUME DE GROTE REM. In zijn antwoord belichtte de voorzitter nog eens de enorme moeiiykheden, waarmee gevoch ten moet worden als gevolg van de cumulatie van schaden, die Middelburg heeft getroffen en van het kleine bouwvolume. De minis ter heeft inderdaad toegezegd, dat hy verbetering zal brengen in de herbouw van getroffen stadsker nen: het college blijft ten opzich te hiervan waakzaam. De Dienst Herbouw Middelburg ontplooit een grote activiteit, maar als naast de toekenning uit het bouwvolume niet uit een ander potje zal kun nen worden geput, zullen helaas vele plannen tot later moeten wachten. By de woningbouw zal inderdaad thans de nadruk wor den gelegd op de bouw van arbei derswoningen. Naar aanleiding van ir. De Vink's vcrlangiystje merkte spreker op. dat het col lege bereid is na te gaan wat be reikt kan worden binnen het raam van de mogelijkheden. Binnenkort hoöpt men met me dedelingen te komen over kinder speelplaatsen. In het zwembad zal ongetwijfeld deze zomer weer on derricht kunnen worden gegeven. De noodzakelijkheid van betere sportterreinen wordt erkend. Over de verlening van dansver- gunningen op Zondag zeide de voorzitter tot de heer Schot, dat rekening moet worden gehouden met dat deel van dc bevolking, dat daar geen bezwaar tegen heeft. Mits er goed toezicht is. kunnen deze danspartyen ook niet zoveel kwaad. Tenslotte merkte hij op, dat er bij de bezuinigingen wel een rood potlood te pas moet komen. Maar men zal er voor waken, dat dit niet het domme rode potlood wordt. AANTREKKELIJKE WOONSTAD. De wethouder van Financiën, de heer J. W. Kögeler, deelde hierna mede. dat dit jaar. rekening moet worden gehouden met een grote kapitaalsinvestering voor projec ten als de uitbreiding van de be graafplaats, de verbetering van de Nadorst en dc singels en de be strating van de Korte Delft. Bo vendien moet men ook komen tot grotere afschrijvingen voor de bedrijven. Voor 1950 zyn de uit zichten weinig hoopvol: bij de be groting moet primair worden ge steld, dal Middelburg een aan trekkelijke woonstad moet zijn. zodat op uitgaven voor dat doel weinig „beknibbeld" mag worden. Het zal daarom noodzakeiyk zyn. dat men de bezuiniging in andere posten vindt. Uit de begrotingscijfers moet straks in Den Haag blijken, dat wy er niet kunnen komen zonder een grotere bijzondere uitkering, aldus de wethouder. Ten aanzien van het openbaar kleuteronderwUs op 't Zand merk te hij terloops op, dat Middelburg met het kleuteronderwys in ver- gelijking met andere steden geen slecht figuur slaat. Met de gevoe lens van de heer Schot over Zon dagsheiliging en kermis kon hy voor een belangrijk deel instem- dit onderzoek reeds beëindigd zyn. In verband daarmede vestigt men van bevoegde zij de nogmaals de aandacht op de tweede alinea van deze mededeling van 11 Maart jl. luidende: „Sedert dien van de regering van Indonesië ont vangen telegrammen melden echter, dat voorzover over fei telijke gegevens kan worden beschikt, een terzake ingesteld nauwgezet onderzoek in Indo nesië tot dusverre geen fei ten aan het licht heeft ge bracht, welke de gcïncrimeerde ernstige mishandelingen by verhoren noch andere feiten bevestigen." De nadruk dient gelegd op de woorden „tot dusver". Uit de verdere inhoud der mede deling blijkt eveneens, dat. er geen sprake is van een reeds afgesloten onderzoek. Wel is geconstateerd, dat de beschul digingen over het doodschie ten van gevangenen in de onderzochte gevallen onge grond zijn geweekt en dat op grond van de uitgeoefende controle stelselmatige mishan deling uitgesloten moet wor den geacht. Het onderzoek zal overigens stelselmatig worden voortge zet en de verzekering is gege ven, dat allen, die wandaden plegen, met gestrengheid in strafrechtelijke zin vervolgd zyn en worden. men; er moet evenwel rekening mee worden gehouden, dat het me rendeel van de raad er anders over denkt. Tenslotte verklaarde dc heer Kögeler. dat er een sy steem wordt ingevoerd, waardoor roekeloos omspringen met begro tingsposten onmogelijk wordt. WETHOUDER IS BEZORGD. Dc heer L. J. van 't Westende. wethouder van de bedrijven, zeide zeer ongerust te zyn over de her bouw van de binnenstad. Wat het Industrieterrein betreft: er zijn besprekingen gaande over geleide lijke verhuizing van de fa. Alberts hier naar toe. terwijl de laatste phase van de overdracht van het terrein aan de fa. Polak aanstaan de is. De gemeente maakt pro paganda met behulp van adverten ties en sluitzegels. Achtereenvolgens werden hierna dc begrotingen van Gas-. Water leiding. Electriciteits- en Grond- bedrijf, van Gemeentewerken, Reinigingsdienst, Slachthuis. Maat- schappeiy'k Hulpbetoon. Godshui zen en Armenraad goedgekeurd. (Vervolg op pag. 2) In zijn slotrede over de be groting heeft de Russische minister van financiën de af gevaardigden in de Opperste Sovjet gewezen op de noodza kelijkheid van bezuiniging. Aanvragen van bedragen voor de financiering van kapitaals uitgaven zouden eerst uitvoe rig- door de raad van minis ters worden bespi-oken, alvo rens zij werden toegestaan. Louis Johnson, opvolger van James Forrcstal als Ameri kaans minister van oorlog. Russische nota aan Zweden. De Sovjet Unie heeft ccn nieuwe diplomatieke nota gericht aan Zweden, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Zweedse politie zal ophouden „Sovjet-burgers te vervolgen, die naar dc Sov jet-Unie willen terugkeren". Blijkens oen Reuterbericht betreft het hier een actie van de Zweedse politic tegen een groep Baltische burgers, die naar hun land willen terugke ren. In de nota wordt de vrijla ting geëist van ecii Estlander, Erik Suurvali, die door de Zweden beschuldigd wordt van spionnage. In het Zweedse antwoord worden alle beschuldigingen van de hand gewezen. Volgens de Russen zou een Lithauer gearresteerd zijn, omdat hij een bezoek aan een Sovjet-consulaat had gebracht en zou een andere Balt zonder geldige redenen in ccn krank zinnigengesticht zijn opgeslo ten Israëlischen troepen bij' de Dode Zee. Volgens onbevestigde berich ten hebben 20 motorboten en sloepen een Israëlisch detache ment te Engedi, in het midden van de Westelijke oever der Dode Zee, aan wal gezet. WIND DRAAIT NAAK NOORI». Geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt ïflet plaat selijk enkele buien. Meest ma tige Noordwestelijke wind. Enige daling van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1