PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Benelux wordt werkelijkheid Azote-Sluiskil wordt snél hersteld Affiche-oorlog in Rome Duitse oppositie tegen grenscorrecties DE BILT Premiers over het resultaat. De opheffing der distributie-maatregelen. Doodstraf voor Rauter wordt niet herzien. Herstel van veiligheid in Indonesië maakt voortgang Vandaag... Sudirman weer bij zijn „strijdkrachten". VOORSPELT 192e Jaargang - No. 60 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en ïL A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS18 ct. per t mm. Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg, Bureaux te Vlissingen: Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oost burg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.21 1 Juli 1949 een „Voor-Unie en een jaar later „Economische Unie" Resultaten van Haagse conferentie in elf resluties vastgelegd De conferentie van de ministers der Benclux-landen, werd Zondag beëindigd. Na afloop van 'de werkzaamheden is een offciecl protocol aangenomen, waaraan wij het volgende ontlenen: Na kennis te hebben genomen van het van dc voorzitters van de raden van de douane-overeenkomst opgesteld ter uitvoering van het protocol van 8 Jupl 1948 opgesteld rapport, alsmede van de resul taten van de werkzaamheden van de conferentie van ministers te Den Haag, zijn de drie regeringen van mening, dat de in genoemd protocol vermelde voorwaarden, welke noodzakelijk zijn voor de tot standkoming van een Economische Unie tussen de drie lauden, per 1 Juli 1950 zullen kunnen worden vervuld. Reeds per 1 Juli 1949 zal het mogelijk zijn een „Voor-Unie" in werking te doen treden. Zij hebben voorts met voldoening de vorderingen vastgesteld, welke sedert hun bijeenkomst op het Chateau d'Ardenne van Juli 1948 zijn gemaakt. Om het beoogde doel te berei ken en om te bereiken, dat op het ogenblik van inwerkingtreding der Unie de best mogelijke integra tie van de economieèn der drie landen zal zijn verzekerd, hebben dc drie regeringen een elftal re soluties aangenomen. In de eerste van deze resolu ties wordt vastgelegd, dat de maat regelen betreffende de productie, distributie en consumptie van goe deren. alsmede die van verminde ring der subsidies op gecoördi neerde wijze zullen worden voort gezet teneinde de belemmeringen, welke deze maatregelen voor het vrije goederenverkeer betekenen, op te heffen. De reeds getroffen maatregelen om op budgetair-, fiscaal-, finan cieel en monetair gebied tot een evenwicht te geraken zullen wor den voortgezet in de geest van de door de Consultatieve Raad van de Organisatie voor dc Europese Sa menwerking in Maart '48 geformu leerde aanbevelingen. DE VOOR-UNIE. In verband met de betekenis van de Marshall-hulp voor het herstel van de Benelux-cconomie, wordt het gewenst geacht de achtereen volgende phasen van de verwezen lijking van de Unie aan te passen aan de jaar-allocaties van het Marshall-plan. De drie regeringen hebben daar om 1 Juli 1949 gekozen als datum voor de ingang van de verwezen lijking van de ..voor-Unie", welke zal worden gekenmerkt door de geleidelijke vrijmaking van 't goe derenverkeer tussen de drie lan den. de systematische coördinatie van de handels- en monetaire po litiek ten opzichte van andere lan den. alsook door de voorbei-eiding van een stelsel, dal de afsliu.ting van gemeenschappelijke accoorden mogelijk maakt. CREDIETEN VOOR NEDERLAND. Ten einde Nederland in staat te stellen het stelsel van de voor unie in te voeren zijn de regerin gen van België en Luxemburg be reid om aan Nederland toereiken de crcdieten te verstrekken, met dien verstande, dat het bedrag ge leidelijk zal moeten worden aan gepast aan de betekenis van de maatregelen, welke door Neder land ter vrijmaking van het han delsverkeer zullen worden geno men. Bij de keuzen van de priori teiten. welke worden verleend zal aandacht worden besteed aan pro ducten. welke van belang zijn voor de werkloosheidsbestrijding in België en Luxemburg, maar ook aan ae noodzakelijke voorwaarden voor opheffing van de distributie bepalingen en de beperkingen op ae markt in Nederland. 1 JULI 1950. Indien de huidige factoren be houden blijven en een globaal evenwicht In dc internationale be talingsbalans is bereikt, zullen de drie regeringen per 1 Juli 1950 de toestand van voor-unie in een werkelijke economische unie doen overgaan. Op diezelfde datum zal een gemeenschappelijk systeem worden ingesteld voor de regeling van liet betalingsverkeer niet het buitenland. Ten aanzien van de wijze, waar op de unie op monetair gebied zal functionneren, zullen nadere voor stellen moeten worden gedaan, waarbij in het bijzonder zullen worden geregeld, de voorwaarden voor de onderlinge inwisselbaar heid van de beide valuta's en de veiligheidsmiddelen, welke het mo gelijk moeten maken fundamentele verschillen vast te stellen in de betalingsbalansen, evenwichtsver- storingen met andere landen en maatregelen, welke zullen moeten worden genomen in geval van verstoring van het evenwicht. LANDBOUWPOLITIEK. Voor een geleidelijke harmoni sering van de landbouwpolitiek in dc drie landen is een aantal richt lijnen aanvaard. Er zal naar ge streefd worden de landbouwers en de landarbeiders in de drie landen een bestaanszekerheid te verzeke ren in goed geleide bedrijven, wel ke uit sociaal en economisch oog punt zijn gerechtvaardigd. De pro ductiviteit van de landbouw zal zoveel mogelijk worden verhoogd. Daartoe zal o.m. de productie en de afzet van de landbouwproduc- Landbouwsubsidies zuilen niet vervallen. Naar in de Benelux-conferentie werd besloten, zal de vermindering van subsidies op gecoördineerde wijze worden voortgezet. De z.g. structure subsidies zullen even wel. naar verondersteld wordt, niet komen te vervallen, in dit verband noemen we in het bijzonder voor ons lana dc landbouw-3ubsidies. Dc Belgische premier Spaak. ten in de drie landen zoveel mo gelijk met elkaar in overeenstem ming worden gebracht. Ook de sociale politiek zal zo veel mogelijk worden gecoördi neerd. evenals de investeringen der drie landen, dit laatste om de handhaving van de werkgelegen- aheid ,op een zo hoog en even wichtig mogelijk peil te verzeke ren en een maximale productie te verwezenlijken. BELASTINGEN. De unificatie der accijnzen zal worden voltooid, die van de we genbelasting op motorvoertuigen tot stand worden gebracht. Op het HI gebied van de omzetbelasting (overdrachtstaxe) werd nog geen definitieve beslissing genomen. Deskundigen zullen worden aan gewezen, die zullen nagaan in I welke mate de budgetaire gevol- gen van tijdelijk te handhaven 1 verschillen in het belastingtarief na de inwerkingtreding van de unie kunnen worden verzacht. Ook op het gebied der directe belastingen zal een toenadering worden verwezenlijkt en getracht zal worden de fiscale stelsels vol ledig aan elkaar aan te passen. GRENSCONTROLE. Reeds nu zullen geleidelijk uit te breiden maatregelen worden getroffen, welke ten doel hebben de grenscontrole op het personen verkeer tussen Nederland en Bel- gië-Luxemburg te vereenvoudigen. WATERWEGEN EN IIAVENBELANGEN. Erkend wordt, dat zich tussen de drie landen vraagstukken van uitnemend belang voordoen op het gebied van de waterwegen en ha- venbejangen en dat aan deze pro blemen een voor de drie landen bevredigende oplossing behoort te worden gegeven. De studie van deze problemen zal aan een spe ciale commissie worden toever trouwd. welke onmiddellijk met haar werk zal beginnen. Ten aanzien van pxoblemen van minder belang op dit gebied wordt kennisgenomen van de door de commissie voor transport- en ha- venbelangen bereikte resultaten en wordt aan deze commissie op gedragen er naar te streven, de nog niet opgeloste kwesties zo spoedig mogelijk op te lossen. In elk der drie landen zal een commissie van advies in het leven worden geroepen, samengesteld uit vertegenwoordigers van het be roeps- en bedrijfsleven, die bij de voorbereiding en werking van de economische unie zijn betrokken. Problemen, die voortvloeien uit handels- en financiële betrekkin gen tussen de drie landen en niet langs administratieve weg opge lost kunnen worden, zullen naar de vergadering van de voorzitters van de raden van de douane-over eenkomst worden'verwezen, voor zover de bestaande toestand de goede economische betrekkingen tussen de drie landen zou kunnen verstoren. UITVOERING. Teneinde dit program te verwer kelijken geven dc drie regeringen opdracht aan de vergadering van de voorzitters om vóór 1 Juli 1949 een gedetailleerd plan van uitvoe ring over te leggen, dat gedurende de periode van de voor-unie op systematische wijze in werking kan worden gesteld. Bovendien zal een speciale com missie in het leven worden geroe pen, belast met de voorbereiding van het document betreffende de inwerkingtreding der economische unie en waarbij voorzien wordt in de instelling van de organen, be last met het verzekeren van de juiste werking der unie. Vóór of tegen het Atlantisch, Pact- Op Rome's oude muren is op nieuw een alïicheoorlog ont brand, ditmaal tussen dc voor- en tegenstanders van het At lantisch Pact. „Zeg neen tegen deze impe rialistische daad", verklaart 'n communistisch aanplakbiljet en andere roepen de arbeiders op in „elke werkplaats, fabriek en kantoor tegen het Pact en voor de vrede" te demonstreren. Een affiche van de voorstan ders toont een grote plaat van Ribbentrop en Stalin, die elk aar in 1939 de hand schudden. ..Twee totalitaire leiders schud den elkaar de hand na over de imperialistische verdeling van Polen te hebben beslist'" staat er onder. De eerste proteststaking werd uit een Florentijnse fabriek ge meld, waar de arbeiders een kwartier staakten uit protest „tegen de heilige alliantie". De Romeinse kranten juichen in het algemeen de regerings- politiek ten opzichte van het Pact 'toe. Slechts de pro-com- Benelux-ministers naar Londen. Zeven Beneluxministers zijn Zondagavond om 6 uur met een extra vliegtuig van de IC.L.M. van Schiphol vertrokken naar Londen. Daar zullen zij morgen de verga dering van de consultatieve raad der Westerse Unie bijwonen. Dc Nederlandse delegatie bestaat uit. de ministers Stikker. Schok king. Lïeftinck. Voor België zijn het Spaak en de minister van'de fensie. kolonel de Fraiteur. De Luxemburgse delegatie is samen gesteld uit de premier Dupong en Josepn Bech, minister van bui tenlandse zaken. Reeds op 1 Mei eenvoudiger grensverkeer. Ten aanzien van de vereenvou diging van de grenscontrólo op het personenvervoer tussen Ne derland en de Belgisch-Luxem burgse Unie vernemen wij. dat reeds binnenkort enkele daartoe strekkende maatregelen zullen worden genomen. Zo kan ver wacht worden, dat er reeds voor 1 Mei van dit jaar. dus nog voor dat de „voor-unie" gevormd wordt, enkele vereenvoudigingen zullen worden doorgevoerd. De Belgische reizigers, die tot op heden voor een bedrag van f 30— aan Ne derlands geld naar ons land mo gen meenemen, zullen dit bedrag wellicht verhoogd zien tot f 75.— per reiziger. Andere maatregelen worden nog nader uitgewerkt. munistische pers is in oppositie. De onafhankelijke „II Mes- saggero" schreef: „Tot Zater dag stond Italië aan verden king en duizend vernederingen bloot. Wij hebben onze oude positie nog niet herkregen, maar zijn reeds om de bocht en zijn van de duisternis in het licht gekomen". De communistische „Unita" roept het volk van Italië op zijn wil te doen horen aan de ..vazal-regering en de imperia listische Amerikanen" en deze te laten weten, dat het Itali aanse volk „nooit de onderte kening van een oorlogspact" zal nakomen. Kantoor Vlissingen Met ingang van Dins dagmiddag, 1.30 uur, zijn de kantoren van dc Pro vinciale Zeeuwse Cou rant te Vlissingen (Re dactie, Administratie en Drukkerij) weer geves tigd in het pand WALSTRAAT 58-60. De kantoren te Vlis singen zijn die dag ge sloten van 11 tot 1.30 u. De abonné's te Vlissin gen zullen Dinsdag de courant iets later dan normaal ontvangen. (Van onze Haagse redacteur) Zaterdagmiddag hebben de drie premiers, die het protocol hebben ondertekend, aan de pers mededeling gedaan van de belangrijkste elementen uit het resultaat van de conferen tie van Den Haag. Dr. Drees, die begon met te verklaren, dat zijn openingsre de, Donderdag jl.. in het Frans werd uitgesproken uit hoffe lijkheid tegenover de buiten-; landse gasten, die geen Neder lands verstaan zoals bekend is hiertegen in de Vlaamse pers geprotesteerd noemde het bereikte resultaat zo gunstig als maar kon worden verwacht of gehoopt. België en Luxem burg hebben in het gemeen schappelijk belang enige risi co's aanvaard. Zeer binnenkort zullen de moeilijkheden aan de grens reeds worden verlicht. De monetaire kwestie vormde het moeilijkste punt der be sprekingen. Spaak zeide. dat de Benelux nu niet langer een denkbeeld, maar een feitelijke toestand is geworden. In de toenadering tussen de drie landen zijn aan zienlijke vorderingen gemaakt en dit resultaat is geen com promis, maar een uitdrukkelijk gemeenschappelijke politiek. Deze conferentie was. aldus Spaak, een historische gebeur tenis zonder grote woorden Dulong, de minister-president van Luxemburg, noemde de Benelux van groot belang voor de West-Europese Unie. de Eu ropa-gedachte en het Atlantisch Pact. Hoewel nog geen data kunnen worden vastgesteld waarop de distributiemaatregelcn voor be paalde goederen kunnen worden opgeheven, kan, naar wij verne men, verwacht worden, dat de dis tributiemaatregelcn voor consump tiegoederen nog voor hét einde van dit jaar zullen komen te ver vallen. Indien zich uitzonderingen zou den voordoen, dan zal zulks ver band houden met het feit, dat wij een stringente dollarpolitiek moe ten voeren. Alhoewel men ten aanzien van de distributie van huisbrand nog niet - kan zeggen wanneer deze zal worden opgehe ven, wordt wel verwacht, dat huis brand in het volgend jaar nog niet bonvrij zal zijn. De Amerikaanse minister van defensie, James Forrestal, heeft aangedrongen op voorzorgsmaat regelen tegen een eventuele bacil len-oorlog doch tevens gewaar schuwd tegen overdreven vrees voor ziektekiemen als oorlogswa pen. Naar w|f vernemen' heeft de Bijzondere Raad van Cas satie de aanvrage van de ge wezen commissaris-generaal Rauter, die door die Raad tot de doodstraf is veroor deeld, niet ontvankelijk ver klaard. Gratie verleend. Bij K.B. is gratie verleend aan S. Blaauw, tot de dood straf veroordeeld bij arrest van de Bijz. Raad van Cas satie. De doodstraf is veran derd in levenslange gevange- nisstraf. Traan van de „Willem Barendsz" in ons land. Zondagmiddag arriveerde tc Vlaardlngen de „Mijdrecht" met tienduizend ton traan en enkele honderden vaten lever, afkomstig van de „Willem Ba rendsz". Het schip was via Kaapstad en Curasao geva ren. Aan boord bevond zich tevens het stoffelijk overschot van de verongelukte Noorse kanonnier Olav Hansen. Principiële nationalisten zien in, dat men het roer moet wenden. Hulp van bevolking bij opruiming van benden. Een hooggeplaatste Neder landse autoriteit heeft naar aanleiding van persberichten uit de V.S., waarin wordt ge zegd. dat de toestand in Indo nesië verslechtert, met klem vastgesteld, dat dc situatie niet beneden dc verwachtingen blijft en in feite weer geheel ol' vrijwel geheel normaal is. Dit geldt bijvoorbeeld voor gro te gebieden in Noord- en Mid den-Java. Deze autoriteit begon met vast te stellen, dat misschien de tijd aan de zijde van de re publiek is, indien men althans aanneemt, dat het doel van de republikeinse activiteit is er voor te zorgen, dat het herstel Er zou een tegenvoorstel worden bestudeerd. Bevin wordt uitgenodigd. Naar A. F. P. meldt zou de regering van Noord-Rijn- land-Westfalen een tegenvoor stel ten aanzien van. do Ne derlandse aanspraken op grenscorrecties bestuderen, dat aan Nederland economische voordelen zou bieden, waar door de- verlangde correcties overbodig zouden worden. On dermeer zou worden voorge steld aan ons land rechten te verlenen tot exploitatie van bossen in de betrokken stre ken. Een ander voorstel zou aan leg door de Duitsers behel zen van een autoweg met ex territoriale rechten, waarvan de kosten zouden worden ver rekend onder de herstelbeta lingen. Wanneer de bezettings- Grote werkloosheid in Duitsland. Volgens het met Britse li centie verschijnende Berlijnse blad „Sozial Demokrat" wordt het economische leven in de Sowjet-zóne verlamd door een golf van werkloosheid. „Sinds het hoogtepunt van de werk loosheid in Duitsland in 1932", aldus het blad, „is er geen der gelijke stijging van het aantal werklozen geweest. In Leipzig alleen zijn bij het arbeidsbu reau reeds 80.000 werklozen ge registreerd. een cijfer, dat niet ver van dat van 1932 verwij derd is". Het aantal werklozen in de Westelijke zóne van Duitsland bedroeg 28 Februari 1.642.344 het hoogste oijfer na de oor log. Zelfs machines uit de Sowjet-Zöne keerden terug In iedere afdeling grote bedrijvigheid. Voor vijftig millioen gulden aan machines sleepten de Duitsers tijdens dc oorlog weg uit de Stikstoffabriek der Compagnie Neerlandaise de l'Azotc te Sluiskil en een deel daarvan kwam in Oostenrijk, een ander deel in WestDuits land, weer een ander deel in de Sowjetzóne terecht. Verleden jaar waren de "machines uit Oostenrijk en -West Duitsland ai terug, thans is men ook doende de machines uit de Sowjetzóne weer te monteren, machines die men eigenlijk reeds verloren had geacht! Het spreekt vanzelf, dat onder die omstandigheden ir C. F. M. J. Wats, directeur van de Azote, met een voldaan gevoel door de enorme fabriekscomplexen wandelt, waar alles in herstel is. DE CENTRALE Komt men samen met hem in de electrische centrale, dan wijst hij op een stoom turbine met een capaci teit van iO.OOO KW., die juist gereed is gekomen en op twee andere die in aaiïbouw zgn, resp. 15.000 KW. en 20.000 KW. sterk. Zijn zij eenmaal gereed, dan zal de Azote over een installatie van 45.000 KW. beschikken, terwijl men voor de oorlog slechts 40.000 KW. ter beschikking had. Een installatie, die van 10.000 KW., is reeds klaar en wordt thans voorverwarmd, terwijl ook de stoomketels gereed zijn. De tweede instal latie zal aan hot eind van het jaar gereed zijn, d« derdy over veertien a 7£Stieg den. Komt men in de zwavel- zuurfabriek. de ammoniakfa- brick of een der andere afde lingen, dan ziet men daar het zelfde schouwspel: overal zijn monteurs bezig machines te monteren, overal wordt her steld. En de gebouwen zelf, die er verleden jaar nog ha veloos uitzagen, zijn eveneens weer bedrijfsklaar gemaakt. VIJF GASHOUDERS Een buitengewone aanblik biedt de bouw van vijf gas houders, waarmede men thans bezig is. Een dezer gashouders krijgt een capaciteit van 25.000 M3. drie zullen eLk 10.000 M3 inhoud hebben, de derde is kleiner en slechts 5000 M3 groot. Zfjn zij eenmaal gereed, dan zullen deze gashouders, allen va® Nederlands fabrikaat, in belangrijke mate bijdragen tot het indrukwekkencle aanzien van de Azote-complexen. AANTAL ARBEIDERS STIJGENDE. Dc hierboven gesignaleerde bedrijvigheid is vanzelfspre kend ook 'van invloed op het aantal werkkrachten, - dat in dienst is. Bedroeg dit getal in 1948 270, thans is het al weer gestegen tot circa 400 en wordt de productie hervat, dan zullen het er weldra weer ruim 900 zij». DE PRODUCTIE HERVATTING. En wat de hervatting van de productie betreft, ir. Wats ver zekerde ons, dat eind 1949, be gin 1950 de fabriek althans ten dele in bedrijf zal komen. Het herstel verloopt volkomen vol gens de oorspronkelijke plan nen, hoe onwaareschijnlijk die ook leken voor wie in 1946 de ravage aanschouwde en men zet er alles op om op tijd ge reed te komen. Is men eenmaal zover, dan betekent het in bedrijf komen van <le Azote een belangrijke bijdrage 'tot de welvaart van Zeeuwsch Vlaanderen, ja van het gehele land. Vroeger voor zag de Azote voor 35 procent in de stikstofbehoefte van Ne derland en als de Azote weer werkt, bespaart dit ons per jaar 55 millioen aan deviezen. Er zal weer een drukkere scheepvaart komen, er zullen 900 mensen werk vinden! Zeeuwsch Vlaanderen ziet met gespannen verwachting uit naar het moment, waarop wat nu nog toekomstmuziek is rea liteit zal zyn geworden. autoriteiten met dit voorstel instemmen zou de regering te Düsseldorf de tekst ervan aan de Nederlandse regering doen toekomen. Eerder werd ge meld, dat de heer Pilatus, landraad voor het district Gei- lenkirchen, aan zijn regering voorstellen voor een oplossing der grenskwesties heeft ge daan. Deze kwamen ongeveer op hetzelfde neer, maar ook stelde hij voor Nederland te gen vergoeding het recht te geven het kolengebied bij de grens te exploiteren. Chr. democratische afge vaardigden van de streken aan dc Duitse Westgrens heb ben besloten de Beneluxstaten ..te waarschuwen voor een an nexatie-politiek, die nadelig voor Europa zal zijn." Zij oefenden critiek uit op de re gering van Noord-Rijnland- Westfalcn, die een passieve houding zou hebben aangeno men en daardoor het buiten land een verkeerde indruk hebben gegeven. Karl Arnold, premier van Noord-Rgnland-Westfalen, heeft verklaard, Bevin te zul len uitnodigen voor een be zoek laan West-Duitsland, ter bestudering van de kwestie der grenswijzigingen ter plaat- viert dr. A. F. Phi lips. president en gedele geerd commissaris van de N.V. Philips gloeilam penfabriek te Eindhoven, zijn 75ste verjaardag, ter gelegenheid waarvan een standbeeld zal worden onthuld. Britse versterkingen naar Akaba. Sinds Zaterdagavond worden in de Transjordaansc haven Akaba Britse strijdkrachten ontscheept in verband met de berichten over Joodse troepen bewegingen. De sterkte van dc strijdkrach ten te Akaba is een militair geheim. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat de Israëlische troepen volledig in het bezit zijn van het gebied van Eylat, een 10 km. lange kuststrook aan de golf van Akaba, welke bij de desbetreffende resolutie van de V.N. aan Israël is toegewe zen. Spanje mokt omdat het niet mag meedoen. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken heeft tijdens een interview voor „Paris Presse" verklaard, dat Spanje zich niet bij 'n Middellandse-zeepact zou aansluiten, indien het werd uitgesloten van het Atlantisch Pact en de organisatie der V. N. De woordvoerder zei: „Indien gij oorlog met de Sowjet-Unie voorziet, waarom houdt gij dan systematisch buiten het Weste lijk blok het enige land. dat het communisme radicaal heeft uitgeschakeld?" De Spanjaarden zijn geïso leerd als „melaatsen", zo voeg de hij er aan toe. Zaterdagmiddag arriveerde in Rotterdam de Zweedse luchtdoel kruiser Gotland, na een reis van 15 maanden rond Afrika, van» Indonesië zoveel mogelijk wordt vertraagd en de oplos sing van de politieke moeilijk heden wordt uitgesteld. In de strijd, die thans voortduurt, zijn beide partijen verliezers, doch in de eerste plaats Indonesië zelf. als geheel bezien. De in druk, als zouden de economi sche. de militaire en de poli tieke situatie steeds verslechte ren. is gebaseerd op onjuiste uitgangspunten. overschatting van bepaalde spectaculaire ver schijnselen en gebrek aan fei tenkennis. De T.N.I. heeft als militair instrument opgehouden te be staan. Dat men tot bende-vor ming zou komen en dat de be strijding hiervan uitermate moeilijk is, werd reeds bij voor baat door de militaire autori teiten gesteld. De Nederlandse autoriteit zeide voorts, dat medewerking van de bevolking bij de oprui ming van de benden op plaat sen. waar zij zich zekerder ge voelt, valt te constateren. El ders geschiedt dit nog niet, maar men is op de goede weg. Zonder overdreven optimisme kan de indruk worden gege ven. dat het herstel van de° veiligheid voortgang maakt. De medewerking van repu blikeinse ambtenaren en intel lectuelen, speciaal op Sumatra, geeft een indruk van verbete ring van de inwendige politie ke toestand. Ook goede en principiële nationalisten komen tot de conclusie, dat men het roer moet wenden. Dit bete kent niet, dat zü zich afwen den van hun vrijheidsideaal, maar wel, dat zü gaan geloven aan een verwezenlijking daar van langs andere wegen, dan die dc republiek tot dusverre heeft gekozen. Generaal Sudirman, die ont vlucht is, toen de Nederlan ders Djoeja bezetten, heeft verklaard, dat hij naar zijn „strijdkrachten in tic bossen is teruggekeerd en dc strijd zal voortzetten." Onmiddellijk na de bezet ting .van Djoeja s werd van Nederlandse zijde bekend ge maakt, dat dê generaal ziek was, dat hij ontvlucht was, doch dat zijn verblijfplaats bekend was. Volgens onoffici ële berichten zou hij vertoe ven in de kraton van de sul tan van Djoeja, die niet dooi* de Nederlandse troepen was betreden. VERKLARING VAN PR A VV IRAN EGARA. In een radioboodschap van de leider der republikeinse nood regeri ng P ra wi ran ega ra, verklaaixle deze, dat de Ne derlandse troepen in Djoeja wreedheden hadden gepleegd als reprcssaille voor de gue- rilla-aanval op de stad. Moh. Rum heeft hiervoor de aan dacht van de V.N.-commissie gevraagd. Het Franse pers bureau A. F. P. weet over de beweerde wreedheden te melden, dal volgens Prawira- negara ln de electrische cen trale 60 studenten zijn geë- lectrocuteerd, terwijl verschei dene vooraanstaande republi keinen mishandeld zouden zijn. Voorts zou de stad geheel uit geplunderd z(jn door de Ne derlanders. Koning George van Engeland geopereerd. Koning George van Enge land is Zaterdagmorgen in het Buckingham Palace geopereerd teneinde de verstopping van de aderen in het rechterbeen weg te nemen. In een officiële mededeling van het Buckingham Palace werd gezegd, dat de operatie geslaagd is. De toestand van de Koning, aldus het bulletin, is bevredi gend. Grote deelname aan Stille omgang". Vijfentwintig duizend Ka tholieke mannen maakten in de nacht van Zaterdag op Zondag wederom de jaarlijk se „stille omgang" door het oudste gedeelte van Amster dam. Twintig treinen brach ten uuim 21.000 deelnemers uit alle delen van het land naar de hoofdstad. KRACHTIGE WESTENWIND. Geldig tot Dinsdagavond: Meest krachtige, langs de kust nu en dan harde of stormachtige Westelijke wind. Wisselend bewolkt met en kele buien. Iets lagere tem- peratuuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1