De boer heelt de sleutel tot de oplossing in handen PREDIKBEURTEN Sport en wedstrijden Een nieuwe taak voor de landbouwvoorlichting Walcheren STEMMEN Europa wordt een woestijn IV (Van onze reizende redacteur) HAARLEM, Febr. Hoe komen wij aan meer organi sche meststoffen? Ziedaar de grote vraag, waarvoor de Nederlandse boeren zich geseld zien. Stalmest, stoppels cn groenbemesting zijn tezamen onvoldoende. Een veran dering in de bedrijfsvoering over het hele land is dermate ingrijpend, dat men er spoedig toe komt eerst eens naar andere middelen uit te zien alvorens men daartoe overgaat. En dan gaat de eerste gedachte uit naar het huisvuil der grote steden, dat voor een aanzienlijk deel uit organische stoffen bestaat: aardappelschillen, groente-afval, voedsel- resten, papier, karton, enz. Nu is de practijk zo, dat juist een groot deel van deze organische stoffen met de schillenboer meegaat en een nuttige functie verrichten als voeder voor koeien en var kens. Men kan nu die schil lenboer wel weer gaan afschaf fen, maar het is zeer de vraag óf het nadeel daarvan niet groter zou zijn dan het voor deel. Daaraan wordt dan ook niet gedr ht. Het resterende huisvuil nu wordt verzameld door de stadsreinigingsdien sten, die het elk op eigen wijze wegwerken. Voorde stadsbesturen is het vuil al leen maar lastig. De verwij dering kost een boel geld en men probeert het daarom zo goedkoop mogelijk kwijt te raken. Te Amsterdam gaat "t naar de vuilverbrandingsovens, in Den Haag wordt het af gevoerd naar Drente, waar men er compost van maakt, in Den Helder wordt het in zee gestort. In de meeste an dere grote gemeenten wordt het óf verbrand óf gecompos- teerd. Bij het in zee storten le vert het vuil geen enkel nut op; bij het verbranden levert het calorische waarde op, die soms (zoals te Amsterdam) wordt omgezet in electriciteit. Alleen bij het composteren komt het aan de bodem ten goede. Er zijn vele compos- teerinrichtingen, maar de Vam, d.w.z. de Vuil-Afvoer-Maat- schappij, is wel de grootste. Het is een overheidsinstelling in de vorm van een N.V., ge vestigd te Amsterdam, die door middel van een speciaal daartoe gebouwde trein al 't Haagse stadsvuil naar Wij ster brengt. Daar laat men 't op hopen, liggen rotten en broeien, totdat er een sub stantie is ontstaan, die fijnge malen tot compost dienst kan doen als organische mest. De methode is echter, hoe een voudig ook, vrij duur en naar sommiger oordeel zou men bij een andere bewerking betere resultaten kunnen bereiken. Hoe het evenwel zij, hier wordt stadsvuil omgezet in organische mest. Ligt hier misschien de sleutel tot de oplossing? Ik stel de vraag, aan dr. ir. P. N. Degens Jr. te Haarlem, die ook hiervan een studie heeft gemaakt. 10 MILLIOEN TON* HUISVUIL. Hij komt weer mot cijfers voor de dag. „Kijk", zegt hy, ,10 millioen Nederlanders le veren per jaar o-ngeveer 10 millioen ton huisvuil. W\j we ten, dat daarvan 360.000 ton uit droge organische stof be staat. Maar dat is een theo retische hoeveelheid, want plattelandsgemeenten verza melen geen huisvuil. Beperken wij ons tot de ge meenten van meer dan 18.000 zielen, dat zijn dan alle ste den en flinke dorpen, dan komt men niet verder dan 200.000 ton bruikbaar mate riaal. Als men kans ziet het slib uit de rioolwaterzuiver- inrichtingen te verzamelen in r-en transporteerbare vorm dan komt men tot 250.000 ton. Dat is dan het maximum. En dan moet men alle verbran dingsovens uitschakelen, niets meer naar zee brengen, zorg vuldig verzamelen enz. Op 't ogenblik zou men niet veel verder komen dan 100.000 ton." „Altyd nog een aanzienlijke hoeveelheid „Och, het is net één pro cent van de hoeveelheid orga nische mest, waarover de Ne derlandse boer nu reeds be schikt. Zou het effect groot zyn als hij 1 meer heeft? Zelfs als hij (maximaal en met veel moeite en kosten) 2% meer heeft? Ik durf de stelling poneren, dat het stadsvuil geen oplossing biedt voor het vraagstuk." „Dus niet doen?' „Dat zeg ik niet, maar daar mogen wij het in geen geval bij laten. Het zou ze- ker een steentje by dragen en het t zou een goede stimulans zijn." ANDERE BEHAN DELING. „Waarvoor?" „Voor de boer zelf. Die heeft veel meer huisvuil (in de ruimste zin van het woord) dan de stadsbewoner. Die moet leren inzien de goe den niet te na gesproken dat hij zijn mest en gier be ter moet behandelen, dat hij zijn aardappelloof in plaats van het te verbranden moet desinfecteren en composteren, dat hij alle afval van gewas sen moet verzamelen en ver werken tot mest. Ik zou wil len, dat elke boer op zijn erf compost ging maken. Dat kan heel eenvoudig en dat hoeft niet duur te zijn, omdat er geen hoge transportkosten aan te pas komen. Hij moet alleen van het nut doordrongen wor den. Hier ligt een grote taak voor de landbouwvoorlichting. De boer zelf heeft de be langrijkste grondstof voor de vervaardiging van organische mest in handen. Het komt er slechts op aan het hem te vertellen. Op het ogenblik is het zo, dat hij 2ich blind staart op de kiezelsteen van het stadsvuil en het rotsblok van het akkervuil niet ziet. De voorlichting moet het hem leren zien en behandelen. Op het ogenblik zie ik dat als één der belangrijkste taken van de overheid." (Nadruk verbotten.) Het vuil op deze plaats gestort van dc dienstbaar gemaakt Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken 10 Mrt.: Nelson n. Middelfahrt. 11 Mrt.: Racket n. Hansweert. Gepasseérd n. Antwerpen 10 Maart: Capella v. Londen: Des patch v. Queensmouth; De Ruytcr v. Rotterdam; Irene v. Ipswich; Baltic v. Aarhus; Fatum v. Huil. Gepasseerd v. Antwerpen 11 Mrt. Nijenburgh n. Rotterdam; Vrede n, Gotenburg; Adm. de Ruyter n. Strood; Tilly n. Odense: Nassau- haven n. zee; Joost n, Bristol. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BE VEL AND. Rika, Korporaal: Willem Hen drik, Oudshoom; Bonna 2, Kerpel; Putten, Top; Voorburg, Stobbe laar; Ideaal. Van Denderen: Cor nelia, van Meel; Cathalina, van Baaien; Telegraaf 4, Heijstek. al len naar Rotterdam; Juma, Leunis, Alphen a.d. Rijn; Carolina, Bou- terse. Meppel; Coöperatieve 1, Schot, Vlaardingen: Niets Besten dig. de Jonge. Dedemsvaart; Am- stel 4, v. d. Veen. Amsterdam; Rozïena Pietemella. den Breejen. Zijpersluis; Oka, Mathijs, Schie dam; Bizart, v. d. Meersehe, Airoio, Brabants; Fratcrnlté 4, Stormesand allen naar Duitsland; Valeriana, Peters; Erica, Van Ruysseveldt; Waadt, dc Kok; Artemisia, Schwarz, allen naar Basel; Onder neming. v. d. Wel; Cito. Verduin; Levina, Sakko; Bram 2. Kempe- neers: Cassino, Hooglander; Huntc. Durinck: Eben Haëzer. Aarnoudse; 2 Gebroeders, v. d. Kolk: Rhein- union 4, Vergauwen: Rheinunion 8, Durinck; Ambulant. Markusse; Hilda, Stutz; Noordland. Blomme: Vaderland, Carron; Morgenster, Schouten; Dageraad, Fluyt; Anna. van Gent; Jeanne, Beekmans: Ex presse 32, v. d. Vlies: Codam 83. van Slooten: Nomadisch. Ver doom; Henjaa. v. d. Zege; Leiba. Leninga; Goede Hoop. de Waard: Fluviale 26, v. d. Broek: Arnica, Riekenbach: Udc I. Coupe; Corjo, v. Dijke; Louis, Lockefeer; Schel- aezonen, de Koning; Nigritella. Bauwens: Maris, Gerritse: Alnina. 4, Rensen: Mönch, Kempers, allen naar België. UIT DE PERS ZONDAG 13 MAART 1949. Ned. Herv. Kerk. Aagteker- ke 10 en 7 ds. Theunisse; Ar- nemuirten 2.30 <ls. Pijnacker HorcMjk, 10 en 6 de heer Wak ker; 'Biggekerke 10 ds. Wit- teveen, 2 de heer Barnard; Domburg 9.30 de heer de Weerd, 7 ds. v. Willenswaard; Gapinge 2 ds. de Boer; Grijps- kerke 10 ds. v. Winterswijk, 2.30 ds. Otte; Kleverskerke 2.30 ds. v. Winterswijk; Kou- dekerke 10 ds. Enker, 2.3C ds. v. Dijl; 't Zandt 10 ds. v. Dijl, 7 ds. Enker; Meliskerke 10 de heer Barnard, 2.30 ds. Witteveen; Middelburg Oost- kerk 10 ds. v. Voorst Vader; Concertzaal 10 ds. v. Woer den, 7 ds. Keyzer; Engelse kerk 10 ds. Don; Nieuw- en St. Joosland 10 ds. Pijnacker Hordjjk, 7 de heer Zwartjes; Oost- en West Souburg 9.30 ds. Spijkerboer, 7 carta, van Ooijen; Oostkapelle 10 en 2.30 dienst; Ritthem 10 ds. de Vries, 2.30 ds. Aalbers; St. Laurens 10 ds. Keijzer, 7 ds. de Vries; Veere 11.15 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobs- kerk 10 ds. Aalbers, 5 ds. Spijkerboer; Engelse kerk 9.30 Jeugdkerk; Havendorp 10 ds. Sickesz; Vrouwepolder 10 ds. Richard; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelan- de 9.30 cn 2.30 ds. Wagener. Geref. Kerk. 10 en 2.30 ds. Veldhuijzen; Domburg 11 ds. Scheele, 2.30 ds. Hindriks; Gapinge 9.30 en 2 ds. Wier- a; Grypskerke 10 en 2.30 Dorst; Koudekerke 9.30 K.N.A.C. pleit voor afbouw wegennet. De K.N.A.C. heeft zich tot de ministers van financiën cn van verkeer en waterstaat ge wend met een adres, waarin zij haar leedwezen uitspreekt over het feit, dat het in de be- doeling van de overheid ligt het werk aan de aanleg van nieuwe wegen gedux-ende dit jaar grotendeels stop te zetten. Adressante is van mening, dat het niet alleen uit veiligheids- ovei-wegingen, maar ook op economische gronden nuttig en' bepaald nodig moet worden geacht, ondanks de ongunstige toestand van 's lands financiën de werken, waarin reeds een betrekkelijk aanzienlijk kapi taal is geïnversteerd, met kracht te voltooien. Als typi sche vooi-beelden worden ge noemd de nieuwe verbinding Amsterdam naar Utrecht, waar voor reeds in 1938 gelden op de begroting werden gebracht en Eemnes-Hoevelaken (Noor delijke omlegging om Amers foort), waarvoor dit in 1937 als het geval was. De K.N.A.C. verzoekt dan ook te bevorderen, dat de afbouw van 't Nederlandse rijkswegen net gestadige voortgang zal vinden en in elk geval de wer ken, waarin betrekkelijk aan zienlijke kapitalen zijn gesto ken, op korte termijn worden voltooi*. Schadevergoeding voor verloren gegane schepen. TOTALE RAMING: 150 MILLIOEN. In een nota aan de Tweede Ka mer deelt minister Spitzen om trent de schadevergoedingen, voortvloeiende uit de zee- en luchtvaartverzekeringswet 1939, mede, dat hij moet erkennen, dat in de zomer van 1947 weinig in zicht bestond omtrent de grootte der te verwachten uitgaven. Dit was te wijten aan de om standigheid, dat zelfs niet bij be nadering kon worden vastgesteld welk aantal vaartuigen als „totaal verlies" moest worden aangemerkt en welk aantal vaartuigen met partiële schade uit Duitsland kon worden terugverwacht. Voor 1948 werd, mede in overleg met de minister van financiën, voorlopig een matig bedrag uit getrokken. met het voornemen, zodra meer gegevens omtrent de te verwachten uitgaven bekend zouden zijn, een suppletoire be groting, steunend op meer feite lijke grondslag in te dienen. Daar toe werd in de aanvang van 1948 een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat nog duizenden schade gevallen waren aangemeld, waar van het onderzoek naar de groot te der rijksbijdrage in de schade nog niet was voltooid. Tezamen met de reeds beken de schadevergoedingen werd ge komen tot een raming van totaal f 150 millioen. welk bedrag uiteraai-d ook thans nog met de nodige reserve moet worden aan vaard. Het liet zich aanzien, dat in 1948 hiervan i 80 millioen zou kunnen worden verwerkt. De minister van financiën maak te hiertegen ernstig bezwaar en drong sterk op temporisering aan. Op 11 Mei werd een suppletoire begroting, waaybij een verhoging illloen werd gevragad, niet verantwoord achtte, dat een dergelijke verhoging aan de Sta- ten-Generaal werd voorgesteld, zonder daarbij een zo groot mo gelijke compensatie in uitzicht te stellen. Op 29 September werd voor een bedrag van ruim f 13 millioen compensatie aangeboden cn tot een gelijk bedrag om een overbruggingscrediet verzocht. Dit verzoek werd op 8 October door de minister van financiën in gewilligd. De ontwikkeling van de pluimveestapel. Het is dringend gewenst, zo vernemen wy van de zijde van het ministerie van Land bouw, Vissery en Voedselvoor ziening, dat gegevens over de grootte en samenstelling van de pluimveestapel met korter tussenpozen dan tot op heden mogelijk was, beschikbaar ko men. Om dit mogelijk te ma ken zullen in het vervolg ook by de pluimveestapel steek proeven worden genomen, evenals dit voor runderen en varkens geschiedt. De steek proeven voor de plu'mveesta pel zullen zo mogeiyk ieder kwartaal worden gehouden. De pokkenepidemie te Batavia. In het quarantaine-station op het eiland Onrust, waar thans ongeveer 800 pokken-pa. tiënten zijn geïsoleerd, en er dagelijks nog 70 tot 80 bij ko men, sedert de eersten er 14 dagen geleden aankwamen, zijn thans in totaal 82 patiënten overleden, waarvan de meesten kinderen. In de Bataviase ziekenhuizen zijn sedert het begin der epi demie 35 patiënten overleden. In totaal is het overlijden van 117 patiënten officieel gere gistreerd. Frans Hof wijst eis van Nederlander toe. Volgens de uitspraak van een Frans Hof van beroep behoort de Franse regering M. Landau van de Amster damse diamantbeurs ongeveer 10 millioen francs te restitu eren voor 157 diamanten, wel- lce>- hem in 19-10 door Franse douanebeambten werden ont nomen, toen hy poogde de Frans-Spaanse grens te over schrijden. Landau had de diamanten in zijn regenjas genaaid cn was erin geslaagd tot de Spaanse grens te komen. Bij Henday werden de diamanten gevonden en in beslag geno men. Het ministerie van financiën verklaarde, dat Landau een wettige transactie had geslo ten. Voor de diamanten ver kreeg hij verlof de grens te overschrijden. De Zesde Ka mer van het Parijse Hof van beroep oordeelde echter an ders. De diamanten waren onder dwang afgenomen en het ministerie van financiën behoorde de waarde te ver goeden. Geen eieren voor z'n geld! De Zutphense rechtbank heeft vonnis gewezen in een civiele zaak. waarbij een Apel- doornse groothandelaar in eie ren werd veroordeeld tot beta ling van een bedrag van 183.000.aan een Franse commissionnair, omdat onze landgenoot in gebreke was ge bleven een opdracht voor de levering van 30 millioen eieren uit te voeren. Hij had slechts één millioen afgeleverd. Trots aanmaningen en sommatie bleef de Apeldoomse groothandelaar in gebreke. Behalve de 183.000 zal hij nu ook do kosten van het pro ces moeten betalen. Een aantal vooraanstaande geleerden zullen meewerken aan een radiouitzending op Maandag, ter gelegenheid van de 70ste ver jaardag van Albert Einstein. Het programma wordt aan 1000 radio stations in de gehele wereld door gegeven en gaat uit van de U.N.E.S.C.O, VOETBAL Kampioenscompetitie van de K.N.V.B. Het programma voor de kam- pioenschapscompctitic van de K.N V.B. ziet er als volgt uit: 26 Maart: SVV—AC OVV. 27 Maart: VSV—Heerenveen: kampioen district IVNOAD. 3 April: NOAD—VSV; Heeren veen—kamp. district IV. 10 April: AGOVV—Heerenveen: VSVNOAD; kampioen district IV—SVV. 17 April SVV—VSV. 18 April: Heerenveen—AGOW; kampioen district IV—NOAD. 24 April: NOAD—kampioen district IV; AGOVV—VSV. 30 April: HeerenveenSVV. 1 Mei: NOAD—AGOVV; VSV— kampioen district IV. 7 Mei: SVV—NOAD. 8 Mei: kampioen district IV Heerenveen; VSV—AGOVV. 15 Mei: AGOVV—SVV; kam pioen district IVVSV; NOAD Heerenvecn. 22 MeiHeerenveen—VSV; NOAD—SVV; AGOVV—kampioen distriet IV. 26 Mei: kampioen district IV AGOVV; VSV—SVV; Heerenvecn —NOAD. 28 Mei: SW—kampioen district IV. 4 Juni; SVVHeerenveen. 6 Juni: AGOVV—NOAD. 12 Juni: kampioen district IV NOAD. Wat betreft de door de kam pioen van district IV op 27 Maart dan wel 18 April of 12 Juni tegen NOAD te spelen wedstrijd bestaat nog geen zekerheid. De datum kan pas vastgesteld worden wan neer bekend is welke club het kampioenschap in deze afdeling behaald heeft, terwijl ook de dag, waarop dit is geschied, van in vloed kan zijn; er moet immers rekening gehouden worden met de mogelijkheid van een beslissings wedstrijd tussen Limburgia en B VV in deze afdeling. Opstelling oud-Nederlands elftal. Hel elftal van oud-internati onals, dat vanavond voor de K.R.O.-microfoon de hand schoen op zal nemen tegen elf sportjournalisten is als volgt samengesteld: Halle; Van Dicpenbeeck en Weber ;Van Heel, Kuppen en Pauwe; Van Nelle. Smit. Vente, Van Spaandonk en Wels. De sportjournalisten, die met hen zullen wedijveren in spel regel-kennis. zullen in het veld hun positie kiezen. Het feit, dat zij komen uit Groningen. Utrecht, Tilburg-, Almelo, Mid delburg-, Den Haag, Venlo, Nij megen en Amsterdam, geeft ook dit team het recht zich oen Nationaal team te noemen. VERLICHTE WEGWIJZERS. De A.N.W.B. gaat thans de me dewerking der gemeentebesturen ln het gehele land inroepen ten einde te komen tot een afdoende verlichting van de bekende blauw witte Bondswegwijzers, die reeds zovele jaren in steden en dorpen en langs de wegen hun belangrijke taak vervullen. Er is een speciale constructie ontworpen, welke naar de mening van de A.N.W.B. zeer gunstige resultaten biedt. Dezer dagen is op de hoek Park straat—Lange Voorhout in Den Haag de eerste volgens het nieu we systeem verlichte wegwijzer voorlopig dus nog als experi ment aangebracht. SCHAATSEN Succes voor v. d. Voort. Van der Voort en Huiskes hebben heden deelgenomen aan wedstrijden te Jevnaker (Noor wegen), waar van der Voort een fraai succes boekte dooi de 5000 meter te winnen in 8 min. 44.7. Anton Huiskes werd zesde in 9 min. 04.9. Op de 500 meter maakte van der Voort een tijd van 47.2 sec., waardoor zijn puntentotaal 99.670 werd en hij in het algemeen klasse ment de tweede plaats kon be zetten achter Lundberg, maar voor Reidar Liaklev. Het klassement over twee wedstrijden luidt: 1. Lundberg 97.930 pnt.; 2. van der Voort 99.670 pnt.; 3. Liaklev 99.760 pnt. Pajor en Broekman, die eveneens ingeschreven hadden, ondervonden op hun reis .ver traging zodat zij niet zijn uit gekomen. BOKSEN Antwerpen-Zuid Nederland 7-2. Donderdagavond werden te Am sterdam amateur wedstrijden ge houden tussen Antwerpse boksers en een ploeg uit Zuid-Nederland. De uitslagen luiden: Vlieggewicht: Bollaert (A.) w.o. p, van Snoek (N.). Vedergewicht: De Wilde (A.) w. o.p. van Klein Heerenbrinck <N.). Lichtgewicht: Truyens (A.) w.o. p. van Te Pas (N.); Louis Charles (A.) w.o.p. van Buis (N.). Weltergcwicht: Waller Boons (A.) wint door k.o. in de le ron de van Nikolaas (N.); Ludwig (N. w.o.p. van Gnnsen (A.h MiddengewichtNieuwkasteele (N.) wint door opgeven in d< tweede ronde van Bohnen (A.). Half zwaargewicht: v. Gompel (A.) w.o.p. van Moliki (N.). Zwaargewicht: Cloeck (A.) wint door k.o. in de 2e ronde van De Wolf (N.). Eindstand: Antwerpen 7 over winingen. Zuid-Nederland 2 over winningen. ATHLETIEK Eerste atletiekwedstrijd voor 1949. De Vlissingse Sportvereni ging „Marathon" heeft dit jaar de primeur van het Zeeuwse wedstrijdseizoen. Zaterdag 2 April a.s., des middags om 4 uur, zal het startschot gelost worden voor een stadsestafette. waarvan start en finish bij de Leeuwentrap, op de Badhuis weg, liggen. De afstand van dit parcours bedraagt ongeveer 6400 meter en zal in 7 verschillende af standen worden verlopen, nl. 400—800—1000—2000—1000—800 400 meter. Het ligt in de bedoeling de ze wedstrijd jaarlijks te hou den. waarvoor oen wisselprijs beschikbaar is gesteld. Ook de zgn. E. klassers kunnen voor deze wedstrijd inschrijven. Bra bantse verenigingen kunnen eveneens aan deze wedstrijd deelnemen. BILJARTEN Europees kampioenschap 71/2. Donderdag werd te Parijs de eerste ronde van het tournooi om het kampioenschap van Europa, kader 71/2 gespeeld, v. d. Pol won van Metz. Na de eerste ronde leidt v. d. Pol met 2 matchpunten, h.s. 90, gem. 20. voor Domingo (Spanje) 2 matchpunten, h.s. 85, gem. 20 en van Hassel (Bel gië) 2 matchpunten. h.s. 69, gem. 20. ZEILEN Geen Friese 11 stedentoch in 1949- Gezien de hoge kosten, die de organisatie van de Friese elfstedentocht met boten mee brengt, heeft het bestuur van de zeilvereniging „Meeuwen" besloten deze tocht dit jaar niet te organiseren, maar voor het eerst weer in 1950. en 2.30 ds. Elshout; Melis kerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg Hofpleinkerk 10 ds. Veldkamp, 2.30 en 5.30 dr. Oussoren; Noorderkerk 10 dr. Oussoren, 5.30 ds. Veld kamp; Oost- en West Sou burg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Deenik; Serooskeike 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Lau rens 10 de heer Franssen, 2.; ds. Booy; Veere 9.30 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Hindriks; Vrou. wenpolder 10.30 ds. Boon, 4 ds. v. Wouwe; Westkapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. Scheele. Geref Kerk (art. 31). Mid delburg 2 en 7 ds. Verhcij; Zoutelande 9.30 ds. Verhey, 2.30 leesd. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30 2.30 en 7 cand. v. Gilst; Ar- nemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30 en 2.30 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6 ds. de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 leesdienst: Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westka pelle 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middel, burg 10 en 3 leesdienst; Vlis singen 9.30 en 5 leesdienst. Ver, Vryz. Herv. Middelburg 7 ds. Metz: Vlissingen 10.45 ds. Metz. Ev.ang. Lutli. Gem. Mid delburg 10 ds. Johannes; Vlis singen 5 ds. Johannes. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.15 dr. Bakker; Vlissingen 10.30 ds. de Boer. Herst. Apost. Gem. Vlissin gen. Singel 9.30 en 3 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlissingen. Concordia 10 en 5 openb. eredienst. Herst. Apostol. Zendingsgem. Vlissingen. Bakkersgang 10 en 2.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 7.30 Bidstond. 10 Heiligings- dienst, 7.30 Vevlossingssamen- komst Zr. Vluyn; Vlissingen 10 en 7.30 lt. Betger en v. d. Roest. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal te Middelburg te bereiken zijn de heer J. B. Simons, arts. Vlis singse Singèl, tel. 2191; te Vlissingen: de heer R. Grippeling. arts. Badhuisstraat 121. tel. 50; te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: de heer Frima, arts, Langedamsestraat 30, Zou telande, tel. K 1186—282; te Veere. Serooskerke, Oost kapelle: de heer P. J. Bom. arts te Oostkapelle. lel. K 1188 —276. APOTHEKEN. Middelburg: Apotheek Non hebei, Lange Delft 133. Vlissingen: Apotheek var Ockenburg, Walstraat. John Lewis, de leider van de Amerikaanse mijnwerkersunie, heeft een oproep tot alle mijn werkers ten Oosten van de Mis sissippi gericht het werk van 14 Maart tot 28 Maart neer te leggen, als Drotest legen de benoeming van Boyd tot directeur van het mtjnbouwbureau. Prins Bernbard is lid gewor den van de .ski-club van Arl- berg". FILMS VAN DE WEEK „Dc zwarte zwaan" (The Black Swan) met Tyrone Power, Mau reen O'Ilava, Thomas Michell cn George Zucco; regie: Henry King. Kleurige romantiek van Rafael Sabatlni in een kleurige film. waarvoor kosten noch moeite zijn gespaard. Hollywood wordt het niet beu ons zeeroversgeschiedenis sen voor tc schotelen cn het moet gezegd worden: zij vervelen nog steeds niet. Men moet dit genre lilms beoordelen met de weten schap, dat zij gemaakt zijn om de bioscoopkassa's te spekken, maar ook amusement zonder meer kan. mits goed verzorgd, een genoegen zijn om naar te kijken. Welnu, m Luxor, Vlissingen. spreidt Tyrone Power evenveel flair ten toon op de knap gereconstrueerde 17e eeuwse schepen als op de vaste wal en weet de schone gouver neursdochter van Jamaica in te palmen. Het geheel: een genoe- gelijk prentenboek, gelukkig geen filmbeeld-roman. „Tarznu en Tanya" (Tarzan and the Huntress) met Johnny Weiss- muller, Brcnda Joyce en Johnny Sheffield; regie: Kurt Neumann. Dit is een van de laatste films, waarin Johany Weissmuller zijn Tarzankrcten slaakt en tussen de lianen slingert; zekere Lex Bar ker heeft hem inmiddels als de oerwnudhold opgevolgd. In feite verschilt deze Tarzaniade in het geheel niet van de vorlgen; er zijn weer boze jagers op pad in liet maagdelijk woud, er vullen weer doden en de dieren zijn weer Tarzan's hondgenoten in zijn strijd tegen het kwaad. Die dieren uit de jungle krijgt men in Alhambra, Vlissingen, in groten getale te zien en men beleeft er plezier aan, ook al zijn het slechts getemde beestjes uit Hollywood's stallen. „De dansinvasie" (You'll never get rich) met Fred Astaire, Rita Hayworth en wijlen Robert Bench- ley; regie: Sidney Lanfield. Zekere escapade heeft de schijn werpers van de publiciteit dóen richten op Rita Hayworth. een typische consequentie van de stcr- verafgoding. Want die Rita is toch eigenlijk alleen maar een knappe „pin-up-glrl", die wal kan dansen en zingen en die maar heel wei nig acteertalent betit. In Electro Middelburg, treedt zij op naast de sympathieke'danseur Fred Astal-. re. Veel betekent dit op de oor log afgestemde amusomentsfilmpje niet; voor liet oog enkele shows, voor het oor zes aardige liedjes van Cole Porter en voor de lach spieren de kostelijke droogkomiek Robert Benchley. Dc gekleurde operettefilm „Lied der woestijn" (Irene Manning en Dennis Morgan) wordt thans in de Schouwburg. Middelburg, ver toond. PROF. ROMME EN DE LINIE. ,De Linie", het blad der Neder landse Jezuïeten, is in z'n laatste nummer weer eens met een opzien barend artikel gekomen, waarin (in sensationele opmaak) betoogd werd, dat „de weg naar Den Haag loopt over Djocja". Het blad had het ook al over „onze laatste kans" en vroeg, of de Unie-gedachte tn Rommiaanse zin nog wel houdbaar is: instemming werd betuigd met het pos verschenen boekje van het Tweede Kamerlid de Kadi (links P.v.d.A.) over „De Indone sische Tragedie" cn de K.V.P. werd in staat van beschuldiging gesteld. In „De Volkskrant" (Kath.) is prof. Romme daartegen nu in een extra-lang en extra-fel artikel van leer getrokken. Hij haalt dc Ja vaanse godin Kali „de verdelgster", uit het duister der eeuwen te voor schijn. waarmee hij thans echter het onharmonisch product bedoelt, geboren uit de ontmoeting van de KAdt en De Linie. De nog al vaak eens onduidelijke prof. Rommo is deze keer in z'n verweer erg dui delijk. getuige het slot van zijn artikel. „Neen. het kwaad, het grote kwaad, dat .De Linie" met haar schrijverij heeft gesticht aan de hoogste belangen der Indone siërs cn aan dc teerste belangen van ons katholiek volksdeel kan niet en zeker niet ten volle, wor den weggenomen, wanneer dit KALI-verschijnsel niet meer wordt ontbonden. Waarvoor Do Kadt ons blijft uitmaken, moet hij weten. En dat ..De Linie", zoals elk ka tholiek orgaan en elke katholieke persoon, het volste recht heeft, om, al dan niet achteraf, tc zeg gen. dat de K.VJ». het allemaal anders had moeten doen best. Maar wij laten noch aan de K.V.P. in het algemeen, doch aan dc lei ders barer politiek in het bijzon der. zeggen, dat zij niet eerlijk hebben gewild en willen de wer kelijke vrijheid voor onze broeder volken in Indonesië. En zeker te gen een katholieke aanval-in-de- rug. die de katholieke Nederlan ders in de ogen der Indonesiërs slechts tot smeerlappen maken kan. komen wij op met alle kracht en alle klem. waarover wij nog be schikken". VERNIETIGING OF ZEGEPRAAL? Het is duidelijk, dat Nederland ue weg opgaat van een volledig uitvoeren van de resolutie van de Veiligheidsraad. Stuk voor stuk gaan de reserves, die de Neder landse regering te dien opzichte had, overboord. In een hoofdartikel „Doorbraak" in de N.R.C. van 8 Maart wordt de regering opgewekt, alle eisen de.- Republiek in te willigen. Zelfs dc gelijktijdige totstandkoming van Federatie en Unie moeten wij la ten vallen, volgens het blad. Zo wordt het einde erger dan hel begin. De immanente critiek door de socialisten, door De Tijd, door de N.R.C., op het regeringsbeleid uit gebracht. is juist. Wij hebben ons daar verleden Dinsdag ook de tolk van gemaakt. aldus schrijft „Trouw". Men kan niet tegelijkertijd een politiek van ja en van neen, van doorzetten en van toegeven voe ren. Daar komt niets goeds uit voort en het erge wordt er allct^i maar erger van. Nu krijgen we de complete re solutie van de Veiligheidsraad plus de vervroegde souverciniteitsovcr- dracht van het plan-Beel. Dat is nog erger dan de resolutie alleen. De les die uit dit alles te trek ken valt. is tweeërlei: Een socia listische politiek moet men door socialisten uit laten voeren. De coalitie Stikker-Van Maarsevccn- Drees eindigt met het Schermcr- hom-projcct uit te voeren, maar in een ergeren vorm dan Scher- merhorn het qp stapel gezet had. Een anti-revolutionnaire politiek moet men door anti-revolutionnai- ren uit laten voeren. Want de militaire actie, de ver nietiging der Republiek. wordt door de coalitie Stikker-Van Maar- sevecn-Drees tot een zegepraal der Republiek. Amsterdamse Beurs 100', ji Nederl. 1948 (3ft) dito 1947 (3>/2) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3ft Investerlngscerl. 3 Nederl. 19S2—64 Nederl. 1962—64 Nederl. N.W.S. 2'. Spaarc. a f 10Q 2 Indië 1937 A3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ned. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Kon. Petrol. Mii. Amsterdam Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Stv. Mij. Nederland Ilnndelsver. A'dam Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Ko'nnecot Shell Union Baltimore Spw Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw Pennsylvania I-Iet zakenverkeer op de effec tenbeurs te Amsterdam was Vrij dag van bescheiden omvang, di> de beleggingsafdeling ontwikkelde zich evenwel een behoorlijke af faire in de conversleloning 1947. grootboek 1946 en in investering.--- certUieaten. die alle vergeleken met de vorige prijzen een fractie beter waren. Voor de staatsfond sen in het algemeen was de stem ming vast te noemen, zjj het dan ook dat dit niet op zo sprekende wijze in dc koersen tot uitdrukking kwam. Dit verhinderde echter niet dat bijna alle staatspapieren wat hoger werden genoteerd. Verschei, dene gemeentelijke en provinciale leningen waren wat beter gedis poneerd. Op de locale aandelen markt was het koersverloop onbe rekenbaar. Bij de opening was de stemming goed prijshoudend en dc toonaangevende aandelen der di verse rubrieken waren alle iets ho ger, terwijl vrijwel dadelijk een neiging tot verdere verbetering «aan de dag werd gelegd. 95 ft 96-:. 100ft 100". 943i 94:ft 95 ft OG'.K 105 ft 106'ft 151 153 153'/- 155 278?S 281 215ft 217 280 ft 283' 144 143ft 158ft 1594.1 148 152ft 137 136ft 32ft 31 ft 10 Minder echtscheidingen- Het aantal echtscheidingen in ons land. dat in 1940 kon worden gesteld op ongeveer 3000 is in 1946 gestegen tot c.a. 10.000, terwijl het in 1947 weer is teruggelopen tot pl.m. 8850.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5