NIEUWS UIT ZEELAND Tegenvaller voor Smuts Schooltandverzorging te Middelburg start Er werden geen wreedheden in Indonesië bedreven r Nauwgezet onderzoek werd ingesteld. Perspublicaties waren vaag. In verband met de in de p^rs verschenen mededelingen over vermeende wreedheden, welke door de militairen in Indonesië zouden zijn bedreven, wordt van officiële zjjde het volgen de medegedeeld. Reeds dadelijk na het voor het eerst verschijnen van voor bedoelde berichten in de pers in Januari 1949 heeft de toen malige minister van overzeese gebiedsdelen aan de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indonesië telegrafisch ver zocht om terzake onverwijld een objectief, grondig en ge streng onderzoek te doen in stellen. Nadien in de pers ver schenen berichten met beschul digingen zijn steeds met de meeste spoed voor nader on derzoek en bericht naar de re gering van Indonesië doorge zonden. GEEN MISHANDELINGEN. Sedert dien van de regering van Indonesië ontvangen tele grammen melden echter, dat voorzover over feitelijke gege vens kan worden beschikt, een terzake ingesteld nauwgezet onderzoek in Indonesië totdus- ver geen feiten aan het licht heeft gebracht, welke de geïn- crimeerde ernstige mishande lingen bij verhoren noch ande re feiten bevestigen. Op cle verhoren door de inlichtings- en veiligheidsdiensten wordt zeer strenge contróle uitgeoe fend door de hoofden van deze diensten. zodat stelselmatige mishandeling uitgesloten moet worden geacht. i Voorts blijken de beschuldi gingen inzake het doodschieten van gevangenen in de onder zochte gevallen ongegrond te zijn- In de gevallen dat militaire noodzaak er toe dwong een kampong te slechten, is zulks steeds geschied in overleg met Jaarverslag van Amerika's minister van oorlog. EEN LEGER VAN 900.000 MAN VOLDOENDE. De Amerikaanse minister van oorlog, Kenneth Royall. gaat in licl jaarverslag van zijn departement nogal tekeer tegen de Sowjet-Unic. Dit land sticht steeds de grootst mogelijke verwarring en stapelt de conflicten op zon der tót oorlog over te gaan. Duidelijk blijkt volgens de mi nister, dat de Sowjet-autori- tciten niet van plan zijn vroe gere accoorden te eerbiedigen of te streven naar een oplos sing van de steeds groter wor dende verschillen. Royall is van oordeel, dat het Amerikaanse landleger met slechts 900.000 man in geval van oorlog In staat is het Ame rikaanse grondgebied te verde digen. de vitale bases overzee te beschermen en stand te hou den tegen plotselinge luchtaan vallen. de vijand bij zijn op mars enigszins tegen tc houden en de uitbreiding van de Ame rikaanse legers voor te berei den. De huidige crcdieten maken slechts een landleger van 790.000 man mogelijk. ..De regering van de Ver Staten ijvert op het ogenblik voor het economisch herstel van Duitsland en Japan", aldus het verslag. De V.S. trachten het productiepeil der Duitse industrie op 100 van de pro ductie van 1936 te brengen. Amerikaanse gedelegeerde had er genoeg van. De Amerikaanse afgevaar digde in de economische en sociale Raad der V.N. heeft Donderdag de vergadering ver laten uit protest tegen cle voortdurende aanvallen van de Poolse afgevaardigde op he Amerikaanse optreden in Zuid-Korea. Dc Amerikaan stond op. verklaarde de taal van de Pooi niet langer te willen aan horen en verliet clo zaal. (Ingezonden mededeling) Vliegen, muggen en de rest sterven zeker door Funest. (Ingezonden mededeling) doet dc VaMvqdifle rijlpffl i AUTORIJSCHOOL GARAGE LOUISSE, Goes Middelburg. Telef. 2175 Tclef. 2147 (Ingezonden mededeling) Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn SAHAPIRIN y helpt altijd het betrokken Indonesische binnenlandse bestuur en na evacuatie van de bevolking. liet is gebleken, dat dc le gercommandant in Indonesië in samenwerking met de procu reur generaal by het hoogge rechtshof in vorenbedoelde on derzoeken de meest mogelijke medewerking verleent en dlli- gentie betoont. Alle daders van voorgebrachte feiten inzake ge pleegde wandaden worden en zfjn steeds met gestrengheid in strafrechtelijke zin vervolgd. Echter kan niet worden ver heeld. dat de anonimiteit en de vaagheid van depublicaties. 2onder vermelding- van troe pen-onderdeel. plaats en datum m.b.t. de geïncrimeerde hande lingen, zogenaamd doch vol strekt ten onrechte om re presailles op de rapporteurs te voorkomen, eea snel en doel treffend onderzoek uitermate bemoeilijken, temeer daar de vermeende wandaden veelal slechts Worden aangeduid in een gebied, groter dan bijv. Frankrijk of enig ander land in Europa. De opleiding bij de Koninklijke Marine. Kapitein ter zee P. Rouwen- horst, tot dusver hoofd der op leidingen bij de Zeemacht, is met ingang van 1 Maart jl. be noemd tot inspecteur van het onderwijs bij de Zeemacht en tevens bevorderd tot Schout bij Nacht. Inspecteur van het onderwas bij de Zeemacht is een nieuwe functie, welke in het leven ge roepen is om de opleidingen in de Koninklijke Marine (eerste militaire vorming, voortgezette opleidingen, brevetoplcidingen, kaderopleidingcn. officiersop leidingen enz.) onder centraal toezicht te brengen. Coupons stoffen onder lading aardappelen. BELANGRIJKE TEXTIELSMOKKEL ONTDEKT. De verkeersbrigade van de rijkspolitie district Amsterdam is een belangrijke smokkel in herencouponstof op het spoor gekomen. Bij n controle op de Haagwcg ontdekten de wacht meesters een zware truck, be laden met aardappelen. De po litie ging eens na wat er wel" met de aardappelen aan de hand was en vond zes balen herencouponstof onder de vracht. Spoedig kwam uit. dat de stof uit België afkomstig was en in Amsterdam aan enkele textielhandelaren moest wor den verkocht. Het was zeker al de derde of vierde reis. die de aardappelen als camouflage artikel maakte. In totaal zijn thans vier personen gearres teerd. Het onderzoek is nog niet afgelopen. DE VERLIESLIJST. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië jijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Marechaussee 2e kl. M. S. M. van der Linden, afkomstig uit Hagenstein (Z.-H.); sold. Ie kl. R. H. van Daal, afkomstig uit Amsterdam-Z,; sold. J. W. Hof stede. afkomstig uit Wjjhe; sold. Ie kl. N. Kok, afkomstig uit Bovenkarspel; sold. Ie kl. J. A. de Kuijer, afkomstig uit IJsselstein: serg. G. W. Jansen, afkomstig uit Zutphen; 2e Lt. A. W. H. van Birgelen, afkom stig uit Echt (L.): serg. A. W. Bremmers, afkomstig uit Be verwijk: sold. W. Paalvast, af komstig uit Amersfoort; sold. Ie kl. J. J. C. Döbken. afkom stig uit Dordrecht. Voorts 8 lecjen van het Ko ninklijk Nederlands-Indonesi sche leger, afkomstig uit Indo- T rekpaardenstamboek en ontwerp-paarden- wet. Tijdens dc jaarvergadering van de Kon. Vereniging „Het Neder landse Trekpaard'" is een motie aangenomen tegen een bepaalde regeling, die in de ontworpen paardenwet ten aanzien van het keuren van merries is neergelegd. De vereniging staat op het standpunt, dat geregistreerde mer rie-veulens van keurstamboek- ouders op vierjarige leeftijd niet behoeven te worden gekeurd voor verdere fok. Het ontwerp bevat ccn regeling, waarbij alle merries buiten het keurstainboelc, onge acht of zij in het gewone stam boek zjjn geregistreerd of wel ..wilde" merries zijn. voor het fokken moeten worden goedge keurd. Behalve over huishoudelijke aangelegenheden werd ter verga dering gesproken over de export van paarden. Deze is in 1948 ten slotte niet zo ongunstig geweest als oorspronkelijk werd aangeno men. alhoewel van verschillende kanten enige critiek werd geuit. De Nederlandse kwallteitsdieren hebben de Franse markt vrijwel geheel veroverd. In verband met betalingsmoeilijkheden wil de ex- Iiort naar Duitsland en de Ooste- ijke landen niet vlotten. De han del op andere landen laat te wen sen over. Uit de keuringsjury van hengsten kwam ernstige critiek. De Israëlische delegatie te Lake Success heeft by de Ver enigde Naties geprotesteerd tegen het besluit van de verzoenings commissie van de V. N. om de Moefi van Jeruzalem te horen in zake de Palestijnse kwestie. J- "V. Kaartjes voor de match Een Amsterdamse vertegenwoordiger wil de met alle geweld de voetbalwedstrijd Hol landBelgië a.s. Zon dag zien. De man was zo dom naar de Zee dijk te gaan en te trachten bij zwarthande laren iets te bereiken. De voetbaJenthousias- teling gaf 150 voor drie biljetten en twee wandelaars gangen weg om de kaarten te halen. Langer dan een uur heeft de vertegenwoor diger op hen staan wachten. Toen is hij maar naar dc politie ge gaan Generaal Giraud overleden. De Franse generaal Henri Girayd is Vrijdag op 70-jarige leeftijd te Dij on overleden. Generaal Giraud heeft in bei de wereldoorlogen gevochten. Hij werd tweemaal door de Duitsers gevangen genomen en wistbeide keren te ontsnappen. Toen de tweede wereldoorlog begon, had hy het bevel over de Maginot-11- nie. Later, na zijn tweede ont snapping uit Duitse gevangenschap werd hy commandant van de Franse strijdkrachten, die met de geallieerden vochten. Na de moord op admiraal Dor ian werd hij benoemd tot hoge commissaris voor Frans Noord- Afrika. In 1943. toen zyn troepen waren verenigd met de verzets- troepen van generaal De Gaulle, werd hij voorzitter van het Franse comité van nationale bevryding en opperbevelhebber van alle Franse strijdkrachten. Er was veel rivaliteit tussen generaal Giraud en generaal De Gaulle. In 1944 werd het comité van nationale be vryding gereorganiseerd en Gi raud maakte er geen deel meer van uit. De Gaulle werd opperbe velhebber. Hij was zeer teleurge steld over de loop der gebeurte nissen en trok zich geheel uit het militaire leven terug. Fruittelers in Goes bijeen. Vrijdagmiddag kwam de Kring Zeeland van dc Neder- landde Fruittelers Organisatie in de ..Prins van Oranje" te Goes bijeen onder leiding van de heer J, Q. C. Lenshoek. jpp deze matig bezochte al gemene ledenvergadering was o.m. aanwezigde heer L. Vissers. administrateur van de N.F.O. Na de verkiezing van de secretaris, de heer J. F. van de Plassche tot stemgerech tigde voor de algemene leden vergadering te Utrecht, gaf de heer O. Traas, voorzitter van de hagelcommissie der Z. L. M. een toelichting op de plannen om te komen tot op richting ven een onderlinge hagelverzekerings-maat- schappij voor Zeeland en W. Brabant op de wijze, zoals In ons nummer van Maandag vermeld. Het is de bedoeling appels, peren, pruimen zowel als ker sen te verzekeren. Voor eik lid van de hagelverzekering zal een aparte rekening wor den geopend. Indien men 10 premie heeft betaald en geen uitkering heeft genoten zal geen verdere premie be hoeven te worden gestort. Zij, die in principe voor 'n dergelijke verzekering voelen, kunnen zich vrijblijvend op geven bij de secretaris van de tuinbouw-commissie der Z. L. M. Bij dc rondvraag wees de heer Phaff van de planten- ziektekundigedienst erop. dat binnenkort weer een opwek king zal uitgaan tot bestrij ding van de koolzaadparasie- ten. Dit mag echter niet ten koste van de bijenvolken ge. beuren. Dit kan door niet tij. dens de bloei te spulten. Voorts wees hij op de nood. zakelijkheid de veldmuizen te bestrijden om volgend jaar een pl^ag te voorkomen. Nationalisten winnen bij verkiezingen- Bij tie verkiezingen voor de provinciale raden in Zuid-Afri ka heeft de nationalistische party van premier Malan aan zienlijke successen weten te boeken. De nationalisten ver kregen 48% van het totaal aantal uitgebrachte stemmen, zodat de hoop van generaal Smuts dat de verkiezingen een demonstratie zouden opleveren tegen de huidige regering ydel is gebleken. Lichtingen worden vergroot Naar het A.N.P. verneemt, zuilen de lichtingen met I0.(KKI man worden uitgebreid. Op het ogenblik is de situatie, al dus, dat er jaarlijks ongeveer 80.000 jongemannen voor de dienstplicht worden gekeurd. Van hen komen er rond 40.000 in twee halfjaarlijkse lichtin gen van 20.000 man onder de wapenen. Door een geperfeC- tlonneerde indeling en door de maatstaven enigermate te ver groten, zullen er op de duur 50.000 jongemannen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij verder, de ver groting van de lichtingen ge leidelijk te doen geschieden. Dc legerleiding beschikt nog over tc weinig instructeurs en kader om de grotere lichtin gen thans reeds op te kunnen vangen. Om in het tekort aan kader te voorzien, zal men zich als instructeur kunnen melden, een functie, welke zo wel voor militairen als voor burgers openstaat. Binnenkort zullen van de zijde der legerleiding nadere mededelingen over de aanmel ding volgen. Misschien de laatste bonkaarten. Maar lange loopperiode. Van 10 April a.s. af zullen de distributiediensten op plaatselijk nader te bepalen dagen de bonkaarten K en T 909 uitreiken. Deze bonkaar ten zijn vrij groot en zullen gedurende minstens zes maan den gebruikt kunnen worden. Het is dus niet onmogelijk, dat de bonkaarten 909 de laatste zijn, welke men ontvangt, hoewel hierover nog geen po sitieve mededeling gedaan kan worden. In verband met de looptijd der thans uitgereikte kaarten K en L 905 zullen de kaarten 909 eerst op 31 Juli a.s. in gebruik genomen wor den. Motie tegen Canadese regering verworpen. Het Canadese Lagerhuis heeft met 180 tegen 12 stemmen een motie van wantrouwen m de re gering St. Laurent verworpen. De motie werd ingediend door de so ciale credietparty en betreurde, dat de monetaire politiek van de party niet wes aanvaard. Vervolgens werd gestemd over een tweede motie van wantrouwen van de conservatieve oppositielei der George Drew. Ook deze werd verworpen (met 124 tegen 62 stemmen). De stemming over de laatste motie geschiedde aan het eind van een debat over de troon rede. dat een maand geduurd heeft. De socialisten lieten het Lager huis stemmen over een motie der regering, de troonrede goed te keuren. De uitslag was: 97 stem men vóór. 89 tegen. De nationalisten verkregen 86 zetels, de Ver. Partij van Smuts 78, de onafhankelijken 3 en de socialisten eveneens 3 zetels. De nationalisten hebben de meerderheid in Transvaal en de Oranje Vrijstaat de Ver. Partij heeft de meerderheid in de Kaapprovincie en in Natal. Dr. Malan heeft verklaard dat zijn regering beslotem is de ..apartheidspolitiek" (net gescheiden houden op grond van rassenverschillenvoort te zetten. Dit vraagstuk vormde het strijdpunt bïi de provinciale verkiezingen. De miniser zei- de de uitslag als „hoogst be vredigend" te beschouwen. Men kon met recht aannemen, dat de partij van Smuts, een nieu we nederlaag had geleden. Grenscorrecties op komst? Het Britse militair bestuur heeft aan de Duitse douanebe ambten, die te Elten aan de Nederlandse grens gestation- neerd zijn, bevel gegeven zich gereed te houden om hun wo ningen te ontruimen. Alles schijnt er op te wijzen, dat Duitse grenscorrecties ten voor dele van de Beneluxlanden in het vooruitzicht zijn. In aansluiting op het boven staande meldt de correspondent van het Alg. Dbl.. Wilde geruchten doen de ronde langs de hele Duitse grens van Eelgië en Nederland. Op verschil lende plaatsen langs de Duitse grens zijn stroken afgezet en afge paald. Men spreekt hier van het afbakenen van gebieden. welke bij kleine grenscorrecties aan Bel gië en Nederland zullen worden toegewezen. Het afbakenen heeft vooral clq laatste dagen plaats ge had. Volgens ter zake kundige zegslieden zijn al bepaalde Duitse gemeenten definitief bestemd om aan België en Nederland te wor den toegevoegd. Genoemd worden voor België: Cönzen. Pausten- bach Müntenich. Lamersdorf Voor Nederland worden genoemd Sus- terziel, SSffelen. Hillenberg, Broeck, Ilavere en Hönge, in totaal tellend 6500 zielen. Men meent dat deze gebiedsoverdracht bij verrassing bekend gemaakt zal worden. Neder-Rijnse Havendag. Op uitnodiging van de stich ting Havenbelangen te Rotter dam, het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel hebben Vrijdag ongeveer 60 personen uit Duitse regerings-, handels- en verkeerskringen een bezoek gebracht aan Rot terdam ter gelegenheid van de Nederrijnse Havendag. Ook en kele Engelse bczettingsautori- tcitcn bevonden zich bij het ge zelschap. Er werden verschil lende redevoeringen gehouden. De voorzitter van de stich ting „Havenbelangen", nir, A. C, W. Beerman, wees er op. dat de jaren 1940'45 geen belem mering behoeven te zijn voor de toekomstige verhoudingen. Van beide zijden zal echter goede wil moeten worden ge toond. Het gezelschap maakte een uitgebreide tocht door de ha vens, waarna mr. K. P. van de Mandele. voorzitter van de K. van K„ in een rede wees op de betekenis van functionele over eenkomsten voor West-Europa. Ten slotte sprak ir. N. Th. Koomans. directeur van het ha venbedrijf, over de Rijn als ruggegraat van het West-Euro- pese verkeer. Deze spreker pleitte daabij voor verdeling van het verkeer tussen de Be nelux- en Noord-Duitse havens volgens voorstellen van de be langhebbenden. waaraan hij de voorkeur gaf boven ingrijpen van bovenaf. Nieuw raadhuis te Oostburg. In de raadsvergadering van Don derdag J.l. heeft ir. Klokke het ontwerp voor het nieuwe raadhuis te Oostburg, nader toegelicht. De plannen zyn thans aanbestedings- Klaar. Getracht zal worden een bouwvergunning te krygen. De raad besloot een subsidie van 16Va cent per inwoner per jaar te geven als bydrage in de stich- lingskosten voor een rljksland- bouwwinterschool te Schoondijke. Nog meer hulp uit Vught voor Grijpskerke. Op 2 Maart jl. ontving Grijpskerke, zoals gemeld, een grote hoeveelheid gratis plant- materiaal uit Vught. Wij ver nemen, dat de initiatiefnemers van deze steunactie, de heren Th. van Dorst, bloemist en P. U. M. Aarts, hotelhouder uit Vught, die daarbij medewer king ondervonden van de R. K. Tuindersvereniging aldaar, het plan hebben om in het komende najaar opnieuw een zending plantmateriaai naar Grijpskerke te brengen. Goese fotograaf terug naar België. Op last van de minister van Justitie heeft de Goese politie Vrijdagavond de Belgische fo tograaf F. F. de S. met zijn echtgenote bij Putte als onge wenste vreemdeling over de grens geleid. Het echtpaar was reeds sinds de eerste wereldoorlog in Goes woonachtig, doch tijdens de be de S. N.S.B.'er, nog geïnterneerd zetting was waarom hij geweest is. WALCHEREN Middelburg FEESTAVOND GEREF.- JEUGDCLUB Vrijdagavond werd in het Schuttershof te Middelburg het jaarfeest gehouden van de ge reformeerde jeugdclubs Samuël en Münia. De belangstelling hiervoor was dermate groot dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. De jonge krachten gaven een uitgebreid en afwiselend pro gram te zien, dat tot het ein de de belangstelling gaande hield en dat terecht met veel vuldig applaus werd beloond. Aardige schetsen vormden hoofdschotel van deze feestdis en ook de andere pro grammaonderdelen, waarvan wij speciaal de keurige zang nummers noemen waren goed verzorgd. Er werd voorts een grote verloting gehouden met tal van fraaie prijzen! COLLECTE VOOR S1MAVI. Donderdag 17 Maart zullen de collectebussen weer rammelen m Middelburg. Ditmaal komen de collectanten op straat voor de Si- mavi. de bekende instelling tot steun in medische aangelegenheden van inheemsen, die ondermeer me dicijnen en verbandmiddelen naar Indonesië zendt en voor dit nut tige doel .zeker ieders steun ten volle verdient. JAARVERGADERING „KINDERZORG" Woensdag 23 Maart zal de vereniging „Kinderzorg" in het gymnastieklokaal aan de Veersesingel te Middelburg haar jaarlijkse bijeenkomst houden. In de ochtendvergade ring komen de belangen van de vereniging aan de orde, 's- middags zal de bekende psy chologe, mevr. Hogenbrink- Visscher uit Dordrecht spreken over het onderwerp „Observa tie en selectie in de kinderver zorging". Vlissingen Amateurs zetten hun beste beentje voor. Enige tijd geleden werd in Vlissingen een wedstrijd ge houden „Amateurs zetten hun beste beentje voor", die een groot succes had. De directie van het Concertgebouw, die deze wedstrijd had georgani seerd, zal Zaterdag 14 Mei op nieuw een dergelijke wedstrijd houden. Als jury zal ditmaal niet het publiek optreden, maar de heren P. de Rooy, Vlissingen en C. Schijve te Middelburg. FEESTAVOND BADHUISSTRAAT EN OMGEVING. Vrijdagavond hield de buurtver eniging „Badhuisstraat en Omge ving" te Vlissingen een feestavond in het Concertgebouw. De voorzit ter, de heer J. L. F. Smits, sprak een openingswoord, waarin hy o m. zei dat deze avond het aange name met het nuttige verenigd was, omdat een deel van de op brengst ten bate zou komen voor de gedenkplaat voor de gevallen oud-leerlingen. die aangebracht zal worden in de „De Ruyter- school". Hierna gaf spr. het woord aan de heer J. C. Anker, voorzit ter van het comité voor het inza melen van gelden voor een graf- inonnument voor de directeur dei- school, die in de laatste oorlog sneuvelde. Voor dit doel zijn reeds gelden bijeengebracht, maar voor een gedenkplaat voor gevallen Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds. Kooreman. predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Scher- penisse. heeft voor het be roep naar Numansdorp be dankt. en een beroep ontvan gen naar de Ned. Herv. Kerk te Vollenhoven (Overijssel). ds. J. H. HUISEIGENAREN TEGEN HU URBEL ASTING De Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren heeft gistermiddag te Amsterdam een congres gehouden, waar de problemen van de huurver hoging en de huurbelasting zijn besproken. Er is een reso lutie aangenomen, waarin staat, dat een huurbelasting onaanvaardbaar is en dit een geleidelijke huurverhoging op korte termijn, tenminste tot het peil, waarop onderhoud en instandhouding van de be staande woningvoorraad zijn verzekerd, dringend noodzake lijk is. BROUWGERST IN EIGEN LAND. Onder de titel: „Brouwgerst in eigen land", zal de heer ir. W. C. van der Meer, inspecteur van de Landbouw. Maandag avond van 19.4520.00 uur, via Hilversum I spreken. leerlingen van de „Dc Ruyter- school", wil het niet zo best luk ken. Aanvankelyk ging het vry goed, doch spoedig verminderden de bijdragen. Spr. deed een be roep op allen om gelden bijeen te brengen voor deze gedenkplaat ter nagedachtenis aan hen. die het hoogste offer gegeven hebben voor hun vaderland! In Amsterdam werd voor een Jiergelijk doel ruim f 1000.ingezameld en dat moet toch ook in Vlissingen mogelijk zijn, aldus spreker. De heer Anker vertelde, dat het zijn bedoeling is in verschillende plaatsen in Zeeland over zyn oor logservaringen lezingen te houden, toegelicht met enige marinefilms. Tenslotte bracht spr. hulde aan de Marine-Voorlichtingsdienst voor de voortreffeiyke samenwer king tussen Marine en Koopvaar- dy in de oorlogsjaren. Hierna werd een aanvang ge maakt met het programma, dat verzorgd werd dooi leerlingen van de „De Ruyterschool" en verschil lende dames Eerst werd de bekende klucht in twee bedrijven: „Henkie" op gevoerd, waarna verder een bont programma op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht werd. Uit het hartelijk applaus bleek wel dat het programma in de smaak viel. Ook werd een verloting ge houden. waarvoor de prijzen be schikbaar gesteld waren door en kele winkeliers uit. de Badhuis straat GEMEENSCHAPPELIJKE VOORTUINTJES Er is by wijze van proef 'n aanvang gemaakt met het aanleggen van de gemeen schappelijke voortuinen voor de z.n. montagewoningen aan de Hogeweg te Vlissingen. Zoals bekend betalen de huur ders een zeker bedrag boven de huur, waarvoor van ge meentewege de voortuinen zullen worden beplant en on derhouden. DE GEMEENTEBEGROTING. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad van Vlissingen in besloten vergadering bijeen, tér voorbespreking van dc gemeen tebegroting en de bedrijven voor 1949. In een 3-urige bij eenkomst werd deze onder voorzitterschap $an de burge meester, mr. B. Kolft', behan deld. De openbare behandeling zal binnen enkele weken worden gehouden. O.- en W.-Souburg. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaarten zal te Oost- en West Souburg voor niet-zelfverzorgcrs met de letter A t.m. C en voor alle zelfverzor- gers geschieden op Maandag 14 Maart. Jef Last over Ihdonesië- Voor een groep belangstellenden sprak Vrijdagavond in het gebouw Turfkade 1 te Goes de bekende schrijver Jef Last, redacteur van het Weekblad „De Vlam" over de Indonesische kwestie. Een feit is dat de wereld twijfelt aan de goe de bedoelingen van Nederland ten opzichte van Indonesië en volgens spr. met recht. Het is niet te loo chenen dat in de loop der eeuwen iets groots in Indonesië werd ver richt, doch dat geschiedde niet alleen vanwege de goede bedoelin gen voor dc Indonesiërs. Van de landing van J. P. Coen c.a. af. staat de autonome ontwikkeling van Indonesië stil. Hierop moest een revolutie volgen. Spr. gaf verschillende voorbeelden van het optreden van de Nederlanders. De Indonesiërs moeten een aanmer kelijk hogere belasting betalen dan de Europeanen. Spr. wees er verder o.m. op hoe in 1939 aan de Indonesiërs een parlement werd geweigerd en hoe tal van Indonesische nationalisten destijds werden verbannen. Dit als bewijzen van de twyfelachtige bedoelingen van Nederland, hoe wel spr. ook niet ontkende dat ve le individuele personen met de beste bedoelingen naar Indonesië zyn gegaan. Voorts zette spr. uiteen waarom z.i. een sociale en nationale re volutie voor Indonesië noodzake lijk was. Voorts besprak hij het verdrag van Linggadjati en de politionele acties, en veroordeelde de tactiek van de Ned. regering, die zi. steeds de bedoeling had de repu bliek te discreteren. Van Enge land en de Ver. Staten, die hun beste koloniën de vrijheid schon ken, kon na de capitulatie van Ja pan niet geëist worden dat troepen naar Indonesië werden gezonden. T.a.v. de republiek merkte spr. verder op dat deze een realiteit is in het gevoel van millioenen In donesiërs. terwijl zU tevens ge steund wordt door India, Pa- kastan, Birma enz. Ook Ameri ka kan zich niet meer veroorloven geheel Azië tegen zich te weer te stellen. Door de blindheid t o. van Indonesië gaat Nederland volgens spr. zyn absolute isolering in de wereld tegemoet. Erkenning de facto van de Republiek is daarom noodzakelyk om Nederland voor een eerloze ondergang te behoe den. WIELRENNEN Verbod tot het organiseren van trainingsritten. Van N.W.U—zydc vernemen wij, dat dc sportcommissic besloten heeft niet toe tc staan, dat dc organisatoren van dc z.g. trainings ritten op Zuld-Bcvcland daarmee voortgaan. De trainingsritten, die in April voor het Prov. Kampioen schap uitgestippeld waren. zijn door dc N.W.U. verboden. Renners, die hieraan deelnemen, kunnen door de sportcommis- sie geschorst worden. 25 JAAR WIELER OFFICIAL. De consul van de N.W.U. in Zeeland ,de beer J. F. van Heuchelon. viert dit jaar zijn zilveren jubileum als wieier- official. Van de oprichting de N.W.U. af, in 1928, was hij consul, terwijl hjj voordien consul van de A.N.W.B. was. Tegelijkertijd is hij 25 jaar lid van de V.V. Hulst, Boven dien viert hij ook zijn zilveren jubileum èls lid van de Ned. Kath. Bond van Administratie, Verkopend en Verzekerings- personecl. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 10 Maart 1949. Afd. Eieren: Sortering I Export zegels per ei 2 cent; Minimum- prys voor pluimveehouders f 1.63 per k. Vuilschaligen 1 cent min der per ei. Tweejaarlijkse controle op de scholen. Alle jonge Middelburgers 'n gezond gebit! Dat is het de vies van de „Stichting School tandverzorging Middelburg", die een einde, wil maken aan de ongewenste toestand, dat bijna alle kinderen reeds by het verlaten van de school men schat het aantal op 95% reeds onherstelbare defecten aan hun gebit hebben. De voorbereidingen zijn thans zo ver gevorderd, dat de Stich ting met dc practisclie werk zaamheden kan beginnen. Het is de bedoeling, om, beginnen de met de eerste klasse, ge leidelijk alle schoolklassen on der regelmatige controle te krijgen van de schooltandarts, waavby «la» lichte afwijkingen en beginnende tandbederf wor den behandeld. Het gebit van de leerlingen wordt tenminste tweemaal per jaar door een der schoóltand- artsen grondig geïnspecteerd. Dit gebeurt op school, want de praktijk heeft geleerd, dat van echte vrijwillige contróle bij een particuliere tandarts bitter weinig terecht komt Kleine gebreken in het blij vend gebit worden in'het me disch centrum in de Eigen- haardstraat verholpen. Bij gro tere gebreken (die uitzonde ring zijn) krijgt het kind een briefje mee naar huis met het advies, dat de ouders het onder behandeling stellen-.van een particuliere tandarts Trekken van kiezen en tanden gebeurt nooit zonder voor kennis en toestemming van de ouders. Belangrijk is ook, dat de kinderen door lessen en pro paganda worden opgevoed tot de nodige en juiste verzorging van het gebit. Als schooltand arts treedt op de heer K. E. v. d. Veen. De kosten van contróle en behandeling wor den, wanneer de ouders hier bij zijn aangesloten, gedragen door 'het Alg, Ziekenfonds. In het andere geval kunnen zy zich abonneren voor een be drag van 2.per kind en per jaar. Zij, voor wie deze kosten bezwaarlijk zijn, kun nen zich wenden tot de gem. dienst voor Maatschappelijke Zorg. Het is verheugend, dat de Schooltandverzorging in Mid delburg thans kan starten- want elders in het land heeft men er de ervaring mee opge daan, dat vrijwel alle leerlin gen de school verlaten met een practisch gaaf gebit. Heden overleed, na een langdurig gedra gen lijden, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, mijn geliefde Broeder en onze Oom. MARIENUS LODIVICUS POTTERS, in de ouderdom van 73 jaar. Namens dc Familie, F. POTTERS. C. A. JONKMAN. A. M JONKMAN POTTERS. F. G. POTTERS. Vlissingen, 11 Maart 1949. Verk. Quakkelaarstr. De gezongen Uitvaart dienst zal plaats heb ben op Dinsdag 14 Maart. 9 uur, in de pa rochiekerk van onze Lieve Vrouwe, Singel, te Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2