T kappie in de ingewanden der aarde Zeeweringen kosten geld AETHER STEMMEN Nieuws ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Sport en wedstrijden NOORD-BEVELAND Lezers schrijven Polderlasten sinds 1939 met 74 gestegen. Commissie zal vraagstuk bestuderen. Zeeland moet elk jaar grote bedragen besteden aan het on derhoud van de zeeweringen cn verkeert daardoor in on gunstiger omstandigheden dan de andere provincies van Ne derland, aldus lezen wü in een artikel van ir. R. van Hees in het Zeeuws Landbouwblad. Het is nog niet te voorspellen of de polder- en waterschaps lasten In de komende jaren nog zullen 6tügen, maar men moet wel vrezen, dat zij voorlopig niet zullen dalen. De polders en waterschap pen in Zeeland kunnen in drie groepen worden verdeeld: de zeewerende polders, de binnen- polders cn de calamiteuse pol ders. De eerste groep is het grootst, zij omvat ruim 100.000 ha- De binnenpolders hebben een gezamenlijke oppervlakte van bijna 40.000 ha. terwijl tenslotte ruim 9.000 ha. beho ren tot de calamiteuse polders. Over de gehele provincie ver spreid zijn er polders, waar geen dijkgeschot geheven wordt. De oorzaak hiervan is meestal een gevolg van het feit, dat dergelijke polders eigendom zijn van een eige naar, die de benodigde gelden in de polderkas stort. DE STIJGING Uit het overzicht, dat door ir. van Hees wordt gegeven, biykt, dat in Zeeland in 1948 gemiddeld 10.79 per ha. meer werd geheven dan in 1939, dat is een stijging van 74%. Spe ciaal de calamiteuse polders hebben sterk gestegen lasten, de stijging bedraagt hier niet minder dan gemiddeld ƒ21,62 per ha. Voor de vrije zeewe rende polders is dit bedrag 12,20 en voor de binnenpol ders slechts ƒ4,67. Het is dan ook geen won der, dat de Stichting voor de Landbouw zich bezig houdt met het probleem van de toe nemende waterschapslasten, welke als een zware druk op de landbouwbedrijven komen te liggen. Blijkens een bericht UIT DE PERS BOER CONTRA AMBTENAR. In zijn landbouwrubriek vertelt „Vrij Nederland" (onafh. progr.) van het volgende geval: „Onder Hedel en Ammerzoden ln de Bommelerwaard is een ruil verkaveling in uitvoering. Om dit belangrijke stuk vernieuwing te completeren, zal in het verkavel de gebied een voorbeeld-boerderij worden gesticht. Een bestuur werd gevormd en uit de sollicitanten voor bedrijfsleider koos het een flinke jonge boer uit de omgeving. De rijkslandbouwconsulent ech ter. onder wie 't bedrijf zal res sorteren, schoof een sollicitant van buiten de Bommelerwaard ^naar voren, wiens technische kennis be ter zou zijn. Het bestuur ontkende dit niet. maar aanvaardde het evenmin als doorslaggevend. Im mers. zijn candidaat beschikte over ruim voldoende technische kennis, is tevens volledig bekend met de landbouwkundige situatie in zijn omgeving en zéér belangrijk! kent de mentaliteit cn heeft het vertrouwen van de boeren. Niet tegenstaande dat, kreeg de con sulent in Den Haag het flat voor zijn sollicitant. Het gevolg is, dat de twee be langrijkste bestuursleden hun functie neorlegden en bij de boe ren de geestdrift voor het voor beeld-bedrijf al verdwenen is, ter wijl het nog moet worden ge bouwd. Ieder voelt zich onnodig door buitenstaanders gepasseerd. Een slecht begin voor een bedrijf, dat alleen op vertrouwensbasis kan werken. En „Den Haag" begrijpt maar niet waarom het platteland meent, dat er achter matglas wordt gere geerd". in het Zeeuws Landbouwblad heeft de Stichting ook contact opgenomen met de Unie van Waterschapsbonden en deze beide organisaties hebben een gemengde commissie gevormd voor de bestudering van dit vraagstuk. Binnen een paar maanden is hierover een rap port te verwachten. De Unie van Waterschapsbonden voornemens na het verschijnen van dit rapport een congres te beleggen. De secretaris van de commissie heeft daarop voor gesteld dit congres te doen uit gaan van de Unie van Water schapsbonden en de Stichting voor de Landbouw gezamen lijk. Het Hoofdbestuur van de Stichting heeft in zijn verga dering van 1 Januari zijn goed keuring gehecht aan dit voor stel. Zodra het bestuur van de Unie dit voorstel eveneens heeft goedgekeurd, kan men hierover nadere mededelingen verwachten. Het algemene onderwerp van bespreking op het congres zal zijn: de waterschapslasten, in aansluiting op het uit te bren gen rapport. Kerknieuws NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Mlddelbcrt toez., M. J. v. d. Ende, cand.- hulppred. te Oostburg »n een Notedop 26 Maart 's nachts 24 uur ein digt de walvisvangst van de „Wil lem Barendsz" in de Antarctische gebieden. Ter voorziening in de func tie van directeur productie der K. LM., welke functie bekleed is ge- weest door de bij de ramn te Pres- wick omgekomen heer W. C. van Veencndaal, wordt de benoeming van ir. D. L. Asjes overwogen. De lectuuracUe van de Ni win heeft in de eerste twee maanden van dit jaar reeds goede resul taten gehad. Ruim twee millioen tijdschriften cn 30.000 boeken wer den in 1949 door het lectuurdepot Niwln-Rode Kruis verzonden aan de militairen overzee. H. M. de Koningin heeft het beschermvrouweschap van het Dorus Rijkers-fonds op zich geno men. In Noorwegen wordt van tot 12 Augustus a.s. een zgn. Worldrover Moot gehouden, een bijeenkomst van voortrekkers. Dit zijn padvinders boven 17 jaar uit de gehele wereld. Uit Nederland zullen hier onge veer 200 voortrekkers aan deelne men. Uit Boedapest wordt geseind, dat aan 170.000 leden van de uit 1.000.000 personen bestaande Hon gaarse communistische partij het lidmaatschap van de partij is ont nomen. De gouverneur van de Ameri kaanse staat Kansas heeft een wet ondertekend, waarbij het drank verbod in deze staat, dat sinds 69 jaar van kracht was, wordt afge schaft. Afgevaardigden van de oppo sitie tegen de Argentijnse presi dent Peron verscheurden Dinsdag avond exemplaren van her vormingsvoorstellen. wierpen de snippers voor de voeten van de re geringsaanhangers en verlieten ijlings het parlement. Het Britse Lagerhuis "heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de vereniging van Canada en Newfoundland van kracht wordt. - In zUn jongste rapport aan Washington, deel de Amerikaanse militaii-e gouverneur. generaal Clay, mede, dat in de Engels-Ame rikaanse zones van Duitsland de werkloosheid blijft toenemen. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat. Alexander Jefremof is benoemd tot vice-voorzitter van de Sowjetraad van ministers. Zijn vorige functie van minister van de machine-werktuigindustrie wordt overgenomen door Anatoli Kostoe- sof. FEUILLETON 74 Beate kon evenwel niemand ontvangen. Haar zenuwen had den het volkomen opgegeven. Het verblijf in Hasselfeurde had voor haar geen ontspan ning, maar een voortdurende inspanning betekend. Ze koes terde een hopeloze liefde voor Felix Iteudcr, een liefde, waar van ze nooit verwachtte, dat deze nog eens zou worden be antwoord. Dit had haar meer aangegrepen dan ze zelf ver moedde. Daarnaast had ze zich uitgesloofd voor haar oude oom, van wio zo was gaan houden i wiens toegenegenheid haar althans een schijn van geluk had gegeyen. Daarna was dan de ziekte van de kapitein ge komen en zijn plotselinge dood. Dat alles had Beate volkomen uit haar evenwicht gebracht. Zc was zoWel geestelijk als lichamelijk ziek, toen de zuster van de dokter juffrouw Reuder wegstuurde. „U moet niet boos zijn, juf frouw Sabine", verontschuldig de Laura Kruger zich, „maar het meisje is volkomen uitge put. Uw bezoek zou haar te veel opwinden. Ze moet vol strekt rust hebben. Mijn broer heeft elk bezoek verboden u begrijpt me wel, nietwaar?" „Ja. ja", zei tante Sabine, „en ik ben zelf ook al niet in een stemming om het arme kind wat op te vrolijken. De dood van de kapitein heeft me zeer aangegrepen, meer dan ik zelf heb durven vermoeden." Ditmaal had dr. Kruger aan Sabine Reuder geen ingebeelde, maar een werkelijke zieke. De anders zo opgewekte dame was mat en lusteloos. Hoewel dit tot dusver nog nooit het geval was geweest, leed ze nu ook onder het vochtige zeeklimaat van de stad. Daarbij kwam nog, dat het weer maar steeds niet beter wilde worden, de ene triestige dag op de andere volg de en de zon zich slechts bij hoge uitzondering liet zien. Sabine Reuder bracht haar dagen door tussen bed en leun stoel: Emma's troostwoorden cn kookkunst misten ditmaal hun uitwerking en zelfs het spionnetje, waar ze gewoonlijk zo aan gehecht was, vermocht haar niet meer te boeien. „Ik geloof, dat ik de kapitein spoedig zal volgen", zei ze in een van haar neerslachtige buien tot dr. Kruger. „Wat u daar zegt, is nonsens!" antwoordde de medicus geër gerd. „U bent organisch zo ge zond als een vis: alleen een beetje kou gevat. En natuurlijk heeft Mengelberg's plotselinge dood u aangegrepen." „Hoe gaat het met dat arme Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 9 Mrt.: Necton v. Antwerpen: Yewtree uit Zee. Gepasseerd n. Antwerpen 9 Mrt. Tyro v. Esbjerg: Ridderkerk v. Manilla; Admiraal de Ruyter v. Dieppe; 10 Maart Nassauhaven v. Rotterdam; Tilly v Londen; Ary Scheffer v. Rotterdam. Gepasseerd v. Antwerpen 9 Mrt. Oise n. Amsterdam; Import n. Rot terdam; Haarlem n. Trinidad; Lek haven n. Montevidieo; Soemba n. Strood; Casana n. Kopenhagen. Naar Indonesië: Oranje. Amster dam—Java, 9 Maart van Port Said: Friesland, 14 Maart van Rotter dam te Batavia verwacht; Kedoe, RotterdamJava, 9 Maart van Marseille; Temate, Rotterdam- Java. 6 Maart te Singapore, Van Indonesië: Drente. 9 Maart van Batavia naar Amsterdam; Ga- roet. Java—Rotterdam, 9 Maart v. Djibouti; Willem Ruys, Batavia Rotterdam, 9 Maart van Singapore. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Op 9 Maart 1949. Germania, Visser; Gruno, Meyer; Marmorera, Mohlberg; Adma^ Ste- vense; Familietrouw, den Outer; Telegraaf 19, Nortier, allen naar Rotterdam; Jaejo, Heek, n. Zaan dam; Catharina Alida, Verduin, Noordscharwoude; Koophandel, Verburg, Middelburg; Germine, Overeem, Marknesse; Spes, Sta vast, Dedemsvaart; Arne, Snijders. Haarlem; Albatros^ Reijniers; Rijn Schelde 18. Boer; Express 42, Smits. Express 41, Swartjes; Rijn Schel de 12; van Eisen; Rijn Schelde 20, Burssens; Cura, Volker; Antonia, Lesage; Marie 4. Thonisse. allen naar Duitsland; Ccntrust 2. v. d. Hoeven, naar Basel; Albatros, de Waal; Joma. Ruitenberg; Res No va, Vorthoren; Rene, van Rumst; Wuta, Ten Haaf; Machiensteen 21, Van Damme; Liguria. Velenturf; Centrust 5, v. d. Stroom; Samhria. Smits; Ibis, v. d. Putten; Corry, Broeders; Fraternité 8, Ploegaart; Amica, Sibrijns; Stad Lier, Wester- linck; Antravloeb 2, Onnink; Irene Schram; Rheinunion I. Carpentier: Madeleine, de Roeck; Eljo, Mooy; Annie. Deen; Fraternité. de Vos; Elisabeth, Aarnoudse; Max Borm- hofen Renner; Bern. Fuchs: Anjo, v. Groezen; Aargau, Dodde; Pres to, Schram; Vertrouwen, de Korte; ChrisUna, Brouwer, allen naar Bel gië. 12. „Vier de sloep, meester!" beval Kappic. „De maat en ik gaan mee naar het eiland en jij blijft hier op m'n schip passen!" „Ik blijf ook wel oppassen!' zei de maat vlug. „Twee is beter dan één!" „Jij gaat mee!" zei Kappie kort. „Voor uit, stap ln! Na U, meneer Kratsch!" Ze namen alle drie plaats en de mees ter liet met een zorgelijk gezicht de sloep in zee zakken. „Dat loopt mis!" dacht hij. „Misschien zie ik ze nooit weer terug! Vaarwel!" En zo roeiden ze naar het eiland. De man Habbe Kratsch kon van de op winding niet zitten. „Die schoonste ogenblik van mijne le ven!" riep hij. „Mijne berg vol van diamanten! Ikke zou kunnen wenen van die' vreugd! Tranen van die ge luk! Mijne keel sluit zich van die aangedaanheidmijne hart loopt vol!" „Die man is gek!" fluisterde de maat tegen Kappie. „U ziet het toch zelf! Laten we terugkeren vóór het tc laat isvóórdat wede ellende ontmoe ten!" „Afwachten!" zei Kappie. „Teruggaan kunnen we altijd nog. Ik wil eerst we ten, of er werkelijk diamant in die vulkaan is!" MOTORSPORT. Derde winterrit van Scheldegouwen. De motorclub Scheldegouwen organiseert Zaterdag a.s. haar der de winterbetrouwbaarheidsrit door Walcheren en Zuid-Beveland. Dit maal wijkt het systeem geheel af van dat der voorgaande ritten. Op Walcheren en Zuid-Beveland zijn in totaal negen start- en controle posten, nl. Vlissingen. Middelburg. Veere. Westkapelle. Goes, Wol- faartsdijk, 's Heerenhoek, Hans- weert en Yerseke. Deze posten hebben elk een afzonderlijke pun tenwaardering en worden precies om vüf uur 's middags geopend. De deelnemers zijn vrij in hun keuze van startplaats en hun op dracht is. om een zo hoog moge lijk aantal punten te verzamelen. De finish is te Krulningen en wel voor de zware motoren om acht uur, voor de zijspan-combinaties om kwart over acht en voor de Colijnsplaat GRAVEN BLOOTGELEGD. Bij de storm van verleden week zijn weer oude graven bloot komen te liggen in het zgn. Wanten kuipje in de buurt van Colijnsplaat. Kortgene VERGADERING ORANJEVERENIGING. Maandagavond hield de Oran jevereniging te Kortgene haar algemene vergadering in de „Graaf van Buren", onder voor zitterschap van de heer C. J. Hoek. De rekening 1948 toon de een batig saldo van 116.75. Hierna deelde de voorzitter mee, dat het bestuur besloten had, voortaan de volksspelen niet meer op het gemeentelijk sportterrein, maar in de Voor straat te houden. Tevens deelde hij mee dat voor het Koningin- nefeest op 30 April a.s. de mu ziek- en zangvereniging ge vraagd zullen worden, hieraan hun medewerking te verlenen. Ter gelegenheid van de kope ren bruiloft van het Koninklijk Paar op 7 Juli a.s zullen zoals ook de wens is van H.M. Ko ningin Juliana geen officiële feestelijkheden georganiseerd worden. Aan de muziekvereni ging zal verzocht worden avonds medewerking te verle nen. Een der aanwezige hoopte dat de feestelijkheden dit jaar beter georganiseerd zouden wor den dan vorig jaar het geval was. Bij de rondvraag werden meisje hiernaast?' „O, Beate zullen we gaande weg wel weer op de been brengen. Die is nog jong eh kan wel tegen een stootje. Maar nu willen we eens over u pra ten juffrouw Reuder. Ik ge loof, dat ik u een goed genees middel aan de hand kan doen". Tante Sabine, die, toen zij nog gezond was, louter voot haar genoegen en als tijdver drijf tal van poeders en drank jes had geslikt, trok haar neus op. „Ik wil niets innemen, dokter, 't Heeft immers geen zin, dat u me nog meer recepten voor schrijft". Dat ben ik ook helemaal niet van plan. Ik heb iets anders op het oog: u moest eens een poos je op reis gaan". „Ik denk er niet aan! Uit Hasselfeurde weg? Nooit van m'n leven!" Nu werd dr. Kruger echt boos. „Wat u nodig hebt, is verandering van lucht, juffrouw Sabine", zei hij met klem. „U mag u hier niet langer opslui ten en de hele dag door zitten piekeren om niets. U moet er eenvoudig eens uit en ik zal er voor zorgen, dat dat, al of niet met uw instemming, ge beurt!" „En dat meisje hic-rnaast dan dokter? Ik kan dat kind toch maar niet zonder meer aan haar lot overlaten. Als ik niet voor haar zorg, wie zal het dan doen? Mij dunkt, dat ik dét toch wel tegenover de overle den kapitein verplicht ben!" „Voor iuffrouw Mengelberg zullen mijn zuster en ik zor gen", viel dr. Kruger haar on geduldig in de rede. „Voorlo pig kunt u haar in geen enkel opzicht van dienst zijn. En wat ik met u voor heb zult u wel dra zien' o.a. vragen beantwoord betref fende het reisje voor de ouden van dagen en het keuren van de feestwagens. Naar aanleiding van het laatste zei de voorzit ter, dat getracht zal worden voortaan juryleden van een ander dorp te krijgen. Kamperland A.R. KIESVERENIGING. De Anti-Revolutionnaire Kiesvereniging te Kamperland kwam dezer dagen in jaarver gadering bijeen onder voorzit terschap van de heer I Tange. Deze sprak een openingswoord naar aanleiding van Amos 3. Na de gebruikelijke jaarver slagen, waaruit bleek dat de vereniging thans 153 leden telt, gaf de heer A. Filius een uit voerig verslag over de partij conferentie te Breda. Daar de heer J. C. Kramer, die 25 jaar raadslid is geweest, zich hier voor niet meer beschikbaar stelde, werden hem door de voorzitter woorden van waar dering toegesproken. De candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing werd uitgesteld tot de volgende ver gadering. Burgerlijke Stand WISSEKERKE. Bevallen: H. M. Kramer— Schrier. cj.; C. J. van Lieren—de Looff, d.; E. J. Balkenende—Brou wer, d. Ondertrouwd: W. K. van Nieu- wenhuijzen, 23 j. en E. de Jonge, 25 j.; W. Geelhoed, 28 j. en K. A. Wilderom. 25 j.; G. Mol, 23 j. en C. L. Dieleman. 24 j.; D. A. Eou- terse, 30 j. en M. A. C. van den Putte. 28 j. Getrouwd: G. Mol, 23 j. cn C. L. Dieleman. 24 J. Overleden: M. de Smit. 70 j.; A. Oele, 70 j.; L. Versluijs. 95 j. lichte motoren om negen uur. Hiermede is echter nog niet ge heel aan de opdracht voldaan, want bij een gelijk aantal behaal de punten geeft de laatstbezochte controle de doorslag. Dit betekent dus. dat de deelnemers gedwongen zijn, hun laatste contróle te zoe ken onder de hoogstgewaardeerde posten. De puntenwaardering der con- tröles is als volgt bepaald: Goes (13). Hansweert (17). 's Heeren hoek (15). Yerseke (16); Middel burg (12). Veere (18». Vlissingen (19). Westkapelle (30) en Wol- faartsdijk (10). De deelname staat open voor iedere motorrijder en automobi list. Startkaarten zijn verkrijg baar bij de bestuursleden van Scheldegouwen te Middelburg. Goes en Vlissingen. PAARDENSPORT CENTRAAL COMITÉ VOOR CONCOURSEN-UIPPIQUE. Onder leiding van dr. H. L. M. van Schalk (Wassenaar), hield het Centraal Comité voor de concour- sen-hippique in Nederland. Dins dag een druk bezochte ledenverga dering in Utrecht." Diverse proble men betreffende het aanstaand concours hippique-seizoen zijn hier aangesneden. Maatregelen tot het wegwerken van het financieel te kort, dat 1948 heeft opgeleverd, werden besproken. Voor het ko mende seizoen zal een commissie worden aangewezen voor het bou wen van hindernissen. In de vacature van dr. C. M. van Rooijen (Naarden) werd tot bestuurslid gekozen dr. C. Brands (Zwolle), voorzitter van de Kon. Federatie van Landelijke RUver- enigingen. De prijzenklasse voor tuig- en rijpaarden werden gelijkgescha keld. Aan de uitschrijvende ver enigingen werd in overweging gegeven de programma's met 10 cent te belasten voor de sUchting van een fonds voor de Olympische ruiters in 1952. Getracht zal worden jonge per sonen op te leiden tot jurylid voor de rijpaarden en hen tc vormen door ze werkzaam te stellen als secretaris van de jury. In ant woord op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede. dat het verzwaard beslag bij land- bouwpaarden voor boerenwagens verboden is. SCHAKEN VLISSINGEN UI- MIDDELBURG V. In de wedstrijd Vlissingen III —Middelburg V was de uitslag van de partij H. SteketeeA. v. d. Most niet 9—1. zoals abu sievelijk vermeld, maar 10. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. De uitslagen van de Woens dagavond te Middelburg ge speelde partijen luiden: De JongeBoogaard 11; Stroo- band Jr.Lente 11; J. de Smet—L. f Vinke 0—2. Hoek en Terneuzen. Naar aanleiding van het artikel „Langs het kanaal Terneuzen— -^-Sas van Gent" wilden wij en kele opmerkingen maken. Onder de kop „Dwerggemeenten" wer den onze „teer-besnaarde" en .Roek-minnende" zielen getrof fen door de voorgestelde inlijving der dwerg-gemeenten Hoek en Philippine bij Terneuzen en Sas van Gent. Het artikel draagt als titel ..Lancs het kanaal Terneu zen—Sas van Gent". Bij het lezen kregen wij de indruk, dat de me dewerker nooit verder dan inder daad vlak langs het bewuste ka naal geweest is. Zodoende kan hij dan .natuurlijk ook nooit te weten komen, dat niet alleen „Terneu zen de enige gemeente in deze streek is. die tracht de verwezen lijking harer ideeën zoveel moge lijk te bespoedigen"?, maar dat andere gemeenten ook dat streven kennen. (Zie het artikel in de Prov. Zeeuwse Crt. van begin De cember 1948 over de vooruitstre vendheid van Hoek). Heeft deze medewerker er wel eens aan ge dacht dat. wanneer er te Hoek een vliegveld zou komen. niet Terneuzen. maar Hoek de belang rijkste plaats in Zeeuwsch-Vlaan- deren zou worden, daar de lucht vaart immers de vervoersorgnni- saUc van de toekomst is? Dit Ter gelegenheid van de 330ste geboortedag van Witte Cornells- zoon de With, zal er op 29 Maart in de Sint Cathaiijnc kerk te Brielle een herdenkingsbijeenkomst (Wordt vervolgd) worden gehouden. vliegveld zou te Hoek zeer goed passen, daar hier de benodigde terreinen aanwezig zijn en Ter neuzen slechts ten hoogste plaats heeft voor een tweede zeesluis. De „dwerg"-gemeeente Hoek behoort tot de uitgebreidste ge meenten van Zeeland. Ook moet hierbij opgemerkt worden, dat de ze gemeente één der meest-pro- ductieve is op landbouwgebied. (Dat wisten óók de Terneuzcnaars in de oorlog zeer goed!) Daar de landbouw hier zo'n grote vlucht neemt, zouden vele vooruitstrevende landbouwers voor hun toekomstdromen (b.v. een papierfabriek in verband niet het vele beschikbare stro» toch nooit als centrum Terneuzen nemen, maar deze liever aan de toekom stige verbindingsweg met het vliegveld vestigen. Het oude gezegde: „Schoenma ker. blijf bij je leest" geldt zeer zeker ook hier. Terneuzen. dat nu nog bij zijn leest blijft cn ook in de toekomst nog wel een poosje zal blijven, gezien de nieuwe zee sluis en de toenemende uitbrei ding van industrie, zien we hier nog niet de schepter zwaaien I Wij twijfelen er niet aan. of de gemeentebesturen van deze streek zullen het artikel met gemengde gevoelens hebben gelezen! Geluk kig kennen we hier op Hoek zeer goed de Terneuzense mentaliteit en we twijfelen er dan ook niet aan. of de correcte wijze, waarop Terneuzen ons altijd behandelde, zal in de toekomst even correct blijven. Dit artikel is een hartekreet van de „laagste organen", waarvan 't artikel zegt. dat zij de initiatieven moeten nemen! Met dank voor de verleende plaatsruimte. De eehle Iloekenare» Eindstanden clubcompetitie. De clubcompetitie van de Zeeuw se Dambond is geëindigd. De eind standen in de verschillende klas sen zijn: Hoofdklasse: Middelburg I 8 7 1 15 Goes G.D.C. I 8 6 1 14 Yerseke I 8 4 1 3 9 Bergen op Zoom 8 3 5 6 Kapelle I 8 3 5 6 Goes D.I.D. I 8 3 5 6 Vlissingen I 8 2 1 5 5 Souburg I 8 2 1 5 5 Aagtekerke I 8 1 2 5 4 Eerste klasse, groep A. Tholen 7 7 14 Kruiningen 7 6 1 12 Renesse 7 4 I 2 9 Krabbendijke 7 4 3 8 Goes D.I.D. 2 7 3 4 6 Yerseke II 7 1 2 4 4 Kapelle 11 7 1 6 2 D.O.S. II 7 I 6 1 Eerste klasse, groep B. Middelburg II 7 6- Nieuwdorp 7 5 Kamperland 6 4 Vlissingen II 7 4- St. Laurens 7 3 Aagtekerke II 6 1 Arnemuiden 7 1 - Goes G.D.C. II 7 1 - Tussen Tholen en Middelburg II zal binnenkort een beslissings wedstrijd worden gespeeld om het algemeen kampioenschap van de eerste klasse. De winnaar kan pro moveren naar de hoofdklasse. Amsterdamse Beurs 9 Mrt'. 10 Mrt. Nederl. 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 90% »6% dito 1937 3 95% 96 Dollar-lening 1947 3% f>8198% Investeringscert. 3 96% 96% Nederl. 1962—64 96 96% Nederl. 1952—64 93 96% Nederl. N.W.S. 2% 79% 7934 Spaarc. a f 100 2%% 100% 100% Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1943 3 95% 90 Ned. Ind. Handb. B 105% 106 Ned. Handelmij. 151 154 AKU 153% 154 Bergh's Jurgens 278% 280 Calvé-Delft 130 130 Centrale Suiker 148% 148% Kon. Ned. Hoogovens 172% 174 Unilever 228% 229 Ned. Kabelfabriek 259 256% Philips 215% 216% Wilton Feyenoord 149 151% Biliton Kon. Petrol. Mij. 280% 282% Amsterdam Rubber 144 145 H.A Lijn 158 159% Kon. Paketvaart 161% 163% Ned. Scheepv. Unie 158 158% Rotterdamse Lloyd 147% 149% Stv. Mij. Nederland 153% 159% Handelsver. A'dam 148 151% Deli Batavia Mij. 121% 123 Deli Mij. 137 136% Anaconda 32% 31% Bethlehem Steel 95% General Motor 59% Kennecot 49 48% Shell Union 34% Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. 3% New York Cqntr. Spw. 10 Pennsylvania De stemming op de effectenbeurs viel Donderdag over het algemeen betrekkelijk mee. Ondanks het ont breken van stimulerend nieuws opende de fondsemnarkt wederom iets boven het vorige slotniveau. maar de stemming was mat en on geanimeerd. tengevolge van het feit, dat kooporders van het pu bliek ontbraken en alleen enige vraag van de beroepshandel voor een geringe beweging zorgde. In Kon. Olie ging heel weinig om en de koers bleek vastgenageld op 282. Van industriëlen was Unilever aan de vaste kant en benaderde de 230. Philips en Aku goed prijshou dend zonder fluctuatie van bete kenis. De scheepvaartmarkt was ongeanimeerd. Cultuurfondsen we ken nauwelijks van het vorige slotpeil af. Duits Ingenieur vorderde machines. Het Haagse Hof veroordeelde de Duitse ingenieur G. V. J. Gerosa tot 3% jaar gevangenis straf met aftrek. Zijn onmid dellijke invrijheidsstelllng werd gelast. Gerosa, die voor de oorlof reeds in Nederland woonde, was in de bezetting chef der „Aussendienststelle Kreis Vil Süd-Holland" en heeft als zo danig meegewerkt aan het win voeren van Nederlandse machi nes en materialen naar Duits land. ZON EN MAAN. 12 Maart Zon: Op 7.03 onder 18.38 Maan: Op 15.16 onder 6.35 BOKSEN Een competitie om de titel zwaargewicht? Joe Louis is cr niet in ge slaagd om de athletlek com missie van de staat New York er toe te bewegen toestemming te verlenen tot het organiseren van het wereldtitel-gevecht tussen Ezzard Charles en Joe Walcott. Eddie Eagan, voorzit ter van genoemde commissie, verklaarde alleen accoord te willen gaan met een competitie om de titel. De situatie is door deze weigering nog ingewik kelder geworden dan zfl reeds was. Bokswedstrijden te Vlissingen- Zaterdag 19 Maart a.s. zullen er in het Concertgebouw te Vlissin gen. bokswedstrijden gehouden worden. Het programma luidt: G. Meijer—C. Prontehoek (Oor schot, Rotterdam); J. Polltanskl J. Nistelrooij (Idem); P. UylC. v. Oostrom (J. Nlcolaas, den Haag); J. v. Boven—J. Houtman (Amateur, Rotterdam); H. de Klerk—M. Vrijdag( idem); M. Ri- teco—C. v. Eek. (idem); J. Meul- mcester—Joop Dekker (Kamp 1949 Z.H.. Amateur, Rotterdam); H. Dik—D. Krommedam. (idem); P. Wischhoft—Ab de Wolf (Kamp '49 Z.H,. Amateur, Rotterdam): M. Kerkhoven—J. Maas, (Kamp v. Nederland 1948. Moerkerk. Rotter dam); H. Nicolaas, den HaagJ. Nleuwkasteele (Amateur. Rotter dam); J. Pijtak.den Haag—H. Ver- meeren (Moerkerk, Rotterdam)» ZATERDAG. Therie en Practijk, onder de ze titel houdt vanavond een elf tal van sportjournalisten een wedstrijd in spelregelkennis te gen een elftal van oud-interna tionals (H. I 21.45). De week wordt besloten met een uitvoering door het Con certgebouw-orkest van Stra- winsky's Le Sacre du Printcmps (H. I 23.35). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9.05 Italiaanse operaklanken: 11 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio: 12.33 Amusementsorkest o.l.v. Klaas v. Beeck; 13 Ned. Strijdkr.; 13.30 Amerikaanse orkesten; 14.10 Filmmuziek; 14.20 Engelse les voor beginnelingen; 04.40 De contrabas als concerterend instrument III; 15 Philadelphia Orkest o.l.v. Eugè- ne Ormandy; 15.30 Promenade Orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17 De Wigwam; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Nieuws; 19.25 Uit de discotheek van Klaas van Beeck; 20 Nieuws; 20.12 Piano werkjes van Albeniz; 21 Negen heit de klok; 21.45 Theorie en practijk; 22.10 Het orkest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 23 Nws.; 23.25 Concertgebouw-orkest o.l.v, Eduard v. Beinum. Hilversum II; 7 en 8 Nieuws; 8.18 Orgelspel door Johan Jong; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Uitzending voor de arbeiders in de continu bedrijven; 12 Gramofoonmuziek; 13 Nieuws; 14.30 Muziekkapel van de Luchtmacht o.l.v. luitenant Henri Mestrez; 15.25 Omroep Ka merorkest o.l.v. André Rleu; 18.25 Musette-klanken; 17.30 Om en na bij de twintig; 18 Nieuws; 19 Ac tualiteiten op kunstgebied; 20 Nieuws; 20.15 Eugene Conley, de Amerikaanse tenor is solist in hot Opera-concert door het Omroep orkest o.l.v. Willem Lohoff; 22 Stradiva-sextet; 22.40 The Ram blers; 23 Nieuws. Brussel-Vlaams (322 m.): 7. 8. 9. 13. 17.05. 19. 22 en 23 Nieuws; 12 Volksliederen; 13.15 Lichte gram. muziek; 14,30 Militair orkest; 16.45 Werken van Paganini; 17.30 Kees Manders, zang; 20 Omroeporkest; 22.15 Verzoekprogr. Brussel-Frans (484 m.): 7. 8, 13, 19.45. 22, 22.55 cn 23.55 Nieuws: 12.08 Zigeunermuziek en zang; 12.30 Omroeporkest; 13.30 Licht verzoekprogr.; 16 Klassiek verzoek progr.; 20 Omroepork.; 21.30 Ver zoekprogr. Engeland-Home Service (343 m.) 9. 14. 19. 22 en 24 Nieuws; 12 BBC Northern Orkest: 13 BBC Orkest; 14.50 Militair orkest; 15.40 BBC Schots orkest; 21 Gevar. progr. Engeland-Light Program (1500 en 262 m.): 10, 20. 23 cn 0.56 Nws.; 12 Hoorspel; 16 Militair orkest: 19 Pianospel; 19.45 Causerie; 22.45 Interviews. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water t-NAP U.+NAP u. 12.22 1.80 0.13 1.78 0.42 1.91 1.04 1 11 Laag Water 12.49 2.00 13.26 2.13 13.46 1.35 u.—NAP 6.04 1.93 6.36 2.14 7.15 2.30 6.54 1.55 -NAP 18.33 1.84 19.07 2.05 19.46 2.21 19.21 1.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3