Eerste Kamerleden over de Wederopbouw NIEUWS UIT ZEELAND Vier advocaten verdedigen de groot-industrieel Menten Gedenkteken in de Vlissingse Zeevaartschool. Z UID-B EVELAND WALCHEREN fVgenda Voorlopig verslaq over begroting van minister In 't Veld Minister In 't Veld kan bij de Kamerleden een potje breken. Dit blijkt ook weer uit het voorlopig verslag Van de commissie van rap porteurs der Eerste Kamer over de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting. Vele leden van dc Eerste Kamer gaven uiting aan hnn erkentelijkheid voor dc wijze, waarop de minister dc wederop bouw ter hand heelt genomen. Toen dc minister zijn ambt aanvaard de, was zijn departement niet bepaald populair, hierin is sedertdien veel veranderd. De decentralisatie van de we deropbouw heeft de instemming van vele Eerste Kamerleden. Ech ter menen zij. dat van het door de minister aangekondigde ont slag van ambtenaren nog niet veel terecht is gekomen. Het hogere personeel nam 2elfs toe, alleen de sterkte van het middelbare perso neel vertoonde een scherpe daling. WONINGBOUW. Verscheidene leden wezen er op, dat bij het beantwoorden van de vraag, hoe het aantal te bou wen woningen zal worden ver deeld, maatgevend is het woning tekort in een gemeente op grond van de laatste volksslelling. De aangerichte oorlogsschade wordt hierbij niet in aanmerking geno men. Lijkt dit standpunt op het eerste gezicht redelijk, het ls het bij nadere beschouwing, naar het oordeel dezer leden, toch niet ge heel. De aangerichte verwoestin gen hebben immers tot verplaat sing van de bevolking geleid, zo dat delen der bevolking in andere gemeenten zijn geteld, dan waar zij thuis horen. ZIJ stelden de vraag, of hier in elk geval voor de gebieden, die ten gevolge van de verwoestingen veel minder inwoners hebben gekre gen, niet een aanzienlijke correctie moet worden toegepast. Do uit die gebieden weggetrokken arbeids krachten kunnen er niet worden gemist. DUPLEXWONINGEN. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat inderdaad de du- plcxwonlngen tijdelijk als een aanvaardbare oplossing zijn aan te merken, vooral in het belang van do huwenden. Terecht wordt echter gewezen op het gevaar, dat de Jonge gezinnen bij enige uit breiding reeds spoedig zulk een woning zullen moeten ver-laten. De duplexwoning is dan ook al leen aanvaardbaar, indien er te vens voor wordt gezorgd, dat er tegelijkertijd een voldoende aan tal woningen voor gezinnen met kinderen wordt gebouwd. FINANCIERING. Ten aanzien van de financie- ringsrcgeling woningbouw 1948 herinnerden verscheidene leden aan het grote belang van het deel nemen aan de financiering van dc woningbouw met particulier kapitaal, gelijk die regeling be doelt te bevorderen. Kan de mi nister mededelingen doen over de omvang van de deelneming op de grondslag dier regeling? Verschillende leden hadden met zorg vernomen, dat bij de af wikkeling van kleine schadege vallen de methode was gevolgd, dat aan belanghebbenden na op roep persoonlijk een aanbieding was gedaan ter afwikkeling, wel ke in doorsnee neerkwam op on geveer 50 pet. van het schadebe drag, dat voor vergoeding in aan merking kwam. Aan de belang hebbenden werd dan gesug gereerd,, dat alleen op deze wij ze een spoedige afwikkeling kon worden verzekerd. Er waren ge vallen bekend, waarin belangheb benden, om aan dc zaak een einde te maken, zulk een aanbieding hadden aangenomen. Het kwam dc aan bet woord zijnde leden voor. dat deze me thode van afwikkeling van zgn. 200.000 textielpunten gestolen. De recherche te Tilburg' is als gevolg: van een serie kleine inbraken een belangrijke dief stal van coupures voor textiel op het spoor gekomen. Dc diefstal is gepleegd by de firma Mol-van Blaxlen. De bult vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 200.000 punten. Aangehouden als verdacht de diefstal gepleegd te hebben ls de Tllbitrgenaar Johannes de Kjjt. Men slaagde er in een deel van de buit te achterha len. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Rotterdam heeft weer een 100-jarige. De z.g. Palestinabuurt in Oosteiyk Rotterdam schijnt een zeer bijzondere wyk te zijn. Opoe Herfst, die cr woon de, bereikte de leeftijd van 106 jaar en thans is er in de Jaffad watsstraat weer een honderdjarige. Mevrouw de wed. D. J. den Braber-Moer- landt viert Vrydag dit eeuw feest. Zij is van Zeeuwse af komst. Van verslaggevers- en persfotografen moet zij echter niets hebben en daarom was een Interview bij voorbaat tot mislukking gedoomd. WIELRENNEN Rogiers won eerste ronde van Nederland. Thans eerst is het definitie ve eindklassement van de ron de van Nederland vastgesteld. Zoals bekend sloegen zes ren ners een verkeerde weg in, waardoor er verschil van me ning ontstond over de eind uitslag. Door de Union Cyclis- te Internationale is thans be sloten dat de cappe, waarin deze „verkeerde" weg was ge legen als vervallen dient tc worden beschouwd. Als win naar moet dus de Belg Ro giers worden beschouwd, als tweede Gold smid t (Lux.) Naar het A.N.P. verneemt zullen de resultaten van de renners der Franse ploeg, die deelneemt aan dc tweede ron de van Nederland. mctellen voor het eindklassement van het Franse wegkampiocnschap 1949. kleine schadegevallen volkomen onjuist moest worden geacht. Op deze wijze wordt het recht van de oorlogsslachtoffers bespot. VEWOESTE STADSKERNEN. Er werd op gewezen, dat onder de steden met een verwoeste kern Rotterdam wel in uitzonderlijke moeilijkheden verkeert. Deze stad draagt, met Middelburg. bijna reeds 9 jaren de ellende van de verwoesting cn van een herbouw kan nog nauwelijks worden ge sproken. Men vergete niet. dat voor de nationale welvaart de stad Rotterdam van groot belang is. HUURVERHOGING. Verhoging van de woninghuren achtten verschillende leden drin gend nodig in het belang van de volkshuisvesting. Deze zal echter dienen te geschieden in het kader van lonen en prijzen. Ook naar het oordeel van andere leden zal aan een huurverhoging niet zijn to ontkomen. De „Times" over „bekentenissen" te Sofia. „Een tip van de sluier, die het mysterie van de bekente nissen in de Volksgerechtsho ven omhult, werd Donderdag middag opgelicht door ds. Di- nof, eén der twee predikan ten. die Dinsdag bij het pro ces tegen de 15 dominees te Sofia werden vrygesproken", aldus meldt een speciale cor respondent van de „Times" uit Sofia. Ds. Dinof keerde Woens dagmiddag naar huis terug als een vry man en verklaar de overtuigd te zijn, dat hij met de communisten kan sa- menworken. „Twee maanden werd ik verhoord alvorens ik myn de finitieve verklaring aflegde", zo zelde hij. „Men zeide my in het b.egin, dat ik een lich tere straf zou krijgen als ik bekende. Na te hebben be kend kreeg ik beter eten' en een zachter bed. Myn ver klaring voor het Hof, dat ik foed behandeld was, was ge- eel oprecht. Ik werd goed gevoed en kreeg voldoende boeken." Ds. Dinof werd soms door een enkele ondervrager ver hoord en soms door meerde re tegelyk. Hij werd plotse ling geconfronteerd met ver klaringen. die andere beschul digden enige uren tevoren hadden afgelegd en zijn eigen bekentenissen werden onmid dellijk tegen de anderen ge bruikt. Mr. Kortenhorst kreeg het aan de stok met de advocaat-fiscaal. Tijdens de behandeling Donderdag van dc geruchtmakende zaak tegen de groot-industrieel Menten uit Aerdcnkout voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is het tot een ste kelige discussie gekomen tussen de advocaat-fiscaal mr. J. Besier en de verdediger mr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer. de advocaat-fiscaal niet te de batteren, zei hij. Een dergelijke uitdrukkingswijze is denigre rend voor de balie in het alge meen en voor de betrokken ad vocaten in het bijzonder. Verder merkte hij op, dat het volkomen onnodig was zijn functie in het openbare leven in het requisitoir te noemen. Wanneer cliënten, die in een geruchtmakende zaak verwik keld zijn nu bij me komen kan ik U verzekeren, dat ik weiger voor hen op te treden. Toen de heer Menten evenwel bij me kwam had ik de functie van Tweede Kamer-voorzitter nog niet aanvaard. Mr. Korten horst verklaarde zich bereid zo nodig pro dco op te treden en voegde er aan toe: Ook de ad vocaten in dit land zijn geluk kig niet te koop. PSYCHOPAAT? De zaak zelf is ingewikkeld. Menten is volgens de beschul diging tijdens de bezetting des kundige van de Duitsers ge weest bij de plundering van Poolse kunstschatten en heeft daarmee een slordige 3% mil- lioen weten te bemachtigen. Er werd dan ook drie jaar gevan genisstraf tegen hem geëist. Volgens een psychiatrisch rap port heeft hij echter psychische afwijkingen. Mr. Kortenhorst noemde hem een psychopaat. Hij slaapt niet meer, zijn houding is niet nor maal cn bij de vorige zittingen heeft hij eerst 20 broomtablet- tcn ingeslikt alvorens te ver schijnen. Van Poolse zijde was nooit een klacht tegen hem in gekomen. Het verzoek van mr. Korten horst tot onmiddellijke invrij- heidsstelling van zijn cliënt werd door liet Hof afgewezen. Mr. Besier had tijdens zijn requisitoir opgemerkt, dat Men-, ten zich door liefst vier advo caten liet bijstaan en trok daar uit de conclusie, dat deze blijk baar veronderstelde met geld alles te kunnen bereiken. God dank. voegde hij er aan tce, is het recht nog niet te koop. Verder vergeleek hij de zaak tegen Menten met het proces Kravchenko gezien de wijze, waarop de getuigen onderling tegen elkaar te keer gingen. Mr. Kortenhorst. die daarna het *.voord kreeg, verzette zich met kracht tegen de bewering, dat Menten zich vier advocaten heeft „gekocht". Op dit niveau wens ik met De garantielonen bij de D.U.W. Tussen de raad van Vak centrale» en de directie van de D.U.W. zyn besprekingen, geopend, over oen nieuwe loonregeling- voor de D.U.W., aldus het „Vrije Volk." Eén van de punten, waarover onderhandeld wordt, is de re geling van de garantielonen. In vakbewegingskringen acht men het zeer belangrijk dat de garantielonen, die nu tot 1 Mei mogen worden betaald, voor onbepaalde tijd zullen gelden. Men staat op het standpunt, dat de garantielonen niet bij ministerieel besluit voor be paalde perioden moeten wor den vastgesteld, maar als 'n recht op een sociaal verant woord minimum-loon blijvend in de nieuwe loonregeling die nen te worden opgenomen. Haags politieagent schoot te vlug. De arrondissementsrechtbank te *s Graven hage veroordeelde Donderdagmorgen de 30-jarige politieagent G. de G. uit 's- Gravenhage. tot 6 maanden hechtenis. 14 dagen geladen eiste de officier van justitie anderhalf jaargevangenisstraf tegen de G. aan wie ten laste was gelegd dat hij in de nacht van 23 op 24 Juni 1947 op een jongeman, die hij wilde aan houden, een aantal schoten had gelost. Voor het laatste schot, dat volgens de tenlaste legging dodelijk zou zijn ge weest. was volgens de officier van justitie niet voldoende aan leiding geweest. Vervolging van C-P.N.- Kamerleden gevraagd. In de Woensdag gehouden ledenvergadering van de afde ling Nijmegen van de K.V.P. werd naast de bespreking over de a.s. gemeenteraadsverkie zingen grote aandacht gewijd aan de verklaring van Paul de Groot, waarin deze zich aan sloot bij dc verklaring van Thorez en Togliatti. Deze ver klaarden, zoals bekend, by eventuele oorlog de zijde van de Sowjet te kiezen. Na enige besprekingen werd in de ver gadering een resolutie aangeno men, waarin verzocht werd, dat een strafvervolging zal worden ingesteld tegen de Kamerleden van de C.P.N., die zich blijkbaar aansluiten bij de verklaring van Paul dc Groot. Deze reso- i lutie is gestuurd aan het hoofd- bestuur van de K.V.P., aan de minister-president, de minister van justitie cn de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka- I mer. Minder toeslag op Volksherstel-sigaretten. Volgens het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten zal met ingang van 1 April a.s. de toeslag op z.g. volksherstelsiga- retten een gedeeltelijke wijzi- ling ondergaan. De toeslag op jriënt-sigarelten welke tot dusver 1 bedroeg boven de banderoileprijs, wordt met in gang van genoemde datum te ruggebracht tot 0.10. De toe slag op andere dan Oriënt-si- garetten blijft 1 boven de banderoileprijs. 20 jaar voor Ir. C. J. Huygen. Wegens het voeren van pro paganda voor dienstnamc in vijandelyke krijgsdienst en de Germaanse statenbond is de voormalige secretaris-generaal van de N.S.B., ir. C. J. Huygen, Donderdagmorgen door het bij zonder' gerechtshof te Utrecht veroorde'eld tot 20 jaar gevan genisstraf met aftrek en ont zetting uit de rechten voor de tijd van het leven. Op 25 Fe bruari was 15 jaar tegen hem geëist. Léon Degrelle gezien? Volgens het „Laatste Nieuws" heeft een vooraanstaand Bel gisch zakenman verklaard op een zakenreis in Uruguay de gewezen Belgische Rexisten- lelder Léon Degrelle te heb ben ontmoet. Hij meende hem althans duideiyk te herkennen. De grelle zou een fabriek verte- i genwoordigen in Argentinië. Voor de 130 gevallenen. 130 oud-leerlingen van de Vlissingse Zeevaartschool gaven in do jongste oor log hnn leven voor het vaderland. Dit is wel één van de zwaarste offers ge weest, die Zeeland heeft gebracht, want de meeste leerlingen van deze school waren afkomstig uit Zee land. Nog altijd echter is er voor deze Zeeuwse dapperen geen gedenkteken verrezen. Wei ls de stichting daarvan in voor bereiding. Een comité onder leiding van de oud-kapitoin J. C. Anker, H. W. Mesdag laan IS te Heemstede, zamelt gelden in dm een gedenkplaat te laten aanbrengen in de Vlissingse Zeevaartschool, op dat komende generaties van jonge zeevarenden zich de da den van het voorgeslacht zul len herinneren. Het gaat echter met de, in zameling van die gelden -wat traag en daarom memoreren we even. dat de Buurtvereni- ing Paul Krugerstraat te /lissingen, Vrijdagavond voor een reeds uitverkochte zaal een uitvoering zal geven, waarvan een deel der baten gestort zal worden in de kas van het gedenkteken-comité. Bovendien stelt de voorzitter, de heer Anker, zich voor. door enige lezingen met vertoning van films, in de nabije toe komst meer belangstelling te wekken voor de arbeid van zijn comité, opdat zo spoedig mogelijk de geiden bijeen zul len zijn voor de stichting van het gedenkteken. Dit staat wel vast: ook al duurt het wat lang, het ge denkteken zal er komen! De oesterverzending- De oester verzending over de maand Februari 1949 bedroeg; Nederland 171.269 stuks (vorig jaar 238.199 stuks); Beigië 1.088.585 stuks (vorig jaar 1,043.720 stuks)Engeland 135.000 stuks (Vorig jaar 254.100 stuks); diverse landen 79.370 stuks (vorig jaar 70.900 stuks); Duitsland dit jaar niet afzon derlijk genoemd, vorig jaar 2.350 stuks. In totaal werden in Februari 1.454.224 stuks ver zonden tegen 1.609.269 stuks in Februari 1948. Naast een aan merkelijke daling in het bin nenlandse verbruik springt ook in Februari weei-, evenals in Januari de grote teruggang van de afname naar Engeland duidelijk in het oog, als ge- voolg van de concurrentie die de CornwalV-o,esters, haar wij vernemen, ónze Zeeuwse oes ters aandoen. Ook speelt de weinig gunstige financiële po sitie der Britten een rol. Bel gië maakt met ruim 20.000 stuks meer als vorig jaar een heel wat beter figuur. Over het algemeen mag de verzending echter niet bepaald onbevredi gend v/orden beschouwd. Officiële publicaties. HINDERWET MIDDELBURG. Verzoek tot oprichting niachinewerkplaats. B. en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. P. Klaassen. om vergunning tot het oprichten van een machine werk plaats in perceel Achtersingel 81 Op 16 Maart a.s.. des v.m. 11 uur, zal gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mon deling cn schriftelijk toe te hen- Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedu rende drie dagen, vóór het boven gemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. HINDERWET VLISSINGEN. Verzoeken om vergunning. B. en W. van Vlissingen bren gen ingevolge de artt. 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kenis. dat bij hen zijn ingekomen de volgen de verzoeken van: F. D. G. Prins en Zn., alhier, om vergunning tot het oprichten van 'n verffabriek en glaensbedrljf annex verzamelplaats van glasaf- val. waarin zullen worden ge plaatst: 1 electrische glasbrand- oven; 1 electromotor van 1.1 pk. voor het drijven van een Lipstakel en 1 idem voor het drijven van een loodwals in het perceel Van Dishoeckstraat 56: F. D. G. Prins cn Zn., alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande verffabriek en glasbedrijf door het bijplaatsen van oen electromotor van 1.75 pk voor het drijven van slijpstenen; 1 idem van 5 pk voor het drijven van een lucht compressor en ccn elec trische glasbrandoven in het per ceel Van Dishoeckstraat 34; C. Wisse, alhier, om vergunning tot het oprichten van een berg plaats voor petroleum in een bun ker. gelegen aan de Oost-Souburg- seweg; dat deze verzoeken met de bij lagen van heden at' op de Ge meente-Secretarie (2e afd.) ter vi sie zullen worden gelegd en dat schriftelijke bezwaren bij hun col lege kunnen worden ingediend. O)) 22 Maart a.s. zal ten Ge meentehuize, des v.m. resp. 10, 10.30 en 11 uur gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het oprichten dier inrichtingen in te brengen, terwijl daarbij zowel de verzoekers als zij. die bezwaren indienen, in de gelegenheid wor den gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoekers als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen ge durende 3 dagen voor 22 Maart ter Genfeente-Secretarie (2e atd.) van de ter zake ingekomen schriftu ren kennis nemen. Voorts 7.(1 er de aandacht op ge vestigd. dat niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die overeenkomstig art, 7 der Hinderwet voor het ge- Imcentebestuur o£ een o£ meer zij ner leden zijn'verschenen. tenein de hun bezwaren mondeling toe te lichten. De mosselpercelen. De schade die de storm van vorige week op de mosselper celen heeft aangericht, blijkt over het algemeen nogal mee te vallen. Dit komt omdat de meeste consumptiemosselen op diep water percelen voorko men. Wei werd op sommige mosselzaadpercelen schade aangericht. Op veel percelen staan de mosselen nu vaster, wah het opvissen bemoeilijkt. Door het afsluiten van het Maartcontract met Frankrijk is er nog steeds 'n behoorlijke vraag naar mosselen, die thans hoofdzakelijk van de percelen óp de Grevelingen door Brul- nisser kwekers worden afgele verd, daar alleen de daar ge kweekte mosselen nog aan de Ieveringseisen beantwoorden. BELASTING-INSPECTIE. Bij K. B. zijn met ingang van 1 Maart benoemd tot inspec teurs van 's Rijks Belastingen de surnumerairs J. I. Smit te Goes, H. J. Lichtenbeld en J. H. de Vogel te Zierlkzee enA. A. van den Mersch te Terneu- zen. 's Heer Arendslcerke UITVOERING. Woensdagavond heeft de harmonie „Excelsior" met me dewerking van de toneelver eniging „Onze vrye uurtjes" te 's Heer A.rendskerke, in het verenigingsgebouw een uitvoe ring gegeven. De heer M. A. Nijsse, voor zitter van de harmonie, opende de avond, waarna onder leiding van dirigent J. H. C. Ferrée, enkele muziekstukken ten ge hore werden gebracht. De toneelvereniging' voerde een vrolijk spel op, getiteld „De stier uit Californlë", het welk bij het publiek zeer in de smaak viel. Er werd dan ook goed gespeeld. De neer J. P. H. Polderman dankt als voorzitter van de to neelvereniging de heer Borgh- graef uit Goes voor zijn regie. AANBESTEDING. Te 's Heer Arendskerke is aanbesteed de verbouw van het voormalige distributiekantoor, teneinde dit pand geschikt te maken voor kantoor van de „Centrale Dienst Bevelanden" en voor bergplaats van brand weermateriaal. Als volgt werd ingeschreven: C. Priem 10.350; F. de Ruiter 10.220; H. Remijn 13.773; A. Blankenburgh 9500; C. Beenhakker 12.700; J. P= de Reiger 13.774. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver A. Blan kenburgh van Nieuwdorp. Krabbendijke STEMBUREAUX. Benoemd tot leden van de stem- bureaux in de gemeente Krabben dijke, stembureau I: L. Til. Voge laar, lid; J. ZandJjk, lid: D. Wa verijn. plv. lid; A. A. Allaart, plv, lid. Stembureau II: W. P. Gebraad, lid voorzitter; G. van Velzen, lid; M. L. Markusse, lid; M. de Jonge, plv. lid; H. Bos. plv. lid. Tot leden van het hoofdstembu reau te Kx'abbendijke: W. P. Ge braad, lid; G. van Velzen, lid: L. Th. Vogelaar, lid; M. de Jonge, lid; J. Zandijk, plv. lid: D. Wa verijn. plv. lid; M. L. Markusse, plv. lid. Hansweert RING VERG ADER ING N.J.V. Woensdagavond hield dé ring Oost-Zuid Beveland van het N.J.V. zijn jaarvergade ring in de zaal van de heer Schot te Hansweert, die ge heel bezet wap. eD voorzitter, de heer C. Snoep, sprak een openingswoord en hield een bijbellezing over Joh. 15 11 —17, waarna hy voorging in gebed. In het bijzonder sprak hy een vwoord van welkom tot de heer J. L. Hamelink uit Terneuzen, voorzitter van de ring Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren en tot ds. en mevrouw v. d. Ham. Hierna sprak de heer J. L. Hamelink over het onderwerp „Een Koning-Onze Herder. Deze woorden zijn genomen uit het Bondslied der J.V. en M.V. Spr. gaf een uiteenzet ting van de herkomst van deze liederen en de betekenis ervan en bracht dit vervol gens in verband met de ware betekenis van de woorden „Jezus Christus, onze Koning, onze Herder." Hierna gaf de mondharmo nicaclub „De Echo" uit Hans weert enkele nummers ten Burgerlijke Stand. OOSTKAPELLE. Bevallen: E. de Kamde Visser, z.; W. C. de VisserAnnot, d. Ondertrouwd: J. A. Waverijn, 35 j. en J. Riemens, 27 j. Overleden: A. Bommeljé, 5 m.; M. B. Botting. 63 j. MIDDELBURG. Bevallen: C. Leegganger—v. d. Brink, d.; H. M. Fuijkschot—Haas akker, d.; M. de Nooijer—de Vis ser, z. Ondertrouwd: D. C. Wolfert, 40 j. en A. A. van der Poll, 28 j. Getrouwd: F. de Buijzer, 27 j. en A. H. Scheijbelcr, 21 j,; Th. van Schoote, 29 j. en J. E. dc Groot, 29 j.; J. A. de Wolff, 41 j. en M. E. Labrujère. 19 j.; J. J. Janssen, 20 j. en M. Leiendecker, 20 j. Overleden: A. C. Snoep. 37 j., wede. H. L. E. Dormaar; M. Meul- meester. 74 j., ongehuwd; S. de Voogd. 78 j., wed. J. Pattenier; R, van Biene, 73 j., gch. met. J. W. F. H. de Ruijter. ZOUTELANDE Bevallen: L. Laan—Nooteboom, z. Ondertrouwd: P. Geschiere, 25 j. en E. van Sluijs, 21 j. KOUDEKERKE. Bevallen: J. HuversWillems, z.; A. de Witte—Provoost, z. Overleden: A. Francois, 68 j.; L. W. de Rijcke. 66 j.; J. P. Chris- tiaanse. 2 w.; W. Simpelaar, 36 j.; S. de Jong. 89 j.; J. M. Swlnt. 80 j. DOMBURG. Bevallen: C. Geertse-fvan Vel zen, d.; P. C. WisseJongcpiere, d.; P. C. Heijt—Steenbakker, z.; J. Minderhoud—Wisse, z.; L. Min- derhoud—Labruyère, z. Getrouwd: P. H. Klopmeijer, 26 j. en E. J. M. Keurschot, 19 j,; J. M. Warners, 27 j. en G. Lievense, 22 j. Overleden: B. M. F. de Jong, 21 mnd.; W, H. Zwemer, 69 j. beste, die bijzondei' in de smaak vielen. In de pauze werd er een verloting gehouden, ter be strijding van de onkosten. Na de pauze werd door de afdeling Krabbendijke het to neelstuk „Plicht of Liefde" opgevoerd. Dit stuk speelt zich af in de bezettingstijd. De rolle werden op uitste kende wijze vertolkt. De heer C. de Jonge uit Yerseke droeg enkele verzetsgedichten voor. Ds. v. d. Ham sprak een kort slotwoord. Aan de uitgang werd ge collecteerd, ten bate van de jongens in Indonesië. De col lecte bracht 50.— op. NATIONALE RESERVE. Dinsdagavond was er in de O.L. School te Hansweert een bijeenkomst, uitgaande van „Steun Wettig Gezag". Het woord werd o.a. gevoerd door de heer Huson uit Middelburg en door Lt. Kolonel de Feyter. Na uiteenzetting- van het doel der Nationale Reserve, gaven zich acht personen hiervoor op. 'De kiezerslijst van de gemeente Grijpskerke telt 505 stemgerechtig den. De Handelsdagscholen. RESULTATEN IN 1948 Aan de publicatie van de eindexamenresultaten der han delsdagscholen in Nederland is het volgende ontleend Het percentage geslaagde leerlingen bedroeg voor alle alle scholen tezamen 77%. De driejarige scholen kwamen met 85% boven aan te staan. De vierjarigen kwamen tot 75% voor de gemeentelijke en 76% voor de bijzondere scholen. De vijfjarige scholen brach ten het tot 71%. Wat Zeeland betreft na,m de Handelsdagschool te Middel burg met 12 eandidaten aan het eindexamen deel, van wie er 8 slaagden, dat is 66%. De R. K. Handelsdagschool te Hulst kwam met 8 eandida ten, van wie er 3 werden afge wezen. Hier was dus het aan tal geslaagden 62 Beide Zeeuwse scholen be horen tot de 4-jarigen. CURSUSSEN BEDRIJFSORGANISATIE BOUWNIJVERHEID. I-Iet Zeeuws Technisch Insti tuut te Goes zal in samenwer king met de Nederlandse Stichting „Bouwcentrum" een cursus Bedrijfsonrganisalie voor de Bouwnijverheid orga niseren. Deze cursussen de eerste op dit gebied in Zeeland zijn verdeeld in een cursus A voor de uitvoerders enz. bij het Grootbedrijf in Woning bouw, Weg- en Waterbouw en een cursus B voor zelfstandige aannemers en opzichters. Daarnaast zal de Z.T.I. nog een cursus van meer algemene aard geven, welke niet onmid dellijk op het bouwbedryf be trekking heeft en bedoeld is ter oriëntering. e Geslaagd voor radio-telegra fist 2e kl. B. van der Weele. leer ling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen, Middelburg MIDDELBURGS MUZIEKKORPS. Tot onderkapelmeester van het Middelburgs Muziekkorps is be noemd de heer J. P. W. de Graaf, Baryton-saxophorast bij dit korps, ONTSLAG LERAAR AVONDSCHOOL NIJVERHEIDSONDERWIJS De heer J. van Loenhout, leraar aan de gemeentelijke Avondschool voor Nijverheids onderwijs te Middelburg, heeft met ingang van 1 Maart '49 ontslag verzocht uit deze be trekking in verband met zijn benoeming in gelijke functie te Bergen op Zoom. B. en W. hebben de raad verzocht dit ontslag eervol te willen ver lenen. OUDERVERENIGING GYMNASIUM De in Januari jl. opgerichte „Oudervereniging Stedelijk Gymnasium Middelburg" hield haar eerste ledenvergadering in de welwillend voor dit doel beschikbaar gestelde muziek zaal van de Rijkskweekschool. Behalve leden der vereniging waren enkele curatoren, de rector en de meeste docenten van het gymnasium aanwezig. De voorzitter, de heer H. W. Colmjon, sprak* in het kort over de wordingsgeschiedenis der vereniging, gaf een toe^ lichting op de statuten en het huishoudelijke reglement en bracht rapport uit over een onder de ouders gehouden en quête. Dc rector, dr. H. W. Fortgens, behandelde hierna onder grote belangstelling talrijke onderwys- en scliool- zaken aan de hand van inge komen vragen. In aansluiting op deze vergadering werd de jaarlijkse ouderavond gehou den, waardoor de aanwezigen gelegenheid kregen zich te on derhouden met de docenten. ZONDAGSSCHOOLFILM. De Nederlandse Zondags schoolvereniging' beschikt over enige zeer mooie geluidsfilms van 't J. Arthur Rank-Concern die Bijbelse verhalen weerge ven en die er op gericht zijn kinderen, die geen Zondags scholen bezoeken, met de ar beid hiervan in aanraking te brengen. Op initiatief van de Interkerkelijke Commissie voor Evangelisatie-ax'beid te Middel burg zullen deze films Dinsdag a.s. in de Bogardzaal in enige voorstellingen aan de jeugd vertoond worden en zal 's avonds een voorstelling voor de ouderen worden gegeven. Vlissingen NIEUW WALCHEREN MARS De heer P. de Rooij, direc teur van het muziekgezelschap „Ons Genoegen" componeerde een „Nieuw Walcherenmars" Deze mars, welke in druk verscheen bij de Tierollf-Mu- ziekcentrale te Roosendaal, zal worden uitgevoerd tijdens het concert, dat „Ons Genoegen" Zaterdag in het Concertge bouw geeft. Zoutelande HERVORMDE GEMEENTEAVOND De Hervormde gemeente te Zoutelande hield Woensdagavond een zeer druk bezochte gemeente- avond in de Noodkerk. Ds. Wage- r.cr opende de bijeenkomst ca sprek een inleidend woord. Hoofd schotel van deze avond vormde de bespreking van het plaatsen- probleem in de nieuwe kerk. Deze kr(jgt 266 plaatsen. Na een heldere uiteenzetting door de kerkvoogd, de heer A. Janse, die ook nog de financiële zijde van de restaura tie belichtte, volgde een zeer ge animeerde bespreking. Ds. Wagener sloot deze goed ge slaagde gemeenteavond met dank gebed. Serooskerke RING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN DER J.V. OP G.G. Woensdagavond hield de Ring Serooskerke en omstreken der J.V. op G.G. zijn jaarvergade ring in de Geref. Kerk. Als spreker trad ds. Veldhuijzen van Arnemuiden op, met als noderwerp: „Het Communis me". De spreker ging breed voerig na, hoe het communisme is ontstaan en wat het gewor den is. Na afloop kreeg de spreker nog enkele vragen te beantwoorden. JAARVERGADERIN" G COÖP. BOERENLEENBANK „SEROOSKERKE" Woensdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank „Serooskerke" in het verga derlokaal haar alg. j aarlij k7 se vergadering onder voorzit terschap van de heer P.Me lis. Door de heer S. Meijers werden notulen uitgebracht en een jaarverslag geleverd. Voorts werden de rekening en •balans over 1948 vastgesteld. De rekeningcijfers bedragen 1.475.056,22, de balanscjjfers 925.636,17. Het. winstsaldo over 1948 bedraagt 1256,70 Het bedrag van het reserve fonds is 15.967,51. l'n de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. Melis werd als be stuurslid de heer J. de Visser Pzn. gekozen. Als plaatsver vangend bestuurslid werd de heeir J. Louwerse Mzn. geko zen, terwijl de heer W. C. Al laart als lid van de Raad van Toezicht herkozen werd. De rentatieven zijn met ingang van 1 Januari 1949 herzien. Marktberichten. VEILING WALCHEREN Middelburg. 8 Maart 1949. Snïjsla 69—120; Spinazie 91—101; Andijvie 79—81; Witlof 13—63; Sav. kool 31—32; Rode kool 13—19: Psprulten 4452; Boere kool 18 24; Prei 10—27; Schorseneren 39— 41: Veldsla 69—76, alles per 100 ltg, bos of stuks. VLISSINGEN. Vrijdag: Alhambra: „Tarzan en Tanya", 7 en 9 uur; Luxor: „De Zwarte Zwaan", 8 uur. Zaterdag: Concertgebouw. Con cert „Ons Genoegen", 8 uur: Alhambra: „Tarzan en Tanya" 7 en 9 uur; Luxor: „De Zwarte Zwaan", 7 en 9 uur. - Zondag: Alhambra: „Tarzan en Tanya", 3. 7 en 9 uur; Luxor: „Dc Zwarte Zwaan", 3, 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vrijdag Kunstmuseum: Kunst van Bali, 15 uur; Hotel De Burg: Alg. vergadering Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel, 4.39 uur; Electro: Dc dansin- vasic, 7 en 9.15 uur; Schouw burg: Het lied der woestijn, 8 uur. Zaterdag Kunstmuseum: Kunst van Bali, 1—5 uur; Schutters hof: Ontspanningsavond Gym- nastiekver. „Achilles", 8 uur; Zeeuws Genootschap; Lezing. 8 uur; Electro: De dansinvasie. 7 en 9.15 uur: Schouwburg: Het lied der woestijn, 3 uur. Zondag Kunstmuseum: Kunst van Bali. 10—1 en 2—5 uur: Schuttershof: Dansen, 812 uur; Electro: De dansinvasie 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouw burg: Het lied der woestijn, 2,30 en 8 uw. WESTKAPELLE. KOUDEKERKE. Zaterdag Zaal Wielemaker: Uit voering „Zanglust", 7 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2