PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Sluiskil wordt hard gewerkt Amerika begrijpt de houding van de Nederlandse regering niet Het Atlantisch Pact wordt kracht bijgezet Dr. Drees opende de Benelux-conferentie D£ BILT Engelse druk op Nederland Dr. van Royen verdedigt hei Nederlandse plan Vandaag.. 192e Jaargang - No. 58 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W de Pagter Hoofdred.. G BallintUn. PLverv.: W Leertouwer en E A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 13.9G p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Maart 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct per m Minimum p. advertentie i 2.60. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels l—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaus te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160, tel.24 Indonesië in de Veiligheidsraad Dc Veiligheidsraad heeft Donderdagavond in Lake Success de Indonesische kwestie weer in behandeling genomen. Er kwamen vier sprekers aan het woord, van wie de Nederland se afgevaardigde, dr. van Royen, in een uitvoerige rede het standpunt van zyn regering verdedigde, er op wijzende, dat Nederland drie punten van de resolutie van de Veiligheids raad heeft uitgevoerd, maar dat elke poging tot herstel van dc republikeinse regering kan leiden tot wanorde. De afgevaardigde van de Republiek Palar beschuldigde de Nederlanders er van Nazi-methodes te gebruiken en vroeg om een onderzoek door een internationaal orgaan. Palar wees het Nederlandse voorstel af, o.m. omdat er geen enkele ga rantie is voor de overdracht van de souvereiniteit. Zijn standpunt werd gesteund door de afgevaardigden van de Phi lippijnen en de U.S.A., generaal Romulo en mr. Warren Aus tin. Austin verklaarde, dat zijn regering volhoudt, dat de mi litaire actie niet tot gevolg mag hebben, dat een van beide partijen voor de Veiligheidsraad wordt geëlimineerd. De zitting werd ten slotte verdaagd tot Vrijdagavond. REDE VAN souvereniteit nader te defini- DR. VAN ROYEN. I eren. Het voornaamste punt is thans het feit. dat de Neder landers nog steeds geen gehoor hebben gegeven aan dé resolu tie van de Veiligheidsraad. De taak der UNCI eindigt niet bij de overdracht der souvereini teit, maar duurt voort tot een vrij, souverein en niet bezet In donesië in werkelijkheid tot stand gebracht is. Palar beschuldigde het Ne derlandse leger van het ge bruik van Nazi-methodes op Java en herinnerde daarbij nog eens afin hetgeen gebeurd is op Zuid-Celebes. Hij vroeg om een onderzoek op Java,, Sumatra en Madoera door een internatio naal orgaan. In zijn rede betoogde dr. van Royen, dat de drie punten, waarover geen verschil van mening bestaat, de volgende zijn: 1) herstel van volledige vrijheid van beweging voor de republikeinse leiders; 2) gele genheid voor deze om bespre kingen te voeren met alle per sonen in Indonesië; 3) de Ne derlandse regering voert on derhandelingen met de repu blikeinse leiders. Het voor naamste punt van geschil vormt de aanbeveling van de resolutie om de republikeinse regering in Djocja te herstel len. Dit zou in geheel Indone sië worden beschouwd als een zichtbaar symbool van een zeer groot succes van de Republiek en het is een illusie te denken, dat de V-N.-commissie met een handvol mensen ordeverstorin gen kan voorkomen. Het voordeel van het voorstel van de Nederlandse regering ligt in de vervroeging van de overdracht van de souvereini teit, welke toch het doel van de resolutie was, en in de ver korting van de duur van de interimoeriode. Tussen de doel stellingen van Nederland en die van de Veiligheidsraad be staat geen wezenlijk verschil; het dispuut handelt slechts over de middelen. Naar het oordeel van de Nederlandse regering zijn er elementen in de resolu tie, die slechts tot rampen kun nen leiden. Dr. van Royen con stateerde, dat zijn voorspellin gen omtrent de gevolgen van de aanvaarding van de resolu tie zijn uitgekomen: zij vorm den een „deadlock" door ver warring te stichten en zij brachten de besprekingen be treffende de federale regering tot stilstand. Voorts protesteerde dr. van Royen tegen de aansporing van de republikeinse noodregering om de guerillastrijd voort te zetten, welke aansporing tot zijn verbazing niet door de UN Cl in haai- rapport werd ver meld. Hij zeide ten slotte, dat veel thans afhangt van het antwoord van de UNCI op de uitnodiging om de Ronde Tafel conferentie in Den Haag bij te wonen. PALAR AAN HET WOORD. De Indonesische afgevaardig de Palar verklaarde, dat de Republiek de Nederlandse voor stellen van ganser harte zou aanvaarden, indien zij haar droevige ervaringen met de Nederlanders kon vergeten. Zij vraagt om voortzetting der on derhandelingen onder auspi ciën van de UNCI. Onderhan delingen op de basis der harde leiten en het evenwicht van krachten in Indonesië, in Z.O. Azië en de gehele wereld. Doordat de overdracht der sou vereiniteit door de Nederlan ders wordt verbonden met de gelijktijdige vestiging van de Nederlands-Indonesische Unie binnen de grenzen van de Ne derlandse constitutie, wordt deze overdracht geheel onze ker, aldus Palar. De enige ga rantie is gelegen in de verkla ring van de Nederlandse rege ring en wij weten hoe men die moet waarderen. Palar vroeg- de Nederlandse vertegenwoordiger het begrip Labour won opnieuw tussentijdse verkiezing- De Labour-partij heeft haar zetel behouden bij de tussen tijdse verkiezing in North St~ Pancras (Londen). 16 Maart zal er nog een tus sentijdse verkiezing' gehouden worden te Sowerby ("Yorkshi re) on verband met het ont slag van Joh. Belcher, voorma- hg Parlementair secretaris van de Board of Trade. De thans gemouden tussentijdse verkie zing leverd de derde overwin- korte0ttjdVO°r de regering ,n WERKELIJKE BEWEEGREDENEN Generaal Romulo van de Philippijnen meende, dat de werkelijke beweegredenen van Nederland liggen in hun pogin gen om thans op midden-Java ook een „Marionetten-staat" te organiseren. De UNCI-rap- porten zouden aantonen, dat de republiek zich scrupuleus aan de resolutie heeft gehouden. Deze spreker noemde de Ron de Tafel-conferentie een surro gaat, dat de leiding uit handen van de Veiligheidsraad zou ne men en Nederland in staat zou stellen zijn oplossing op te leg gen. Wraak, geweld en haat zouden het gevolg zijn van een gewelddadig- opleggen van een nieuw koloniaal systeem. AMERIKA BEGRIJPT ONS NIET. De Amerikaanse afgevaar digde Warren Austin verklaar de, dat zijn regering de reso lutie van de Veiligheidsraad blijft steunen. Zij kan de wei gering van Nederland om de republiek Djocja te herstellen, niet begrijpen. De voorzienin gen van de resolutie waren in dit opzicht toch door en door redelijk en gezond en de door Nederland voorgestelde ver snelling van de souvereiniteits- overdracht zou eveneens bete kenen een overdracht van de bevoegdheid aan de republiek om haar macht in Djocja te herstellen. De militaire actie mag niet tot gevolg hebben, dat een der partijen voor de Veilig heidsraad wordt geëlimineerd. Zolang de republiek niet her steld is in Djocja. kan zij niet deelnemen aan onderhandelin gen over een bevredigende op lossing van het geschil. Generaal Tsjln gaat vrecfeskabinet vormen. De voormalige minister van de fensie in het Chinese kabinet Ko Ying Tsjin heeft zich bereid ver klaard een nieuw Chinees „vredes- kabinet" te vormen. Hij heeft, machtiging gevraagd de rege ringslegers drastisch te verminde ren en vredesonderhandelingen te openen met de communisten. Generaal Ho Ying Tsjin lekende namens China de officiële over gave van de Japanse troepen in China in 1945. Hij is lid van de militaire stafcommissie van de V. N. Onlangs werd hij genoemd als mogelijke -opvolger van Tsang Kai Sjek als president. viert Koning Fre- derik van Denemarken ■zijn 50o verjaardag; is het 100 jaar ge leden. dat de Lutherse predikant ds. G. Eek- hart. die achtereenvol gens diende te Veere, Vlissingen en Groningen, overleed. De terugkeer van Soekamo c.s. naar Djakja. REGERING NAM NOG GEEN BESLISSING. Van bevoegde zyde wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van berichten, welke in dc pers de ronde doen over een vermeende beslissing van de regering ten aanzien van de vraag of aan de repu blikeinse leiders toestemming zal gegeven worden zich in Djocja te vestigen moet wor den geconstateerd dat de rege ring geen enkele beslissing in de aangegeven zin heeft geno men. Wapenleveranties aan Europa. Tezelfdertijd, dat het Atlan tisch Pact in het Amerikaanse Congres wordt gebracht zal een wetsontwerp worden inge diend tot het verlenen van mi litaire hulp om het Atlantisch Pact kracht bij tc zetten. Dit werd Donderdag te Washington bekend gemaakt. Behalve voor de bewapening van de landen, die bij het Pact zijn aangesloten zullen ook gel den worden uitgetrokken voor financiering van wapenleve ranties aan andere gebieden, die van belang worden geacht voor de veiligheid van de Ver. Staten. Tot deze gebieden be horen Griekenland, Turkije, Perzië en de Philippijnen. Vertegenwoordigers van het leger, van de E.C.A. en van het ministerie van buitenland zaken zijn bezig het wets ontwerp op te stellen. Een schatting van de kosten kon nog niet worden opgegeven. De Britse minister van oor log, Shinyell, heëft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland bepaalde militaire Advies uit Bournemouth: De vakverenigingsleiders uit Europa en Amerika, die drie dagen te Bournemouth bijeen zijn geweest, hebben besloten de niet communistische vak verenigingen te adviseren met de wereldbond van vakvereni- ■ingen, de W.F.T.U. te breken. De wereldbond staat in hoofdzaak onder communisti sche leiding. uitrustingsartikelen, die het zelf niet nodig heeft, heeft aan geboden aan de partners in de Westeui'opese Unie. Hij waar schuwde, dat de behoeften van deze partners zo groot zijn, dat Engeland zich wel eens genood zaakt zou kunnen zien zijn eigen reserves geducht aan te spreken. Shinwell sprak over de le- gerbegroting van het komende jaar ten bedrage van 304.700.000 pond sterling. Hij verzekerde dat, wanneer in de naaste toe komst mobilisatie nodig zou zijn. Engeland een aanzienlijk aanlal manschappen ter be schikking zou hebben, die in de oorlog hebben gediend en tot de reserve behoren. KONINGIN JULIANA TERUGGEKEERD. Uit Inssbrück wordt gemeld, dat Donderdagochtend 9 uur Koningin Juliana met Prinses Margriet in een speciale trein St. Anton heeft verlaten. Prins Bernhard was aan het station aanwezig om afscheid te ne men. Bij hem waren de Prin sessen Irene en Beatrix. De landsregering van Tirol was vertegenwoordigd door dr. Prins Hohenlohe. De Koningin nam ook hartelijk afscheid van haar ski-leraar Albert Funder. Het publiek was in groten ge tale tegenwoordig en bracht de Koningin 'n hartelijke ova tie. Enige Oostenrijkse autori teiten bleven tot Friedrichs- hafen in het gezelschap der Ko ningin. Van die plaats of zou de Koningin per vliegtuig rei zen. De Prins, die sedert Dinsdag het bed heeft verlaten, zal met de Prinsessen Irene en Beatrix nog enige tijd in St. Anton blijven. Te even na half vier Donder dagmiddag is H.M. Koningin Juliana met het prinsesje Mar griet in ons land teruggekeerd. Prinses WÜhelmina verwel komde haar dochter op het vliegveld. Engelse eis tot schadevergoeding. Minister Bevin heeft in het parlement verklaard, dat hij „alle hoop" koesterde voor een bevredigende regeling van de schadeloosstelling voor de vier Engelsen, die het leven verlo ren. toen een toestel op 29 Ju li 1947 door Nederlandse vlieg tuigen in Indonesië werd neer geschoten. Van de tien perso nen, die zich aan boord van het toestel bevonden, was nog slechts één in leven. Het vlieg tuig vervoerde medicamenten van Singapore naar Djocja. Bevin voegde toe, dat dc aangelegenheid nog een onder werp van bespreking tussen de Engelse en Nederlandse re gering is. De voordrachtkunstenaar Jan Lemaire, die ook bekendheid ge niet door z(jn optreden voor de radio, wordt Vrijdag 65 jaar. 's Avonds zal hij door een groot aantal collega's in de schouwburg zaal van Grand Theatre Gooiland te Hilversum worden gehuldigd. De grote stap naar het vrije onderlinge verkeer De Benelux-ministersconferentie, die op 10, 11 en 12 Maart te 's-Gravenhage wordt gehouden, is door de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, in het gebouw der Eerste Kamer geopend. Het ideaal is de universele samenwerking in het belang van de vrede, aldus dr. Drees. Wij zijn helaas ver van de verwachtingen, die daaromtrent in de eerste tijd van samen werking tussen de geallieerden na de grote oorlog mochten worden gekoesterd. Reeds tijdens de oorlog werd door de in Engeland verblij vende regeringen van onze lan den het besluit genomen om na de bevrijding een economi sche unie tot stand te brengen. Een eind zijn wij reeds ge vorderd op de weg, die afge legd moet worden. België, Ne derland en Luxemburg zijn in ternationaal tot nauwe samen werking gekomen. Op het ge bied van een groter gelijkheid van de accijnzen mogen wij goede verwachtingen koeste- GEZANT VAN ALBION ZOU EISEN GESTELD HEBBEN. Reut.r meldt uit Londen, dat de Engelse ambassadeur in Ne derland, sir Philip Nichols, in het begin van deze week een bezoek aan minister Stikker gebracht heeft met betrekking tot de besprekingen inzake een oplossing in Indonesië. Ofschoon geen bepaalde inlichtingen omtrent de reden van dit bezoek beschikbaar waren, zou de algemene Engelse me ning omtrent de situatie de volgende zijn:' 1. De Nederlandse regering moet besluiten de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari in zijn geheel uit te voeren; 2. De republikeinse leiders moet worden toegestaan naar hun vroegere zetel te Djocjakarta terug te keren; 3. Geen conferentie inzake Indonesië zou met vrucht ge houden kunnen worden zonder deelneming van de republi- keinse leiders. DR. W. DREES. ren. Zo is er meer. maar een werkelijk economische unie is er echter nog niet. De grote stap, het verwezen lijken van vrij onderling ver keer, moet nog worden ge daan. Naarmate men zich meer verdiept in de daarvan te ver wachten gevolgen, realiseert men zich scherper zowel de grote voordelen, die het zou kunnen opleveren, als de moei lijkheden, die in de weg staan. Onze taak in deze conferentie zal het allereerst zijn die moei lijkheden verder te onderzoe ken en tc doen wat mogelijk is om uit de weg te ruimen. NIEUWE ORGANEN. Tenslotte zal nu of later ook moeten worden overwogen in hoeverre nieuwe organen no dig zullen blijken om te be- Cokesfabriek en Azote" komen in 1950 weer in bedrijf Moeilijkheden met deviezen en materialen. Nog is de oude bedrijvigheid niet in Sluiskil terugge keerd, maar wie eens kan rondzien op de uitgestrekte complexen van de beide grote industrieën, welke dit dorp tot één van de belangrijkste industrie-centra van Zeeland maken, zal toch tot de ervaring komen, dat er hard wordt gewerkt om binnen de kortst mogelijke tijd deze bedrijven weer op gang te krijgen. 1950, zeiden verleden jaar de directies. En inderdaad ziet het er nu naar uit, dat èn de Cokesfabriek èn de Azote in 1950 weer zullen kunnen „draaien", ook al zal dat dan nog niet op volle toeren zijn. Men kent de geschiedenis doofden uit. Zij- koelden af, van deze fabrieken: gesticht in de jaren voor en na de eerste wereldoorlog, groeiden zy uit tot ondernemingen, welke voor het economisch leven van het gehele land van zeer grote betekenis waren geworden. Verwerkte de Co kesfabriek niet méér kolen dan de Hoogovens? En lever de dc Azote niet 35 van de Nederlandse stikstof-pro ductie? De jongste wereldoorlog maakte een einde aan dit al les. Op de eerste oorlogsdag, reeds 10 Mei 1940, bombar deerde de vijand Sluiskil. Bei de fabrieken kregen schade en wat het ergste was: de ovens van de Cokesfabriek scheurden en toen was ervan het weer op gang brengen van de fabriek geen sprake meer. Nog erger: ook de Azote kwam hierdoor stil te liggen, want vóór de stikstof productie is men afhankelijk van het door buurman Cokes fabriek geleverde waterstof gas. Twaalfhonderdvijftig arbei ders 350 van de Cokesfa briek' en 900 van de Azote kwamen zonder werk! Maar nog was de maat niet vol. De Cokesfabriek „kreeg" een Duitse Verwalter en die heeft het bedrijf geheel vol gens de regelen van de kunst leeggeplunderd: machines, ke tels, electrische centrale. tanks, buisleidingen, al het vuurvaste materiaal uit de ovens. Alles verdween over de Oostgrens en men vroeg zich in Sluiskil af hoe dit ooit weer zou kunnen terechtko men. HET KOMT TERECHT. Het kómt terecht. Sedert Januari 1948 is men hard aan het werk. De regering hielp met credieten en mede daar door kon het herstelwerk: met kracht worden aangepakt. Overal werden orders ge plaatst en regelmatig komen afleveringen binnen. Inmid dels zijn aannemers met hun personeel aan het werk ge gaan om de gebouwen te her stellen of weer op te bou wen en van het eigen perso neel werkt ook reeds 150 man mee aan de wederopbouw van het bedrijf. Natuurlijk zou men wensen, dat het sneller ging. Maar er zijn nu eenmaal grote moeilijkheden te overwinnen, waarbij die van de deviezen en materialen wel een zeer belangrijke rol spelen. En bo vendien is men nooit zeker wanneer een bepaalde machi- of een bepaald onderdeel afgeleverd zal worden. Voor al niet als debestelling uit het buitenland moet komen. WANNEER GEREED? Dit is tevens de verklaring voor het feit, dat men van de zijde van de dirctie nog steeds geen datum durft te noemen, waarop de ovens weer zullen branden en het bedrijf weer op gang zal zijn gekomen. We geloven nog steeds, dat dit in 1950 het geval zal zijn, verklaarde men ons dezer dagen. En we hopen zelfs, dat dit begin 1950 zal blijven, zoals van het begin af in de bedoeling heeft ge- legen. Maar of het zal luk kenEr behoeft maar één machine of één belang rijk onderdeel weg te blijven en we kunnen nog niet draai en! Het ligt in de bedoeling, dat in 1950 één batterij weer in werking zal worden ge steld. Dan draait de Cokes fabriek weer op halve pro ductie, waarmede zij toch de derde plaats in ons land op haar gebied zou innemen. Voor de oorlog was Sluiskil met een verwerking van 2000 ton kolen per dag no. 2. De Staatsmijnen stonden met 10.000 ton natuurlijk aan de spits en de Hoogovens kwa men met 1200 ton op de der de plaats. 1000 TON PER DAG. Maar met die 1000 ton van de halve productie zouden in Sluiskil toch elke dag weer 800 ton cokes, 30 ton teer- producten, 12 ton kunstmest stoffen, 4 ton benzol en 350.000 kub. meter gas gele verd kunnen worden. Alleen reeds met dit gas kan geheel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, de Stikstoffabriek van de Azote incluis, van gas worden voorzien. En dan ook de Stikstoffabriek weer aan de slag. Maar over het herstel van dit tweede voor Sluiskil zo belangrijke bedrijf in een vol gend artikel. vorderen, dat snel gezamenlijk beslissingen kunnen worden genomen zonder dat te kort wordt gedaan aan de noodza kelijkheid, dat de volken zelf maatschappelijke en politieke invloed kunnen uitoefenen. Een volledig succes zal de Benelux slechts kunnen worden indien onze volkeren de betekenis er van ten volle gaan beseffen en in de practijk ondervinden. Een woord van grote hulde richtte dr. Drees gaarne tot de Belgische. Luxemburgse en Nederlandse deskundigen, die met onvermoeide ijver en met- grote kennis van zaken het rapport hebben samengesteld, dat op deze bijeenkomst het onderwerp van de besprekin gen zal zijn. Met het gereedko men van dit rapport is de Be nelux in haar beslissende fase getreden. Konden wij op het Chateau d'Ardennes volstaan met het geven van richtlijnen, thans is de tijd aangebroken voor het nemen van beslissin gen, welke van grote betekenis zullen zijn voor de volkeren, welke wij hier vertegenwoordi gen. Dr. Drees verklaarde de con ferentie geopend met de wens, dat de conferentie bevorderlijk moge zijn aan het spoedig tot stand komen van een zo nauw mogelijke verbinding op eco nomisch. sociaal en daarnaast' ook op cultureel gebied tussen de lage landen aan de zee, die vroeger verenigd zijn geweest, die tweemaal in de loop dei- geschiedenis van elkaar zijn gescheiden, maar die door aard en ligging in elk geval als vanzelf op innige samenwer king zijn aangewezen. DANKWOORD VAN SPAAK. Dit woord van welkom wérd beantwoord door minister Spaak. Deze dankte voor de uitnodiging van de Nederland se regering in 's-Gravenhage de Benelux-conferentie bij te wonen, waarop men gaarne is ingegaan. Hij wilde hier geen redevoering houden en verklaarde niets te hebben toe te voegen aan hetgeen door dr. Drees in zijn inlei dend woord werd gezegd. Voor de aanvang van de conferentie was er op het Binnenhof enige belangstel ling voor de komst van de buitenlandse deelnemers aan de conferentie. KONINGIN ONTVANGT MINISTERS. De in Den Haag vertoevende negen Belgische ministers, als mede de ambassadeur van Bel gië te Den Haag, de drie Luxemburgse ministers, en de Luxemburgse gezant in Den Haag, zijn Donderdag door Ko ningin Juliana in het paleis op het Lange Voorhout te 's-Gra venhage ontvangen. Israël ontkent de opmars der troepen TRAN S JORDANIË HOUDT VOL VAN WEL Van Joodse zyde wordt, ten stelligste ontkend, dat troepen van Israël van plan zyn een vijandelijke actie te onderne men tegen Transjordanië. Be weerd wordt, dat de Arabi sche berichten over troepenbe wegingen een Brits-Transjor- daanse manoeuvre zyn ten ein de do Joodse regering by de onderhandelingen op Rhodos in een nadelige positie te bren gen. De Transjordaanse regering meldde echter Donderdag, dat een Israëlische detachement 8 km. diep Transjordanië is binnengedrongen. Een Joodse pantser-groep zou op 50 km. ten Noorden van Akaba door het Transjordaanse Legioen tot staan zijn gebracht. Volgens een gerucht, dat te Londen de ronde doet. heeft koning Aboellah van Trans jordanië nogmaals Engeland om hulp verzocht krachtens het verdrag van Annam van Maart 1948. De Britse minister Baker verklaarde Donderdag in het Lagerhuis, dat de Britse rege ring van plan is haar verplich tingen volgens dit verdrag na te komen. Dr. Bunche de waarnemen de bemiddelaar van de V.N., heeft verklaard, geen officiële berichten te hebben ontvangen van zijn staf over de gemel de Israëlische opmars haar Akaba. Hij zeide, dat hij waar nemers van de V.N. had ge vraagd de zaak te onderzoe ken en hem verslag uit te brengen. Twee vissers, die op een der Kortenhoefse plassen voeren, von den een lijk drijvende. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van een jager uit Den Haag. die ln de avond van 4 Januari tijdens een l' jachtpartij tezamen met dc jacht- ke wind. Ongeveer zelfde tem- opziener verongelukte. I peratuur als gisteren. Opperste Sovjet bijeen. Meer dan 1000 afgevaardig den uit alle delen van de Sow- jet-Unie, onder wie 200 vrou wen, zijn Donderdag in het Kremlin bijeengekomen voor een zitting van de opperste Sowjet. 's Avonds werd de zitting bijgewoond door Stalin en Mo- lotov, omgeven door het me rendeel der leden van het Po litbureau. De afgevaardigden en vele genodigden juichten hen enige minuten toe toen zij in de regeringsloges versche nen. Stalin droeg de uniform van veldmaarschalk en zag er buitengewoon goed uit. Ook vice-premier Molotov zag er goed uit en glimlachte. De mi nister van financiën Zwerefs legde een verklaring af over de begroting voor 1949. De uit gaven voor dc gewapende macht bedragen 79 milliard roebel (ongeveer 39.5 milliard gulden) of 19% van de totale begroting. Minister Zwerefs verklaarde de verhoging uit de stijging van de groothan- delsprijzen en vervoerstarieven. VOORSPELT WEINIG VERANDERING. Geldig tot Vrijdagavond. Veel bewolking, overwegend droog weer met plaatselijk och tendnevel of mist. Meest zwak-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1