PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toekomst van Wemeldinge Knap pleidooi voor Kravchenko Dr. Wilhelm Harster voor het Haagse Bijz. Hof Zelfmoord bleek moord De BILT Transjordaanse cn Joodse troepen slaags bij Akaba Een dorp met veel problemen en veel mogelijkheden Europese bekendheid 192e Jaargang - No. 57 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F B den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred.. G BaUtntljn. Pl.verv.: W Leertouwer en H A Eosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 et per I 3.9C p. ttw.; (r p p. I 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderd. 10 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per m Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. iCIeine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels I 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bureaux te Vlisslngen Vlamingstr 16-18-20 (tijd.I teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 Zierikzec: N. Bogerdstr. C 160. tel.» Einde van het proces in zicht Maitre Hlzard aan het woord. Het proces Kravchenko, dat reeds ruim zes weken duurt, loopt ten einde. Woensdag heeft maitre Hizard, een van Frankrijks grootste advocaten, een langdurig pleidooi gehou den voor Kravchenko, dat door de knappe compositie indruk maakte op de vele belangstellenden. Zoals bekend eist Krav chenko niet minder dan 10 millioen francs (100.000 gulden) schadevergoeding van „les Lettres Francaises", het commu nistische weekblad, dat een voor hem beledigend artikel plaatste. ko vermeldt echter feiten, die Mr. Hizard begon met de waarde van de anti-Kravchen- ko getuigenissen sterk in twij fel te trekken. Wat weten de „rode deken" van Canterbury, de Britse parlementsleden Zil- livacus en Pritt en andere ge tuigen, die een blauwe Maan dag in de Sowjet-Unie ver toefden, van de toestanden daar af in vergelijking met Kravchenko, die er zijn hele leven doorbracht? Wat de getuigenis van de geüniformeerde generaal uit 'het Rode Leger Roedenko be treft, dit was een voorbeeld van officiële Sowjet-inmenging in deze zaak. Volgens mr. Hi zard toonden de Russische ge tuigen veel tegenzin, wanneer het er om ging vragen over de toestanden in hun geboorte land te beantwoorden. Zij had den alleen de persoon van Kravchenko aangevallen. Nu tracht het Gerecht weliswaar geen oordeel uit te spreken over het Sowj et-regiem als ge heel. Het boek van Kravchen- Een nieuwe functie voor Molotov ALDUS BERICHTEN UIT WARSCHAU. Onder de directe leiding van Mblotof, die kortelings van zijn functie als minister van buiten landse zaken ontheven is, zijn ver anderingen aangebracht in het Russische kernkabinet voor landsverdediging. zo verneemt Reuter uit politieke kringen in Warschau. Naar men verklaart is Molotof belast met de coördinatie op lange termijn van het Industriële en mi litaire potentieel der Sowjet-Unle en haar bondgenoten in Oost- cn Centraal-Europa. Deze opdracht, verklaart men verder, weerspiegelen de toene-. mende ongerustheid van 't Krem lin over de vorderingen van het plan-Marshall en van het Atlan tisch Pact. De eerste taak van het herziene kernkabinet van defensie zou zijn het bijeenroepen van een confe rentie, waaraan de opperbevel hebbers uit de Oost-Europese lan den zullen deelnemen. Deze con ferentie zou binnenkort in Hon garije worden gehouden. Ei zouden ook maatregelen be raamd worden om de toenemende invloed van het Westen op de Scandinavische landen tegen te gaan cn de ontwikkeling van de zware industrie in de Oost-Euro- pese landen te bevorderen. Britse maatregelen voor de grenscorrecties. DEZE WEEK EEN VERKLARING TE VERWACHTEN Naar het AN.P. verneemt is nog deze week van de zijde der Britse bezettingsautoritei ten een officiële verklaring te verwachten over de z.g. kleine grenscorrecties. Uiteraard wordt de registra tie van alle inwoners boven 14 jaar in enkele plaatsen langs de grens, van Duitse zij de algemeen opgevat als een voorbereiding van de over dracht der gebieden aan Ne derland en België. Deze maatregelen beperken zich tot het gebied ten Wes ten van Monschau, enkele zeer kleine stroken ten Wes ten van Aken en de uitstul ping der Duitse grens ten Oosten van Sittard. Zoals te verwachten was heeft de aankondiging van een spoedige beslissing tot een opgewonden stemming geleid, voornamelijk onder de ambte lijke klasse in het betrokken gebied. Slakende doodgravers weer aan het werk. Kardinaal Spellman heeft Dinsdag de stakende doodgra vers in New York bevolen het werk te hervatten. De staking brak vijf dagen geleden uit, toen de 240 doodgravers op het Calvarie-kerkhof een vijfdaag se werkweek eisten tegen het zelfde. loon. Onder leiding van de kardi naal hebben daarop 200 pries ters de, nog boven de grond zrjnde ljjken begraven. De stakers zijn allen katho liek en zijn uit de vakbond ge treden nadat kardinaal Spell- man had verklaard, dat deze onder communistische leiding stond. TtF1',*? Schuurman, dirigent van het Residentie orkest heeft zijn be- vaard"^°^annes^urS aan licht werpen op de aard van dat regiem. Het is daarom van groot belang, dat deze feiten worden bevestigd of weerspro ken. Dat Kravchenko tijdens de oorlog «zich had teruggetrokken uit de Russische inkoopcom- missie te Washington kon mr. Hizard allerminst verraad noe men. Kravchenko had het recht om te denken, dat zijn open baringen voor de wereld van waarde zouden zijn. Hij wist, dat de oorlog gewonnen was en vreesde,- dat de vrede zou worden verloren. Een paard bracht paniek onder het publiek. Onder het publiek bij wedren nen te Cheltenham in Engeland brak een paniek uit, toen een paard zonder berijder door de af zetting van de baan heenbrak, de bookmakers hun papieren uit de handen trapte, en de trap naar de grote tribune scheen te willen op springen. H,et dier zwenkte echter i om. Zes personen werden bij dit platteland Donderdag beginnen incident gewond. 'binnen te komen. Begin April onder- tekening van Atlantisch Pact- Het Atlantisch Pact zal waarschijnlijk in de eerste week van April ondertekend worden en wel te Washington, i aldus heeft de Amerikaanse minister Acheson op een pers- conferentie meegedeeld. Hij kon nog niet vertellen welke landen waren uitgeno- digd zich bij het oorspronke- lijke achttal aan te sluiten. In diplomatieke kringen gelooft men echter dat Italië. Portu gal, Denemarken en IJsland zullen worden uitgenodigd. De Italiaanse regering heeft j een formele nota uit Washing- ton ontvangen, waarin het be- I sluit wordt mededgedceld liet Atlantisch Pact tot Italië uit te strekken, zo verneemt men in welingelichte Romeinse kringen. De verkiezingen in Zuid-Afrika. De eerste resultaten van de verkiezingen voor de provin ciale raden in Zuid-Afrika, die zullen beslissen over het lot van de politiek van apartheid der nationalistische regering, hebben geen grote verrassin gen gebracht. De verenigde partij van generaal Smuts had do leiding in drie provincies, waar zij bij de laatste provin ciale -verkiezingen in 1943 met vlag en wimpel zegevierde. Het zal waarschijnlijk on mogelijk' zijn met enige ze kerheid de afloop van ^e ver kiezingen te voorspellen voor dat de uitslagen voor het Onverwachte tegenv aller voor dr. Brunche. Volgens een bericht van het nieuwsbureau „Transradio" uit Amman, de Transjordaanse hoofdstad, zijn gevechten uit gebroken tussen Israëlische en Transjordaanse troepen. Israë lische strijdkrachten zouden aanvallen in de richting van Akaba, een Transjordaanse ha venplaats nabij de grens van Zuid-Palestina. Op verzoek van Transjorda- nië zijn waarnemers van de V. N. uitgezonden om rapport uit te brengen. Er wordt van „een aanzienlijke Israëlische troe penmacht'' gesproken. Te Amman wordt verklaard, dat troepen van het Arabische legioen, die zich 45 km. ten Noorden van Akaba, krachtig verschanst hebben, gereed zijn om de Israëlische opmars te stuiten. Tegen het einde van het vo rig jaar zijn Britse troepen naar Akaba gegaan naar aan leiding van een verzoek om hulp van Transjordanië op grond van zijn verdrag met Engeland. De verhouding tussen Trans jordanië en Israël is aanzien lijk verslechterd, sinds de wa penstilstandsbesprekingen, die Rhodos aan de gang zijn zeer stroef verlopen. Het schijnt, dat Transjordanië voor Isi-aël lang niet zo'n gemakke lijke wederpartij is als Egypte. Bovenstaand telegram van Reuter uit An nam is nog vaag. Of werkelijk een hernieuwd oplaaien van de gevechten op komst is moet nog worden af gewacht. De Israëlische rege ring zal zich onder de huidige omstandigheden zeker hoeden voor provocaties. Een Israëlische woordvoer der te Lake Success heeft categorisch ontkend, dat Is raëlische strijdkrachten zouden opereren op Transjordaans ge bied. Ook waren zij niet van plan de Transjordaanse grens over te steken. „Anderzijds houden berichten uit officiële Transjordaanse bronnen te Amman in", aldus de woordvoerder, „dat Trans jordaanse troepen posities heb ben ingenomen op Israëlisch grondgebied. Dit feit alleen zou de oorzaak kunnen zijn van een eventuele spanning". De Israëlische stafchef, bri gade-generaal Yaacof Dori, heeft „die Arabische staten, die voortgaan de vrede van Israël te bedreigen", gewaar schuwd, dat het Israëlische leger niet werkeloos zal toe zien en geen verdere agressie zal dulden". LORD VANSITTAKD. Aanval van Vansittard op Sowjet-diplomatle. LABOUR-MINISTER STELT HEM IN HET GELIJK. Lord Vansittard. de vroegere di plomatieke adviseur van het Brit se kabinet, heeft tijdens 'n debat in het Hogerhuis verklaard, dat grote hoeveelheden nagemaakte juwelen in diplomatieke valiezen uit Praag naar Londen waren ge smokkeld voor financiering van communistische propaganda in Engeland. Vansittard noemde verder ne Hongaarse club in Londen ..een broenest van communisme". Namens de regering antwoordde de onderstaats-secretaris van bui tenlandse zaken. Lord Henderson. De wortel van alle kwaad vorm de volgens hem het verschil in opvatting omtrent de diplomatic. De Sowjet-Unie gebruikte de di plomatie als een wapen in de .koude oorlog". „Waarheid, mede dogen en rechtvaardigheid waren in al deze landen officieel afge zworen". Het Westen zou redelijkerwijze mogen verwachten door de uitvoe ring van het herstelplan, het slui ten der West-Europese Unie en de ondertekening van het voor gestelde Atlantische Pact een zeer goed antwoord te hebben gege ven op de dreiging uit het Oosten, zo zeide Henderson. Geruchten rond Eisenhower. Een u-oordvoerder voor presi-y dent Truman weigerde desge vraagd commentaar te leveren op het. bericht, dat generaal Elsen hower aangeboden zou hebben zijn ontslag te nemen als presi dent van de uinversiteit van Co lumbia. teneinde zijn tijd volle dig te kunnen besteden aan de na tionale defensie. In het bovenge noemde bericht, dat verscheen in de „Brooklyn Eagle" werd gezegd, dat Truman het aanbod van de hand gewezen had omdat een dergelijke verandering opschud ding in de wereld zou verwekken. Verongelukt Viking-toestel in de Sont gevonden. Dinsdag hebben duikers het verong-elukte Deense Viking- vliegtuig. dat enige weken kart voor de landing in Ko- penhage spoorloos verdween, nabij Tinhetten in de Sont aangetroffen op een diepte van ongeveer 15 meter. Zij constateeerden, dat het vlieg tuig vrijwel geheel onbescha digd is. De verongelukte pas sagiers bevinden zich vermoe delijk nog in het toestel. Rcmcle-T af elconf erentie wordt uitgesteld. Naar hel A.N.P. ulfc betrouw bare bron verneemt, is het thans zeker, dat de Ronde-Ta- felconferentie, welke op 12 Maart te 's-Gravenhage zou i aanvangen, tenminste enkele j weken zal worden uitgesteld. Joods meisje wordt verborgen gehouden- Namens de officier van jus- title te Amsterdam verzoekt de Commissaris van Politie 1 te Hilversum opsporing, aan houding en voorgeleiding van het Joodse meisje Anna Hen- riëtte Beekman, geboren te Amsterdam 22 October 1940, wonende te Hilversum, welk meisje onttrokken wordt aan het wettig gezag, nl. de Com missie Oorlogspleegkinderen. Bedoeld meisje werd sedert lange tijd verzorgd door de gezusters van Moort. Het is op 25 Februari 1949 wegge voerd en wordt sindsdien schuil gehouden. Na Rauter de hoogste politie-autoriteit. Dc 44-jarige General-Leutnant der Polizei en S.S. Grup- penführer dr. Wilhelm Harster, na Rauter do hoogste Duit se politic-autoriteit in Nederland, stond Woensdagmorgen terecht voor het Haagse Blondere Hof. Aan dr. Harster zyn verschillende oorlogsmisdrijven ten laste gelegd, o.m. de onmenselijke toestanden in het Durchangslager Amers foort. De president ondervroeg hem uitvoerig over zijn deportatie maatregelen. Dr. Harster ver klaarde dat „das Judentum" zich voortdurend in een la- tente-oorlogsvoering met Duitsland bevonden had. Jo den waren een gevaar voor Duitsland en het Duitse leger en dus werden zij In kampen geïnterneerd. Hij werd min der breedsprakig, toen de president hem voorhield, dat deze maatregelen in strijd waren met de Haagse con- Afschuwelijk drama na 12 jaar opgehelderd 12 jaar geleden, Dinsdag 19 Jan. 1937, benam de 31-jari- ge hoogovenarbeider Cornelis W. zich door ophanging in^de schuur van zijn woning te Heemskerk van het leven. Al thans. de omstandigheden waar onder de politie het lijk aan trof, wezen zo volkomen op zelfmoord, dat niemand twijfel koesterde. Het slachtoffer werd begraven. Koffie wordt duurder. Ten gevolge van de stjjging der aankoopprijzen van koffie op de buitenlandse markt zal de prijs van koffie per 21 April voor de verbruiker ver hoogd worden met 1.12 per kilogram. De nettoprtjs wordt dan 4.40 per kg. aldus het „Parool". Tot nu toe waren twee maximumprijzen vastgesteld voor koffie, voor de beste kwa liteit en voor mindere kwali teit. De tweede prijs vervalt, sléchts de maximumprijs voor de eerste kwaliteit wordt vastgelegd en de prijs van de mindere soorten wordt vrijgelaten. Op 14 Maart gaat de prijsstijging voor de bran ders reeds in en op 21 Maart voor de handel. De winstmar ges voor de detaillist en gros sier blijven gehandhaafd op respectievelijk vijftien en zes procent. Het aantal radioluisteraars in Nederland. Het aantal aangegeven ra dio-toestellen in Nederland be droeg 1 Maart jl. 1.184.590 te gen 1.152.608 op 1 Februari. Op 1 Februari waren er 508.463 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 506.604 op 1 Januari. Eerst enkele dagen geleden is op ietwat eigenaardige wij ze aan het licht gekomen, welk een afschuwelijk drama zich op die bewuste dag in het Noord- Hollandse dorpje schijnt te hebben afgespeeld. Het slacht offer was gehuwd met de toen 26-jarige B. Het echtpaar had twee kinderen. Op de genoem de Dinsdag was de 24-jarige huisvriend O. op bezoek en om de tijd te passeren werd ecu gezelschapspelletje gedaan, waarbij de echtgenoot op een stoel moest gaan zitten en voor de grap werd vastgebonden. Alles leek zo onschuldig. Doch toen volvoerde hét tweetal hun van te voren in alle de tails beraamde plan: met een stuk touw werd de keel van W. tot stikkens dichtgesnoerd. Zij droegen het ontzielde li chaam naar de nabij gelegen schuur en hingen het aldaar op. De vrouw trad later met O. in het huwelijk en het echt paar ging in Beverwijk wonen. Voor enkele dagen ontstond er een nogal hooglopende ech telijke ruzie, waarbij man en vrouw elkaar hevige verwijten naar het hoofd wierpen. Deze buiten duidelijk hoorbare on enigheid is de oorzaak geweest, dat het gebeuren van die Ja nuaridag na twaalf jaar in an der licht komt. Maandagavond is het echt paar door de rijkspolitie uit Castricum gearresteerd en naar Haarlem overgebacht. Agenten kwamen op tijd. In de nacht van 7 op 8 Maart ontdekten twee agenten dat in de achterzijde van het distributiekantoor te Katwijk een ruit was ingedrukt. Het vermoeden bestond, dat er een inbraak gepleegd werd. Men zete het gebouw af. Kort daar op trachtten 2 mannen uit het gebouw te ontvluchten doch zij werden gearresteerd. Victor Emmanuël stelde V/2 millioen pond in veiligheid. De gewezen koning van Italië Victor Emmanuel, die 29 Decem ber 1947 te Alexandrië is gestor ven, heeft in Engeland voor een bedrag van 1.532.287 pond sterling aan bezittingen nagelaten, zoals thans officieel is bekend gemaakt. De bank Hambro is belast met de verdeling van deze erfenis onder de weduwe van de gewezen vorst en zijn nakomelingen, in totaal 7 personen. Tot dusver is reeds 78.248 pond sterling aan successie rechten betaald. Vliegtuig stortte in moeras. 21 DODEN. Een Lockheed-Lodestar toe stel met 21 inzittenden is kort nada het van het vliegveld Coolangatta (aan de grens van Nieuw-Zuid-Wales en Queens land, was opgestegen in een moeras neergestort en in brand gevlogen. Het vliegtuig was op weg naar Brisbane. De 18 pas sagiers, o.w. twee kinderen, en de bemanning van drie koppen, verloren het leven. Brandweer lieden waadden tot hun middel in het water om de vlammen met schuimblusapparaten te doven. Wie „Wemeldinge" zegt, noemt ook in één adem het Kanaal door Zuid-Be vëland, waaraan dit vriendelijke Zuid-Bevelandse dorp in de laatste decennia voor een belangrijk deel zijn bloei te danken heeft. Door zijn ligging aan een der einden van Europa's drukst bevaren kanaal geniet Wemeldinge vooral in handels- en scheepvaartkringeneen bekendheid welke tot ver over de grenzen reikt. De betekenis van het kanaal voor de groei van het dorp, wordt ook duidelijk geïllus treerd door de richting waarin zich in de loop der jaren de nieuwbpuw heeft bewogen. Stond in vroeger jaren de kerk in het midden van het dorp, door de geleidelijke uitbreiding naar de kant van het kanaal, is de Ned. Herv. kerk ongeveer op het eind van het dorp komen te staan. In vergelijking met andere ge meenten van soortgelijke grootte, bezit Wemeldinge een grote mid denstand, welks zaken ten gerieve van de passerende schippers voor een groot deel in de Kanaalbuurt zijn gelegen. In de tijd van hoor- conjunctuur in de scheepvaa t hebben deze bedrijven goede jaren gekend. In deze na-oorlogse jaren, nu het scheepvaartverkeer nog lang niet zijn vooroorlogse peil heeft tereikt, ondervindt logi scherwijs ook de Wemeldingse middenstand hiervan min of meer de terugslag. De welvaart van We meldinge op dit gebied zal dan ook steeds sterk afhankelijk blij ven van dc internationale toe stand. Gelukkig bezit Wemeldinge ook andere bronnen van inkomsten, nl. de fruitteelt en de landbouw. Vooral dc intensieve fruitteelt verschaft aan vele handen werk, zodat de soms in andere gemeen ten dreigende werkloosheid, voor lopig voor het Wemeldingse ge meentebestuur geen probleem vormt. Wij mochten dezer dagen een onderhoud met de burgemeester, de heer C. N. F. van Sas, hebben, die ons nog een en ander vertelde over de problemen, waarmee ook zijn dorp. ondanks de betrekke lijke welvaart, te kampen heeft. HET WONINGPROBLEEM. Een van de vraagstukken welke, zoals eigenlijk in iedere gemeente het gemeentebestuur bezig houdt, is de huisvest!: g. Door oorlogsge weld werden 17 percelen verwoest. In 1946 en 1947 kon de gemeente in de Bierweg totaal 18 wonin gen doen bouwen. In 1948 kreeg Wemeldinge bij de eerste verde ling geen toewijzing, doch op het eind van het jaar ontving men uit het overschot nog 4 woningen, die thans in de Zuid-Achterweg door een aannemer voor eigen reke ning worden gebouwd. Intussen zit men nog met ruim 60 samen woningen. waaronder 30 gevallen welke dringend voorziening be hoeven. Onder de verwoeste per celen zijn ook 5 rijkswoningen van sluispersoneel. Daar deze mensen momenteel andere woningen bezet ten. zou het wel aanbeveling ver dienen dat het Rijk zo spoedig mogelijk met de herbouw van deze woningen aanving. Er zijn ook re'eds enkele gevallen van woning verbetering en -splitsing goedge keurd en uitgevoerd, doch al met al is het woningprobleem voorlo pig nog niet opgelost. Van het bouwvolume voor 1949 werden aan Wemeldinge 2 woningen toegewe zen. UITBREIDINGSPLAN. Er zullen echter weer wel eens gunstiger tijden komen en daarom zorgt ook het gemeentebestuur van Wemeldinge dan gereed te zijn. Een uitbreidingsplan is in ver ge vorderd stadium van voorberei ding. Het zal voornamelijk de ter reinen tussen dorpskom en ka naal omvatten. Ongetwijfeld zal hierbij ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid van vestiging van meer kleine indus trieën voor de scheepvaart e.d. Ook zal er ruimte voor een nieuw gemeentehuis en een sportterrein in dit plan worden gereserveerd. Het bestaande gemeentehuis is te klein, terwijl het bestaande sport terrein niet aan de hieraan te stellen eisen voldoet. Het zal ech ter voorlopig nog wel enige tijd duren voor deze plannen verwe zenlijkt kunnen worden. VERENIGINGSGEBOUW. Een groot probleem vormt ook 't ontbreken van een verenigings gebouw, dat onderdak kan bieden aan alle verenigingen. Het initia tief tot het stichten van een der gelijk gebouw zal uiteraard van de betrokken verenigingen zelf moe ten uitgaan, alhoewel het gemeen tebestuur zeker een dergelijk stre ven zal stimuleren. In de toekomst zal ook aan ver nieuwing van de openbare, de bij zondere school en de gem. kleu terschool alsmede het gezamenlijke gymnastieklokaal moeten worden gedacht. Voorts zal na het gereed komen van het uitbreidingsplan aan een nieuwe riolering voor dc bebouwde kom moeten worden be gonnen. Keulen en Aken zijn ech ter niet op één dag gebouwd. Het gemeentebestuur doet wat met de hem ter beschikking staande mid delen mogelijk is. NIEUWE BRANDWEER- GARAGE. Zo zal dit jaar de nieuwe brand weergarage worden gebouwd, wel ke tevens dienst zal doen als berg plaats voor het andere rijdende gemeente-materiaal. Geleidelijk zal ook de bestrating in de kom een beurt krijgen. In de oorlogsjaren werd de ge meente noodlijdend en alhoewel de schuldenlast niet hoog is. is het toch nodig dat op een begrotings cijfer voor 1949 van f 172.630.99, een bijzondere rijksbijdrage van f 17.100 wordt verkregen, om de zaak sluitend te krijgen. DE BONZIJ-BRUG. Tenslotte hebben de Wemeldin- gers nog een wens. nl. dat de ver nielde Bonzij-brug. welke de twee kanaaloevers verbond, zo spoedig mogelijk weer terugkomt. Momen teel moeten voertuigen de grote omweg over de Postbrug maken. Bovendien heeft de oude loswal op het sluisplateau, die veel gebruikt werd voor de aan- cn afvoer van landbouwproducten, tijdelijk hier door zijn betekenis verloren. Het Rijk had toegezegd dat de brug in 1948 weer zou worden gelegd, doch daar er urgenter gevallen waren welke voorrang verdienden, is het er nog niet van gekomen. KENT U WEMELDINGE? Zo leeft en werkt een nijvere bevolking in een dorpje, dat zeker niet als touristenoord in de Bae deker vermeld zal staan, doch door haar natuurschoonheid: de rijke boomgaarden, de rustige, kronke lende wegen in de omgeving en het fraaie vergezicht over de Oos- terschelde. voor vele toevallige bezoekers 'n openbaring is gewor den. Kent zelfs iedere Zeeuw We meldinge wel? Zo niet, dan neme men in het voorjaar of in de zo mer eens de bus of de fiets voor een uitstapje naar dit dorp. Men zal- er geen spijt van hebben! ventie en het landoorlogare- glement. „Interesseerde u zich als mens voor het lot der Joden? vroeg de procureur-fiscaal. „Jawohl", beweerde dr. Har ster, doch hij kon niets aan voeren waaruit dit bleek. „Hitier", aldus de procu reur-fiscaal, „heeft ook ver schillende malen voor de radio over vernietiging der Joden gesproken. Heeft u dat nooit doen nadenken?" „Neen", zei dr. Harster, „want elke ver nietiging behoeft nog niet al tijd een physieke vernietiging te zijn." Dr. Harster gaf ten slotte toe, dat hij verant- woordelgk was voor dc uit voering der deportatiemaatre gelen. De toestanden in het „Poli- zeiliches-Durchangslager Amersfoort" werden ook be sproken. Dr. Harster moest toegeven, dat er in kamp Amersfoort geen Duitse arts en geen medische dienst was. Duitsland feon geen doktoren missen. De president stelde verdach te ook verantwoordelijk voor de slechte voeding en kleding in het kamp. Op zijn inspec tietochten had 't dr. Harster moeten opvallen, aldus de pre sident, dat de gevangenen van Amersfoort als skeletten rondliepen. Dr. Harster had het niet gezien. Hij had wel van de Lagercommandant ge hoord, dat de rantsoenen zeer laag waren. De procureur-fiscaal schetste in zijn requisitoir dr. Harster als een, slaafs dienaar van een verderfelijk systeem. Hij had een belangrijk aandeel in de Duitse terreur over ons land. De proc. fiscaal achtte hem ook verantwoordelijk voor de toe standen in het kamp te Amers foort. De moeilijkheid is echter de schuld in straf uit te druk ken, daar van persoonlijke mo reel verwerpelijke handelingen niets blijkt. De procureur-fiscaal eiste tenslotte 15 jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger mr. Barents vond het voor een juiste beoor deling noodzakelijk zich in de sfeer van de bezettingstijd te verplaatsen. Het „Schutz- haft"-systeem is, betoogde de raadsman, geen uitvinding van de Nazi's en hij venvees daarbij o.m. naar de interne ring van de Republikeinse lei ders in Indonesië. Explosie tijdens sclieikun^e-les. Bij een proefneming in een schei kunde klas van dc M. T. ~l. te Heerlen sprongen Dins dagmiddag enkele instrumen ten uit elkaar. Ten gevolge hiervan werden de leraar ir. Ver mij en de amanuensis, de heer Christian!, ernstig aan jezicht en handen gewond door glasscherven. Zij moes ter. worden opgenomen in het ziekenhuis. Ook enkele leer lingen liepen kleine verwon dingen op. De materiële scha de was gering. De oorzaak van de exploisie heeft men nog niet kunnen vaststellen. Treinbotsing bi] Sittard. Woensdagavond reed even ten Noorden van het station Sittard een goederentrein uit Maastricht met bestemming Boxtel van achteren op een stilstaande rangeerlocomotief met goederenwagens. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De materiële schade is aanzienlijk. De rails werden over grote afstand vernield, terwijl de in elkaar geschoven wagons ook het andere spoor blokkeerden. Het treinverkeer tussen Sit tard en Roermond werd ge stremd, maar Donderdagmorgen 'vroeg kon het weer vrijwel normaal vooortgang vinden. Dc Oxford-universiteit beeft besloten het eredoctoraat in de let - terkundc te verlenen aan dr. Tho mas Mann. de bekende Duitse schrijver. VOORSPÉLT OOSTELIJKE WIND Geldig tot Donderdagavond. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachti ge wind uit Oostelijke richtin gen. Vrij veel bewolking met in het Zuiden plaatselijk enige regen of sneeuw, in het Noor den overwegend droog. Tempe ratuur in de ochtend om het vriespunt, in de middag en kele graden boven nul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1