„Je moet es zien, hoe Slijkhuis en de Ruyter dat doen T c Verkiezingsstrijd in kermissfeer Half Nederland had griep Zeeuwse Almanak Amerika toch bereid om Nederlands plan te steunen ante Sabine grijpt in TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 MAART 1949 FRUS DE RUYTER VERTELT: Warmte, oorzaak van een niet vervulde wens Einde na 15-jarige sportioopbaan Tussen de vele tienduizenden, die de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen 1928 te Amsterdam bijwoonden, bevond zich ook een U-Jarige jongen. Het was in deze knaap, dat tijdens het binnen komen van de verschillende landen-groepen plotseling de wens begon te leven, ook eenmaal zelf aan zo'n défilé te mogen deelnemen. Een wens, welke hem nadien nooit meer losliet, niet toen hij voor het eerst als 16-jarige aan een veldloop deelnam, .ook niet, toen hij zich tot de topklasse in ons athletiekw ereldje wist op te werken en hele maal niet meer, toen hij in Aug. 1948 naar dc Londense Spelen werd afgevaardigd. Waarom Frits de Ruyter, het vroegere jochie op de Amsterdamse tribunes, z'n wens tóch niet in vervulling zag gaan, kunt U hieronder lezen. In de gezellige huiskamer boven de eetsalon in de Halve Maan- steeg te Amsterdam, heeft De Ruyter ons iets uit zijn rijke, ruim 15-jarige sportioopbaan verteld. Hij begon zoals zovele athleten; zich als niet-K.N.A.U.-lid meten in een veldloop. Dat was in 1933 en de 16-jarige Frits, lid van de zwemver. D.J.K.. stoof zowaar als eerste door de finish in deze door de „Volewijckers" georganiseerde wedstrijd. Dit simpele veldloop je bracht Frits de Ruyter tot de athletiek; hij werd lid van de „Volewijckers Historie geworden werkelijkheid om dit tot 1945, toen hij overging naar A.V. '23. te blijven. Een jaar later zien wij hem in Haarlem al junioren-kampioen op de 800 m. worden, gevolgd door de latere schaatsenrijder Jan Roos. ïn dat zelfde jaar, 1934, overgegaan naar de seniores, vestigt hij in 1935 de finitief de aandacht op zich. door voor de eerste maal 800 meter bin ten twee minuten te lopen. Het gevolg is. dat de K.N.A.U. hem uitnodigt om op de Olympi sche dag als new-comer tegen routiniers als kampioen Sjabbe Bouman en Tackema op te tornen. „Jonge, jonge, wat voelde ik me nietig, toen ik voor deze strijd de kleedkamers binnenkwam en al die veel oudere en grotere kna pen eens opnam", zo vertelt hij ons nu. Niettemin was het juist dit treffen, dat door het resultaat onze zegsman werd winnaar voor De Ruyter persoonlijk als zijn mooiste succes geldt. Het duurt niet lang meer, of z'n eerste Ned. record is een feit: de 1000 m. in 2.34.9 sec. Ben aardige bijzonderheid hier bij is, dat door een toentertijd ZAAMSLAG. Twee paarden stonden in het hartje van Zaamslag tegenover twee leeuwen op de stralende wintermorgen, dat wij er deze week waren. De gele leeuwen zaten met rode tongen op de pilaartjes van de raadhuistrap en staarden onbewogen naar ik weet niet wat. De zwarte paar den stonden voor het huis van de hoefsmid in de travalje. De damp sloeg uit hun neusgaten, hun hoeven stampten en de smidsknechts brachten het hoefbeslag aan: hoefijzers van ■prima Zeeuws-Vlaams fabri kaat. Een vredig, landelijk ta fereeltje, weldadig, bijna 19de eeuws, in een bewogen tijd als de onze. Maar toen ik even praatte met de veldwachter en even la ter in „Het Wapen van Zee land" mijn kop koffie dronk, toen ging het gesprek over niets anders dan over Soekarno en Molotov. Ook in Zaamslag. En omdat ik op een zonnige, winterse Maartmorgen toch lie ver aan iets anders denk, ver diepte ik me in de onnaspeur bare herkomst van de wonder- lijke naam Zaamslag en in de vraag, waarom op het wapen van deze landbouw gemeente, waar men vergeefs naar in dustrie zal zoeken, die gesty- leerde weversspoelen heeft aan gebracht. Niet belangrijkIn ieder ge val had toen ik tussen de kraakheldere gordijntjes door naar buiten gluurde, Zaamslag zijn vriendelijke aanzien weer. geldende regeling de ietwat vreemde situatie kon ontsaan. dat De Ruyter ondanks zege op de Olympische dag en z'n nationale record, formeel nog C-klasser heette. NAAR BOEDAPEST. Het jaar 1937 bracht hem voor zijn eerste grote buitenlandse wed strijd in Boedapest, waar hij, hoe wel als tweede eindigend, toch met een tijd van 3.56 sec. een nieuw Ned. record op de 1500 in. vestig de. Tot aan de oorlog in 1940 toe. kwam hij voornamelijk op de 1500 m. uit naar zijn mening ook z'n sterkste afstand en steeds slaag de hij erin, iets van zijn tijd af te knabbelen. Na de oorlog verwachtte men van de toen 29-jarige De Ruyter geen grote dingen meer. Maar hoe anders dacht De Ruy ter zelf over deze dingen. Met gro te energie wierp hij zich in hoofd zaak op de 800 meter-loop. Het jaar 1945 zou de aanloop worden, nodig voor de ..sprong'' in 1946. Tijden werden eens bekeken: 1.55; 1.54.... niet slecht en als hij dan in Parijs voor de afwisseling in een 1000 m. loop achter de Fransman Hansenne cn de Zweed se wereld-recordhouder Gustavs- son zijn record op deze afstand definitief op 2 26.4 sec. brengt, dan is het een ieder duidelijk, dat een De Ruyter met dergelijke presta ties nog lang niet uitgelopen is. Zo wordt 1947 zijn topjaar. Te Parijs in de eerste wedstrijd van het seizoen, achter Marcel Han senne tweede op de 800 m. in 1.51.9 sec., d.w.z. een verbetering van het oude record (1.52.3), dat Bouman circa tien jaar voordien op zijn naam had gebracht. Later in Brussel wordt deze tijd zelfs nog scherper gesteld: 1.51.8, welk record, evenals de 1000 m., tot op heden nog in z'n bezit is. Fraai was ook dc zege. welke hij in dit glansjaar te Amsterdam bevocht op z'n rivalen Hansenne en Verniers op de 1500 m. Zijn tijd was 3.51.7 sec.'. DE OLYMPISCHE SPELEN, Minder geluk had hij op de Olympische Spelen te Londen. Het begon eigenlijk al met die wens, die tenslotte door het feit, dat hij de dag nè de openings plechtigheid al aan de start moest verschijnen, niet in vervulling kon gaan. In verband met de grote warmte werd een deelnemen aan 't défilé voor z'n vorm niet be-, vorderlijk geacht. Tijdens diezelfde Spelen gebeur de het nog, dat bij het afroepen van de namen der deelnemers aan de serie 800 m. De Ruyter ont brak. Men vroeg zich af. waar on ze vertegenwoordiger gebleven kon zijn. Totdat onze estafette-man Jan Meyer de op het terrein in slaap gesukkelde De Ruyter ont dekte en.... wekte. Behalve deze Londense slaap maakte onze ex-athleet nog enige voorvalletjes mee. welke het ver melden waard zijn. Zo b.v. in 1946, ton hij tezamen met Wim Slijkhuis en een ploeg Amerikanen op wedstrijden te Praag uitkwam. De organisatoren bleken zo overtuigd van een Ame rikaanse zege, dat de eerste prijs was voorzien van een kaartje, mei het opschrift: Deze prijs is voor de uitstekende Amerikaan Ful ton Niet Fulton, maar De Ruyter won echter dc prijs. „Drie weken hebben ze me achterna gelopen om dat bewuste kaartje terug te krijgen; flrie weken heb ik het weten te houden, maar juist vóór ons vertrek, kwam men op het vliegveld en toen moest ik het wel overgeven OP DE SINTELBAAN.... Het aardigste gevalletje vond echter in 1947 plaats. Tijdens een middagtraining op de sintelbaan. onder leiding van Jan Blankers, waren er ook enige leerlingen van de Academie voor L.O. aan het oefenen. Toen „Jan" het welletjes vond en De Ruyter zich naar de kleedkamer begaf, kwam er een leerling van de Academie naar hem toe en zei: „nou, je liep niet slecht, alleen moet je die armen nog ietsje meer doorzwaaien en de benen beter plaatsen. Je moet maar 's gaan kijken, hoe Wim Slijkhuis en Frits dc Ruyter dat opknappen Veel voordeel heeft onze ex-ath leet altijd gehad van zijn talen kennis. Hij. afkomstig uit het ho- telbedrijf geruime tijd was hij in het Amstelhotel werkzaam moest niet alleen de moderne ta len, doch ook Noors, Zweeds en Deens onder de knie hebben. Het was de reden, dat men Frits dub- Zeven jaar tegen Oliebollen Nel" geëist. De 38-jarige Haagse schoon heidsspecialiste, Nel D., bijge naamd „Oliebollen-Nel", heeft Maandag voor de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzon der Gerechtshof terecht ge staan, beschuldigd van het ver raden van Joden, Jodenbe gunstigers, illegalen en onder duikers in de periode van Jan. '41 tot Sept. '44. Verschillen de personen zouden in Duitse gevangenschap zijn omgeko men. Verdachte zelf zegt, dat zij 73 mensen van de distributie diensten in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, voor ge vangenneming en erger heeft behoed. Zij ontkent het haar tenlaste gelegde. Rekening houdend met alle omstandigheden eiste de ad vocaat fiscaal zeven jaar mei aftrek van voorarrest. Maar dan moei ook de Republiek naar Den Haag willen komen Geen economische sancties bel graag in 't buitenlandwilde ont vangen en vele malen kon men bij de gesprekken tussen de sport lui van verschillende landaard de uitroep horen: „Nou, dat moet Frits maar even vertalen!" We reldrecordhouder Lennart Strand kwam tijdens de Spelen eens naar hem toe; hij had van z'n collega's gehoord, dat die Hollander ook f zijn taal machtig was. Het werd i de raadsresolutie als zodanig Aan de vooravond van dc nieuwe discussies over dc In donesische. kwestie door de Veiligheidsraad verneemt de diplomatieke correspondent van Anefca in Washington, dat dc V.S., hoewel vasthoudend aan de beginselen van de raadsresolutie van 28 Janu ari, gedurende het aanstaande debat toch wel uiting zullen geven aan hun bereidheid om het Nederlandse plan voor de Ronde Tafel-conferentie te er kennen als duidelijk bewijs voor het Nederlandse streven om tot een redelijke oplossing van het Indonesische probleem te komen. De Amerikaanse delegatie zal zich dus niet op het for mele standpunt stellen, dat een genoeglijk Zweeds praatje! Thans heeft deze 32-jarige, zelf spreekt hij van ouwe kerel die trainer Blankers zo ontzet tend dankbaar is voor zijn leiding en training, definitief de wed strijdsport voorwei gezégd; een sportioopbaan, welke hem, dank zij gestaag doorzetten vele prach tige successen bracht, werd afge sloten. Vele landen heeft De Ruy ter door zijn sport kunnen bezoe ken. talenkennis kunnen verrij ken, vele vrienden kunnen ma ken. maar bovenal: een gezond lichaam en een heldere geest, factoren, welker waarden niet hoog genoeg te schatten zijn. dient te worden erkend en na gekomen als enige en uitslui tende methode voor het be reiken van het gestelde doel, doch zal voldoende soepelheid tonen om waardering van het Nederlands initiatief mogelijk te maken. Dit is het gevolg van het feit, dat men in Amerikaanse regeringskringen onderscheid maakt tussen de principiële kern van de resolutie en het De feitelijke aanvaarding van dit alternatief als basis voor de onderhandelingen zal echter ook in de Veiligheids raad <loor de Ver. Staten af hankelijk worden gesteld van het aanvaarden van de Neder landse uitnodiging door de re publikeinse leiders. Volgens de inlichtingen van Aneta heeft het State-department de hoop op die aanvaarding nog niet opgegeven, zij het ook dat daartoe overeenstem ming zal moeten worden be reikt omtrent zekere modifi caties van termen en voor waarden der uitnodiging waar om de republikeinen hebben gevraagd. SANCTIES In verband met geruchten dat sommige raadsleden in de a.s. debatten op economische sancties tegen Nederland zul len aandringen, verneemt de correspondent van Aneta, dat in Amerikaanse kringen wei nig geneigdheid bestaat extra maatregelen tegen een be vriend land te steunen. practisch program voor verwezelijkïng ervan. de Surinaams gedelegeerde wacht nog even. De heer J. C. de Miranda heeft zijn reis naar Nederland voor de Ronde Tafel-conferen tie uitgesteld wegens onzeker heid inzake de conferentie. Heel South Hammersmith stond overeind Succes voor Churchil!, maar niet voor zijn partij (Van onze correspondent) Londen, Maart De overtuigende Labour-overwining in de dezer dagen te South Hammersmith gehouden tussentijd se verkiezingen voor de parlementaire vacature, ontstaan door het overlijden van het Lagerhulslid Adams (Labour) wordt hier niet alleen gezien als een politieke barometer voor de algemene Verkiezingen in 1950, maar tevens als een directe motie van vertrouwen in het beleid der Labour regering. Zelden heeft men hier een verkiezingskoorts gezien als die, welke South Hammersmith had aangegrepen en waarin de Labour candidaat Tom Williams, afkomstig uit een mijn- werkersgezin en door zelfstudie opgeklommen tot lector in geschiedenis aan de universiteit te Oxford, met 15,223 te gen 13.610 stemmen zegevierde over zijn Conservatieve te genstander. ingenieur Anthony Fell. South Hammersmith namelijk, een druk, dichtbevolkt West- Londens winkeld'strict, heeft tot aan de algemene verkie zingen in 1945 jarenlang een Conservatieve meerderheid ge had. Zou Hammersmith, dat in 1945 tot Labour omzwaaide, na vier jaar na-oorlogse „austerity" wederom een La- bourlid naar Westminster zen den? Het werd een strijd, waarop de belangstelling van het hele land zich richtte. „In Hammersmith begint de vic torie" brulden de loudspeakers der Conservatieven. „Als wij Hammersmith kunnen behou- FEUILLETON Roman van MARIA SAWERSKY 72 „Ik wil niet in m'n bed ster ven!" riep- Jules Mengelberg plotseling. „Ik ben een zee manik behoor op zee!" Peter kwam binnen en hielp de kussens van de zieke op schudden. „De dokter", fluisterde Beate. „Peter, de dokter moet onmid dellijk komen!" Peter haastte zich naar de naburige woning om te telefo neren. Hij was zo opgewonden, dat hij geen weg wist met het toestel. Emma met tranen in haar ogen, hielp hem om de verbinding tot stand te bren gen. Laura Kruger was niet thuis; ze was weer een ande re patiënt gaan verplegen. Kruger was op ziekenbezoek, want het aantal slachtoffers van de griepepidemie nam in de stad nog steeds toe. De re gen viel jn stromen neer en Peter keerde terug als een druipende poedel. „De dokter is niet te berei ken, juffrouw Beate", zei hij. geheel buiten adem van het harde lopen. „Maar hij weet, hoe 't er mee staat Hij zal dus stellig nog wel aankomen". Bleek en vermoeid trad dr. Kruger echter pas in de na middag binnen. Hij had zelfs nog geen gelegenheid gehad om het middagmaal te gebrui ken en aanvaardde gretig de warme soep. welke Beate eigenlijk voor haar oom had klaar gemaakt, maar door deze was geweigerd. De koorts deed de oude man tussen leven en doood slingeren. Af en tpe had hij heldere ogenblikken. „Dokter", hijgde hij. „ik ben op m'n laatste reis! De storm loeit over de holle baren, ha, ha! Dat heeft Irene me altijd voorgezongen. Zingen kon ze, m'n knappe nicht, maar Beate Beate! Dokter, stuurt u eens gauw iemand naar Kra mer, de notaris...." „Maar kapitein, zover zijn we immers nog lang niet „Hoe ver u bent, dr. Kruger, dat weet ik niet, maar wat er met mij aan de hand is, dat voel ik beter dan u. De nota ris, dokter, terwille van het meisje. Mengelberg's vermagerde hand omklemde Beate's arm. Kruger gaf hem een injectie. Een uur later zat notaris Kramer voor het bed van de patiënt en Mengelberg dicteer de hem zijn laatste wil. Hij wees Beate als zijn enige erf gename aan. Beate was niet meer in staat dit alles in zich op te nemen. De kamer draaide om haar heen. Half bewusteloos viel zij in de armen van Peter, die als getuige, tezamen met de arts, het testament ondertekende. Dr. Kruger reed, nadat dit gebeurd was, snel in zijn auto weg en stuurde Laura. De bei de vrouwen streden aan Men- gelbergs bed een heldhaftige strijd, maar het was alles te vergeefs. Het levenslicht van de kapitein doofde langzaam uit. Kort voor zijn dood had hij nog een helder ogenblik. Hij nam Beate's hand in de zijne. „Ik weet, dat je graag naar de vertoning van Renders film zou zijn gegaan, meisje", zei hij. „Ik heb een lelijke streep door je rekening gehaald...." „Adi, nee, oom Jules". „Stil maar. Beate. Ik ben een oud man en eens moeten we toch allemaal sterven. Mij is niets aan het leven gelegen. Ik weetik weet, dat je Felix Reuder lief hebt. En dat je bang bent, dat Irene.... Ga weg, PeterMaar Irene, m'n lieve kind, kan eenvoudig niet aan je tippen. En wat Reuder aangaatdat zal alles noggoed worden". Wat kapitein Mengelberg daar op nog zei, kwam slechts voort uit wilde koortsfantasieën. Hij stierf, toen de zon onderging. Ongeveer op hetzelfde tijd stip opende een feestelijk ver licht bioscooptheater in de hoofdstad zijn poorten. De zaal vulde zich met een uit gelezen publiek. De muziek zette in.Beelden van ongeëven aarde schoonheid rolden over het witte doek. Kudden oli fanten joegen over de uitge strekte steppen, nijlpaarden wentelden zich in dc modder der rivieren. Flamingo's ver hieven zich statig langs de oevers van geheimzinnige Afri kaanse meren. Dieren, die men elders nog nimmer had gezien, volgden elkaar in hun natuurstaat op. Negerstammen voerden krijgsdansen uit, vier den hun volksfeesten en togen ter jacht op gnoe's en giraffen. In een razend tempo trokken de beelden voorbij, de toe schouwers fascinerend en geen moment los latend en boven dat alles uit lokte, dreunde en jammerde de exotische mu ziek. Toen het licht weer opging, bleef het een ogenblik dood stil. maar onmiddellijk daarop barstte een geweldig applaus los. Men riep enthousiast om Feliz Reuder en Karei Schuch. Beiden moesten zich telkens weer vertonen om buigend de spontane huldebetuigingen in ontvangst te nemen. (Wordt vervolgd) den, dan hebben wij ook :emene verkiezingen 1950 al zo goed® als gewon nen, verklaarden de Labour- leiders. Het was dan ook' geen won der, dat het gemoedelijke Hammersmith in een waar politiek slagveld herschapen werd. Huis aan huis hadden de vertegenwoordigers en sup porters "*an beide partijen hun standpunten aan de kiezers uiteengezet. Elke drempel en elke visqueu werd een politiek platform. Op de straathoeken van Hammersmith kon men de laatste weken meer Kamer leden horen spreken dan in 't Lagerhuis. Het verkeer was bijna stilgelegd door de lange rijen loudspeakersauto's, bemi- crofoonde motorfietsen en met leuzen versierde kinderwagens. 'Typisch Engels was de goed gemutste stemming, die het midden hield tussen een grote kermis en een voetbal cup final. Nergens is het tot een handgemeen gekomen, ondanks de georganiseerde pogingen der communisten om rellen te veroorzaken tijdens de tal rijke openbare vergaderingen van. Labour en Conservatieve aetjecomité's. ACROBATIEK Enige zeldzame staaltjes van acrobatiek werden spor tief door de Labour suppor ters toegejuicht toen een handjevol vooraanstaande Con. servatieven met veel gepuf en gehijg boven op de steigers van een aantal in aanbouw zijnde huizen was geklommen. Hun redevoering, die tot doel had uiteen te zetten, dat on der een Conservatief bewind die huizen al lang afgebouwd zouden zijn, ging echter in het gelach der menigte geheel verloren. Het gezicht van een aantal stoffige en bekalkte politici die zich hoog in de lucht krampachtig aan hun De vis wordt duu betaald. De Nederlandse visser W. F. Rog, bracht Zaterdag de dag door op. zijn schip, de „Deli", geklemd tussen een vaartuig van de Britse vis- serijpolitie en de kade. Hij wachtte in spanning op een mededeling dat ziin reder de hem wegens het vissen binnen de drie mijlen-zóne opgelegde vijftig pond ster ling boete betaald had. Men had hem gezegd, dat. wan neer de boete niet binnen zeven dagen na 4 Maart be taald was, hU de gevangenis in zou gaan. Van niet officiële zlide werd vernomen dat het Ne derlandse consulaat te Glas gouw van de Nederlandse ambassade te Londen 175 pond heeft ontvangen, dat wil zeggen het bedrag van de boete en 125 pond om het tuig van de „Deli", dat op last van de rechtbank verbeurd verklaard was. terug te kopen. Verdere kosten aan dit avontuur verbonden zijn. zijn o.a. gerechtskosten, die de vijf tig pond zullen hebben overschreden tegen de tijd dat de „Deli" Campbeltown verlaat. Rog heeft bijna 'n dozijn telefoongesprekken met Nederland gehad, waarvan de kosten varieer den van 30 shilling tot twee pond. Het aan havengelden verschuldigde bedrag is steeds opgelopen sinds de „Deli" Donderdag door het vaartuig van de visserijpo litie werd opgebracht. steigers vastklampten, werd zelfs een paar politieagenten te machtig, die luidkeels in lachen uitbarstten. CHURCHILL IN VORM Het hoogtepunt der Conser vatieve campagne werd be reikt aan de vooravond der verkiezing, toen Churchill, zijn hoedanigheid als leider der Conservatieve Partij, com pleet met sigaar en een scheef opgezette hoge bolhoed door Hammersmith's volge pakte straten reed. Op het dak van zijn auto gezeten, sprak hij straat na straat de menigte toe door zijn kleine ivoren handmicrofoon. Chur chill was in topvorm en de rit was dan ook niet van hu mor ontbloot. Eenmaal echter werd de grote redenaar schaakmat gezet, tot grote hilariteit van hemzelf en het publiek. „Kiezers van Ham mersmith", daverde zijn stem „de ogen van het hele land zijn op jullie gevestigd", De schrille stem van een met boodschappen beladen huis vrouw krijste terug: „Ja, en wij kijken allemaal naar jou en willen wel eens weten hoe je aan die extra benzine-bonnen komt voor deze mooie rit!" Maar zelfs de Churchill- tour, de laatste troef der Conservatieven, heeft de slag niet voor hen kunnen winnen Het warme welkom dat Chur chill overal op zijn rondrit ontving, dat de hai*ten in het Conservatieve strijdkwartier reeds zoveel sneller deed klop pen, moet dan ook toegeschre ven worden aan de enorme populariteit van deze grote Engelsman, onder zijn tegen standers zowel als onder zijn aanhangers. Zijn woorden als Conservatief politicus echter, oefenden weinig invloed uit op de kiezers. (Nadruk verboden) Fabrikant uit Enschede gearresteerd. Dc politie te Enschede heeft ge arresteerd de fabrikant W. B. we gens verduistering van aanzienlij ke hoeveelheden stoffen. In zijn fabriek werden stoffen geverfd voor andere bedrijven. Als gevolg van het verf proces rekken be paalde stoffen, zodat elke honderd meter stof circa drie meter langer wordt. In opdracht van B. werd het surplus afgeknipt I en aan opkopers verkocht. Ingewikkelde zaak tegen letterkundige. VERRADER OF ILLEGAAL? Maandag stond voor het Bij zonder Hof te Amsterdam te recht de letterkundige F. Ko- ning, oorspronkelijk schrijver van detective-verhalen cn later mede-directeur bij de uitgeve rij Strengholt. Hij was lid der N.S.B., be gunstiger der S.S. en had con necties met de S.D. Er waren klachten tegen hem over zijn optreden tegen de familie van M. de Jong, de zoon van A. M._ de Jong. De verdachte, nu een menselijk wrak, als gevolg van twee hersenbloedingen, moest op een brancard de rechtszaal worden binnenge dragen. Volgens zijn verklaringen speelde hij een rol in de illega liteit. De procureur-fiscaal sprak van draaierij en bedriegerij en eiste 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger vroeg om een psychiatrisch rapport. Indien aldus dc verdedi ger verdachte werkelijk er in geslaagd is geheimen over de atoomproductie van de Duitsers te verkrijgen en hij is er in geslaagd dc fabrieken binnen te dringen, zoals hij zegt, mogelijk is zijn bloed ziekte en ziin psychische ge steldheid, dan wel een gevolg van de invloed der atoomener gie op mensen. Dr. van Mook is Maandag per vliegtuig uit Londen in New York aangekomen. J' N. Het huis vooruit gezonden. Een Amerikaan van Ierse afkomst, die in Juni aan staande het directeurschap van een hotel in Noord-Ca- rolina wil neerleggen om in zijn geboorteland te gaan rentenieren, heeft het probleem van de behui zing opgelost. Hij stuurt het huis nl. vooruit. Dit constructiehuis is. verpakt in 59 kratten, inmiddels te Cork te Eire gearriveerd. Het. heeft twee zitkamers, twee slaapkamers, keuken en badkamer, en ruimte voor centrale verwarming olectrische installaties. „Ganzenbord" in de hoofdstad. De grasmat van het Olym pisch stadion te Amsterdam zal op 30 April, dc eerste Ko ninginnedag in April, worden herschapen in een groot gan- zebord, waarin tien groepen van elk twintig kinderen zich zullen bewegen als matroosjes, indiaantjes, elfjes en kabou tertjes. Aan het spel is een loterij verbonden, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de centrale raad voor kin deruitzending van alle gezind ten. Met ingang van 14 Maart zullen namelijk 480.000 loten a vijfitg cent in omloop worden gebracht waarvan de opbrengst dus 240.000 gulden zal bedra gen. Carel Briels heeft de regie. Ook de verkoudheid was niei mis In Engeland was het ook erg Hoe erg was de Italiaanse griep-epidemie Het N.I.P.O. vroeg ae vorige maand; „Heeft iemand van Uw gezin deze winter het bed moeten houden omdat hij of zij griep had?" 53% der ondervraagden deel de het N. I. P. O. mee, dat in hun gezin een of meer men sen met griep te bed gelegen hebben. In 25% der gezinnen 1 persoon In 15% der gezinnen 2 pers. In 7% der gezinnen 3 pers. In 6% der gezinnen 4 of meer personen. Dit betekent dat tussen de twee en half en drie millioen Nederlanders deze winter met griep het bed gehouden heb- Het griep-virus werkt zon der aanzien des persoons. Woonplaats, leeftijd en inko men blijken geen enkel ver schil te maken: onder alle groeperingen van ons volk leeft de griep in ruim de helft van de gezinnen mensen in bed gehouden. De narigheid en schade, ook in geld, men denke aan millioenen verzuimde arbeids uren die een „goedaardige" grlep-epidemie met meer dan 2V2 millioen patiënten berok kent, is enorm. VERKOUDEN Maar ook de gewone ver koudheid is niet voor de poes. In Januari, toen het N.LP.O. vroeg: „Bent U of is er een lid van Uw gezin op het ogen blik verkouden?" bleek in 47% der gezinnen een of meer per sonen verkouden te zijn. In één wintermaand komt er dus even veel gewone ver koudheid voor als „griep" (zo ernstig dat men er voor te bed blijft) deze hele win ter. In 22% der bezochte gezin nen bleek' in Januari n.l. één persoon verkouden te zijn, in 14% twee. In 6% drie en in 5% vier of meer. In Engeland is 't al even erg. Daar informeerde het Britse Instituut voor de Pu blieke Opinie in Nov. naar de verkoudheid. 41% der En gelse gezinnen bleek toen een of meer verkoudheldspatiënten te tellen. Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (Nadruk verboden), K-L.M.-dienst op Indonesië begint Vrijdag. Het plan was, dat de K.L.M.- dienst op Indonesië via Mauri tius Maandag zou beginnen. In verband met de benzinepositie op Mauritius zal de dienst echter eerst Vrijdag 11 Maart ingaan. Waarschijnlijk zullen, met het oog op de achterstand in de boeking, die door dit uft- ste! ontstaan is, enige extrn- vluchten gemaakt worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5