z nieuws uit zeeland Landbouw-begroting1949 goedgekeurd Twee jaar voor smokkelaar WALCHEREN O-genda Eerste Kamer Er komt tekening in de nieuwe landbouw-politiek. Weinig critiek voor minister Mansholt. ;Vgn onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft minister M.-msholt ernstige critiek bespaard «•n zijn begroting zonder hoofde lijke stemming geaccepteerd. Al leen de fractie van de C.P.N. vroeg aantekening, dat zij tegen was en wel. omdat voor de kleine boeren niet genoeg gedaan zou worden. In zijn beantwoording van de vjjf sprekers ontkende de bewinds man de bewering van de commu nistische afgevaardigde, eraan toe voegende. dat hij. zoals gewoon lijk. In gebreke gebleven was het bewijs te leveren. Er wordt naar gestreefd de inkomsten van de landarbeiders zo veel mogelijk in overeenstemming te brengen met die van de kleine boeren, doch daarbij houdt de regering er re kening mee. dat de kleine boeren in staat moeten zijn tot investte- vingen. vooral wanneer zij tot een gewijzigde productie moeten over gaan. Wel degelijk handhaaft de rege ring nog een stelsel van steun, zij het dat zij de vrijheid en de ver antwoordelijkheid van de landbou wers in het algemeen wil bevorde ren. Daaromtrent en over de nieu we koers in het landbouwbeleid heeft de minister adviezen ontvan gen van de Stichting voor de Landbouw. Merkwaardig. hoe overigens de bordjes zijn verhan gen: een socialistische minister, aanhanger van de geleide econo mie. die vrijheid voor agrariërs predikt en het Christelijk-Histo- riseh lid mr. dr. G. Kolfr, die waarschuwt, dat aan de vrijheid de bestaansmogelijkheid niet mag worden opgeofferd I Waar het volgens de heer Mans- holt op aankomt is. dat de pro ductiviteit wordt verhoogd, dat productie en afzet met elkaar in evenwicht gebracht worden cn dat naar stabiliteit in de prijzen ge zocht wordt. De productie kan men dus nog niet aan haar lot overlaten. Voorlopig zuilen zekere voorschriften nodig blijven en de Discussie over de regeringsvoorlichting. De Eerste Kamer heeft Dins dagmiddag na een korte dis cussie de begroting van alge mene zaken goedgekeurd. De heer Van Heuven Goedhart (P. v.d-A.) ontwikkelde bezwaren t.a.v. de verschillende rege ringsvoorlichtingsdiensten, waarvan hij de bezetting nog steeds te zwaar achtte. Door verkleining zou hij eenheid in de R.V.D. willen brengen. Op het ogenblik is in het beleid op dit punt wel sprake van veelheid maar geenszins van eenheid. Spr. drong aan op pu blicatie van het op dit punt uitgebrachte ambtelijk rapport en herinnerde aan geruchten, dat reeds wordt gespeeld met de gedachte van een staatsse cretaris voor de voorlichting. De minister-president, dr. W. Drces, zette uiteen, dat niet zo veel ambtenaren aan de ver duidelijking van het beleid der regering werken als het getal van 410 voorlichtingsambtena ren wel doet vermoeden Daar bij zijn immers medegerekend de leraressen-huishoudonder- wijs. die bij de Voedselraad werken, en ook de bibliotheca rissen der departementen. De marine- en de legervoorlich- tingsdienst zijn wel zwaar be zet. maar daaronder valt ook Indonesië. In het algemeen zijn de persdiensten der departe menten gering bezet. De rege ring heeft geen plannen in de richting van een speciale staatssecretaris voor de voor lichting. Staking bij Biliton-Mij. te Paramaribo. De staking van de Billiton- Maatschappij te Paramaribo is thans algeheel geproclameerd als reactie op de weigering van de hoofddirectie om tot loons verhoging over te gaan. Het personeel van de licht- en wa tervoorziening was nog aan het werk. Zaterdag hebben de sta kers van de bond onderstand in natura ontvangen. De „Johan van Olden- barnevelt" gedebarkeerd. Het m.s. Johan van Olden- barnevelt, dat Maandagavond ln Amsterdam meerde met aan boord 564 militairen van de Koninklijke landmacht, het K.N.I.L., mariniers en Ko ninklijke marine met echtge noten en kinderen en 283 bur gers. is Dinsdagmorgen in twee uur tijd gedebarkeerd. Vrijspraak gevraagd in Vrij-Nederland-zaak. In dc „Vrij Nederland "-zaak beeft dc procureur fiscaal bij het bjjz. gerechtshof te Arnhem Dins dag in de zaak tegen Tom L.. die tezamen met zijn broer na de ar restatie van hun vader de S. D. gegevens verschafte, waardoor "n aantal personen uit dc topleiding van „Vrij Ncdrcland" kon worden gearresteerd, vrijspraak gevraagd. Mr. Huber overwoog daarbij, dat de jeugdige Tom L. getracht heeft met de Duitse politie een spel ie spelen, waarin hijzelf nog onbe dreven was. Voorts nam hb de nerveuze toestand, waarin ver dachte verkeerde ten gevolge van dc arrestatie van zijn vader in aanmerking. De verdediger, mr. Hoog. wees er op. dat Jan L.. tegen wie vorige week één Jaar voorwaardelijk werd geëist, een aantal mensen niet. maar de top wèl heeft ge waarschuwd. Sommigen hebben zijn waarschuwing echter in de wind geslagen. I georganiseerde landbouw ziet dit I in. In de nieuwe landbouwpolitiek ls de kwestie van het veevoeder centraal. Nederland zal er op be dacht moeten zijn zelf voldoende veevoeder te oroduceren. want het is niet verantwoord een veesta pel op te bouwen op de onzekere basis van de veevoer-import. De minister zette uitvoerig uit een, dat hij. om de moeilijkheden, die de overvloedige productie van aardappelen heeft veroorzaakt, te verminderen, gedaan heeft wat in zijn vermogen lag. De landaanwin ning zal beleidvol moeten geschie den. teneinde in tijden van werk loosheid voldoende objecten voor tewerkstelling achter de hand te hebben. Pachtverhoging zal slechts worden toegestaan. om de eigenaren in staat te stellen da cultuurgrond te verbeteren en in stand te houden. Tussen veel andere mededelin gen door. die weinig nieuws brach ten na de behandeling van de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer, maakte de minister ten slotte nog bekend, dat hij een fi nancieringsplan heeft ontvangen voor de visserij, waarin richtlijnen zijn uitgewerkt voor de vergoeding van de oorlogsschade der vissers en voor dc opbouw van de vloot. Erfgenaam per vergissing. Nadat de oud-mijnwer ker Dietrich uit Aken gedurende drie maanden in de mening had geleefd, dat hij de erfgenaam was van een in Amerika overleden bloedverwant, die 13 millioen dollar na liet is hem dezer dagen medegedeeld, dat hij op deze nalatenschap geen rechten kan doen gel den. Deze nalatenschap was hem toegewezen ingevol ge een naamsvergissing. f 50 boete voor journalisten die hun bron niet wilden noemen. De Haagse rechtbank heeft de journalisten W. N. K. er P. J. H. M. C., resp. alge. meen hoofdredacteur en re dacteur van de Vakpers der Uitgeversmaatschappij „De Gelderlander", ieder veroor deeld tot vijftig gulden boe. te subs, tien dagen hechtenis. Beide journalisten weigerden hun bron te noemen, die leid den tot publicaties uit een vertrouwelijk rapnort aan de minister van landbouw van de z.g. commiss'e-Kreukniet. Dit rapport handelde over de ,margarine-co~"«> «♦•a", een (kartel)-overeenkomst tussen de margarinefabrikanten derling. Smokkelde koeien, huiden markten en bij veehandelaren en brachten dat op landbouw. en tarwe- Op 21 Mei 1948 zagen amb. tenaren der. Invoerechten cr Accijnzen onder de gemeente Waterlandkerkje een vracht auto naderen welke in de richting naar de Belgische grens reed. Op vermoeden dat deze smokkelwaar vervoerde werd aan de bestuurder een stopteken gegeven, waarop aanvankelijk vaart werd ver minderd. Op korte afstand van de ambtenaren werd echter vol gas gegeven en reed de auto met grote snelheid ver der, richting grens. Door de ambtenaren werd de auto on der vuur genomen, waarop werd waargenomen dat deze ongeveer 200 meter verder op eens naar rechts zwenkte en de sloot in reed. Men zag toen dat een persoon zich uit de auto verwijderde en de vlucht nam. Bij onderzoek bleek dat de bestuurder dodelijk was ge troffen. De auto was geladen met koeienhuiden, welke be stemd waren om frauduleus naar België te worden uitge voerd. Bü het horen van verschil lende personen kwam vast te staan dat de uit de auto ge vluchte persoon de 35-jarige vlashandelaarE. T., uit Schoondljke was. Tevens bleek dat deze T. de leider, thans een der hoofdpersonen was van een zeer uitgebreide smokkel handel. Aanvankelijk hield T. zich op !n België doch in be gin Juli werd hij uit België uitgeleid en in het Huis van Bewaring te Middelburg op geborgen. Na aanvankelijk te hebben ontkend zag T. tenslotte in dat langer ontkennen geen zin had. By znn bekentenis sen kwam aan het licht, dat in de jaren 1946, 1947 en '48 door verdachte. met behulp van een aantal medewerkers vele tientallen koeien en paar den België zyn binnengesmok keld. Het was weer de oude methode. De kopers kochten het vee in Nederland op vee- De uitspraak volgt op ]8 Maart, voerd. „Plan van actie'' der 19 Marshall-landen De conferentie te Parijs tussen de ministers van bui tenlandse zaken en financiën van de Benelux-landen, Enge land. Frankrijk, Italië, Zweden en Turkije, is geëindigd. Hoewel nog geen officieel communiqué ls verschenen, verneemt Reuter, dat een „plan van actie" is besproken, dat in 1949—'50 in de 19 Marshall- landen zal worden uitgevoerd. De voltallige Raad der 19 lan den heeft in Februari dit plan in grote lijnen ontworpen. Be sproken werd toen o.a., wat te gebeuren staat als de Marshall-hulp is afgelopen. Over de vraag hoe dan de importen beperkt moeten wor den, waren verschillende in zichten. Een ander punt was t' inter-Europese betalingsver keer. Men wil een systeem vinden, waarbij de saldi in het betalingsverkeer niet meer in goud of dollar verrekend be hoeven te worden. Besproken werd ook een noodzakelijke vergroting van de pxport naar niet-Europese lahden. Overeenstemming op de conferentie te Bournemouth. Dc Europese vakverenigingslei ders op de conferentie te Bourne mouth hoopten dat vandaag over eenstemming zou worden bereikt over de vorming van een nieuw internationaal vakverbond, dat los xa! staan van het door de com munisten geleide Wereldverbond van Vakverenigingen. De heer J. H. Oldenbroek. de Nederlandse voorzitter van de conferentie, ver klaarde tegenover Reuter, dat geen enkele spreker krachüge op- ;>ositle tegen het n'nn had ge bedrijven aan de rand van de grensstrook. Verdachte T. met zijn helpers vervoerde het vee dan door die strook tot nabij of over de grens, waar het door Belgische drijvers werd overgenomen. Enige landbou wers verleenden medewerking door het vee een of meerdere dagen te stallen. Bij de verhoren is ook ge bleken dat verdachte E. T. zich had bezig gehouden met het smokkelen van graan uit West Zeeuws-Vlaanderen naar België. Ook hierbij had hij verschillende medeplichtigen, E. T. werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek voorarrest en verbeurd verklaring van een auto en hiuden. Een groot aantal medeplich- 2500 kreeg &eldb°ete tot De vorst- en land en tuinbouw. Naar ons bij Informatie is ge bleken. heeft de vorst van de laat ste dagen geen schade aan de land- en tuinbouw in Zeeland toe gebracht. ln de landbouw is nog slechts weinig gezaaid. Alleen zouden landbouwers die, aangelokt door het mooie weer, reeds vlas gezaaid hebben, enige schade kun nen ondervinden, wanneer dit ge was reeds boven de grond staat. Voor de fruitteelt is de vorst tot op zekere hoogte welkom geweest, daar hierdoor de groei wat ge remd wordt. Alleen stagneren de winterbespuitingen enigezins. doch hiervoor zal nog wel voldoende tijd overblijven. Volkshogeschool voor Zeeland. De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk be legt op Dinsdag 22 Maart een be spreking te Middelburg met de bedoeling te overwegen of kan worden overgegaan tot de oprich ting van een Volkshogeschool in Zeeland. Toneelconcours te Hulst „COMEDIA" UIT GILZE-RIJEN BEHAALDE DE EERSTE PRIJS. Onder grote belangstelling werd te Hulst de uitslag van het aldaar gehouden toneelcon cours bekend gemaakt- Kape laan de Kort sprak op deze bijeenkomst een kort openings woord. waarna namens de jury, drs. Waterschoot een algeme ne beschouwing over dit con cours gaf. Hieruit bleek, dat aan tal van onderdelen bijzon dere aandacht was geschonken. In totaal konden 130 punten behaald worden. Het bleek, dat de jury zich op een uiterst streng standpunt gesteld had en dat er over het algemeen veel opmerkingen te maken waren. „Comedia" uit Rijen be haalde de eerste prijs met het stuk „de Senator". (131 pun ten). De St. Joseph Ghesellen behaalden de tweede prijs met 127 punten, 's-Heerenhoek werd de derde prijs toegekend met 106 punten en St. Paulus uit Middelburg moest genoegen nemen met de 4e prijs (82 pun ten). Driejarig jongetje verdronken. Maandagmiddag is te Kapel- Ie 't 3-jarig zoontje van de fani. B. vermoedelijk tijdens het spelen in de diepe sloot aan de Dreef geraakt en ver dronken. Het ongeluk werd pas ontdekt, toen men na enige tijd het knaapje miste en men op onderzoek uitging. Wijziging in de Coloradokeverbestrijding. In een voor de afd. Zuid Be veland van de Chr. Boeren- Tuindersbond gehouden causerie, deelde de heer S. K. Phaff van de Plantenziekten- kundige Dienst te Goes o.m. mede dat naar alle waarschijn- I pïêin ~7, lijkheid de verplichte spuitpe- 1 noden tegen de coloradokever I sieraden gestolen. zullen worden afgeschaft Hier- Oo TM,oek va- de Mlddelburg. vooi komt dan de verdelgings- I se politie is te Utrecht zekere De plicht in de plaats. Elke aard- K. aangehouden, die zich schul- RIJKSYVATERSTAAT EN DE STORM. Nadat een onderzoek is inge steld is het de Dienst Directie Zeeland van Rijkswaterstaat gebleken, dat dc schade, door de hevige storm van vorige week aan waterstaatswerken berokkend, uiterst gering is. PROV. OUDERLINGEN CONFERENTIE. Dc Geref. ouderlingenconferen- lie in Zeeland zal 5 April a.s. te Vlissingen gehouden worden. In de morgenvergadering spreekt de heer J. J. Laernoes, te Vlissingen over: „Kerkvisitatie" en in de middagvergadering prof. dr. S. U. Zuidema van de Bilt: over „He dendaagse zendingsvragen". Z S WEKEN WEGENS HELING. De politierechter te Middelburg veroordeelde mevr. B. te Vlissin gen tot 6 weken gevangenisstraf voor het aannemen van geldsbe dragen tot ongeveer f 600 van haar dochtertje, hoewel zij wist. dat dit geld door een vriendinnetje was ontvreemd. Middelburg HUMANISTISCH VERBOND. Maandagavond werd in het Ned. Koffiehuis te Middelburg een bij eenkomst gehouden door de afde ling van het Humanistisch Ver bond, waarin drs. c. Rotmans het onderwerp „Waarom humanist" behandelde. Hij gaf hierin zijn persoonlijke visie, die op sommi ge punten voor enige aanwezigen aanvechtbaar bleek te zijn. Er ont wikkelde zich dan ook een in teressante discussie, die geruime tijd duurde. CONTROLE GROND BELASTING VERHUISD. De Contröle Grondbelasting te Middelburg, tot nu toe ge huisvest bij de Inspectie der Belastingen in de L. Noord straat, is sedert 1 Maart ge- vcs.igd bij de Inspectie Regi stratie en Successie, Hof- VOETBAL BELGISCH ELFTAL SAMENGESTELD. Dc samenstelling van het Belgisch voetbalelftal, dat Zondag 13 Maart te Amster dam tegen Nederland zal uit komen, ls als volgt: doel: Meert (S C Anderlecht); ach ter: Aernoudts (Berehem Sport) en Gillard (Standard); midden: Mees (Antwerp F C); Carré (F C Luik) en Hen riet (S C Charleroi); voor: Lembcrechts (F C Mechelen); Govard(F C Luik); Mermans (S C Anderlecht); Coppens (Beerschot A C) cn Thirifays (S C Charleroi). Reserves zijn: Daenen (Til- leur); Hendrickx (Lyra); Cop pens (F C Mechelen) en F. Chaves (La Gantoise). WIELRENNEN Wie won de eerste Ronde van Nederland Nog staat niet vast, wie ver leden jaar de eerste Ronde van Nederland heeft gewonnen. Aanvankelijk werd de Luxem burger Goldschmidt als zodanig aangewezen, maar een nadere beslissing in het zg. Enschede- incident (de toekenning van een tijdsvergoeding aan een groep, welke een omweg had gereden) bracht de Belg Ro gier als no. 1 naar voren. Daarmede nam de Luxembur ger weer geen genoegen en men besloot de zaak voor te leggen aan de U.C.I. Deze heeft thans beslist, de ge hele étappe GroningenEn schede te laten vervallen bij de berekening van de totale tyd van de renners en een nieuw algemeen klassement op te maken. De heren gaan nu weer aan het cijferen en over enkele da gen hoopt men dan de werke lijke winnaar van de Ronde 1948 te kunnen aanwijzen. Tien maanden na datum SCHAATSEN Krijgt K.N S.B. organisatie van wereld kampioenschap Te Hamar zijn stemmen opge gaan om in 1950 de wereld kampioenschappen schaatsen rijden weer in Hamar te hou den. maar dan de organisatie op te dragen aan de K.N.S.B. Sinds 1915 heeft de K.N.S.B. zich niet meer met dergelijke organisatie belast. In 1950 zal het 55 jaar gele den zijn, dat Jaap Eden het wereldkampioenschap in Hamar behaalde. Jaap Eden heeft voorts in Hamar ge woond en Kees Broekman is er sedert enkele jaren ook geen onbekende meer, evenals verscheidene Nederlandse rij ders. appelverbouwer zal strafbaar zijn, wanneer kevers in zijn percelen zullen worden aange troffen. De bestrijding wordt hiermee vereenvoudigd, doch van dc zijde van de Plantenziekten- kundige Dienst zal een streng toezicht blijven. Ook zal het niet meer verplicht zijn om uitsluitend calcium arsenaat voor de bestrijding te gebrui ken. Als een ander goed wer kend middel noemde de heer Phaff een D.D.T.-emulsie. Verder wekte de heer Phaff in zijn causerie op, de bestrij ding van de veldmuizen geza menlijk tér hand te nemen. Momenteel is de veldmuizen- plaag nog slechts plaatselijk in de zak van Zuid Beveiand en in Oost. Zuid Beveland, doch bij niet tijdig ingrijpeni voor- üjic maakt een dergelijke wed zag spreker de mogelijkheid *- dat deze plaag volgend jaar al gemeen zal zijn. FILMS VAN DE WEEK Een doodgewone familie.' „Het leven begint voor Andy Hardy" („Life begins for Andy Hardy") roet Mickey Rooney, Judy Garland en Lewis Stone; regie: L. Seiler. Voor de oorlog hadden de goed koop gemaakte films over de ty pisch Amerikaanse familie Hardy overal een groot succes. De reden daarvan lag voor de hand: einde lijk trof men op het witte doek weer eens een doodgewoon huisge zin aan, zonder luxe appartemen ten, huwelijkstragedies en com plexen. Het was bijna een verade ming. Nu dient zich een nieuwe Hardy-film aan, die in ongekun stelde eenvoud en aantrekkelijk heid niet onderdoet, voor de voor gangers. Andy Hardy, het bravour- Joch „tussen servet en tafellaken" (een rol. die Mickey Rooney op het lijf is geschreven!) beleeft weer zijn kwajongensavonturen en puber-problemen, Judy Garland is andermaal zijn „teen-age"-vrien- dinnetje en Lewis Stone a!s rech ter Hardy is de verstandige vader, die alle moeilijkheden weet op te lossen. Een zonnig filmpje, d?.t een bezoek aan Luxor. Vlissingen zeker wettigt). Verdrag Frankrijk- Vietman ondertekend. ONAFHANKELIJKHEID ERKEND De Franse president Auriol en de ex-keizer Bao Da van Indo-China hebben Dinsdag een verdrag ondertekend, waarin de betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam geregeld worden. In Vietnam begonnen de Fran sen in 1947 een soortgelijke ac tie als de Nederlanders later tegen de Republiek. Vietnam is in het kader van de Franse Unie onafhankelijk en op administratief gebied volstrekt autonoom. Vietnam kan diplomatieke vertegen woordigers in sommige landen accrediteren, mits de president van de Franse Unie zulks goed keurt Vietnam zal een natio naal leger hebben met Franse instructeurs en specialisten en in vredestijd een gemengde staf. die de samenwerking zal waarborgen. In oorlogstijd zal de gemeenschappelijke staf on der het bevel staan van een Fransman. Het legermateriaal zal in Frankrijk worden aangekocht Vietnam zal aan Frankrijk strategische bases afstaan en zal de nodige tech nici in Frankrijk aanwerven. Opgemerkt zij echter, dat Bao Da een figuur is, die door de leiders van Vietnam niet als representatief wordt erkend. De overeenkomst brengt dus niet het einde van dc guerilla- strijd. dig had gemaakt aan diefstal sieraden ten nadele van een par ticulier te Middelburg. Vlissingen Vakwedstrijd bakkers- en slagersgezellen. De afdeling Vlissingen van de algemene Bedrijfsbond van Arbeiders in Voedmgs on Ge- notmiddelenbedryven organi seerde in „Concord'a" te Vlis singen een vakwedstrijd voor bakkers en slagersgezellen. De burgemeester van Vlissin gen mr. B. Kolff opende de expositie van het ingezonden werk met een korte toespraak, waarin hii er op wees, dat de i toestand van dé voedselvoor ziening het thans weer moge- strijd te organiseren. Uit deze tentoonstelling blijkt de vreug de voor de arbeid. De burge meester wenste het bestuur geluk met het 35 jarig be staan der vereniging. De voor zitter der afdeling, de heer D. Heyboer prees de goede samenwerking tussen werkge vers en werknemers, waardoor 't mogelijk was dat deze wed strijd tot stand kwam. Voor de tentoonstelling bestond gro te belangselling. Op de prijzen komen wy nog nader terug. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaar ten zal te Vlissingen voor niet- zelfverzorgers plaats hebben op Donderdag 10 Maart. Aan de beurt zijn de letters W. X. U en Z„ AANBESTEDING. Door het. Architectenbureau Götzen te Vlissingen is aanbesteed het bouwen van een kantoor met woonhuis en bedrijfsgarage, voor rekening van de Vllssingse Bouw- materialenhandel W. Anker. De hoogste inschrijver was: Aan nemersbedrijf van Loon en Co. te Vlissingen f 58.300.—: laagste: Aan nemersbedrijf J. N. D. Bijl en Zn., te Vlissingen f 45.200.—. Het werk is aan de laagste inschrijver op gedragen. O.- en W.'Souburg. REPELSTEELTJE. Zaterdagavond trad het kinder koor „De Jonge Zangers" in „De Zwaan" te Souburg voor het voet licht met de bekende operette „Repelsteeltje". Het koor stond onder leiding van de heer H. K. van Duyvenvoorde en de operette, waar 40 kinderen aan meewerk ten, getuigde van ernstige studie. Er schuilen goede zangers onder dc jonge leden. Kosten nog moei te waren gespaard om deze uitvoe ring tot een succes te maken. Zo wel de directeur als de pianiste, mej. Volckere mochten na afloop bloemen in ontvangst nemen, ter wijl de voorzitter, de heer Passe- nier. namens het bestuur de di recteur een boek aanbood voor alle moeite die hij gedaan heeft om deze uitvoering te doen sla gen. ONTSPANNINGSAVOND. Donderdag a.s. zal door de bond van ouden van dagen, afdeling Souburg, een ontspanningsavond worden gegeven in café „De Zwaan". De zangvereniging „Uit spanning door Inspanning", direc teur de heer B. Vleugels, zal aan deze avond haar medewerking verlenen. Er zullen enkele liede ren gezongen worden eii er zal een blijspel in twee bedrijven voor het voetlicht worden gebracht. Voorts zal de heer A. G. Kruithof enkele films vertonen. St. Laurens CHR. SCHOOLVERENIGING. Vrijdagavond vergaderde te Sint Laurens de Chr. School vereniging, onder voorzitter, schap van de heer K. Otte. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer G. A. Kole, bleek dat het ledental steeg van 103 tot 140. Het hoofd der school, de heer G. F. Wccda, deed en kele mededelingen. Het gemid delde aantal leerlingen bedroeg 82. De voorzitter feliciteerde het hoofd met het feit, dat deze straks 25 jaren als zodanig aan de school is verbonden. Hij bood de heer Weeda als blijk van waardering een tweetal boekwerken aan. De heer Wee- da zei hiervoor hartelijk dank. Tot bestuursleden werden herkozen de heren P. J. den Boeft, J. v. d. Bosse en G. Vre- ke. Ds. Keijzer sloot deze goed geslaagde vergadering met dankgebed. Meliskerke OUDRAVOND Dezer dagen hield de Chr. School te Meliskerke een ou deravond, onder voorzitter schap van de heer A. J. Huis- zoon. die een openingswoord sprak. Het hoofd der school de heer Beubelman, hield een inleid ng over het bijbelonder- wijs op school. Hij betoogde, dat dit het belangrijkste vak was. Daarna werden er door de leerlingen van de 6e en 7e klas enkele zangnummers ten gehore gebracht. Na de pauze was er gele genheid tot het bezichtigen van het werk der leerlingen. Het hoofd der school vertoon de daarna de film „Van ons Zeeland". De heer Barnard ein digde met gebed. VERGADERING L ANDBOUWVERENIGING. De landbouw vereniging (afd. Z.L.M.) te Meliskerke kwam in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord be sprak de voorzitter, de heer W. de Buck, het zaalplan oogst jaar 1949, benevens de adviezen die daarvoor gegeven zijn door de regering. De secretaris, de heer J. Koe- bracht een opgewekt jaar verslag uit. De penningmeester, de heer Iz. Matthijsse, deed rekening en verantwoording van zijn beheer in 1948, ontvangen was 25.433,75 en uitgegeven 25.346,28, batig slot 87.47. Met instemming werd de actie besproken van „de stichting van gedupeerde grondgebrui kers". Ook kon de brochure van de Zuivelconsulent, inzake de huidige positie van Walche ren, de goedkeuring der verga dering wegdragen. Opnieuw werd betreurd dat de ingenieur van de Polder Walcheren verbied zand weg te halen uit de duinstrook. Oostkapelle STIERENKEURING. Op de dezer dagen gehouden jaarlijkse stierenkeuring te Oost kapelle, werden 6 stieren afge keurd. Goedgekeurd werden I stier van K. Coppoolse. 1 van Jac. Francke, 1 van A. Maljaars Jzn„ 1 van P. Louwerse en 1 van de Cultuur Maatschappij Loveren- da'.3. SURSUM CORDA. De zangvereniging „Sursum Corda" te Oostkapelle vierde haar jaarfeest in 't verenigingsgebouw onder leiding van de heer L. Won- dergem. Enkele zangstukjes werden ge zongen, waaronder solo's en dub bel kwartet. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden uitge bracht. waarna de avond door gebracht werd met voordrachten, samenspraken enz. NIWIN-AVOND. Vrijdagavond werd te Oostka pelle in 't verenigingsgebouw de Niwin-film vertoond. Ruim 225 personen waren aanwezig. Burgemeester Sprenger heette allen welkom en wees op het go- de werk, dal de Niwin doet voor de soldaten in Indië. De heer de Witte gaf een nadere uiteenzetting van de werkzaam heden. Aan deze avond werkte ook mede de goochelaar en snelteke naar. de heer Nichols. Tenslotte dankte de burgemees ter allen voor de goede opkomst en hoopte dat velen het werk der Niwin zullen steunen door gelde lijke bijdragen. Ritthem UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaar ten .zal te Ritthem plaats hebben op Donderdag 10 Maart, voor zelf. verzorgers en niet-zelfverzorgers. Domburg BEEN GEBROKEN. De landbouwer J. de Visser Lz. te Domburg viel Zaterdag avond van de hooizolder in zijn stal. De ongelukkige brak een been en is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De heer de Visser, die tweede wethouder van Domburg is, moest ook verleden jaar geruime tijd de raadszittingen verzuimen we gens een longaandoening. KUNST Concert Vllssingse Orkestvereniging. „Hoe later op de avond hoe schoner muziek". Met deze variatie zou men het concert van de Vlissingse Orkestver eniging;, dat Dinsdag onder leiding van Jan Kuiler in het Concertgebouw te Vlissingen werd gegeven, kunnen typeren, niet alleen ten opzichte van de uitgevoerde composities, maar ook gelet op de presta ties van het orkest Het was eigenlijk pas by de concerten van Bach en Handel, dat men de misiceerdrift herkende, die de uitvoeringen van de V.O.V. steeds kenmerkt. Er werd in het begin enigszins mat ge speeld. Helemaal te verwonde ren was dit niet, want de ge aardheid van het programma eiste in de eerste plaats een correct en beheerst samenspel. Bij een romantisch werk, b.v. van Schubert, muziek van over wegend subjectief karakter, bestaat ar eerder ne'ging om in een muzikale „roes" te ge raken dan by composities b.v. van Gluck en Marcello. Het zou dwaasheid zijn te veron derstellen, dat het makkelijker is deze muziek int te voeren, dan werken uit later tijd. Het gaat bij deze composities niet om een volumineuze orkest klank, maar het ls integen deel een vereiste om een door zichtige en preciese interpre tatie te geven, zonder daarbij echter te vervallen in een starre notenreproductie. De V.O.V. had in het Dubbel-con- cert voor 2 violen en orkest van Bach en in het Concerio Grosso van Handel de juiste verhoudingen gevonden. Van het eerste werk gaven de bet- de solisten, vader en zoon de Roo uit Den Haag, een gave vertolking. Bij de uitvoering van de andere programma- delen viel eveneens veel goeds te genieten. De hoboïst Tierk Thnme soeelde voortref felijk' het hoboconcert van Marcello, waarbij het orkest voor een slagvaardige begelei- riing zorgde. Voorts mag ze ker genoemd worden de fluit- solo bij Gluck, zeer voorz'ch- tig gesneeld, maar ten volle verantwoord. Mevr. Elizabeth Kuiler-Puy- pe zong een aria van Hündel en een Cantate van Tunder. Hoewel zy niet over wat men noemt een „groot" geluld beschikt, heeft zij een wellui dende stem en een goede voordracht. Er waren bloemen voor haar evenals voor de dirigent, die een hartelijk en welverdiend aoplaus van het talrijke pu bliek mocht ontvangen. deK. Vacantiespreiding in Zeeland. Het Centraal "Werkcomité Vacantie heeft aan de gemeen tebesturen en schoolbesturen een oproep verzonden, waarin een indeling der gemeenten is aanbevolen, waarbij in één groep gemeenten de vacantie op 16 Juli, in een ander deel op 23 Juli en in een derde deel op 30 Juli beginnen. Indien het verzoek van het comité wordt ingewilhgd zullen in de Zeeuwse steden op 30 Juli de lagere schoolvacanties beginnen. eeuwse nippers Door do actie Scheldemond werd aan de gemeente Westkapelle een gift van f 4000 toegewezen, be stemd voor verbetering van het sportterrein. Naar men ons mededeelt zijn thans alle kaarten voor het con cert van de Fairy Aviation Works Band op 21 April te Middelburg uitvetkocht. Uit alle delen van dc provincie zijn bestellingen binnen gekomen. Bij beschikking van de* Mi nisters van Verkeer en Waterstaat en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn voor het jaar 1949 benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als scheepswerktuigkundige en als motordrijver aan boord van zee schepen, de heren W. A. van Leeuwen en J. Vader te Vlissin- genen. Kerknieuws GEREF. GEMEENTFN.. Bedankt voor Krabbendijke D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Baam: H. van Leeuwen te Tholen en P. Smit te Zeist. MIDDELBURG. Woensdag: Schouwburg: „Hals over kop", Rotterdams Toneel. 8 uur; Kunstmuseum: Kunst v. Bali. 15 uur: Electro: „Ham let", 7 uur: Schuttershof: Jaar lijkse uitvoering Rijkskweek school-ver. Concordia. 7.30 u. Donderdag: Kunstmuseum: Kunst van Bali. 1—5 uur; Electro: „Hamlet", 7 uur. vlissingen. WoensdagAlhambra, „Hamlet". 8 uur. Vcr.gebouw Beursstr. 3: Lezing Kap. Kampschoër over het Sex. vraagstuk voor leden K.A.B. en huisgen. boven 18 jaar, 8 uur: Luxor: „Het le ven begint voor Andy Hardy", Donderdag: Voor bioscopen, zie Woensdag. SEROOSKERKE (W.) Woensdag: Vergaderlokaal: Verga dering Coöp. Boerenleinbank, 7 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2