PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gelders E.T.I. over vergoeding materiële oorlogsschade Tekst Atlantisch Pact gereed BILT Schaakmat? Een aanval op één, aanval op allen een Vandaag Werkloosheids-commissie begint haar werk Levenslange gevangenisstraf voor Bulgaarse predikanten Koningin keert terug naar Nederland. Zo raken de getroffen gebieden nog verder achterop Voorkomen beter dan genezen Nederlandse communisten solidair met Thorez. DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 56 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.. G Ballintljn. Pl.verv.; w Leertouwer en EL A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per weet; I 3.* P P <JJ per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Maart '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. aji verten tie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen Vlamingstr 16-18-20 (tUd.tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160, tel.2» De Indonesische perspectie ven worden met de dag on gunstiger. Soekamo komt niet en zijn mede-republikeinen komen ook niet en de federa listen komen al evenmin en de Rondetafel-conferentie begint deze week dus niet. Omdat er geen deelnemers zijn. En daar staan we nu practisch schaakmat. Iedere dag kan de Veilig heidsraad Indonesië weer op de agenda plaatsen, waarby dan als basis voor de discus sie zal dienen een rapport van de V.N—commissie, dat mede deelt, dat Nederland de reso lutie van de Veiligheidsraad niet heeft uitgevoerd en een rapport van de militaire waarnemers, dat voor Neder land ook al niet prettig is... Een nieuw débat in Lake Success kan wel eens op sanc ties uitlopen tegen Nederland. Dit alles spruit voort uit het feit, dat de federalisten meer en meer hun vertrouwen in Nederland verliezen. Het is te begrijpen nu uit alles blykt, dat onze tweede politi onele actie geen enkel prac tisch resultaat heeft en de oplossing geen stap dichterby heeft gebracht en Soekarno een figuur van betekenis blyit. Aan de ene kant weigeren dus nu de republiek en ver- moedelBk ook de federalisten naar Den Haaz te komen. Aan de andere kant staat de Veiligheidsraad met de stok in de hand. Tussen deze twee molenste nen dreigt Nederland mach teloos vermorzeld te worden. De regering is van oordeel, dat zij thans in de eerste plaats heeft af te wachten, wat de federalisten en de re publiek zullen doen en in dc tweede plaats, wat de Veilig heidsraad beslissen zal. Men stelt zich in Den Haag de vraag, of geen enkele in vloed uitgeoefend kan worden en denkt, wat de Veiligheids raad en daarachter Amer'lta en Engeland betreft, aan de dreiging om de zaken er in Indonesië dan maar bij neer te gooien als ons land niet de redelijke gelegenheid geboden wordt om op met zyn ver antwoordelijkheid overeen stemmende wijze op korte termijn tot een oplossing te komen. Mr. Sassen begint blijkbaar achteraf toch school te' makertMen zou wel eens willen zien, wat Amerika en Engeland zullen doen, als Ne derland Indonesië, met uit zondering van enkele gedeel ten eventueel, zoals Nieuw- Guinea, Oost-Sumatra en West-Borneo, zou overleveren aan de communistische krachten, die op het vinken touw zitten. Laat men zich van het ef fect evenwel geen overdreven voorstelling maken. Amerika en Engeland staan dan ver moedelijk klaar om zelf in te grijpen. Inmiddels blijft de situatie wel bijzonder hachelijk, ook wat het moreel van onze troepen in Indonesië aangaat. Waar vecht men voor, waar voor sneuvelen onze jongens, als Nederland zijn zaak in Indonesië niet kan behartigen op een ook tegenover de fe deralen en de Republikeinen billijke manier? We zullen spoedig uit de impasse moeten komen, wil de Indonesische geschiedenis niet tot tragische consequen ties lelden. Gezag van Veiligheidsraad erkend. De tekst van het in Washington ontworpen Atlantisch Pact is thans officieel voorgelegd aan de betrokken rege ringen. Vrijdag komen de Ambassadeurs weer bijeen om de antwoorden te bespreken. Zijn deze instemmend dan kan het Pact reeds volgende week' in kannen en kruiken zijn. Foster Dulles verwacht geen Sowjet-agressie. John Foster Dulles, afgevaar digde bij dé V.N. heeft op een congres va,n Amerikaanse pro testanten te Cleveland ver klaard, dat hij geen verant woordelijk functionaris van enig land kent, die gelooft, dat de Sowjet-Unie ..thans ver overing door openlijke mili taire agressie overweegt". De Sowj et-leiders rekenen op de communistische partij en haar tactiek van „propaganda, penetratie, sabotage, enz". Deze methodes, hoewel gevaarlijk en slecht, zijn nog geen open oor log en kunnen beantwoord worden met overeenkomstige methodes. De gezondheid van Koning George VI: Ter bevordering van de bloedcirculatie in het rechter been zal de Britse koning dezer dagen een kleine operatie on dergaan. De gezondheidstoe stand van de koning was ver der uitstekend en er was geen reden tot ongerustheid. Kindje in wieg gestikt. Maandagmiddag werd de vier maanden oude Jacobus B. Rynders te Rotterdam door zyn moeder dood in zijn wieg je aangetroffen. Het kind had met het gezichtje voorover in i. bussen gelegen en was niet bij machte geweest zich om te keren. Zwden is door de vijf lan- van de West-Europese Unie uitgenodigd deel te nemen aan de conferentie te Londen voor de op richting van een Europese Raad. Voorlopig wordt strikte ge heimhouding in acht genomen over de inhoud. Niettemin heeft Reuters diplomatieke medewerker reeds een aantal bijzonderheden kunnen door seinen. De voornaamste bepaling is wel, dat dc ondertekenaars zich onbewimpeld verplichten een aanval op een hunner als een aanval op allen te be. schouwen en op grond daar. van onmiddellijk tot actie moe ten overgaan, hetzij apart of collectief. Een economisch rondje. Onlangs hadden drie ran- sen een boom opgezet over de economische toestand van het land. Hoe vind jij nu, dat de zaken er voor staan? vroeg er een. We krijgen tenminste kolen uit Engeland, ant woordde een tweede. Nou, die kunnen we best gebruiken, zei de der de. Ja, maar die kolen stu ren we naar Italië. We krij gen er auto's voor terug, Dat is nog zokwaad niet, dan krijg ik misschien eindelijk eens een wagen. Dat dacht je maar. Die auto's gaan naar België. Dat land geeft er koffie voor te rug. Gelukkig, dan kunnen we eindelijk weer eens een goede kop koffie drinken. Dan vergis je jc- tocir. We sturen de koffie naar Nederland in ruil voor kaas. Nou goed dan. dan krij gen we tenminste kaas. Je bent er alweer naast. Die kaas gaat naar Engeland. En wat krijgen we er dan voor in de plaats. Maar dat heb ik je toch al verteld. Kolen im mers. (Uit „Bugerrecht"). Veiligheidsraad stelt zitting één dag uit. De Veiligheidsraad heeft be sloten de bespreking van de Indonesische kwestie tot Don derdagmiddag uit te stellen. Prijzen van landbouw machines vrij. Met ingang van 9 Maart 1949, zijn de prijzen van landbouw werktuigen, landbouwmachines en landbouwtractoren, van zui- verbereidingsmachines en on derdelen, vrijgelaten. Verder verplichten zij zich om samen te werken op poli tiek. economisch en militair gebied en tezamen te zullen overleggen. Wat onder een gewapende aanval wordt verstaan is nauwkeurig omschreven even als de geografische grenzen waarbinnen de verplichtingen van kracht zijn. Het verdrag zal geen af breuk doen aan de bestaande internationale verplichtingen, die de ondertekenaars reeds eerder op zich hadden geno men. Met name geldt dit voor de verplichtingen, die voort vloeien uit het handvest der Ver. Naties. Mén neemt te Washington aan, dat het verdrag voor 20 jaar zal gelden. Uitdrukkelijk wordt het uiteindelijk gezag erkend van de Veiligheidsraad voor het bewaren van de vrede in de wereld. Dit laatste is immers een teer punt. Het handvest schept inderdaad de mogelijk heid voor het sluiten van re gionale verdragen, maar daar bij is niet gedacht aan een groepering, die op de duur de halve wereld zou gaan omvat ten. Op die manier wordt een eventuele Atlantische or ganisatie een politieke concur rent van de U.N.O. In hoeverre door het Pact de Westeuropese Unie overbo dig wordt gemaakt is nog niet duidelijk. Waarschijnlijk zal het onlangs ingestelde hoofd- kwartiër met als hoogste chef Montgomery worden vervan gen door een Atlantisch opper commando onder leiding van een Amerikaanse officier. Wel staat vast, dat een organisa tie in het leven zal worden geroepen, die de strijdkrach ten van de aangesloten lan den zoveel mogelijk zal coör dineren. viert ds. J. J. Bus- kes jr., Ned. Herv. pre dikant te Amsterdam, zijn 25-jarig ambtsjubi leum; is het 7 jaar gele den dat Java voor het Japanse leger capituleer de. Geen intrekking van Marshall-hulp. De Amerikaanse Senaats commissie voor buitenlandse zaken heeft het voorstel van senator Brewster verworpen, dat beoogt de Marshall-hulp in te trekken voor landen, die zich niet aan de beslis singen van de Veiligheidsraad houden. Dit voorstel was gericht tegen de Nederlandse politiek in Indonesië, Installatierede door minister Joekes. De regering heeft onlangs een commissie in het leven geroepen, die maatregelen zal bestuderen om eventuele mas sa-werkloosheid te keren. Deze commissie kreeg als voorzitter mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Za ken, als onder-voorzitter prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau en als secretarissen dr. J. E. van Direndonck en H. M. de Lange. De leden zjjn vooraanstaande economische deskundigen, van wie de meesten werkzaam zijn op een der departementen. INSTALLATIE De minister van sociale za ken heeft Dinsdag de commis- Onder grote belangstelling uit alle delen van het land zijn op de Woeste Hoeve de 117 vaderlan ders herdacht, die daar vier jaar geleden door de bezettende macht zijn gefusilleerd, als represaille ■oor de aanslag op Rauter. Een aantal kreeg mildere straffen. De vier hoofdbeschuldigden in het proces tegen de Bulgaar se predikanten, Zvapltof, Ivanof, Namnof en Tsjernef, zijn veroordeeld tot levenslange gevangesstraf. Zij kregen verder zware geldboeten. verzoeken. De dominees Misjkof, Wassef. Popof en Bezlof werden ieder tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld plus een boete van 250.000 leva. Driankof. Stankoelof en Rait- tsjef kregen 10 jaar gevange nisstraf. Dimitrof werd veroordeeld tot 6 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf en een boete van 10.000 leva. Ladin Popof tot 5 jaar gevangenisstraf. De predikanten Dinef en Za- harief werden elk tot 1 jaar gevangenisstraf en tot boeten van resp. 10.000 en 5.000 leva veroordeeld. Daar het hof reke ning houdt met de tijd. die deze beiden reeds in de gevan genis hebben doorgebracht, zul len zij onmiddellijk worden vrijgelaten. Het hof deelde mede, dat de elf andere beschuldigden niet schudig waren bevonden aan het verspreiden van „valse en lasterlijke" geruchten over de Bulgaarse regering of schoon de meesten van hen de ze beschuldiging tijdens de te rechtzitting hadden toegegeven. Zij hebben allen het recht om een nieuwe behandeling van hun zaak voor een hoger hof tede rug klopte. De predikanten toonden wei nig emotie tijdens het vo.orlo- zen vande vonnissen en aïTêh betoonden zich dankbaar. Ivanof verklaarde met luider, stem, dat ook hij tevreden ge steld was en alles wilde doen •om zijn misdaden uit te wis sen". Naar verluidt zal er geen ho ger beroep worden ingesteld, aangezien openbaar ministerie en beschuldigden zich bij voor baat met de vonnissen eens hebben verklaard. De president van het hof en de andere rechters verlieten reeds de helder verlichte rechts zaal. toen Ziapkof naar voren stormde en riep, dat hij een verklaring wilde afleggen. Hij sprak op bewogen wijze zijn dank uit tegenover het hof voor „de betoonde genade, die mij de mogelijkheid heeft gegeven mijn leven te herbouwen". Zaharief, die voorwaardelijk veroordeeld is, hetgeen bete kent dat hij terstond in vrij heid wordt gesteld, verliet met blij gezich de zaal, erwijl zijn bewaker hem glimlachend op De hevige storm van de afgelopen week heeft ook de duinenrij niet onaangetast gelaten. Onmiddellijk is met een uitgebreide controle van deze natuurlijke zeewering begonnen en worden de kale plekken op nieuw met helm beplant. Prins Bernhard kan nog niet reizen. H.M. de Koningin heeft beslo ten haarvacantie te bekorten. H.M. acht het gewenst, met het oog op de vele belangrijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, geregeld overleg met het kabinet te kunnen ple gen. De Koningin zal Don derdag in Nederland aanko men. Z.K.H. Prins Bernhard zal in verband met zyn ge zondheidstoestand in de eerste dagen nog niet kunnen reizen. Aan de hand van een uitvoerige bespreking van de verschillende artikelen van het ontwerp wet materiële oorlogsschaden wordt in het rapport van 't E.T.I. voor Gelderl and. gelijk wij enige dagen geleden reeds meldden, geconcludeerd, dat het vergoedingspercentage zelfs aanmerkelijk beneden het uit de memorie van toelichting af te lei den percentage zal blijven. Daar de oorlogsschaden in bepaalde ge bieden des lands geconcentreerd liggen, zullen de gevolgen van deze verre van Integrale vergoeding voor de economie der getroffen ge bieden funest zijn en een gezonde economische opbouw van ons land belemmeren. In het tweede gedeelte van dit rapport worden deze gevolgen na gegaan. Het noodzakelijk herstel der schaden aan gebruiksgoederen zal slechts kunnen plaats hebben bij kapitaalsinvestering waardoor de mogelijkheden tot herstel der ibe- drijfsschaden. nog sterker geredu ceerd zullen worden. Voor zover herstel der welvaartsbronnen tot stand komt. zal daarop een zware hypotheek komen te rusten. De daaruit voortvloeiende achterstand van het bedrijfsleven in de getrof fen gebieden brengt weer een ster ke verlaging van het inkomenspeil met zich. Wanneer men zich thans „goed koop" van het oorlogsschaden- vraagstuk tracht af te maken, zul len naderhand stellig veel kost baarder maatregelen nodig zijn. om in de dientengevolge armlasig geworden gebieden een houdbare toestand te scheppen. In de me morie van antwoord wordt, dan ook „ter geruststelling" een „doel bewuste welvaartspolitiek" in het vooruitzicht gesteld, waarmee dc getroffen gebieden verder op de- been-geholpen zullen worden. Men waagt zich echter af, of hel niet efficiënter en minder kostbaar is, te voorkomen dau te genezen. Bovendien, wanneer de middelen tot een ruimere schade vergoeding ontbreken, zullen zij zeker voor die welvaartspoliUek nog meer tekort schieten, hetgeen tengevolge zal hebben dat die wel vaartspolltiek haar doel niet be reikt. VERMOGENSREDUCTIE. Ora enig quantitatief beeld te ge ven van de wijze, waarop bij de voorgestelde regeling der druk der materiële oorlogsschaden zal ver deeld worden, wordt tenslotte na gegaan. welke procentuele ver mogensreductie daaruit voor de getroffen en niet-getroffen gebie den zal resulteren. Zelfs indien zoals in de me morie van toelichting werd ge zegd inderdaad 70 pet. der totale schade zou vergoed worden, vindt men op deze wijze de volgende percentages voor de gemiddelde vermogensreductie in de afzon derlijke gebieden. De werkelijke percentages zullen nog aanmerke lijk hoger liggen. Provincie Gelderland 19 pet.; Noord-Brabant 16.5 pet.; Limburg 23 pet.; Zeeland 20 pet.; De 4 pro vinciën (gemiddeld) 19 pet.; Zuid- Holland 12.6 pet.; overig Ned. 10.4 pet.; Rijk 13 pet.; Niet-getroffenen 9.1 pet.; Voor Brabant zijn de Phi- lipsbedrijven buiten rekening ge laten. Daar echter, om vergelijkbare cijfers te krijgen, van de vermo genspositie in 1940 is uitgegaan, zijn alle percentages zeker te laag. Als inderdaad 70 pet- der totale oorlogsschaden vergoed werd, zou den de vier getroffen provincies tezamen toch nog bijna 2.3 milliard huidige guldens armer worden. Bij de voorgestelde regeling zou dan nog ruim 33 pet. der gezamenlijke oorlogsschaden in Nederland ten laste komen van een gebied, waar in 1940 nog geen 22.5 pet. van het particulier vermogen werd aange troffen. Mocht de vergóeding in feite globaal slechts 55 pet. der ver vangingswaarde bedragen, dan lij den deze gebieden een schade van ruim 3.2 milliard huidige guldens en wordt hun aandeel in de oor logsschaden bijna 38.5 pet. Doordat bovendien in de getrof fen gebieden reeds jarenlang een vermogensinteringsproces plaats vindt als gevolg van de materiële oorlogsschaden en het uitblijven van een rechtvaardige vergoeding, zal de vermogens-reductie in die gebieden waarschijnlijk nog groter zijn dan in vorenstaande cijfers wordt weergegeven. ANDERE BEZWAREN. Verder wordt in het adres be zwaar gemaakt tegen het feit, dat te ver strekkende beslissingen ge heel worden opengelaten. Dit laatste geldt met name voor de regeling der credietfinanciering Tengevolge van de daaruit voort vloeiende rentelast van een nog niet vastgestelde omvang zullen de getroffen bedrijven steeds aan de benedengrens der rendabiliteit blijven en niet in staat zijn tot re servering, terwijl tenslotte het de finitief kwijt te schelden gedeelte van het crediet eerst na 10 jaar zal worden vastgesteld. Deze be zwaren zijn door de memorie van antwoord geenszins uit de weg ge ruimd. Vervolgens wordt geconstateerd, dat indien in totaal geen ruimere schadevergoeding mogelijk is. de verdeling der beschikbare middelen niet geschiedt overeenkomstig het beginsel der draagkracht noch in de juiste volgorde der urgentie. Een belangrijke toepassing van het beginsel der draagkracht vindt eigenlijk alleen plaats t.a.v. de bedrijfsschaden en de daarbij ge hanteerde maatstaf (het bedrijfs vermogen) is ten enenmale onaan vaardbaar. Terwijl verder het herstel der welvaartsbronnen voor een duur zaam herstel onzer economie toch zeker het meest urgent is, wordt daarvoor niettemin slechts het kleinste gedeelte der middelen be steed. Ook wordt de volgorde der urgentie niet in- acht genomen, doordat voor herstel der schaden aan overheidseigendommen is uit- I getrokken een bedrag van 172 pet. (na de wijziging in de memorie var. antwoord zelfs 185.5 pet.) der vervangingswaarde, terwijl voor de gezamenlijke schade in de par ticuliere sector slechts 64 pet. der vervangingswaarde wordt vergoed. HET INFLATIE-ARGUMENT Besprekingen tussen guerllla-groepen en Pasoendan. Volgens een officieus bericht voert de Negara Pasoendah op ogenblik besprekingen met gueriila-groepen over een even tueel staken van de strijd. De territoriale troepencom mandant van West-Java deel de mede, dat de besprekingen met instemming van de Neder landse autoriteiten geschie den. Zij zouden een gunstig verloop hebben. Zodra meer ge gevens beschikbaar zijn, zullen van militaire zyde nadere in lichtingen worden verstrekt. Donderdag begint de Benelux-conferentle- (Van onze Haagse redactcurr.) De belangrijke Benelux-con- ferentie, die deze week in Den Haag gehouden wordt, zal op Donderdag 10 Maart, des mor gens om tien uur in het ge bouw van de Eerste Kamer, met een korte redevoering van de Nederlandse minister-presi dent, dr. W. Drees, geopend worden. Onmiddellijk daarna zullen de heren zich bezig houden met de opstelling van de agenda. De besprekingen zijn strikt vertrouwelijk. Uitgebreide maatregelen zijn getroffen om de geheimhouding te bewaren. Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninklijke landmacht: Kapt. H. Klooster. (Groningen): Korp. G. van Aggelen, (Wageningen); Korp. M. H. Geerling. (Hardinxveld); 2e it. J. W. Karssen, ('s Gravenhage); Korpt. J. T. Keizer, (Laren N.-H.); Serg.-majoor P. Minneboo. (Am sterdam); Korp. J. Pronk. ('s-Gra- venhage) Betwijfeld wordt echter, dat een king komt. ruimere schadenvergoeding onmo gelijk zou zijn. Het voornaamste argument daartegen is het gevaar voor inflatie. Zelfs als dit argu ment steek houdt, kan daarmede toch onmogelijk gerechtvaardigd worden, dat men van een zeer ge lijkmatig uitsmeren van onze ar moede zou afzien cn zodoende een evenwichtige opbouw van 's lands economie zou verijdelen. Doch bo vendien schiet een anti-inflatie- politiek. welke het herstel ernstig belemmert, haar doel voorbij. Het wordt dan ook onaanvaard baar geacht, dat om redenen van monetaire aard zou worden afge zien van integrale oorlogsschade- vergoeding, onontbeerlijk voor een vlotter herstel der getroffen ge bieden, welke in vergelijking met de niet-getroffen gebieden toch reeds, als gevolg van het ja renlange achterwege blijven van een toereikende vergoeding, een veel aanzienlijker schade leden, dan in de cijfers der directe ma teriële oorlogsschaden tot uitdruk. sie in clo vergader/aal van znri departement geïnstalleerd. In zijn installatie noemde hij het vraagstuk van de werkgele genheid een der belangrijkste kernproblemen van de heden- daagse samenleving. De schrljcnde en drukkende gevolgen der werkloosheid, al dus minister Joekes. heeft on ze samenleving voor het eerst ondervonden in de dertiger jaren. Wii hebben toen met dit vraagstuk geworsteld. In het topjaar waren er meer dan 400.000 werklozen. Neder land is er in die jaren niet in geslaagd de werkloosheid te bestrijden. Deze les uit het verleden is een aansporing thans tijdig maatregelen te beramen, te meer waar aan onze gestaag groeiende bevolking jaarlijks 150.000 werkkrachten worden i toegevoegd. Voortreffelijk materiaal is geleverd door het Centraal Planbureau, onder leiding van prof. Tinbergen. De thans geïnstalleerde werkgelegenheidscommissie zal de regering moeten adviseren over te treffen maatregelen tot handhaving en bevordering van de werkgelegenheid. Bij hoogconjunctuur zal eea remmende invloed van deze maatregelen moeten uitgaan, zodat geen overspaning plaats vindt, bij laagconjunctuur een stuwende werking, j De commissie zal geregeld voeling houden met het geor ganiseerde bedrijfsleven. In zyn antwoord noemde de voorzitter, mr. dr. A. A. van Rhijn, de massa-werkloosheid bet belangrijkste sociale pro- i bleem. Het is een kwaad dat zich op alle terreinen doet gelden. In sommige landen heerst een relatief ernstige werkloosheid. Voor Nederland zyn er nog lichtpunten. Het huidige cij_ fer der werkloosheid steekt nog gunstig bij 'het buitenland af, terwijl het nog ten dele seizoen-werkloosheid is. Resolutie van het partij bestuur van de C.P.N. Het Partijbestuur van de C.P.N. „De Waarheid", heeft Maandag 'n uitvoerige resolutie aanvaard, waarin het zich solidair verklaart met de onlangs in Parijs en Rome gehouden redevoeringen door de communisten-leiders Thorez en Togliatti en met „alle strijder* voor de vrede", in het bijzonder met de volken van de Sovjet-Unie, die zoals de resolutie verklaart nooit enig volk hebben aange vallen of zullen aanvallen cn die dc beschaving van het fascisme hebhen gered. Mochten, ondanks de strijd der vredeskrachten, dc Amerikaanse oorlogsdrijvers en hun handlan gers in Duitsland, Nederland en in andere landen, toch de aanvals oorlog ontketenen, dan zullen ook dc Nederlandse arbeiders en alle vooruitstrevende krachten, samen met de Sovjet-Unie en haar bond genoten, naar het woord van Do- mela Nieuwenbuis reeds in 1891 gesproken, strijden voor het her stel van de wereldvrede door de overwinning van het proletariaat. Overigens bevat de resolutie een aantal frasen, waarin het partijbe stuur het Nederlandse volk op roept geen enkel ..oorlogspact" te erkennen en ook geen buitenlands opperbevel over Nederlandse troe pen te aanvaarden. Het wil strij den tegen „ondragelijke uitgaven" voor bewapeningsdoeleinden en roept de arbeiders in de vakbewe ging en in het bijzonder de leden van het N.V.V. op scherp stelling te nemen tegen de „oorlogsvoor bereiding". Voorts wenst het partijbestuur te strijden voor verhoging van lonen en salarissen en tegen huurverho ging en zware belasting. Ten slotte wordt het Nederlandse volk opge wekt tc strijden voor uitdoving van de „oorlogshaard in Indonesië" en terugtrekking van de Neder landse troepen. Besloten werd een massacam pagne voor de vrede in het gehele land tc organiseren, waartoe het partijbestuur met iedereen wil sa menwerken. ongeacht Inzichten of uitgangspunten. Textiel komt vrij in Engeland. Het Britse kabinet heeft naar verluidt besloten binnen ..een week of twee" de textieldistri butie op te heffen. Men ver wacht, dat Harold Wilson, mi nister van Handel, binnenkort een verklaring zal afleggen. .AANHOUDENDE VORST. Matige, af en toe vrij krach tige wind uit Oostelijke rich tingen. Enkele overdrijvende wolkenvelden, maar overwe gend droog weer. Lichte, vorst tot temperatuur om het vries punt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1