T Derde klasse wedstrijden Kappie in de ingewanden der aarde r Handel met Duitsland en Oost-Europa neemt toe AETHER De sociale vrede in Nederland Sport en wedstrijden ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Meto R.C.S. 0 1. RCS hoeft het sterke staal tje uitgehaald Meto te ver slaan in eigen veste. Wel 'r zeer goede prestatie. Voorde rust waren beide ploegen te gen elkaar opgewassen en de doelverdedtgers moesten ver scheidene malen tonen, dat ze hun plaats onder de lat ver dienden. Maar tot doelpunten kwam het in de eerste helft niet. In de tweede helft nam de thuisclub het heft in han den en de bezoekers moesten alles op alles zetten om doel punten te voorkomen. Onge veer een kwartier voor het einde besloot één der RCS voorwaarts en een aanval met een tam schot en de bal rol de via de binnenkant van de paal in het doel. Meto pro beerde alles om de gelijkma ker te scoren, maar de be zoekers verdedigden hun kostbare voorsprong met man en macht en het emde kwam met een 10 overwinning voor de Souburgers. Na afloop protesteerde Me to, tegen het niet toekennen •van een penalty. Robur Odio 1—5. Tegen het veel beter spe lende Odio had Robur weinig in te brengen. Na 10 minu ten spelen namen de bezoe kers de leiding en 10 minu ten later was het Verpalen, die voor zijn club het tweede doelpunt scocxrde. Nog voor de rust maakte deselfde spe ler er 0—3 van. In de tweede helft leek het er even op dat Robur uit een ander vaatje ging tappen. J. Foudraine wist de achterstand te ver kleinen (13), maar hiermee had Robur al zijn kruit ver schoten. Verpalen maakte er 14 van. Nadat de scheids rechter een doelpunt van Odio had afgekeurd en de Robur keeper het veld had uitge zonden, voerde Odio de score nog op tot 15. Nieuw Borgvliet—Yerseke 2-0. Het eerste kwartier was Yerseke sterk in de aanval en werd Nieuw-Borgvliet in de verdediging teruggedron gen. Langzamerhand wisten ze zich echter los te werken en uit één van hun aanvallen was het rechtsbinnen Rom- mers die een wijfeling in de Yexsekse verdediging op de juiste wijze wist af te straf fen (10). Hierop waren belde ploegen beurtelings in de aanval. De gasten kregen herhaaldelijk opgelegde kan sen doch door de zeer onpro ductieve voorhoedespelers werd geen dezer kansen in een doelpunt omgezet. Na de rast ging Yerseke direct tot de aanval over, de gelijkmaker hing als het ware in de lucht, doch het was steeds weer het gemis aan schutters. De achterhoe de der gasten was er goed in en menig gevaarlijk mo ment werd door hen onscha delijk gemaakt. Met nog on geveer tien minuten te spe len kreeg Nieuw-Borgvliet 'n strafschop te nemen even bui ten het beruchte gebied. Linksbuiten Bernards nam deze vrije schop en met een hard schot wist hij de stand op 20 te brengen. Aardenburg Uzendijke 4-1. Beide ploegen hadden twee invallers. In de eerste helft waren beide ploegen goed te gen elkaar opgewassen en de doelverdedigers moesten ver scheidene malen in actie ko- men. Na 10 minuten spelen gaf Fortuyn zijn club de lei ding, doch enkele minuten la ter wist Hesseling in buiten spelpositie de gelijkmaker te scoren. De Aardenburg doel man wist later een strafschop te stoppen, zodat de rast in ging met gelijke stand. In de tweede helft speelde ÏJzendflke sterk op de aan val. Fortuyn strafte een fout in de IJzendijke achterhoede af, waardoor Aardenburg de leiding nam. Enkele minuten later bracht de Rijke de stand op 31. Het laatste half uur had de thuisclub het beste van het spel in handen en Termeulen bracht de eind stand op 41. Hoofdplaat Hulst 71. In deze wedstrijd bleek de voorhoede van Hoofdplaat bij zonder productief te zijn. Speciaal midvoor Zeegers had zijn dag en nam 4 doelpun ten voor zijn rekening. Na 17 minuten spelen scoorde Zeegers zijn eerste doelpunt, waarna Tanger er 20 van maakte. Goed gesteund door de middenlinie bleef de thuis club steeds in de aanval en na 34 minuten bracht Ver- heye de stand op 30. 2 mi nuten later scoorde Zeegers het vierde doelpunt. Juist voor de rust werkte de Hulst doelman de bal in eigen doel (5—0). In de tweede helft pakten belde ploegen stevig aan en het was Zeegers die het eerst spcces had (6—0). Na 22 mi nuten spelen wist Hulst de eer te redden, maar Zeegers voerde de score nog op tot 7l, waarmee het einde kwam. Steen Clinge 4 1. De eerste aanvallen waren voor Clinge, maar de voor hoede van deze ploeg faalde volkomen. De Steen-voorhoe de was productlever en Bou- wens wist twee maal te sco ren, zodat de thuisclub reeds spoedig een 20 voorsprong had. Clinge wist daarna de achterstand te verkleinen, maar nog voor de rust voer de de midvoor van Steen de score op tot 3—1. In de tweede helft had Steen het beste van het spel in handen. Bouwens wist tenslotte de 8tand op 41 te brengen, waarna het einde kwam van deze, niet bijzonder sportie ve, wedstrijd. Oostburg Terneuzen 2 6. Op. een practisch onbespeel baar terrein speelde Terneu zen zijn laatste wedstrijd van deze competitie. In het be gin wogen beide ploegen te gen elkaar op, maar na een kwartiertje spelen kwam Ter- neuzen in de meerderheid. Na 20 minuten spelen gaf van Pienbroelc zijn club de leiding (01). Enkele minuten later maakte Hamelink er met 'n harde schuiver 02 van. Van Kooten verkleinde de achter stand tot 12, maar uit een voorzet via rechts scoorde Gort het derde doelpunt je voor zijn club. Met deze stand ging de rust in. Met 'n kop bal passeerde Gort de Oost burg-doelman voor de 4e maal, en even later deponeer de de jeugdige invaller van der Hooft het 5e doelpunt in de netten. Een achterspeler van Oost burg hielp Terneuzen 'n hand je en schoot de bal in eigen doel (16). Kort voor het einde maakte van Kooten er 26 van. M.O.C. Zeelandia 4 1. Voor de rust waren beide ploegen tegen elkaar opge wassen en beide doelen kwa men beurtelings in gevaar. Door haar linksbuiten kon de thuisclub na ongeveer 20 mi nuten spelen de leiding ne men. Even later kreeg Zee landia een vrije schop te ne men, even buiten het straf schopgebied. Deze werd goed genomen maar de bal beland de tegen de paal en sprong terug in het veld. waardoor een goede kans voor Zeelan dia verloren ging. Even voor rust scoorde Dubois de twee de goal. Na de hervatting ging het spel gelijk op, maar toen in een halve minuut tyd MOC de stand tot 40 op voerde. was de moed er uit bij de Zeelandianen. Uit een penalty wisten de gasten tenslotte de eer te red den. R.K.F.C.—Zierikzee 2—2. Zierikzee heeft zich door dit ge lijke spel definitief in veiligheid gesteld. Zierikzee had een invaller. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd, waarbij de voor hoede van de thuisclub iets ge vaarlijker was dan die der gasten. De gastheren wisten vrij spoedig een voorsprong te nemen, terwijl nog voor de rust het tweede doel punt gescoord werd, toen de bal uit de handen van keeper Hage werd getrapt. Na afloop protes teerde Zierikzee tegen dit doel punt. Na de rust pakten de be zoekers stevig aan om de achter stand in te lopen en toen de scheidsrechter Zierikzee een straf schop toekende, maakte Dogger daar dankbaar gebruik van (21). Even voor het einde zag ten Haaf kans de gelijkmaker te E-M.M.—R.I.A. 1-1. In een spannende wedstrijd hebben EMM en Ria de punt jes broederlijk gedeeld. Be hoorlijk voetbal was op het uitermate slechte terrein on mogelijk, maar de geestdrift vergoedde veel. Over het alge meen zijn de Westdorpers meer in de aanval geweest dan de Vlissingers. Vooral in de 2e helft kreeg het doel van de Vlissingers een ware belege ring te doorstaan, maar de ver dediging, ongetwijfeld het sterkste deel van de EMM- ploeg, was weer in voortreffe lijke vorm. Aan de andere zij de bleek het backstel niet zo safe, zodat EMM minstens zo veel scoringskansen had dan Ria. De doelman bleek uit het goede hout gesneden te zijn. De Ria-voorhoede vormde een beter geheel dan die van EMM Rees na 3 min. benutte Goos- sen 'n fraaie pass van Clarisse (10). Tot aan de rust waren de partijen aan elkaar gewaagd. In de 2e helft waren de West dorpers stukken sterker, hoe wel de EMM-uitvallen niet van gevaar ontblooot waren. 8 min. voor het einde bracht linksbin nen Oudenaerd, in zeer dui delijke buitenspelpositie, de partijen op gelijke voet (11). Na afloop tekende EMM pro test aan tegen het toekennen van het doelpunt aan Ria. 9. „We kunnen er niet meer onder uit", zei de meester. „Ik zie wel in, dat we die kerel niet meer van boord krygen. Ik hoop alleen maar, dat hy mij in m'n machinekamer met rust laat!" „Het is vreselijk", zuchtte de maat. „Met deze reis zullen we onze onder gang tegemoet gaan. M'n eksteroog heeft mij nog nooit zo gestoken als nu! Ik voel, dat ik koorts hebik tril op m'n benen, meester! Te beden ken, dat we een wilde aan boord heb ben! Wat een ellende!" Er was inderdaad niets meer aan te doen. Habbe Kratsch bleef aan boord en de „Kraak" voer de haven uit, het onbekende avontuur tegemoet. En wanneer Habbe Kratsch nu maar in zjjn hut was gebleven, maar nee! Hij stond op de brug en praatte Kap pie de oren van het hoofd. „Welk ene snelheid ontwikkelt zich in deze scheep!" zei hij. „Welk ene kracht! Varen wij in die goede rich ting? Verliezen wy geen koersen? Gy brengt mij toch naar die goede eiland vol van diamant?" Kappie werd er doodmoe van en de maat stond met zijn meest sombere gezicht en een stekende eksteroog ach ter het stuurrad te luisteren. VOETBAL Nederlands jeugdelhal samengesteld. Het Nederlands jeugdvoetbalelf tal, dat op Zondag a.s. in Haarlem tegen de jeugd van België uit komt. is als volgt samengesteld: Doel: Gerberink (Enschedé); ach ter: Meines (Frisia) en Hemken (Stormvogels): midden: van Rhee- nen (Zeist), Hendriks (Vitesse) en Verbeek (Sparta); voor: Vergou wen (Internos), Steenbergen (Feyenoord), Rombout (NOAD), de Jong (Willem II) en Louer (NOAD). Reserves zijn: Rademaker (Mun tendam). van den Oever (Storm vogels). Pauwels (Quick, Nijme gen) en Krommert (DOS). Revanchewedstrijd Zwaluwen Rode Duivels. Woensdag 13 April zal de revan chewedstrijd tussen de Zwaluwen en de Rode Duivels worden ge- Nederlandse bisschoppen geven richtlijnen. Betere bezitsspreiding nodig Als vanouds bij het begin van de vasten hebben de Nederlandse bisschoppen tot de R.Katholieken van Nederland een uitvoerige vas tenbrief gericht, waarin zij een beschouwing geven over het stre ven naar sociale vrede in Neder land. Zij wijzen er op, dat kwaadwil lige machten misbruik maken van de onevenwichtige verhoudingen zoals die door de oorlog zijn on<- staan. Een rechtvaardig evenwicht moet worden gevonden. Hoewel wy in Nederland nog een betrekke lijke rust genieten is aan vele rechtmatige eisen niet voldaan. Ook hier zijn er spanningen, waarvan wij de omvang zelfs niet kennen: ook wy hebben de plicht door ons gebed en een waarachtig christelijk gedrag te bewijzen, dat de ware dienst van Christus Ko ning het meest heilzame is ook voor de burgerlijke maatschappij. Uitgaande van de samenvatting van heel de christelijke wet: „Gij moet elkander beminnen, zoals Tk U heb liefgehad", wijzen de bis schoppen erop. dat dit inhoudt de liefde ook voor de gemeenscnao en dat aan de Kerk de taak gegeven is, om aan ons gelovigen voor te houden, wat dit van ons sist in de bepaalde omstandigheden van deze tijd en van ons land. Dit betekent, dat het bezit zich niet mag ophopen in handen van enkelen en dat wy er zorg voor zullen hebben te dragen, dat waar er in de laatste eeuw bij de op komst van de industrie niet vol doende op deze bezitspreiding is gelet, nu de arbeiders, midden standers en landbouwers in de ge legenheid zullen worden gesteld door het werk hunner handen ook enig vermogen en dus economische zelfstandigheid te verwerven. Be vordering en bescherming van het kleinbedrijf, matiging van 't loon- contract door deelgerechtigheid in de winst worden in dit verband genoemd, GELIJKWAARDIG. Gewezen wordt op de persoon lijke gelijkwaardigheid van de werknemer aan de werkgever, de noodzakelijkheid van een voldoen de gezinsinkomen, bijzondere zorg voor de persoonlijke vormipg van de jeugdige arbeider en het on aantastbare recht en zelfs de plicht van werkgevers en werknemers om zich te organiseren in stands- en vakorganisaties, met als laatste els in deze trits van sociale eisen de doorvoering van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, waarbij men wel nog kan discus siëren over de vraag, hoe dit zal moeten geschieden, doch niet over de vraag of het zal moeten ge schieden. ARBEIDSPRESTATIES. De herderlijke brief herinnert aan het feit, dat het voorkomt en niet alleen onder industriearbei ders, doch ook onder hogere amb tenaren, dat de arbeidsprestaties zonder voldoende reden achterblij ven bij die van voor de oorlog. Zeer in het bijzonder worden de jónge vrouwen er op gewezen, dat het hun plicht is huismoeders dienstvaardig bij te staan. Ander zijds spreekt de brief over het ver blijdende en voorbeeldige feit van de arbeidsvrede, die in ons vader land heerst, en waarschuwt ons vastbesloten te blijven bij het ke ren van stakingen, die bedoeld zijn om de christelijke maatschappelij ke orde in de war te sturen. LONEN EN PRIJZEN. Er tenslotte op wijzend, dat heel dit streven naar sociale gerechtig heid staat of valt met rechtvaar dige verhoudingen tussen lonen en prijzen en de lonen onderling, ver oordelen de bisschoppen herhaalde en grove overtredingen op dit ge bied en wijzen zy erop, dat ook bij opheffing van de wettehjke re gelen, die juiste verhoudingen op dit terrein nog steeds handhaven, het een christenplicht is de sociale rechtvaardigheid op dit gebied te blijven beoefenen. Een sociale rechtvaardigheid, die in onze tijd van woningnood een by zonder zware plicht op allen legt om loyaal mede te werken met de instanties, die een juiste verde ling van de beschikbare woon ruimte moeten tot stand brengen. HANDBAL Handbaluitslagen. DISTRICT ZUID 2e KLASSE. Heren: Hellas I—Marathon I 22. Wanneer het nog hangende pro test aan E.B.H.V. twee verliespun- ten oplevert, is Hellas I kampioen. - AFDELING ZEELAND. Dames: Marathon I—Hellas II 50. Marathon IIE.M.M. 03. FEUILI.ETON 71 Ze begon naar nacht wake en stuurde Beate naar bed. Maar't meisje kon de slaap niet vatten. Ze hoorde het ge tjilp der vogels en het dicht slaan van het tuinhek bij de buren, toen het reeds tegen ze ven uur liep. Ze stond op en sloop naar het raam. Daar stapte juffrouw Sabine Reuder in de taxi, die haar naar het station zou brengen. Emma pakte baar bejaarde meesteres goed in, want het was een kille, mistige ochtend. Nu ging juffrouw Sabine naar de, ter ere van haar neef te houden voorstelling, die Beate zelf zo graag zou hebben bijge woond. Maar zij kon haar zie ke oom immers niet alleen la ten. Haar logeplaats zou leeg blijven en die van oom even eens. Slechts Irene zou acte de présence geven, stralend, mooi en charmant. Beate huiverde even. Ze nam haar kimono en ging naar de kamer van haar ooom. Laura Kruger legde, toen zij zachtjes binnen trad, haar wijsvinger op de lippen. „Sssst, hij slaapt!" Het was echter geen ver kwikkende slaap, waarin Men gelberg verzonken lag: slechts lichamelijke uitputting had hem tijdelijk doen insluimeren. Toen hij even later ontwaakte steeg de temperatuur weer on middellijk. Hij kon niet meer slikken, weigerde te ontbijten, tastte met zijn hand onrustig over de dekens en mompelde onverstaanbare woorden. Dr. Kruger kwam binnen, gaf Beate de nodige aanwijzingen en zei: „Mijn zuster kan over dag hier niet blyven. U wilt de verpleging zeker wel zolang overnemen, juffrouw Mengel berg. Tegen de midd.-g ben ik weer hier". Broer en zuster vdflieten het huis, dat Beate nu" eenzamer leek dan ooit. Ze was met de zieke alleen. Peter kwam en bracht haar een pot sterke kof fie en een paar verse brood jes. De. goede man had zelfs een ei gekookt. Beate had niet de minste eetlust, maar Liesegang moe digde haar aan. „U moet toch heus wat eten, juffrouw Beate, als u op krachten wil blijven. Wie weet, hoe lang die ge schiedenis duurt. Ontbijt u maar gerust: ik ga niet eerder weg vóór alles op is". Beate vermocht aan deze drang geen weerstand te bie den. Buiten werd het intussen steeds lichter. Nu zat Sabinc Rcuder al in de trein naar de hooofdstad. Weldra zou ze Fe lix terugzien. En vanavond zouden ze allen in de bioscoop zitten. Dan rolde Reuders werk over het witte doek, het werk, waaraan hij zich geheel had ge geven en waarvoor hij zelfs zijn leven in de waagschaal had gesteld. Hij had haar de laatste weken immers dikwijls genoeg van zijn belevenissen verteld. Nu zou hij de vruch ten van zijn ingespannen arbeid oogsten. Het zou een succes worden. Ach, wat zou ze daar graag bij zijn geweest!" Beate onderdrukte een zucht, want een slap gebaar van de kapitein deed haar opspringen. „Oom?!" „Zo, meisje, ben jd daar?" „Ja, oom Jules. Wilt u wat drinken?" De zieke schudde het hoofd. „Ik geloof, dat ik er ditmaal niet meer zo gemakkelijk af kom, Beate. Ik voel het. Mijn tijd is gekomen „Maar oom, zo mag u toch niet praten! U zult wel gauw weer beter zijn!" „Stil maar. ik ben niet bang voor de dood. Ik heb hem vaak genoeg in de ogen gezien. Ze ven schipbreuken heb ik mee gemaakt en stormen, die niet meer te tellen waren. Ha, ik hoor ze nog razen en tieren! Weet je wat een tornado is, nichtje? En wat een typhoon is? Als alles in de romp van het schip knarst en kraakt? Als de zeilen en het want overstag gaan? En als.waar ben je. Beate?" Koortsvisioènen en helder heid van geest wisselden elk aar bij de patiënt af. Beate legde haar hand op de ner veus woelende vingers van de oude man. (Wordt vervolgd) speeld. Deze ontmoeting wordt be schouwd als een oefenwedstrijd voor de match tussen Nederland en Frankryk, welke Zaterdag 23 April in het Feyenoordstadion te Rot terdam wordt gespeeld. WIELRENNEN De wereldkampioenschap pen 1950 in België. Tijdens het congres van de Union Cycliscte Internationa le te Parijs werd besloten, dat de wereldkampioenschappen wielrennen in 1950 door Bel. glë zullen worden georgani seerd. Kloosterman won trainingsrit voor Zeeuwse renners- Zaterdag werd In de Wil- helminapolder weer een trai- ningrit gereden voor de Zeeuwse renners. 24 renners gaven acte de presence. Ook ditmaal waren het weer de oude rivalen, van 't Westeinde, Kloosterman Sr. en Oosthoek die de toon aan gaven. Van Wel, de Jager, Huizen en Bakker vormden aanvankelyk een kopgroep met eerstgenoemd drietal, maar moesten later om beur ten lossen of gaven op. Al leen de Jager zette goed door en toonde nogmaals dat hij ln ieder geval over doorzet tingsvermogen beschikt. Op dit punt schijnen vele jonge ren nog te kort te schieten. Kloosterman Jr. was er ook ditmaal niet in en gaf reeds ln de vierde ronde op. Van de Vlamingen weerde Borgstein zich het best. ter- wy.1 Hamelink e.a, toch nog te kort schieten bij de Be- velandse cracks. De jongste van de gebr. Melio toont gestadige voor uitgang. Kloosterman Sr. gaf ten slotte les hoe een eindsprint gewonnen moet worden. Oost hoek en van 't Westeinde werden met miniem verschil geklopt, daarna volgden Borg stein (Axel) de Leeuw en Me lio Jr. DAMMEN Persoonlijk kampioenschap van Zeeland. In Goes werden Zaterdag twee partyen gespeeld in de finale om het persocnlyk damkampioenschap van Zee land, Sinke (Goes) won van Heij- dra (Aagtekerke) terwfll An derson (Goes) tegen Blom (Yerseke) met remise genoe gen moest nemen. Een „Halifax"-vliegtuig van de Britse luchtmacht, is boven La Linea, in Spanje, te pletter gevallen. Scheepvaartberichten Vlisslngen, aangekomen5 Maart, Marsdiep v. Antwer pen; William Likes, v. Fin- Vertrokken: 6 Maart: Mars diep n, Dieppe. Gepasseerdn. Antwerpen 5 Maart. 'Bard uit Zee; Nec- ton, v. Denemarken: Gruno. v. Hamburg; Mataram, v. Rotterdam; 6 Maart: Haar lem, v. Amsterdam; Sasana, v. Rotterdam; Merwede v. Hamburg. Gepasseerd: v. Antwerpen, 5 Maart. Blommersdijk, n. New-York; Hast I, n. Ips wich; Borelli, n. Londen van Gent; Wim, n. Queensborough; Alblasserdijk, n. Mobile; Jo. n. Rotterdam; 6 Miart, Brem, n. Oporto; Prins Willem II, n. Rotterdam; Merwehaven, n. Rotterdam: Alhena, n. Rot terdam; Pacific, n. Rotter dam. 158)4 157', i 147I/2 147 159 V* 157 154',2 147)4 35>4 8)4 Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabrlek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. H.A. Lyn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Stv. My. Nederland Handelsver. A'dam Dell Batavia My. Deli My. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. zu'/j New York Centr. Spw. 10 Pennsylvania Ter beurze van Amsterdam be stond by de aanvang van de nleu- week een zwakte» stemming. In alle rubrieken waren de toonaan gevende aandelen by de opening lager dan Vrydag by het slot, en onder beurstijd voltrok zich vrij wel allerwege een verdere Inzin king. Een directe oorzaak kon hiervoor niet worden aangevoerd maar klaarbiykeiyk hield de ge drukte beurstendens toch verband met dc nog steeds bestaande on zekerheid omtrent de Indonesische kwestie en een minder behagelyk sentiment aangaande de interna tionale politieke verhouding. In Koninklijken ontwikkelde zich nogal wat affaire. In industrie aandelen ging zeer weinig om. De toonaangevende aandelen waren alle een paar punten lager. Amsterdamse Beurs 4 Mrt. 7 Mrt. Nederl. 1948 (3>,i) 99", 99)4 dito 1947 (3Va) 3 96% 96)6 dito 1937 96 96 Dollar-lening 1947 3? 99)4 99»!, Investeringscert. 3 96 9Ö-):, Nederl. 1962—64 96% 96% Nederl. N.W.S. 2)4 97% 97% Spaarc. f 100 2)4% 100', 100% Indië 1937 A 3 95 95 Grootboek 1946 3 95% 95% Ned. Ind. Hand. B 105 106)4 Ned. Handelmy. 157 15514 AKU 158)6 165 Bergh's Jurgens 297 278 Calvé-Delft 170 Centrale Suiker 151 151 Memorie van Antwoord over economische zaken. Verschenen is de Memorie van Antwoord van de minis ter van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. Daarin wordt o.a. medege deeld, dat de totale personeels bezetting .van het Departe ment en de daaronder ressor terende diensten en instellin gen afneemt. De personeelsbe zetting bedrooeg op 1 Jan. 1946 in totaal 33.383 man op 1 Jan. 1949 12.518 en Op 1 Febr. 1949 12.134. De minister deelt verder me de. dat de uitwerking van een industrialisatieschema ter hand is genomen. Publicatie daarvan zal zo spoedig moge lijk geschieden. Het is de minister niet ge heel duidelijk, op welke gron den enkele leden van oordeel kunnen zijn, dat tussen Oost- West-Europa een groeien de economische klove zou be staan. De feitelijke ontwikke ling van het handelsverkeer tussen ons land en de Oost- Europese Staten wijst eerder in de tegengestelde richting. De in- en uitvoercijfers verto nen een ontwikkeling ten goe de. Dat de pogingen, om de eco nomische relaties tussen Ne derland en Duitsland zo veel mogelijk te herstellen, niet zonder succes zijn geweest, moge blijken uit de cijfers om trent de handelsbeweging tus sen Nederland en Duitsland gedurende de afgelopen drie jaren. Uitvoer naar Nederland van Duitsland: 1946 56 millloen; 1947 79 millioen; 1948 267 millioen. Uitvoer van Neder land naar Duitsland: 1946 52 millioen; 1947 58 millioen; 1948 160 millioen. De opmerkingen, welke van meer dan één zijde werden gemaakt, dat in de behartiging van de middenstandsbelangen door de overheid een achter stand is ontstaan, kan de mi nister niet zonder meer onder schrijven. De middenstandspo- litiek op lange termijn, zoals die sinds meer dan 10 jaren 'door het ministerie van Eco nomische Zaken wordt gevoerd en die gericht is op de ver heffing van de stand, de ver sterking van de financiële kracht en de bevordering van een doelmatige organisatie van de middenstand, is ononder broken voortgezet. Ter coördinering van het beleid wordt thans gewerkt aan de instelling van een interde partementale commissie voor de middenstandspolitiek, waar door, naar de minister hoopt, een intensivering van het in terdepartementale contact ten aanzien van deze vraagstuk ken zal worden bereikt. De ontevredenheid van enige leden ten aanzien van de tex- tielvoorziening houdt vermoe delijk verband met het tekort aan garens voor de weverijen, alsmede het feit, dat het systeem van prijscalculatie- schema's, dat voor te textiel industrie is toegepast, er on vermijdelijk toe leidt, dat de productie van bepaalde artike len voor de industrie voorde liger is dan die van andere. WOENSDAG. Over Hilversum I wordt van avond uitgevoerd het oratorium „Samson en Dalila" van Saint Saëns, door het Groot Omroep koor, het Radio Philharmonisch orkest en solisten, onder leiding van Albert van Raalte. Vooraf geeft drs. Minco Geerink Bak ker een toelichting op dit werk (H. I 20.05). Om 9 uur 's morgens kan men reeds naar een Beethoven-pro gramma luisteren, dat wordt uitgevoerd door het Weens Philharmonisch Orkest, onder leiding van Felix Weingartner. o.a. de eerste en de achtste symphonie (H. II 9). Hilversum I. 7 en 8 Nieuws; 9.30 Indianapolis Symphonie Orkest: 11.30 Arthur Schnabel, plano; 12.33 Muzikaal Maandblad; 13 Nieuws: 13.15 Orgelconcert: 13.45 Ensemble voor oude muziek; 15 Omroep orkest o.l.v. J. v. Epenhuysen; 16.15 Voor onze Jonge jongens en meisjes; 17.30 Busch strykor- kest; 18 Onze Nederlandse koren en korpsen; 18.30 Ned. Strydkr.; 19 Nieuws; 19.45 Engelse les voor gevorderden: 20 Nieuws: 20.10 Samson cn Dalila, bijbels orato rium in 3 afdelingen van Saint- Saëns, door het Groot Omroepkoor en het Radio Philh. Orkest; 23.— Nieuws; 23.35 L'Orchestre de la Société des Concerts du Conser vatoire Paris o.l.v. Felix Wein gartner. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 9 Beethoven-concert; 10.20 Onze keuken; 11 Populair non stop: 13 Nieuws: 14 Gesproken portretten: 14.15 Jeugdconcert; 15.30 De re genboog; 16.15 Het stond ln de krant: 18 Nieuws: 19.30 Zo zingen wy onze Jeugdllederen; 20 Nieuws; 20.20 Promenade-orkest; 21 Tribu naal der gemeenschap, hoorspel; 21.50 Malnndo en zjjn tang-rumba- orkest; 22.45 In de tuin der poëzie; 23 Nieuws. Brussel-Vlaams (322 m,): 7. 8. 9. 13, 17.05, 19. 22 cn 22.50 Nieuws; 12 Lichte gram.muziek: 14 Itali aanse ensemble's; 17.15 Willi Best gen en zyn ensemble; 19.50 Radio feuilleton; 21 Actualiteiten. Brussel-Frans (484 m.): 7, 8, 13, 19.45, 22 en 22.55 Nieuws; 13.15 Ca- sinoprogr.; 14.15 Werken van Schu bert cn Beethoven; 17.10 Gevar. gram.muziek: 20.25 j. Radiojubi leum van Théo Flelschman; 21.15 Operettemuziek. Engeland-Home Service (343 m.) 9. 14. 19. 22 en 24 Nieuws; 13.30 Arbeidersorkest; 19,20 Brahms; 20 Gevar. progr.; 21 BBC Northern Orkest. Engeland-Light Program (1500 en 262 m.): 10. 20. 23 en 0.56 Nieuws; 13.30 BBC Theater-orkest; 15 Voor de vrouw: 17.55 BBC Schots or kest; 21 Hoorspel; 24 Voordracht. ZON EN MAAN. 9 Maart Zon: Op 7.09 onder 18.33 Maan: Op 11.07 onder 4.35 Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water U.+NAP U.4-NAP 8.18 1.26 8.40 1.47 8.58 1.66 9.18 1.10 20.57 1.19 21.23 1.41 21.40 1.57 21.59 0.98 Laag Water u.—NAP u.—NAP 1.44 1.35 2.08 1.52 2.40 1.08 2.51 1.26 14.23 1.41 14.47 1.60 15.21 1.76 15.21 1.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3