T De handboogschutterij „Willem Teil" De beste auto staat op stal c In Duitstand leven nog 103.000 joden Militaire dienstplicht in Tsjecho Slowakije. Zeeuwse Almanak Amerikaanse wijsheid faalde in Den Haag ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 MAART 1949 Preston Tucker: genie of oplichter? Amerika in opschudding (Van onze correspondent). New York, Maart Aan hot eind van deze week zal Pres ton Tucker, ontwerper van de „best doordachte auto ter wereld" voor een gerechtshof te Chicago moeten verschij nen om te bewijzen, dat hy niet failliet verklaard moet worden, geen oplichting heeft gepleegd en binnen afzien bare tjjd zjjn vermaarde anto aan de lopend© band zal kun nen produceren. En terwijl duizenden aandeelhouders van de Tucker Corporation zich er mee vergenoegen (voorzover het woord genoogen er by hen nog aan te pas komt) de verslagen van de zitting In de avondbladen te lezen, aan gezien z(j him belegging al lang hebben afgeschreven, dra gen postbeambten drie keer per dag zware zakken met fan-mail binnen in het hoofdkantoor van de verlaten Tuc ker fabriek aan de Cicero Avenue in Chicago, waaruit blijkt, dat een groot deel van het (niet-aandeelhoudend) publiek In Trucker gelooft als ware hij èen verguisde profeet. Hun brieven bevatten dollar-biljetten. lapjes van 1 tot 50 dol lar en aanmoedigingen om de strijd vooral niet op te geven. aan de man te Preston Tucker is een boe renzoon, thans 48 jaar oud, die op zijn 6e jaar door een Eu ck van die dagen werd aan gereden. Terwijl leder ander kind hierdoor een heilige af keer van alles, dat met auto mobielen te maken had, zou hebben gekregen, had deze ge beurtenis op Preston een mag netische uitwerking. Op zijn 13e jaar werd hy loopjongen bij de Cadillac-fabriek, kwam bij, de motorpolitie op zijn 17e jaar (waarbij hy alleen twee gewapende bandieten voor zijn rekening nam) en was inrij- der voor S'udebaker op zijn 23e jaar, 3.00 per dag. Het was een gevaarlijk en weinig lucratief baantje, en de eerste daad van zijn vrouw na hun huwelijk was hem aan te sporen een veiliger bestaan tegen een hogere inkomste te beginnen. Een tijd lang werkte hij in een bierbrouwe rij, maar zijn hart dreef hem •terug naar het automobielbe drijf. Hij kon er zich naar hartelust aan wijden toen Harry Miller, een beroemd ontwerper van raceauto's, hem uitnodigde gezamenlijk de technische problemen van de baby-racewagens, d'e in dit land met grote regelmaat op auto-renbanen uitkomen, op te lossen. Tot Miller's dood in 1942 bleef de band tussen hen bestaan en ln 14 van de 16 grote wedstrijden waaraan hun modellen deelnamen ver overden zij de eerste prijs. EEN GENIAAL PLAN Gedurende die tyd rijpte in Tucker's bre:n 'n geniaal plan: hy wilde de best doordachte auto, die nog ooit gebouwd was aan de man brengen voor een prijs, die aanzienlijk bene den die van de standaard mo dellen lag. „Het bloed van de renbaan heeft niet tevergeefs gevloeid: het heeft de Tucker- duto helpen ontstaan", is een van Tuckers geliefkoosde uit latingen. In 1946 zette hij zijn grote actie op touw. Hy woon de toen in Indianopolis en dankte zijn faam voornamelijk aan zijn constructiewerk aan renwagens. Maar zijn konink lijke woning plus zwembad dankte hij aan zijn ..bijnaam": hoofdvertegenwoordiger in het district voor de Packard. En dat Tucker een goede verkoper was, daaraan twijfelde nie mand. Zelfs in de depressie jaren was hij er in geslaagd zijn auto's brengen. Preston Tucker, in 1946 een man in bonis, kon derhalve met grote zwier optreden toen hij de verlaten oorlogsproduc tie-werkplaats van Dodge in Chicago van de regering wil de huren voor zyn nieuwe on derneming. Andere autofabrie- ken waren evenzeer in dit pand geïnteresseerd. maar noopten de rentevoet van het complex, waarvan de waarde werd geschat oi* 171 mil- lioen aanzienlijk naar bene„ den te krijgen. Tucker, die met dollarbiljetten smeet, maakte geen bezwaar tegen de huurprijs en kreeg het der halve. De volgende stap was het publiek kond doen van de grote weldaad, die eerlang de Amerikaanse autobezitters te beurt zou vallen de Tucker au1 o „The Car of The Future' Het kon onmogelijk worden volgehouden, dat Preston Tuc ker in de phase van zijn on derneming met veel tact, of zelfs omzichtighe'd optrad. Hij plaatste advertenties in de bladen, waarin htj zijn con currenten uitschold voor idio ten en alle andere termen, waarin men collega's nog juist straffeloos kan uitfoeteren. Zij kenden hun vak niet, liet Tucker in vette letters adver teren; zii onthielden het pu- bl'ek datgene, waar iedere Amerikaan recht op had. producenten uit Detroit de koppen bijeenstaken om te trachten deze nieuwlichter zo veel mogelijk te nekken. Men realiseerde zich, dat indien Tucker's plannen inderdaad verwezenlijkt zouden kunnen worden, het autobedrijf voor zware concurrentie gesteld zou worden. Tucker gebruikte de radio om de stryd tegen deze concurrenten uit te vech ten. Iedere Zondagmiddag gaf hij een half uur muziek, een wedstrijd (met een Tucker auto als inzet) en een persoon lijke toespraak tot het publiek. Hij beloofde, zoals wij zouden zeggen. Hólland en Brabant. En zelfs nu (terwijl nog geen der prijswinnaars een Tucker- auto van nabij heeft gezien) zijn er nog tallozen die hem geloven. Kenmerkend voor zijp optre den is zijn antwoord aan de Regeringscommissie, die hem kort voor de beslissing om trent het huurcontract van de voormalige Dodge-fabriek was gevallen, ontbood tene'nde te onderzoeken of de Tucker- organisatie inderdaad over de nodige voorraden ijzererts be schikte, die voor de autopro ductie vereist zijn. „Mijne Heren", was het on- voorwaarlijke antwoord van Tucker „ik heb de beschikking over 50 schepen die wij kun nen laten ombouwen om ijzer erts te vervoeren". Dit ant woord imponeerde de heren zodan'g, dat men niet alleen geen verdere vragen stelde, maar nimmer een onderzoek naar de vijftig schepen instel de. Had men dit gedaan, dan was het resultaat geweest, dat men er niet één gevonden- zou hebben. TWAALF AUTO'S Tucker wiens salaris ge schat wordt op 55.000 dollar per jaar benevens een onkos ten vergoeding van 10 dollar per dag is 'n enthousiast sportvl eger. Niet lahg gele den vloog hij een paar hon derd mijl naar een stad in de staat New York om er per soonlek een technicus een contract te gaan aanb eden. By zyn terugkeer werd hem gevraagd, wanneer de man in dienst zou komen. „O nee, zei Tucker, „ik ben niet naar hem toe geweest. Maar toen ik op het vliegveld kwam vertelde men mij, dat er een motoren fabriek te koop \*ns. Die heb ik gekocht voor 1.800.000 dol lar. Preston Tucker is een man, die verzot is op dramatische ontknopingen. Toen hy enige maanden geleden voor het ge recht gedaagd werd, kwamen hy en zyn getuigen aanryden in 12 van de 49 met de hand gemaakte Tucker auto's, die tot dusver bestaan. Tot twee keer toe heeft hy twee maanden uitstel gekregen om te trachten nieuwe midde len te vinden om zyn bedrijf voort te zetten. Tenslotte, I geen van de aandeelhouders is er by gebaat dat Tucker een aantal jaren moet zitten"; als er van het bedrijf nog wat te brengen is, hebben zy al thans nog een kans iets van hun» geld terug te krijgen. De laatste weken is Tucker er opnieuw in zijn vl'egtuig op uitgetrokken om te trachten nieuwe financiers te vinden. Tot dusver echter zonder re- sultaat. Natuuriyk azen de concurrenten er op tegen een zacht prijsje en zonder Tucker de plannen en ont werpen van de nieuwe maat schappij to kunnen kopen. De aandeelhouders zou dit zelfs welkom zyn. Maar Preston Tucker, aangemoedigd door de brieven van het publiek, heeft de stryd nog niet opge geven. (Nadruk verboden) Er is geen Joodse jeugd meer. Binnen enkele weken zal de eerste Israëlische consul zijn werkzaamheden beginnen in de Britse zóne van Duitsland. De tweede voorzitter van het Centrale Comité van Be- vryde Joden ln do Britse zóne heeft enkele mededelingen gedaan over de huidige positie der Joden van Duitsland. Op het ogenblik leven er in Duitsland 103.000 Joden, aldus de gegevens van liet Centrale Comité voor Bevrijde Joden, ongeveer 75.000 in ba rakken en 28.000 in de Joodse gemeenten van de vier bezet tingszones. In 100 Duitse steden zyn Joodse gemeenten geregi streerd. De Joodse gemeente in Beriy'n telt 8.000 leden. De volle omgang van de tragedie van de Joden in I Duitsland kan niet in^enkele dien weer naar Israël kunnen emigreren. In de jaren 1946 en 19-17 mochten ongeveer 7000 Joden met behulp van de Operation Grand National uit Duitsland naar Palestina ver trekken. Bergen-Belsen is aangewe zen als Translt-Camp voor de emigranten. Het eerste trapa- port, dat nog deze maand zal vertrekken, omvat waarschijn- lyk 1000 personèn. Verdere transporten zullen geregeld volgen. Wollheim noemt een aantal motieven voor deze woorden gepeild worden. In emigratie. Onder andere voe- 1933 leefden ln Duitsland len de Joden zich ln Du'ts- 600.000 Joden. Bij het begin land onwennig en innerlijk van de oorlog was dit aantal vreemd. Zy staan nog altijd tot de helft teruggelopen. Van sceptisch tegenover de gewij de 28.000 Joden, die zich thans ««.n- in Duitse steden bevinden, zijn er ongeveer 18.000, die vroeger de Duitse nationali teit nadden. Volgens de opgave van het Centraal Comité zyn h:ervan ongeveer 4500 afkomstig uit Duitse concentratiekampen in het Oosten van Duitsland. De Joodse gemeenten zyn er niet meer toe gekomen om eigen scholen te. stichten, omdat er in Duitsland vrijwel geen Joodse jeugd meer bestaat. De gemiddelde leeftyd in de Joodse gemeente te Hamburg varieert van 55 tot 60 jaar. Nu Israël door Engeland de_ facto's is erkend, zullen do Jo- De regering van Tsjecho-Slowa- k(je heeft by. het parlement een nieuw wetsvoorstel ingediend tot Invoering van de dienstplicht. Volgens dtt wetsvoorstel is elke Tsjecho-Slowaakse burger, onver schillig van welk geslacht, die phy- siek geschikt wordt bevonden, dienstplichtig en wel van 1 Januari af van het jaar waarin hij. re spectievelijk zij. de leeftijd van 17 jaar bereikt. De dienstplicht duurt tot 60-JarIge leeftijd. In vredestijd is iedere mannelijks staatsburger die 20 jaar geworden is. verplicht op te komen. Als zich in geval van nood niet voldoende vrouwen vrijwillig bij dc militaire dienst hebben gemeld, kan de regering bü de wet ook vrouwen oproepen. De eerste oproep duurt twee jaar. Bovendien zijn herhalingsoefenin gen van een totale duur van vijf maanden geprojecteerd. In de aan- vuUingsrcserve worden personen op eigen verzoek of op grond van een ambtelijke wijziging opgenomen. De nieuwe dienstplichtwet zal op 1 October 1949 ln werking treden. Tot nu toe werden onderofficie ren uit het kader van de oudge dienden gekozen. Thans worden tot het onderofficierskorps slechts militairen toegelaten, di^ zich ge durende hun diensttijd bijzonder hebben onderscheiden of een spe ciale opleidingsschool hebben doorlopen. Me* het hoofd tussen een zigde politieke houding van de draaiWpur Duitsers, temeer omdat zy araaiaeur. ondervinden hoe de politieke In het sport ;*>nJsenbad te zuivering mislukt, hoe zich Haarlem kwam een 5-jarig bepaalde kringen nog altyd jongetje met zijn hoofd tus- als anti-semiet gedragen sen een draaideur beklemd te 'en hun moeilijkheden in de zitten. Het knaapje werd naar weg worden gelegd om aan het het ziekenhuis gebracht, waar economische leven deel te het aan een schedelbasisirao- nemen. tuur overleden is. KINDERVERJAARDAG. Ach, wekenlang had mijn jongste dochter, die Zondag vier geworden is, al gezegd: Als ik jarig benEn we hadden haar dan ook gouden betgen beloofd, zodat het geen won der was, dat ze in spanning ge raakte. En naar onze grote mensen-begrippen was het voor de kleine blaag een schone dag. Er was een kleine plastic-auto en er was een wollig speelgoed hondje en er was een pop, die slapen kon en er waren pren tenboeken en kleurkrijtjes en er was kauwgom en een for nuisje en natuurlijk was er ook snoepgoed. En alle vriendinne tjes van de kersverse vierjarige en alle echte en onechte tantes rukten aan en mijn vrouw strooide kioistig met koffie' en koekjes en we bliezen mijn veertiendaagse tabaksrantsoen vrolijk de lucht in en het kind kon alsmaar nieuwe cadeautjes incasseren. En dan werd ze ge knuffeld en op schoot genomen en.juist als ze dan met een van haar nieuwe schatten wou gaan spelen, had natuurlijk een vriendinnetje dat stukje speel goed in haar knuistjes, of kwam er weer een nieuwe tante aan... Tot vijf uur ging alles goed. Maar toen zeien wij, grote men- ten, plotseling tegen elkaar: Waar zit onze Eef toch? We vonden de jarige in een «til hoekje. Met dikke tranen op haar rode wangen. Met schoudert, die zachtjes schok ten van verdriet. Maar wat hebben we daar nou? vroeg haar moeder. Toen braken de waterlanders los en het stemmetje, dat mijn vrouw en ik vier jaar geleden als altereer sten op de wereld voor de allereerste keer hoor den, snikte: Moet ik nou nog langer ■Jarig zijn, Mammief BELOFTEN En inderdaad, de Tucker- auto beloofde een aantal ver beteringen, die zeer zeker re- volutionnair waren. De minste van de verbeteringen was nog het verplaatsen van de motor naar het bagagerek en omge keerd, of de periscoop op het dak, waardoor jnen van de achterbank van de gesloten wagen een volmaakt uitzicht naar alle kanten kon krygen. Maar wat inderdaad van groot belang was; de nieuwe de chauffeur, by een aanrij ding, niet langer gevaar liep het stuur tegen zyn maag ge duwd te krijgen, terwijl de man naast hem onmogéiyk met zyn hoofd tegen het windscherm zou kunnen botsen. In die geest waren er tal van essentiële verbeteringen. En het was al leszins verklaarbaar, dat in een paar weken tyd voor 15 millioen dollar aan aandelen van de nieuwe maatschappy door het publiek werden ge kocht, terwijl nog andere mil- Hoenen bedragen ter beschik- k'ng van Tucker werden ge steld. DE CONCURRENTEN Daartegenover stond natuur lijk, dat de gezamenlijke auto- „Vrlj-Nederland"-affaire* Het Arnhemse bijzonder gerechts hof heeft Vrijdag vrijwel de gehe le dag besteed aan de behandeling van de zaak tegen de vroegere il legale werkers de gebroeders Loh- man uit Haarlem, die ervan wor den beschuldigd ertoe te hebben bijgedragen, dat ln November 1943 eesi groot aantal verspreiders en medewerkers van het illegale blad „Vry Nederland" werden gearres teerd. Achttien hunner kwamen in concentratiekampen om en tien tallen moesten lange of korte tyd in gevangenschap doorbrengen. Toen de vader der beide ver dachten werd gearresteerd viel de Haarlemse politie de l(jst in han den van verspreiders en lezers van „Vry Nederland". Rechercheur Willenden behandelde deze zaak en hy beloofde iets voor de vader te zullen doen als de zoons hem hielpen de topleiding van „Vry Nederland" in handen te krijgen. De zoons werden daarna ln vrij heid gesteld. De vader kwam la ter in het concentratiekamp om het leven. De procureur-fiscaal mr. Hu__. wees in zyn requisitoir tegen Jan op de zeer ernstige gevolgen van deze zaak. De ere-raad der illegaliteit vraagt ln haar uitvoerig rapport begrip voor de moeilijke positie van deze verdachte hetgeen volgens mr'. Huber Inhoudt, dat ook de ere-raad alle beschuldigin gen Juist acht. Verdachte heeft, hoewel niet bewust, laakbare fei ten gepleegd. Hy heeft zijn vader willen beschermen. Mr. Huber zou een onvoorwaardeiyke straf heb ben geëist, ware het niet, dat er geen sprake ls van kwade Inten tie. De eis luidde één jaar voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftyd van drie jaren. De zaak tegen Tom L. werd we gens het ver gevorderde uur ver daagd tot a.s. Dinsdag. Bestaat straks 100 jaar. Baron Collot D' Escury is beschermheer- De Slameese politie heeft drie vroegere ministers en een vroe ger parlementslid doodgeschoten „toen zy trachtten te ontsnappen" aldus werd te Bangkok bekend ge maakt. Het was op 31 Augustus 1849, dat te Kloosterzande, ge meente Hontenisse. "werd opge richt de handboogsocieteit .Willem Teil", zulks onder voorzitterschap van de heer F. A. Kegelaer. Aanvankeiyk traden 28 leden toe, waarvan 26 hun handteke ning op het reglement plaat sten en waarbij verder wordt vermeld, dat Adriaan van Sik kelerus en Ludovicus Willems verklaarden niet te kunnen schryven. Als eerste secretaris, „The saurier van den Koning'' te kent hy. trad op de heer A. J. van Waterschoot toenmaals gemeente-secretaris van Hon tenisse. FEEST! „Willem Teil" bestaat dus dit jaar honderd jaar en naar aanleiding van dit feit is in de vergadering van dc sociëteit eenstemmig besloten, om op Zaterdag 27 Augustus a.s. dit honderdjarig jubileum luister- ryk te vieren. Naar aanleiding van dit ju bileum hadden wy een onder houd met de heer P. F. Voet, reeds 42 jaar lid van „Tgillem Teil", waarvan de laatste 27 jaar secretaris. Ah bladerende in de notulen bleek, dat zelfs Koning Willem m, zich toen- dertyd voor de handboogsport interesseerde, daar Z. M. in 1851 het opper-beschermheer- schap van „Willem Teil" aanvaardde. Het beschermheerschap van „Willem Teil' is steeds uitge oefend door de rentmeester van het kroondomein en ook thans is de tegenwoordige rentmeester-, de bekende heer baron Collot D'Escury, be schermheer sinds 1931, als op- volger van wyien zyn vader, welke laatste weer zyn vader opvolgde, die in 1868 bescherm heer werd. BLOEIENDE VERENIGING?, De handboogsport is in Zw. Vlaanderen steeds zeer' popu lair geweest, waardoor „Willem Tell,r een bloeiende vereniging was. In 1850 was het ledenaan tal reeds 50, waarom het be stuur toen besloot, dit aantal als maximum te stellen, daar de schietingen anders te veel tyd zouden vergen. Door de oorlogsjaren is de belangstel ling voor deze sport heel wat minder geworden en speciaal de jongere generatie blykt weinig interesse te hebben. Het is daardoor dat „Willem Teil" thans nog slechts 14 le# den telt, waarvan de meesten rees tientallen jaren lid zyn. Zo is de tegenwoordige voorzit ter, de heer Jos Buisroggev. Jole, 80 jaar. DE SCHIFTINGEN. Er wordt échter nog regel matig aan schietingen deelge nomen, want ieder jaar wor den in Kloosterzande en omge ving een 10-tal schietingen ge organiseerd, waaraan dan door de leden van de verschillende sociteiten wordt deelgenomen. 1 Ieder jaar in September is er de Koningschleting. De waardigheid van Koning wordt hem toegekend, die op de daar toe bestemde dag het koning schot heeft gedaan. Hy zal de ze waardigheid blyven behou den, totdat door een ander lid het koningschot is gedaan. De schutterskoning wordt meteen bestuurslid en volgt onmiddel lijk op de beschermheer en hoofdman. By afwezigheid van laatstgenoemde treedt hy op als voorzitter in de vergadering en geniet daarby gelijke rech ten. KEIZER. Hy die driemaal achtereen koning is, wordt tod: keizer ge kozen, een titel die hy bljjft behouden. De titel van keizer blykt heel zeldzaam te zijn, want in de geschiedenis van „Willem Teil" komen slechts drie kei zers voor, waarvan er 2 nog ln leven zyn, nl. de heer Julius Cornelis Petrus Verveecken. ge boren in 1885 en nog een trouw lid, die in 1936 keizer werd en de thans 71-jarige heer Petrus Augustins Stallaert, die in 1941 tot keizer werd gekozen. De heer Voet, die reeds van 1907 lid is, vertelde ons lachend, dat hy het zelfs nooit tot ko ning had kunnen brengen. Doch dat is geen enkel be zwaar, men beoefent de hand boogsport uit llefhebbery en New Yórks dagbladdirecteur in het nauw. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Februari. De heer William H. Wise, Euro pees directeur van de „New York Herald Tribune", een der beste dagbladen van de Verenigde Staten, maakt op het ogenblik een reis door Nederland om hier zaken te doen. Hij doet dat zo op zyn eigen manier. Af en toe pleegt det Europese editie met een extra-nummer uit te komen, gewijd' aan een actueel onderwerp der Europese politiek, dat soms maanden van voorbereiding kost Zo is er op het ogenblik een Indonesië-nummer in de maak. Het zakelijke doel is natuurlijk: advertenties. Vandaar, dat de heer Wise zich laat vergezellen door een redacteur en twee acquisiteurs. Hijzelf zoekt contact met directeuren van grote bedrijven, zijn redacteur houdt vraaggesprekken en zijn acquisiteurs moeten zorgen voor advertentie-contracten. van grote bedrijven. Het doel van dit genootschap is nog niet erg duidelijk en de nood zaak van de oprichting nog minder gezien het feit, dat er sinds lang ccn vereniging van voorlichters bestaat, die zeer actief is maar hoe het zij, de heer Wise trad dan op als gast van deze instelling voor een gezelschap van lei ders van grote bedrijven, voorlichters en journalisten. Hij sprak over de pers in Amerika en vertelde, dat die zo voortreffelijk is. Er ver schijnen 1800 dagbladen in de Verenigde Staten en er is ab solute vrijheid van menings uiting. Dat was niets nieuws voor zijn gehoor, dat lichtelijk teleurgesteld was. By de dis cussie na de pauze werd de heer Wise echter danig in de hoek gedreven. Behalve dit alles houdt de heer Wise ook lezingen om overeenkomstig zijn naam Amerikaanse wijsheid in Ne derland te spuien. Over Ame rika, zijn politiek, zijn kranten i en ook over Indonesië waarop hy zo zijn eigen (Amerikaan se) kyk heeft. Hoe die kijk is weten wij nu zo langzamer hand wel. Dezer dagen, hield hij een-lezing in de 700-jarige Rolzaal in Den Haag op uit nodiging van het Genootschap voor Openbaar Contact, een zeer exclusieve vereniging met maar veertien leden, on der voorzitterschap van de heer Hans Hermans, secretaris van de minister-president, maar verder uitsluitend be staande uit voorlichtingschefs voor de onderlinge gezellig heid. Geheelonthouders treft men onder de schutters niet aan, wat echter geenszins wil zeggen, dat men zich aan drank tebuiten gaat. Daarop staat nl. boete, evenals op on- betameiyk gedrag. Het zal in Augustus a.s. feest zijn in Kloosterzande, er zullen schutters komen uit ge heel Zw. Vlaanderen en uit het Goese land. Er zal een offi ciële ontvangst zyn op het ge meentehuls, er zal muziek zyn, een feestschieüng met fraaie prijzen en.een feestmaal- tyd Men wèet in Kloosterzande wat feestvieren is. FEUILI ETON 70 Maar de kapitein was in werkelijkheid toch veel zieker dam hij vermoedde. Hij had, te gen het uitdrukkelijk advies van dr. Kruger in, zijn bed verlaten en Beate was er niet in geslaagd hem te weerhou den. Het opstaan was hem slecht bekoihen. 's Avonds liep zijn temperatuur op en be reikte een bedenkelijke hoogte. Beate stuurde de oude Peter verschrikt naar de dokter, die onmiddellijk meeging. Hij on derzocht de patiënt nogmaals en trok een bedenkelijk ge zicht. Physiek scheen de oude heer niet tegen de hardnekki ge ziekte opgewassen. Hij had hoge koorts en was zeer on rustig. „Ik moet morgen met Beate naar de hoofdstad'., fluisterde Mengelberg. „Ik heb t haar beloofd". „Geduld, kapitein", suste de medicus, „we zullen zien". Bui ten de ziekenkamer nam hy Beate apart. „Er is natuurlijk geen sprake van, dat uw oom morgen op reis zou kunnen gaan, juf frouw Beate", zei hy ernstig. .Dat begrijp ik, dokter". „Ik zal u voor vannacht m"n zuster sturen om op te pas sen. U bent de gehele dag al op de been geweest". „Dat is niet nodig...." Dr. Kruger legde haar met een gebaar het zwygert op. Beate's tenger figuurtje en haar bleek gelaat vormden voor hem voldoende bewijs, dat zij zelf niet in staat was om de verpleging van een ernstige zieke op zich te nemen." „Mijn zuster komt daar valt verder niet over te pra ten, juffrouw Beate. Laat Lie segang dit recept nog even in de apotheek laten klaar ma ken. Wanneer er zich compli caties mochten voordoen, stuurt u Peter dan direct naar my toe. Morgenvroeg ben ik weer hier. Goeden avond". Aan zyn woorden, zowel als aan zyn handdruk bemerkte Beate, dat de toestand van haar oom ernstig was. Het werd haar bang om het hart Laura Kruger verscheen met een handkoffertje en in een kwasi opgewekte stemming, zo als een verpleegster, die reeds aan menig ziek- en sterfbed heeft gezeten, die ten toon spreidt. IN HET NAUW. „Ik heb pas een boek ge lezen," zo zei een der aanwe zigen, „geschreven door een groep Amerikaanse journalis ten, die daarin vertellen hoe men eigenlijk een goede krant zou moeten maken. Moet ik daaruit afleiden, dat de pers in Amerika toqh niet zo erg goed is?" „Is dat nog een vraag?" riposteerde de heer Wise, die er verder maar liever niet op inging. „In de afgelopen jaren," al dus een ander, „zyn talrijke Amerikaanse journalisten in Indonesië aan het werk ge weest. Nu wordt er verteld, dat verscheidene hunner niet schreven wat zü met hun eigen ogen zagen, maar wat de uitgevers van hun bladen wensten dat zjj schreven. Is dat juist? En is dat dan nog vrijheid van meningsuiting?" „Dat euvel heeft zich vroe ger veel voorgedaan, maar het wordt minder." zei hy. Hij ontkende het verschynsel niet. Zo werd zijn betoog door de vragen der toehoorders by stukjes en beetjes er wer den verscheidene scherpe op merkingen gemaakt afge broken tot er niet veel meer van over was. Tenslotte deed de voorzitter helemaal de dicht Hu vertelde: ..Toen ik onlangs in Washing ton was ging ik met een vnend mee. die een nieuw pak wilde kopen. Welke kleur? yïPe£ de winkelier. Blauw, ze« hy. Doe -het blauwe licht aan. zei de winkelier tegen da longste bediende. Welnu, hit kreeg een blauw pak. zelfs blauwer dan blauw! Ik ge loof, zei hij. „dat wij uw be toog m dit blauwe licht moe ten zien. Wy geloven, dat de heer ,dezaal verlaten heeft met de indruk, dat het niet eenvoudig is de Nederlanders Amerikaanse wijsheid bij te brengen, zélfs als men.... Wise heet. (Wordt vervolgd) d»VuuSiï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5