NIEUWS UIT ZEELAND Een redelijke reserve is thans aanwezig Enorme pakhuisbrand in Amsterdam. Slechte woningtoestanden te Dreischor ZUID-BEVELAND Walcheren. Schilderijen van de Prinses naar Zeeland. I^rgcnda BEGROTING 1949 VLISSINGEN Uitbreiding kleuteronderwijs. Aankoop nieuwe brandspuit. Uitbreiding vismijn. B. oti W. van VliHsingen hebben do aanbieding va» de ge meentebegroting 1949 aangegrepen om een brief aan de raad to richten, waarin z.y een overzicht geven van de be grotingspositie der gemeente. Zy wijzen er op, dat thans van een sluitende begroting gesproken kan worden dank zji de wet noodvoorziening ge- meentefimuiciën. Berekend wat Vlissin- gen ingevolge de voorschrif ten van deze wet' krjjgt, kwa men Burgemeester en Weth. tot de conclusie, dat de bij zondere uitkering ad f 530.000 niet toereikend zou zijn om bepaalde bedragen, die als algemene reserve be doeld zijn ook als zodanig te handhaven. Zij vroegen de medewerking van Ged. Staten om een hoge re uitkering te verkrijgen en thans is de uitkering inderdaad met 50.000 verhoogd. Daar door zal de begroting 1949 ccn reserve bevatten, die op 173.000 gesteld kan worden. Voor het jaar 1948 is een extra-uitkering van 10% verkregen op de algemene en de bijzondere uitkering, waardoor f 80.000 meer in de gemeentekas komt. Indien het zou gelukken de gemeentebegroting 1948 die binnenkort gewqzlgd zal wor den sluitend te maken zonder deze 10% te verbrui ken. dan zal dus de totale reserve voor 1949 stijgen tot 259.000. WAT NOG KOMT De begroting 1949 nader be schouwend. wijzen B. en W. er op, dat deze sluitend is gekre gen door de zeer conjunctuur gevoelige post ondernemings- belasting 25.000 hoger te ramen en dat er voor onvoor zien slechts f 30.000 is ge raamd. terwijl nu al bekend is, dat verscheidene uitgaven nog op de begroting gebracht moeten worden. B. en W. hebben Jiicr op het oog de hogere premie voor vrijwillig verzekerden, de kleuterschool in het Haven dorp, de Industrie- en Huis houdschool, het ten laste der gemeente blijvende deel der kosten van woningverbterlng en -splitsing cn het nadelig slot op de exploitatie der aan de gemeente behorende z.g. Oostenrijkse woningen. Voorts is goblcken dat sommige u t_ gaafposten op de begroting enigszins hoger geraamd moe ten worden o.a. de subsidie voor kinderuitzending naar vacantie kolonies en enkele posten van de dienst van ge meentewerken. Een en ander zal bij nota van wjjzlging ge schieden. B. en W. zullen trachten hiervoor de nodige dekking te vinden. Zo zal het op de begroting voor het Gasthuis geraamde bedrag ad 6.000 wegens exploitatie van de inrichting voor verpleging van ouden van dagen „Der Bocde" afgevoerd kunnen Wor den, daar te dezer zake in '49 nog geen kosten ten laste der gemeente komen. NIEUWE OBJECTEN Afgezien van het voren staande vragen enige nieu we objecten de aandacht. B. en W. denken hierbij aan de stichting ener open- baro kleuterschool In het nieuwe stadsdeel, de nood zakelijke verhoging der subsidie voor do bijzondere kleuterscholen, de aanschaf fing van een nieuwe brand spuit hot geven van huis houdelijke voorlichting, herstel en uitbreiding van do vismijn waarvoor intus sen reeds een belangrijk h»*- drag gereserveerd is, cn de daarbjj aansluitende verbe tering van do aceommadatie voor do vissersschepen. On der het oog zal moeten worden gezien of hiervoor de nodige middelen kunnen worden gevonden. EEN WAARSCHUWING B. en W. wijzen dan op de conlunctuurgevoeligheid van bepaalde*» inkomsten op 't tijde ljjke karakter van de nood. voorziening gemeentefin.anciëa en op het nog niet tot rust gekomen ©ril8" en loonpeil. B. en W. bliiven huiverig voor maatregelen, die een blijvende last op de begrjting leggen. Wat de dekking van de oude tekorten betreft, delen B. en W. mede. dat een bedrag ad f 200.000 van het Rijk ter bcschikk'ng is gekomen voor versnelde af loss'ng en dat thans dus het aflossingsplan verlicht kan worden. Scheeovaartberichten Vllssingen aangekomen: 4 Maart Wiebe v. Gent. stellmfeviissingen vertrokken: 4 Maart, lucht. Mee n. Londen: Capella maar voor jong cnMon: Wlege n. Rostock; Oranjefilm van Newcastle, tot Koningin. p°.r ju..; te ontbieden, -erdijk v. Rot- D. P. CORNELISSL, v Hnra- Korte Delft 30 Tel. 3006 MIDDELBURG SCHUTTERSHOF Middelburg Zondagavond dansen van 812 uur. Na afloop bus Vllssingen. DE DIRECTIE. rdam: sluis; jRot- 0# Ing) 1 neld AN !el- teh ia- B. en W. vestigen er de aan dacht op, dat de gevolgen van de nieuwe salarisverordening in de begroting tot uiting ko men en dat de koste.x van openbare werken in stijgende lijn zijn door duurdere mate rialen en uitbreiding van plantsoenen, stratennet enz. DE WERKSTERS Dc kosten van het schoon houden der scholen zullen stij gen door de uitbreiding van net aantal scholen. Voorts hebben B. en W. besloten en kele mlnder-valide arbeiders van gemeentewerken bij dit schoonhouden in te Zitten, ook al omdat de eisen der werkvrouwen naar het oordeel van B. en W. te ver gingen. De kosten voor het lager onderwijs en de andere onder wijsinrichtingen vertonen even eens een stijging. Voor het Middelbaar Tech nisch Onderwijs stijgt de sub sidie met de helft van het bedrag, dat voor 1943 was geraamd. Ook de subsidie's voor Gasthuis, Burger Weeshuis en Maatschappelijk Hulpbetoon rijn in de stijgende lijn. Een voordeel is, dat de ge meentelijke bijdrage voor de verbetering van de haven met 25.000 is verminderd. Tenslotte nog de opmerking dat onder de uitgetrokken be dragen onder de hoofdstukken van de kapitaaldienst geen uitgaven voor uitvoering van nieuwe werken voorkomen. Ontstaan door explosie van vat met films. Een enorme brand heeft Za terdagmorgen op het Prinsen eiland bij de Haarlemmerstraat in Amstez-dam vier pakhuizen in de as gelegd. De brand ont stond in de meubelfabriek van de firma Zoetmulder en Zoon, waarvan een gedeelte ver huurd was aan een Brabander uit Beek en Donk. die in films handelde. Waarschijnlijk is een vat met cellulosefilms tot ont ploffing gekomen. Later, juist nadat de brandweer was gearri veerd, vloog nogmaals een vat uit elkaar, dat met sissend ge weld van de tweede étage door een der luiken op straat te recht kwam. Men zag daarbij een horizontale steekvlam van naar schatting 30 meter lengte naar voren spuiten, welke de gehele omgeving in een felle gloed zette. De brandweer, die met groot matei*ieel uitgerukt was, kon niet vooi-komen, dat vier pak huizen vrijwel geheel uit brandden. In twee van deze pakhuizen bevonden zich ge neesmiddelen en chemicaliën van de Amsterdamse Kininefa- briek. Deze gingen geheel ver- loren. De schade wordt alleen hiervoor reeds op minstens 000.000 geraamd. De genees middelen zijn echter te ver vangen. zodat geen gevaar voor stagnatie in de voorziening van medicamenten bestaat. Geruime tijd heeft men in het onzekere verkeerd omtrent het lot van een der heren Zoetmulder, die kort voor de brand nog in het pakhuis was gezien. Men vreesde dat hij in de vlammen was omgekomen, maar later bleek, dat hij met zijn broers, de heer Zoetmulder Sr. hun vader was gaan waarschuwen. De firma was slechts laag verzekerd. Van een fouragehandel ging in een der pakhuizen" voor ongeveer 25.000 mais en gerst verloren. De brandweer had aanvanke lijk veel moeite, aangezien de enorme hitte het haar onmoge lijk maakte de vuurhaard te naderen. 60 ongeschikte huizen. Burgemeester A. H. Vermeu len van Dreischor heeft vorige week in de gemeenteraad een Nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij in het bijzonder aan dacht vroeg voor de ongunstige woningtoestand te Dreischor. Sport SCHAKEN Grote overwinning van Middelburg op Maastricht. Het eerste tiental van Mid delburg heeft Zondag in ind_ hoven ten klinkende IVi-'&Vi overwinning behaald op Maastricht en zich daarmee veilig gesteld voor het spe len van degradatie-wedst rij den. Thans zal Maastricht de stryd moeten aanbinden tegen de candidaten voor een plaats in de hoofdklasse Zuid. t.w. Het Anker. Eindhoven ÏI en Temeuzen of Goes. De gedetailleerde uitslag was: L. Lemmers-K. Maartcnse 0-1; J. van Beurden-H. Stroobnud 1-0; J. Huysson-P. D. de Zeeuw -L. Nicolaas-M. C. Verburg 0-1; H. v. Kcrkotrle- J. Scheltens 0-1; J. Eymael- P. M. de Kleyn 0-1; H. Puts- appel-J. Sinke 1-0; H. Puts- H. J. Kraak 0-1: R. Kleynen- J. C. Woudstra 0-1. MOTORSPORT Knobelrit door West Zeeuwsch Vlaanderen. De jonge motorclub W. Zw.- Vlaanderen organiseerde Za terdag een knobelrit. De deel nemers verzamelden zich 's middags om 4 uur in café de Vuijst te Oostburg. waar lus tig geknobeld werd voor de eerste van de zes ritten, die Semaakt moesten worden. Wei- ra waren de motorrijders ge start naar verschillende rich tingen. In de plaats van be stemming aangekomen, moest opnieuw worden geknobeld voor de volgende rit. Het ge heel had een vlot verloop en 's avonds tegen 8 uur waren alle x*ijders present aan de fi nish. in café de Lijzer te Cad- zand (badhuis), waar spoedig een gezellige drukte heerste. De jury had geen moeilijke taak om de volgorde der prijs winnaars te bepalen, daar ook hiervoor de dobbelsteen of teer ling moest beslissen. Er waren echter vele prijzen, zodat er practisch voor iedere deelne mer wat was. De uitslag was: 1. J. Lous, Middelburg; 2. L. de Jonge. Breskens; 3. H. Vis, Zuidzande; 4. De Ridder, Cad- zand; 5. Gevaert, Sluis; 6. De Lijzer, Cadzand; 7. I. W. de Jonge. Breskens; 8. Dunk. Mid delburg; 9. Polderdijk, Hein- kenszand: 10. Van de Velde, Middelburg; 11. Brutis. Goes; 12Honteléz. Oostburg; 13 Cru- son. Breskens; 14. Toussain. Cadzand: 15. Kievits, Goes; 16. De Kraker. Draaibrug. Een ge zellig bal besloot deze welge slaagde dag. waarop de jonge motorclub met voldoening mag terugzien. Gelejt op de activiteit van het bestuur, twijfelen wij er niet aan, of deze motorclub zal spoedig meer van zich doen horen. Na eerst de nagedachtenis geëerd te hebben van Jan Cor nells van der Weijde, die in In donesië het leven liet bij de vervulling van zyn plicht voor land en volk en herinnerd te hebben an de viering van het regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, gaf spr. een opsomming van de belang rijkste raadsbesluiten in 1948. WONINGCIJFERS. De woningtoestand in onze gemeente is wel zeer slecht, aldus spr. Uit de gegevens, sa mengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, valt te concluderen, dat 3 (9 wo ningen) van de woningvoor raad in deze gemeente uit 1- vertrelswoningen bestaat; 41 (138 woningen) uit 2-vertrek- woningen (waarbij valt op te merken dat een keuken mede- telt voor een vertrek); en 16 (51 woningen) uit 3-ver- trekwoningen. Totaal dient dus 60 (201 woningen) van de bestaande totale woningvoor raad als ongeschikt tc worden aangemerkt voor de huisves ting van een normaal gezin. Tevens is gebleken, dat 90 (197 woningen) van de gewone woningen zonder bedrijf, een huur of huurwaarde heeft van minder dan 2.50 per week. Zeer vele woningen zyn zo slecht, dat ze niet oneer voor verbetering in aanmerking ko men. Door samenvoeging kun nen vele ook nog niet aan de gestelde eisen voldoen om voor dc premieregeling woningver betering in aanmerking te ko men. De oorzaak hiervan is de slechte bouwwijze, ouderdom en inundatie. Er zyn reeds stappen onder nomen om voor een toewijzing van het woningcontingent 1949 in aanmerking te komen. Ilc hoop U daarover in dit jaar nadere mededelingen en voor stellen van B. en W. te kunnen doen. Nog geen beslissing over de opheffing der kolen- rantsoenering. Minister van den Brink deelt in zijn memorie van antwoord inzake de begroting van eco nomische zaken aan de Eerste Kamer mede, dat het tot zijn leedwezen nog niet mogelijk is een beslissing te nemen t.a. v. de opheffing van de huis brand-rantsoenering. Dit probleem hangt immers ten nauwste samen met de be schikbare deviezen voor ko- lenimport en de ontwikkeling der Nederlandse productie. Ook moet worden gelet op de voor ziening van het bedrijfsleven. Aan de consequenties, welke de herziening van de kolen- prijzen voor het bedrijfsleven neeft, wordt reeds alle aan dacht besteed. De minister is bereid de instelling te overwe gen van een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, welke commissie zou kunneh advise ren met betrekking tot de te volgen politiek bij de kolen- en stookolievoorziening. De collecte voor het Bio-va- c.mticoord. die gedurende de Kerstdagen in alle bioscopen van Nederland werd gehouden, hefte opgebracht f 174.831.79. Hagelverzekering voor het fruitteeltbedrijf. Nu de kosten tot circa 3000 per ha en per jaar zijn gestegen, is het fruitteelt- bedrijf uitermate kwetsbaar geworden. In verband hierme de is op initiatief van de Tuin- bouwcommissie der Z.L.M. een „hagelcommissie" ingesteld om te onderzoeken welke mo gelijkheden er zyn voor een bevredigende hagelverzekering. In een verslag. dat deze commissie uitbracht, wordt ge adviseerd tot oprichting van een onderlinge verzekering door de fruittelers zelf. Om tot dit doel te geraken werd o.a. aan de kring Zeeland der Ned. Fruittelers Organisatie om medewerking gevraagd. De commissie kwam tót de conclusie, dat nog dit voor jaar getracht moet worden te k-omen tot oprichting van een onderlinge hagelverzekerings- maatschapprj voor Zeeland en West-N. Brabant. De leden zouden ieder jaar opnieuw moeten opgeven voor wélk be drag zy wensen te verzekeren. De contributie zal 3% van het verzekerde bedrag bedra gen. Het eigen risico bedraagt 15%. De schade wordt door taxateurs vastgesteld. Be draagt het schadebedrag meer dan aan kasmiddelen aanwezig is, dan zal een naheffing van 2% over het totaal verzeker de bedrag nagevorderd worden. In het uiterste geval betaalt men dus 5%. Dat de commis sie besloten heeft het eigen risico op 15% te stellen, vloeit voort uit het feit, dat het ri sico in de fruitteelt dusdanig groot Is, dat bij een premie heffing van 5% zonder meer de baten lang niet de lasten zullen dekken. Automatisering telefoon verkeer Vlissingen. Op Dinsdag 22 Maart 1 uur ri.m. zal het telefoonver keer in Vlissingen en dat van en naar Vlissingen met' de districten Berda, Den Haag en Rotterdam worden geauto matiseerd. Kerknieuws Oprichting Landelijk Evangelisch Verbond. ONDER LEIDING VAN MIDDELBURGS PREDIKANT. Op een in 1948 in Clarens (Zw.) gehouden internationaal congres werd besloten ook in andere lan den over ie gaan tot oprichting van een „National Association of Evangelicals" (Landelijk Evange lisch Verbond). In verband hiermede zal op Za terdag 12 Maart te Utrecht een landelijke vergadering gehouden worden tot oprichting van een zo danige associatie in ons land. De ze bijeenkomst zal onder leiding staan van dr. A. H. Oussoren, Ge- ref. predikant te Middelburg, ter wijl ondermeer ook twee verte genwoordigers van de Ameri kaanse kerken het woord zullen voeren. HERVORMD SANATORIUM VOOR HET ZUIDEN. In 1948 werd door het Hervormd Sanatorium comité voor het Zui den een oproep gericht tót alle kerkeraden der Ned. Herv. Ge meenten. waarbij een bijdrage werd gevraagd om tc komen tot een bouwplan voor een Hervormd Sanatorium in het Zuiden van ons land. Deze oproep is zeker niet onbeantwoord gebleven en einde vorig jaar waren binnengekomen dc volgende bedragen f 11.116.20, giften f 4.461,90 van de diaconiën f 10.746.50 cn diversen f 1565.77. Toatal was dus f 27.890.37 bijeen gebracht. In 63 gemeenten in het Zuiden is gecollecteerd, zo hebben o.m. de meeste gemeenten op Tholen gel den ingezameld. In de classis Mid delburg, Zierikzee. en Goes werd door vrijwel de helft van de diaco nieën bijgedragen, terwijl ook uit Noord-Beveland en België gif ten zijn binnengekomen. Er kan nu worden voortgewerkt en bin nenkort kan dan ook over de ver dere uitbouw, de architectuur en propaganda het een en ander wor den meegedeeld. De stroom moet echter blijven aanhouden, daar een hoger bedrag werd gevraagd. Zo wordt thans 'n hernieuwd De- roep gedaan op de diaconieën, die nog niet hebben bijgedragen. Par ticulieren, die alsnog een bedrag beschikbaar willen stellen kunnen dat storten op giro 116580 van de Amsterdamse Bank Ereda met vermelding van de bestemming. Koningin Juliana dankt Marshall H. M. Koningin Juliana heeft een boodschap gericht tot de American Oversaes Pressclub, een vereniging van journalis ten. die vroeger in het buiten land hebben gewerkt, welke Zaterdag te New York een ban ket gaf ter ere van Generaal Marshall. In deze boodschap voegt Koningin Juliana haar hulde aan het aders van Ge neraal Marshall bij die van de Oversaes Pressclub. Zij herin nert aan Marshall's capaciteiten als militair leider, maar ook aan zijn verdiensten als een van de bouwers van een nieu we wereld in vredestyd. Reeds in het eerste jaar van de uitvoering van zijn hulp verleningsprogram zijn de le vensvoorwaarden van het Ne derlandse volk in grote mate verbeterd cn het doel, dat wij nastreven, nl. het verdienen van ons eigen levensonderhoud, is naderbij gekomen. Met het oog op dit alles gaat onze har telijkste dank, aldus Koningin Juliana, naar Generaal Mars hall uit. Ook minster-president Spaak had uit naam van het Belgische volk een boodschap gezonden. Uit de Waal onder Wamel is opgehaald het stoffelijk overschot van de 72-jarige J. Theunissen. dlo sedert Januari van dit jaar tc Nijmegen vermist werd. Het Amerikaans bezoek aan Zeeland. Op de tweede dag van hun bezoek aan Zeeland hebben de Amerikaanse landbouwat* taché te Den Haag, de heer H. G. Bolster en de voedsel- en 1 andbouwadviseur bij de E. C.A.-missie in Nederland, de heer Lawrence Norton, teza men met ir. S. Herweijer, di recteur van Landbouwhcrstel ir. C. W. C. van Beekom, rijkslandbouwconsulent, Zater dagmorgen allereerst het labo ratorium van de Keurings dienst Zeeland van de N.A.K. te Goes bezichtigd. De direc- hier de Amerikaanse gasten teur, ir. J. D Dorst lichtte in over het werk van deze dienst. Vervolgens werd een rondrit door de zak van Zuid- Beveland gemaakt, waar o.m. aandacht werd besteed aan het gebied van de Poel en de weilanden rond Ellewoutsdijk. Te Heinkenszand werd nog een klompemakery bezocht, waar met grote belangstelling kennis werd genomen van de fabricage van „wooden choes". Voorzien van klompen als souvenirs voor de kinderen, zetten de heren hierna hun tocht voort naar Kruiningen, waar de heer Govers vertelde over de ruil'Verkavelingöwcr- ken onder deze gemeente. Hierop volgde het bezoek aan het fruitteeltbedrijf „Vrede hof" te Krabbendijke, waar de heer Vogelaar en de rijks- tuinbouwconsulent, ir. A. van Soest de heren voorlichtten. Tot slot van dit tweedaags bezoek werd naar Tholen ge reden. En passant werd nog een kijkje bij het Roosevelt-huis te Oud-Vossemeer genomen, waarna het gezelschap op het bedrijf van de voorzitter* der Z.L.M.. ir. M. A. Geuze te Poorvliet werden ontvangen. In de namiddag keerden de heren daarop naar Den Haag terug. N.S.B.-propagandaleider komt voor* Voor het Bijzonder Gerechts hof te Middelburg zal Woens dag a.s. terecht staan E. A. Klootc, grossier te Goes, die districtsleider der N.S.B. is geweest en nagenoeg alle pro- paganda-acties van deze par tij heeft gevoerd en de tour- nées van de prominente N.S. B—sprekers door Zeeland heèft voorbereid. Voorts heeft hij aan de Sicherheitspolizei mee gedeeld, dat hem door bepaal de personen een grote partij voedingsmiddelen en sigaretten „zwart" te koop was aange boden, met het gevolg, dat vier personen straffen oplie pen. Er zullen zes getuigen worden gehoord, tot wie de burgemeester van Stavenisse behoort. Flessentrekker vierde Carnaval. Toen de uit Zuid-Beveland afkomstige P. W. op weg naar Carnaval te Sas van Gent in Terneuzen tot de ontdekking kwam, dat zijn financiën ontoereikend waren, om dit feest naar behoren te kunnen vieren, wist hij niet beter te doen, dan op naam van een ter goeder naam en faam be kent- staand familielid een tweetal inwoners van Terneu zen te bewegen tot het afgeven van f 120.— elk' Dezelfde truc wist hij ook in Sas van Gent nog eens met succes toe te passen en dit alles dank zij de goede reputatie van de firma, met welker naam hij werkte". Erg lang ging de bekende kruik echter niet te water, want de volgende dag Dakte de Terneuzense polit'e hem reeds in de kraag. De man heeft een proces-verbaal voor flessctrekkerij gekregen. De kiezerslijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing telt te Uzendijke 1530 kiezers. Districtsvergadering Partij van de Arbeid. Zaterdag-middag werd in „De Prins van Oranje" te Goes een goed bezochte ver gadering va,n het district Zuid- Beveland van dc Party v. d. Arbeid gehouden. De vergade ring welke voomamelyk' be stemd was voor gemeente raadsleden, candidaten en af- delingsbesturs werd gehouden in verband met de a.s. raads verkiezingen. De heer A. Schouwenaar uit Wemeldinge, lid van het dis- trlctsbestuur sprak over de betekenis van de verkiezingen en wekte op te trachten meer vrouwen in de gementeraden te krijgen, daar deze op so ciaal terrein soms beter in gelicht zijn dan de mannen. Voorts sprak hy nog over de party zelf, waarin alle bevol kingsgroepen zijn vertegen woordigd. De secretaris van het dlstrictsbestuur, de heer D. Schipper uit Kloeteinge sprak over de praktijk in de ge meenteraad" en gaf een op somming van verschillende kwesties als jeugdzorg, kleu ter ondcrwys e.d, die in de volgende periode in alle ge meenteraden aan de orde zou den dienen te worden gesteld. Hij noemde d raadsleden per soneel der gemeente in dienst der burgery. Laatste spreker was de disterictsvoorzietter. de heer J. S. Visscher uit Goes die de komende verkiezingsactie besprak. Aan de hand van de uitslag van de Kamerverkie zingen nam spreker elk dorp onder de loupe, waarbij bleek dat in -verschillende ge meenten waar de P.v.d. A. nog geen afdeling bezit, gezien of meer zetels zou kunnen be- Tot slot volgde nog een uit- het aantal stemmey, wel een uitvoerige gedachtenwisseling over het besprokenen en di verse anderen onderwerpen. Goes BAZAR VAKSCHOOL VOOR MEISJES. De vakschool voor Meisjes te Goes zou graag de beschikking hebben over een piano, doch. de aanschafkosten zijn tegen woordig hoog. Daarom werd Vrijdagavond en Zaterdag in het schoolgebouw een bazar ge organiseerd. Op beide dagen was er een flink bezoek en de diverse attracties mochten zich in een goede belangstelling verheugen. POPPENKASTVERTONING. De „Prins van Oranje" te Goes bevatte Zaterdagmiddag een vrolijke kinderschare, die naar hartelust genoten heeft van de door inr. Jano's Jeugd- amusement keurig verzorgde poppenkastvertoning van het Oosterse sprookje Aladdin en de Wonderlamp". Verder be helsde het programma nog goo chelen en buikspreken. SCHILDERS TENTOONSTELLING. De actieve Schildersstudie club „Luctor et Emei*go" te Goes hield Zaterdagmiddag in de Ambachtsschool aldaar een tentoonstelling van de werk stukken van de onlangs gehou den clubprysvraag en de in zendingen van leden voor de in 194S gehouden landelijke S. C.S. prijsvraag te Amsterdam. Ruim 200 werkstukken waren geëxposeerd. Er was een goede elangstelling uit vakkringen. Dooordat bij de diverse inzen dingen tevens de beoordeling van de jury was vermeld, vormde deze tentoonstelling ook weer een bron van studie. De kiezerslijst van de gemeen te St. Laurens telt 886 stemgerech tigden. Yerseke CHR. WIJKVERPLEGING. Onder voorzitterschap van de heex* J. Schipper hield de vereniging voor Chr. Wijkver pleging le Yerseke een verga dering in de consistorie der Ncd. Herv. Gemeente. De re kening van de penningmeester, de heer B. J. de Winter, sloot me een saldo van 1152.92. Als bestuursleden werden her kozen de heren A. de Putter en L. P. W. Bom, terwijl in de vacatures van de predikanten j ds. A. van Stuyvenberg en ds. B. Baks resp. werden gekozen de heren M. Boogert en P. C. Filius. Door de voorzitter werd ge wezen op de noodzakelijkheid om te trachten hef ledental op toe voeren om zodoende een hoger bedrag aan inkomsten te boeken, daar per jaar 3500 moet worden opgebracht voor het salaris met de daaraan verbonden sociale lasten van de wijkzuster. Middelburg Balinese kunst in Middelburg. In het Kunstmuseum te Mid delburg wei*d een door de Ne gara Indonesia-Timur bijeenge- brachte verzameling heden daagse Balinese kunst Zater dagmiddag door de Commissa ris der Koningir, jhr, mr. A. F. C. de Casembroot geopend. Deze tentoonstelling kwam tot stand door samenwerking tussen de Vereniging „Voor de Kunst" en de „Stichting voor culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. De openingsplechtigheid had plaats in het Schuttershof, waar na een welkomstwoord door de presidente van „Voor de Kunst*', mevr. EversKeg, de heer van Konijnenburg, vertegenwoordiger van de Stichting, een exposé gaf van de tentoonstelling. Hij vertel de voorts, dat de beeldende kunst op Bali bedreigd werd, door de voor-oorlogse touris- teninvasies, die leidden, tot „massa-fabricage" van rommel maar dat er niettemin nog veel Schoons tot stand wordt ge- bracHt. Jhr. de Casembroot vond de organisatie Van de ten toonstelling juist in deze tijd, van moed getuigen en uitte zijn dankbaarheid namens de Zeeu wen. dat men hen in staal liecft gesteld kennis te nemen van deze culturele uitingen. De expositie, die binnenkort naar Engeland en Amerika gaat, omvat ondermeer talrijke teken- en schilderwerk op een voudige panelen. By aandach tige beschouwing van de pren ten komt men onder de indruk een geraffineerde rykdom aan van de ontwapenende primiti viteit, die gepaard gaat aan een geraffineerde rijkdom aan details. De prenten zijn uiter mate charmant van uitbeelding (bijv. de Sawah) en dikwijls vei*rassend van kleur. Het beeldhouwwerk is deels niet boven het peil van kunstnijver heid, deels voortreffelijk van bewerking. Tevens ziet men zeer kunstzinnig smeedwerk en geweven doeken. De selecte uitstalling ls voldoende be langwekkend, niet alleen uit aesthetisch, maar zeker ook uit algemeen cultureel oogpunt om een gang naar het kunst museum ten volle te wettigen. Vlissingen DE MELKBEZORGING. Heden Maandag begint te Vlissingen de nieuwe wijze van melkbezorglng via het wijken- Een veertigtal doeken en tekeningen. Prinses Wilhelmina heeft liet voornemen om in verschillende delen van het land ccn veertig tal door haar zelf gemaakte schilderden en tekeningen te exposeren. Daarbij is, Behalve aan de provinciale hoofdsteden ook andere plaatsen gedacht, waar op het gebied van de kunst doorgaans minder valt te beleven en te zien <lan in dc grote centra. Wij vernemn dat dze tntoonstclling ook naar Zeeland zal komen, maar het staat nog niet vast of dit iu Middelburg het geval zal zijn en wanneer dit geschiedt. De eei'ste plaats, waar de werken te bezichtigen zullen zyn. is Apeldoorn. In dit ver- band dient er aan t.e worden herinnerd, dat de Prinses werkend lid is van de Ver., van Apeldoornse kunstenaars. Begin April zal de toumée be ginnen. Er wox*dt gehandeld volgens een vast plan, dat door de Prinses zelf is uitge werkt. Daar de expositie in elke hiervoor uitgekozen plaats een week of drie geopend ,zal zijn, zal de tournée wel onge veer een j'aar in beslag ne men. Daar de Prinses, evenals iedere andere schilder, de au teursrechten van haar werken in eigen hand heeft en houdt, zullen geen foto's en reproduc- ties van de tentoongestelde werken gemaakt worden, Storm benadeelde mosselhandel. Natuurlijk ondervond ook de mosselhandel in de afgelo pen week schade van de stox*m, daar enkele dagen niet kon worden gevist. Toch werd nog het tamelijk goede cijfer van 2810 tonnen bereikt, door de Bruinisser kwekers aan de handelaren afgeleverd. Rechtstreekse ex port had deze week hier niet plaats. Agrarische Commissie Partij van de Arbeid. De Agrarische commissie voor Zeeland van de Party v. d. Arbeid kwam Zaterdag middag in hotel „Centraal" te Goes in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer P. J. Bom uit Colijns- plaat'. Besproken werd o.m. de taak van de commissie. Voorts hield mr. H. B. Bouwman uit Goes een inleiding over de regeling van het grondgebruik. Hierop volgde een zeer leven dige discussie waarbij in het bijzonder de mogelijkheid van splitsing van landbouwbedrij ven en de toestaxxd van de kleine bedrijven ter. sprake kwamen. LOOS ALARM Donderdagmiddag hebben de bewoners van de Nieuw-Neu- zenpolder te Temeuzen een angstig uurtje beleefd, toen zij. gewaarschuwd werden dat in de Schelde vlak achter de dijjc een torpedo dreef. Met nog vers in het geheugen de kracht, die dergelijke projec tielen weten te ontwikkelen, vreesden zij het ergste voor hun dijk cn wat daar achter licht! De ijlings gewaarschuw de politie kon gelukk'g ech ter na onderzoek van het drij vende ding de gemoederen kalmeren, want de vermoede torpede bleek eenpara vaan te zijn! stelsel. De stad is ln 16 sectoren verdeeld en in elke sector krijgen twee of drie melkslijters hun wijk toegewezen. Klachten over de be zorging enz. kunnen voorgebracht worden bij een door B. en W. te benoemen commissie, die zal be staan uit vertegenwoordigers van de burgerij en melkslijters. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van de bonkaar ten zal te Vlissingen voor niet- zelfverzoregers plaats hebben op Dinsdag 8 Maart. Aan de beurt zijn de- letters P, Q. R en S. Koudekerke UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bonkaarten zal te Koudekerke plaats hebben voor zelfverzorgers en niet-zelf- verzorgers op Dinsdag 8 Maart. Aan de beurt zijn de letters I t.m. Q. Marktberichten. VELINGS VERENIGING „WALCHEREN". Veiling van 4 Maart 1949. Appels Jonathan 5170: Golden Delicious 55—69: Appels Fabriek 43—52; Peren: St. Remy 68—71; Groenten: Savoijekool 1432; Rodekool 10—16; Boerekool 9—13; Wittekool 6; Spinazie 76—87, Veld sla 14—35; Bloemkool 16—64; Prei 10—16; Witlof 58—60; Spruiten 31 —58; Postelein 27—29: Snljsla 85— 1.27. VLISSINGEN. Maandag Alhambra „Hamlet", 8 uur: Luxor: „Missie ln Chi na", 8 uur. Dinsdag Alhambra: „Hamlet", 0 uur; Luxor: „Het leven be gint voor Andy Hardy", 8 uur: Concertgebouw, Concert, 8.15 uur. MIDDELBURG. Maandag Schuttershof: lezing Ned. Bond v. Technici, 19.30; Ned. Koffiehuis. Lezing Hu manistisch Verbond, 8 uur; Electro: „Hamlet", 8 uur; Schouwburg: „Het meisje van de Veenhoeve. 8 uur; Kunst museum: Kunst van Bali. 15 uur Dinsdag Electro: „Hamlet". 8 uur; Kunstmuseum: Kunst van Bali. 1—5 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2