PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gelders E.T.I. rapporteerde over vergoeding oorlogsschade Het aftreden van Molotov: een puzzle Attlee vol bewondering voor de luchtbrug Soekarno stelt eisen Van Gogh- te Middelburg expositie opent 9 April 192e Jaargang - No. 54 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer AdJ W do Pagter Hoofdred. G Balllntijn, Pl.verv.: W Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct pei week; 13.9C p kw.; £r p p. i 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureaux te Vhssingen Vlamingstr 16-18-20 (ttJd. i tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaai 29. iel 2077 en 2924 - Goes L. Vorststr 55. lel 2475 tb.g.g 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerlkzce: N Bogerdstr C 1 Maandag 7 Maart 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. pet i nm. Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededeüngen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1-5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adree Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg, tel. 2» In vele gevallen wordt niet meer dan 25 a 35 pCt. der vervangingswaarde uitgekeerd Cijfers uit memories van toelichting en antwoord worden aangeval en Naar aanleiding van de indiening van de wet op de materiële oor logsschaden heeft het Economisch Technologisch Instituut voor Gelderland, een rapport opgesteld, waarin de omvang en de sprei ding der verschillende categorieën van oorlogsschaden en in het bij zonder het aandeel, dat dc provincies Gelderland. Noord-Brabant, Limburg en Zeeland in deze schaden hebben, worden geraamd. Aan dit dit rapport, dat enige tij d geleden met een adres van Gede puteerde Stalen van Gelderland. Noord-Brabant. Limburg en Zee land. aan Tweede Kamer en ministers werd aangeboden, is het volgende ontleend. In de memorie van toelichting werd het totaal der door parti culieren geleden materiële oor logsschaden. voorzover onder de regelingen van het ontwerp val lende, geraamd op f 2.300 millioen op prijsbasis van 1940, en óp f 6.600 millioen tegen vervangings waarde. De voorgestelde vergoe ding voor deze schaden beliep fg 4.600 millioen hetgeen dus onge veer 70 pet. van de huidige waar de der vernietigde goederen zou uitmaken. Volgens de thans in de memo rie van antwoord gegeven opstel ling bedraagt het totaal dezer oor logsschaden (met weglating van enkele nog niet te ramen schade- groepen) op prijsbasis 1940 slechts f 2.080 millioen, terwijl de corres ponderende vergoeding niet meer beloopt dan f 3.820 millioen. Wan neer men de vervangingswaarde berekent volgensdezelfde prijsin dex als in de memorie van toe lichting gehanteerd, blijkt deze vergoeding nog geen 64% der ver vangingswaarde te bedragen. Als men de in genoemd rapport gegeven specificatie van het in de memorie van toelichting vermelde bedrag ad f 2.300 millioen. in ver band brengt met dc bedragen, welke thans in de memorie van antwoord gegeven worden, ver krijgt men het volgende overzicht: tot f 733 millioen, waarnaast bijna f 37 millioen is uitgetrokken voor voorlopig herstel van panden. De ruime toepassing, welke in de memorie van antwoord ge maakt wordt van art. 100, volgens hetwelk in bijzondere gevallen de bijdrage verhoogd kan worden (f 145 millioen), blijkt boven de in 't onderhavig rapport gekoesterde verwachting uit te gaan. Daarente gen vergt landbouwherstel in na- tura een aanzienlijk lager bedrag dan aanzienlijk geraamd werd. Wat betreft de huisraadschaden aldus het rapport en de memo rie van antwoord heeft men de totale vermeerdering der bijdra gen ingevolge de nieuwe regeling geraamd op f 225 millioen. Dan zou globaal nog geen 48.5 pet. van de vervangingswaarde worden ver goed. Brengt men in rekening, dat het vastgestelde bedrag der huisraadschaden op prijsbasis 1940 (n.l. 450 millioen). t.g.v. hoge af schrijvingen- en restantenbereke ning en vooral t.g.v. de bij de vaststelling gehandhaafde maxima, ver beneden de werkelijkheid ligt (de aangifte van huisraadschaden beliep f 902 millioen). dan be draagt de gemiddelde vergoeding waarschijnlijk nog geen 40 pet. van de vervangingswaarde. De meest gunstige regeling uit het ontwerp is wel die t.a.v, scha- Schadegroep Rijk in procent van het rijk in min de 4 prov. uldens Gelderl. N.-Brab. Limburg Zeeland totaal Panden ca 700 23 14 14.5 7.5 59 Bedrljfsuitrustihgen en voorraden (excl. landbouw) 465 11 22 6 3 42 Landbouwschaden (excl. panden 301 26 20.5 16.5 16 7 Huisraad 450 34 7.5 10 5 56.5 Totaal 1910 23.5 15.5 11.5 7 57.5 De resterende schade ligt voornamelijk geconcentreerdin Zuid-Holland, waar ruim 28 pet. van het rijkstotaal wordt aange troffen. De boven in de eerste kolom ge noemde absolute cijfers zijn gro tendeels uitkomsten der vaststel ling door betreffende diensten. Dat het totaalbedrag thans onge veer f 200 millioen lager ligt dan aanvankelijk geraamd werd, draagt zeker niet bij ter verzwak king van het in de memorie van antwoord met verontwaardiging van de hand gewezen verwijt, dat de vaststelling volgens de gelden de richtlijnen in vele gevallen zeer laag geschiedt. Het rapport wijst in dit ver band op de wijze van berekening der verkoopwaarde 1940 voor pan den, op de „normale afschrijvin gen welke in de huidige schaars- stetijd niet reëel kunnen geacht worden, en tenslotte op de vrij lage limieten welke bij de vast stelling worden gehanteerd. Boven het op deze wijze vastgestelde be drag (f 2.12 milliared) wordt thans 1 1.86 milliard uitgekeerd. HERSTELKOSTEN. In de memorie van toelichting werd een bedrag van f 269 millioen uitgetrokken voor de vermeerder de bijdrage ingevolge de zgn. 3000 guldemegeling. Volgens deze re geling, worden voor beschadigde voorzover deze niet meer bedragen panden de huidige herstelkoslen dan 3000, volledig vergoed, be houdens 25 pet. aftrek voor hoge re vermogens- en inkomenscate gorieën. Ten aanzien van wonin gen geldt deze regeling reeds. Daarbij werd tot op 1 April 1948 gemiddeld slechts f 603 per geval toegekend. Vooral door een hoge aftrek van oud en nieuw blijken de zuivere herstelkosten hier wel zeer zuinig te zijn uitgemeten. Slechts bij handhaving dezer lage vaststelling zal met het uitgetrok ken bedrag de thans tot alle pan den uitgebreide regeling kunnen gefinancierd worden. In de memo rie van antwoord is dan ook het gemiddelde ad f 600 voor huidige herstelkosten (zelfs voor zeer gro te panden) aangehouden, en blijkt in plaats van f 269 millioen slechts 173 millioen benodigd. HUISRAADSCHADE. Een bedrag van 959 millioen was begroot voor de verhoging der bijdrage voor huisraadschaden en voor schade aan niet-verhuurde panden en schepen alsmede voor het herstel van gronden In natura en voor vermeerdering der norma le bijdrage in bijzondere gevallen. Dit bedrag blijkt thans verminderd Pas in Mei in openbare bebandeürg? In parlementaire kringen wordt vernomen, dat de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer ter zake van het wetsontwerp op de mate riële oorlogsschaden het nodfg oordeelt, mondeling met de regering van gedachten te wis selen alvorens zij het ontwerp zodanig voorbereid acht. dat de openbare behandeling kan ge schieden. In dezelfde kringen wordt de verwachting uitge sproken, dat het wellicht begin Mei zal worden eer de Tweede Kamer dit omvangrijke wets ontwerp in openbare behande ling zal kunnen nemen. den aan niet verhuurde panden en schepen, waarvoor boven de vast gestelde waarde 1940 het prijsver schil vergoed wordt tussen de huidige bouwkosten en die in 1940. met dien verstande dat de totale bijdrage nooit meer kan bedragen dan f 5000 (resp. f 8000) voor wo ningen of bedrijfspanden resp. wo ning met bedrijf. CONCLUSIE. In het rapport wordt geconclu deerd, dat de vergoedineen volgens het ontwerp globaal aanzienlijk lager blijven dan 70 pet. der ver vangingswaarde, zoals uit de me morie van toelichting zou moeten worden afgeleid. Dezelfde argu menten gelden grotendeels ook voor het lagere percentage, dat uit de in de memorie van antwoord gegeven 'cijfers zou volgen. Terwijl verder voor enkele scha- de-groepen vrij hoge percentages zullen worden uitgekeerd, ligt dit percentage voor andere groepen (zoals huisraad, bedrijfsuitrustin- gen etc.) op 40 a 50 pet. en wordt voor een groot gedeelte der be drijfsschaden slechts de waarde per 1940 uitgekeerd, hetgeen af gezien nog van te lage vaststelling niet meer dan 25 a 35 pet. der vervangingswaarde betekent. In procenten van de huidige aanschaffingsprijzen of herbouw kosten zal de vergoeding nog veel geringer zijn, vanwege de vrij ho ge afschrijvingsbedrageu, welke bovendien, bij de bepaling der extra-bijdragen, in de meeste ge vallen met de prljsstljgingscoeffi- ciënt vermenigvuldigd worden. De afschrijvingen en de daaruit bere kende verkoopwaarde zijn echter met name t.a.v. huisraad voor. de gedupeerden van geen be tekenis, terwijl In een schaarse tijd ook aan de „normale" afschrij vingen op vele bedrijfsgoederen een veel lagere reële betekenis moet worden toegekend. Medebeschuldigden van Mindszenty veroordeeld. Dertien medebeschuldigden van kardinaal Mindszenty, die te Boedapest terecht hebben gestaan op beschuldiging van speculatie in vreemde valuta, zijn veroordeeld tot gevange nisstraffen van één tot acht jaar. De Federalisten zouden hem in een resolutie steunen. Onaanvaardbaar voor de Nederlandse regering? President Soekarno heeft ge weigerd de Nederlandse uitno diging tot het deelnemen aan de Ronde Tafelconferen.ie te aanvaarden, zolang de republi keinse regering niet in Djocja is hersteld. Dit antwoord van Soeltamo is Zaterdag door de resident van Banka aan de Hoge Vertegenwoordiger voor de Kroon, dr. L. -J. M. Beel, overhandigd. Soekarno ver klaarde, dat hg de uitnodiging in principe aanvaardt. Zijn ant woord wenst echter niet voor uit te lopen op een .beslissing van de Commissie der V.N. voor Indonesië. De B.F.O. De republikeinse leiders blij ven op Banka, omdat het hen verboden is naar Djocja terug te keren. De houding van de federalisten inzake de Ronde Tafel-conferentie, is nog niet bekend. Volgens welingelichte kringen is er in de geheime zitting van de B.F.O. na de te rugkeer van de contactcommis sie uit Banka, enige verwar ring ontstaan. Men acht uitstel van de aanvangsdatum van de Ronde Tafelconferentie onver mijdelijk. De B.F.O. zal Donderdag weer bijeenkomen. Daarna zal zich een delegatie naar Banka begeven. Welingelichte kringen me nen, dat de federalisten een re solutie hebben aangenomen, waarin werd aangedrongen op aanvaarding van de republi keinse eis betreffende het her stel van de republikeinse rege ring in Djocja en betreffende de bevoegdheid tot toezicht bij de besprekingen op de Ronde Tafelconferentie door de com missie der V.N. Voorts zou de resolutie bjj beide regeringen aandringen op afkondiging van de order tot staken van het vuren en op een gezamenlijke poging tot herstel van rust i orde. Tot nu toe is officieel niets betreffende deze resolutie ge. publiceerd, maar volgens be trouwbare bronnen in Batavia zouden de Nederlandse autori teiten deze resolutie onaan vaardbaar hebbeo verklaard. Hierna zou de geldigheid van de resolutie in de B.F.O. zgn betwist. OVERLEG TUSSEN LONDEN EN DEN HAAG. Agence France Presse ver neemt uit officiële bron, dat thans langs diplomatieke weg tussen Londen en Den Haag overleg wordt gepleegd inzake de Indonesische kwestie. De Engelse gezant in Nederland, Sir Philip Nicols, zou in de loop van (Je laatste dagen ver scheidene malen een onderhoud omtrent genoemde kwestie ge had hebben met minister Be- vin, die hem gevraagd zou hebben de Nederlandse rege ring te wijzen op de voordelen, die zij op korte of lange ter mijn zou trekken uit het aan vaarden van êen ruimere poli tiek in Indonesië. Ongelukslading. Men zou het de Poolse zeelieden van de Katowi ce. die Dinsdag j.l. bij Ter schelling in de storm is vergaan, niet kwalijk kun nen nemen indien ze na hun redding blijk gaven van bijgeloof. De kostbare la ding ongelooide huiden, ter waarde van 1 millioen dol- Jhr. die het schip van Ant werpen naar Gdynia zou brengen, mocht blijkbaar niet in Polen aankomen. Aanvankelijk bevonden de huiden zich nl. aan boord van het Poolse s.s. „Polads- ki". dat op de Schelde in aanvaring kwam met het Nederlandse schip de „Lis- sekerk" en zo zwaar be schadigd werd, dat het de reis niet kon vervolgen en in Antwerpen in een dok gerepareerd moest worden. Intusen spoelen de gol ven van de Noordzee nog over de zich in het in tweeeën gebroken Poolse schip bevindende huiden. De firma Doeksen heeft aangeboden tegen betaling van gergingsloon pogingen in het werk te stellen de la ding voorzover mogelijk nog van boord te halen. "V r Gromyko bevorderd tot ohderminlster. Het Sowjet nieuwsagentschap „Tass" heeft bekend gemaakt, dat de raad van ministers An drei Gromyko tot eerste on der-minister van buitenlandse zaken heeft benoemd. Hierme de neemt Gromyko de plaats in, die door Wysjinski werd bekleed, voordat hij tot minis ter van buitenlandse zaken werd benoemd. Sokolovski beschuldigt Clay van sabotage. Maarschalk Sokolofski, de Sowjet-Russische militaire gou verneur in Duitsland, heeft een nota tot zijn Amerikaanse collega, generaal Clay, gericht, waarin hij de Amerikaanse au toriteiten ervan beschuldigt de teruggave van Sow jet-Russi sche eigendommen, welke zich in de Amerikaanse zóne van Duitsland bevinden, te hebben gesaboteerd. Maarschalk Sokolofski zet in zijn nota uiteen, dat „bezittin gen ter waarde van 299.686.000 mark tot December 1948 wer den terguggogéven aan landen, die door Hitler'fi- leger waren binnengevallen. De Sowjet- Unie die de zwaarste ver liezen heeft geleden ont ving echter slechts restitutie van goederen ter waarde van 281.000 mark, dat is 0.09 van het totaal. Verklaring der Belgische communisten. Na een bijeenkomst van twee dagen heeft het hoofdbestuur der Belgische communistische partij in een resolutie ver klaard niet aan een agressie- oorlog tegen de Sowjet-Unie te zullen deelnemen. Tevens noemt deze resolutie elke theo rie, dat de Sowjet-Unie een agressie-oorlog zal beginnen, „absurd". Wereldburger no. 1 naar ons land Als de Nederlandse regering geen bezwaar maakt, dan be staat de mogelijkheid, dat we reldburger no. 1 Garry Davis in April a.s. naar ons land komt. De Bond van Wereld burgers. afd. Nederland, heeft een telegrafisch verzoek aan de Nederlandse regering ge richt met het verzoek Davis voor de maand April een ver blijfsvergunning voor ons land te verstrekken. Als dit ver zoek wordt ingewilligd, zal Da- vis een tiental lezingen houden in verschillende plaatsen van ons land, de eerste waarschijn lijk in Utrecht. 1500 ton huiden en 800 ton looistof waren aan boord van het Poolse vrachtschip „Katowice", dal Dins dag op de Westergronden bij Terschelling in de zware Noordoos cerstorm aan de grond liep en doormidden brak. Met achterlating van al hun bezittingen konden de 26 opvarenden zich met de red- dingboor „Brandaris" van de N.Z.H.R.M. in veiligheid brensen bij één der moeilijkste reddingen der laatste jaren. Het gebroken schip. Russische U.N.O.- ambtenaar in New-York gearresteerd Te New-York is de derde secretaris van de Sowjet-dele- gatie bü de Ver. Naties, Goe- bitsjef, gearresteerd op beschul diging van spionnage. De 32- jarige Rus, die sinds "1946 U. N.O.-ambtenaar is, zou versla gen van de Amerikaanse re gering verduisterd hebben. Tegelijk met Goebitsjef werd een ambtenares van het Ame rikaanse ministerie van justi tie gearresteerd, de 27-jarige Judith Coplon. Zij was naar New-York gevolgd en gesnapt, toen zij in contact trad met de U.N.O.-ambtenaar. De arrestatie is een merk waardig diplomatiek incident. Volgens een tussen de U.N.O. en de Ver. Staten gesloten overeenkomst, is de diplomatie ke onschendbaarheid der U.N. O.-ambtenaren verzekerd. En kel alleen tijdens de uitoefe ning van hun functie en niet voor hun bedrijvigheid buiten de U.N.O. De ambtenaren zwe ren bij hun ambtsaanvaarding der Ver. Naties trouw. Niettemin heeft dè Russische ambassadeur in de Ver. Staten, na een onderhoud met onder staatssecretaris Webb, officieel verzocht om vrijlating van Goebitsjef. „Kernkabinet" in de Sovjet-Unie? De plotselinge vervanging van Molotov als minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie door Wlsjinsky heeft heel wat pennen in beweging gebracht. De meest uiteenlo pende commentaren en veronderstellingen verschenen Za terdag in de wereldpers, die een vaak volkomen in tegen spraak met de ander. De achtergrond van de opzienbaren de mutatie blijft dan ook' een puzzle en zal eerst na ver loop van tijd duidelijker worden. In de Sowjet-Unie zelf is het nieuws zoveel mogelijk verkonkeremaand. Het bericht over het aftreden- van Molo tov telde 60 woorden en werd In alle bladen weggedrukt op de achterpagina, onder de ru briek „kroniek". Opvallend is wel, dat Molo tov zgn plaats in het machti ge Politbureau blijft behouden. Niets wijst er op, dat hij in ongenade is gevallen of niet langer meer de rechterhand van Stalin zou zijn. Veeleer wijzen de veranderingen op een interne organisatie in de hoogste Sowjet-leiding. Zoals sinds enkele jaren in Enge- Gesprekken met Duitse politici. De Britse minister-president Attlee, heeft bü zyn bezoek aan Berlün gesproken met een aantal vooraanstaande Duitse politici, o.a. prof. Reuder, de burgemeester van Berlün. Att- Trygve Lie op zoek naar gebouwen. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie,' is in gezelschap van de adjunct-se cretaris A. Pelt Donderdagmor gen op Schiphol aangekomen. )m half een hebben zij hun reis naar Genève voortgezet, Daar zal hij trachten accom modatie te vinden voor vele van de U-N.O.-diensten. „Misschien kunnen we een gedeelte van het volkenbonds paleis krijgen, of anders moe ten we naar een geheel nieuw huis uitzien" zei Lie. Zodra er vragen loskomen van .politieke strekking schudden hij zowel als de Nederlander A. Pelt, het hoofd. De blik van Trygve Lie wordt iets strakker: „Geen po litieke vragen heren. Ik heb zo van mijn eigen ideeën, maar ziet u...." Neef van de schilder zal een of meer causerieën houden. Uniek cultureel evenement voor Zeeland. Dit voorjaar wacht Zeeland, waar terecht dikwijls de klacht wordt gehoord, dat men op cultureel gebied zo veel moet missen, een kunst- evenement van de eerste orde: de bemoeiingen van de Ver eniging „Voor de Kunst" te Middelburg om voor enige tyd beslag te leggen op een aan tal schilderijen van de Hol landse meester Vincent van Gogh zijn namelhk met suc ces bekroond, zodat reeds op 9 April a.s. de expositie in Kunstmuseum aldaar geopend kan worden. Zij zal tot en met I Mei a.s, te bezichtigen z\jn; een unieke gelegenheid voor alle Zeeuwen om de werken van Gogh uit eigen aanschou wing te leren kennen of voor degenen, die reeds eerder dit voorrecht hadden er andermaal van te genieten. Tentoonstellingen als „Be houden Schoonheid" die in De cember 1945 talloze belang stellenden trok, van de meu belen, schildeken en kunst voorwerpen, die zgn bestemd voor het gothlsche stadhuis en van Balinese kunst, die thans te bezichtigen is, hebben, in dien dit nog nodig was, dui delijk bewezen, da.t het Kunst museum In de Schuettershof- straat een uitstekende exposi tiegelegenheid is. waarin zon der twgfel ook de schilderijen van Van Gogh zeer goed tot hun recht zullen komen. „Voor de Kunst" heeft hierin de be schikking over drie zalen, die voldoende ruimte bieden om de verzameling te huisvesten. Naar wrj vernemen zal deze expositie door een belangrijk- aantal schlderjjen een chrono logisch overzicht geven van de drie voornaamste tijdvakken waarin het leven van het ge nie Van Gogh profeet en pionier van de moderne schil ders, die in hun werk hun diepste gevoelsleven wilden la ten spreken kan worden verdeeld. Talrijke beroemde doeken, die velen dank zij reproducties hebben leren ken nen n bewonderen, zullen hier hangen en de bezoekers tevens een beeld geven van de mens Van Gogh, die immers onaf scheidelijk is van de kunste naar Van Gohg de misken de, die in zijn gehele leven slechts één schilderij verkocht. „Voor de Kunst", dat om haar initiatief grote erkente lijkheid verdient, heeft voorts de neef van Vincent van Gogh, Ir. Vincent W. van Gogh uit Laren, bereid gevonden bü 't begin der tentoonstelling een of meer causerieën te honden over het leven en werk van de schilder. Ir. V. W. van Gogh heeft aan de totstandkoming van de expositie zijn medewerking verleend» evenals de directeur van het Stedelijk' Museum te Amsterdam. Vanzelfsprekend heeft de gemeente Middel burg haar steun toegezegd, terwijl diverse instanties op cultureel geb'ed daarin niet achter bleven. In landen is deze teatoon- lee nam ook de „luchtbrug" in ogenschouw en sprak er daarna over als „een van de wereld wonderen". Tijdens een pers-conferentie verklaarde de Britse minister president enige verbeteringen te hebben opgemerkt, sinds zijn laatste bezoek aan Berlijn, ter gelegenheid van de onderteke ning der overeenkomst van Potsdam. „Ik zag de mensen glimla chen", zei hij. De voornaamste onderwer pen. die door premier Attlee met vooraanstaande Duitse po litici zijn besproken, waren: 1. Een uitbreiding van het ver voer over de Brits-Amerikaan- luchtbrug"; 2. Het tot stand brengen van nauwere politieke en economi sche betrekkingen tussen Ber lijn en de Westelijke zones van Duitsland: 3. Een uitbreiding van de be voegdheden der Berlijnse ge meentelijke autoriteiten; 4. Het invoeren van de Weste land 't geval is zou ook In de Sowjet-Unie een klein en machtig „kernkabinet" ge vormd worden, in staat oiu snel belangrijke beslissingen, te nemen. Dit kernkabinet om vat dan minister-president Stalin, het hoofd der interne veiligheid Beria, de minister van defensie Worosjilof en de plaatsvervangende premiers Mlkoyan en Molotov. De laat ste zou tot taak krijgen de activiteit van de Communis tische partijen in het buiten land te leiden en dienstbaar te maken aan de buitenlandse politiek der Sowjet-Unie. Hoe dit ook zij, Molotov draagt niet bepaald een floris sante zaak aan Wisjinsky over. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft het laatste jaar door buiten gewoon plomp optreden neder lagen van de eerste rang te incasseren gekregen. De sabo tage actie tegen het plan- Marshall is voor een groot deel doodgelopen, de blokkade van Berlijn mislukt, de diplo matieke druk op Scandinavië is zonder resultaten gebleven. Het enige wat Molotov heeft bereikt is, dat het Westen zich hoe langer hoe straffer is gaan organiseren en de tfld van consessies aan het Krem lin voorgoed voorbij is. Of Wisjinsky een andere koers zal gaan volgen staat te be zien. Op alle conferenties, waarop hij de Sowjet-Unie vertegenwoordigde, deed hjj niet voor Molotov onder in vastberaden obstructietech niek en heftige fulminaties te gen het reactionnaire Westen. Overigens zal het heengaan van Molotov door weinigen betreurd worden. Sinds hü in 1939 de plotseling in on genade gevallen pro-Westerse Litwinof~verving is de buiten landse politiek van Moskou ge kenmerkt geworden door de strakke starre en vijandige lijn jegens alles wat uit het lijke mark als het enige wet- Westen komt. Molotov was de tige betaalmiddel in de Weste- geestelijke vader van het be- ijke sectoren van Berlijn. ruohte monsterverbond met Hitier. Zolang niet Molotov op zgn beurt wordt opgevolgd door een tweede Litwinof is er echter wenig reden de com mando-wisseling te zien als inleiding tot een gunstige zwenking in het buitenlandse beleid der Sowjets. Antwerpse diamantarbeiders in staking. Tijdens een te Antwerpen gehouden vergadering hebben de Antwerpse diamantarbeiders besloten het werk neer te leg gen als protest tegen de voor stellen der werkgevers, de thans geldende tarieven af te schaffen. Dit zou namelijk neerkomen op een verlaging der lonen. De 23 geredde zeelieden van de „Katowice", het Poolse schip dat enkele dagen geleden voor Terschelling in tweeën brak, ver trekken vandaag met een extra K. L.M.-vliegtuig naar Gdynia. Voor het eerst na de oorlog is een Duitse Rijnaak op weg naar Rotterdam, in Lobith gearriveerd. Het is de .Hugo Stinnes", die met 1197 ton cokes onderweg is naar Rotterdam, waar de cokes zal worden overgeladen op een zeeschip. stelling geruime tijd te be zichtigen geweest en de be langstelling was er z3 groot, dat voor het museum lange rgen wachtende Londenaars stonden, een ongekend ver schijnsel in de ngelse hoofd stad. Dit nu zal in Middelburg welicht niet het geval zjjn, maar men mag toen wel een stroom van bezoekers uit alle delen van de provincie ver wachten, die deze zeldzame gelegenheid niet onbenut zul len laten. Dader van roofoverval gearresteerd. De rijkspolitie is er in geslaagd de dader van de op 16 Februari gepleegde roofoverval op het postkantoor te Schagen te arreste ren. Het is de 30-Jarige Jacob 8. uit Wierlngerwerf. die vroeger in Schagen heeft gewoond. De man heeft in de loop van de avond zöh daad bekend Bij huiszoeking zijn in zijn woning 8 duizend grilden (van de f 10.000) en het pistool, waarmee hij de enige In het post kantoor aanwezige P.T.T.-am'jnJ naar bedwong. teruggevon'*"'8: J3-30 De tweeduizend gulde-y Brahms: opgemaakt, heeft S BBC Theater de Inrichting van Wierlngerwerf. v na de overval --'Rht Program (1500 en 20, 23 en 0JJ6 Nieuw»; Schots Orkest; 15 Voor «w; 17.25 BBC Midland licht DE rfst; ID Sandy Mncpherson, or- 22.30 Hoorspel. ZON EN MAAN. d Maart Zon Op 7.12 onder 18.31 Maan: Op 10.15 onder 3.27 ek G<_ A uit f A latf<AP tui lij# 1.29 plr4 1.51 oc'A 1.68 ra# 1.09 Laag Water u.—NAP u.—NAP 0.47 1.42 1.12 1.63 1.48 1.77 1.48 1.30 13.17 1.52 13.42 1.71 14.19 1.85 14.13 1.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1