T Gezondheid van het Zeeuwse schoolkind c Europa wordt een woestijn ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY Even peultjes Het tekort aan organische meststoffen. Ingrijpende maatregelen nodig. UI (Van onze reizende redaeieur) Haarlem. Febr. --- Het vraag stuk der anorganische bemes ting, dat vlak na do bevrijding nopend was, daar de grond in de oorlogsjaren tc kort geko men was en zowel de aanmaak als do Invoer niet terstond weer op peil was, betekent weinig meer in vergelijking met t vraagstuk der organi sche bemesting. Hoe moet men aan de grondstoffen komen voor voldoende natuurlijke be mesting? Hoe moet men de bereiding organiseren? Welke kosten brengt een en ander met zich mee? Met welke in directe gevolgen moet mcr. rekening houden Hoeveel geld is er nodig? Wie moet er betalen? Moeten er fabrie ken komen? En zo ja. welke? Moet menOver de beant woording van de meeste ele mentaire vragen z(jn de ge leerden en de belanghebbenden het nog niet eens; laat staan, dat er al iets zou zijn ge beurd ..Eén ding is nogal eenvou dig". vertelt my dr. ir. P. N. Degens jr. te Haarlem, die hot weten kan, „alle organische stoffen, alle soorten gewassen kunnen dienen als grondstof voor organische mest. Maar de moeilijkheid komt al ter stond als men de vraag op werpt hoeveel men dan wel nodig zou hebben. Dat weet niemand. Op zijn best kunnen wij de orde van grootte bepa len". ORGANISCHE STOFFEN* „Hoe doet u dat dan?" „Bepalen wij ons tot de glo bale cijfers, dan moeten wij uitgaan". aldus dr. Degens, „van het feit, dat Nederland twee millioen hectares cultuur grond heeft, waarvan de helft akker- en de andere helft weidegrond. Ten naaste bij weten wy, dat er hier te lande 25 millioen ton stalmest wordt verbruikt, welke hoeveelheid voor 19 millioen ton uit wa ter bestaat. Bljjft over 6 mil lioen ton zg. droge stof. Daar gaat het tenslotte om. Daar komt dan nog by, dat de boe- ren na de oogst dc stoppels en wortelresten van het graan onderploegen. De hoeveelheid laarvan is nooit vastgesteld. Op grond van vooroorlogse Duitse gegevens echter, die min of meer vergelijkbaar zyn. kunnen wy aannemen, dat het in Nederland ongeveer draait om een totale hoeveelheid van 1 millioen ton. Zeer ruw ge schat altijd. Daar komt dan nog de groenbemesting by. die op vry grote schaal wordt toegepast, maar waarvan wy ook geen gegevens bezitten, wy zyn eenter niet te hoog. als wy stalmest plus stoppels plus groenbemesting voor heel Nederland tezamen op 10 mil lioen ton per jaar schatten!" NIET GENOEG ..En is dat niet genoeg?" ,.Dat is totaal onvoldoende! Alleen, in welke mate onvol doende. dat weet niemand. Maar u kimt zich wel voor steilen. dat een verhoging met bijv. één procent en dat zou dan al 100.000 ton zijn wetofg effect heeft. Misschien moet het 10, misschien 20 of 30 procent zyn. Ia elk.geval, myn stellige overtuiging ia dat wy moeten rekenen met miliioenen tonnen. Er is stellig veel meer organische mest no*- dig dan de totale hoeveelheid kunstmest, die Nederland ver- bru kt." ..Maar waar moet dat alle maal vandaan komen en hoe...?" wil ik weten. „Daar j£iat het nu jui3t om. Ik heb voor mijzelf de over tuiging. dat de gehele land- bouwbedrijfsvoering moet wor den omgegooid. Om een voor beeld tc noemenalle boeren zouden weer vee moeten hou den" „Dat is geen kleinigheid je „Bovendien zouden de boe l-en kunstweiden moeten hou den: elke akker om de 3 of 4 jaren met gras bezetten en die dan onderploegen. Zolang het gras er op staat kan er vee weiden en tegen de herfst zou de grasmat onderploegd moeten worden". „U praat erover alsof dat heel eenvoudig te doen is, maar „Ik weet wel. dat dat niet eenvoudig is en dat er een heleboel voor komt kyken om vee te gaan houden op een boerderij, die daar niet op in gericht is. Maar als het moet dan kan het. Be wil niet ter stond beweren dat dit of dat per3é dient te gebeuren, maar het is zaak niet te wachten mat zorgvuldig na te gaan of een cn ander niet onvermijde lijk wordt voor ons land. Zon der ingrijpende maatregelen, hoe dan ook, komen wij er niet!" URGENT „Is de zaak dan al zo ur gent?" „Och, het is geen kwestie van jaren, maar van eeuwen. Er behoeft niets hals overkop te gebeuren, maar wij moeten ook niet blind zijn voor het onmiskenbare feit. dat de woestijnvorming is begonnen in ons land en elders in ons werelddeel. Tenslotte moeten wij ook n!et uit het oog ver liezen, dat dc bevolking van Europa in een eeuw tyds met 300 pet, is toegenomen. De Automatichouders voelen zich bedreigd. Op een spoedvergadering aardé moet steeds meer voéd- Ivan c'e Bond van Automatiek- houders in Nederland werd een resolutie aangenomen se! leveren. En dat eten pri mair is voor de gehele mens heid lieeft de ooiiogstyd ons wel geleerd. Er zal een tyd komen, waarop men zich in Amerika zal moeten afvragen of het verantwoord is nylons te maken uit maiskolven en waarop wij in ons land de vraag zullen moeten beant woorden of het niet beter is het tarwestro onder te ploegen in plaats van er karton van te maken. Het gaat om een aangelegenheid van zeer groot belang en het kan zijn, dat er maatregelen genomen moeten worden van zeer ver. strekkende betekenis." (Nadruk verboden) Spoedig financieringsrege ling voor ziekenhuisbouw. Op vragen van het Tweede ICamerlid de heer Mol (KVP) in verband met de toegezegde steunverlening van rijkswege in het onrendabele deel der kosten van bouwwerken voor verpleeg- en behandelinrich- tingen; heeft de minister van financiën, mede namens de minister van sociale zaken, thans medegedeeld, dat de financieringsregeling op zeer korte termijn kan worden te gemoet gezien. waarin de vergadering ten zeerste betreurt, dat het, blij kens de inhoud van 't wets ontwerp winkelsluiting in 'I voornemen der regering ligt, de exploitatie van consumptie automaten voor vele honder den exploitanten vrijwel on mogelijk te maken en er by de regering op aandringt, de bepalingen, welke het vullen of bijvullen der automaten na het vast te stellen winkelslui. tingsuur verbieden, uit het ontwerp te schrappen. De wereldscheepsbouw in 1948. In het jaaroverzicht van het Lloyds register wordt gezegd, dat in 1948 in de gehele wereld (ex clusief de Sowjet-Unie) 872 sche pen van in totaal 2.309.743 bruto- ton te water zijn gelaten, hetgeen in vergelijking met 1947 een ver hoging van de nieuwbouw met 207.122 ton betekent. 50 pet. van de totale tonnage werd .in Enge land en Noord-Ierland gebouwd, of 16.413 ton minder dan verleden jaar. Nederland bouwde in 1948 97 schepen met een totale tonnage van 142.485 ton. De landen, waarvoor de groot ste hoeveelheden nieuwe tonnage bestemd waren, zijn Engeland (766.290 ton). Noorwegen (465.539 ton). Frankrijk (273.179 ton) en Nederland (133.134 ton). Zeeuwen in de Qosi Pas op de palen. Kees Karelse uit Borssele is monteur van de Ost-Cie en heeft daarmee de handen vol werk. Hy sloopt motoren uit de voertuigen om ze weer trustig op te bouwen „als nieuw" Vandaar zyn bijnaam ,.de motor-tovenaar". Maar hij kan nog meer. Toen op een eenzame post een groepje ïongens zonder licht zaten, «'.ook hij uit een Japanse dump een oud licht-agregaat op. Hy repareerde dat ding en... nu hebben de jongens op die eenzame post des avonds Op het eiland Khodos is na lange onderhandelingen dc Israëlisch-Egyptische wapenstil- standsovercenkomst getekend. Hiermede is een eind gekomen aan de strijd tussen beide landen, welke op 18 Mei 1948 begon. De overeenkomst wordt beschouwd als een groot suc ces voor Israël, dat de Egyptische troepen uit dc Ncgcv-woeslijn heeft verdreven. Dr. Wal ter Eytan, leider van de Israëlische delegatie (midden) tekent de overeenkoinsl. Kerknieuws Ds- J. J. Buskes 25 jaar predikant. Op 9 Maart zal het 25 jaar ge leden zijn. dat ds. Buskes het predikambt aanvaardde en in zijn eerste gemeente Oosterend op Texel intrede deed als predikant der Ceref. Kerken. Bij het con flict In die kerken ging hij over .ïaar de Geref. kerken in Hersteld Verband. In 1913 deed ds. Buskes ..Is Hervormd predikant zijn intre de in Amsterdam, waar hij ook de heide eerder genoemde kerken ge diend had. Teneinde het evangelisatiewerk van ds. Buskes finantieel groter mogelijkheden te geven wil de cvangelisatiecommissie „Woord en Wereld" hem ter gelegenheid van zijn jubileum een flink bedrag aanbieden. Ds. J. Zuurdeeg over het proces-Minaszenty. In het Weekblad van de Neder landse Protestantenbond schrijft ds. J. Zuurdeeg te Parijs even eens over het proces Mindszenty. Wij ontlenen daaraan het volgen de: Of de beklaagde schuldig is of onschuldig aan de hem ten laste gelegde feiten is van onderge schikt belang. Het zou irJj niet zo sterk verbazen wanneer hij op bepaalde punten „schuldig" was. Hij of zijn ondergeschikten zullen in het „bezette gebied", waar een strijd op leven en dood wordt gevoerd om de geesten en gewetens van de bevolking, heus wel een of ander „ondergronds" hebben gedaan. Doch dat strekt hen in onze ogen niet tot oneer! In wezen gaat het echter om de verhouding van kerk en staat, om de vrijheid van de evangehever- kindiging, om de christelijke op vatting van het huwelijk, de vor ming van de jeugd, om de christe lijke zedelijkheid in tegenstelling tot een moraal, die alleen met nuttigheid en volksbelang rekent. De kerk, die de Bijbelse verkon diging van het Koninkrijk Gods verstaat, voert in deze wereld een rusteloze strijd tegen onrecht en verdrukking. Om déze achtergrond gaat het in dit proces. Zal de kerk de doeleinden van de staat gehoorzaam dienen of zal de kerk, staande in het volk, maar zich niet met de natie vereenzel vigende. haar Heer dienen zoals Hij dat van Zijn dienaren vraagt? Ds. Zuurdeeg wijst er op, dat men zijn oordeel in deze niet mag laten vertroebelen door de anti- Roomse gezindheid, die men vindt in Protestantse, liberale en soci alistische kringen in Nederland. Doch twee pijnlijke vragen zijn niet te vermijden. Ten eerste: wat heeft de kardinaal en de R. K. kerk in het algemeen gedaan in de jaren toen de kerk wèl vrij was? Blijkens een overzicht in de „Figaro" en de „Monde" heeft de kardinaal gezegd: „Ik ben niet tegen de agrarische hei-vorming". Hij was er niet tegen! Maar wat heeft zijn kerk er in de jaren voor 1940 vóór gedaan, toen het minder hardhandig had kunnen gebeuren en het christelijk sociaal gezien, even broodnodig was......! De Pro feten in het Oude Testament heb ben tot him volk gesproken van de tekens. Verstaat Rome het te ken van dit proces? Hoe zijn de sociale toestanden in Zuid Italië? Hoe is het in Spanje? Doch ook aan de Protestantse kerken wordt de vraag gesteld of zij een voorhoede zijn die dienend en critisch de verkondiging van het Evangelie concreet maken in persoonlijk en sociaal leven tot heil van het volk. Wil de kerk in West Europa het teken verstaan? Niet als een teken van de godloos heid van de slechte communisten, maar als een teken Gods dat het de kerk en de christenen zo ver gaat wanneer zij ophouden het zout der aarde en het licht der wereld te zijn. Wat doet West-Europa nu? En Amerika? Zijn er voldoende te kenen van kracht en bekering? NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Brouwersha ven. K. G. Eckenhausen. em. pred. Prot. Kerk in Indonesië, te Den Haag. Beroepen te Zierikzee (vac. Knyff) A. Barendrecht te Klun- dert. De afnemende gezichtsscherpte. GEBITSVERZORGING NODIG. De algemens gezondheidstoestand der kinderen is in het jaar 1948 veel verbeterd. Moest in 1947 nog geconstateerd worden «lat 10 der kinderen op Walcheren en 8 In Vlissingen onvoldoende of matig waren gevoerd, voor 1948 Avas dat percentage in de Walcherse dorpen terug gelopen tot 6 cn in de stad Vlissingen tot 7. Groot was echter nog het aantal kinderen met een slechte houding en met een slecht gebit. Dit zijn enkele conclusie's uit 'n tweetal schoolartsen rapporten. Ned. Jeugdgemeen schap tegen het Butlin-kamp. De Nederlandse Jeugdge meenschap heeft de minister van wederopbouw telegrafisch verzocht de plannen voor de bouw van een Butlinkamp te Zandvoort niet goed te keu ren. De schoolartsen dr. Fran sen van de Putte en mej. J. C. P. Tazelaar. die tezamen Walcheren, Noord-Beveland en het Westelijk deel van Z.- Beveland controleren, konden in hun rapport over het jaar 1948 een iets optimistischer geluid laten horen dan over 1947 mogelijk was. Dr. Fransen van de Putte constateert, dat de opkomst van de kinderen voor net ge neeskundig onderzoek uiterst bevredigend is en daaruit kan de gevolgtrekking worden ;emaakt. dat de schoolartsen- ienst nu wel ingeburgerd is. Wat opviel was het gro te aantal kinderen .met onvoldoende, gezichtsscherp te. Wellicht zal een apart oogonderzoek met kortere tussen-perioden dan het algemene onderzoek ge wenst zjjn. In het rayon van dr. Fran sen van de Putten, dat Mid delburg, Nieuw- en St. Joos- land, Noord-Beveland en W. Zuid-Beveland omvat, bleek, I dat bij de schoolkinderen de gebit-verzorging nog onvol doende is, dat de inentings toestand tegen diphterie be vredigend is en dat voor pok- inenting van jonge kinderen meer belangstelling ontstaat. Bij het naghan van de toe stand der schoolgebouwen, kreeg men de indruk, dat er wel sterk naar gestreefd wordt de gebouwen zoveel mogelijk in een goede toe stand te brengen. Sommige ongewenste toestanden wer den op betrekkelijk korte ter mijn verbeterd. In dit rayon werden 25 kin deren uitgezonden om aan te sterken. Voorts werden 35 kinderen getest voor B. L. O. van wie er 18 op de school te Middelburg werden ge plaatst. Kleding der kinderen, schoei sel en algemene hygiënische toestand waren weer op voor oorlogs ped, hoewel nog niet ideaal. VLISSINGEN. Mej. Tazelaar rapporteert over Vlissingen, dat daar nog teveel kinderen zijn, die ei- slecht uitzien. Laat naar bed gaan, onpaedagogisehe ouders en sociale toestanden spelen hierbij een rol. Slechts 13 der kinderen had een gaaf gebit. In het district Walcheren (met uitzondering van Mid delburg en N. en St. Joos^ land-) werden 24 kinderen ge test voor B.L.O., van wie 7 op de school te Middelburg geplaatst konden worden. Voor 14 was er geen plaats. Van de zwakke kinderen kwamen er 140 voor uitzen ding in aanmerking. Komen de kinderen echter terug in hun eigen milieu, dan vallen ze helaas weer terug op het vroegere niveau. Van de schoolkinderen te Vlissingen vertoonde 9.6 'n positieve reactie by de Pir- quetproef (t.b.c. onderzoek) en er werd by doorlichting één geval van actieve t.b c. gevonden. IN DE DORPEN. Wat betreft de dorpen op Walcheren, daar viel op de slechte houding van veel hin- deren (26 Het is jam mer. dat er te weinig gym nastieklokalen zyn. Verzorging cn controle van het gebit zijn nog steeds onvoldoende. Een ditrictsschooltandverzor- ging zou noodzakelyk zijn. Van de dorpen werden in 1948 geen zwakke kinderen uitgezonden. Aan de verbete ring van de schoolgebouwen wordt hard gewerkt. Souburg wordt genoemd als voorbeeld van een gemeente, waar tie gebouwen prachtig in orde zyn. Bij het t.b.c.-onderzoelc werd in de dorpen een percentage van 6.2 positieve reacties van Plrquet vastgesteld. Er wa ren geen actieve gevallen van tJ).C. Hoewel verscheidens kinde ren getest werden voor B.L. O. zagen de ouders niet altijd het nut van dit onderwijs in. Toen de kok een aantal messen nodig had. schafte Kees raad. U;t een paar oude auto-veer-bladen maakte Kees een paar keurige messen. Zo was Kees. Op één ding was hy speciaal trots. Dat was op zjjn gara ge en werkplaats. Bij zyn aan stelling als monteur werd hom gezegd: „Kees dit is nu jouw heiligdom". En, eerlyk. Kees schrok er van. Een oude wrakke loods, waarvan het dak lekte als een theezeefje: wanden waren er niet eens. Maar Kees zei niets en toog aan het werk. Na enige dagen was <lc wrakke loods opgeknapt. Ze zag cr meer toonbaar uit. Al leen ze bleek zwak op de be nen te staan. Om te voorko men dat de chauffeurs met hun auto's de steunen van on der het dak zouden ryden. had Kees een bard geplaatst met nis opschrift: „Rydt niet tegen tie palen, anders zal de duivel je halen". Het bordje heeft echter niet mogen helpen. Op een noodlottige dag reed een chauffeur tegen één der steunen cn met een ge weldig geraas zakte de loods in elkaar. Kees stond er met een beteuterd gezicht naar te kyken. want zyn trots was geknakt. Maar Kees vatte moed en nu is zyn loods weer hersteld. Kees zit nu al een aardig tyd.fe in de Oost. Hy hooDt volgend jaar weer by fam'lie. vrienden en kennissen tc zyn die hy langs deze weg van harte groet. FKUILI ETON 69 Hel (eest had een zeer geani meerd verloop. Slechts Irene vermocht niet in de goede stemming te delen. Dr. Reuder meed haar opzettelijk en vroeg afwisselend zijn tante, Laura Kruger en Beate ten dans. Irene zag zich veel vaker door Karei Schuch gevraagd dan zij aanvankelijk had menen te mogen verwachten. Ze vond hem lang niet zo minzaam en onderdanig als vroeger, het geen zijn oorzaak vond in het feit, dat Sabine Reuder hem tijdig aan haar advies had her innerd. „Houding, m'n jongen!" had ze hem toegefluisterd. ..Denk aan hetgeen ik je gezegd heb!" Kareltjes terughoudendheid miste haar uitwerking niet op Irene, juist zoals Sabine Reu der dat had voorzien. Juf frouw Larscn stond er werke lijk van te kijken en tenslotte vroeg ze hem ronduit: „Hebt u een slechte bui, meneer Schuch, of wat is er met u aan de hand?" „Geen van beiden." verze kerde Kareltje. „Ik ben alleen een beetje stiller dan anders, omdat u me nu eenmaal toch niet mag. jufrouw Irene". Irene Larsen lachte. Een ge fortuneerde jongeman, die een landgoed en een bom duiten bezat, moest men een beetje te vreind houden. Men kon nooit weten, waar dat goed voor was. „Ach kom. u verbeeldt u maar wat", zei ze. trachtend hem gerust te stellen. „Ik heb u altijd bijzonder sympathiek ge vonden. alleennou ja, ik ben nu eenmaal niet iemand, die met zijn gevoelens te koop loopt. Ik geloof, dat ik u al eens eerder heb gezegd, dat ik van nature nogal gereserveerd ben". Daarmee moest Kareltje Schuch voorlopig genoegen ne men. Het feest had overigens een zeer geanimeerd verloop en het was al laat. toen Sabine Rcuder, in overleg met kapi tein Mengelberg, het sein gaf om op te breken. Bij zijn thuiskomst vond dr. Reuder een telegram, dat van de filmmaatschappij afkomstig bleek te zijn en waarin hem werd verzocht zo spoedig mo gelijk over te komen. Reeds de volgende dag vertrokken de beide vrienden. De eerstvolgende dagen werd het stil in de woning van Sa bine Reuder, die nu weer al leen met Emma, de oude ge dienstige. was achter gebleven. Irene staakte haar dagelijkse bezoeken met de daaraan ver bonden attenties voor de wouw des huizes. Nu Felix Reuder weg was. achtte zij deze over bodig geworden. Ze begon zich nu in Hasselfeurde meer en meer te vervelen. Irene voelde met de dag sterker, dat ze op haar oom lang niet meer die invloed uitoefende van vroe ger. Wanneer ze zich aan de piano zette om hem wat voor te zingen, hoorde hij slechts afwezig toe. Ja, een paar maal was hij zelfs de kamer uitge gaan. Daarbij kwam no& dat het weer was omgegslagen. Na de zonnige dagen was een riode van koude gevolgd. regen kletterde vaak uren lang tegen de ramen en maakte het onmogelijk ook maar een voet op straat te zetten. De plotselinge veranderde weersgesteldheid had kapitein Mengelberg een zware kou be zorgd. Dr. Kruger, die hem be handelde, kwam dagelijks ky ken, maar ook dat bracht slechts weinig afwisseling, want een griep-epidemie nam al zijn tyd in beslag, zodat hij steeds even haastig weer ver trok, als hij gekomen was. Ook Sabine Reuder liep te kuchen en te hetesten, klaagde over rheumatiek en was dientenge volge niet bijster gul met in vitaties. Alleen wanneer haar neef of Karei Schuch hadden geschreven, liet zij van zich horen. Dit tweetal had nu de han den vol. De Afrika-film was nu in het atelier, er werd passen de muziek bij gemaakt en dat gaf de vrienden weer allerlei werk. Beate interesseerde zich bij zonder voor al deze berichten, maar Irene toonde niet de min ste belangstelling voor tech nische bijzonderheden. „Wanneer is de première?" vroeg ze telkens weer. Juffrouw Reuder kon haar dienaangaande echter niets wyzer maken, omdat er nog geen dag was bepaald. Maar eindelijk kwam dan toch het bericht, dat de volgende week Donderdag de eerste vertoning zou plaats vinden. Felix stuur de zelfs reeds de uitnodigingen, schreef zijn tante een vriende lijk briefje, waarin hij haar van een en ander op de hoogte stelde en voegde er tevens een paar regels voor de kapitein bij. In een post scriptum voor Beate heette het: „Ik reken er op, dat u mee komt, juffrouw Beate. Hartelij ke groeten, Felix Reuder". Het mèisje bewaarde de wei nige woorden als een reliquie. Irene ergerde zich, omdat Reuder haar niet persoonlijk had geschreven, doch met een plaatsbewijs voor haar had vol staan. Ze begon Hasselfeurde langzamerhand onuitstaanbaar, Sabine Reuder vervelend en haar oom heerszuchtig te vin den. Meer en meer verlangde ze naar de hoofdstad, waar ze Felix weer hoopte te ontmoe ten. Op zekere dag verzond zij tij dens een korte wandeling tus sen twee buien door, het vol gende telegram aan haar moe der: „Meld telegrafisch, dat u ziek bent en mijn overkomst gewenst is Irene". De gehoorzame mevrouw Larsen voldeed in zoverre aan het verzoek, dat zij een ex presse brief zond, waarin zij van een minder gunstige ge zondheidstoestand gewaagde en haar dochter verzocht naar huis terug te keren. Irene liet de brief aan haar oom lezen en vertrok nog diezelfde dag. ,Gelukig, dat we 'naar kwijt zijn", bromde de kapitein, die daarna een hevige hoestbui kreeg. Beate gaf geen antwoord. Ze kon Irene missen, maar het hoesten van haar oom bqarde haar zorg. Terwijl Mengelberg sliep, haastte ze zich naar het huis van de buren om Sabine Reuder om raad te vragen. Maar deze was zelf ook in de lappenmand. De oude dame, die zo vaak de ingebeelde zieke had gespeeld, voelde zich nu werkelijk niet wel. Emma stuurde het jonge meisje weg, omdat juffrouw Sabine juist wat probeerde te slapen. 's Middags kwam dr. Kruger, die de kapitein onderzocht en Beate trachtte gerust te stel len. „Maakt u zich maar geen zorgen, juffrouw Mengelberg, 't is niets ernstigs. Een flinke kou en wat influenza, de kwaal van het seizoen", troostte hij haar. maar zijn gezicht beviel Beate niet. Intussen naderde meer meer de dag, waarop de pre mière van de Afrika-film zou plaats hebben. Sabine Reuder schudde energiek alle gevoel van ziekte van zich af, slikte een paar aspirines meer dan gewoonlijk, en begaf zich naar haar buurman. De kapitein zat in een fau teuil, slurpte thee met rum en onderhield zich met Beate. „Morgen draait de film", zei juffrouw Sabine, met de deur in huis vallend. „Ik ga met de ochtendtrein naar de stad. En hoe staat het met u en Beate, kapitein? Gaat u mee?" „Natuurlijk!" lachte de oude heer. „Beate zal nog vanavond m'n koffertje pakken. We zijn morgenvroeg allebei aan de trein. Doet u me een genoe gen. jufrouw Reuder en zit me nu niet zo aan te kijken, als- deppen CAPITULATIE. De New Yorkse huiseigenaar Samuel F. Jachter heeft, de ve le processen, klachten en on kosten, verbonden aan de ver huur van zijn huizen, moede geworden, zijn huurders de door hen bewoonde percelen cadeau gedaan. (Schouw). CIRCUSSFEER. Londen heeft de primeur van een nieuw restauranttype: Mur ray's Club in Beak Street. De restaurantzaal is er ingericht als een circusinterieur. Wanden en plafond zijn bespannen met rood en goudkleurig gesponnen glas, dat boven het midden is samengetrokken om een tentef fect te verkrijgen. Kleine eet- nissen suggereren de circuslo- ges en de cirkelvormige dans vloer vormt de piste. De band draagt Barnum en Baily-uni- formen en de extra's treden op in de gedaante van naar de re gelen der kunst geschminkte clowns. Een beroemde Franse clown, Bourget, luisterde de openingsavond op. (Hotelwereld) Laatste nieuws. Een journalist uit Hanno ver kreeg van een gerechts hof het verbod na 10 uur des avonds de schrijfmachine te gebruiken. De eigenaar van het pension, waar hij woont, voerde aan, dat het niet hin dert of er een artikel vroeg of laat verschijnt. Het Hof was het daarmee eens. Voor Picknickers. Een Australiër heeft een bierpomp uitgevonden, die twee liter kan bevatten en op de rug meegenomen kan wor den. of ik ziek men". Wo (Wordt vervolgd) Een opzienbare avondjapon, door de modekunstenaar Glen- ny ontworpen voor de J. Ar- tlïur-ster Margaret Lockwood in de film „Look before you love". De japon, die de naam „Peace" (Vrede) heeft gekre gen, is gemaakt van rose-beige jersey, een origineel materiaal voor grote avondtoiletten. Het soepele, zachte stof valt in fraaie gebeeldhouwde 'plooien, die het effect van een antiek gewaad maken en op dc lin kerschouder worden vastge houden. Deze creatie, een ver rassend voorbeeld van de élégance, waartoe de Engelse modescheppers in staat qyn, is totaal gespeend van en'ge versiering. Het effect, dat uitesluitend op het statige en sierlijke lijnenspel berust, wordt verhoogd door de sier raden. die de actrice draagt: armband, ring, clip en „hon denhalsband" van goud met smaragd en briljanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4