Grote opbouwplanuen in Polen Bodem-erosie in Zuid-Frankrijk ernstig Breslau geheel verpoolst Gdansk, Zoppoi en mia één siad Gdyr Orders voor de scheepswerven Zeeuwse Almanak Van Vrouw iot Vrouw STEMMEN TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 MAART 1949 (Van onze correspondent). GDANSK, Febr. In Polen overweegt men op het ogenblik de uitvoering van een interessant stedefoouwkun- dig plan. De bedoeling is om van de steden Gdansk (het voormalige Danzig), Zoppot en Gdynia één grote stad te maken. De haven van Gdansk metde uit de oorlog bekende „Westerplatte", waar de Polen een munitiedepöt hadden opgericht, is tegenwoordig de belangrijkste Poolse haven. In Gdynia, dat voor de oorlog al grootsteedse allures ging vertonen, zjjn de sporen van de oorlog reeds in een mate opgeruimd, dat van de haven, die het zwaarst was getroffen de binnenstad is vrijwel ongedeerd gebleven op het ogenblik weer volledig gebruik kan worden ge maakt. Gdynia was de centrale ha ven van Polen. Van hier uit liep een rechtstreekse ver binding naar de ikolengeble- den, die na de oorlog nog ver der üs uitgebreid. Gdynia was ook het .uitgangspunt van 't Poolse zeeverkeer, dat tegen woordig flink aan het groei en is, temeer doordat de ha vens van Gdansk en Szoecin twee belangrijke steunpunten voor de Poolse handel vor men. Vooral in de laatstge noemde plaats is een nieuwe, uiterst modem uitgerust ko len- en ertshaven ontstaan. Drie geregelde Poolse scheep vaartlijnen gaan naar de ha vens van Scandinavië. Ook met de Zuid-Amerikaanse ha vens wordt een vaste verbin ding onderhouden. Met bijzonder élan wordt aan de uitbreiding van de dubbele haven Gdynia-Gdansk ais basis voor de scheepvaart fewerkt. Meer dan 2 millioen loty zijn hieraan reeds ten koste gelegd. Er zijn zes gro te pakhuizen opgericht en de bestaande opslagruimte is met ruim 50.000 m2 uitgebreid. De over deze havens gaande export beliep in het afgelo pen jaar 10.2 millioen ton, waarvan 9.6 millioen ton mi nerale producten, 159.000 ton levensmiddelen, 140.000 ton plantaardige producten en bijna evenveel metalen pro ducten. Tegen het jaar 1957 zal de Poolse koopvaardij vloot over 176 eigen schepen besch'kken. Twee zeeschepen zijn kort geleden te water ge laten, vier zijn nog in aan bouw, o.a. te Gdansk, waar de beroemde schichau-kraan hoog boven de haven uit steekt. Maar ook de Britse wer ven hebben van Polen be langrijke acheepsbouworders ontvangen. Terwijl de Poolse werven o.a. met de bouw van zes erts- en kolenschepen en vier sleepboten bezig zijn, worden in het buitenlandvoor Poolse rekening twee vracht schepen. een koelschip en 'n motorschip gebouwd. Ruim de helft van het totale Poolse beleggingsplan dient voor de uitbreiding van de scheep vaart. De Poolse havenarbei der is gerangschikt in de ca tegorie van vaste werkkrach- i ten, die een gegarandeerd vast maandloon ontvangen. MAART-WEEI Nu de eerste Maartse buien zijn geluwd krijgen we zo tvaar toch even tijd om adem te scheppen en het oude volksge loof over het weer in deze maand de revue te laten pas seren. En al dadelijk kunnen we dan mededelen, dat de oog lijders deze keer boffen. Want er is sneeuw gevallen, al lagen er dan ook geen dikke vachten over de Zeeuwse landouwen en sneeuw in Maart is goed voor zere ogen. Maart zien de boeren overi gens het liefste guur. Want: Maart guur Geeft een volle schuur! De 10de Maart is de dag van de 40 martelaren van Sint Se- bastiaan en het weer, dat we op die dag aan 't weer wel eni- even veertien dagen aanhouden. Dat is geen kleinigheid en ge zult moeten toegeven, dat we op die dagen het weer wel eni ge aandacht mogen besteden. Maar de aardigste dag in Maart is wel de vijf en twin tigste. Dan is het Zwaluwen dag. En vroeger geloofde men, dat op die dag de zwaluwen terugkeerden. Dat is natuurlijk niet zo, soms zijn ze vroeger en soms zijn ze later: ze "hebben nu eenmaal geen almanak in hun zak, waarin ze kunnen na kijken wanneer ze terug moeten zijn. Maar dat de mensen er toch een dag naar genoemd heb ben, zie dat is goed en schoon, want het laat zo duidelijk zien, hoezeer de mens naar zon en 'zomer hunkert en dankbaar is voor de komst van lenteboden. Er komen veel vogels terug in Maart, ive zullen het er nog over hebben.Maar voor dezwa- luwen, och, daarvoor heeft ie der een bizonder plaatsje in zijn hart. Want één zwaluw maakt nog geen zomer, maar een zwerm zwaluwen, ja, die bewijst, dat het goede jaargetij in zicht is. Vroeger ging er geen tram tussen Gdansk en Zoppot. De Polen hebben nu dc tot Oliva lopende lijn tot de binnenstad van Zoppot doorgetrokken. Wilde men vroeger met de bus van Gdansk naar Gdynia gaan, dan moest men in Zop pot overstappen. Tegenwoor dig gaat de bus rechtstreeks van Gdansk naar Gdynia, die tot een enkele grote stad zullen worden samengesmol ten met Zoppot als centrum. De meeste uitbreiding zal uiteraard Gdynia ondergaan, daar Gdansk in de oorlog vrij wel in de as werd gelegd, zo dat het nog ettelijke jaren zal duren, voordat de stad geheel is opgebouwd. Het doet dan ook merkwaardig aan. dat Gdansk nog altijd 176.000 inwoners telt en ook 't stads verkeer vrijwel normaal lean worden genoemd. De stad zal volgens de plannen in haar oorspronkelijke toestand wor den hersteld. De St. Maria-eathedraal steekt hoog boven het puin uit. Van binnen is deze kerk, j die op vijf na de grootste ter wereld is, geheel uitgebrand. Slechts de reusacht'ge toren, de „dikke Marie" staat nog ongeschonden. De opruimings werkzaamheden binnen en buiten de kerk zyn nog niet beëindigd. De bedoeling is om de kerk weer in de oorspron kelijke stijl op te bouwen, omdat zij de nationale cathe- draal van Polen zal worden. Ook de oudste Protestantse kerk te Gdansk, St. Katha- rienen, is zwaar gehavend, evenals St. Johann. die één van de moo:ste kerken was. St. Barbara op Laaggarten is nog slechts een puinhoop, die niet meer kan worden opge bouwd. Alleen St. Trlnitatis is van de voormalige Protes tantse Godshuizen te Gdansk, de Stad der Kerken, behou den gebleven. (Nadruk verboden). Spaak over Indonesië. GEEN BINDENDE STEUN VAN BELGIË. Paul Spaak, de Belgische mi nister-president, heeft Neder landse krantenberichten tegen gesproken. dat België beloofd heeft de Nederlandse politiek in Indonesië te steunen. Spaak verklaarde tot de Ne derlandse ministers te hebben gezegd, dat België bereid is iedere Nederlandse politiek te steunen, die gericht is op het bijeenroepen van een Ronde- Tafelconferentie. Een woordvoerder van de Belgische regering verklaarde, dat de instelling van de Be- nelux-unie niet door de Indone sische kwestie zal worden ver traagd. De vertraging van zes maan den na de oorspronkelijk vast gestelde datum 1 Januari 1950. is te wijten aan het feit, dat lonen en prijzen nog moeten worden geëgaliseerd. Havententoonstelling te Rotterdam. Voornamelijk ter viering van het herstel van de Rotterdam se haven zal in Mei of Juni in het Rotterdamse park een groots opgezette havententoon stelling worden gehouden van internationaal karakter. Men verwacht de medewerking van de Marine en van de Rijks diensten van Scheepvaart, Wa terstaat en Visserij. Er zal een stichting in het leven worden geroepen, waarin de gemeente en het bedrijfsleven vertegen woordigd zijn. In principe zal door de gemeente Rotterdam een garantie worden verleend van een millioen gulden, ter wijl bij een eventueel nadelig saldo de eerste 100.000 ten laste van de gemeente komen. HET SPORTVLIEG- CEXTRUM VAN WEST-BRABANT Maandag jl. is de Heide Mij. begonnen met het terrein Map- Ie Farm te Bosschenhoofd te egaliseren. Dit terrein is be stemd het sportvliegcentrum van West-Brabant te worden. Slagregens dringen niet meer in de grond. (Van onze correspondent) Parys, Febr. De erosie, die in Amerika al geulen lieeft veroorzaakt van tien meter breed en acht meter diepte, is voor Frankrijk nog geen probleem van grote betekenis, hoewel niettemin het verschijnsel vooral in Zuid-Frankryk vormen heeft aangenomen, die een waarschuwing inhouden voor de toekomst. Indien men in dit gebied, met een gun stig micro-klimaat dat Is hot klimaat tussen het plan- tendek overgaat tot het kappen van de houtopstand, waarmede Hannibal al begonnen is, korat de, bovenste aard laag in geheel andere omstandigheden te verkeren. De zon kan zonde.r bescher ming van het bladerdek direct op de bodem inwerken, waar door de bovenste laag uit droogt. De grond wordt zo droog en hard, dat hy de kwaadaardige slagregens niet meer kan verwerken. In plaats Journalist weigerde zijn bron te noemen. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste Donder dag een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 100 boete tegen de journa list J. de Ru, die geweigerd heeft de bron te noemen van een bericht over de verdwij ning van 100.000, die per brief van het postkantoor te Alphen a. d. Rijn werden ver zonden. De R. gaf hierin enige bijzonderheden en dit werd hem aangerekend als doorkrui sing van het politieonderzoek. De officier zeide. dat b(j ar rest van de Hoge Raad geen beroepsgeheim vsn 'de journa list wordt erkend. Hij kwalifi ceerde het optreden van de R. als onfatsoenlijk en uiterst on nadenkend. De verdediger, mr. Gerbrandy, voerde met tal van argumenten aan, dat zijn cliënt niet anders had kunhen hande len dan hij heeft gedaan. De zitting wer< hierna geschorst Weet je wel zeker, dat je er niet boos om zult worden? Wij vrouwen zijn vaak zulke wonderlijke schepsels. „Hoe vind je mijn nieuwe jurk?" vragen we aan een vriendin maar o wee, als ze eer- lijk haar oordeel hardop zegt: lm ik kan nu niet direct zeggen, dat zij je flat- téérf'. Dan is zij later lang niet meer de aardige gezel lige vriendin die je je van vroeger herinnert, maar een jaloerse nijdas die er altijd alleen maar op uit is om iemand te ergeren. Wij vrou wen verdragen over het al gemeen critiék bijeter slecht, óók als we erom vragen. En toen jij mé bij het afscheid zei: „Je hebt mi een week bij me gelogeerd, en je weet hoe ik met alles édn ben. Doe me nu eens een ple zier en schrijf me precies hoe je over mij en mijn huishouding denkt, en wat ik doen moet om er wat meer en wat beters van te maken....", toen heb ik vei ligheidshalve geen Ja en geen Nee gezegd. Maar nu ik weer aan je trieste ge zichtje denk, zoals je me daar klein en verdrietig stond na te wuiven in je voordeur toen kon ik het na een paar dagen toch niet laten om de pen op papier te zetten en je te hooi en te gras een paar afdrukken van indrukken te sturen. Als je er boos om wordt schrijf het mijdan gerust terug, zo scherp als je maar kunt. Ten slotte zou het wel eens goed voor je zijn als je flink nij dig werd, want op het ogen blik ben je gevaarlijk be zig je te laten drijven op het troebele kanaal dat Sleur heet, en dat ergens in de Do de Zee uitloopt. En jij bent in deze vermoeide na-oor log se tijd de enige niet. Gelukkig ben je nog juist genoeg bij je positieven om te constateren, dat je rede loos aan 't afdrijven bent en met je laatste restje ener gie verzet je je er tegen. Je geeft dadelijk grif toe, dat je in vele opzichten een lot uit de loterij hebt getrokken: een zonnig ruim huis, een beste brave man en twee gezonde spruiten, een be hoorlijk salaris en een han dig hulpje in de morgen uren. En desalniettemin: al les dreigt je onverschillig te worden, het leven is één eindeloze sleur, in huis is het doods en ongezellig. Wat ■is daaraan te doen? Alles. Mits je de oorzaak- van de kwaal maar weet op te sporen en weg te snijden. Sleur is altijd een gebrek aan geestelijke weerstand, een vorm van luiheid die het he le leven in, al zijn uitingen aantast. Zoiets als geestelij ke bloedarmoede: je raakt ermee in een hopeloze spi raal van: je kunt niet om dat je niet wilt en je wilt niet omdat je niet kunt. Wil je uit de zuiging van die el lendige draaikolk geslingerd Brief aan mijn gastvrouw worden, dan moet je met al je energie worstelen om geestelijk weer stevig op de been te komen. Er moet toch iets zijn waarin je vroeger, voor je trouwen, geweldig veel belang stelde en dat je hielp om aan de grauwe een tonigheid van je baantje te ontkomen. Ik weet het al: je speelde lang niet onaardig piano, en je had een poede altstem. Zong je niet jaren lang mee in een Oratorium vereniging? In de dagen, dat ik bij je logeerde, is de piano aldoor t dicht gebleven en zeis met de kinderen heb ik je nooit horen zingen. Zoek vanavond nog je oude zangbundels op en oefen el ke dag een half uur etuden, tot je je vingers hebt losge- speeld. En meldt je per om gaande opnieuw als lid bij je oude geliefde koor. O ja, natuurlijk, je zult je eerst 'n beetje onwennig voelen tus sen al die vreemden, maar na de tik van de dirigeerstok vergeet je dat immers alle maal, en weet nog maar één ding: ik zing weer, ik ben weer een mens die aan iets moois meewerkt en een paar uur lang geen huishoudma- chine. Als je dan de ramen van je geest wijd open hebt gezet en de frisse wind alle stofresten heeft weggebla zen: speel dan eens een week bij jezelf de logée en wel een heel kieskeurige logée met om in stijl te blijven verbazend veel noten op haar zang. Je ziet dan jezelf beneden komen in dat onbehagelijke huisjurkje, met krulspelden in het haar en een verscho ten schortje. Zou jij het leuk vinden als kind daar dag aan dag te gen aan te moeten kijken? Waarom schaf je geen stevi ge rok aan waarop je me nig oud truitje kunt afdra gen en een nieuw schortje kost toch ook je hele pun-, tenkaart niet? Vind jij die ontbijttafel een lust voor het oog? Nee, je behoeft met twee levenslus tige spruiten niet aan een vaasje met sneeuioklokjes of een geborduurd tafelkleed te denken. Maar is het beslist nodig om altijd zo'n paar halfaan- gebroken jampotten op tafel te zetten, en vooral die saaie nuchtere fles gepasteuriseer de melk? Waarom zet je geen appetijtelijke rode of blauwe melkkan met warme gekookte melk in het mid den en de thee, lekker heet en vers gezet, onder de thee muts naast je bord? Heb je als eens een nieuw kook boek aangeschaft, nu je al bijna tien jaar getrouwd bent? Weet je wel wat een opwindende sport het is, daarin 's avonds te zitten neuzen naar iets-anders- dan-anders? Geef morgen eens een kopje kerriesoep vooraf en overmorgen ieder een geroosterde boterham met een gepocheerd ei. En heb je er wel eens aan ge dacht, nu het voorjaar in aantocht ts, om op een vrije middag met de kinderen er uit te breken om een heel, héél grote wandeling te gaan maken, met een fikse bos katjes als buit? SASKIA. De internering op Banka. De Nederlandse regering heeft geantwoord op vragen van jhr. van der Goes van Nate ra betreffende de inter nering van de republikeinse leiders op Banka. In het ant woord wordt benadrukt, dat de republikeinen de behande ling goed noemden. Wel heb ben er misverstanden plaats gehad en zijn er fouten ge maakt. Het ingestelde onderzoek heeft de hoge vertegenwoor diger der Kroon tot de con clusie doen komen, dat van een aanwijsbare schuld van één of meer ambtenaren niet kan worden gesproken. Op zet is er niet geweest. Er zijn fouten gemaakt, maar 't door de regering betreurde incident is in hoofdzaak een gevolg van een ongelukkige samenloor) van omstandighe den. Ware dit niet 250 ge weest, dan zou toch verwacht kunnen worden, dat vóór het bezoek van de C. G. D. be paalde maatregelen zouden zijn getroffen. van het regenwater af te voe ren naar de rivieren door de grond, geschiedt dat voortaan in vele gevallen over de grond en het ligt voor de hand. dat hierdoor de bovenste laag grond korrelsgewijze eveneens mede wordt afgevoerd naar de rivieren. Tegelijk komen bij grote droogte en harde wind ern stige verstuivingsverschijnse len, waardoor wederom wat vruchtbare teeltaarde wordt weggevoerd en zo kan het ge beuren, dat de gehele vrucht bare laag teeltaarde wordt weggeradeerd en er slechts 'n bodem overblijft, waarop let terlijk niets meer kan groeien. In Zuid-Frankrijk heeft dit verschijnsel al vrjj ernstige vormen aangenomen In brede kring meent men in Nederland. dat door het grote aantal leegstaande boer derijen de erosie in Frankrijk- beangstigende vormen zou hebben aangenomen. Deze ge dachtegang nu is onjuist In de eerste plaats is het aantal leegstaande boerderijen per departement op de vingers van één hand te tellen en boven dien ontfermt zich dan altijd wel een huurboer over de lan derijen. Natuurlijk liggen er ln Frankrijk wel stukken Eond onbewerkt, doch ook t kan althans in het Noor den geen of weinig erosie ver oorzaken. Men moet uit dit vry gerin ge aantal leegstaande boerde rijen evenwel niet concluderen dat Frankrijk geen plaats meer zou kunnen bieden aan Nederlandse emigranten. Het tegendeel is waar. Vrijwel op iedere Franse boerderij kan men diverse hectaren grond zien liggen, die al In geen jaren meer bebouwd zijn. Kreupelhout en duizend en één soorten onkruid tieren er welig. Het spreekt vanzelf, dat *de Franse regering niets liever ziet dan dat deze braak liggende hectaren weer in vruchtbaar land worden herschapen. Onder de Franse bevolking is de animo zidh een nieuw bestaan op het plat te land te verwerven echter niet groot. Anderzyds wenst de Fran se regering slechts immigran ten toe te laten, indien deze de nodige vakkennis bezitten en voorzien zijn van enig ka pitaal. Voor Nederlandse boeren, zijn er dus kansen aanwezig in Frankrijk. Zij dienen ech ter eerst terdege van de mo gelijkheden en moeilijkheden op de hoogte te zijn alvorens een verhuizing te wagen. Deurwaarder in arrest. De 41-jarige Haarlemse deurwaarder D. G. van W. te Haarlem kreeg op zyn bankrekening in het jaar '45 gestort een boete van j 84.000. Nc de bevrijding stortte hij 50.000 en het restant bleek zoek. Hij werd geschorst als deurwaarder. Donderdag verscheen hy voor de rechtbank, die zijn verklaringen oven fouten by de girodienst niet aanneme lijk achtte en hem ln hech tenis liet stellen. UIT DE PERS EEN ILLUSIE? In de Nieuwe Rott. Courant en Het Parool schreef de oud- lt. G.G. dr. H. van Mook, een artikel over de jongste rege ringsverklaring onder de titel „Het verlossende woord?" Hier in lazen wij o.m.: ..Belangrijke vragen rijzen al dadelijk met betrekking tot plaats en datum van bijeenkomst. Op zichzelf is voor een conferentie in Nederland wel het een en ander aan te voeren. Daar het doel een souvereinlteitsoverdracht Is. zou men inderdaad mogen verwach ten, dat de laatste fase van over leg. die aan deze overdracht voor af moet gaan, huisvesting vindt in het land. dat de souvereinltelt het mij voorkomt, dat men met deze verplaatsing van de bespre kingen naar Nederland thans wel licht te vroeg begint. In Indonesië zelf toch heeft nog geen zodanig contact met alle groeperingen plaats gevonden, dat de grondslagen voor een overeen stemming reeds kunnen zijn ge legd. Wel was het B.F.O. gedu rende de afgelopen maanden veel bijeen ,cn zijn in deze kring de denkbeelden dus enigermate ge rijpt. maar de sterk uiteengehaal- de Republikeinse groep kan nog geen gelegenheid hebben gehad om zich als geheel op de toestand te beraden. De vrijlating van ver scheidene in hun bewegingsvrij heid belemmerde Republikeinse leiders op dit ogenblik zou daar toe de gelegenheid openen, maar of een week want meer i3 het niet genoeg is om van deze kant een georganiseerde deelne ming te verkrijgen, lijkt op zijn zachtst gezegd twijfelachtig. Bovendien bestaat op deze wijze geen gelegenheid om de Republi keinse groep te stellen voor de vraag, óf en hoe zij al dadelijk zou kunnen bijdragen tot het ver minderen en beëindigen van de guerillastrijd. De nog voortduren de bedreiging van die zijde rnag toch onder geen enkele omstan digheid een element vormen in het overleg, aangezien wel zal moe ten vaststaan, dat het politionele werk der Nederlandse strijdkrach ten in ieder geval zal worden vol tooid. Maar er is meer. Wij weten, dat in de Indonesische wereld de be sluitvorming, wil zy werkelijk waarde hebben, moet berusten op een diepgaand en geduldig con tact met vele mensen. Dit contact wordt door de reis naar Neder land verbroken en men kan er vrijwel zeker van zijn. dat zij, die hier komen, de handen zullen wil len vrij houden, totdat de resul taten daarvan ginds kunnen zijn doorgepraat. Wanneer men zich derhalve voorstelt, dat de conferentie bin dende beslissingen zal nemen en de teruggekeerde conferentiegan gers onmiddellijk tot de uitvoe ring daarvan zullen kunnen over gaan, dan koestert men, naar mij voorkomt, voorshandseen illusie." Voorts wijst dr. van Mook op de korte tijd van voorberei ding en de moeilijkheid om werkelijke representatieve de legaties samen te stellen en voor 15 Maart naar Den Haag te doen reizen. De keuze van Den Haag acht de It. G.G. niet juist in verband met de wen selijkheid, dat dr. Beel zijn taak in Indonesië kan blijven vervul len en toch de besprekingen kan bijwonen. En hij stelt ten slotte de vraag: ..Moeten wij hier wederom een verschijnsel in zien van onzeker heid in Nederland, waardoor men het niet mogelijk acht een werke lijk vertrouwde en gevolmachtigde delegatie naar Batavia te vormen? Moet ook deze grote cn gedurfde stap in gevaar worden gebracht, doordat zij, die hem willen doen. toch eigenlijk nog niet weten, waarheen hij hen voeren zal? De t(jd zal spoedig leren of niet ook ditmaal het besturen uit de verte ontoereikend blijken zal." Stad onderging gedaanteverwisseling. Een koe in de zitkamer. (Van onze correspondent) Breslau, de voormalige hoofdstad van Silezië, heeft na de oorlog een grondige ge- daantew'sseling ondergaan. Niet alleen, dat de stad nu Wroslaw heet, ook de bevol king is geheel anders. De manner lopen met hoge laarzen en schanonyachlen rond. Op hun hoofd dragen zij mutsen van lamsvel. De vrouwen z(jn in grote omslag doeken gehuld en aan hun voe ten hebben zij „walinkis", vil ten schoenen van lomp model. Inplaats van auto's ziet men nu de panjewagen met kleine ^on'se paardjes in de straten van de stad. Die nieuwe in woners ztjn uit Podeltë en Wolhynië afkomstig. ZQ heb ben hun eigen „sfeer" meege bracht en het voormalige Breslau Iykt dan ook meer op een provinoiestad ln Cen- traal-Rusland dan op een oude Duitse stad. Er rijn welhaast geen Duit sers meer In Wroslaw. Van do 700.000, die voor de oorlog ln Breslau woonden, zyn or nog maar 1500 over. In 1946 toen de overheid te Warschau de evacuatie van alle Duit sers uit Breslau gelastte, wa ren cr nog ruim 100.000. In het begin moesten alle Duit sers een witte band op de arm dragen, maar toen bleek, dat vrijwel geheel Bres'au met zo'n witte band rondliep, werd dit bevel spoedig- Ingetrokken. Stelselmatig werden Polen uit het Oosten naar Wroslaw overgebracht zodat de stad in het begin van dit jaar 278.000 inwoners telde. Dit is naar verhouding niet veel. maar van de 30 millioen Polen hebben slechts 24 millioen de tweede wereldoorlog overleefd. Deze overlevenden zullen zich nu ook nog ln de Oost-Duitse ge ileden vestigen die door on geveer 10 millioen Duitsers moesten worden ontruimd. Voor de eenvoudige mensen uit Wolhynië en Gfuicië bete kende het leven ln de grote stad een hele sensatie. Maar nu zijn zij er aan gewend ge raakt dat z(j 't water niet meer met een emmer uit de put hoeven te schepnen, omdat nu het water uit de muur komt lopen als men de kraan open draait. Ook met de badkuip hebben zij intussen kennis ge maakt. Hoe het echter moge lijk is. dat je, als je 's avonds bij donker een huis binnen treedt, slechts op een knop hoeft te drukken om licht te maken en dat het licht van zelf weer uit gaat, als je de bovenste trap op de vierde verdieping hebt bereikt, heb- bn nog niet velen begrepen. Wie uit rijn geboorteplaats Kolomea een koe meebracht, verschafte haar onderdak in de zitkamer, omdat zij ln Breslau zo achterlijk waren en in de huizen geen koestal hadden. De mensen uit het Oosten begrepen niet, waar voor je naar een winkel moest gaan, als je Iets wilde kopen. De marktstraat is veel ge zelliger en Wroslaw is nu in feite een grote markt gewor den. D.W.Z. al te veel mag men er niet van voorstellen, want een paa. schoenen bijv. kost 6.000 zloty, precies het bedrag dat een Poolse arbeider per maand verdient. Een pond spek kost 200 zloty. Veel kun nen de Polen in wroslaw dus niet kopen. (Nadruk vefboden) Weygand protesteert tegen memoires van Churchill. De Franse generaal Weygand heeft via AJi». geprotesteerd te gen beweringen in de Memoires van Churchill, die volgens hem in strijd zijn met de feiten. „Als opperbevelhebber verklaar lk de beoordelingen over de gene raals Bilotte en Prioux en de insi nuaties, die de eer dezer officieren in het gedrang brengen, onjuist. Wat mtl persoonlijk betreft, wil ik slechts enkele belangrijke feiten bespreken. Ik ontken een bevel van generaal Gamelln te hebben vernietigd. Geen enkel Brits offi cier heeft mijn onderhoud met 25. M. de Koning der Belgen op 21 Mei 11W0 bijgewoond. Nooit heo lk de maarschalk Petain de verzeke ring gegeven, dat Groot-Brittannië was verslagen en nooit heb lk de beledigingen geuit, welke Winston Churchill mij toeschrijft." In het vierde militaire gewest zullen op 7 en 8 Maart ouderdagen worden gehouden in verband met het aanstaande vertrek van het. 428e bataljon infanterie, gelegerd te Assen en te SteenwUk. In geheel Finland is een sta king van typografen en drukkers begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3