Chefarine4 NIEUWS UIT ZEELAND „England Spiel" kan band met Engeland verzwakken Geslaagd Jubileumconcert van de„ Instrumentale" Amerikaans bezoek aan Zeeland. De geitenfokkerij in Zeeland NONCHALANCE OF VERRAAD VAN INTELLIGENCE SERVICE? Een Nederlandse en een Engelse siem. Schreleiler, Van der Waals «*ii andere Vau-niannen «ouden agenten van de Intelligence- Service. de Britse geheime dlem.it, «zQn geweest. Dit is althans <le mening van mr. J. E. van der Starp, de verdedi ger van Van der Waals, en auteur van de brochure „Het Englandspiel". In een onder houd, dat het A.N.P. me; h?m had, verklaarde htf, dat het verraad moet hebben berust op een systeem: de Engelsen zou den hiermede, hebben nage streefd het verzet van Europa te breken om daardoor de tot standkoming van een verenigd en krachtig Europa, dat de su prematie van Engeland zou af wezen, onmogelijk te maken. Deze hypothese is aan mr. van der Starp bovendien als feitelijke mededeling verteld door een hooggeplaatst officier van een belangrijke inlichtin gendienst. Mr. van der Starp deelt niet de mening van ma joor K. de Graaf, die zich op het standpunt stelt, dat de S. O.E., de dienst, welke dc agen ten uitzond, heeft gefaald en de opperste leiding van deze dienst verraad moet hebben gepleegd. Volgens hem is de leiding van dc Intelligence Ser vice voor het „England-Splel" verantwoordelijk. Het is name lijk onaanvaardbaar, dat deze dienst hiervan niet op de hoog te was. „GEEN" VERRAAD'». Inmiddels heeft een corres pondent van de „Manchester Guardian" oen beschouwing gewijd aan deze kwestie. Deze vraagt om een „ver klaring van gezaghebbende zijde" om de beschuldigin gen van verraad het zwij gen op te leggen. Hij consta teert, dat de inlichtingen, thans te Londen beschikbaar, in ster ke mate tot de slotsom leiden, dat dc gevangenneming van ..gedropte'' Nederlandse agen ten niet het gevolg is geweest van verraad, doch van een ern stige fout van do Intelligence Service. De schrijver van het artikel meent, dat het verraad Doodstraf voor lid van Colonne-Henneicke. Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde' conform de eis de 33-jarige Sera de Croon uit Amsterdam tot de doodstraf. De verdachte is in 1942 en 1943 werkzaam ge weest bij de Zentralstelle fiir Jüdische Auswanderung en heeft actief deelgenomen aan het arresteren van joodse land genoten. In Augustus 1943 werd hij gedetacheerd bij de colonne Hcnncickc. Het verraden van een meisje, dat hij eerst het hof had gemaakt, noemde de procureur-fiscaal destijds: ..de parel op de kroon van verdachtes ploertigheden". Engels blad noemt Nederlanders lal. De links georiënteerde ..New Statesman and Nation" publi ceerde Vrijdag een volgens het blad ..opmerkelijk" telegram uit Indonesië van dc heer Woodrow Wyatt. Labour-parlc- mentslid. Hierin wordt o.m. verklaard: „De Nederlandse levensstandaard hangt af van de Indonesische handel. Indien de Nederl. de Indonesiërs volle dige onafhankelijkheid geven zonder tc aarzelen, kunnen zij deze handel behouden; indien zij dit niet doen, zullen zij de ze voor altijd verliezen. Laf heid, die de Nederlanders vast houdendheid noemen, weer houdt hen van het risico van de enige daad tc stellen, die de Nederlanders zekerheid kan verschaffen. Indien zij nog lang wachten zal zelfs de laatste daad van zelfverloochening haar uitwerking missen". van de eerste „gedropte" agent, waarvan de Duitsers kundig en grondig gebruik maakten, tot de arrestatie van vele anderen leidde. „Bij gebrek aan verdere in lichtingen". zo besluit hy. „kan men dc Nederlanders hun ver denkingen nauwelijks kwalijk nemen, ofschoon zij des te kwaadaardiger zijn, omdat z\> eerder de regering dan indivi duen betreffen en een gemak kelijk blijvende schade'Kunnen toebrengen aan de betrekkin gen tussen twee volken, wier traditionele vriendschap tot dusver vrij is geweest van der gelijke nare verdenkingen.'' Verliezen in Indonesië- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indone sië zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: tdl. serg.-majoor der mar. H. J. Sanders. Maastricht. Koninklijke landmacht: sold. J. T. van Brienen, Loosdui- ncn; sold. C. A. de Groot. Amsterdam; sold. C J. R. Schlingemann, Reeuwljkr; serg. K. Severe, Amsterdam; korp. R. H. Bakker, Haarlem; sold. C. Beets, Langedijk; sold. A. C. de Jong. Hendrik Ido Am bacht; serg. W. Meijer. Rijs wijk (.H.); korp. G. J. Sa- lemink, Terborg; sold. J. van Zomeren, Rotterdam; sold. G. Bodde, Assen; serg. J. J. A. Houten, Valkenburg-Houthem sold. A. J. van Agthoven, Rotterdam; sold, le kl. M. Baay, 's-Gravcnhage; sold, le kl. J. Lcmstra. Zwolle; sold, lc kl, J. van der Wan- sem. 's-Gravenhage. Kon. Ned.-Indisch leger; sold. 2e 1.1. mil. bur. pers. C. Buntua. De Siamees* politie heeft drie vroegere ministers en een vroe ger parlementslid doodgeschoten „toen zij trachtten te ontsnappen", aldus werd te Bangkok bekend ge maakt. Attlee wordt in Berlijn zwaar bewaakt. De Britse minister-president, Clement Attlee, is Vrijdag avond in een „York" van de R.A.F. van het vliegveld North- ott naar Buckeburg in Duits land vertrokken voor een be zoek van drie dagen ter in spectie van de luchtbrug. Voor het bezoek van Attlee aan Duitsland zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Een Duitse politieauto met ra dioinstallatie zal de auto van Attlee overal volgen, evenals gemotoriseerde eenheden. De E losten der verkeerspolitie zul- en verdubbeld worden. De mi- nister-presidént zal overal door militaire politie (redcaps) ge ëscorteerd worden. U.S.A. niet naar conferentie van Havanna. De Verenigde Staten zullen niet deelnemen aan een bijeen komst van de landen van het Intcr-Amerikaanse pact. welke over twee weken te Havanna zal worden gehouden ter be spreking van de kwestie der Europese gebiedsdelen op het Amerikaans halfrond. Groot-Brittannië he'eft reeds eerder geweigerd de conferen tie te erkennen. BOKSEN Minelli versloeg Glel de Roode. Op advies van de geneesheer moest Giel de Roode Vrijdag avond te Den Haag zijn ge vecht met de Italiaan Livio Mi nelli. waarbij de titel van Eu ropees kampioen in het weltcr- gewicht op het spel stond, na de elfde ronde staken wegens een ernstige oogblessure. In de loop van het gevecht werd hij gewond aan beide wenkbrauwen, en een van die blessures liet zich na de elfde ronde zo ernstig aanzien dat de Luxemburgse scheidsrechter hem op doktersadvies het ver der boksen verbood en de Ita liaan tot overwinnaar, en daar mede tot Europees kampioen in het weltergewicht uitriep. Na zijn overwinning bood de Italiaan zijn tegenstander een revanche aan. mits dit titelge vecht binnen drie maanden zou kunnen plaats vinden, we derom te Den Haag. De heer Caro ontving bronzen medaille van de stad Middelburg. Het Jubileumconcert van <le „Vereniging voor Instru mentale Muziek" te Middelburg, dat Vrijdagavond in de Concert- n Gehoorzaal werd gegeven, is een manifestatie geworden van hetgeen Zeeland op muzikaal gebied ver mag. In dn eerste plaats heeft de „Instrumentale" Vrij dagavond zestig jaren culturele, arbeid met een uitstekend concert besloten en in de tweede plaats is door vele spre kers vóór de aanvang van dit concert naar voren gebracht, welk een bijzondere waardering het orkest van de provin ciale hoofdstad in brede kring geniet- De eerste spreker was de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot fissenburg. „Nooit zullen de oprichters vermoed hebben, dat dc Instrumentale zo'n grote plaats zou gaan inne men in het Zeeuwse muziek leven", aldus .de burgemees ter. Do burgemeester bracht hulde aan dc dirigent, de heer Joh. H, Caro. Als di rigent van de „Instrumen-, talc", „Tot Oefening en l ilspannlng" en het „Mid delburgs Muziekcorps" neemt de heer Garo een bijzondere plaats in liet culturele leven van Mid delburg in. Als blijk van do waardering, die het ge meentebestuur' voor zijn werk heeft, overhandigde de burgemeester de diri gent de bronzen medaille van de stad Midd«*lburg. De voorzitter van de Ko ninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning", mr. P. van Empel, noemde de „Instrumentale" en „Tot Oefening en Uitspanning": „zonen van hetzelfde huis." Hü wenste namens de zang vereniging het orkest van harte geluk met dit jubileum. Mr. van Empel bood namens „Tot Oefening en Uitspan ning" aan één van de oudste dames-leden. mevr. van Doorn, een bouquet bloemen aan en aan het bestuur een- envelop pe met inhoud. De heer G. H. Luycnd^jk sprak' als voorzitter van de „Stichting Concert- en Ge hoorzaal". Hij hoopte, dat ook dit jubileum gevolgd zou worden door jaren van grote bloei. Namens de Vlissingse Or kestvereniging bood de voor zitter dezer vereniging, de heer P. Gillissen, gelukwen sen en bloemen aan. waarna notaris R. Batten, voorzitter van de „Instrumentale", de sprekers dankte voor hun waarderende woorden. Nota wereld al beroemd. Eén be- 13 Batten noemde twee fac- toren, die hebben geleid tot standdeel - Cnetarox - zorgt de bloei van het orkest, in j I j I'de eerste plaats hei trouwe dat, al IS de werking zeer bezoek van de leden in krachtig,ulfs «en gevoelige SP™ 31 maag niet van streek raakt, oudere garde, mevr. Bonthuis- 1 Dhont, mevr. van Doorn, mei. I dr. Ghysen en de heer B. Vleugcis en als tweede factor noemde de heer Batten de goede leiding. Hij dankte de heer Caro voor zijn emi nente werk. Als blijk van waardering bood hij de diri- Ingezonden Mededelingen). Last van zenuwen? Mijnhardc's Zenuwtablettcn helpen U er overheen. Ingezonden Mededelingen1 Vier beroemde genees middelen in 1 tablei. Bij griep, verkoudheid, te gen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzon der krachtig maar toch wel dadig middel, want het bevat vier werkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele Ipijnen en griep 20 tabl. I 0.75 gent partituur en orkestpar tijen van een werk voor strijk orkest aan. Voorts waren er bloemen van de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. de Casembroot-Baro- nesse v. d. Feltz, voor mevr. Caro. De heer Caro dankte tenslote voor de hulde. HET CONCERT. Voor dit jubileumconcert was 't programma met gro te zorg samengesteld. Saint Saëns tweede symphonic vormde een goed begin voor deze bijzondere avond. Het scheen alsof de vele goede wensen van de sprekers de orkestleden harden geïnspi reerd, want reeds van de eerste noot af werd er met grote geestdrift gespeeld. Reeds direct bij het mar kante begin van Saint Saëns „tweede" was het orkest er in. Er waren geen aarzelin gen of haperingen, de inzet ten kwamen zuiver en nauw keurig, kortom er werd voor een niet-beroepsorkest bril lont gespeeld. De hout- en koperblazers van de Arnhemse Oskestver- eniging, die aan dit concert medewerkten, vervulden hun partijen od uitstekende wijze. De pianist Gererd Henge- veld trad als solist op. Hij speelde allereerst enkele Cho pin composities en deed dit op een bijna angstig-verzorj*- de wijze. In Mendelssohn s eerste planoconcert bleek Hengeveld een pianist van grote kwaliteiten, die dit wei nig gespeelde werk lyrisch wist' voor te dragen. Het concert werd besloten met een compositie van de dirigent: „Inleiding en varia ties over „Wie gaat mee over zee." Uit dit werk. dat spe ciaal voor dit concert was gecomponeerd, bleek welk een uitstekend vakman de heer Caro is. Deze inleiding en variaties zijn niet alleen com positorisch zeer verantwoord, maar bovendien knap geïn strumenteerd. Vooral de be handeling van de blaasinstru menten getuigt van een gro te deskundigheid en vakken nis. Het publiek toonde zich zeer dankbaar voor het gebo- dene. Dc „Instrumentale" heeft een vruchtbar* periode op waardige wflA.. afgesloten. Met belangstelling zal Zee land de verrichtingen van het orkest in de toekomst blijven volgen. dc K. Studie van het herstelwerk. In gezelschap van de di recteur van dc Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir. S. Herwejjer brachten Vrij dag en vandaag de Ameri kaanse landbouwattaché tc Den Haag, dc heer H. G. Bolster en de voedsel en landbomvadviseur bij de E. C.A.-missie in Nederland, de heer Lawrence Norton een bezoek aan Zeeland teneinde een inzicht te ver krijgen van de landbouw in deze provincie. Vrijdagmorgen werd Walche ren bezocht. Het hoofd van Bu reau Ruilverkaveling, de heer W. A. van der Werff heeft hier een uiteenzetting gegeven van de herverkavelingswerken op Walcheren. Bij de rondrit over het eiland, die ook werd mee gemaakt dooor de rijksland- bouwconsulent, ir. C. W. C. van Beekom, werd de Zuidwatering bezocht, waarna via Vlissingen naar Westkapelle werd gereden, waar de nieuwe dijk in ogen schouw werd genomen. Vervol gens werd een bezoek aan Mid delburg gebracht. Des middags vertrok het ge zelschap naar Zuid- en Noord Beveland. Op weg naar het Landbouwproefbedrijf te Wil- helminadorp, waar ir. J. D. Dorst het doel van dit proef station schetste, werd nog een kort bezoek aan de grasdroge rij van de fa. Timmerman te Goes en een van de boerde rijen van de Wilhelminapolder gebracht. De dag werd besloten met een bezoek aan Noord-Beve land, waar dc gebouwen van de Coöp. Landb. ver. Noord- Beveland te Kortgene en het landbouwbedrijf van de heer G. M. F. Bom te Colijnsplaat werden bezichtigd. De heren verbleven vannacht in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Voorvandaag stond op het programma bezichtiging van het laboVatorium van de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K., een rondrit door de Zak van Zuid-Beveland, een bezoek aan Kruiningen waai de heer Govers van de -Ruil verkaveling Kruiningen een uiteenzetting zou geven van de ruilverkavelingswerken aldaar. Voorts een bezoek aan het fruïtteeltbedrijf van de heer M. Vogelaar te Krabbendijke en tot slot bezichtiging van het bedrijf van ir. M. Geuze te Poortvliet. Vught helpt Grijpskerke. Op initiatief van de R.K. Tuindersvereniging te Vught werd aan Grijpskerke gratis plant-materiaal beschikbaar ge steld, ter beplanting van boer derijen ten tuinen. Voor dit doel was tc Vught. een comité opge richt. Spontaan werd aan de oproep gehoor gegeven, zodat een grote vrachtauto, door de gemeente Vught belangeloos be schikbaar gesteld, nodig was om alle bomen, heesters en struiken naar Grijpskerke te brengen. Woensdagmiddag is dit gra tis beschikbaar gestelde materi aal aangekomen. De heren comitéleden kwa men persoonlijk naar Grijps kerke en werden ten gemeen tehuize ontvangen, terwijl het plantsoen Donderdag door hen aan de hiervoor in aanmerking komende personen en instel lingen werd uitgedeeld. Zodoende kon weer menige tuin van beplanting worden voorzien en ls het aanzien van GrypskerKe ten zeerste verfraaid. O.a. werden ook enige be plantingen aangebracht op de voormalige begraafplaats rond het Herv. Kerkgebouw, en 'n deel werd opgeslagen in de tuin achter het Dorpshuis voor toekomstige straatbeplan ting. Een woord van blzondtere dank is hier wel op zijn plaats aan het adres van de initiatiefnemers, aan het ge meentebestuur en aan de in woners van de gemeente Vught. Hengstenkeurlng te Huist. Vrijdagmorgen werd te Hulst onder zeer grote belangstel ling een nakeuring van heng sten gehouden. Van de drie-iarige hengsten werden goedgekeurd: Peter, eigenaar, D'Hoore en de Milli- ano, resp. te Sluis en Oostburg; David van de Louisa, eig. A. Temmerman te Hoofdplaat en Acron van Frits, eig. fa. Dek ker te Axel. Er werden 8 hengsten aange voerd. Bij de afgelopen heng- stenkeuringen heeft Zeeland een zeer goed figuur gslagen. Dijkwerkersvereniging te Westkapelle ontbonden. Woensdagavond vergaderde, de dijkwerkersvereniging „Hebt uw naaste lief als u zelve" in dc can- tine van de gez, Kaland te West kapelle, onder voorzitterschap van de heer P. Westerbeke. Beslo ten werd, in verband met het ge ring aantal dijkwerkers, dat te Westkapelle werkzaam is. de ver eniging te ontbinden. De vereni ging heeft 20 jaar bestaan en al die tijd heeft de heer Westerbeke de taak van voorzitter vervuld. De heer P. Slabber dankte na mens alle dijkwerkers de voorzit ter en de overige bestuursleden voor het vele werk dat door hen verricht is. Besloten werd het kas saldo te schenken aan de plaatse lijke vereniging voor T.B.C.-be strijding. GOUDEN JUBILEUM Woensdag werd in het kantoor van de Stoomvaart Maatschap pij „Zeeland" te Rotterdam, de heer J. W. Huyssoon, employé dezer maatschappij te Vlissin gen, gehuldigd, in verband met zijn vijftigjarig ambtsjubileum bij deze maatschappij. De jubilaris werd toegespro ken door de heer H. J. v. d. Roemer, directeur van de Maatschappij, die namens di rectie en personeel enige ge schenken overhandigde. Voorts werden de heer Huyssoon de medaille eh. oorkonde van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel aangebo den. Het woord werd verder nog gevoerd namens de Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius", waarbij eveneens geschenken werden aangeboden. De heer Huyssoon dankte voor de vele gelukwen sen. Tenslotte werd hem door de directie een lunch aangebo den. WALCHEREN Middelburg „VOLKSONDERWIJS" ORGANISEERT ACTIE. Vrijdagavond organiseerde de vereniging „Volksonderwijs", af deling Middelburg, in de nood- schoöl in Zanddorp een bijeen komst, voor ouders van kleuters op 't Zand. Dit hield verband met een actie van „Volksonderwijs" om te bereiken, dat de gemeente Middelburg; weer zal overgaan tot instelling van openbaar kleuteron derwijs en een openbare kleuter school zal stichten op 't Zand. De heer W. Spinnany, afdelings voorzitter van de N.O.V., zette, uiteen, waarom het in deze wijk noodzakelijk Is. dat er een open bare kleuterschool komt. In 1936 werd in Middelburg het openbaar kleuteronderwijs afgeschaft. Wel zijn er twee Nulskleuterscholen in de stad. doch deze liggen op te grote afstand van 't Zand. Spre ker meende, dat de tijd rijp is voor de gemeente om over te gaan tot instelling van het openbaar Kleu teronderwijs. Het bestuur van „Volksonderwijs" denkt er niet aan, om een schoolvereniging te stichten, zoals een deel van het college van B. en W. wenst. Als eisen voor de openbare kleuterschool stelt men: goede huisvesting, prima leerkrachten, die goed gesalarieerd worden, vol doende leermiddelen, een behoor lijke speelplaats en een gezonde financiële basis. Men meent dat de huidige noodschoot in Zanddorp, die leeg komt. wanneer de nieuwe school op 't Zand gereed is, een zeer geschikte kleutarschool zal zijn. In deze vergadering werd een werkcommlssie gevormd. Men zal zoveel mogelijk handtekeningen van ouders, die de totstandkoming van de kleuterschool wensen, ver zamelen. HENGELSPÖRTLIEFHEBBERS VERGADERDEN. •De Hengelsportvereniging „Mid delburg" hield in de Schouwburg een ledenvergadering, die druk be zocht werd. Dc Districtsbestuurder van het gewest Zeeland, de heer H. P. Borghsteijn uit Hulst, hiefd een interessante lezing over snoek en karpervissen, waarnaar de aan wezigen met grote aandacht luis terden. HEROPVOERING „CAPRIOLEN». De toneelgroep van de P.Z.E.M. heeft voor personeelsleden van P.T.T. en Vit rite Works in Mid delburg. een heropvoering gege ven van de voortreffelijke en keu rig verzorgde cabaretrevue „Ca priolen". Vanzelfsprekend was ook tijdens deze feestavond de bij val bijzonder groot. Vlissingen UITREIKING BONKAARTEN Dc uitreiking van de bon kaarten zal te Vlissingen voor niet-zelfsverzorgers plaats heb ben op 7 Maart. Aan de beurt zijn de letters M, N en O. DE FIGARO'S VERGADERDEN. De bond van kapperspersoneel, afd. Vlissingen en omstreken, kwam Vrijdagavond in vergade ring bijeen in café ..Royal". De voorzitter van de Vlissingse Be- stuurdersbond. de heer A. R. Kö- nig, sprak een openingswoord, naarna hij het woord verleende aan de heer H. Nieuwenhuis, se- Teruglopende belangstelling. Vrijdag kwam de Vereniging ter verbetering van het geiten ras in Zeeland, in de Melksa- lon*„de Landbouw" te Goes in algemene vergadering bijeen onder leiding van de heer A. d. Vliet. De secretaris-penningmeester, de heer C. den Engelsen uit Middelburg bracht een uitvoe rig jaarverslag uit. Na herin nerd te hebben aan de ijver, toewijding en kennis van de vorige secretaris, de heer J. Versluys uit Serooskcrke die de vereniging 34 jaar diende, wees de samensteller er o.m. op dat de geitenfokkerij thans in een periode van sterk dalen de belangstelling verkeert. Het ledental daalde hierdoor van 4183 in 1946 tot 2018 in 1949. Op Walcheren bleef het leden tal vrijwel gelijk, döch in alle overige gebieden liep het aan tal met ongeveer 20 a 30 achteruit. Vermoedelijk is de achteruitgang van het aantal geiten nog groter. Vier vereni gingen zijn opgeheven of met zusterverenigingen samenge voegd, nl. Anna Jacoba Polder, 's Heer Arendskerke, Kats en Hoek. Twee nieuwe verenigin gen. Philipinne en Vrouwen polder traden toe. '48 waren 52 vereniging ge- In het najaar bokken bij de stald. De belangstelling voor de geitenkeuringen nam in '48 enigszins toe. Er werden 45 keuringen gehouden waar 656 dieren werden voorgebracht. Dc kwaliteit was over het ge heel goed tot zeer goed. Op het fokstation werden 9 jonge bokken opgekweekt en 5 melk-, geiten gehouden. De mclkcon- tróle kwam weer enigszins op gang. Bij de vaststelling van de be groting 1949 werd na enige discussie met meerderheid van stemmen besloten de contribu tie met 0.25 te verhogen, ten einde een sluitende begroting mogelijk tc maken. Nadat de heer E. Janse uit Zoutelande verslag had uitge bracht namens de commissie van toezicht op het fokstation, werd in de plaats van de heer Janse. die niet herkiesbaar was, als lid van deze commissie ge kozen de heef J. M. Cevaal te Ritthem. Bij de rondvraag deelde de heer W. Sietema nog mede, dat de kleinveetentoonstelling niet in 1949, doch in 1950 zal wor den gehouden. Voorts wees hij op het belang van de export van geiten en bokken om op deze wijze de animo voor het kweken hiervan te verhogen. cretaris van het hoofdbestuur van de bond van kapperspersoneel. Deze vergeleek eerst de vooroor logse toestanden met de huidige toestanden en hoewel het kappers personeel er nu heel wat beter voor staat dan voor de oorlog het geval was, laten de hedendaagse toestanden nog veel te wensen In 1916 kreeg het kappersperso neel zijn eerste wettelijke loon- en vacantieregeling en na de oprich ting van de Nederlandse Bond van Kapperspersoneel in 1924, kwam er langzamerhand verbetering voor het kapperspersoneel. De in werkingtreding van de door rijk en gemeente gesubsidieerde werk lozenkas in 1929 was voor het kapperspersoneel een zeer belang rijke sociale verzekering. Vervol gens besprak de heer Nieuwenhuis de werktijdenregeling, de vacan tieregeling. de uitkering bij ziekte of werkloosheid en de loonrege lingen. Tenslotte drong hij er op aan zich als lid op te geven voor de vakvereniging. Er was gele genheid tot het stellen van vra gen. De afdeïing trad toe tot de Vlissingse Bestuurdersbond. RUBBER-FILMAVOND VAN HET NUT. Voor het departement Vlissingen van de Mij. „Tot Nut van 't Al gemeen", gaf de propaganda-afde- ling van de Rubberstichting te Delft Donderdag in het Strandhotel een filmavond, waarvoor zoveel belangstelling bleek te bestaan, dat de zaal haast te klein was om alle liefhebbers te bergen. De heer R. Adolph van de Rubberstiehting sprak een inleidend woord, waarin hij iets uit de geschiedenis van de rubber vertelde. Een geschiedenis welke begint bij de befaamde reis van Columbus, die bij de inboor lingen van een der door. hem ont dekte eilanden een merkwaardige stof aantrof.-welke deze wisten'te winnen uit do „ko-a-fsjoe",dc boom, die weent, van welke be naming het woord „caoutchouc" stamt, De meer wetenschappelijke gegevens dateren uit de 18de eeuw en het practise)! gebruik in hoofd zaak van na 1820, ook al werd het „gommetje" om potloodtekens uit te wissen al in 1772 „uitgevon den". Spr. vertelde ook hoe de eerste rubberzaden uit Brazilië naar En geland gesmokkeld werden, in de kassen van de Kwe-Gardens uit gezaaid en daarna naar Ceylon verzon'den als jonge plantjes. Maar op Ceylon was aanvankelijk de belangstelling niet bijzonder groot, want men deed een groot gedeelte van het plantmateriaal cadeau aan de Plantentuin te Buitenzorg. En daaraan danken wij de uitgebreide rubber-cultuur van Indonesië, welke voor de oorlog de eerste ter wereld was. Na deze inleiding werd een aan tal fraaie films vertoond: de aan leg en verzorging van een rubber- plantage op Sumatra, het werk van een inlandse fietsenmaker, die zelf zijn bandjes fabriceert, en twee prachtige kleurenfilms, waarin de toepassing van de rubber in de landbouw, de industrie en het da gelijks leven op suggestieve wijze In beeld gebracht werd. Het was een interessante en leerzame,avond, De heer G. Kern- per sprak aan het slot een wel verdiend dankwoord. HUIS- AAN HUISCOLLECTE Van 7 tot 12 Maart wordt in Vlissingen een huis aan huis collecte gehouden ten ba te vanOpvoedingsgesticht Valkenheide te Maasbergen, Stichting „Hoenderloo" te Hoenderloo, „Heldringges lich ten" te Zetten. „Marth'a-Stich- ting" te Alphen aan den Rijn. Nederlands „Mettray" te Eefde en de Weesinrichting „Neerbosch" te Neerbosch. Biggekerke JAARVERGADERING C.B.T.B. Zaterdag j.l. kwam de at'dè- ling Biggekerke van de C.B.T. B. in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. Pol derman opende met schriftle zing en gebed. Hij wees op de vele zegeningen van het afge lopen jaar, maar vroeg ook aandacht voor de moeilijkhe den. die er stellig nog zullen komen. Het financieel verslag toon de een klein batig saldo. Dc heer Polderman werd als voor zitter herkozen. De heer A. v. d. Heyde vertoonde enkele leerzame films, die betrekking hadden op de landbouw. Hier na bracht de heer Jac. Kodde verslag uit van de akkerbouw- conferentie, die in Bilthoven was gehouden. De gestelde vragen werden door de heer Kodde beantwoord. Koudekerke UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van bonkaar ten zal te Koudekerke plaats hebben voor zelfverzorgers en niet-zelfverzórger? op Maandag 7 Maart. Aan de beurt zijn dè letters A t/m H. Vrouwenpolder STRAATVERLICHTING WORDT UITGEBREID. De raad der gemeente Vrou wenpolder kwam Woensdag middag in vergadering bij een. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter in het kort de werkzaamheden en besluiten, genomen in het afgelopen jaar. Op een verzoek van het bestuur der opleiding aan de Rijkskweekschool te Middel burg werd besloten 15 per leerling, afkomstig uit deze gemeente, bij te dragen. Op een verzoek van de Bqz. Lagere school te Vrou wenpolder om gelden beschik baar te stellen voor vervan ging van leermiddelen, werd gunstig beschikt. Vervolgens bracht de voor zitter de aankoop van het slachthuis te Gapinge in be spreking. Gezien de hoge kos ten, die hieraan verbonden zijn werd besloten niet tot aankoop over te gaan. In de plaats hiervan zal de ge meente het vervoer van nood- slnchtingen van Gapinge, naar het slachthuis te Vrouwenpol der bekostigen. In verband met de vanvan- ging van 't bovengronds licht- net door een ondergrondsnet in de afd. Vrouwenpolder, werd besloten de P.Z.E.M. op dracht te geven voor de le vering van 10 lantaarnpalen zorg te dragen, alsmede tot het opnemen van een straat verlichtingsader in de kabel. Voor 't aankopen van bouw terrein alsmede het bouwrijp maken van dit terrein werd besloten een geldlening aan te gaan. De afrekening der Bijz. la gere scholen over het laatste 5-jarig tijdvak werd vastge steld. Tot slot. werd het ontwerp- uitebreidingsplan besproken. JAARVERGADERING Donderdagavond hield de Ge- ref. Knapenvereniging, samen met de kleine Meisjesvereni- ging te Vrouwenpolder, haar jaarvergadering. De heer W. Maas sprak een openingswoord, waarna de jaarverslagen uit gebracht werden. Mej. D. Louw hield een bijbelinleiding. De verdere avond werd doorge bracht met tableaux, een bloc- mensnel, wedstrijden enz. Tijdens de pauze werd er ge collecteerd ten bate van de jongens in Indië. welke collec te ƒ29.55 opbracht. De heer R. Janse hield een inleiding over de kerkgeschiedenis. De heer J. Janse sloot deze avond met dankgebed. Grijpskerke JAARVERGADERING GROENE KRUIS Dezer dagen hield de vereni ging „Het Groene Kruis" te Grijpskerke haar jaarvergade ring, onder leiding van de waarnemend voorzitter, bur gemeester H. U. Bouman. Dr. Bom van Oostkapelle hield een lezing over de hypnose. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek dat in Grijpskerke bijna iedereen lid is van de vereniging. De rekening 1948 toonde een nadelig saldo van 56.95 en de rekening van de T.B.C. vereniging had een batig sal do van 721.40. De magazijn meester-bode bracht verslag uit van de in 1948 uitgeleende en teruggebrachte artikelen. Naar de vergadering van de Provinciale vereniging .Het Groene Kruis" werd de heer Joh. Louws afgevaardigd. AAR VERGADERING CHR. ORANJEVERENIGING. Donderdagavond kwam de Chr. Oranjevereniging te Grijpskerke in jaarvergadering byeen. De voorzitter, de heer F Dronkers, gaf in zijn openings woord een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in ons Vorstenhuis in het af gelopen jaar. Daarbij herinner de hy aan het 50-jarige rege ringsjubileum van»H. M. Ko ningin Wilhelmina en, de aan vaarding van de regering door H.M. Koningin Juliana. Hij herdacht ook het be stuurslid de heer L. Vos, die een ongeval was overkomen. Het ledental der vereniging bedroeg op 31 Dec. jL* 135. De rekening 1948 toonde een batig saldo. Hierna kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. aftre dende waren de heren F.*Dron- kers, A. Francke en L. Jakob- sen. De eerste twee werden met grote meerderheid herkozen. De heer Jakobsen wenste niet meer in aanmerking te komen voor een herbenoeming. In zijn plaats werd .de heer C. Goed- bloed gekozen. Vervolgens werd van ge dachten gewisseld over net voorstel van het bestuur, om ter gelegenheid van de 40ste jaardag van Koningin Juliana, kinderspelen te organiseren en des avonds een muziekuitvoe ring te geven. De vergadering verenigde zich inaniem met het voorstel van het bestuur. Veere BENOEMING BEIAARDIER. De heer J. Burger, die door de gemeenteraad van Veere benoemd is tot beiaardier, zal hiervoor een opleiding volgen. De mogelijkheid bestaat echter, dat de raad. wan neer deze opleiding op het tijd stip. dat het carillon in gebruik genomen kan .worden, nog niet voltooid is, voor tijdelijk d.w.z. in de overbruggingsperiode een andere beiaardier zal benoemen. VERORDENING LANDS CHAPS SCHOON. De gemeenteraad van Veere heeft de Landschapsverordening in de geest, zoals die door B. en W. werd voorgesteld, verworpen. De Provinciale verordening kan na melijk op enige punten door de gemeenten worden uitgebreid. Het meerendeel van de Raad voel de hier echter niet voor. zodat in Vccrc voortaan de Provinciale verordening zal worden gehan teerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2