Franse boeren schreeuwen thans moord en brand Een man, een man een woord, een woord! Duitsers zijn bang voor ontstaan van niemandsland Zeeuwse Almanak Woning en gezinstelling 1947 Nederland levert uitstekende vis TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Donderdag 3 Maart 1949 Na de vette komen de magere jaren De Nederlandse boeren wisten het al (Van onze correspondent). Parijs, Febr. De gouden tijd voor de Franse boeren is voor bij. De prijzen voor de agrarische producten dalen met de dag. In sommige departementen blijken de aardappelen zelfs voor twee frs. per kilo (2 ct.) onverkoopbaar te zijn. De zwarte boterprijs ligt al heel dicht by de officiële prijs en de hoenders zullen, indien het zo doorgaat, spoedig duurder zijn aan kippenvoer dan hun eitjes opbrengen. Aan groente wordt nog behoorlijk verdiend, doch niettemin is de gemid delde winstmarge ook in de tuinbouw beangstigend sterk ge daald. Niet helemaal ten onrechte vrezen de Franse boeren aan de vooravond te staan van een nieuwe malaise-periode en al bij voorbaat schreeuwen ze moord en brand. Ze hebben overigens een bar goaie tijd gehad. Er is in de agrarische sector geld verdiend, dat het een lieve lust was. Hoe kapitaaUa-achtig de boeren stand wel was, bleek o.m. tij dens de inwisseling der bank biljetten. Ook toen de goud- markt vrij kwam, kwamen er ben om twintig tractors te ko pen, nog even vrolijk ploegen met een apparaat van twin tig jaar terug, voortgetrokken door drie, soms zelfs vier paar den. Tot nog toe was men te vaak geneigd om te lachen over de activiteit der Neder- uit de kousen der landbouwers I landse boeren, die zelfs zo zoveel gouden munten rollen, dat men zich terecht mocht af vragen, of de revenuen van het Franse economische leven niet al te eenzijdig in de landbouw sector terecht kwamen. Doch al die tijd, dat het won derlijk goed ging, heeft men een enormiteit begaan: men vergat te investeren. Men maakte -ich geen zorgen over reparaties aan opstanden, vee- veredeling, grondverbetering, aankoop van moderne gereed schappen enz. Er zijn gunstige uitzonderingen, doch die dienen slechts om de regel te bevesti gen. Zo staat er ergens in het Y-. ne-dal, bij een Nederland se boer een schuur. Een dood- ge one schuur, die evengoed in Nederland zou kunnen staan. Twintig jaar geleden was dit een pracht schuur. Maar op een kwade dag ging het slot van de deur kapot. Voortaan ging de deur open en dicht, wanneer de wind zulks beliefde. Als de Franse boer destijds had gere pareerd, was de schuur nu nog bruikbaar geweest. Edoch hij deed het niet. Enige maan den later zwaaide de hele deur er uit. Regen en wind kregen steeds meer vrij spel, zowel via het gat in de deur als via de gaten in het dak. En nu is het bouwwerkje nog slechts een be zienswaardigheid voor degenen, die Henk van der Heden gaan bezoeken, de Nederlandse land bouwer, die thans met succes boert in het gedooetje, waar van eens deze schuur onderdeel uitmaakte. VERREGAANDE GEMAKZUCHT Dit voorbeeld is historisch. Ho.vel niet alle Franse boeren even nonchalant zijn, is het toch deze verregaande slordig heid, de gemakzucht en de voortdurende angst om ook maar een klein deel van de overvloedige financiële oogst opbrengsten aan investeringen te besteden, die het Franse platteland dat verwaarloosde karakter hebben gegeven. Men kan ook nu nog zien, dat land bouwers, die geld genoeg heb- „gek" waren een zes volts- draadje langs hun weilanden te «.v. spannen, doch.... dat lachen f)e belastingcommissie van de wordt minder. Ongetwijfeld ook regering is al voornemens om ;dit slechts een kwestie van en kele weken. EEN EI 10 CENT In Bretagne doen de eieren nog slechts 100 frs. per kilo, te gen 380 frs. drie maanden ge leden. In de kleine Bretonse dorpjes is de prijs nog verder gezakt en heeft de boer moeite zijn hoenderproducten kwijt te raken voor 3 frs. (3 ct.) per stuk. De oude aardappelen zijn onverkoopbaar voor 2 frs. In het Noordelijk deel van Frank rijk daalde het varkensvlees van 390 frs. per kilo tot135 frs. per kilo en ook het malse biefstukje kwam weer binnen ieders bereik, doordat het thans in dit district weer te kopen is voor een goede 200 frs. per kilo (drie maanden geleden 450 frs.) De groenteprijzen ver tonen een zelfde beeld. Ook de wijn wordt belangrijk goedko per. De groothandelsprijs is in vier weken gedaald van 50 frs. tot 38 frs. de liter (Anjou). In landse appelen van uitstekende kwaliteit hebben nagenoeg geen waarde meer. Zelfs in Parijs kon men ze dezer dagen al kopen voor 35 frs. per kilo. De prijsval is landelijk, hoe wel hij dagelijks varieert en aanmerkelijk verschilt per de partement en per stad. De boeren geloven evenwel voor een catastrophe te staan. STORM. Toen met donderend geweld de ruiten, die mijn serre af dekten, in gruizels naar bene den kwamen en de dakpannen als confetti door mijn tuin dwarrelden, toen mijn oudste dochter, die de hond uitliet, met hond en al in de modder werd gesmakt en afgrijselijk brullend weer naar binnen kwam, toen de hagelstenen met somber geroffel het loeien van de storm begeleidden en de sneeuwvlokken dwarrelden als of het hart je-Januari was en toen ten slotte de orkaan het water uit de gracht voor mijn woning omhoog joeg, zoals woestijnzand door een wervel wind omhoog gejaagd wordt, toen was voor mij alle aardig heid eraf. Het is eerlijk ivaar. Maartse buien van dat kaliber kunnen ze in de Bilt, wat mij betreft, houden. Maar de mannen van de red dingboten, die kregen er toen pas aardigheid aan en ze red den weer tientallen levens. En de mannen, die zorg dragen voor de Zeeuwse dijken, die stonden in hun oliejassen op hun post overal waar maar even gevaar dreigde en geloof maar, dat ze de handen uit de mou wen gestoken zouden hebben, als het nodig was geweest. En de loodsen, die thuis moesten blijven, om dat zelfs een chim pansee geen kans zou hebben gezien bij zo'n deining aan boord van een oceaanstomer te klimmen, die konden dat moei lijk verkroppen, en zelfs de mannen van de Breskense veer boot, die niet mochten varen omdat de passagiers als ver dronken katten de overwal zouden hebben bereikt, vonden dat maar zo zo. Ze laten zich niet graag de wet voorschrijven door de elementen! Storm! Maartse buien! Wind snelheid 148 K.M. per uur, snel ler dan de snelste auto op onze wegen! Het heeft weer gespookt in land.' W^de' vlakke Zeeuwse voor een deel onder invloed van het gunstige voorbeeld der Nederlandse en Vlaamse boe ren, ziet de Franse landbou wer al sinds een jaar of vijf het nut van verbeteringen en moderniseringen in. Dat neemt echter niet weg, dat de gemid delde Franse boer de slechte tijd, die thans voor de deur staat, binnentreedt met een be zit, waaraan al heel wat ver beterd 'had moeten zijn. De prijsdaling is overigens eerder gekomen, dan welke Franse econoom ook, had ver wacht. De prijzen van vlees, aardappelen, groente, eieren cn wijn vliegen met sprongen op stel en sprong de boeren' belasting te verlagen en voor de komende zitting in de assem- blée hebben reeds drie spre kers interpellaties aange vraagd over de landbouwcata- strophe. Algemeen verwacht men, dat de invoer drastisch zal worden herzien. Hierdoor komt o.m. de Nederlandse eierenexport in het gedrang. Aan de andere kant is er een handelsmissie naar Londen vertrokken om te pogen in Engeland afzetgebied te vinden. Een andere missie staat klaar om besprekingen te openen met de Duitsers. Dat een en ander zijn invloed zal Meubels gered en toch verloren. Dinsdagmorgen vroeg sloeg de bliksem in de boerderij van K. Gerritsen in de Eierlandse Polder op Texel. De boerderij, die pas gebouwd is en de vo rige week door het gezin van Gerritsen betrokken werd, brandde voor een groot deel af. Alleen het woonhuis, dat door een brandmuur van het overige deel gescheiden was, bleef ge spaard. Het meubilair, dat de bewoners er uit hadden ge sleept, ging echter verloren, doordat de wind plotseling draaide en de vlammen in de richting van de meubels joeg. Voorts kwamen 4 paarden en 3 koeien om het leven. Russisch spionnaga-net in West-Europa? De speciale afdeling van de Franse Veiligheidsdienst, die reeds in Parijs een aantal com munisten heeft aangehouden, gelooft op het spoor te zijn van een „Sowjet-Russisch militair spionnage-net", dat niet alleen Frankrijk, maar het grootste gedeelte van West-Europa be slaat. Wordt de Economische Unie een half jaar uitgesteld Eerst moeten vele voor waarden verwezenlijkt zijn, „Natuurlijk wordt de Economi sche Unie met België en Luxem burg op X Januari 1950 ingevoerd", zo vertelde de heer Jaspar, secre taris-generaal van de Benelux, nog kort geleden op een vergadering te Rotterdam. Met alle respect voor dit heilige enthousiasme van deze hoog geplaatste ambtenaar, wagen wij toch aan de juistheid van deze datum te twijfelen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal op de conferentie van Benelux-ministers die tegen 10 Maart a.s. in Den Haag wordt gehouden, voorgesteld worden om de datum van 1 Janu ari op te schuiven tot 1 Juli 1950. Het ligt ook voor de hand. dat men in alle drie de landen een beetje in het nauw komt en met angst en beven dc eerste Januari 1950 ziet naderen. Zoals onze le zers weten, is op 1 Januari 1948 ,1 r «en on aimer zijn invioea zaï naar beneden. Parijs, het Zuid- hebben op de exportmogclijkhe- Oosten en ds grote steden kun- den van Nederland, alsmede nen de (te) hoge pryzen nog' 0p het Nederlandse prijspeil, wel handhaven, doch gezien de vaIt niet te miskCnen. daling in de andere regionen, is (Nadruk verboden) Nog steeds 40.000 personen wonen in niet voor bewoning bestemde ruimte Blijkens de mededelingen I gfetreerd, waatin 163.000 per van het Centraal Bureau voor I sonen werden aangetroffen, de Statistiek is de bewerking van de woning- en gezinstel ling 1947, beëindigd. Uit het belangrijke cijfermateriaal blijkt, dat in ons land op 31 Mei 1947 rond 2.000.000 be woonde woningen geteld zijn. Deze won'ngen bevatten te zamen rond 10 millioen ver trekken, hetgeen dus neer komt op bijna 5 (4.93) per bewoonde woning. In deze wo ningen woonden 9,2 millioen personen, gemiddeld 4.47 per bewoonde woning en 0.91 per vertrek. Behalve deze bewoonde wo ningen werden nog 36.000 an dere bewoonde ruimten- ge re. Speculaties over de Europese defensie Verdedigingsl'nie aan de Rijn of achter de Pyreneeën FRANKFORT. De correspondent van het A.N.P, schrijft: Do levendige belangstelling, waarmede in Dnitsland dc groei van het At lantisch pact wordt gevolgd, concentreert zich voor een belangrijk deel op de vraag, of de West-Europese verdedigingslinie aan de Rijn zal worden opgetrokken. Deze overweging en zelfs verder gaan de verwachtingen, als zouden de Amerikanen eventueel geneigd zijn Europa eerst achter de Pyreneeën te verdedigen, kannen naar de mening van Amerikaanse kringen leiden tot een Duite passiviteit jegens de West-Europese plannen. Het blad der Amerikaanse mili taire regering meent, dat de in de laatste tijd hier en daar krachti ger wordende roep naar een neu tralisering van Duitsland uit zulk een passiviteit te verklaren is. Ver schillende Duitse organen hebben in de laatste tijd hun bezorgdheid uitgesproken over het bestaan van militaire plannen, die het land ten Oosten van de Rijn tot een soort niemandsland zouden willen maken. Zo heeft het Christelijke weekblad „Christ und Welt" te Stuttgart zich deze week fel ge keerd tegen uitlatingen van Wal ter Lippmann. volgens welke een versterkt Duisland de wijzer aan de weegschaal der krachten van Oost en West zou kunnen worden. Volgens het blad moeten de Wes telijke mogendheden zich er van bewust zijn. dat zij van Duitsland niets verwachten kunnen, wanneer zij het niet een werkelijke garan tie bieden. Naar de mening van dit blad kan 't Atlantische pact slechts zin hebben, wanneer het een correctie is van het „ongeluk" van Jalta, waardoor de deling van Europa mogelijk geworden is. In een tegen verdere Sowjet-Russi- sche expansie gerichte politiek kan volgens het blad geen plaats zijn voor een niemandsland. Slechts in één geval kan Duitsland inderdaad de wijzer aan de weeg schaal worden: namelijk wanneer het 't bolsjewisme gelukt de rest van Duitsland in zijn macht te krijgen. In dit geval, tezamen met de gebeurtenissen in China, zou Moskou zich een machtspositie kunnen opbouwen, waarvan men nauwelijks kan denken, dat zij nog aantastbaar ware, zo zegt „Christ und Welt". „De Duitsers aanvaarden het feit. dat hun ge bied door machtiger volken ver dedigd moet worden, doch zij zul len nooit vrijwillig toestaan, dat het tot een gemakkelijke prooi voor het Oosten gemaakt wordt", zo heet het verder. De houding van de Berlijnse bevolking gedu rende de blokkade wordt aange duid als een bewijs, dat de Duit sers willen leven en niet in een niemandsland ten onder willen gaan. BONDGENOOTSCHAP. De vele uitingen van Duitse on zekerheid hebben het orgaan van het Amerikaanse militaire bestuur aanleiding gegeven de Duitsers er op te wijzen, dat de bezetting facto een soort van bondgenoot schap betekent. Dit practlsche en effectieve bondgenootschap met de Ver. Staten is volgons het blad meer dan andere Europese staten op het ogenblik bezitten. Het moet weliswaar, zo schrijft het Amerikaanse orgaan, aan de militaire leiders worden overge laten of zij het in geval van nood raadzaam achten hun troepen tij delijk terug te trekken, doch dit mag voor de Duitsers geen aanlei ding zijn zich in de West-Europe se gemeenschap terzijde te hou den. Van moreel standpunt en ook uit practisch politiek aspect is 't duidelijk, dat Duitsland aanspraak kan maken op de verzekering van zijn „vrijdom van vrees". Het is onprettig te ervaren, dat men in een stratigisch gevaarlijk gebied leeft, doch dit geldt niet voor Duitsland alleen, zo redeneert het blad. Waai' het op aan komt is slechts, dat de Westelijke mogend heden er niet buiten kunnen West- Duitsland in hun verdedigingssfeer te betrekken. Voorts worden de opofferingen voor het onderhou den der luchtbrug naar Berlijn het duidelijkste bewijs genoemd voor het feit, dat de Ver. Staten zeer goed weten tot hoever Europa zich uitstrekt. Overigens meent 1 Amerikaanse blad, dat er geen re den is om er aan te twijfelen, dat de Sowjet-staatslieden zeer goed weten, wat iedere gewelddadige overschrijding der zónegrenzen zou betekenen. Weliswaar staan de Westelijke bezettingstroepen op het ogenblik naar getalsterkte in ongunstige verhouding tegenover de strijdkrachten aan de andere zijde, doch doorslaggevend blijft het feit. dat de bezetting in het Westen de facto een bondgenoot schap tussen Duitsers en Westelij ke mogendheden betekent. f.«J!chtse y°«riaarsbeurs, welke van 29 Maart tot en met 7 April wordt gehouden, zal alle bestaande records Inzake expositieruimte slaan. 6800 m2 wordt aan de bestaande opper- i.J^!Si,ev??s»d ,°rm -te vülde" voor de collectieve inzendingen van niet minder dan a. I Vreeburgplein wordt geheel volgebouwd met een serie semi -permanente gebouwen, die deze kleine volkerengemeenschap zal huisvesten. Ken overzicht van de paviljoens in aanbouw. D.w.z. dat 1.7 van de be volking (zonder die in ge stichten, op schepen en in woonwagens) niet in norma le woningen was gehuisvest. We was het grootste gedeel te van hen (99.000 van de 163.000) ondergebracht in noodwoningen en noodboerde- rijen, en 8.000 in zomerhui zen e.d., doch ten tijde der volkstelling huisden nog 40.000 personen in ruimten die niet voor bewoning zijn bestemd. Tot de 2 millioen bewoon de woningen behoorden 219.000 boerderijen en tuinderswonin gen en 273.000 andere be drijfswoningen. Van de laat ste twee groepen werden resp. 69 en 74 bewoond door de eigenaar. Voor de ge wone woningen bedroeg dit percentage slechts 19 en voor alle woningen tezamen 28. Voorts blijkt, dat 80 van alle bewoonde woningen in ons land worden voorzien van leidingwater, 67 van gas en 92 van electrici- teit. Slechts 4,5 van alle wo ningen waren noch op water leiding, noch op gas noch op het electriciteitsnet aangeslo ten. In de getelde woningen zijn aangetroffen 224.000 alleen- wonenden en 2.218.000 hu's- houdingen. Daarna hebben 70 procent een zelfstandige wo ning, terwijl 725.000 huishou dingen met elkaar samenwoon den. Het totaal der huishou dingen is te stellen op 2.483000 (de huishoudingen geteld in andere bewoonde ruimte dan woningen medegerekend Wat het aantal kinderen in de huishoudingen betreft het volgende Van de complete gezinnen (1.900.000) waren er IV2 nnil- lioen met (inwonende) kinde ren. Van de in-complete ge zinnen (geen echtpaar) telde men 200.000 met (inwonende) kinderen. Zodoende zijn er in totaal 1.700.000 huishoudingen met inwonende kinderen (339c met 1 kind, 28% met 2 kinde ren, 31% met 3, 4 of 5 kinde ren en 8% met meer dan 5 kinderen) tot een aantal van 4.400.000, d.w.z. 2.61 per ge zin. Wat de grootte der wonin gen betreft naar het aantal vertrekken, komt Drente ach teraan met gem. 3.71 vertrek ken per woning. Het hoogste cijfer geeft Limburg (5.99 ver trekken per woning). Wat de samenwoning betreft valt het op dat de toestand in dit opz'cht het gunstigst is in Friesland met slechts 15% samenwonende buishou dingen, tegenover een maxi mum van 44% in Limburg, waar het groot aantal vertrek ken per woning waarschynlrjk de reden is, dat hier het aan tal samenwonende huishoudin gen, dat een of meer vertrek ken met elkaar moet delen, verre bij de overeenkomstige verhoudingscijfers voor andere provincies achterblijft. Het percentage van de sa menwoning bedraagt voor Zeeland 23.7%. als volgt ver deeld over de diverse delen van de provincie: Schouwen- Duivelan4 10,7%. Tholen en St. Ph'lipsland 16.3%. Noord- Beveland 15,7%, Zuid-Beve land 24.3%, Walcheren 32.9%, West-Zeeuwsch-Vlaanderen 27.5%, Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren 20.1%. KINDERTAL Ten aanzien van het aantal kinderen per huishouding ko men we tot onderstaande be langwekkende staatje van de verschillende provincies. N.-Brabant 3.28 kin. p. huish. Limburg 3.09 kin. p. huish. Gelderl. 2.72 kin. p, huih. Overijssel 2.68 kin. p. huish. Drenthe 2.67 kin. p. huish. (Rijksgem. 2.61 kan. p. huish.) Utrecht 2.58 kin. p. hu!sh. Friesland 2.57 kin. p. huish. Z.-Holland 2.42 kin. p. huish. Zeeland 2.39 kin- p. huish. Groningen 2.34 kin. p. huish. N—Holland 2.32 kin. p. huish. de Tolunie gedeeltelijk ingevoerd, waardoor de invoerrechten werden gelijkgeschakeld voor alle produc ten. die uit het buitenland in on verschillig welk Beneluxland worden ingevoerd. Bovendien werden de invoerrechten tussen de drie landen afgeschaft. VOLGENDE STAP. Momenteel is men hard aan het werk voor de volgende stap: de gelijkschakeling van dc omzetbe lasting en de accijnzen, opdat een artikel, dat in Nederland wordt voortgebracht, niet door deze in directe belastingen bij invoer in België in een gunstiger positie zou komen te verkeren dan eenzelfde Belgisch product. Deze belastingen mogen dus geen inviped op dc concurrentie uitoefenen. Vormen dit al zeer zware opga ven, de grootste hinderpalen ko men echter nog, wi! men van een Economische Unie kunnen spre ken. Dan toch moet het goederen en geldverkeer tussen dc partners volkomen vrij worden- Bélglë moet dan zonder invoervergunnin gen in Nederland alles kunnen verkopen '.vat het wil. wij moeten vrij bij de bank Belgische frases kunnen kopen en in Beigic uitge ven of aldaar beleggen. En om gekeerd. VOORWAARDEN. Doch deze economische gelijk schakeling is eerst dan mogelijk, als het economische leven in de drie landen min of meer in even wicht is. Dit wi! zeggen: lo Dat de sociale voorzieningen ongeveer gelijk zijn. Zouden deze in Nederland veel beter zijn dan in België, dan is er een tendenz dat Belgische arbeiders hier wil len gaan werken. Bovendien zou den in dat geval de Nederlandse werkgevers meer sociale lasten betaler., hetgeen hun concurren tiepositie benadeelt. Dat een overeenkomstige prijs- cn loonpolitiek gevoerd moet worden. Wettelijke bepalingen, die het loon en de prijs in Nederland lager houden dan ln België, zou den de Nederlandse ondernemer in een vrij Beneluxland een voor deel geven boven zijn Belgische collega. De lonen en prijzen lig gen (tot nu toe) in België hoger dan hi or. Moet Nederland nu stij gen of Belgic dalen? Hierbij moe* weer in het oog worden gehouden, dat. als onze kostprijs door een aanpassing aan he: Belgische ni veau zou stijgen, wij moeilijker op de wereldmarkt kunnen concurre- 3o Dat de belastingen ongeveer even hoog worden, ln België zijn de indirecte belastingen (accijn zen enz.) hoger en dc directe be lastingen (inkomstenbelasting enz.) lager dan bij ons. Ook dit belas tingstelsel beïnvloedt weder de- concu rren tlekracht 4o Dat er overeenstemming be staat over de toekomstige In dustrialisatie. die in elk land van regeringswege gesteund wordt. Als Nederland verder zal industra» liseren. dan zal dit in België, voor al als daar al de nodige fabrieken van een bepaald product zouden zijn. met lede ogen worden aan gezien: de totale capaciteit wordt te groot. GULDEN EN FRANC. Is overeenstemming op deze punten bereikt, dan zullen ook de geldproblemen ten slotte geen roet meer in het eten gooien, dan pas zal de inwisselbaarheid van guldon en franc mogelijk worden, Zoals de verhoudingen even we! thans liggen, voeren wij veel meer uit België in dan omgekeerd. Vol doende francs, goud of dollars hebben wij niet. Zou België nu maar zo bereid zijn guldens voor die aankopen te accepteren? Ook is het vaststellen van een juiste koers tussen gulden cn franc een puzzle op zichzelf. Is het. als wij deze berg van moeilijkheden zien, te verwonde ren. indien de gidsen met hun voorbereidingen over tien maan den nog niet klaar zouden zijn? Over twee weken, na de Haagse conferentie, zullen wij het weten. (Nadruk verboden 1. De hevige storm heeft in de hoofdstad een ongedachte zegepraal over het werk van mensenhanden behaald. De gevel van een huis op de hoek van de Leliestraat en de Prinsengracht werd in haar geheel van het perceel weggerukt, zodat het inwendige van de woningen aan de elementen werd boot gesteld. Bedrijfschap voor visse.ijproducten reikte vijl wisselbekers uit. Steeds beter kwaliteit. (Van onze Haagse redacteur). In haar eenvoudige maar ty pische Scheveningse klederdracht zaten Dinsdagmiddag verscheide ne Scheveningse vissersvrouwen opvallend in een grote bijeen komst in hotel „Pomona" in Den Haag naast haar mannen, die ge huldigd werden, omdat zij in 1948 de best behandelde vis hebben aangevoerd. Zij waren trots op dc prestaties van hun dappere echt genoten, die onder vaak ongun stige omstandigheden hun moei lijk en gevaarlijk bedrijf uitoefe- Er waren ook Vlaardingers. Kat- wijkers en Umuidenaren in deze feestelijke vergadering, die be legd was door het Bedrijfschap voor Visserijproducten en die ten doel had aan enige schippers cn bemanningen wisselbekers, wim pels en oorkonden uit te reiken, omdat zij de best verzorgde ha ring en vis ter markt hebben ge bracht. Goede vis op zee oordeelkun dig behandeld en wat de haring betreft deskundig gezouten is van groot belang voor de afzet voor directe consumptie in bin nen- en buitenland, voor 0112e voedselpositie dus en voor de verkrijging van deviezen. Vandaar dat het Bedrijfschap prijzen had uitgeloofd. De directeur van het Bedrijf schap, drs. D. J. van Dtfk, vestig de de aandacht op de voordelen van goed verzorgde vis. Dc uit stekende kwaliteiten, die bereikt zijn. zijn het ge%*olg van het voor treffelijke werk van de beman ningen, van de "teamgeest en van de doeltreffende inrichting van de schepen. Terecht bracht hij dank aan al len. die hun krachten gegeven hebben aan de opvoering van de hoedanigheid van dc Nederlandse vis en Sn deze dank betrok hij me de hen, die het lastige werk van dc voortdurende keuring verricht hebben. De schippers P. Keus van de VL 70, P. dc Jong van de Sch. 4. M. van Duin van dc KW 65 cn H. Schaap van de KW 89 ontvingen uit zijn handen een fraaie wissel beker. In 1948 waren de bekers voor 't eerst uitgereikt voor de *>este resultaten in 1947. De prijswin- ners van nu zullen in het komen de seizoen dc tropheeën moeten verdedigen. Tot dc prijswinnaars behoorde ook schipper A. Glas van de YM 37. doch hij was nog op zee. Er werd radio-telefonische verbinding met hem verkregen, zodat drs. van Dijk hem en zijn mannen toch nog geluk kon wensen. De vrouw van schipper Glas ontfermde zich alvast over de beker. De stuurlieden namen de wim pels. die een jaar lang gevoerd mogen worden oy de winnende vaartuigen en de oorkonden voor de leden der bemanningen in ont vangst. De heer ir. O. J. Lienesch, di recteur der Visserijen, overhandig de hierna aan dc heren J. J. Klein cn J. de Ruiter uit Scheveningen. die beiden 'veertig Jaar schipper waren, de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5