T Langs het kanaal Terneuzen Sas van Gent Kleuterschool te Tholen c STEMMEN Spannende wedstrijd in Gent Amerika blijft nog terughoudend Sport en wedstrijden ante Sabine grijpt in.marIa Is grenswijziginq noodzakelijk? Terneuzen heeft plannen Een medewerker schrijft ons: De samenvoeging van gemeenten is een onderwerp, dat zeker in onze provincie een vraagstuk Vormt. Reeds kort voor de ooi-log werd dit onderwerp actueel en tijdens de bezetting werd hier en daar tot grenswijziging overge gaan. In het na-oorlogse tijdperk was het wederom één van de vele problemen, waarvoor de autoritei ten zich geplaatst zagen. Zeeland is de provincie, waarin het groot ste aantal lilliput-gemeenten gele gen is. De velerlei overheids-be- moeiingen maken het practisch voor de besturen dezer organen onmogelijk daaraan uitvoering te geven. Gevolg is weer, dat men meer en meer er toe gedreven wordt, samenwerking te zoeken met omliggende gemeenten waar door men komt tot de zgn. ge meenschappelijke regelingen. Een voorbeeld van de laatste tijd is de centralisatie van het bouw- en wo ningtoezicht en het toezicht op de gemeentewerken, een ander voor beeld de samenwerking inzake 't buitengewoon lager onderwijs. De ze voorbeelden zijn met vele an deren aan te vullen. Over het al gemeen wordt de instelling van zo'n gemeenschappelijke dienst in arrenmoede aanvaard.omdat geen andere (goede) oplossing mogelijk is. want men weet maar al te goed. dat de centrale gemeenten zich op den duur zo'n beetje gaan voelen als opvoedsters van de kleinere aangesloten gemeenten, met als gevolg dat maar al te dikwijls zon der hen over hen wordt beslist. Samenvoeging van gemeenten ondervindt ook zeer vaak tegen stand. omdat men bang is, dat als dan het eigene van de kern, die gevoegd zal worden bij een ande re, meer belangrijke gemeente, verloren zal gaan. Mogelijk is dit vroeger zo geweest, doch in de te genwoordige tijd heeft men ook daarvoor een oplossing gevonden door de instelling van de zgn. wijkraden (naar het Rotterdamse voorbeeld). Hierdoor wordt be reikt, dat de vroegere zelfstandige dorpen, wanneer zij door een buurgemeente door annexatie zijn opgeslokt, hun eigen karakter be houden. De wijkraad adviseert de moeder-gemeente dan in zaken 't eigen dorp betreffende. IN MIDDEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Toch is.het niet altijd nodig de kleinste gemeenten een dergelijke ingrijpende maatregel op te leg gen. Als wij ons oog richten naar de kanaalzone in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, dan vinden we daar aan de Schelde-oevers de gemeen te Terneuzen, gelegen aan het be gin van het Kanaal naar Gent, van welke stad deze gemeente dan ook gerust een voor-haven mag worden genoemd. Een paar kilo meter meer Zuidelijk vinden we de dorpskern Sluiskil, waar o.m. is gevestigd het R.K. Ziekenhuis, dat dienst doet als centraal Katholiek ziekenhuis voor midden-Zeeuwsch- vlana deren en de cokesfabriek plus de stikstoffabriek. Het zieken huis met het grootste deel van het dorp behoort tot de gemeente Ter neuzen. Aan de overzijde van het kanaal behoort Sluiskil evenwel tot de gemeente Axel en als men richting Sas van Gent gaat, dan blijft men m Sluiskil, maar be treedt men in werkelijkheid de ge- mente Westdorpe. Eerst wanneer men Driekwart 3s gepasseerd, heeft men Sas van Gents' grondgebied betreden, dat zich uitstrekt tot aan de Neder landsBelgische grens. Het kanaal heeft dus 4 gemeen ten tot geïnteresseerden bij haar' belangen. Heel wat vruchtbare Zeeuws- Vlaamse grond is door dit kanaal verloren gegaan. Ais men ziet. welk een oppervlakte in Terneu zen m beslag wordt genomen door de sluiswerken e.d. en hoe de ge meente Sas van Gent midden in het hart getroffen wordt door niet minder dan 3 kanaalarmen met nog enkele zijkanaaltjes, dan komt men tot de conclusie, dat men voor dat kanaal al heel wat ge offerd heeft. Duizendvoudig zijn evenwel de vruchten geweest, die dit heeft opgebracht. Straks zal echter opnieuw een flinke strook goede Zfeeuws-Vl. grond verloren gaan als de Gen tenaars het zo ver hebben weten te brengen, dat tot uitvoering van de voorgenomen veranderingen en verbeteringen zal kunnen worden overgegaan. Bij Terneuzen komt dan .weer een nieuwe, grotere sluis: het bestaande kanaal zal worden verbreed tot Sluiskil en van daar zal er een nieuwe arm worden gegraven rond de gemeen- UIT DE PERS ten Sas van Gent en Zelzate (in België) heen, maar midden door de gemeente Westdorpe. Laatstge noemde zal dan nog moeilijker be stuurbaar worden, dan thans reeds het geval is, omdat zij dan door 2 brede kanalen zal worden door sneden, daar immers ook het reeds bestaande kanaal in stand zal wor den gehouden ten behoeve van de daarlangs gevestigde fabrieken. Stroodorpe, het gedeelte van Sluis kil, dat tot de gemeente Westdor pe behoort, rekent zich nu al tot de buitengewesten van die ge meente. Hoeveel te meer zal zulks dan straks het geval zijn' EEN HAVENSCHAP? Van de zijde van Terneuzen Is nu al de gedachte uitgegaan om het nieuwe kanaal te doen behe ren door een z.g. havenschap. Van zelfsprekend, dat Terneuzen als initiatiefneemster de vestiging van dat havenschap binnen haar mu ren opeist. De overige gemeenten zullen, als dit geschiedt, daarvan, als in zoveel andere gevallen, niet veel meer zien dan de jaarlijkse afrekening. Het komt ons daarom voor. dat het eigenlijk meer dan nodig is dat de overheid in dit gebied ingrijpt en door grenswij ziging bewerkstelligt dat daar hoogstens 2 gemeenien komen, die dan zo groot en levenskrachtig zullen zijn, dat zij alleszins in staat kunnen worden geacht, ieders belangen naar behoren te behartigen. Dit zou o.m. inhouden de opheffing van de gemeente Westdorpe, want wat zou logischer zijn. dan dat de gemeente Sas van Gent werd verrijkt met dat deel van de eerstgenoemde gemeente, dat gelegen in ten Oosten van het tegenwoordige kanaal en zich uit strekt tot aan het nieuw te graven kanaal? Het aan de overzijde daar van gelegen deel kan wellicht wor den gevoegd bij de gemeenten Axel en/of Zuiddorpe, waardoor dan ook daarvoor een alleszins re delijke en aanvaardbare oplossing zou zijn gevonden. Meteen zou dan Sluiskil tot meer eenheid kunnen worden gebracht door daarvan een deel toe te voegen aan Terneuzen en Sas van Gent. Voor zover wij de plannen van de gemeente Tet-- neuzen in dezen kennen, gaan zij in ongeveer dezelfde richting, al beperken zij zich natuurlijk in hoofdzaak tot de strook langs het kanaal tot en met Sluiskil. DWERGGEMEENTEN. Terneuzen met Sluiskil cn Sas van Gent vormen samen de hart ader van Oost Zecuwsch-Vlaande- ren. We hebben wel eens iemand horen beweren, dat de daarom heenliggende kleinere gemeenten bijna hoofdzakelijk drijven op de voordelen, die genoemde gemeen ten bieden cn velen hunner inge zetenen vinden daar dan ook hun dagelijkse arbeid. Philippine zag het hoofdbestaansmiddel, dc mos- selhandel, zo goed als geheel ver loren gaan. Door de inpoldering van de Braakman zal daaraan wel licht geheel en al een einde ko men. Hoek kent wel geen mossel- handel en leeft in hoofdzaak van de landbouw, maar zover wij we ten, heeft de luchtvaartdienst het oog laten vallen op een terrein in de Wuijckhuysepolder voor de aanleg van het vliegveld voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook daar op heeft Terneuzen het oog ge richt. maar als dit vliegveld dienst zal doen voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. dan zullen toch niet alleen goede verbindingen met die gemeente noodzakelijk zijn, maar zal men dat veld toch ook gemak kelijk -moeten kunnen bereiken langs de provinciale weg Drie kwart—Philippine, Ook hier staan grote belangen voor de streek op het spel en deze brengen ons er toe het zover te willen doorvoe ren. dat én de gemeente Hoek én de gemeente Philippine op -houden te bestaan, om te worden gevoegd bij Terneuzen en grotendeels bij Sas van Gent. Terneuzen is voor zover ons be kend de enige gemeente in deze streek, die tracht de verwezenlij king harer ideeën zoveel mogelijk te bespoedigen. De anderen me nen. dat zulke ingrijpende maat regelen van hogerhand moeten worden opgelegd, .omdat anders de lieve vrede zou worden ver stoord. Wij delen het standpunt van Terneuzen, dat initiatieven dienen genomen te worden in de laagste organen en met Idealisme dienen te worden voorgedragen tot in de hoogste top. Eerst dan zullen spijkers met koppen kunnen worden geslagen, omdat de lagere organen veel be ter op de hoogte (kunnen) zijn met de mogelijkheden en moeilijkhe den, welke zich voordoen en naar de natuur verplicht zijn het daar heen te leiden, dat zij zich be hoorlijk ontwikkelen om tegen de hun opgedragen of nog op te dra gen taak volledig te zijn opgewas sen. (Naschrift. Wij plaatsten boven staand artikel van een geacht me dewerker zonder daar mede tot uiting te willen brengen, of wij het met de inhoud eens zijn. Het 'pro bleem der samenvoeging van ge meenten heeft zoveel zijden, dat het zeer zeker interessant zou zijn, als ook degenen, die er anders over oordelen, eens van hun opvat ting blijk zouden geven. Redactie.) Joe Louis irok meer publiek dan Hertog van Windsor. Toen Joe Louis Dins dag: op de Bahama- eilanden arriveerde ver drongen zich duizenden personen op het vlieg veld om hem te verwel komen. Ook langs de route naar het paleis van de gouverneur, waar hy officieel ontvangen werd, stond het pubfiek in dichte drommen opge steld. Joe Lou's, die een de monstratiepartij zou boksen. bracht meer mensen op de been dan de Hertog van Windsor toen deze negen jaar geleden als gouvemer te Nassau (de hoofdstad van de Bahamma-eilan- den) arriveerde. Twee nieuwe motorschepen voor de K.P.M. besteld. Naar wij vernemen heeft de N.V. Kon. Pakketvaart-Mij. opdracht gegeven voor de bouw van 2 motorschepen van het type „Batavia", zoals er in 1947/1948 reeds 8 naar Indone sië zijn uitgezonden. Eén schip zal worden gebouwd door de Rotterdamse Droogdok-Mij.. op te leveren omstreeks half Mei 1950. het andere schip wordt gebouwd door Boele's scheepswerven en machinefa briek te Bolnes, op te leveren omstreeks half Augustus 1950. De schepen meten ongeveer 1300 bruto register tonnen en worden ingericht voor het ver voer van 12 hut- en ongeveer 350 dek-passagiers. Aartsbisschop van Quebec naar Nederland. Mgr. Maurice Roy. .aartsbisschop van Quebec, zal zich binnenkort naar België en Nederland begeven om een bezoek te brengen aan de Canadese graven. Mgr. Roy. die eerst een soortgelijk bezoek aan Italië zal brengen, (omstreeks 9 Maart) zal zich vervolgens via Parijs naar België en Nederland begeven en vermoedelijk 21 Maart naar Canada vertrekken. Kerknieuws CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zwijndrecht H. Leeuwen te Tholen. Rode Duivels—Zwaluwen te Geut. Bij een aanval op het Belgische doel gaf Brandcs (Fcyen- oord) een kopbal, terwijl hij door een Belgische speler wordt afgehouden. Doelverdediger Vaes staat paraat. Geheel rechts Köneman (S.V.V.). Het Zwaluwen-team voldeed. Doelpunten van Brandes en van Dijk. WREDE AMBTELIJKE MOLEN. Het. weekblad „De Hervormde Kerk komt ertegen op. dat on derwijzers. die bij de N.S.B, zijn geweest, daarvoor geboet hebben en hun dwaling Jiebben ingezien, zo slecht weer aan de slag kunnen komen. Worden zij door een schoolbestuur benoemd, dan moet aan de minister van onderwijs wor den verzocht, ontheffing te verle nen van het verbod tot dienen bij het onderwijs. De minister verwijst het verzoek dan naar de commis sie-van Kinschot. Die zegt het blad allerafsehuWelijkst trai neert. Nog veel erger acht genoemd blad dit: „Een onderwijzer was een paar maanden lid van de N.S.B. ge weest. Hij kwam er door zijn sym pathieën voor de Oxfordgroep toe, de N.S.B. als zendingsterrein te zien. Dat was dom en dat vond hij zelf ook, want na enige maanden verbrak hij alle banden en nie mand heeft ooit gemerkt, dat hij lid van de N.S.B. geweest was. Ook sloot hij z.ich niet aan bij het op- voedingsgilde of iets van dien aard. Hij werd hoofd van een bij zondere school en genoot de volle sympathie van bestuur, ouders en kinderen. Hij werd niet voor een tribunaal gedaagd noch op enige andere manier lastig gevallen. Maar thans, bijna vier jaar na de bevrijding, kreeg het betrokken schoolbestuur eerst het verzoek, daarna het bevel dit hoofd te ont slaan, op straffe van inhouding van het subsidie. Opzeggingstermijn: zes dagen. Punt. Af. Man brode loos op straftt. Gezin aan 't pauper- dom overgegeven. Het schoolbe stuur weigert, protesteert- Niets geeft. De ambtelijke molen draait. Voorschrift, wettelijke bepaling. Daarmee uit." Dinsdag speelde te Gent een Zwaluwen elftal tegen een elf tal van de Roode Duivels. De wedstrijd was door het tempo en het spannende verloop zeer aantrekkelijk voor de toeschou wers, die de tribunes van het knusse Gentse voetbalveld tot de laatste plaats bezetten. Aantrekkelijk was de strijd, maar zeker niet mooi. De ge weldige storm, die in geweldige vlagen over het veld joeg, maakte normaal spel feitelijk onmogelijk. Dat deze omstan digheden de spelers noodzaak ten al hun techniek te hulp te roepen, is duidelijk. Juist daarom was het prettig te constateren, dat eigenlijk geen speler van het Zwaluwen team faalde. Natuurlijk waren er zwakke plekken, maar de spelers, waar het, in verband met de komende Holland-Bel- gië wedstrijd om ging, toon den in staat te zijn zich goed aan de moeilijke omstandighe den te kunnen aanpassen. DE SPELERS Gm "te beginnen heeft de SVV-er Van Schijndel zich in deze wedstrijd een ernsti ge candidaat getoond voor de rechtshalfplaats in ons nationa le team. Hij had de Belgische nationale linkervleugel tegen over zich (Chaves-Appcltans), die er tegen de SVV-er niet veel van terecht bracht. Hij speelde een uitstekende wed strijd, vooral zijn plaatsen was prima verzorgd, hoewel zijn stijl verre van fraai is. Ook zijn clubgenoot Köneman voldeed als rechtsbuiten goed. Hij is snel en kan gemakkelijk een tegenstander passeren. Ook de voorzetten, die na zijn snelle rennen langs de lijn volgden, zijn goed, maar de Schiedam mer maakte de fout steeds te veel naar binnen af te dwa len. Albers speelde een goede wedstrijd; kan een goede back genoemd worden, maar is nog niet geschikt om een oranje shirt te dragen. De Munck was betrouwbaar, verrichtte ver- scheidene goede safe's, maar kreeg toch te weinig moeilijk werk om tot grootse prestaties te komen. Evers en Remmers waren voldoende, zonder meer en ook Kroon, de stopperspil van Feyenoord, speelde een goede wedstrijd. Het minst vol deed de kleine linkshalf Wim- mers, die zeer actief was, maar het juiste gevoel voor positie miste. De voorhoedespelers kunnen allen op een goede wed strijd terug zien. De Belgische ploeg vormde een uitstekend geheel en haar aanvallen waren minstens even talrijk als die van de Neder landers. De aanvallen werden goed opgezet, maar de afwer king liet weer alles te wensen over. De oude fout. die ook kenmerkend is voor de Belgi sche nationale ploeg: onproduc- tiviteit. DE WEDSTRIJD Over de wedstrijd zelf kun nen we kort zijn. De eerste helft verliep zonder doelpun ten. De twede helft was het aantrekkelijkste deel van de wedstrijd en nog geen minuut na de hervating openden dé Belgen de score door een schot van rechtsbuiten Reniers. De gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. Na een goede aanval over links, gevolgd door een ingewikkelde switch tussen Clavan, Timmermans en Bran des, kon laatstgenoemde dc bal van dichtbij achter de doelman der Belgen deponeren. Het werd daarna een interessante wedstrijd om het winnende doelpunt. 10 minuten voor het einde pikte van Dijk op de rechtervleugel een verdwaalde bal op, speelde zich even vrij, en gaf daarna een hoge voor zet. die echter door de wind rechtstreeks over de verbaas de doelman in de touwen ver dween. Hierna kwam het einde. Radio-auto wist oneerlijke vinder te vinden. Een kunsthandelaar kocht in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam by een sigarenwinkelier sigaret ten. Hy liet daar zijn portefeuille met een Inhoud van f 1000.— lig- Ken, doch bemerkte dit pas toen ij weer in zyn zaak was. Hij bel de onmiddellijk de sigarenwinke lier op. maar deze kon de porte feuille niet meer vinden cn trok de conclusie, dat een bekende kiant, die na de kunsthandelaar in de winkel was geweest, de porte feuille had meegenomen. De man was echter overhaast vertrokken. Het vermoeden be stond, dat deze man met dc trein de stad zou verlaten, hetgeen be vestigd werd by informatie te rij- nen huize. De wachtcommandant van het politieposthuis Ferdinand Bolstraat werd ingeschakeld en deze belde onmiddellijk de radio- autodienst (888881 op. Kunsthan delaar en sigarenwinkelier stap ten in de politieauto en spoedden zich naar het Centraal Station. In middels belde de wachtcomman dant de stationschef op, maar de ze kon de trein, waarmede de „vinder" was vertrokken. niet meer achterhalen. De stationschef belde het Am- stelstation op, waar men de trein staande hield. De radio-auto was inmiddels ook gewaarschuwd en wijzigde haar koers naar het Am- stelstation. Hier lukte het inder daad det 49-jarige boekhouder C. M. aan te houden. Hy had de f 1000.in zijn «zak. In zijn oordeel over de Nederlandse voorstellen Republiek blijft partij in het geschil. In Amerikaanse regerings kringen toont men weinig nei ging. zijn mening te uiten om trent de nieuwe Nederlandse voorstellen betreffende Indo nesië, aldus meldt de diploma tieke correspondent van Aneta uit Washington. Deze terug houdendheid spruit blijkbaar voort uit de overweging, dat onder de huidige omstandighe den elke verklaring voor of tegen andere plannen dan die, welke zijn geformuleerd in de resolutie van de Veiligheids raad, door beide partijen zou kunnen worden uitgelegd als een afwijking van het stand punt. dat door de Verenigde Staten als lid van de Veilig heidsraad is ingenomen. Indien de Republiek dus in derdaad het Nederlandse voor stel heeft verworpen, kan dit VOETBAL SCHEIDSRECHTER CONTRA SPORTJOURNALISTEN. Elf oud-internationals van wie de néfmen herinneringen oproepen aan de meest glori euze dagen van het Neder landse elftal zullen voor de K. R.O.-microfoon op Zaterdag avond 12 Maart de handschoen opnemen tegen elf sportjour nalisten uit alle delen van het land. Ten gehore van heel Ne derland zullen deze teams ge test worden op hun kennis van het voetbalspel. Als juryleden werken mee: W. Burgwal, hoofdbestuurslid K.N.V.B.; F. van Veen. lid scheidsrechtersijcommissie en K. van der Meer, internationaal scheidsrechter, terwijl aan het leger scheidsrechters in de zaal gevraagd is hun fluitjes mee te nemen. Rode Duivels Londen 2 1 In het Heyselstadion te Brussel kwam Dinsdag de A- ploeg van de Rode Duivels uit tegen een Londense com' binatie. Na een spannende strijd wisten de Belgen met 21 de wedstrijd in hun voor deel te beslissen. ATHLETIEK Slijkhuis weer in Madison Sqnare Garden? Aan de indoorwedstryden, welke Zaterdagavond onder de auspiciën van de „Knights of Columbus" in Madison Square Garden te New York worden gehouden, nemen o.m. deel Marcel Hansenne (Fr.) en de Amerikanen Wilt, Two- mey, Pratt, Ross, O'Connel ,en Joyce. Men hoopt dat ook Slijkhuis, die verleden week van zijn linkerbeen van de party zal een pees verrekte, zijn. WIELRENNEN Jan van Gelderen in de Ronde van Nederland. Naar aanleiding van het bericht, dat van Gelderen ge contracteerd is voor de Ronde van Nederland, brachten we een kort bezoek aan deze sympathieke Zeeuws-Vlaam- se renner. Momenteel is hij werkzaam in het bouwbedrijf. Door een sportieve geste van zyn werkgever is hij in staat enkele malen per week een flinke trainingrit te rijden. Op onze vraag wat hij dacht in de Ronde te presteren haalde hij twijfelachtig de schouders op. De reden hiervan was, dat hy namelyk met minder materiaal aan de Ronde moet deelnemen, omdat hij ten enen male niet financieel draag krachtig is en geen achter deurtje heeft. Jan van Gelderen is in goede vorm (bewees dat reeds te Kieldrecht) welke hij hoopt te verbeteren. Wij hopen voor hem dat hg vóór 6 Mei die steun mag ondervinden welke hem in staat zal stellen evenals vorig jaar de Zeeuwse kleuren te verdedigen. De New-Yorkse zesdaagse De stand van de New Yorkse zesdaagse luidde in de nacht van Dingdag op Woensdag: 1 Surbatis Debacco 58 pnt.; Op één ronde: 2. Cyr—Grillo 176 pnt.: 3 MorettiGiorgetti 141 pnt.; Op twee ronden: 4. Pousse— Grauss 191 pnt.; 5 Rigoni—Mael- branque 114 pnt.; 6 Bransgrove— Pedersen 108 pnt.; 7 Koblet—Dig gelman 98 pnt.; Op drie ronden: 8 Remkens van Gent 167 pnt. MOTORSPORT Knobelrit in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De onlangs opgerichte mo torclub in West Zeeuwsch- Vlaanderen zal a.s. Zaterdag voor het eerst naar buiten uit optreden. Zy organiseert een k-nobelrlt door West Zeeuwsch-Vlaanderen, waar van de start om vier uur in Oostburg zal worden gehou den. De knobelposïen zijn ge vestigd te Breskens, Groede, Cadzand, Sluis, Aardenburg en Oostburg, terwyi de finish om acht uur in Hotel Zee bad te Cadzand zal zijn. Tij dens een feestelijke byeen- lcomst zullen daar de prijzen worden uitgereikt. Zoals men weet, is er in iedere knobelplaats een grote dobbelsteen, welke in plaats van cyfers de te bezoekèn plaatsen aangeeft. Iedere deelnemer moet zes plaatsen aandoen en dus zes maal werpen. De puntentelling is fehelm en wordt eerst na de inish bekend gemaakt. Naar wij vernemen zal de motorclub „Scheldegouwen" met een groot aantal leden en ln clubverband deze eerste rit van de jonge zustervere niging opluisteren. voor de bepaling van het standpunt van het Amerikaan se departement van Buiten landse Zaken van meer be slissende betekenis worden ge acht dan de intrinsieke waarde van het Nederlandse plan. op zichzelf beschouwd. Dezelfde houding kan van Washington worden verwacht, aldus werd aan de correspondent van Aneta te verstaan gegeven, in dien de Republiek thans eigen voorstellen zou gaan doen zoals de heer Palar Maandag heeft aangekondigd die van de resolutie van de Veilig heidsraad zouden blijken af te wijken. Hier wordt echter wel als mogelijkheid in beschouwing genomen, dat de commissie der V.N. in Indonesië in zulk een geval zou kunnen medewerken tot het bereiken van een bei derzijds aanvaardbaar compro mis tussen de Nederlandse en de Republikeinse voorstellen, gesteld. dat beide partijen zulks wensen en de commissie hiertoe door de Veiligheids raad zou worden gemachtigd. Uit alle opmerkingen van Amerikaanse functionarissen blijkt intussen wel duidelijk, dat tot dusver geen wijziging is gekomen in het standpunt der Amerikaanse Regering, dat de Republiek een der partijen van het geschil blyft en dat men hier geen geloof heeft in de mogelijkheden van een af doende oplossing van de Indo nesische kwestie zonder mede werking van beide partijen. V.N. RAPPORT NIET ONGUNSTIG In kringen, die in nauw con tact staan met de Nederlandse regering, gaf men naar aan leiding van het rapport van de comiViissie der V.N. aan de Veiligheidsraad, als mening te kennen, dat dit rapport niet teleurstellend kan worden ge noemd. Men achtte de hou ding der commissie in over eenstemming met de haar door de Veiligheidsraad gegeven opdracht. Een officiële reactie was evenwel nog niet te ver- krygen, aangezien de Neder landse regering nog niet be schikt over de letterlijke tekst van het rapport. Ambassadeurs weer ln Washington bijeen. Vertegenwoordigers van ze ven landen zijn Dinsdag op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken bijeen- 0 gekomen om het definitieve ontwerp op te stellen vaa- het Noordatlantische Veiligheids pact. Na de bijeenkomst verklaar de Sir Oliver Franks, de Britr se ambassadeur te Washington, dat er deze week nog een bij eenkomst zal worrden gehouden en dat gestadige voortgang wordt gemaakt. In nieuw gebouw ondergebracht. Feestelijk in gebruik genomen. Maandagavond is te Tholen het nieuwe houten gebouw van de algemene kleuterschool offi cieel geopend. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Liefaard, herinnerde in zijn openingsrede aan de geschie denis van het openbaar kleu teronderwijs in Tholen. Vijf en twintig jaar geleden moest de gemeentelijke be waarschool opgeheven worden omdat men ruimte nodig had voor de Ulo-school. Het geluk te nadien niet meer een kleu terschool op te richten. Verle den jaar kwam men tot op richting van twee kleuterscho len namelijk een van kerkelyke zijde en een algemene kleuter school. Thans is het nieuwe gebouw voor de algemene kleu terschool gereed en spr. droeg het over aan het onderwijzend personeel, dat bestaat uit mej. Ketelaars van Bergen op Zoom en mej. Burgers van Tholen FEUILLETON Roman vaa SAWERSKY 67 Maar de volgende dag sprak Jules Mengelberg met Beate. Hij liet haar bij zich in zijn kamer komen en zei op zijn gewone korte manier. „Ik heb de laatste dagen eens ernstig nagedacht over een plan, dat ik in m'n hoofd heb, Beate. Eigenlijk heeft Sabine Reuder me het idee aan de hand gedaan, want uit mezelf zou ik er zeker nooit op ge komen zyn. Ik vind. dat wij tweeën uitstekend met elkaar kunnen opschieten en ik zou de daarom willen voorstellen voor goed by me te blijven. Het spijt me, dat ik je al niet vroeger tot me heb genomen, maar daar zullen we nu maar niet over praten. Het is im mers nog niet te laat, niet waar? Zeg me dus maar rond uit, hoe je erover denkt. Wil jc je ouwe oom ook verder blij ven verzorgen en verwennen, zoals je dat tot dusver gedaan hebt? Hijhij heeft je no dig, hm Dat was voor Mengelberg een geweldige bekentenis. Beate wist het en er gleed een lach je over haar bleek gezicht. Er lag zowaar een glimpje van ge luk in. Er was tenminste iemand op de wereld, al was het maar een oude, stugge man, die haar nodig had! Het was heerlijk, dat te weten. Maar daarop kwam de her innering aan de kwelling, die Felix Reuder's aanwezigheid haar bezorgde en die voort kwam uit haar grote, onbeant woorde liefde. Er gleed een schaduw over haar gezicht. Maar al te graag zou ze uit Hasselfeurdc zijn weggevlucht om haar gemoedsrust terug te vinden. „Oomik geloofik ben bangstamelde ze. „Je bent bang, dat ik je toch nog op een goeie dag zal weg sturen," zei Jules Mengelberg, die het aarzelen van zijn nicht je verkeerd uitlegde., „Wees maar gerust dat zal nooit gebeuren. Zolang ik leef, zul je hier een thuis hebben. Neem je dat aan?" Beate zag de ruwe hand. die haar werd toegestoken. Ze zag het gerimpelde gezicht van de oude. eenzame man, de helde re ogen, waarin een smeekbede te lezen stond, de smeekbede om een behoorlijke levens avond. Dat maakte haar hart week. Alle goedheid en liefde, die in haar sluimerde, ont waakten plotseling en tover den een warme glans op haar bleek gelaat, dat daardoor iets zeldzaam liefs kreeg. Ze legde haar hand in die van de oude man en zei gede cideerd: „Ik neem het aan. oom Jules!" „Verdiend heb ik "t eigenlijk niet aan je, meisje", lachte de oude man verlegen. „Ik heb je altyd de lelijke Beate ge noemd, me bar weinig om je bekommerd, mijn innerlijk ge voel van dwaze uiterlijkheden afhankelijk gemaakt, maar ik wilik zal De kapitein begon te hakke len. Gevoelsuitingen lagen hem nu eenmaal niet. „Ik zal voortaan wat meer van je houden", besloot hij iet wat stuntelig. Van je houden!! Dat woord had een bijzondere klank voor Beate. Ze zou er haar leven voor hebben gegeven, wanneer Felix Reuder het had uitge sproken. Maar nu was het slechts een oude man, die op deze, ietwat kinderlijke manier, van zijn veranderde gevoelens jegens haar blijk gaf. En toch wat deed het haar goed. Zo goed, dat ze spontaan op haar oom toetrad^ en hem hartelijk de ingevallen wangen kuste. Diezelfde avond besloot de Kunstkring van Hasselfeurde het seizoen met een bal in de „Harmonie" Dit evenement had zijn schaduwen reeds lang vooruit geworpen. De uitnodi gingen waren al drie weken geleden aan de leden toege zonden en dat was maar goed ook, want deze jaarlijkse réunie eiste heel wat voorbe reiding. Irene had aan haar mama geschreven en haar bal japon laten sturen, die nu als een geurende, witte wolk op haar bed lag. INSPECTRICE SPREEKT Het woord was daarna aan de inspectrice van het kleuter- ondei-wijs mej. Glasz, die ge lukwensen aanbood en wees op de betekenis van het kleuteron derwijs. De naam kleuterschool is in feite een verkeerde uitdruk king, omdat men bij het woord „school" meestal denkt aan het onderwijs zoals dat op de lage re scholen gegeven wordt. Op de kleuterschool is dit echter niet zo. hier wordt de kleuter opgevoed naar zijn vrije wil, die echter onder goede leiding in de juiste banen komt. Burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven bracht dank voor het totstand komen van deze in richting. Hierna sprak de heer Zevenbergen uit Amsterdam, als voorzitter van de Neder landse Onderwijzersvereniging en namens Volksonderwijs. In zyn rede wees hij op art. 200 van de Onderwijswet en op de houding der Regering ten aan zien van het kleuteronderwijs. Do regering dient zorg te be steden aan het onderwijs, doch het schijnt, dat het de rege ring meer zorgen kost, dan dat zij er zorgen aan besteed, al dus de heer Zevenbergen. Daar nu de regering tekort schiet in de zorgen voor het onderwijs, prees hij het initia tief van de bevolking om zelf die zorgen over te nemen en zelf scholen te bouwen. Hij hoopte, dat er ook in andere gemeenten zulke besturen ge vonden mogen worden om te komen tot oprichting van een kleuterschool. De heer L. K. van Dijk, oud-hoofd der vroegere Nor maalschool tc Tholen. die reeds 25 jaren gestreden heeft voor openbaar kleuteronderwijs, zei- de zeer gelukkig te zyn, deze avond te mogen beleven. Hoe wel het werk door andereu is voortgezet, mocht hij toch het genoegen smaken, dat cr ein delijk in Tholen een algemene kleuterschool tot stand is ge-- komen. Tot slot sprak de heer Vla ming uit 's Gravenhage, die de school heeft gebouwd. De hoer Liefaard bracht dank aan alle sprekers on aan alle medewerkers, in het bijzonder aan de heer Zevenbergen na mens de N.O.V. en Volksonder wijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3