Ernstige stormschade in geheel Zeeland Dr. Drees over Indonesië Amefa NIEUWS UIT ZEELAND Een mislukte expeditie naar Curagao WALCHEREN Herstel van dijken, zee weringen enz. zal duizenden guldens kosten Oestercultuur zwaar getroifen Berichten, die ons na de storm uit geheel Zeeland bereiken, wijzen tiit, dat allcrwege de dijken het weliswaar hebben gehouden en dat de beschadigingen niet ernstig zijn geweest, maar dat door het grote aantal beschadigingen de kosten van deze storm toch vele tien duizenden guldens zullen belopen. Op Xoord-Bevcland. langs de Braakman, bij Cadzaud. op Tholen, op Walcheren, te Zierikzee, te Yersekc en in tal van andere plaatsen zijn deskundigen thans bezig de schade te berekenen. sroomde. De aangerichte scha de betreft zowel de oesters als de steigers. Te Ycrseke, waar men tydig aan de haven de vlocdbalken had aangebracht, bezweek de dhk, welke de oesterputten na- by de haven omringt. De putten kwamen geheel onder water te staan. Ook de inpakloodsen stonden diep In het water en daaraan is heel wat schade toegebracht. Grote hoeveelhe den materiaal en oosterzeeften dreven in het rond. De grote zeewering op de Dam, die reeds enige jaren te Yersekc een zorgenkind is, ver toonde enkele lelijke gaten. Hoewel de schade aan de oester- en mosselpercelen nog niet met zekerheid te schatten valt. meent men. dat er vele duizenden guldens schade wordt geleden. TE SCHERPEXISSE. Te Scherpenisso ontstond een schade van enige duizenden guldens doordat de oeververde diging op de plaats van de oude dijkval bij Gorishoek werd aangetast. BIJ CADZAND Honderden toeschouwers be vonden zich Dinsdag te Cad- zand om daar het gierende Na de stormen van Dinsdag is gebleken, dat het nieuwe Sroccdé tot bescherming van e zeedijken met grote mas- tick-dekens niet afdoende is geweest. Bij de Westkappolsc zeedyk werd geconstateerd, dat er gaten In deze mastiekde- kens waren geslagen. Men kon alleen de hooggelegen gedeel ten inspecteren. Wat er dieper onder water is gebeurd, moet nog nagegaan worden. Er werken op het ogenblik 40 man aan de dijk. De duinen tot WestkapeUe en Domburg zijn op sómmige plaatsen over een breedte van 2 tot 3 meter weggeslagen. Se dert 1906 is te WestkapeUe niet zo'n hoge waterstand waargenomen als Dinsdag. Het water sloeg over de pas Klaar gekomen keerkade en Dins dagavond moest er nog ge werkt worden aan een gat bij de IJzeren Toren. Des mid dags brachten velen een bezoek aan de zeedijk. In het dorp Weslkapclle zelf moest de nieuwbouw het nogal ontgel den en werden verscheidene dakep beschadigd. DE BRAAKMAN. Hoewel aanvankelijk In Z. Vlaanderen enige vrees bestond voor de Braakman-dijken. bleek Dinsdagavond, dat deze dijken zich over het algemeen goed hebben gehouden. De dijk van de Paulinapolder was nog al ernstig aangetast en men be gon dan ook in de namiddag direct met de versterking van het aangetaste gedeelte door het leggen van zandzakken en het aanvoeren van kiel. Een dljkbeschadiging in het zuid-westelijk deel van de Braakman werd tijdig ontdekt en door personeel van hot Vrije van Sluis werden daar de nodi ge voorzieningen getroffen. KADEMFDR TE ZIERIK- ZEE BEZWEKEN. Evenals elders steeg ook te Zierikzee het vlocdwater tot ongekende hoogte. Geheel zon der gevaar was dit niet. Tomdat de Havendijk' onbetrouwbaar is geworden. Dinsdagavond is de' kademuur van ae Oude Haven Zuidzijde te Zierikzee over een lengte van 50 cn. be zweken en in het water te rechtgekomen. Het laat zich aanzien, dat het hierby niet zal bltjvcn. Men zal zich nu wel genoodzaakt zien het her stel onvenvyld aan te pakken. VEERBOOT VASTGELOPEN. De veerdienst ZijneAnna Jacobapolder van ae R.T.M. is Dinsdag de gehele dag ge stremd geweest. De veerpont Grevelingen was vervangen door de veerboot Gorkum van de dienst GorkumSleewijk cn met deze boot werd Dinsdag morgen tijdens een hevige bui overgevaren. Het schip raakte uit de koers en kwam nabil de haven van Anna Jacoba Polder op een stenen dam terecht. Po gingen om het schip los te la ten trekken door het s.s. ..Schouwen-Duiveland" van de R.T.M. slaagden niet. Eerst tengevolge van het zeer hoge water kon het schip Dinsdag avond vlotkomen. De veerdienst van de gebr. Maas heeft de he le dag wel gevaren. Woensdag waren de diensten weer nor maal. OESTERPI'TTF.X ONDERGELOPEN Uit Tholen wordt gemekl. dat daar grote schade is ont staan doordat het opgezweep te water in de oesterputten tlngezonden Mededeii stormtij gade te slaan. Grote duinbrokken werden door de huizenhoge golven verzwolgen. In het natuurreservaat ..Het Zwin" stond het water tot in allehoeken. Tot aan het vlieg veld „Het Zoute" in België strekte zich een geweldige wa tervlakte uit en vele konijnen stierven de verdrinkingsdood. Bij hotel „Noordzee" sloeg 15 meter van de betonnen trap weg. Van de trap bij het ge meentelijk zeebad is ongeveer 20 meter weggeslagen. Geschat wordt, dat langs de gehele kust een breedte van 10 tot 15 meter duin is weggeslagen. Op sommige plekken ziet men langs het strand gaten van 5 tot 7 meter diep. De dijk naast de afwatcringssluis liep aan zienlijke schade op en tot laat in de avond hebben arbeiders van „Het Vrije van Sluis" ge werkt om het gevaar te bezwe ren. dat door deze beschadi ging was ontstaan. OP NOORD-BEVELAND. Door de N.W. storm van Dins dagmiddag werd langs de gehele Noordkust van Noord-Bevelend schade aangericht. Vooral dc zee dijk aan de Onrustpolder had het zwaar te verduren en bij een even tuele herhaling van een dergelijke vloed, vreesde men voor een dijk doorbraak. Daarom heeft men Dinsdagnacht in allerijl de dijk op een reeds jaren gevaarlijke plaats, versterkt met zandzakken. Ook tussen Wissekerke en Colijns- plaat heeft men die nacht ver sterkingen aangebracht. Tot diep in de nacht werd aan de dijken gewerkt, maar toen bleek dat het water niet zo hoog zou komen als Dinsdagmiddag, kon men het werk staken. TE VEERE. Te Vcere waar Dinsdag het wa ter tot abnormale hoogte steeg, werden op alle daartoe bestemde plaatsen de vloedplankon geplaast. Aan het einde van de kade liep het water op een gegeven mo ment over de dijk heen en stroom de het de Wagenaarstraat in. In een huis en in vele kelders op de kade stroomde het water binnen. Achter de damwand. die geplaatst is om de kademuur te herstellen liep de werkruimte vol water, waarbij een pas gelegde houten vloer door het water werd mee gesleurd. N.S.B.-propaganda- leider vond zichzelf naïef. TEGEN VOOKHOEVE 13 JAAR GEEIST „Ik wilde Nederland zo'rf" gunstig mogelijke positie ge ven na de Duitse overwinning, maar ik heb mijn krachten on derschat en was te naïef", aldus luidde de verdediging van de beeldhouwer Ernst Voorhoeve, die in de bezettingstijd de N. S.B.-propaganda leidde en die thans terecht stond voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. Hij gaf aanwijzingen voor re clame ten bate van de Duitse oorlogsvoering en de dienstne ming in het Duitse leger, hij stimuleerde de V-actie en hij was de auteur van fraaie leu zen als „De wurgende klauw van het Jodendom" en „Sla er op, doch sla met overleg". Die uitdrukkingen betreurt hij nu EERSTE KAMER Een onderzoek wordt ingesteld naar eventuele excessen. Grotere productie en meer soberheid geboden. jyj>uC(anL GESLEPEN. SCHEERMESJES mot dubbel brode snijkonicn (Ingezonden Mededelingen» Mondhygiëne IVOR01 Elke poetsing met 1 V U R U L Is een ware mondwasslng. Woensdagmiddag heeft de minister-president, de heer Drecs, in de Eerste Kamer ver klaard. dat Nederland zich op verschillende punten heeft ge bonden ten aanzien van Indo nesië en dat er geen sprake kan zijn van eenzijdige opleg ging van de wil door dc Repu bliek. Hij erkende, dat er fouten zijn gemaakt. Men houdc in het oog. dat zich een historische omwikkeling voltrekt, hetgeen heel Zuid-Oost-Azië bewyst. Nederland moet pogen de te snel geworden ontwikkeling te leiden. Wat de toestand aan- 5aut, merkte dc heer Drces op. at aanvallen nog voortduren, maar dat er bepaalde streken z(jn, waar een redeiyke mate van orde en veiligheid is be reikt. Het is mogelijk, dat er van Nederlandse zyde excessen zijn begaan. De regering is van oordeel, dat daartegen krach tig moet worden opgetreden. De H.V.K. is telegrafisch ge vraagd een onderzoek in te stellen. 1 De mening der regering is, dat wel met de republiek ge sproken moet worden, dat de federalisten ten volle hun in vloed kunnen uitoefenen en dat afspraken nagekomen moe ten worden. Het plan-Beel ken schetste spreker als een ge durfde poging om vooruit te komen met dezelfde doelein den. die steeds golden. Na aangegeven te hebben waarom men de inmenging van de Veiligheidsraad niet kan af- wilzen. deelde dr. Drees mede. dat het college van negen man nen deel uit zal maken van de Nederlandse delegatie by de Rondetafelconferentie, met ad viserende bevoegdheid. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. By de hervatting van cie al gemene beschouwingen over de Ryksbegroting '49 'kreeg de heer Kolff (C.H.) het woord, die zeide te vrezen, dat in het kader van dc internationale verhoudingen van de Neder landse souvereiniteit weinig overblüft. De veiligheid van het Rijk moet zijn verzekerd. De heer Schalker (comm.) deed hierna een felle aanval op de regering, de Marshallhulp en het Atlantisch pact en stelde als voorwaarde voor de oplos sing van de Indonesische kwes tie onder meer terugtrekking van onze troepen. De heer Van der Kieft (arb.) vroeg of op gave der verliezen in de civiele sector gedaan kunnen worden en wijdde een beschouwing aan dc internationale aspecten van de Indonesische kwestie. Hy be pleitte de wenselijkheid het ontwerp Rijksgrondwet zo spoedig mogelijk te publiceren. Hierna kwam de minister president. dr. Drees. aan het woord. Met nadruk verklaarde hy, dat het voik nog niet vol doende doordrongen is van de zeer ernstige moeilijkheden, waarvoor land en volk staan. Alles moet worden gedaan om de productie op te voeren en soberheid te betrachten. De Marshall-hulp is onontbeerlijk. Hieraan zijn geen politieke of andere verplichtingen verbon den. De werkloosheid zal bestre den worden door bevordering der industrialisatie, door land aanwinning en eventueel door uitvoering van openbare wer ken. Spreker onderstreepte de noodzaak van deelname aan bepaalde internationale pac ten. AVON DZITT IN G In de avondzitting werd een begin gemaakt met de algeme ne financiëlè beschouwingen. De heer Pollema (C.H.) had vele woorden van lof voor het beleid van minister Lieftinck, maar vroeg zich af of een grootscheepse industrialisatie verbetering van de betalings- balans zal brengen. Hy merkte op, dat 't particulier initiatief uitdrukkingen zeer. Overigens was hij ook nog in conflict gekomen met de S.D., omdat hij bij de strijd tussen N.S.B. en N.S.D.A.P. dubbel spel speelde en met de W.A. biljetten „Neder Duits is weder Duits" afrukte Hij zei- de pro-Duits uit inzicht, maar anti-Duits uit gevoel te zijn geweest. Nadat enkele gramo- foonplaten met de stem van Voorhoeve waren gedraaid, eis te de proc.-fiscaal 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Vliegboten voor de vijand gebouwd. Het Rotterdamse Bijz. Ge rechtshof heeft Woensdag de zaak tegen P. A. van der Vel de, ex-directcur van de maat schappij voor vliegtuigbouw „Aviolanda" te Papendrecht, voortgezet. Verdachte zou in de oorlog yliegboten van het type Dornier hebben gemaakt en afgeleverd en dank zij door hem opgenomen credieten zou de productie in steeds sneller tempo zijn geschied. Hij ver klaarde zoveel mogelijk te heb ben gesaboteerd en steeds te genstrijdige adviezen en beve len uit regeringskringen te hebben ontvangen over het niet of wei doorwerken. De advocaat-fiscaal eiste een jaar gevangenisstraf, 50.000 boete en bevel tot onmiddellij ke gevangenneming, daar hij vrees voor vlucht niet ongemo tiveerd achtte. Dit laatste ver zoek werd niet ingewilligd. SCHAATSEN Broekman in Helsinki, Bij de tweedaagse wedstrij den die. te Helsinki werden gehouden, bezette Kees Broek man, met de Zweed Samuels- son de 6e plaats op de 500 m. met 16.6 sec.'De Koreaan Moon werd eerste in 45.2 sec. Op de 5000 m. was Broek man weer niet tc slaan. Hij noteerde dc fraaie tyd van 8.34.7 en zijn grootste con current de Finse kampioen Laitinen deed er met 8.49.5 niet minder dan 15 seconden langer over. Derde werd Lam- mion, Finland, in 8.53.3. Lassi Parkkinen, de vroe gere wereldkampioen, werd zesde in 9.00.8. Na twee afstanden leidde Broekman met 98.0 punten, gevolgd door Laitinen met 99.05, Moon met 99.39, Kons- mo met 99.54 en Johansen met 99.94. Vlassers werkten met „zwarte" guldens. GEVANGENISSTRAFFEN- EN BOETEN OPGELEGD. Enige Belgische vlashande laren kochten door bemidde ling van een commissionnair vlas van enige landbouwers in Zeeland. Dit vlas werd ge kocht per kg, en het verschul digde bedrag moest via de clearing worden overgemaakt. Dat overmaken gebeurde in derdaad voorzover betreft het op contract vermelde bedrag. Bij onderzoek bleek' echter, dat de landbouwers tegen hogeve prijzen hadden ver kocht dan in het' contract vermeld was en dat de ho gere bedragen aan hen recht streeks werden uitbetaald in „zwarte guldens" uit België. Deze week hadden de vlas kooplieden cn enkele land bouwers zich te verantwoor den voor de bijzondere poli tierechter te Middelburg, die de volgende vonnissen'.velde: J. v. L., vlashandelaar en commissionnair te Kapelle Biezellnge, 1 maand gevange nisstraf en f 2000 of 2 maan den. J. C. de M., landbouwer te St. Jansteen. 150 of 1 maand. A. C., handelaar te St. Pauwels, I maand gevangel nistraf en 1000 of 1 maand. A. K. L. M., vlasser te St. Pauwels tot 150 of 1 maand. F. A. v. H., vlasher te Kemseke tot 350 of 1 maand. A. de K., vlaskoopman te Bevaren tot 250 of 1 maand, terwij] in de zaak te gen Ph. C.. landbouwer en vlasser te Kruiningen, en K. A. v. L., landbouwer te Wis sen kerke, over 8 dagen schrif telijk vonnis zal worden ge wezen. De „Van Kinsbergen" weer thuis. I BIJ VLISSINGEN WERD EEN ANKER VERSPEELD Woensdagmorgen om negen uur is Hr. 'Ms. kanonneerboot „Van Kinsbergen", onder com mando van kap. luit. ter zee S. ten Boeft, in de haven van Nieuwediep binnengelopen met 227 man aan boord, onder wie een tiental thuisvarende mari niers, na een oefenreis te heb ben gemaakt in de West-Indi sche wateren. Tijdens het oponthoud te steeds meer wordt terugge drongen en beschouwde dit als een groot gevaar. Zijn fractie genoot de heer Vixseboxse was van oordcel, dat een percenta ge' van ruim 20 aan belas ting op het nationale inkomen beschouwd moet worden als grens. Hij vroeg opheffing van de dividendstop. De heer de Wilde (A.R.) kon weinig goede woorden over hebbed voor de staatsbalans. Vlissingen werd door de storni een anker verspeeld. Het laat ste stuk van Vlissingen naar DE LEIDER WAS EEN OPLICHTER. Ook een notaris was fout, Te Rotterdam bevindt zich thans in hechtenis de 25-jarige Robert T. F. L., die zich had opgeworpen als chicf-president van de Hefdadigheidsorganisatic Particulier Initiatief welke organisatie kort geleden failliet werd verklaard. Hij is afkomstig uit een fa milie in Don Haag, die nog al erg sociaal deed en zich vrpe- ger reeds bezig hield met Sin terklaasfeesten voor kinderen en hulp aan oorologsslachtof- fers. Robert heeft een tijdlang ge tracht priester te worden en hij had alvast het priesterkleed aangetrokken. hetgeen hem echter van kerkelijke zijde na drukkelijk verboden werd. Toen zijn priesterloopbaan was afgesneden kwam Robert in contact met de notaris Q. te Maastricht en begon het spelletje met Particulier Initia tief. Verschillende personen en instanties werden bewerkt en door zijn grote overredings kracht en welbespraaktheid wist hij wederom invloedrijke personen voor zijn plannen te winnen. Hij kreeg o.m. mede werking van het ministerie van overzeese gebiedsdelen en van dr. Da Costa Gomez, en de heer Eman. vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen bij de Nederlandse regering. Notaris Q, was er nog in ge slaagd dokter Hoffman uit Nij megen voor de plannen van P.I. te winnen. Deze dokter verkocht zijn praktijk, de fa milie L. de kleermakerij en enige andere personen, die als chauffeur of administratieve krachten mede zouden gaan verkochten hun persoonlyke bezittingen. Ieder stortte een deel van zijn geld in een ge meenschappelijke pot als ren teloze lening. Dit geld zou la ter worden teruggebetaaid. Dit is nooit gebeurd. Op 3 en 6 Mei vertrok men per K.L.M. naar Curagao. Notaris Q. was op het laatste moment verhin derd, daar er wegens een be lastingschuld van 295.000 con servatoir beslag op. zijn ver mogen was gelegd. Enige dagen voor het ver trek stuurde het centraal ar chief en inlichtingenbureau in zake maatschappelijk hulpbe toon een rapport over P.I. aan de secretarissen van armenra den in Nederland, waarin con tact en samenwerking met deze vereniging ten sterkste werd ontraden. De Nederlandse Bank kreeg argwaan en van kerke lijke zijde werd een waarschu wing gezonden naar de gou verneur van Curagao. Toen P. I. dan ook op Curagao aan kwam wachtte hun daar in- plaats van juichend welkomge roep koele gereserveerdheid bij officiële instanties. De Ne derlandse Bank weigerde meer geld over te maken dan 30.000. Dc chief-president ver trok weer naar Nederland om deze zaak te regelen, doch Den Helder is zeer stormach tig geweest en hevige zeeën sloegen over boord, waardóór het schip 45 tot 50 graden slagzij maakte. De reis is ech ter zonder ongelukken verlo pen hoewel de bemanning de gehele nacht in touw is ge weest- Vrijdag a.s. zal de „Van Kinsbergen" naar Rotterdam vertrekken, alwaar het schip een maand in reparatie blijft. Veilinggebouwen Middelburg nog niet verkocht. Voor de verkoop van de vei linggebouwen te Middelburg toon de slechts één firma belangstel ling, de Metaaihandel Agelink van Rentergem N.V.. die had inge schreven voor f 16.350, waarbij volgens dc verkoopcondities nog kwam een bedrag van f 8000 voor overname van dc kluis, de cen trale verwarming cn de verlichting in de gebouwen. Het bestuur van de Coöp. Veilingsvereniging Wal cheren besloot de verkoop biet door te laten gaan. Jubileum hoofd Bureau Ruilverkaveling. Het hoofd van het Bureau Ruil verkaveling te Middelburg, de heer w A. van der Werff, heeft het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw geleden als landmeter ln Rijksdienst trad. Aan dit jubileum had hij weinig ruchtbaarheid ge geven. maar vanzelfsprekend viel hem op kantoor toch een huldiging ten deel. In hartelijke bewoor dingen prezen de heren mr. A. J. van der Weel. voorzitter der Her- vcrkavelingseommissie. J. Gorter, chef van de dienst Landmeters, J. J. Aartscn, hoofd van Land- bouwherstel Walcheren en Bierma, plaatsvervanger van de jubilaris, zijn werk en persoonlijkheid. Er werden hem tevens bloemen en geschenken aangeboden. WIELRENNEN De zesdaagse te Antwerpen. 1. Peters—Pellenaers 146 pnt.; 2. Van VlietMiddelkamp 101 pnt.; 3. Strom—Arnold 47 pnt.; 4. Schul- le—Boeyen 26 pnt.; 5. Ardiaens- sens—Bruyland 23 pnt. Op 1 ronde: 6. Lapebie—Gillen 107 pnt.; 7. Naeve—De Pauw 90 pnt. 8. GoussolNielsen 42 pnt.; 9. De BackerAcou 35 pnt. De overige koppels hadden een achterstand van 2 of meer ron den. Vitrage-smokkelaars betrapt. Op 15 Januari jl. was een amb tenaar der Invoerrechten en Ac cijnzen te Goes bezig met het schoonmaken van zijn dienstwa gen toen voor de garage een auto bus stopte, waar iemand uitstapte, die hem de vraag stelde „Kunt u mij weer wegbrengen, zoals de vorige keer?" De ambtenaar ver wees de vrager naar de taxionder nemer en hij zag hoe diens cliënt zich even later naar de autobus begaf en daaruit een pak haalde t>m dat naar de gereedstaande auto te brengen. Daar het pak beschadigd was, kon de ambtenaar constateren dat het vitrage be vatte. De douaneman begaf zich toen naar de taxi en verzocht vi sitatie van het pak. De cliënt nam door het andere portier de benen, met achterlating van het pak. De ambtenaar vermoedde dat de chauffeur van de bus" ook wel iets van deze zaak zou weten cn zette in zy'n dienstauto de ach tervolging in. Hij slaagde er in de bus in te halen, waarna hij de naam, woonplaats enz. van de chauffeur noteerde. Deze bleek te zijn A. L. te Sliedrecht. Het vorengenoemde pak bevatte 167 meter vitrage. Het vermoeden rees, dat dc vitrage afkomstig was uit België, Bij het verhoor van dc bus-chauffeur bleek, dat hij de vitrage-man alleen kende onder de naam „Nol Kars". Voor Kars had hij 7 maal een pak meegenomen naar Zeeland en 4 maal een pak naar Overschie. 19 Januari meldde deze Kars zich vrijwillig aan bij de Rijkspolitie te Roosendaal. Hij bleek in werkelijkheid ie zijn C. J. E., koopman te St. Wjllebrord. Hij gaf toe dat hij verscheidene malen vitrage door de chauffeur L. had laten vervoeren o.m. 2 pak- pen, bestemd voor de woonwagen bewoner Jos te Goes. Bij nader onderzoek bleek Jos te zijn stoe- lenmatter A. M., een woonwagen bewoner. Verdachten hadden zich I Maart voor de Bijzondere Politierechter te verantwoorden wegens het op verschillende tijdstippen in "9948 en 1949 voorhanden hebben van hoe veelheden vitrage, zonder in bezit te zijn van een daartoe strekkende vergunning. Verdachte A. L., werd veroordeeld tot 1 maand gev.straf voorw., proeft. 2 jaar; verd. E„ werd veroordeeld tot 3 maanden gev.straf, en verd. A. M. werd ver oordeeld tot 3 weken gev.straf. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Dezer dagen werd in tegen woordigheid van het personeel van de landbouwer A. Dees te Krabbendijke, door burge meester J. Vader' aan de heer Jac. Staal de ere-medaille ln brons verbonden a.an de orde van Oranje Nassau, uitgereikt ln verband met diens 40-jari- ge trouwe dienst. Marktberichten MARKBERICHT VAN J ."VLAART 1949 Snysla 50-1.27; Spinazie 52- 61; Prei 7-9; Spruiten 10-43; Veldsla 1-24; Savoijekooi 12- 33; Rodekool 7-13; Boerenkool 2-7; Wittekool 6-7; Witlof 16- 43. slaagde daar niet in. De pro cureur-generaal van politie op Curagao dwong toen het gezel schap rechtsomkeert te maken en begin Juni was men weer thuis. Op het vliegveld Schiphol werd dc notaris wegens mal versaties in zyn. eigen prak- tyk* gearresteerd. Dokter Hoff- mannen de anderen, die de voorspiegelingen van de chief- president geloofd hadden, gin gen de ogen open. Dokter Hoff mann diende toen een aan klacht wegens oplichting in. Na een zeer langdurig onder zoek is men thans tot de arres tatie van de chief-president overgegaan. Admiraal Helfrich komt in Vlissingen spreken. Op Dinsdag 29 Maart zal luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich oud-opperbevelhebber van de Nederlandse zeestrijd krachten, in Vlissingen een lezing houden over „De toe komst van onze Marine". Deze tóekomst hangt nauw samen met de ontwikkeling der West-Europese Unie en het Atlantische Pact, muar ook met de gang van zaken in het Verre Oosten. Ook de betekenis van Vlissingen als marine-basis en die der Schel- demonden komen in deze le zing aan de órde. De avond wordt georganiseerd door de Z.V.U. Middelburg Groslijst P.v-d.A. In een dooor de afdeling Middelburg van de Partij van de Arbeid onder leiding van mr. P. C. de Jonge gehouden druk bezochte vergadering, werd in plaats van de heer P. M.' Bayens tot bestuurslid ge kozen de heer N. J. Holster. De groslijst voor de gemeen teraadsverkiezingen, waarover nog een referendum onder de leden zal worden gehouden, werd als volgt samengesteld: 1. A. J. Berenpas; 2 L. J. Geers; 3. I van Loo; 4-, mevr. A. J. P. C. de VliegerDe Vlieger; 5. H. J. Flicrman; 6. A. Schuitema; 7. L.' J. Breel; 8. F. de Graaf; 9. L. A. Bouman; 10 J. Goossen; 11 C. A. Min derhout; 12. A. P. Stufkens; 13. M. A. L. Hubregtse; rë. mevr. J. M. van BovenWoudstra; 15. W. van Sluijs; 16. mevr. R. van LooVan Loo; 17. mevr. C. M. den HollanderDierx. Aangezien ir- M. de Vink, thans raadslid, zich binnenkort in Koudekerke zal vestigen, kon deze geen candidatuur aanvaarden. C^ndidaat voor het partijbe stuur werd gesteld de heer C. J. van Lienden te Eindhoven, terwijl voor de partijraad als vertegenwoordigers voor Zee land werden aangewezen de heren C. I-Iamelink en mr. P. C. de Jonge. Als afgevaardig den naar het op 7, 8 en 9 April a.s. te houden Congres werden benoemd de heren W. L. Schenk en L. A. Boumah; voor de op 26 Maart a.s. te houden gewestelijke vergadering zijn dit de heren H. J. Flierman Sr. en J. Goossen. Tenslotte had nog een be spreking plaats over enige door afdelingsleden op de voor stellen voor het Congres inge diende amendementen. KINDERUITZENDING IN 1948. Het Comité Middelburg van de Centrale Commissie voor uitezending van Nederlandse kinderen naar buiten, hield onder voorzitterschap van de heer A. van Diepeningen zijn jaarvergadering. De secretaresse, mevrouw J. M. van BovenWoudstra, bracht uitvoerig verslag uit van de werkzaamheden van het comité. In 1948 werden op medisch advies in totaal 81 zwakke kinderen uit Mid delburg en Vlissingen uitge zonden, met in totaal 3611 verpleegdagen. Hiervan wer den 76 kinderen verpleegd in gezinnen in Gelderland, Over ijssel en Friesland en 5 kin deren in het Kinabu-Kinder- huis in Soesterberg. Dank zij dc in 1948 ont vangen giften heeft de pen ningmeester, de heer L. Min- derhoud, een klein batig sal do kunnen overhouden. Gezien het zeer gunstige resultaat, dat deze uitzen dingen hebben gehad, is het bestuur van mening, dat al het mogelijke moet worden gedaan ook ln 1949 zo veel mogelijk' zwakke kinderen van .deze uitzendingen te laten profiteren, maar hiertoe is het alleen in staat indien haar dat financieel mogelijk wordt gemaakt. Bijdragen kunnen worden gestort op gi rorekening no. 382707 ten name van de Rotterdamse Bank Middelburg, met ver. melding: Voor „Kinabu." Vlissingen UITREIKING BONKAARTEN Dc uitreiking van bonkaar ten zal te Vlissingen voor niet- zelfverzorgers plaats hebben op Vrijdag 4 Maart. Aan de beurt zijn de letters K en L. INBRAAK BIJ DE WONINGDIENST. In de nacht van Dinsdag op Woensdag, om ongeveer 2 uur, bemerkte een surveillerend politieagent onraad op de eer ste étage in het kantoor van dc woningdienst te Vlissingen. De agent wist binnen te ko men en trof daar een zekere V. uit Breda aan, die momen teel verblijf houdt in Nieuw- land. Deze beweerde per ver gissing te zijn binnengekomen, maar de agent beliefde dit niet te geloven. Bovendien was de man tegen een ruit gelopen, waardoor de ruit kapot en 's mans gezicht ernstig gewond was. Hij werd daarna door de agent mee naar het politie bureau genomen, waar bleek dat de man een oude bekende van de politie was en een tijd je gevangenisstraf tegoed had. Op de Blauwe dijk te Middel burg rust hij nu uit van zijn nachtelijke tocht. Vesre Een nieuv/ verenigingsgebouw? Dinsdagmiddag kwam de ge meenteraad van Veerè by een on der voorzitterschap van jhr. I. F. den Beer Poortugael. De burge meester gaf in zijn openingsrede 'n overzicht over het afgelopen jaar. Wethouder Kodde beantwoordde de rede van de burgemeester. Van de heer J. Burger was een als beiaardier op ie treden. Van de heer J. Kwist uit Vlissingen is een dergelijke brief ontyangen. Besloten werd met de benoeming van beiaardier te wachten, totdat het carrillon gereed is.Wanneer dit zover is. zal de heer J. Burger- worden benoemd. Acht plaatselijke verenigingen hadden een brief tot dé raad ge richt. waarin deze werd verzocht om te besluiten tot de bouw van een Verenigingslokaal. Dit ge bouw zou tegelijkertijd als gym nastieklokaal voor de beide scho len kunnen dienen. De voorzitter toonde een tekening van het ge bouw, zoals de verenigingen zich dat voorstelden. Er zou een con ciërgewoning bij komen, evenals een brandgarage. Gedacht was aan een oppervlakte van lü x 12 m. met daarachter een flink toneel. Voorts zou de zaal plaats moeten bieden aan ongeveer 300 perso nen en zonodig door middel van tussendeuren kunnen worden ver deeld in kleinere zalen. De raad betuigde adhaesie met deze plan-., nen en verzocht B. en W. een kos tenberekening te maken. Een voorstel om het verplaat- singskostenbesluit van toepassing te verklaren voor het gemeente- personeel werd verworpen. Be sloten werd het Aan- en Verkoop kantoor voor garnalen het mede gebruik af te staan van het ge meentelijk vismijnbedrijf. Een voorstel tot verhoging van het cre- diet voor het herstel van de stadhuistoren ad f 4000 werd aan genomen. De begroting van het Godshuis werd goedgekeurd. Vastgesteld werd een verordening landschapsschoon. In behandeling kwam daarna het voorstel tot onderhandse ver pachting van het hotel en restau rant-bedrijf „De Campveerse to ren". B, en W. stelden voor van 1 Mei af de pachtsom te verhogen tot f 1500 per jaar. doch direct na dat met de restauratie is begonnen, de som te verlagen tot f 1000. per jaar. Na een zeer uitvoerige bespreking, waarin ook aandacht werd geschonken aan brieven, die hierover waren binnengekomen, besloot de raad het bedrijf voor f 1500 per jaar te verpachten. Een voorstel om bij Ged. Staten een verzoek in te dienen tot wijziging van het tertiair wegenplan werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer van Beveren om de oude klok weer in de stadhuisto ren terug te brengen. De voorzit ter zeide. dat thans slechts een provisorische voorziening Is ge troffen. Domburg UITREIKING BONKAARTEN De uitreiking van bonkaar ten zal te Domburg plaats hebben voor zelfverrorgers en niet zelfverzorgea-s op Vrijdag 4 Maart. Aan de beurt zijn de letters L t/m Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2