Het woord is aan Minder tevredenheid over het Indonesisch beleid De molens van Sas van Gent Zeeuwse Almanak Lezers schrijven TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Woensdag 2 Maart 1949 Het parlement van een andere kant (VI) Ook Kamerleden hebben hobbies Welsprekendheid is prachtig, maar deskundigheid nog meer (Van onze parlementaire redacteur). Er gaat een verhaal van een buitenlands parlementslid, dat te aardig is om het u te onthouden. Het zou ook in Nederland gebeurd kunnen zijn. Deze volksvertegenwoordiger met een zeer beperkte en eenzijdige belangstelling, laten we hem De Wit noemen, sprak in de Kamer nooit ergens anders over dan over de verbetering van de havenwerken in zijn woonplaats. De eerste keer maakten de journalisten op de perstribu ne in hun bladen melding van zijn speech, maar al spoe dig volstonden zij met een kort: „De heer De Wit sprak weer over de verbetering van de havenwerken." Op een dag vroeg het Ka merlid het woord. Hij liep naar het spreekgestoelte en als één man stonden de ver slaggevers op; zij verdwenen naar de perskamer in het parlementsgebouw om zich bij een kop koffie te verpozen. In hun kranten verscheen de stereotiepe mededeling: „De heer De Wit sprak weer over de verbetering van de haven werken!" Maar de heer De Wit had dit keer bij hoge uitzondering eens niet over de havenwer ken, maar over een heel an der onderwerp gepraat. Toen hij het verslag van de verga dering ln de krant las, maak te hij zich boos over „die plichtverzakende journalisten" en in de eerstvolgende bijeen komst vroeg hij het woord om in een Lort redevoerinkje over hetzelfde onderwerp de verslaggevers in het openbaar eens stevig op hun nummer te zetten. Hij stond op, liep naar het spreekgestoelte ende par lementaire redacteuren ver dwenen naar de perskamer om zich gezellig met elkaar te onderhouden. In de dagbladen las de af gevaardigde hierna: „De heer De Wit sprak opnieuw over de verbetering van de haven werken RIDDER ZONDER VREES OF BLAAM. Zo zijn de journalisten! En zo zyn ook sommige Kamer leden. In het Nederlandse parlement kennen we even eens volksvertegenwoordigers, die zich bij voorkeur op één bepaald gebied bewegen of een hobby hebben en elke ge legenheid aangrijpen om daar mede voor de dag te komen. Wie herinnert zich niet de ridder zonder vrees of blaam, de representant van de toen malige Plattelandersbond, de heer Braat, die slechts één doel nastreefde: de zomertijd afgeschaft te krijgen. Of de tollenbestormer Floris Vos, die speciaal in de Tweede Kamer gekozen was om daar de grote trom te roeren over de tollen, de lastige obsta kels op de weg, die bij het moderne snelverkeer niet meer passen. Elk lid heeft zo een ter rein, waarop hij zich het liefst beweegt. Bij de behan deling van wetsontwerpen, die buiten dit gebied liggen, wordt zijn stem niet gehoord. Er zit daardoor systeem in het sprekerslijstje, dat is in het rijtje namen van hen, die zich bij de president zijn ko men opgeven om hun licht over 's lands bestuur te laten schijnen. Hoe gaat dat eigenlijk in de Tweede Kamer? Hoe is het spreken er geregeld? HONDERD JAAR TONEEL. Hoezeer betreur ik hetniet eerder geweten te hebben, dat de toneelvereniging ,£)oor oefening volmaakter" in Tholen Vrijdag jl. honderd jaar oud was! Was het mij bekend geioeest, ik zou niet nagelaten hebben naar Tholen te snellen. Want ge weet niet half, hoe gezellig het kan zijn op de feesten der toneel verenigingen in die kleine stad jes en dorpen en hoe belangrijk het culturele werk is, dat zij en de muziekvereniging en dikwijls ook de afdeling van het Nut er verrichten. Niet zelden zijn zij er de enige dragers der cultuur, maar altijd zijn zij bovendien en dat is ook belangrijk een vriendenkring, met welker wel en wee het hele dorp of stadje meeleeft. Honderd jaar lang hebben de Tholenaren van D.O.V. toege geven aan de drang, die ieder mens eigen is, om zich van tijd tut tijd eens te steken in de huid van een ander. Ook dat is toch wel het vermelden waard. Want het is een merkwaardige drang. De deftige ambtenaar wordt in een volksstuk eensklaps een ge voegelijk volkstype, de dienst maagd voor enkele uren me vrouw, de arbeider een Engelse lord en de dorpsveldwachter een deftige butler. En zij schep pen er behagen in, zij gaan er in op, zij z ij n werkelijk enkele uren lang een ander. Om dan weer welgemoed terug te vallen in hun leventje van alle dag. Merkwaardige drang, die overal leeft. Ook op Tholen. En daar reeds honderd jaar lang! Wanneer een gewoon wets, ontwerp in behandeling is, kan ieder daarover in eerste ter mijn, zoals dat heet, zo lang het woord voeren als hij wil, indien hij zich maar tot het onderwerp bepaalt. Niet ieder is echter op dat bepaalde gebied deskundig en velen houden dus wijselijk hun mond. De enkelen, die hun voor of tegen laten horen, zijn verstandig genoeg om hun argumentatie niet te ver drinken in een eindeloze woordenstroom, die de aan dacht. zou doen verslappen. Al zijn ér afgevaardigden, die 't soms wel eens wat bont ma ken Wanneer de minister geant woord heeft en in de tweede termijn gesproken wordt bij de replieken dus is de voorzitter er als de kippen bij met een voorstel om de spreektijd te rantsoeneren. Ieder krijgt dan bijvoorbeeld vijf minuten. In derde instan tie, na de dupliek, krijgt 'n lid slechts het woord, wan neer de Kamer het hem uit drukkelijk toestaat. Bij de behandeling van de begroting is de spreektijd al van het begin af gerantsoe neerd. Iedere fractie krygt, naar gelang van haar groot te, enige uren toegewezen, die de heren dan zelf maar onderling moeten verdelen. WAARBORG. In deze gang van zaken ligt dus een waarborg tegen een eindeloos gepraat en on derling gekrakeel en tegen een optreden, zoals we dat van sommige hardnekkige, spreekgrage bezoekers van de vergaderingen van onze eigen veren'gingetjes kennen. Er zyn ook nog andere ga ranties voor een behoorlijk verloop der bijeenkomsten. Zij worden gevormd door de zelf discipline van de fracties. DE FRACTIES. Vóór elke opnebare verga dering van enig gewicht ko men zij bij elkaar voor een uitwisseling van gedachten, het bepalen van een stand punt, het fixen van het ver moedelijke verloop van het publiek debat en het vaststel len dus van de strategie van de fractie ln de strijd der me ningen en voor het aanwijzen van de sprekers die namens de fractie in het strrjdp°rk' zullen treden. Wanneer één van de fractieleden een af wijkende opvatt'ng huldigt, maakt men meestal terdege uit, of hij daarvan in de Ka mer openlyk blijk van zal ge ven of niet. Zo vergaderen afzond er liïk de R.K—fractie, die van de P. v. d. A., van de A. R., de C. H. en de andere groepen, al zal het tussen de twee leden van de Staatkundig-Ge reformeerde Partij ds. P. Zandt en ir. C. N. van Dis wel met een gemoedelijk ge sprekje aflopen. De eenling Ch. J. I. M. Weiter van de Katholieke Nationale Party heeft alleen maar met zich Nieuwe politieke groep in Rotterdam. In Rotterdam werden be sprekingen gevoerd om te ko men tot een hergroepering van alle democratische soci alisten, die „enerzijds geen vrede kunnen hebben met de door de P. v. d. A. gevoerde politiek, omdat deze niet so cial'stisch kan worden ge noemd en anderzijds duidelijk stelling nemen tegenover de dictatuurgedachte van de communisten." Men wil reeds aan ge ko mende gemeen teraadsverkie- zingen deel nemen. De mededeling is onderte kend door een lid van het federatiebestuur. Critiek op Haags gemeentebestuur. Bij de behandeling van de ontwerpbegroting 1949 van Den Haag constateerde de heer Deumeyer (WD) een tekort aan dynanvek in het bestuur van de stad. De bouw van een nieuw zieken huis hangt nog steeds, het taxi-vraagstuk bleef onafge daan en er zyn nog steeds te weinig sportgelegenheden. Het op toeren komen van de woningbouw heeft te lang ge duurd. Ook de heer Rensen (Arb.) zeide weinig voortva rendheid bij de wederopbouw van de residentie te hebben bemerkt. zelf te maken Hij heeft daar door een moeilijke taak, waar van hy zich uitstekend kwijt. Zelfs voordat de Kameraf delingen vergaderen voor het eerste niet-openbare on derzoek van de wetsontwer pen beleggen de fracties al bijeenkomsten om in die afdelingen goed beslagen ten ijs te komen. BQ de algemene beschou wingen over de begroting, wanneer dus het beleid van de regering in het geding is en bijna altijd bij spec'fiek po litieke kwesties, beklimmen de fractieleiders de katheder: de heren Romme (KVP).Van der Goes van Naters (P. v. d. A.), Schouten (A.R.), Ti- lanus (C.H.), Oud (WD), Wagenaar (CPN). Zandt (St. Ger.) en Weiter (KNP), waarby doorgaans de oppo sitiepartijen he^ eerst aan bod komen. Voor de rest komen slechts de experts aan het woord. De katholieke fractie de grootste in de Kamer heeft ze op alle gebied, doch het meest op agrarisch terrein. Het ontbreekt haar aan Indonesische deskundigen, hoewel prof. Romme zyn woordje kan meepraten. De P. v. d. A. is van alle mark ten thuis en dat geldt ook voor de A.R.. en de C.H.. hoewel de zaken moeilijker worden, naarmate de politie ke groep klein is. Dan moet een lid heel wat hooi op zijn vork nemen. De welsprekend heid van de afgevaardigden kan verschillen, aan deskun digheid ontbreekt, het in het Nederlandse parlement stel lig niet. En dat zegt wat, als men weet, dat de dames en heren in deze na-oorloase ja ren over duizend en één za ken te oorvieelen krijgen. (Nadruk verboden). Dr. Van Mook naar Amerika. Dr. H. J. van Mook zal volgens Par. Dinsdag voor 5 weken naar Amerika vertrek ken om de Vei'. Staten in kennis te stellen van zyn me ning aangaande de Indonesi sche kwestie. Hij heeft nog geen beslissing genomen op een verzoek aan een grote Amerikaanse universiteit een half jaar te doceren over vraagstukken, die voor de be oordeling van de toestand in koloniale of vroegere ko loniale gebieden ln het alge meen van belang zijn. Een andere mogelijkheid 'is een toumée om op verscheidene plaatsen lezingen te houden. In New York zal hij contact opnemen over de uitgave van een boekje, dat het Ameri kaanse publiek zijn visie zal leren kennen. Eerst zal dr. Van Moo"' te Londen spreken voor het „Royal Institute of International Affairs." Volksliederen. Iemand, die anoniem wil blyven, verzamelde en bewerkte in de oor logsjaren Engelse volks liederen. Na de bevrij ding werden deze der tig liederen uitgegeven. De Stichtin 1940—1945 ontving een zeer sym pathieke brief, waarin ondermeer stond„Het is steeds mijn bedoeling geweest mijn aandeel in de opbrengst van de eerste druk van dit boekje aan Uw Stich ting te geven. Daarom gireer ik U heden .de opbrengst over 1947. zynde 173,90." Het aandeel over 1918 zal spoedig volgen! Vandaag besprekingen Israël de Libanon. r De Israëlische en Libanese dele gaties zullen definitief vandaag bijeenkomen te Ras el Nakoura aan de Israëlische-Libanese grens om de besprekingen over een wa penstilstand te voltooien. De besprekingen werden vijf we ken geleden afgebroken, ofschoon reeds een ontwerpovereenkomst was goedgekeurd. Prijsverlaging in de Sovjet-Unie. Radio Moskou heeft een door Stalin getekend decreet omgeroe pen volgens hetwelk de winkel prijs van brood, boter, bloem en tabak van 1 Maart af met tien pro cent verlaagd zou worden. Verder werd prijsverlaging aangekondigd van een grote hoeveelheid andere voedingsmiddelen, kleren en huis houdelijke goederen. Het decreet betekent „de tweede fase van de campagne ter verla ging van detail-prijzen". „Ondanks ernstige moeilijkheden behoren, en ongetwijfeld zullen, verliezen voor de staat, veroorzaakt door de ver laging, gedekt worden door een reeks economische maatregelen", zo zeide Radio-Moskou. Meer lesuren Duits gevraagd De Duitse sectie van de Vereniging van Leraren in levende talen heeft er in een motie bij het hoofdbestuur op aangedrongen, te bevorderen, dat de bevoegde instanties maatregelen nemen opdat dc Duitse taal aan de inrichtin gen voor middelbaar on ho ger onderwijs zodanig gedo ceerd kan 'worden, dat aan de eisen van het eindexamen voldaan kan worden. Op het ogenblik is dat, mede door het geringe aantal lesuren, onmogelijk. Bij alle politieke richtingen. Vlak na de militaire actie, toen het N.I.O.P. in Januari vroeg: „Bent U het in het algemeen eens, of niet eens met het Indisch beleid van onze regering?" bleek 56 van het publiek achter het regeringsbeleid te staan. Intussen zyn cr weer moei lijkheden gerezen, is mr. Sas sen afgetreden als Minister van Overzeese Gebiedsdelen en vloog dr. Beel van Bata via naar Den Haag. In Fe bruari stelde het N. I. P. O. dezelfde vraag opnieuw. Hieronder de antwoorden: In Febr. Jan. 1949 Eens met Indisch beleid 4556% Niet eens 32% 21% Geen oordeel 23% 23% Wie zijn er in een maand tijd zo van mening veran derd? Wij vinden verminder de tevredenheid onder man nen en vrouwen van allo po litieke richtingen Eens met Indisch beleid Februari Januari K.V.P. P.v.d.A. Anti Rev. Chr. Hist. V.V.D. C.P.N. 64-; 49% 33% 40% 46% 4% 69%, 57% 52%. 64%, 57% 8% HUURDERS EN HUISEIGENAREN. In het S.O.S. van do huiseige naren in uw blad las ik, dat de ze hunkeren naör verhoging van de huren. Er moet mij in dit verband een opmerking van het hart, temeer, omdat ik begre pen heb, dat een huurverhoging hoofdzakelijk nodig is om de reparatiekosten te dekken. Ik woonde 17 jaar geleden toen alles veel en veel goedkoper was, ook in een huurhuis. Er was geen etenskast in, maar ik kon nog geen plank krijgen om er zelf een te fabriceren. Om verf moest ik drie a vier keer bedelen. Ik zorgde voor een raampje op de bovenverdieping en de afspraak was, dat de eige naar en ik dat samen zouden betalen. Toen de rekening werd aangeboden, weigerde hij dit echter. Dat de mensen, die de laatste jaren huizen hebben gekocht er aan te kort komen, begrijp ik wel, hoewel er wel op gewe zen mag worden, dat bij uitstel van reparatie de kosten stijgen! Vele van de „oude" huiseigena ren, wier huizen al driemaal betaald zijn, hebben vroeger al tijd geaarzeld kosten aan hun bezit te maken. Voor deze cata- gorie lijkt my een huurverho ging overbodig. Goes J. G. HOOP IN DE RIJ DER KAALKOPPEN? De laatste dagen is wat deining veroorzaakt bij de dun of geheel niet behaarden, doordat er arti kelen in verschillende kranten zijn verschenen, als zou er een k .pper zjjn opgestaan, die het bestond, om op een kaal hoofd als bij wonder weer opnieuw een haardoos te brengen; dit. zou dan gebeuren met geheimzinnige smeersels en waters, plus Infra rode bestraling en hoogtczon. Wat de smeersels en waters be treft willen wij opmerken dat cr reeds ontelbare in de handel zijn gebracht op wetenschappelijke basis (dat zullen deze ook wel zijn) in elk geval zijn er verschil lende middelen die baat geven mits... goed gebruikt en geschikt voor het onderhavige geval. Dit is zoals met medicijnen, wat voor het een helpt, is nog niet ge- srhikt voor het andere geval, er zijn zoveel verschillende oorzaken van haaruitval, dat wel degelijk eerst diagnose moet worden ge steld. voordat kan beoordeeld worden wat met kans op succes kan worden gebruikt. Om een voorbeeld te noemen: De „alopc- cia-areata" (kringvormige haar uitval) berust in de meeste geval len op stoornissen in het zenuw gestel. De gewone alledaagse hoofdroos berust op onbekende elementen in het gesteld, zodat men nog niet in staat is het voor goed te genezen; alhoewel er direct bij dient ge zegd te worden dat bij een* goede behandeling het daarmede ge paard gaande uitvallen der haren, met succes bestreden kan worden. Op een deskundige manier ver richt, kan door hoogtezon en hoogfrequentebestraling veel be reikt worden. In de meeste moderne haarverzorgingssalons wordt deze methode dan ook o.a. toegepast. Dat ook deze kapper deze instrumenten gebruikt, stem- pe hem tot een modem vakman, doch dat nu ineens sommige bla den een en ander ontdekken én zodanig opschroeven, zal waar schijnlijk ook wel niet de bedoe ling zijn van onze bescheiden vakgenoot. ..Bij haaruitval ls met een goede en serieuze behandeling heel veel te bereiken, doch bij een voorstel ling van zaken, zbals nu is ge beurd. kan dit alleen de teleur stelling maar groter maken bij HERSTEL IS DRINGEND NODIG. Restant yan de water-korenmolen. Aioverens iets mede te de len over de Sas van Gentse molens, eerst enige algemene opmerkingen met betrekking tot deze nuttige bouwwerken waarvan Napoleon uitriep, toen hij ze zag in de Zaan streek': „Sans pareil (zonder weerga)" Ten tijde van Czaar Peter de Groote telde ons land on geveer 7000 molens. Kort voor 1940 waren er nog slechts 2000. Een deel daar van ging door het jongste oorlogsgeld verloren en thans blijken er nog over te zijn: 550 poldermolens, 130 water molens (vooral in Limburg, Noord-Brabant en Gelderland) en ongeveer 830 industriemo lens. Verder bevinden er zich in ons land 475 gedeeltelijk gesloopte molens van ge noemde drie categoriën teza men. Geen wonder dus dat nu alles gedaan wordt wat maar enigszins mogelijk is om de molens te behouden, de beschadigden te herstellen en soms ook te moderniseren. De Minister van Onderwijs heeft, in afwachting van de op komst zynde Molenwet, alle molens tot monument verklaard. Het is verboden om zonder speciale toestemming van die Minister een molen af te bre ken of op enigerlei wyze te vernielen. IN SAS VAN GENT. Wel een byzonder soort mo- len siert (beter: sierde) het stedelijk schoon van Sas van Gent. Het is één der weini gen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die het hebben weten vol te houden ai pakten zich vaak donkere wolken boven hem sa&m. Steeds zijn de pogin gen tot afbraak afgeslagen en zo prijkt hij nog steeds op de plaats waar reeds meer dan drie honderd jaren de Sasse molens hun diensten aan bevolking en leger heb ben bewezen, Btfna °P iedere kaart vindt men -dezelfde plaats aangegeven waar de molen zich bevond. Werd 'n molen op die plek vernield of beschadigd dan werd steeds tot herbouw of herstel over gegaan. Niet na te gaan is of steeds hetzelfdo type ge handhaafd werd. Er zijn ech ter redenen om aan te nemen dat zulks niet het geval is geweest. In 1694, in do tijd dat men volop bezig was de werken van dc toenmalige vesting Sas van Gent uit te bx-eiden en te verbeteren, is een boeicvveitmolen verbrand. H(j werd weer opgebouwd en blijkens een opgaaf d.d. 1750 waren er toen in 't Sas twee windkorenmolens binnen de stadswallen, alsmede één ros molen. Uit andere stukken en tekeningen blykt echter dat de windmolens op de stadswallen stonden. Eén daarvan is in 1747 omver- gewaaid. Aan de eigenaar werd in 1750 door de Hoog. Mog. Staten Gene raal gelast deze we der op te richten. Dit was in 1751 nog niet gebeurd. Samu el du Pont, schepen en notaris te Sas van Gent en tevens e'genaar van de be wuste molen, vroeg ontheff-'ng van die plicht, doch dit ver zoek werd afgewe zen. HERBOUW. De heer du Pont heeft daarna aan de lastgeving voldaan p$ en zo kon de Magi- HH straat op 9- April 1785 een opgaaf verstrekken aan de „Hoog Wel Geboren Heer den Heero V. R. Benttnck, Collo- nel van de infante- ry en Gr. Mr. Gene raal der leegers van den S aat, enz. enz. in 's-Hage", waaruit blykt dat Sas van Gent toen weer 2 windkorenmolens bezat op de wal en een wateritoornmolen onder de wal, bomvrij bij de casematten. Van deze water- koornmolen zijn de resten nog aanwezig, terwijl er zich in het gemeente-archief van Sas van Gent een beschrij ving daarvan bevindt. Hij werd gebouwd in het jaar 1696, welk jaartal met smeed ijzeren ankers op een muur werd aangebracht. „Zijne Hoogheid den* Heere Prince van Hessen Darm stadt" gaf 31 Augustus 1794 aan Johannis dc Pauw order dat hy zijn molen staande op de wal moest afbreken en zulks op verzoek van de com mandeur van Sas van Gent. Deze molen stond op het bas tion „Coehoorn" aan de Oost zijde van de vesting. Het was toen al niet veel anders dan tegenwoordig. Militairen be valen en voor de rest was het mond-houden. Op 9 Juni 1823 althans gaven de heren Pieter van Goethem, rente nier, Johannes Willems, schip- Eer, Elisius Stubbé, winke- er en Johannes Petx-us Wil. lems, logementhouder, allen te Sas van Gent woonachtig, een verklaring af over de afbraak van de molen in eigendom toebehoord hebben de aan Jan Francies de Pauw, koornmolenaar alhier, waar uit blijkt dat: „eerst na ver- DE BESCHADIGDE KORENMOLEN hen. die na het lezen van zulke artikelen terecht wonderen ver wachten. R. VAN GREMBERGEN— DE DOELDER. Terneuzen, Febr. 1949. DE MELKSLIJTERIJ. Het besluit van dc overgrote meerderheid der Vlissingse melk- slijtcrs om de stad in wijken te verdelen, waar een vaste melksllj- ter de melk bezorgd, blijft de ge moederen bezig houden, Een Vlis singse huisvrouw schrijft ons: ,,'t Zal me niet gebeuren. Ik ver kies deze of gene melksnijter en niet andersom. Veronderstel ik heb eens een leverancier de deur gewezen en met reden. Zou ik dan misschien aan diezelfde leveran cier verplicht worden? Dank je!" Deze inzendster wil overigens het werk van de melkboer ver lichten door melk voor twee dagen in huis te nemen. Ook z(jn er te veel dames, die de melkboer op een bepaalde tijd willen zien. waar door hij drie of vier keer per dag dezelfde straat moet bezoeken, meen ze. Een „tevreden Middelburgse melkgebruiker" neemt het op voor de wijnindeling. Wij leven, zegt hij. in een tijd van samenwerking en men kan zich niet altijd storen aan- mensen, die er afwijkende ideën op na houden. Het komt er maar op aan, dat de huismoeders 's morgens op tijd haar melk krij gen. Tenslotte schrijft nog weer een Vlissingse huisvrouw ons, dat- ze openlijk hulde wil brengen aan de melkslijters. Ze wil de slijters hartelijk dank zeggen voor de wij ze waarop ze door weer en wind regelmatig de melk bezorgen. In één straat ziet ze soms vijf of zes melkboeren plofeteren en dat is economisch niet verantwoord. Vooral in de zomer zal het aan de kwaliteit van de melk ten goede komen als het product vroeger be zorgd kan worden. Vooruitstrevende melkslijters, zo besluit ze, ga voort met uw sane ring. die zeker aan de consumen ten bevrediging zal geven! Onder de K.V.P.-ers heeft de regering' 5% voorstandera van haar Indisch beleid ver loren. bij de P. v. d. A. 8%, van de A.R. 19%. van de Chr. H. 24%. en van de V« V.D.-ers 11%. Maar de Februari-enquête van het N.I.P.O., die deze daling van vertrouwen regi streerde. liet ook zien dat ruim 60% van 't publiek net ais in Januari voor een „krachtige" houding in In donesië gebleven is. In de Januari-peiling bleek 62% van het publiek de mi- I litaire actie goed te keuren, in Februari bleek dat 60% vindt, dat wij dc Veiligheids raad niet moeten volgen en 61% dat de Veiligheidsraad geen recht heeft zich met Indonesië te bemoeien. Het heeft er dan ook alle schijn van dat de openbare mening over de te volgen po litiek constant is gebleven, maar dat van Januari op Fe bruari ongeveer een tiende van het publiek wat dat be treft zijn vertrouwen in onze regexing is kwijt geraakt. Indonesië niet vry laten. Dat de publieke opinie in ineerderheid „behoudend" ge noemd zou kunnen worden, blykt ook uit de antwoorden op een andei'e vraag van 't N.I.P.O. „Wat vindt U: moe ten wij per 1 Januari 1950 Indonesië aan de Indonesiërs overlaten zoals Engeland Voor-Indië gelaten heeft of niet?" Hierop reageert: 54% met Niet aan de Indo nesiërs overladen. 25% Wel overlaten aan de Indonesiërs. 21% Geen mening. Het is opmerkelijk dat van de partijen, die het Kabinet- Drees steunen, de aanhang van de Partij van de Arbeid en de V.V.D. nog het meest voor het Indonesië aan dc In donesiërs laten blijken te zijn. De Amerikaanse militaire hulp. West-Europa zal waarschijnlijk deze week officieel te weten ko men. hoeveel hulp bij de herbe wapening het kan verwachten van de V.S. tijdens het eerste jaar van het voorgestelde program betref fende de Noord-Atlantische veilig heid. Volgens verantwoordelijke amb tenaren te Washington ziet het er thans naar uit. dat West-Europa niet zoeveel zal krijgen als het vraagt, maar dat het verzekerd is van de steun van het Congres voor spoedige en vrij omvangrijke Ame rikaanse steun bij de opbouw van de strijdkrachten. De cijfers worden nog steeds zorgvuldig geheim gehouden, maar er was reden om aan te nemen, dat de landen van West-Europa de V.S. hebben meegedeeld, dat zij verscheidene milliarden dollars aan Amerikaanse wapens kunnen ge bruiken voor de uitvoering van hun strategische plannen betref fende de verdediging tegen even tuele Russische agressie. Mogelijk zullen de landen het eerste jaar tussen de 2 en 3 mil liard dollar aan materiaal ontvan gen, grotendeels uit reeds bestaan de wapenvoorraden. Het departement van buiten landse zaken geeft het economisch herstel van Europa voorrang. De beveiligingsmaatregelen worden als aanvullende maatregelen be schouwd. Op 1 Januari 1950. s c '3 - 3§Iïi £8 SE K.V.P. 61% 18% 21% P.v.d.A. 45% 35% 20% Anti Rev. 62% 10% 28% Chr. Hist. 67% 14% 19%. V.V.D. 67% 24% 9% C.P.N. 4% 86% 10% (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie). C.H.U. en regeringspolitiek. In een vergadering te Bols- ward heeft het C.H.-Tweede Kamerlid, mr. J. J. R. Schmal, zich afgevraagd of dc C. H. U. de politiek der regering kan blijven volgen. Ook de lankmoedigheid der Chr, His- torischen heeft grenzen. Het ogenblik zou wel eens nabij kunnen zijn, waarop de C. H. U. wat betreft het verder verlenen van haar steun het „tot hiertoe en niet verder" aan de regexing moet toeroe pen. K.L.M.-dienstregeling op Batavia vertraagd. Maandag zou de nieuwe dienstre geling van de K.L.M. lijn Amster- dam-Batavia ingaan. In verband met de benzineposiüe is dit tijd stip echter verschoven tot 7 Maart. De benzine op Mauritius wordt n.l. per tankboot aangevoerd van Kreta. De tankboten waren reeds op Mauritius verwacht, maar door het feit, dat ze Madagascar aan doen is haar aankomst vertraagd. loop van vier jaren het hem heeft mogen gelukken den zeiven te zijnen kosten we derom op te bouwen, en zy geen hoe ook genaamde ken nis dragen gemelde Jan Fran cies de Pauw ooit of Immer zo min uit hoofde van de aanzienlijke hier door geleden verliezen als wegens de stag natie en de voortzetting van zyn beroep toegebracht enige hoe ook genaamde schade vergoeding heeft genoten." Of de heer de Pauw ooit zyn schadevergaeding heeft mogen ontvangen vermelden de archieven niet. Vast Staat dat zyn nieuwe molen het niet lang heeft uitgehouden want het gedeelte der wallen waarop hij was gebouwd is geslecht bij de aanleg van 'n nieuw kanaal. DE OVERLEVENDE. Laat ons terugkeren tot de molen die thans nog staat. We kunnen veilig aannemen dat hy gebouwd werd na 1750, beter nog na 1780. In het voorgaande hebben we immers gezien dat Samuel du Pont verplicht werd zyn mo len te herbouwen. In 1829/ 1830 heeft Domlntcus Ver- schaffel een houten molen, die gebruikt werd als gerste pelmolen en snuifmaaldeïrij gekocht van een heer Du- pont. Hij heeft deze molen omgebouwd in steen en in gericht tot graanmplen. Even als de houten molen ls de stenen molen gebouwd in een achtkantige vorm. een model dat weinig voorkomt en in Zeeuwsch-Vlaanderen enig is. Hij staat op het voormalige bolwerk „Generaliteit". één der weinige resten van de eens zo machtige vesting Sas van Gent. In 1853 heeft voor noemde heer Verschaffel een stoomwerktuig in de molen doen plaatsen dat 3 paarden krachten sterk was en één ketel had. Uit het verslag van de toestand der gemeen te ovar het jaar 1861 blykt dat de koorn-moutmolen op de oude voet voortgaat. „Olie slaat men tevens met den zelve, doch zeldens. De stoom- koommolen werkt alleen bij windeloosheid." Dc heer Ver schaffel werd opgevolgd door zijn zoon Johannes die in 1898 de molen verkocht aan Omèr Maenhaut, die nog steeds ejgenaar is. In de mo len bevindt zich nog een weegschaal daterend uit 1636. De molen zelf verkeert in zeer slechte staat. Moge daar om zowel dc wind-koornmolen als de resten van dc watcx - koommolen spoedig het nodi ge hc|-stel ondergaan, dan zullen zij Sas van Gent weer tot sieraad strekken. R, S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3